Moeilijke diskussie over éénmaands-vergunningen voor ambulante handel streeknieuws Winkelweek Bruinisse werd in dorpshuis afgesloten deurloo mode Verwijzingsborden nog voor de zomer geplaatst Terechte terechtwijzing Weinig interesse voor distriktsvergadering woningbouwvereniging ZOC-bestuur wil permanent loopstraten- gebied ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 8 december 1983 Nr. 23436 3 Verdeeld advies van kommissie middenstand Zierikzee ZIERIKZEE - Een enigszins ondoorzichtige diskussie werd woensdagmiddag gevoerd in de vaste kommissie voor advies en bijstand voor middenstand van de ge meente Zierikzee. Aan de orde was op de moment het agendapunt: Kriteria aan de hand waarvan aanvragen ingevolge de „Vent- en standplaatsenverordening Zie rikzee" met ingang van 1 januari 1984 zullen worden ge toetst. Duidelijk werd in ieder geval dat aan het eind van de diskussie bepaald geen eensluidend advies door de kommissie kon worden uitgebracht. Bovengenoemde kriteria werden voor het jaar 1983 door het kollege van b. en w. van Zierikzee vastgelegd op 10 januari 1983. Volgens een toe lichting op het agendapunt is destijds toegezegd dat over de aan te leggen kriteria voor 1984 opnieuw het advies van de kommissie mid denstand zal worden ingewonnen. En dat gebeurde woensdagmiddag. Vol gens dezelfde toelichting is gebleken dat „de aanlegde kriteria in het alge meen goed toepastbaar zijn, doch dat het uit praktisch oogpunt wenselijk wordt geacht de kriteria enigszins aan te passen". Deze aanpassing bleek uiteindelijk te bestaan uit het kreëren van de mo gelijkheid om gedurende een periode van zes maanden per jaar (van 1 sep tember van het ene jaar tot 1 maart van het daaropvolgende jaar) in to taal drie zogenaamde éénmaands- vent- of standplaatsvergunningen te verstrekken aan ambulante handela ren, die daarom vragen. Volgens een mondelinge toelichting van wethou der L. J. van Gastel zou die wense lijkheid zijn ontstaan naar aanlei ding van verzoeken daarom, die bij de gemeente Zierikzee zijn ingediend maar die op grond van de bestaande Advertentie HET VERSCHIL 498,- 148,- Composé Korting NU 350,- Mol 5-7, Zierikzee kriteria niet konden worden gehono reerd. De diskussie, welke daarop volgde, spitste zich voornamelijk toe op het feit of het voor de gevestigde mid denstand al dan niet wenselijk was om in de maand december aan één of meerdere ambulante handelaren toestemming te verlenen om kerstbo men en/of oliebollen te verkopen of uit te venten. Beschermen ZOC-vertegenwoordiger J. Littooy was van mening dat de gevestigde middenstand diende te worden be schermd tegen het wijzigen van de kriteria, louter en alleen naar aanlei ding van binnengekomen verzoeken. „Als we dat gaan doen, waar ligt dan op een gegeven moment de grens", zo vroeg hij zich af. „De ambulante han del heeft bepaalde verworven rech ten. Daaraan willen we beslist niet tornen. Maar aan uitbreiding van de mogelijkheden wil de ZOC zijn me dewerking niet verlenen". De heer D. van der Wekken (PvdA) was de mening toegedaan dat een oliebollenkraam sfeerverhogend werkt. „We moeten als gemeente, ook volgens de ZOC, steeds streven naar een verhoging van de aantrek kingskracht van Zierikzee als koop centrum. En dat gebeurt mede op de ze manier. ïn principe is elke vent- of standplaatsvergunning een aanval op de gevestigde middenstand. We moeten niet in al te sterke mate bezig zijn met onze eigen belangen te be schermen". Konkurrentie-positie ZOC-adviseur de heer B. Waayen- berg pleitte voor een verhoudingsge wijze gelijke konkurrentie-positie van ambulante handel en gevestigde middenstand. „Een banketbakker kan bijvoorbeeld met een goede olie bollenverkoop zijn jaaromzet nog goed maken. Dat zou teniet kunnen worden gedaan door het verstrekken van een maand-vergunning aan de ambulante handelaar, die in decem ber dezelfde produkten vanaf een standplaats in de stad wil gaan ver kopen, maar die verhoudingsgewijs veel goedkoper kan werken". Hij vroeg zich ook af of de gemeente bij het verstrekken van een dergelijke vergunning niet in strijd zou hande len met de plaatselijke marktveror- dening: „Ook op de weekmarkt wordt in de maand december iets ge daan aan de verkoop van oliebollen". Goede verstandhouding- Wethouder Van Gastel was van me ning dat een soortgelijke konkurren- tieverhouding ook wordt aangetrof fen tussen de leden van de ZOC. „We hebben nu eenmaal zowel de ambu lante handel als de gevestigde mid denstand in Zierikzee. We moeten dan ook proberen beiden te geven wat hun toekomt, in een goede onder linge verstandhouding". Een poging van de heer K. T. de ZIERIKZEE - Wethouder L. J. van Gastel deelde woensdag tijdens de vergadering van de kommissie mid denstand desgevraagd mee dat hij zijn uiterste best zou doen om de toe gezegde verwijzingsborden naar openbare gebouwen in de binnenstad nog vóór de komende zomer ge plaatst te krijgen. Deze mededeling deed hij naar aan- Wethouder L. J. ran Gastel: Dit is niet de juiste weg ZIERIKZEE - Een fel reagerende wethouder L. J. van Gastel wees woensdagmiddag tijdens de vergadering van de kommissie mid denstand het kommissielid D. van der Wekken terecht. Tijdens de rond vraag deed Van der Wekken een beroep op het ZOC-bestuur om de voor zitter van de Evenementenkommissie een terechtwijzing te geven over de wijze waarop deze tijdens de laatstgehouden ledenvergadering van de ZOC' zich heeft uitgelaten over een bepaalde politieke groepering. Fel reageerde Van Gastel daar op met de mededeling dat hij een en ander had aangehoord, maar dat een vergadering van de kom missie middenstand niet de aan gewezen weg was om daarop te reageren. „Er zijn andere wegen te bewandelen om uw ongenoegen te laten blijken. U spreekt hier niet tegen het ZOC-bestuur maar tegen vertegenwoordigers van de ZOC." Jonge (RU) om beide standpunten na der tot elkaar te brengen middels het voorstel om de wijziging zodanig aan te brengen, dat in totaal drie van der gelijke vergunningen kunnen wor den verstrekt met dien verstande dat er slechts één in een bepaalde maand kan worden verstrekt, vond weinig weerklank. Het verdeelde advies viel na de stemming te verdelen in een tweetal stemmen vóór en vijf stemmen tegen. (vervolg van pagina 1) van alle betrokkenen. „Dat zijn de neringdoenden in de betreffende straten, maar ook de bewoners en de gebruikers ervan. Bij het opstellen van dat plan zal geen rekening wor den gehouden met de mening van een bestuur van een middenstandsver eniging. Wil het ZOC-bestuur echter een steentje bijdragen aan de opstelling van het plan, dan zal zij eerst het ge noemde KNOV-plan moeten doorspreken met al haar leden, om vervolgens met een door alle leden gedragen voorstel moeten komen. Dat voorstel al dan door de sa menstellers van het VCP al dan niet kunnen worden meegenomen. Of het zover komt is echter eerst een zaak van het ZOC-bestuur." Onbekend Eerder was al gebleken dat van een volledig overleg met alle leden van de ZOC over het KNOV-plan nog geen sprake was. Kommissie-lid C. Legemaate (CDA), en tevens lid van het ZOC, liet duidelijk merken wei nig gecharmeerd te zijn van het feit dat het genoemde plan van het KNOV kennelijk al bij de gemeente Zierikzee bekend was, terwijl de heer Legemaate zelf het plan pas en kele uren voorafgaande aan de ver gadering in de bus had gekregen. „Van de voorstellen, die het ZOC- bestuur al bij de gemeente heeft ge deponeerd, is in ieder geval bij de on dernemers op de Melkmarkt en de Mol tot vanmiddag niets bekend. Ik wil dan ook als kommissielid aan het bestuur van de ZOC het advies geven om eerst met de betrokken onderne mers te gaan praten, voordat je der gelijke plannen bij de gemeente de poneert." Deze openbaring was voor wethou der Van Gastel aanleiding om de ZOC-delegatie te vragen of het ge noemde plan gebaseerd is op de me ning van alle leden van de midden standsvereniging. ZOC-adviseur de heer B. Waayenberg stelde daarop dat het plan van het KNOV nog geen wet is binnen het ZOC. „Er is nog niet over van gedachten verwisseld binnen de ZOC." Wethouder Van Gastel gaf de ZOC dan ook de raad om zijn eerder gedane aanwijzing op te volgen. „Maar dat is een zaak van de ZOC. Wat zij er mee doet, moet ze zelf weten." Doorverwijzen Besloten werd om het agendapunt in zijn geheel door te verwijzen naar de vefkeerskommissie. Zoals voor zitter Van Gastel aan het begin van de behandeling van dit agendapunt al aanstipte, zullen de verkeerstech nische details worden overgelaten aan die kommissie, terwijl uitslui tend de wenselijkheid van bepaalde veranderingen door de kommissie middenstand werd behandeld. Zo werd ook, zonder enige vorm van diskussie, het instellen van een blauwe zóne in de St. Domusstraat doorverwezen naar de verkeerskom- missie. Mevrouw E. v. Z. uit Nieuiverkerk belandde op Sinterklaasavond 5 december in een minder plezierige surprise". Bij de verkeerslichten op de rijksweg 18 raakte zij in een slip, draaide twee maal rond, ging rakelings langs twee bo men en kwam ten slotte in de sloot terecht. De wagen raakte totaal verhield en moest door autobedrijf Ista worden weggesleept. De automobiliste kwam- met de schrik vrij. ALMELO - Door de hoge bijdrage in de bijstandskosten is Almelo in zulke grote financiële problemen ge raakt, dat deze Twentse stad niet op eigen kracht uit de misere kan ko men. Daarom heeft de Almelose ge meenteraad woensdag besloten het rijk om extra financiële hulp te vra gen. ZIERIKZEE Thema-avond In het Vrouwenontmoetings centrum werd woensdagavond een thema-avond gehouden over het on derwerp „budgettering". De avond werd verzorgd door de heer Van Bal- legooyen van de Intergemeentelijke Sociale Dienst Schouwen-Duiveland Sint Philipsland en door de heer Bartels van het landelijk Bureau So ciale Zaken. Aan de orde kwamen de punten schuldregeling, schuldsanering, volkskredietbank en faillissement. Met behulp van een video-film werd getoond hoe een gezin samen met de sociale dienst een oplossing probeert te vinden voor de financiële moei lijkheden. Voor belangstellenden wordt een ku,rsus „Budgetteripg" georgani seerd, welke vier'ayónden zal duren. Aanmelding hieWboris mogelijk tot 20 december via het telefoonnummer 01110-4220. Botsing bij de Val Een vergissing van automobiliste M. V. uit Middelburg leidde dinsdag tot een botsing bij tankstation de Val. Hij kwam van de Zeelandbrug en wilde linksaf richting Zierikzee, maar reed iets te ver. Bij het tanksta- Vijf leden bezoeken vergadering in ISoordgouwe NOORDGOUWE - Een distriktsvergadering van woningbouwvereniging Beter Wonen is blijkbaar niet direkt iets waar de leden enthousiast voor kunnen ra ken. De belangstelling voor de vergadering voor de dis- trikten Brouwershaven, Middenschouwen en Wester- schouwen woensdagavond in het dorpshuis van Noord- gouwe was evenals verleden jaar zeer gering: vijf leden kwamen opdraven. Ondanks deze schrale opkomst, heette de voorzitter F. K. de Vos de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder burgemeester C. Slabbekoorn van Brouwershaven en wethouder A. J. Padmos van de gemeente Westerschouwen. Hij vond het zeer teleurstel lend zo weinig leden te kunnen begroeten. Als belangrijkste punt stond op de agenda de begroting aktiviteiten- plan 1984. In het kort gaf de voorzit ter de problemen weer waarmee de woningbouwvereniging te kampen heeft, vooral als gevolg van de bezui nigingen van het Rijk. Dit heeft on der meer koftsekwenties voor de huursubsidies, leningen voor wo ningverbetering en verder zullen ook de nieuwbouwplannen waarschijn lijk niét kunnen worden uitgevoerd tion draaide hij om terug te rijden, maar de voorzijde van de wagen be vond zich nog op de rijbaan. Een na derende vrachtwagen, bestuurd door P. v. d. D. uit Lewedorp kon de wa gen niet ontwijken en botste tegen de voorzijde. „We zijn er wéér uitgekomen BRUINISSE - „Het is een geslaagde winkelweekaktie geweest. We zijn er trots op dat we aan het eind van de rit kunnen zeggen: we zijn er wéér uitgekomen. Inwo ners van Bruinisse, en in beperkte mate ook daarbuiten, hartelijk bedankt want mede door uw toedoen is deze aktie geslaagd. Ook een dankwoord aan de heren onder nemers voor hun inzet en medewerking". Het waren te vreden klanken, verpakt in de welkomstwoorden van mevrouw M. Bodbijl-van der Have. prijzen. De drie hoofdprijzen kwa men terecht bij C. J. Boogaarts, P. Schuller en K. J. Otte. Wegens de goede resultaten van de aktie, nog eens extra onderstreept door de sekretaris van de vereniging, Bert Visch, werden verschillende ex tra prijzen getrokken. zoals de woningbouwvereniging dat wenst. Nieuwbouw In de begroting is wel een lijst met nieuwbouwaktiviteiten opgenomen in het genoemde distrikt, ook al is nog niet bekend of deze (in verband met de kontingentering) wel verwe zenlijkt kunnen worden. Voor 1984 staan op het programma: 10 woningen, vervangende nieuw bouw, in Serooskerke Noordwelle, 16 woningen in Brouwershaven en 10 woningen in Kerkwerve. In voorbe reiding voor 1985: 16 woningen in Brouwershaven plan Delingsdijk en 10 woningen in Ellemeet Scharen- dijke. Voor een totale renovatie in 1984 staan op het programma woningen aan de Ring, Dapperweg en Scheeps werfstraat in Haamstede. Vervolgens gaf de voorzitter een opsomming van onderhoudswerk zaamheden (vernieuwen goten, dak pannen, riolering, schilderwerk, en zovoorts) aan de woningen van de vereniging in Brouwershaven, Mid denschouwen en Westerschouwen. Hier waren verder geen vragen over. Alleen de heer Padmos sprak de hoop uit dat de woningbouwver eniging deze voornemens ook kan uitvoeren. De verkiezing afgevaardigden naar de verenigingsraad in het distrikt Brouwershaven verliep eveneens probleemloos. Met het voorstel om de heren J. A. Dorst, C. J. J. Geleynse en A. H. v. d. Marei opnieuw voor te dragen voor benoeming, gingen de leden ak koord. Bij de rondvraag kwamen nog en kele vragen en opmerkingen naar vo ren over (achterstallig) onderhoud, waarover het bestuur zich zal buigen. leiding van een vraag van de heer B. Waayenberg, die een dergelijke han delswijze als zeer gewenst bestem pelde. Wethouder Van Gastel deelde mee dat er op de begroting voor 1984 een bedrag van 15.000,— is opgevoerd door het plaatsen van deze borden: „Ik zal mijn best doen om een en an der nog vóór 1 mei van het volgend jaar te realiseren." Mevrouw Bodbijl, voorzitster van de „Bruse Ondernemers Vereniging" opende hiermee de gezellige slot- avond in het Dorpshuis, van de win kelweek die het hoogtepunt kreeg in de trekking van de drie hoofdprijzen. Dik Spelt, die vanuit het bestuur budgetair bij het winkelweekkomi- tee betrokken was, liet zich ook in te vreden bewoordingen uit: „Als je in deze tijd een begroting maakt en je komt daar net iets boven uit, kun je gerust tevreden zijn". Of de gemid delde Bruse inkoper zich meer tot de plaatselijke ondernemers richt dan vroeger kon Spelt niet met zekerheid zeggen. Maar met een vingerwijzing naar het laatstelijk gehouden D.P.O.- onderzoek naar het inkoop-gedrag van de Bruse konsument, verklaarde hij van mening te zijn dat het voor de Bruse ondernemer zeker niet on gunstiger is geworden. Grote pluim Vanuit het komitee kwam duide lijk naar voren dat Leo Huibers voor z'n grote inzet al vele jaren lang een grote pluim verdient. Verder zaten in het komitee Henk van Klinken, Ri- nus Haeck, Henk v. d. Bos en Piet Beye. Onder de toeziende politie-ogen van René Jansen en Paul de Lacom- bé, beiden van de Rijkspolitiegroep Schouwen-Duiveland, post Bruinis se, werd de trekking verricht van 78 „Om 't vrachtje" Hierna draaide Bert Visch de film „Om 't vrachtje", een realistische vissersfilm over de mosselkotter van Dies de Ronde. Met z'n Bru 27 vaart hij met z'n beide zoons Teun en An- dré naar de Waddenzee voor een vracht mosselen. Het vissen met de kor, het transport en het mijnen en lossen op Yerseke kwamen tot leven op het witte doek. De film is gemaakt door Hans v. d. Berge terwijl Heieen v. d. Berge voor het gesproken woord zorgde. Een boeiende en leerzame film, zeker voor diegenen die zo'n reis nog niet hebben meegemaakt. Na de pauze volgde een film over de feestelijkheden rondom het 400- jarig onderwijs. Advertentie Wal dacht u van een originele Kerstsurprise. Riivr>r>rhAPtH[aq^.in«iiir.iiiitgiw een uniek boekje met cursiefjes uit de Zierikzeesche Nieuwsbode. Een selektie uit duizenden cursiefjes geschreven door M. J. Bij de Vaate. Gebonden 17,50 Tevens verkrijgbaar bij alle Boekhandels op Schouwen-Duiveland. lakenman ochtman voor een originele Kerstsurprise DRUKKERIJ LAKENMAN OCHTMAN BV JANNEWEKKEN 11 4301 HH ZIERIKZEE TEL. 01110-6551 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgeven B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoon Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling t 37,00; per jaar (141,00; fosse nummers 1 0,75. De abonnementsprijzen zijn in clusief 4% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 48 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) 1 5,92. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 4% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3