Toeneming zware metalen en microverontreiniging in Waddenzee I Bedrijfsuitkomsten landbouw overwegend teleurstellend stukken berichten Antibiotica ook van nut bij bestrijding kanker ERIC DE NOORMAN Beroeps opleiding integreren in verplichte opleiding tot 18 jaar Meer dan 100.000 Nederlanders bezoeken regelmatig sauna ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - EXTRA Jachthaven Bruinisse ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 6 december 1983 Nr. 23435 7 DEN HAAG - De toeneming van de gehalten aan PCB en andere organisatische microverontreiniging in de Waddenzee baart zorgen. Ook de gehalten aan zware me talen zoals kwik en cadmium geven reden tot onge rustheid. Het fosfaatgehalte van het water is weliswaar toegenomen, maar heeft niet geleid tot toeneming van de hoeveelheid algen. Dit blijkt uit de nota „de waterkwa liteit van de Waddenzee 1971-1981" van het Rijkstinsti- tuut voor zuivering van afvalwater (RIZA). De verwerkte gegevens zijn af komstig uit een routine-onderzoek dat sinds een tiental jaren wordt ge daan. De laatste jaren worden ook bodemslib en organismen in het wa ter onderzocht. Doel is de ontwikke ling van verspreiding en verloop in de tijd van verschillende stoffen in de Waddenzee te volgen. De aanwezigheid van microveront reinigingen in de Waddenzee worden door het RIZA als een zorgpunt aan gemerkt. Vergeleken met ongeveer vijftig jaar geleden is het kwik- en cadmiumgehalte verveelvoudigd. Het gehalte aan metalen als lood, zink en koper is mindere snel toege nomen. Het kwikgehalte van het wa ter in de Waddenzee is hoger dan el ders langs de Nederlandse kust. Dat geldt ook, zo heeft het onderzoek uit gewezen, voor het kwikgehalte in de lever van de bot. Het heeft nog niet geleid tot overschrijding van de gestelde kwaliteitsnorm voor kon- sumptie. Schelpdieren Hier staat tegenover dat het kwik gehalte in schelpdieren en de slijm- vis puitaal in de periode 1974-1980 is afgenomen. Een samenhang met de kwiklozingen in het Rijnstroom- en andere gebieden lijkt voor de hand te liggen. De gehalten van gechloreerde kool waterstoffen (PCB, Aldrin, HCB, DDT) in de schelpdieren zijn duide lijk verhoogd in vergelijking met die in de centrale Noordzee. Ook deze blijven echter nog ver beneden kon- sumptienormen, aldus het RIZA. Over de betekenis van de gemeten gehalten is nog weinig bekend. Effekten worden eerst en vooral merkbaar bij dieren aan het eind van de voedselketen, zoals vogels en zee honden. Onderzoek hiernaar blijft grote prioriteit houden. Waterkwaliteit in de Waddenzee is het resultaat van een groot aantal faktoren. Lozing vanaf het land, indirekt door de rivieren via de noordwaarts gerichte kuststroom en door fysi sche, chemische en biologische pro cessen in de Waddenzee zelf. De di- rekte lozingen zijn beperkt tot een verhoging van de zogenoemde nu- trientgehalten (voedingsmiddelen) en de bacteriele verontreinigingen bij lozingspunten (Den Helder, Har- lingen en in de Lauwers). Invloed van het IJsselmeer is slecht meet baar, doordat de waterkwaliteiten onderling nauwelijks verschillen. De invloed van de grote rivieren (Rijn en Maas) is volgens het RIZA aanmerkelijk. Toeneming van het fosfaatgehalte is aan de rivieren toe te schrijven. Toeneming van de be schikbare voedingsmiddelen leidde niet tot algenvermeerdering, iets wat in zoet water wel het geval is. LEI: Onderlinge verschillen zijn soms erg groot DEN HAAG - De Nederlandse akkerbouwers en melk veehouders zien hun inkomen dit jaar (boekjaar 83/84) in het algemeen drastisch teruglopen, in sommige gevallen zelfs halveren. De onderlinge verschillen zijn echter groot. In de glastuinbouw zal het verlies vermoedelijk lager uitvallen dan in 1982. Dit blijkt uit de binnenkort door het Landbouw-ekonomisch Instituut te publiceren prognoses van bedrijfsuitkomsten over het lopende boekjaar (mei '83-april '84) en ramingen over het verloop in '83. De bedrijfsuitkomsten in de land bouw tonen volgens het LEI overwe gend een teleurstellend beeld. Dat is het gevolg van de extreme weers omstandigheden voor- de melkvee houderij en de akkerbouw en van de ongunstige prijsverhoudingen in de intensive veehouderij. Het natte voorjaar en de droge zomer hebben geleid tot lage kilogram-opbrengsten van akkerbouwgewassen en een on gunstige verhouding tussen melkgift en voederaankopen per koe. Voor de melkveehouderij en de akkerbouw in de veenkoloniën heeft dit ver strekkende gevolgen voor het be drijfsresultaat, omdat op deze prij zen geen kompensatie plaatsvindt door hoge opbrengstprijzen. Voor een aantal belangrijke produkten op de klei-akkerbouw is er wel sprake van kompensatie, omdat deze pro dukten op de vrije markt worden af gezet. Door de langdurige regenval in het voorjaar en de daaropvolgende droogte in de zomer hebben de melk veehouders grote problemen gehad met de ruwvoedervoorziening. Om de koeien voldoende melk te laten geven moest de dieren veel extra krachtvoer worden verstrekt. Het LEI verwacht dat de produktie- kosten in de melkveehouderij stijgen met acht procent (vier procent min der produktic en vier procent hogere produktiekosten). De opbrengstprij zen schat het LEI twee procent hoger. Dat heeft tot gevolg dat het bedrijfs resultaat per koe ongeveer 350 gul den achteruitgaat. Per ondernemer daalt de arbeidsopbrengst op de gro te bedrijven gemiddeld zo'n twintig duizend gulden. Akkerbouw In de akkerbouw worden de kilogram-opbrengsten per hektare gemiddeld 20 procent lager geschat, met grote verschillen per gebied. Voor de zogenoemde vrije produkten (konsumptieaardappelen, poot- aardappelen en uien) kan de lagere opbrengst door een hogere prijs wor den gekompenseerd, ook al omdat de oogst in andere landen als gevolg van de weersomstandigheden eveneens is achtergebleven bij vorig seizoen. Op de grotere akkerbouwbedrij ven in het centraal en zuidwestelijk kleigebied wordt een stijging van de arbeidsopbrengst per ondernemer verwacht van gemiddeld 40.000 gul den tot 105.000 a 110.000 gulden. In het noordelijk kleigebied heeft de oogst flinke schade opgelopen on danks hogere opbrengstprijzen voor ziet het LEI een daling van het be drijfsresultaat van 60.000 gulden naar 40.000 gulden gemiddeld. In de veenkoloniën, waar geen vrije pro dukten worden geteeld, zal de daling 15.000 gulden bedragen en de arbeidsopbrengst per ondernemers op 25.000 gulden gemiddeld uitko men. Voor de varkenshouderij voorziet het LEI een sterke achteruitgang van de bedrijfsuitkomsten. Deze sektor kampt met teruglopende opbrengst prijzen en stijgende voerkosten. Het verwacht dat in de leghen- en de slachtkuikenhouderij vrijwel geen gulden overblijft om de ingezette ar beid te belonen. Glastuinbouw Voor de glastuinbouw verwacht het LEI een gemiddeld verlies van 32.000 gulden per bedrijf, dat is zes procent van de totale bedrijfskosten. Ten opzichte van vorig jaar (min tien procent) is dat een verbetering, maar het niveau van '80 en 81 (min vier) is niet bereikt. De glastuinbouwbedrij ven (groente, bloemen en potplanten) zagen de opbrengsten gemiddeld per bedrijf met elf procent toenemen en de kosten met zeven procent procent. Een belangrijk deel van die kostën- stijging is het gevolg van de hogere aardgasprijs. De daling van de rente heeft geleid tot een beperking van de kostenstijging. Het gemiddeld on dernemersinkomen in de glastuin bouw stijgt naar verwachting van 31.800 gulden vorig jaar naar 47.100 dit jaar. AMSTERDAM - Ruim 110.000 Ne derlanders of ongeveer 0,8 procent van de bevolking bezoekt regelmatig een saunabad. Ons land telt naar schatting 400 bedrijven, die de ex ploitatie van een sauna als hoofdak- tiviteit hebben. De helft hiervan is aangesloten bij de Nederlandse Sau na Vereniging (NSV). Dit is maandag meegedeeld op een bijeenkomst in Amsterdam ter gele genheid van de vakbeurs Sauna en DEN HAAG - Kees van der Ven is uitgeroepen tot motorsportman van het jaar 1983. De lezers van het maga zine Moto 73 gaven de meeste stem men aan crosser Van der Ven (5931). ALKMAAR - Op 73-jarige leeftijd is maandagavond Lesley Talbot in een ziekenhuis in Alkmaar overle den. De Brit was meer dan veertig jaar in Nederland werkzaam als trai ner bij RCH, Be Quick, AZ '67, Hera cles en Eindhoven. Zijn grootste be kendheid echter verwierf hij als trai ner van DWS. Met die Amsterdamse klub vierde hij in de zestiger jaren met spelers als Israel, Jongbloed, Flinkevleugel en Geurtsen suksessen in de Europese bekertoernooien. NIJKERK - De leerplicht dient te worden verlengd tot 18 jaar. De be roepsopleiding moet worden geïnte greerd in de totale opleiding. Hier voor heeft ir. H. Vredeling, lid van de voortgangskommissie voor het in dustriebeleid, de kommissie-Wagner, maandag gepleit bij de opening van de open dagen van de Vereniging voor Elektrotechnisch Vakonderwijs (VEV) in Nijkerk. Met een leerplicht tot 16 jaar zijn wij volgens Vredeling zo'n beetje de Chinezen van Europa. In alle landen om ons heen geldt een leerplicht tot 18 jaar. Daarbij sluit de vakoplei ding aan op een algemene basis opleiding. Bij ons moet de vakoplei ding konkurreren met het direkt in loondienst gaan. En dat is een onzali ge zaak, aldus Vredeling. Hij konstateerde verder, dat de vakopleiding een gedeelde verant woordelijkheid is van de overheid, scholen maar vooral ook het be drijfsleven. ,,Dit laatste is in Neder land wat nieuw, in Nederland blijft de industrie achter." De voortgezette basisopleiding achtte Vredeling als voorportaal van de vakopleiding een uiterst verbrok kelde zaak. Die is aan ingrijpende wijzigingen toe, willen we niet in de problemen raken. „Zodra de kon- junktuur wat aantrekt, zullen wij te maken krijgen met een enorm gebrek aan goede vaklui, terwijl er op dit moment hele groepen jongeren werk loos zijn, die op geen enkele wijze een opleiding krijgen". Hij voegde er aan toe, dat dit een verschrikkelijke Vorm van kapitaalvernietiging is. Fitness, die van 6 tot en met 8 decem ber onder auspiciën van de NSV in het RAI-komplex in de hoofdstad wordt gehouden. In de Zuidhal tonen ongeveer 70 firma's onder meer fitness-apparatuur, sauna's, zwem baden, voeding en bruinings- en trai- ningsapparatuur. De totale bestedingen bij saunabe- drijven bedroegen vorig jaar naar schatting 100 miljoen gulden. Vol gens de NSV vormen in ons land ge zelligheid en ontspanning de voor naamste motieven om een sauna te bezoeken. Dit in tegenstelling tot bij voorbeeld West-Duitsland, waar blij kens een onderzoek gezondheid en li chaamsverzorging voorop staan. Om de week verschijnt een Zierikzeesche Nieuwsbode - Extra op Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland, in een totaaloplaag van ruim 25.000 exemplaren. De verschijningsdata in 1984 zijn: zijn: 14 december 28 decern bei- zijn: 11 januari li juli 25 jannuari 25 juli 8 februari 8 augustus 22 februari 22 augustus 7 maart 5 september 21 maart 19 september 4 april 3 oktober 18 april 17 oktober 2 mei 31 oktober 16 mei 14 november 30 mei 28 november 13 juni 12 december 27 juni Voor ADVERTENTIES kunt u kontakl opnemen met de heer J. van Loon, drukkerij Lakennian Ochtman B.V., Jannewekken 11, Zierik- zee. Telefoon (01110) 6551; telefoon privé (01119) 1660. Voor REDAKT1EZAKEN: Redaktie Zierikzeesche Nieuwsbode, Janne wekken 11, Zierikzee. Telefoon (01110) 6551. (Voor redaktiezaken Goeree-Overflakkee buiten kantooruren: 01874- 1518). aardappelen, los verladen af bedrijf, per 100 kg, exklusief b.t.w. Klei-aardappelen: Bintje 35-50 mm 36,00 - 37,00; Bintje 50 mm op waarts 60,00 - 61,00 (voor frites 60,50 - 62,00); Bintje 35-55 mm op waarts 44,00 - 45,00; Eigenheimer 35 mm opwaarts in zakken 79,00 - 83,00. Zandaardappelen: Bintje 35-50 mm 31,50 - 34,00; Bintje 50 mm op waarts 55,00 - 56,00. Exportaarappelen: Bintje klei 45 mm opwaarts in zakken 52,50 - 53,00. Voeraardappelen 8,00 - 11,00. Stemming was rustig. Veemarkt Leiden LEIDEN, 5-12. Aanvoer totaal 1392. Slachtrunderen 1049, schapen en lammeren 343. Prijzen per kg: Stieren le 8,65 - 9,50, 2e 8,00 - 8,55; vaarzen le 7,90 - 8,95, 2e 6,60 - 7,80; koeien le 7,85 - 8,90, 2e 6,85 - 7,75, 3e 6,15 - 6,80; worstkoeien 5,55 - 6,65; dikbillen extra kwaliteit 9,50 - 13,50. Prijzen per stuk: Schapen 202 - 255; lammeren 205 - 265. Overzicht: slachtrunderen: handel redelijk, en prijzen hoger; schapen en lammeren: handel vlot, en prijzen ho ger. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 5-12. Op de paarden markt in Utrecht zijn maandag 230 dieren aangevoerd. De noteringen waren als volgt: Luxe paarden 2800 - 3800; werk paarden 2000 - 3100; oude paarden 1700 - 2400; 3-jarige paarden 1500 - 2500; 2-jarige paarden 1300 - 2250; veulens 375 - 1300; hitten 600 - 1425; pony's 200 - 825. Prijzen per kg geslacht gewicht: Oude slaehtpaarden 4,40 - 6,25; jonge slaehtpaarden 5,60 - 7,00. De handel was voor paarden.matig, pony's slecht. Aard appel beurs Rotterdam ROTTERDAM, 5-12. Consumptie- Acmaea, 5-12 300 west-noord-west Fi- nisterre naar Curacao Acteon, 6-12 te Assab Nedlloyd Amersfoort, 5-12 450 oost Galapagos eil. naar Chimbot Nedlloyd Dejima, 5-12 100 zuid-oost Messina naar Fos sur Mer Nedlloyd Delft, 6-12 te Rotterdam Nedlloyd Tasman, 5-12 te Suez Onoba, 5-12 580 oost-zuid-oost Boston naar New York Vitrea, 5-12 250 noord Azoren naar New York Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar H.I. Ambacht: D. Dekker te Dirksland. Bedankt voor Oudshoorn-Ridder- veld: drs. A. D. H.-Huysman te Pur- merend. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Nieuwerkerk a.d. IJssel (half-time): R. W. Scholten te Linschoten (in ged. dienst). Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Aangenomen naar Gramsbergen: M. H. de Boer te Heerde-Wapenveld, die bedankte voor Utrecht-noord west. Christelijke Gereformeerde Kerken Bedankt voor Hilversum-oost: H. de Graaf te 's-Gravenzande. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Clifton (USA), Hamil ton (Canada), Rock Valley (USA), St. Catharines (Canada) en te Unionville (Canada): J. J. van Eckeveld te Zeist; te Gouda: J. W. Verweij te Ridder kerk. Bedankt voor Gorinchem: D. Hak kenberg te Lisse. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge zonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van Je redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. Na het lezen van het raadsverslag in uw blad d.d. 5 december jl., heb ik behoefte het een en ander recht te zet ten m.b.t. de verkoop van de jacht haven aan de w.s.v. ,,Bru". Volgens burgemeester T. C. Hek man heeft het gesprek met Duiven- dijk niets opgeleverd. Dat heeft in derdaad niets opgeleverd, maar dat kon ook niet want het kollege is niet met de beloofde cijfers op tafel geko men zoals dat de raad beloofd is de vorige raadsvergadering. Tijdens dat gesprek is alleen de gebr. Van Duivendijk herhaaldelijk gewezen op de morele plicht die de gemeente heeft ten opzichte van de watersportvereniging „Bru", en dat wij niet in aanmerking komen deze haven te kopen, voor geen enkele prijs. Wij zijn ons terdege bewust van de morele plicht die de gemeente heeft ten opzichte van deze vereniging, "maar hoe ver strekt die eigenlijk, vragen wij ons af. De leden van deze vereniging heb ben door zelf werkzaamheden deze haven aanzienlijk verbeterd en uit gebreid, maar de financiële middelen daarvoor (aanschaf materialen enz.) zijn opgebracht uit de opbrengst van de haven. Gaat de morele plicht van de gemeente nu zover dat deze haven voor een „zacht prijsje" (Schot z'n woorden) wordt overgedragen aan deze vereniging, en daarbij nogeens Bruse gegadigde uit te sluiten? De uitlatingen van de heer H. Schot bevreemden ons ook zeer, te weten dat hij dat balletje in 1982 aan het rollen heeft gebracht. Het was de heer Schot die de gebr. Van Duiven- dijk kwam tippen over de op handen zijnde onderhandelingen tot verkoop van de jachthaven aan de w.s.v. „Bru". Op zijn aandringen werd de eerste brief door ons geschreven, waar is nu de morele plicht van de heer Schot? Tot slot willen wij nog recht zetten dat wij helemaal niet uit zijn om deze jachthaven voor een zacht prijsje te kopen zoals de heer Schot dat zegt, maar zelfs voor een redelijke prijs is hij voor ons niet te koop. Met dank aan de redaktie voor de plaatsing. D. van Duivendijk Deestraat 31 Bruinisse GRONINGEN - Geneesmiddelen tegen bateriele infekties (antibiotica) blijken ook van nut bij de bestrijding van kanker. Een onderzoek aan de Rijksuniversiteit in Groningen heeft uitgewezen dat de levenskansen van kankerpatiënten, die met een antibioticum zijn behandeld, aanmerkelijk stijgen. Mevrouw J. van den Bogert die vrijdag promoveert tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen aan de Groningse Universiteit, beschrijft In haar proefschrift de resultaten van een onderzoek naar de bruikbaarheid van teracyclines, een bepaald soort antibioticum bij de behandeling van kanker. De stof blijkt de energiehuishouding van tumorcellen zodanig te verstoren, dat de kwaadaardige cel als het ware in elkaar stort en de celwoekering tot stilstand komt De ring van Honoria De promovenda heeft ontdekt dat het antibioticum doxycycline in staat is tumoren bij ratten geheel te laten ver dwijnen. Klinisch onderzoek heeft aangetoond dat een combinatie van een behandeling met het antibioticum en bijvoorbeeld bestraling de levens kansen van patiënten met een keeltu- mor duidelijk doet toenemen. Uit het onderzoek is verder naar voren gekomen dat de witte bloed lichaampjes ten dele gevoelig zijn voor het antibioticum, maar zij worden niet in ernstige mate in hun afweerfunktie aangetast Ook voor de cellen van de darmwand heeft het geneesmiddel enig nadelig effekt, maar de cellen blijken over een enorme reservekapa- citeit te beschikken. Van den Bogert komt dan ook tot de konklusie dat het antibioticum nauwelijks bijwerkingen heeft De afdeling fysiologische che mie van de Universiteit, waar de na tuurkundige werkt, krygt van het Ko ningin Wilhelmina Fonds een subsidie om het onderzoek, waaraan al vier jaar is gewerkt te vervolgen. 31 Eric fluit verbaasd tussen de tanden, „de zuster van de Romeinse keizer die een geheim beroep doet op Attilla om hulp, wat heeft dat nu te betekenen", mompelt hij. Gondalf weet het evenijn, „maar", zegt de ze, „enkele van onze Frankische gasten zijn in Ravenna geweest, zij kennen de toestanden be ter en kunnen ons misschien meer vertellen." Op aandringen van Eric, zendt Gondalf, bij het naderen van de burcht, enkele krijgers vooruit om de bewoners over Padmonds terug keer in te lichten en voor een waardige ont vangst le zorgen. Zo gebeurt het dan. dat wanneer Padmond enkele dagen later aan het hoofd van de stoet op de poort toerijdt, hij verwelkomt wordt door bazuingeschal en hem tot zijn verrassing alle eerbetoon wordt bewezen. Dit helpt de ee nogige prins over zijn schroom heen. Het eerst begeeeft hij zich naar de groep Franken. „Dappere Galdor". wendt hij zich tot een van hen, „nooit zal ik vergeten dal gij hel was. die mij hielp ontkomen en dat, terwijl ik steeds meende, dat gij meer Merwig gezind was dan mij." De edelman maakt een buiging. „Men kan zich vergissen", mompelt hij be scheiden terugtredende. Glimlnehtend heeft Eric toegekeken, maar nu komt er een peinzen de uitdrukking op zijn gezicht, ongemerkt geeft hij Gondalf een wenk. „Was het wel zo'n goede daad, om Padmond te laten ontsnappen, beste Gondalf", mompelt hij. wanneer ze alleen zijn. „Het is gelukkig goed afgelopen, maar dat had anders kunnen gaan. En wie bewees Galdor een dienst Pad mond? De Franken? Evenmin. De enige die er werkelijk profijt van zou hebben gehad - al thans de eerste tijd - is Aëtius." „Ge bedoelt stoot Gondalf fronzend uit. „Ik weet niet", prevelt de Noorman, „maar laten we op onze hoede blijven t /i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 7