ALGEMENE BESCHOUWINGEN WESTERSCHOUWEN PvdA ongerust over werkgelegenheid in onderwijs Probeer bouwaktiviteiten opnieuw op gang te brengen RU wil inwoners informeren over geluidsoverlast SPOEDIGE BEHANDELING BESTEMMINGSPLANNEN NODIG VOOR REKREATIE 4 CDA-fraktie Westerschouwen: VVD Westerschouwen: S. Roos: Leertijd voor jeugdige werklozen" BURGH-HAAMSTEDE - De PvdA-fraktie vindt het verheugend dat het kollege van de gemeente Wester- schouwen een hoge priori teit blijft geven aan het on derwijs. Het beleid van b. en w. is en blijft erop ge richt om in elke kern een lagere school te behouden, waar de PvdA zich geheel mee kan verenigen. De bezuinigingen van de huidige regering zullen de uitvoering van de wet op het basisonderwijs per 1 au gustus 1985 niet eenvoudiger maken. „Immers vele voorzieningen, waaronder bouwkundige, zijn ons in ziens noodzakelijk. Hoe denkt het kollege dit op te lossen", vroeg de fraktie tijdens de algemene beschou wingen op de gemeentebegroting. De PvdA vindt ook de werkgele genheid in het onderwijs een blijven de zorg door het teruglopen van het aantal leerlingen en de verhoging van de leerlingenschaal. Fraktie- voorzitter S. Roos wilde graag weten of dit gevolgen heeft voor de gemeen te Westerschouwen in de komende ja- Monumenten De PvdA wil het kollege in overwe- S. Roos (PvdA): „Biedt jeugdige schoolverlaters leertijd aan binnen de gemeente Westerschouwen ging geven om in bepaalde gevallen van restauratie van monumenten, waarbij verval dreigt en waarbij geen of nauwelijks financiële midde len aanwezig zijn, te denken aan een verhoging van de gemeentelijke sub sidie en eventueel daartoe voorstel len aan de raad te doen. Uiteraard moet deze zaak wel van geval tot geval worden bekeken. De PvdA noemde de monumentale boog brug, behorende bij het pand Kray- esteinweg 25 te Burgh. Roos zei het met het kollege eens te zijn dat er niet gekort mag worden op de opleidingen en de kwaliteit van het materiaal van de brandweer. „Toch vragen wij ons af wat de ge volgen zullen zijn voor de brandweer wanneer binnenkort de B.B. overge heveld wordt naar de brandweer", aldus Roos. „Welke financiële gevol gen zal dat hebben?" De fraktie wil de ook graag weten hoe het met het rampenplan van Westerschouwen staat gesteld. Stortplaats De PvdA zou graag vernemen of er nog een achterstand in te halen is be treffende de hinderwet-vergunnin gen. De partij sprak de hoop uit dat in het komende jaar het nieuwe be drijfspand van de firma Rademaker te Haamstede zal verschijnen op het bedrijfsterrein de Roterij. „Wij zijn van mening dat al het mogelijke moet worden gedaan om milieu-hin derlijke bedrijven te verplaatsen. Wat betreft de stortplaats Hoosjes- weg achten wij een goed overleg met het bestuur van de gemeenschappe lijke regeling Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland noodzakelijk. Daar willen we ook op aandringen. We wachten met belangstelling het HUP-onderzoek (Hinderwetuitvoe ringsplan) af", zei de heer Roos. Bestemmingsplannen Een strenge kredietbewaking voor de uitvoering en of wijzigingen van bestemmingsplannen acht de PvdA van het grootste belang. „De PvdA- fraktie heeft het hoofdstuk Rekrea- tie in de struktuurschets om verschil lende redenen en motieven afgewe zen. Dat zal uiteraard zijn weerslag vinden in onze beoordeling van de bestemmingen." Het gesol en de on zekerheid rond de kampeerwet be vreemdt de fraktie ten zeerste. Een goed en duidelijk beleid acht zij ge wenst. In de aanbiedingsbrief van de ge meentebegroting spreekt het kollege van vervangende nieuwbouw te Se- rooskerke en Noordwelle. De PvdA wil graag weten wat daarmee wordt bedoeld. Wegen In de beschouwingen werd nog maals de slechte toestand van het wegdek van de Hogezoom bena drukt. De PvdA vroeg of er al enige duidelijkheid bestaat over de over name van deze weg door de gemeente en wilde ook graag weten hoeveel ki lometer weg, zowel tertiair als quar tair, naar Westerschouwen komt als gevolg van de nieuwe regeling Plan wegen. „Eindelijk gloort er in de verte een door de hele raad gekoesterde wens: het fietspadenplan. Door tegenwer king van bepaalde Rijksinstanties duurt het zo ontzettend lang. Een toe ristengemeente als Westerschouwen moet toch kunnen beschikken over een netwerk van fietspaden", stelde Roos. Werkloosheid De fraktie ziet met zorg het percen tage werklozen stijgen, met name on der de jeugd. Zij vroeg dinsdagavond of het mogelijk is dat de gemeente iets aan dit probleem doet. „Bijvoor beeld jeugdige schoolverlaters of langdurig werkloze jongeren in de gemeentelijke werkplaats, in de bui tendienst of administratief een 32- of 20-urige leertijd aanbieden. Jeugd werkloosheid is zowel psychisch als sociaal een onaanvaardbare zaak." BURGH-HAAMSTEDE - „Wij moeten proberen de wo ningbouw op gang te houden. Het is in het verleden im mers altijd een stimulans geweest voor de werkgelegen heid met alle bijkomende randverschijnselen zoals toele veringsbedrijven, grondverzet- en transportbedrijven. Als CDA-fraktie willen wij met klem aandringen op de taak van de gemeente dit zoveel mogelijk te stimuleren door middel van het bekendmaken van subsidies en het vlot afgeven van bouwvergunningen," aldus de CDA- fraktie van de gemeente Westerschouwen in haar alge mene beschouwingen op de gemeentebegroting 1984. heersplan voor het natuurgebied Kop van Schouwen. Het CDA stelt zich achter het standpunt van het kollege, dat behoud van de natuurge bieden een absolute noodzaak is, maar dat gebruik mogelijk moet zijn. De fraktie hoopt dat het voor- en na seizoen, door welke middelen dan ook, een betere bezetting op de kam peerplaatsen zal kunnen waarborgen c.q. verbeteren. Wij stemmen in met het beleid om gedurende het hoogsei zoen voor een beperkte tijd aanvul lende vergunningen te verstrekken." Het CDA wil graag te zijner tijd van het kollege weten bij welke wet de afgifte van deze vergunningen wor den verstrekt en of het dan nog moge lijk is dat de raad mede beslist. Fietspaden De fraktie prijst zich gelukkig dat er in Westerschouwen een juist be leid wordt gevoerd, dat het vertrou wen geniet van de hele raad. Eigen lijk is in dit jaar aan alle wensen van de raad voldaan. Ondanks dat kan 1983 toch worden afgesloten zonder financiële tekorten. Het CDA ziet met veel belangstel ling uit naar het fietspadenplan Hoogenboomlaan en J. J. Boeijes- weg, een lang gekoesterde wens van de gemeente. „Wij verzoeken u met klem de aanleg van fietspaden de hoogste prioriteit te geven. De moge lijkheid bestaat immers dat er in 1985 geen subsidie meer wordt ver leend," aldus het CDA in de algeme ne beschouwingen. ,Het is zonder meer een goede zaak dat een zeker percentage van de per soneelslasten wordt gedekt uit de toeristenbelasting en de woonforen- senbelasting. Tevens kunnen wij meegaan met het feit dat ook andere uitgaven hieruit worden gedekt, zelfs de subsidies van de VVV's voor de volle honderd procent. Wat betreft de rekreatie-begroting onderschrij ven wij het door u gevoerde beleid." Milieu Wat betreft een onderzoek naar grondvervuiling onder de stortplaats Hoosjesweg vindt het CDA dat de kosten hiervan moeten worden be taald door de „vervuiler" en niet door de eigenaar van de grond. De fraktie sprak haar tevredenheid uit over het hebben van een goed indu strie-terrein, waar milieu-hinderlij ke bedrijven eventueel met subsidie gevestigd kunnen worden. De vrijge komen grond, elders in de gemeente, kan dan weer worden benut voor de woningbouw. Dat een grondonder zoek noodzakelijk is kan de fraktie volledig onderschrijven. Bibliotheek Het CDA vindt, net als het kollege, dat de dorpshuizen een grote bijdra ge kunnen leveren aan de opbloei van het plaatselijke verenigingsle ven en spreekt de wens uit dat er een vaste bibliotheek in Haamstede ge realiseerd kan worden, welke in een grote behoefte zal voorzien. De frak tie is dan ook blij met de toezegging van het kollege dat het in 1984 met voorstellen komt om naast het in aanbouw zijnde dorpshuis een biblio theek-voorziening te maken. De biblio-bus voldoet uitstekend, maai de praktijk wijst uit, dat de ruimte toch te beperkt is. BURGH-HAAMSTEDE - De Reformatorische Unie sprak zich tijdens de algemene beschouwingen op de gemeentebegroting 1984 uit voor een schoon en leefbaar milieu zonder enige vorm van overdrijving. De RU had wel een aantal vragen aan het kollege: „Welke maatregelen denkt het kollege te kunnen nemen tegen de stankhinder van baklucht van oliën? Wat valt daar allemaal onder? Wanneer is het hinder? Valt dat te meten?" zuinigingen mogelijk is dat één of twee groepen brandweermannen worden opgeroepen, zodat niet het hele korps hoeft uit te rukken voor bijvoorbeeld een schoor steenbrand. „De afgelopen jaren is gebleken dat het reddingwezen zonder meer noodzakelijk is voor onze gemeente. Als we de cijfers van de hulpverlening zien, dan loopt dat aardig op. Om optimaal te kun nen werken zal ook het materiaal in goede staat moeten zijn. Even tuele voorstellen hiertoe zien we van u tegemoet en we hopen deze positief te zullen beoordelen. Kunt u ons ook meedelen hoeveel vrijwilligers er uit onze eigen ge meente en uit andere plaatsen bij de reddingsbrigade helpen?," vroeg Van den Berge. De RU heeft de invoering van de Kaderwet Specifiek Welzijn nooit zien zitten en wacht af wat er nu komt. Het is een loffelijk streven geweest dat de Algemene Hulpdienst Westenschouwen op gericht is. „Er kan op vrijwillige basis zoveel voor elkaar worden gedaan. In voorgaande jaren heb ben wij hier ook steeds op gewe zen en daarom heeft dit ook onze volledige instemming. Laat de dienst gemeentewerken een on derzoek instellen naar de moge lijkheid om een beschut onderko men voor de ouderen in de ge meente te realiseren." Volkshuisvesting Net als verleden jaar konsta- teerde de fraktie dat de vraag naar kleinere huurwoningen zal toenemen. De RU hoopt dat dit in het bouwplan voor de komende jaren kan worden meegenomen, waardoor grote gezinswoningen ook aan gezinnen toegewezen kunnen worden. Deze woningen worden momenteel soms door één of twee personen bewoond. „Als RU zijn wij er principieel op tegen om woningen toe te wijzen aan personen, die ongehuwd gaan sa menwonen. We mogen konstate ren dat, ondanks de vele negatie ve geluiden die overal worden ge hoord, er in onze gemeente voor miljoenen guldens gebouwd is en wordt gebouwd," aldus de RU. Wegen De fraktie staat volledig achter de gemaakte plannen ten behoeve van de grondige verbetering van de Lange Reke te Renesse. Verbe tering van verschillende wegen is volgens de RU bittere noodzaak. De Hogezoom, Lagezoom en Dale- boutsweg worden met de dag slechter en minder berijdbaar, vooral voor fietsers. „Wij zijn als gemeente verantwoordelijk om voor de veiligheid van de wegge bruikers te zorgen." De fraktie vroeg zich al of er soms nog uit een „speciaal fonds" te putten is in overleg met de pro vincie en het waterschap Schou wen-Duiveland. „Er zal toch wat moeten gebeuren." Fraktie-voorzitter J. van den Ber ge: Wij hebben het volste ver trouwen in het te voeren finan cieel beleid van de gemeente Fraktie-voorzitter J. van den Berge merkte op dat vele inwo ners misschien niet weten waar ze met hun klachten over geluidso verlast naartoe moeten. Hij vroeg zich af of het mogelijk is dat hier over een publikatie verschijnt door de dienst gemeentewerken in het voorlichtingsblad van de gemeente. De RU hoopt dat het bedrijf Rademaker het volgend jaar naar het bedrijfsterrein de Roterij kan verhuizen en ziet en kele voorstellen in deze zaak met belangstelling tegemoet. Het on derzoek dat gehouden wordt in het kader van het HUP (Hinder wetuitvoeringsplan) acht de RU dringend gewenst. Financiën Het stemde de fraktie tot tevre denheid dat er op de gewone dienst van de begroting financiële ruimte is gevonden voor enkele kapitaalswerken, uit te voeren in de loop van 1984, maar vooral dat dit is gerealiseerd zonder dat er belastingverhogingen hebben plaatsgevonden. „Als RU-fraktie hebben wij het volste vertrouwen in het gevoerde en nog te voeren financieel beleid in onze gemeente. Doordat er in de achterliggende jaren nog steeds is gereserveerd kunnen en mogen we daarvan nu de vruchten plukken. In een tijd van terug gang is het voor onze gemeente nog mogelijk om enkele kapi taalswerken te kunnen uitvoeren, wat in deze tijd zeer welkom is voor de arbeidsmarkt," aldus Van den Berge. Brandweer De partij stemde in met de be zuinigingen op de kontrolerende taken van de brandweer. Het kol lege werd gevraagd te onderzoe ken of het in het kader van de be- WÊb*- L. Tieleman, fraktie-voorzitter CDA: „Wijzig bestemmingsplannen van wonen naar rekreatief wonen om de bouwaktiviteiten op gang te bren gen. Nu de struktuurschets is vast gesteld heeft de fraktie goede hoop dat er ook meer leven komt in het wijzigen van bestemmingsplannen. Vanuit deze fraktie is weieens gezegd dat de bedrijven staan te trappelen aan de grens van Westerschouwen om te gaan bouwen. Het is aan het kollege en de raad om die bouwakti viteiten op gang te brengen. „Ook het wijzigen van bestemmingsplan nen van wonen naar rekreatief wo nen is een opening om de bouwakti- viteit op gang te brengen. Wij kun nen dit tot stand brengen met de wij ziging van grote bestemmingsplan nen, maar misschien ook met onder delen daarvan. Laten we proberen de plannen van projekt-ontwikkelaars op gang te brengen. Wij willen als CDA-fraktie graag meewerken om zo snel mogelijk resultaten op tafel te leggen, die het uitgeven van zoveel geld aan de struktuurschets recht vaardigen," aldus het CDA. Kampeerplaatsen Het natuurgebied is dé trekker voor het toerisme in Westerschou wen. Het kollege heeft kontakten met Staatsbosbeheer om te komen tot de vaststelling van een be- BURGH-HAAMSTEDE - Volgens de fraktie van de VVD van de gemeente Westerschouwen moet de gemeen te in 1986 klaar zijn om de veranderingen in het rekrea- tiepatroon, veroorzaakt door het gereedkomen van de Oosterscheldewerken, op goede en zakelijke wijze op te vangen. Daarbij vormen de bestemmingsplannen, zowel voor de kernen als de landelijke delen van de gemeente, de basis. „Hoe eerder die plannen in behandeling kun nen komen hoe beter: de tijd dringt! De fraktie van de VVD staat zeer positief ten aanzien van die op de struk tuurschets geënte bestemmingsplannen en zal dan ook al het mogelijke doen om de behandeling ervan te bespoe digen," aldus fraktie-voorzitter dr. H. J. van Zuylen dinsdagavond tijdens de algemene beschouwingen op de gemeentebegroting 1984. De WD is ervan overtuigd dat de ontwikkeling van Westerschouwen een zeer sterke impuls zal krijgen wanneer de Oosterscheldewerken ge reed zijn. Vooral op rekreatief gebied ontstaan vele nieuwe mogelijkhe den. Er ontstaat een unieke, direkte verbinding over dammen en bruggen van de randstad en het Botlekgebied met Vlissingen. De tienduizenden be zoekers van Walcheren zullen de weg naar de gemeente Westerschouwen weten te vinden. Het areaal „alle-weer-voorzienin- gen" wordt voor de vele gasten enorm uitgebreid: denk aan Veere en Middelburg. Volgens de VVD krijgt Schouwen-Duiveland een veel ster kere binding met de andere delen van Zeeland en dat zal gevolg hebben op ekonomisch, maatschappelijk en kultureel terrein. Door het overvloedige dagtoerisme op Walcheren, zal het toeristensei zoen veel langer en intensiever wor den, van eind maart tot begin novem ber. Beheersvisie In het hele gemeentelijke bestel speelt de beheersvisie een intrigeren de rol over het grote deel van Wester schouwen, dat in het natuurmonu ment de Kop van Schouwen ligt. De VVD-fraktie heeft alle begrip voor behoud en verbetering van de na tuurlijke waarden in dit gebied, maar het gaat haar te ver dat de mens er praktisch uit verbannen wordt. „Het is ook in het belang van het na tuurmonument zelf dat bewoners en rekreanten op verantwoorde wijze van dit unieke gebied kunnen genie ten en dat er ten behoeve van hen wandel- en fietspaden door het ge bied naar strand en zee in voorko men," aldus de VVD. De fraktie toonde zich zeer geluk kig met de aanzienlijke toename van „alle-wcer-voorzieningen" binnen Westerschouwen. De nieuwe en ver nieuwde dorpshuizen kunnen daarin Fraktie-voorzitter dr. H. J. van Zuij- len (VVD): „Het is zinvol als de mu sea op Schouwen-Duiveland in voor- en naseizoen één middag open kun nen zijn." een belangrijke rol spelen. Juist in het rekreatie-seizoen kunnen aktievc besturen van dorpshuizen ervoor zor gen dat de gebouwen ook een belan grijke funktic voor tienduizenden re kreanten krijgen, naast de funktie voor de eigen bevolking. „In dit kader willen wij er ook op wijzen dat het zinvol zou zijn als in het voor- en naseizoen de musea in Zierikzee, Dreischor en Bruinisse - al is het maar voor één middag open zouden kunnen zijn. Wij willen graag weten of het kollege stappen wil ondernemen om tot deze drin gend gewenste openstelling te ko men," aldus Van Zuylen. Kampeerterreinen Onafhankelijk van het wel of niet per 1 januari in werking treden van de kampeerwet zal het kollege toch een kampeerplaatsenplan moeten opstellen, volgens de WD. De invoe ring van die wet zal jaren vergen, zo dat geleidelijke overgangen moge lijk zijn. Los daarvan staat de extra moeilijke positie van de kampeerbe- drijven, die in of aan de rand van het natuurgebied liggen. Het Rijk heeft voorlopig geen geld om verplaatsing c.q. uitkoop van deze bedrijven te be werkstelligen. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat dat geld er nooit zal komen. De WD vindt het dan ook jammer dat de meerderheid van de raad niet akkoord kan gaan met het reserveren van enig terrein aan de zuidkust van Westerschouwen. Daar door is een tekort ontstaan aan vol doende ruimte voor de opvang van bestaande kampeerterreinen. De VVD wil graag dat het gemeente bestuur dit tekort opvangt. „Als er geen verdere uitbreiding mogelijk is dan dient van de zijde van alle be trokkenen alles in het werk te wor den gesteld om tot verdere seizoen- verbreding te komen," stelde de WD. Men kan zich afvragen of de gasten in 1984 voor 10% van de kosten meer gaan genieten van aankoop en onder houd van het plantmateriaal - was 20% toerekening in 1983, wordt 30% in 1984 - en van het onderhoud van de plantsoenen - was 20% in 1983 en wordt 25% in 1984.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4