Pantalon NAAKTREKREATIE OPNIEUW DISKUSSIEPUNT IN RAAD Flinke verhoging subsidie peuterspeelzaal Scharendijke deurloo mode 79.- 98.- Kinderen maakten leuke show van Sinterklaasfeest Korps Luctor et Emergo krijgt f 3000,— subsidie Tentoonstelling postduivenvereniging Wenskaarten voor het kind in postkantoor 5 PvdA wenst inzage in besluitenlijst kollege CDA-fraktie wil aankoop monumentale boogbrug Vervoer bereden politie naar het strand Unaniem advies welzijnskommissie: Fraktie-voorzitters Westerse houwen bespreken kwestie in senioren-convent BURGH-HAAMSTEDE - Burgemeester J. L. Nie- mantsverdriet-Leenheer van Westerschouwen zegde dinsdagavond tijdens de raadsvergadering toe de naakt- rekreatie binnen deze gemeente te bespreken in de januari-vergadering van het seniorenconvent (kommis sie van fraktie-voorzitters). Een ingezonden schrijven van de naturistenvereniging Zeeiandia mondde uit in een diskussie over het wel of niet optreden tegen de naaktrekreatie. twee mogelijkheden: 1) meer politie op het strand zetten (de gemeente heeft voor komend seizoen gevraagd meer op de naaktrekreatie te letten) en 2) een stuk strand aanwijzen voor de naaktrekreatie. S. Roos, fraktie-voorzitter van de PvdA was het helemaal eens met de heer Van Zuijlen. Hij vond dat het kollege in overleg met de politie met een voorstel naar de raad moet ko- Dr. H. J. van Zuijlen, fraktie- voorzitter van de WD noemde de toon van de brief ,,niet prettig, om geen andere uitdrukking te gebrui ken". Aan zijn adres hebben heel wat mensen geklaagd over half of geheel Advertentie Terl./wol wasbaar slank model stretch NIET GOED? GELD TERUG! Mol 5-7. Zierikzee naakte mensen vlak bij de strand- overgangen ,,en vooral jonge mensen met kinderen storen zich daaraan". Van Zuijlen typeerde de naaktre kreatie als een ontwikkeling, die er is, ,,of we het nu willen of niet. Het is een verschijnsel dat zich in West- Europa volop voordoet en daarom moeten we er toch wat aan doen. We moeten trachten een oplossing te zoe ken, die voor alle partijen zo bevredi gend mogelijk is", aldus Van Zuijlen. ,,Het is een moeilijk vraagstuk, de politie heeft geen tijd om erop te let ten, maar toch zou ik graag een oplos sing in het redelijke zien." Twee mogelijkheden De burgemeester antwoordde dat deze kwestie al vaker besproken is in de raad. ,,De politie moet verbalise rend optreden, maar heeft daar geen tijd en geen personeel voor. We heb ben dit jaar twee mensen van de be reden politie gehad, die kunnen dat hele strand nooit aan. Er bestaan Kontrole De heer L. Tieleman, fraktie- voorzitter van het CDA vond het jammer dat de diskussie was ont staan. ,,We weten dat het heel moei lijk te kontroleren is hoe men re- kreëert. In de zomer rijden sommige vrouwen al topless over het fietspad en over zeventien kilometer strand is bijna geen toezicht te houden. Als CDA willen wij nooit instemmen met een naaktstrand in Westerschou wen", aldus Tieleman. De fraktie-voorzitter van de RU, de heer J. van den Berge was van me ning dat de naaktrekreanten zich eens moeten aanpassen aan de bepa lingen in de APV. PvdA-raadslid G. J. W. van der Salm zou graag zien dat mogelijk vóór het seizoen een oplos sing wordt gevonden. De raad ging zonder op- of aanmer king akkoord met de regeling verde ling lasten, voortvloeiende uit het B3-reglëment instituut Regionaal Pe dagogisch Centrum Zeeland. BURGH-HAAMSTEDE - Fraktie- voorzitter S. Roos van de PvdA vroeg tijdens de algemene beschou wingen of het mogelijk is dat deze partij van de gemeente Westerschou wen de besluitenlijsten van de b. en w.-vergaderingen ter inzage krijgt. ,,En dan vertrouwelijk voor alle raadsleden, zodat ook de frakties, die niet in het kollege zitting hebben in een eerder stadium weten waar mee het kollege bezig is." Wat de kommissie financiën betreft wees de PvdA erop dat alle op de gemeente lijke financiën betrekking hebbende zaken in deze kommissie aan de orde moeten worden gesteld. BURGH-HAAMSTEDE - Met de restauratie van de monumentale boogbrug, behorende bij het pand Krayesteinweg 25 te Burgh is nog niet begonnen. .Wetende dat er een algemene re geling betreffende onderhoudsubsi- die door de raad is vastgesteld, als mede een besluit in de raadsvergade ring van mei 1982, zijn wij als CDA voorstander van verhoging van het subsidiebedrag c.q. tot aankoop over te gaan om tot een daadwerkelijke uitvoering van de restauratie te ko men. Een argumentering zoals die van monumentenzorg (deze instantie heeft bericht naar aanleiding van een verzoek van de eigenaar dat het toe kennen van een hogere subsidie niet mogelijk is) leggen wij naast ons neer en wij hopen dat u binnenkort met een voorstel komt." aldus het CDA. BURGH-HAAMSTEDE - De RU- fraktie van Westerschouwen noemt in haar algemene beschouwingen de situatie met het oog op de poli tiesterkte in de regio ernstig. De toe name van de misdrijven vindt zij ver ontrustend. ..Wij vragen strenge kontrole op en naleving van de door de gemeente raad ingestelde verordeningen, on der andere de verboden naaktrekrea tie in onze gemeente. Kunnen ook on ze gemeente-opzichters een kontrole- rende taak krijgen op het naleven van de APV?", aldus de RU. Om de bereden politie zo efficient mogelijk te laten werken wil de frak tic do agenten met de paarden laten vervoeren naar en van het strand en de duinen. Dit zou kunnen gebeuren door de dienst gemeentewerken met behulp van een veetransportwagen. De fraktie wil graag dat het kollege deze zaak in samenwerking met de politie onderzoekt. SEROOSKERKE Aanrijding Op de kruising provincialeweg Stolp weg kwamen twee auto's met elkaar in botsing. Een bestelbus, bestuurd door N. L.-S. uiit Zierikzee reed richting Haamstede en wilde linksaf de Stolpweg inslaan. De ach ter haar rijdende M. v. E. uit Haamstede moest remmen, maar gleed door het natte wegdek door en botste op de bestelbus. Beide voer tuigen raakten beschadigd. BURGH-HAAMSTEDE Schoorsteenbrand In de schoorsteen van de fam. J.,G. uit Haamstede is dinsdag brand in de schoorsteen ontstaan. Het brand weerkorps van Haamstede bluste de brand. De omvang van de schade is niet bekend. HAAMSTEDE Ledenvergadering Rode Kruis De afdeling Schouwen (Westhoek) van het Nederlandse Rode Kruis houdt op donderdag 5 januari 1984 haar algemene ledenvergadering in de Beatrixschool aan de Weststraat te Haamstede. Op de agenda staan onder andere de begroting voor het jaar 1984 en de oprichting van de „Stichting Ambu lance". De vergadering begint om 20.00 uur. BROUWERSHAVEN Trimgroepje In Brouwershaven is de laatste tijd op initiatief van enkele dames een trimgroepje aktief. Elke donderdag ochtend gaat men, weer of geen weer, in looppas richting Kijkuitseduin om daar enkele trimoefeningen uit te voeren. Om de belasting niet te groot te maken wordt niet langer dan een uur getrimd. Belangstellenden kun nen informatie inwinnen bij de tele foonnummers 01119-1528 en 01119- 1948. ZONNEMAIRE Ophalen oud papier Zaterdag 10 december halen leden van de harmonievereniging Nut en Uitspanning oud papier op in het dorp. Graag het papier gebundeld aan de weg gereed zetten. De oud- papier aktie begint om half tien. Nieuwerkerk); 4, Adriaan Otteen Jo- hanne Catharina Vermeulen (beiden Oosterland); 11. Marinus Otte (Oosterland), en Areina de Ridder (Renswoude). Overleden 18. Martinus de Reus, oud 80 jaar, e.v. Janna van der Zande (Nieuwer kerk). OOSTERLAND Kerstviering Plattelandsvrouwen De afdeling Duiveland van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen viert op dinsdag 20 december de Kersta vond in het dorpshuis „Oosterhof" te Oosterland. Aanvang 19.30 uur. Op gave voor deelname kan plaatsvin den op 12 december tussen 19.00 en 20.00 uur bij mevr. C. Zwart, tel. 1908 en bij mevr. J. Flikweert, tel. 1924. Kollekte De maand-opbrengst van de kol lekte voor de Mbumazending is vast gesteld op een bedrag van 389,95. De milde gevers/geefsters worden hartelijk dank gezegd. De ijverige kollektantjes waren Jolanda Ver hoek, Carola de Jonge, Arianne Morks, Jacqueline Pieper, Elna Steenpoorte, Trijnie Verhoek en Jo- anke IJzelenberg. BRUINISSE Iets te veel van het goede De nog geen 16-jarige M. v. S. uit Bruinisse maakte het volgens de rijkspolitie iets te bont. Hij reed op een flink opgevoerde brommer (95 km), zonder helm, bel, spatbord, za del en er zat geen gele plaat op. Dat vond de rijkspolitie iets te veel van het goede en maakte een proces ver baal op. DEN HAAG - Prinses Juliana ver richt op 22 december in het Tropen museum in Amsterdam de opening van de tentoonstelling „De klepel klept niet meer - lepra door de eeu wen heen". De tentoonstelling wordt gehouden in het kader van de Wereld-Lepradag en is de eerste ten toonstelling over dit onderwerp die in ons land wordt gehouden. ZEIST - De landelijke aktiegroep woonwagenbewoners gaat desnoods bij het Europese Hof in Straatsburg in beroep tegen de plannen woonwa genbewoners te spreiden over kleine re kampen. Op 19 december komen uit het hele land bewoners voor een aktie met hun wagens of caravans naar Den Haag. ELLEMEET - De openbare lagere school ,,'t Mêêtje" in Ellemeet vierde vrijdagavond het traditionele Sinter klaasfeest met twee vrolijk uitgevoerde musicals in het dorpshuis. Na het welkomstwoord van school hoofd de heer B. A. Kievith ontspon zich voor een volle zaal een kleurig spel, dat werd opgevoerd door kinde ren van klas één, twee en drie. Dit muzikale spel „Zeg 's aaaahh!" van Burny Bos en Joop Stokkermans viel bij ouders, broertjes en zusjes en andere belangstellenden duidelijk in de smaak. Na een kleine pauze arriveerde de Goedheiligman. De Zwarte Pieten was hij onderweg helaas kwijt ge raakt. De jongens van klas zes kre gen opdracht om de Pieten te gaan zoeken. Tot grote hilariteit werden de Zwarte Pieten even later op de rug van de jongens binnengedragen. Na dat alle kinderen goed door Sint wa ren bedacht vertrok hij weer en kwam de volgende groep kinderen aan de beurt. Klas vier, vijf en zes voerden de musical „Meester Pennelik" van Benny Vreden op. Niels van der Moe zel - in de hoofdrol van meester Pen nelik - deed het publiek versteld staan door zijn zuivere zang en onbe vangen optreden. Komplimenten aan alle kinderen, die op deze avond zo hun best deden, waren zeer terecht. Bijdrage Anjerfonds Zeeland RENESSE - Het fanfarekorps Luc tor et Emergo uit Renesse, de brass band Apollo uit Brouwershaven, de zangvereniging Laus Deo uit Brui nisse en het kultureel centrum de Be- waerschole te Burgh-Haamstede krijgen een subsidie van het Anjer fonds Zeeland. Luctor et Emergo is met 3000,— bedeeld voor de aanschaf van nieuwe instrumenten, Apollo krijgt 1000,— voor nieuwe uniformen en voor Laus Deo is 300,— beschikbaar gesteld, welk bedrag ook aan nieuwe unifor men zal worden besteed. Voor de in richting van het kulturele centrum en de inrichting van een dorpshuis in Kats is 6500,— bestemd. In totaal heeft het Anjerfonds Zeeland een be drag van 54.950,beschikbaar gesteld voor verschillende kulturele voorzieningen en aktiviteiten in Zee land. Een groot deel hiervan, 36.450,—, komt ten goede aan ver enigingen en stichtingen voor ama teuristische muziekbeoefening. NIEUWERKERK - De postduiven vereniging Duiveland houdt zater dag 10 december de jaarlijkse ten toonstelling in het Verenigingsge bouw Ons Dorpshuis te Nieuwer kerk. Tijdens deze tentoonstelling kun nen zo'n 200 duiven worden bezich tigd, die allen een behoorlijk aantal kilometers achter de vleugels heb ben. Er kan dus niet worden gespro ken van alleen „schouwduiven". De tentoonstelling zal worden omlijst met een doorlopende verloting met vele en mooie prijzen. De trekking van de zogenaamde voor-verloting (grote verloting) wordt zaterdag avond om 22.00 uur verricht door de heer A. L. Bakker, wethouder van Duiveland. Bovendien wordt een Amerikaanse verloting gehouden met als inzet een stereo-apparaat. Een achttal duiven wordt in afzon derlijke hokken ondergebracht, waarvan het de bedoeling zal zijn, de totale leeftijd te raden. Vanzelfspre kend heeft de P.V. Duiveland ook hiervoor een prijs beschikbaar. Kort om, er is voor elk wat wils. Zeker de moeite waard om zaterdag deze ten toonstelling te bezoeken. De zaal is open vanaf 14.00 uur. DUIVELAND Burgerlijke stand over november Geboren 8. Maatje Dina, d.v. F. J. Blok, en van M. C. Verlare (Nieuwerkerk) ge boren te Zierikzee; 11. Jan Willem, z.v. C. Fraanje, en van W. L. de Jonge (Oosterland) geboren te Zierikzee; 19. Marjolein Paula Cornelia, d.v. A. A. M. Vercauteren, en van C. N. van Weele (Ouwerkerk); 22. Marinus Leendert, z.v. M. K. van 't Hof, en van E, C. Reede (Nieuwerkerk) gebo ren te Zierikzee; 23. Jacoba Christi na, d.v. A. Moerman, en van S. J. Matthijsse (Nieuwerkerk); 29. Pauli na Jacoba, d.v. M. C. Bolier, en van P. T. Stouten (Sirjansland). Gehuwd 4. Jan Adriaan van de Velde en Cornelia Maatje Verboom (beiden SCHARENDIJKE - De Peuterspeelzaal in Scharendij ke dient er een fiks bedrag aan subsidie bij te krijgen. Dat was de mening van de leden van de welzijnskommis- sie van Middenschouwen woensdagavond tijdens een openbare vergadering in het gemeentehuis te Scharen dijke. De peuterspeelzaal had een subsidie verhoging van 3.500,aangevraagd in verband met het voornemen met ingang van maart volgend jaar in plaats van twee voortaan drie ochtenden per week te gaan draaien. Thans bezoeken twee ochtenden per week twee groepen van achttien peuters de peuterspeelzaal. Het aantal nieuwe aanmeldingen voor volgend jaar gaf aanleiding tot het besluit de peuterspeelzaal uit te breiden tot drie ochtenden per week. ZIERIKZEE - In het Zierikzeese postkantoor is weer een speciale verkoopstand ingericht van het plaatselijke komitee voor kinderpostzegels. Men kan er terecht voor kerst- en nieuwjaarskaarten, maar natuurlijk ook voor de bekende kinderpostzegels. De opbrengst hiervan is bestemd door kinderen die dreigen achter te bijven. Met dit geld kan men hen be tere ontwikkelingskansen bieden, niet alleen kinderen in Nederland maar ook in een groot aantal ontwik kelingslanden. De stand in het post kantoor in Zierikzee is tot en met 30 december geopend van 9.00-12.00 uur en van 13.30-16.30 uur. ten wetiskunrt uit de koliektic van de kinderpostzegelaktie 1983. Uit ont werp ..Sterrekindertjes" is gemaakt door Freddy Lnngeler. Dat brengt echter hoge kosten met zich mee en vandaar het verzoek het huidige subsidiebedrag van ruim 7.000,— te verhogen tot ruim. 10.500,—. Een zeer hoge kostenpost vormt de huur van het Hervormd Verenigingsgebouw, waar 45,per ochtend voor neergeteld moet wor den. De kommissieleden mevrouw W. Bezuyen-de Weijer en mevrouw P. Berrevoets-Ringelberg vonden dan ook dat deze aanvraag om een ver hoogde subsidie niet los gezien kon worden van de reeds vaak besproken huisvestingsproblematiek voor de peuterspeelzaal in Scharendijke. „Reken maar eens uit, wat het de ge meente tot 1988 zou kosten", advi seerde mevrouw Bezuyen en ze was ervan overtuigd, dat het realiseren van een eigen onderkomen voor de peuterspeelzaal voordeliger zou uit pakken voor de gemeente. Afwachten Voorzitter van de welzijnskommis- sie, burgemeester W. den Boer memo reerde daarop in het kort wat tijdens de begrotingsbehandeling daarover reeds werd gezegd. Vastgesteld werd toen, dat een gekombineerd gebruik van een gebouw door jeugdsoos en peuterspeelzaal geen aanbeveling verdient. In het verleden werden ook diverse andere lokaties bekeken, maar het bestuur van de peuterspeel zaal bleek vooral ook belang te hech ten aan een onderkomen in de buurt van de scholen in de kern van het dorp. Voorshands betoonde de raad haar instemming met het voornemen de situatie per 1 augustus 1985 af te wachten. In verband met maatrege len ten behoeve van de onderwijsin- tegratiebestaat demogelijkheid, dat dan een of meer schoollokalen vrij komen. Het jaartal 1988 werd tijdens de begrotingsbehandeling door een der raadsleden genoemd, maar het kollege gaat er vanuit dat het niet zo lang zal duren voor een dergelijke ge schikte ruimte beschikbaar zal ko men, aldus de toelichting van burge meester Den Boer. Kommissielid de heer A. H. van der Tak vond, dat de gemeente niet onder deze subsidieverhoging uit komt, omdat het een gevolg is van het feit, dat de peuterspeelzaal zo'n hoge huur voor een onderkomen moet betalen. Vanaf de publieke tribune werd van peuterspeelzaalzijde medege deeld, dat de ouderbijdrage 32, per maand bedraagt en dat daar der halve voorlopig geen verhoging mo gelijk is. Van de negen welzijnskommissie- leden waren er woensdagavond slechts vijf aanwezig. Zij brachten al len een positief advies uit ten aan zien van de subsidieverhoging voor de peuterspeelzaal in Scharendijke. „We zullen ons wel ernstig moeten beraden waar die 3.500,— vandaan moeten komen", waarschuwde de voorzitter. Mevrouw Berrevoets had daarvoor wel een suggestie en wees op de bij drage, opgenomen op de begrting 1984 voor afwikkeling Stichting Sa menlevingsopbouw. Die bijdrage zal niet meer nodig zijn en zij achtte het een goed idee het vrijkomende be drag te bestemmen voor de peu terspeelzaal. „Een goede suggestie, die we mee zullen nemen", ant woordde de voorzitter. Niet zo geschikt De talrijk vertegenwoordige be trokkenen van de peuterspeelzaal op de publieke tribune toonden zich enerzijds verheugd over het unanie me advies van de welzijnskommis- sie, maar blijven het anderzijds be treuren dat er voorlopig geen veran dering komt in de volgens hen verre van ideale huisvestingssituatie. Des gevraagd vertelden de leidsters, dat het Hervormd Verenigingsgebouw niet alleen erg duur is, maar ander zijds ook niet zo geschikt is voor het houden van een peuterspeelzaal. Voor 45,— per ochtend wordt alleen de ruimte gehuurd, maar men heeft er uiteraard geen blijvende beschik king over. Tekeningen of andere kreatieve produkten van de peuters kunnen zodoende nooit worden opge hangen; men heeft niet de beschik king over aangepaste, kleine toilet jes en elke peuterspeelzaalochtend moet er met het meubilair worden gesjouwd. Dat betekent in de praktijk, dat de leidsters ongeveer een uur voor aan vang aanwezig zijn voor het wegsjou wen van de tafels en stoelen en het binnendragen van de kleine tafeltjes en stoeltjes. Aan het einde van de ochtend moet het mini-meubilair weer in de gang worden opgestapeld en worden de grote tafels en stoelen weer op hun plaats gezet. Een eigen onderkomen in het centrum van het dorp blijft dan ook een vurige wens van de peuterspeelzaalleidsters in Scharendijke. De N.C.V.B. afdeling Kerkwerve deed een beroep op subsidie op grond van de Rijksbijdrageregeling emancipatie-aktiviteiten, uit welke pot de gemeente Middenschouwen 1.200,— (vijftig cent per inwoner) kan ontvangen. De N.C.V.B. deed dit subsidieverzoek in verband met de organisatie van de kursus: „Vrouw praat er eens over". Een kursus, die gericht is op vorming en bewustwor ding van de vrouw. Aan de deel neemsters wordt een eigen bijdrage van 15,— gevraagd en aanvullend werd de gemeente verzocht een subsi die van 580,— te verstrekken. „Prima initiatief" „Ik vind het een prima initiatief en ik vind het ook heel plezierig, dat een groepering uit de eigen gemeente hu eens een beroep op deze pot doet", liet mevrouw Berrevoets weten. De heer Van der Tak sprak de hoop uit, dat genoemde eigen bijdrage van 15,— voor sommige deelneemsters geen belemmering zal vormen. Hij adviseerde de N.C.V.B. attent te ma ken op het feit, dat genoemde subsi- diepot nog niet helemaal leeg is. De voorzitter wees hem daarop op de subsidievoorwaarde, dat juist een ei gen bijdrage wordt geheven. Uit de pot Rijksbijdrage emancipatie-akti viteiten werd in Middenschouwen in middels ook reeds een bijdrage ver strekt aan het Vrouwenontmoetings centrum in Zierikzee. De kommissie bracht ten slotte een unaniem positief advies uit ten aan zien van het subsidieverzoek van de N.C.V.B. afdeling Kerkwerve.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 5