Dodental vliegtuigbotsing Madrid vastgesteld op 92 diensten agenda 50 MINIMUM-HUISHOUDENS KAMPT MET SCHULDEN ABVA/KABO in hoger beroep tegen verbod stakingsakties Tweede ongeluk in tien dagen Drie trein ongelukken op één dag in Spanje Man probeert echtgenote met rattengif te doden Weer verdachte ontvoeringszaak in vrijheid Marine redt vier Zwitsers uit zee Belastingdienst niet gemakkelijker bij bankgegevens 2 Onderzoek van Gemeentelijke Sociale Dienst Rotterdam en Vereniging Direkteuren Sociale Diensten ROTTERDAM - Bijna vijftig procent van de huishoudens met een inkomen op het ni veau van het sociaal minimum (1.450 gulden per maand voor een echtpaar, 1.301 gul den voor een een-ouder gezin en 1.012 gulden voor een alleenstaande) heeft te maken met één of meer schuldeisers. Bijna veertig procent lost regelmatig schulden af. Vijf entwintig procent van deze huishoudingen is aan woonlasten meer dan veertig procent van het inkomen kwijt. Ongeveer 27 procent van deze huishoudens houdt na aftrek van de vaste lasten minder dan vijfhonderd gulden over voor voedsel, kleding en an dere aankopen. Dit blijkt uit een onderzoek van de Gemeentelijke Sociale Dienst van Rotterdam en de Vereniging Divosa (direkteuren van sociale diensten) dat in september is uitgevoerd in Rotterdam, Amsterdam, Den Haag, Utrecht, Groningen, Apeldoorn, Maastricht, Schiedam, Zeist en Le lystad. Doel van het onderzoek was inzicht krijgen in de verhouding tus sen inkomens en vaste lasten van huishoudens op en rond het niveau van het sociaal minimum. Elfhonderd huishoudens, die te boek staan als .echte minima", wer den ondervraagd over hun bestedin gen. Deze huishoudingen ontvingen in 1982 allemaal de eenmalige uitke ring, voor het behoud van hun koop kracht. Van de ondervraagde huis houdens had 43,6 procent één of meer kinderen onder de 21 jaar en in 65 procent was er sprake van slechts één ouder. Huur Vooral alleenstaanden blijken te worden gekonfronteerd met omvang rijke huurlasten. Van de alleenstaan den jonger dan 65 jaar met een mini muminkomen, besteedt 62,2 procent meer dan twintig procent van het maandinkomen aan huur. Van deze alleenstaanden is 27,5 procent zelfs meer dan een kwart kwijt aan huur lasten. Bij alleenstaanden ouder dan 65 jaar liggen de percentages op 69,3 procent en 28,7 procent. Bij echtpa ren ouder dan 65 jaar zijn die percen tages 33,3 en 14,8. Van de echtparen jonger dan 65 jaar en zonder kinde ren geeft 29,9 procent meer dan 25 procent van het inkomen uit aan huur en 16,5 procent meer dan twin tig procent van het inkomen uit aan huur en 15,1 meer dan 25 procent. Bij deze berekeningen hebben de onderzoekers al wel rekening gehou den met verkregen huursubsidie. Geen rekening werd gehouden met kinderbijslag omdat dat een doeluit-' kering is: geld dat ook weer aan de kinderen uitgegeven behoort te wor den. Energie Van de onderzochte alleenstaanden jonger dan 65 jaar, besteedt 43,7 pro cent meer dan 15 procent van het in- .komen aan energie en 18,6 procent meer dan 20 procent. Bij een oudergezinnen liggen deze percenta ges op 46,1 (meer dan 15 procent van het inkomen) en 17,5 (meer dan twin tig procent van het inkomen). Echt paren jonger dan 65 jaar en met kin deren: 37,2 procent geeft meer dan 15 procent van het inkomen uit aan energie en 15,5 procent meer dan 20 procent. Bij deze berekeningen is eveneens geen rekening gehouden met kinderbijslag. Bijna veertig procent van alle huis houdens met een minimuminkomen lost maandelijks schulden af. Schul den en schuldaflossingen concentre ren zich vooral bij een-ouder gezin nen (57 procent van deze kategorie) en echtparen met kinderen (58 pro cent). Het gemiddeld maandbedrag van de schuldaflossing is ongeveer 145 gulden. Vrij besteedbaar Van het inkomen blijft als vrij besteedbaar zevenhonderd gulden of minder over bij 88 procent van de al leenstaanden jonger dan 65 jaar. Van deze groep houdt 51 procent vijfhon derd gulden of minder over, 28 pro cent vierhonderd gulden of minder en elf procent driehonderd gulden of MADRID - Het onderzoek naar de oorzaak van de vliegtuigbotsing bij Ma drid, waarbij woensdag 92 personen om het leven kwamen, is donderdag be gonnen. Luchtvaartfunktionarissen weten het ongeluk aan de dikke mist en het ontbreken van een radarsysteem op het vliegveld Barajas bij de Spaanse; hoofdstad. De botsing deed zich 's morgens voor toen een Boeing 727 van de Spaanse nationale luchtvaartmaat schappij Iberia met 93 personen aan boord bezig was op te stijgen en een DC-9 van de binnenlandse lucht vaartmaatschappij Aviaco zijn pad MADRID - Het was woensdag een ongeluksdag voor Spanje. Behalve de vliegramp op de luchthaven van Madrid, waarbij volgens voorlopige gegevens 104 mensen de dood von den, deden zich op diverse plaatsen in het land in totaal drie ongelukken met treinen voor. Daarbij vielen twee doden en 43 gewonden. In Aranguren, een klein dorp bij Bilbao, stortte een brug over en ri vier in toen een passagierstrein uit Bilbao passeerde. De .lokomotief bleef boven de rivier hangen en de in zittenden van de trein kwamen met de schrik vrij. Een werkman die be zig was reparaties aan de brug te ver richten werd door vallend gesteente gedood. Twee van zijn kollega's raakten gewond. In Vicalvaro, een plaatsje in de buurt van Madrid, werden 41 mensen gewond toen bij het station een lo- kaaltrein en een lokomotief op el kaar botsten. De meeste gewonden konden na medische behandeling naar huis. Het derde ongeluk gebeurde in Fel- guera, in Asturie. waar een reisbus tegen een trein botste. De chauffeur kwam om het leven. GENEVE De meeste van de der tien landen van de OPEC (organisa tie van olie exporterende landen zijn voorstander van een bevriezing van de prijs en produktie van olie. maar Iran. Irak. Nigeria en de Vere nigde Arabische Emiraten (VAE) wil len een grotere produktiehoeveel- heid toegewezen krijgen. MOSKOU - De vrouw van een ge vangen zittende Sowjet-dissident. die kort geleden een brief stuurde aan de vrouw en dochter van partij leider Joeri Andropov, is wegens maatschappelijk parasitisme tot an derhalf jaar gevangenisstraf veroor deeld Dit heeft een anonieme Sowjet-burger woensdag verklaard. kruiste. De DC-9 met 42 inzittenden) was een verkeerd deel van de lan dingsbaan opgereden. Bij de botsing, die niet kon worden voorkomen door de pogingen van de Boeing een ..noodstart" uit te voeren, vlogen beide toestellen in brand. Aan boord van het Iberia-toestel vonden 50 pas sagiers de dood, terwijl alle 42 inzit tenden van de DC-9 omkwamen. Het is de tweede keer in tien dagen dat zich een ernstig ongeval voordoet bij het vliegveld Barajas. Op 27 no vember stortte een Colombiaans toestel neer bij de voorbereiding voor de landing op Barajas. Bij deze vliegramp vonden 181 mensen de dood. Geen radarsysteem Luchtvaartfunktionarissen wezen erop dat een belangrijke faktor bij TORONTO - De piloten van de Zuidkoreaanse Boeing 747, die op 1 september door de Russische lucht macht in het Sowjet-luchtruim werd neergeschoten, hebben waarschijn lijk een fout gemaakt waardoor het toestel van zijn route afweek. Dat heeft de Canadese televisie woens dag gemeld op grond van gegevens uit een geheim rapport van de Inter nationale Organisatie voor de Bur gerluchtvaart ICAO. Een woordvoerder van de bond zei donderdag dat besloten is hoger be roep aan te tekenen om daar voor de toekomst uit te leren. Het vonnis van de Rotterdamse rechter betekent vol gens hem in feite dat zijn bond nooit meer ook maar iets mag ondernemen wate er toe kan leiden dat de drie ovens bij de Afvalverwerking Rijn mond (AVR) niet kunnen werken. ,,Over zo'n verbod ook voor de toe komst willen we de rechter in hoger beroep wel eens horen. Het vonnis waarbij de PTT staking werd verbo den betekent dat wij ieder jaar maar zo'n twee tot drie weken zouden mo- minder. Bij de een-ouder gezinnen liggen deze percentages op 64 (zeven honderd gulden), 27 (vijfhonderd gul den), 14 (vierhonderd gulden) en ne gen (driehonderd gulden). Bij echtparen jonger dan 65 jaar en met kinderen (exclusief de kinder bijslag) zijn de percentages: 51 (ze venhonderd gulden), 21 (vijfhonderd gulden), 14 (vierhonderd gulden) en acht (driehonderd gulden). Bij echt paren boven de 65 jaar liggen de per centages 55, 30, 20 en 13. Bij echtpa ren boven de 65 jaar liggen de percen tages 35, 19, 9 en 5 en voor al leenstaanden ouder dan 65 jaar 92, 41, 18 en 10. Uit het onderzoek blijkt voorts dat de huishoudens met schulden die vooral hebben bij postorderbedrij ven. De Gemeentelijke Sociale Dienst staat op de tweede plaats. Vervolgens komen banken en vrien den of familie. Bezuinigen De onderzochte huishoudens heb ben bij dalend of gelijkblijvend inko men vooral moeten bezuinigen op kleding (62 procent) en voedsel (38 procent). Vervolgens kwamen ener gie en vervanging van duurzame arti kelen aan de beurt. Over de kinderbijslag merkt het onderzoek op dat dit vaak fungeert als bijspijkerpotje voor grote uitga ven, terwijl het eigenlijk bedoeld is als bijdrage in de verzorging van de kinderen. Volgens de onderzoekers zal elke lastenstijging of inkomensdaling het vrij besteedbare loon lager maken en huishoudingen naar de noodrem doen grijpen: onverantwoorde bezui nigingen en/of het aangaan van nieu we leningen en/of het niet meer beta len van gekochte goederen. Advertentie STICHTING THEATER vertoont in de concertzaal a.s. zaterdag 19.00 uur a.s. zondag 20.00 uur Netem de vlucht naar China... vooreen avontuur dat Je zal bijblijven I TOMSELLECK BESS ARMSTRONG het ongeval van woensdag het ont breken van een radarsysteem is. De meeste grote vliegvelden hebben, hoewel dat niet verplicht is, een ra darsysteem waarmee rijdende vlieg tuigen in de gaten kunnen worden ge houden als het zicht slechts is. Spaan se piloten lieten ook weten dat de sig- naallichten langs de startbanen bene den niveau zijn. De Spaanse minister van transport, Enrique Baron, ver klaarde woensdag echter dat het vliegveld Barajas ,,erg veilig is en als zodanig wordt erkend door internati onale organisaties". ROTTERDAM - De 59-jarige Rot terdammer J. A., die op verdenking van poging tot moord is aangehou den omdat hij geprobeerd zou hebben zijn vrouw te vergiftigen, heeft ge bruik gemaakt van een ratten- en muizenverdelgingsmiddel. Dit heeft de Rotterdamse politie woensdag meegedeeld. De 62-jarige vrouw van de man ver dacht haar echtgenoot van de vergif tigingspraktijken toen zij zich niet meer goed voelde. De vrouw is zon der tussenkomst van een arts rechtstreeks naar de politie gestapt. ZOETERMEER - De ABVA/KABO, de grootste ambtenarenbond, gaat in hoger beroep tegen de twee vonnissen waarbij de landelijke poststakingen en de vuilverwerkingsstakingcn in Rotterdam werden verboden. De akties wer den gevoerd uit protest tegen de korting van drie procent op de ambtenaren salarissen. gen staken. Die beperking willen wij er af hebben", aldus de woordvoer der. Mocht de rechter in hoger beroep tot de uitspraak komen dat de akties wel rechtmatig waren wil dat nog niet zeggen dat de ABVA KABO on middellijk weer met stakingen komt. „Zo'n uitspraak zou ons wel perspektieven bieden", zei de woord voerder. Wanneer de hogere rechter zich over de zaak zal buigen is nog niet be kend. De verwachting is dat dat vol gend jaar zal zijn. BUENOS AIRES - Raul Alfonsin is woensdag officieel uitgeroepen tot 33e president van Argentinië. De pro- klamatie geschiedde door de nieuwe wetgevende vergadering waarvan de leden op 30 oktober waren gekozen. AMSTERDAM - In opdracht van de rechter-kommissaris is woensdag middag weer een verdachte in de ont voeringszaak Heineken-Doderer vrijgelaten. Het is de 54-jarige M. E., vader van dé nog vastzittende 20- jarige M. E., die de ontvoerden hun eten bracht. Volgens een politiewoordvoerder is vader E. niet uit bewaring ontsla gen, maar is zijn bewaring geschorst: Ifïj is op bepaalde voorwaarden in vrijheid gesteld. Zo zal hij zich ter be schikking van justitie moeten hou den. Er bevinden zich nu nog vijf ver dachten in arrest. Drie man zijn nog voortvluchtig. Na een hele middag tellen van het geld dat uit de in de bossen bij Zeist begraven tonnen te voorschijn is ge komen, heeft de politie berekend, dat thans 75,2 procent van het betaal de losgeld terug is. Dit komt neer op een bedrag van 24 tot 26 miljoen gul den, met inbegrip van de 8 miljoen die al eerder boven water was geko men. De ontvoerders hebben in to taal een losgeld van 32 tot 35 miljoen gulden ontvangen. DEN HELDER - Een Lynx helikop ter van de marine heeft woensdag middag de vier opvarenden van een Zwitsers jacht voor de kust van IJ- muiden in veiligheid gebracht. Aan boord van het zeiljacht was door nog onbekende oorzaak brand uitgebro ken, zo heeft een woordvoerder van de marine meegedeeld. De vier Zwitsers waren al van boord gegaan en dreven rond in een reddingsvlot, toen zij werden opge merkt door een surveillancevliegtuig van de rijkspolitie. Vervolgens kwam een Orion van de marine pols hoogte nemen en werd besloten een helikopter in te zetten. Rond half vijf werden de opvarenden afgezet op het marinevliegkamp ,,De Kooy". bij Den Helder. Een sleepboot van We- rismuller ontfermde zich over het flink rokende jacht. AMSTERDAM - De fiscale autori teiten zullen niet gemakkelijker in zage krijgen in gegevens van bank- cliënten. De sinds 1948 bestaande re geling op basis van een mondelinge overeenkomst is niet gewijzigd. De concept-gedragscode zoals deze door staatssekretaris Koning van finan ciën aan de Bankersvereniging lei- goedkeuring is toegezonden, is slechts een schriftelijke bevestiging van de bestaande toestand. Dit heeft de sekretaris van de Nederlandse Bankiersvereniging, drs. R. Over- meer, desgevraagd medegedeeld. De oude regeling stond niet op pa pier, wat onduidelijkheid in de hand werkte. De huidige overeenkomst, eveneens op basis van vrijwilligheid, geeft precies aan wat de fiscale auto riteiten van de banken mogen eisen. Volgens sekretaris Overmeer moeten de fiscale autoriteiten bij de banken aantonen dat de bankcliënt zijn op gave aan de belasting nier correct heeft gedaan. Zaterdag 10 en zondag 11 december Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor dokter Van Geer, dokter Vis ser en dokter Sleegers. Spreekuur voor dringende gevallen zaterdag- en zondagmorgen van 11.00-11.30 uur. Dokter J. Ph. P. Stenger, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861 neemt waar voor dokter Bruel, dokter Flach en dokter Verbeek-van Beek. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot- maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zater dag als zondag. Buiten spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Dokter H. Speelman, Oosterland, Molenweg 61. Telelefoon (01114) 1280, neemt waar voor dokter Van den Berg en dokter Dorrestein. Tandarts A. Broere, Meekrapstraat 7, Brouwershaven,tel. 01119-1588 neemt waar voor geheel Schou- wen-Duiveland. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondagmid dag van 17.00-17.30 uur. Zuster Du Croo, Kloosterweg 30, Haamstede, tel. (01115) 1535 neemt waar voor Zierikzee. Zuster C. Bos, Looperskapelle, Ka- pelleweg 17, tel. (01117) 1943 neemt waar voor Bruinisse en Duiveland. Zuster A. v. d. Schelde,Spuislop 14, Brouwershaven. Tel. (01119) 1682 heeft dienst voor geheel Schouwen. Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee tel. (01110) 2180 heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-Ï2.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100)14444. Gehandicapten adviesbureau Zee land. (Tel. 01110-4743). Nederlandse Multiple Sclerose, afde ling Schouwen-Duiveland. Kontakt- adres Laura v. d. Zande, Kapelleweg 4, Nieuwerkerk. Tel. 01110-5017. Hodgkin-kontaktgroep, kontakt- adres Elly Gebraad, Oude Moolweg 36, Renesse, tel. 01116-1602. Niet gewenst zwanger? Bel voor hulp aan moeder en kind Werkgroep „Laat Leven Schouwen-Duiveland", tel. 01114-2131 of landelijk diensten centrum VBOK 033-620244. Iedere maandag Zierikzee Concertzaal. Klassiek ballet. 16.00 - 21.15 uur. Jeugdsoos De Pul. Speel- en strip-o- theek. 18.30 - 20.00 uur. Dorpshuis. Meer Bewegen voor Ouderen. 16.00 - 16.45 uur. Iedere dinsdag Brouwershaven Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Zonnemaire Gymnastiekzaal. Damesgym. 21.00 - 22.00 uur. Iedere donderdag Zierikzee Wereldwinkel. Thema-koffie-uurtje: 10.00 -11.00 uur en 20.00 - 21.00 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Majorettes. 18.45 tot 19.45 uur. Noordgouwe Dorpshuis: kaartavond, 20.00 uur. Dreischor „De Drie Schapen". Bridgen, 13.30 - 17.00 uur. Nieuwerkerk Algemene Leesbibliotheek, „Reho- both". Uitlenen van boeken. 18.30 tot 19.15 uur. Oosterland „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30-19.30 uur. Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Zierikzee Rode Kruis ziekenhuis. Uitzending Nomen Nescio. 15.45 - 16.45 uur. Burgh Café „Het Grote Zwijn". Klaverjas sen. 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Donderdag 8 december Zierikzee UVV-gebouw. Bijeenkomst UW. 19.30 uur. Chr. Ger. Kerk. Radio-opname EO. 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bijeen komst Wees een Zegen. 20.00 uur. Brouwershaven Het Tonnenmagazijn. Majorettes. 18.45 tot 19.45 uur. Vrijdag 9 december Brouwershaven Het Tonnenmagazijn. Beatballetles. 19.30 uur. Dreischor Dorpshuis. Vergadering H.S.V. Drei schor. 20.00 uur. Zaterdag 10 december Zierikzee Bioscoop. High Road to China. 19.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Optreden T.S.E. 20.00 uur. Scharendijke De Putmeet. Bingo-dansavond. 20.30 uur. Zonnemaire Ophalen oud papier door muziekve reniging. Vanaf 9.30 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Tentoonstelling post duivenvereniging Duiveland. 14.00 - 22.00 uur. Salem. Zendingsavond met film van dhr. Elshout over het werk op Irian Jaya. 19.00 uur. Zondag 11 december Zierikzee Bioscoop. High Road to China. 20.00 Maandag 12 december Zierikzee „Huis van Nassau". Distriktsverga- dering Beter Wonen. 19.30 uur. Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Café ,,'t Sloepje". Bijeenkomst Ak- tiegroep Havenkwartier. 20.00 uur. Brouwershaven Stadhuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Dinsdag 13 december Zierikzee Stadhuis (raadzaal). Kommissie ver keer. 19.30 uur. „Huis van Nassau". Vergadering vereniging voor bedrijfsvoorlichting Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Informatie-avond Kruis werk, lezing „Veiligheid in en om het huis". 20.00 uur. Woensdag 14 december Brouwershaven „De Blokkendoos". Knutselklub voor kinderen van zes tot twaalf jaar. 13.30 uur. Bruinisse Herv. Verenigingsgebouw. Distrikts- vergadering Beter Wonen. 19.30 uur. Donderdag 15 december Zierikzee Havenplein 24. Spreekuur Rechts winkel. 19.00 - 20.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Majorettes. 18.45 tot 19.45 uur. Verenigingsgebouw. Volksdanser). 20.00 tot 21.30 uur. Vrijdag 16 december Westenschouwen Café-restaurant Zeelust. Vergade ring landbouwvereniging C. et C. 19.30 uur (18.00 uur, palingmaaltijd). Zonnemaire Dorpshuis. Uitvoering voor bejaar den, muziekvereniging Nut en Uit spanning. 19.00 uur. Noordgouwe Dorpshuis. Prijsklaverjassen. 20.00 uur. Zaterdag 17 december Scharendijke Elkerzeeseweg. Opening sportkom- plex ZSC'62. 13.45 uur. Zonnemaire Dorpshuis. Uitvoering Nut en Uit spanning. 19.00 uur. Maandag 19 december Zierikzee „Huis van Nassau". Familie-avond Philatelica. 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2