streeknieuws De Mol straks loopstraat? Puntjes van ongenoegen bij Aktiegroep Havenkwartier Winkelaktie wordt in dorpshuis afgesloten Afsluiting Amnesty campagne in Zierikzee De BRUi er aan geven Bijpraat-avond: maandag 12 december Lesje in plantkunde gemeenteraad Zierikzee Peuterspeelzaal in welzijns- kommissie Middenschouwen Bruinisse: Honderden ballonnen Kollege verdeeld over DGD Zeeland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 6 december 1983 Nr. 23135 ZIERIKZEE - De Aktiegroep Havenkwartier houdt maandagavond in café ,,'t Sloepje" een bijeenkomst ter bespreking van de aan de orde zijnde zaken. De Aktie groep Havenkwartier maakt zich, zoals bekend, sterk voor de leefbaarheid binnen het Havenkwartier en om liggend gebied. Zo heeft een speciale werkgroep zich de afgelopen tijd bezig gehouden met het ontwerp van een kin derspeelplaats in het Lange Groen- dal. Een schets van die plannen werd reeds aangebonden aan de Dienst Ge meentewerken. Verder werd binnen de aktiegroep ook een verkeerskommissie in gesteld, die zich zeer intensief heeft gebogen over het opstellen van een verkeersplan. Dit plan kon inmid dels worden afgerond en zal na de bespreking met de leden op 12 decem ber bij de gemeente worden inge diend. Ook worden binnen de aktie groep de mogelijkheden bekeken van het kreëren van achteruitgangen en het aanbrengen van verbeteringen en verfraaiing aan of rond de woningen. Bezwaarschrift Duidelijk ongenoegen bestaat er bij de Aktiegroep Havenkwartier over het feit, dat men niet werd be trokken bij het maken van de plan nen tot inrichting van het braaklig gende terrein in de Nieuwe Boogerdstraat. Het bestuur van de Aktiegroep meende de toezegging van het gemeentebestuur te hebben in vroeg stadium bij het maken van die plannen betrokken te zullen wor den. Het bestuur vindt, dat die toe zegging niet is nagekomen en heeft derhalve een bezwaarschrift inge diend. Van de mogelijkheid tot in spraak tijdens een hoorzitting betref fende het bestemmingsplan „Binnen stad-Zuidwest" enkele maanden ge leden, werd door het bestuur van de Aktiegroep overigens wel ruim ge bruik gemaakt. Uit de Nieuwsbrief van de Aktie groep Havenkwartier, die dezer da gen onder de bewoners werd ver spreid, blijkt dat er meer situaties zijn, waar het bestuur niet zo kontent mee is. Onder het kopje „Wist u dat" wordt daar duidelijk uiting aan ge geven. SCHIJNDEL - De rijkspolitie van Schijndel heeft vrijdagavond na een anonieme tip ongeveer 750 kilo hasj in beslag genomen. De partij verte genwoordigt een waarde van onge veer anderhalf miljoen gulden. (vervolg van pag. 1) kans dat dit gebeurt, acht zij echter klein. N atuurbeschermings- wet Naar aanleiding van de brief van de Natuur- en Vogelwacht, wordt verwezen naar de Natuurbescher mingswet. Volgens artikel 23 van de ze wet, is het verboden een plant be horende tot een beschermde planten soort, of een deel daarvan uit te ste ken, te plukken of af te snijden, een zodanige plant of een deel daarvan uitgestoken, geplukt of afgesneden onder zich te hebben of te koop aan te bieden. Artikel 33 van deze wet bepaalt, dat de bevoegdheid tot het maken van gemeentelijke verordeningen ten aanzien van het onderwerp, waarin deze wet voorziet, blijft ge handhaafd voor zover die verorde ningen niet met deze wet in strijd zijn. In het voorstel wordt erop gewe zen, dat de gemeente Havelte op grond van deze bepaling in haar Al gemene Politieverordening een pluk- verbod heeft opgenomen van 33 plan- tcsoorten. B. en w. van Zierikzee zijn van me ning, dat instelling van een plukver- bod van lamsoor en mitsdien aanvul ling van de Algemene Politieveror dening niet noodzakelijk is. Men stelt de raad voor met die beslissing akkoord te gaan. Ook voor de jeugd hadden de 23 deelnemende ondernemers een aktie op touw gezet waar druk gebruik van werd gemaakt. Menige kinderneus werd bijna plat gedrukt tegen een winkelruit om de opdrachten uit te voeren of de spreekwoorden op te lossen die werden gevraagd. En was je in de prijzen gevallen, in deze Sin- terklaasaktie zorgde de man met de baard voor de prijzen. Slotavond in Dorpshuis Vanavond, dinsdag 6 december, is MIDDENSCHOUWEN - De advies kommissie voor het welzijnsbeleid van de gemeente Middenschouwen vergadert woensdag 7 december in het gemeentehuis te Scharendijke. Besproken wordt een aanvullende subsidie van de peuterspeelzaal Scharendijke en de huisvesting peu terspeelzaal, een subsidieverzoek van de NCVB afdeling Kerkwerve en koncept-wijziging van procedure- en inspraakregeis, kommissieverorde- ning en subsidieverordening. Aan vang: 19.30 uur. Woningbouwvereniging Beter Wonen" realiseerde de afgelopen maanden.een groot aantal woningen in het Haven kwartier. Voor de binnen dit gebied aktief zijnde aktiegroep reden om op het vinkentouw te zitten. Een kinderspeel plaats en ingrijpende verkeersmaatregelen zijn enkele van de belangrijkste wensen binnen deze groep. Zo wordt de bewoners gevraagd of zij het weten; „dat het lange Groen- dal, voortaan bij het bestuur het „lange smalle, onooglijke smoeldal" beet en of de bewoners weten, dat de gemeente belastinggeld voor honden vangt en de bevolking de stront. De vergadering van de Aktiegroep Havenkwartier op maandagavond 12 december begint om 20.00 uur. ALMELO - Het ministerie van eko- nomische zaken geeft Twente dit jaar 10,5 muljoen gulden voor het stimu leren van de ekonomie. Dit heeft Overijssels gedeputeerde J. Dijkema maandag tijdens een perskonferentie in Almelo bekendgemaakt. Dijkema is bijzonder ingenomen met deze rijksbijdrage omdat die hoger is uit gevallen dan hij had verwacht. SCHOUWEN-DUIVELAND Vergadering bedrijfsvoorlichting Schouwen-Duiveland De vereniging voor bedrijfsvoor lichting Schouwen-Duiveland verga dert dinsdag 13 december in het Huis van Nassau in Zierikzee. De vergade ring begint om 19.30 uur. De heer R. L. ten Siethoff, bedrijfsvoorlichter Alternatieve Landbouwmethoden in Nederland zal een lezing houden over biologisch dynamische landbouw. Tevens zal aanwezig zijn de heer W. Schaeffer, direkteur van Cultuur Maatschappij Loverendale BV te Oostkapelle. ZIERIKZEE Auto beschadigd De Zierikzeese A. v. P. deed bij de rijkspolitie aangifte van beschadi gingen aan haar auto die op het par keerterrein bij het Beddeweegje stond geparkeerd. De wagen is aan de zijkant beschadigd. De schade be draagt 1500,—. Motor-ongeluk De 19-jarige motorrijderdie zon dagavond bij een ongeluk op de Nieu we Haven gewond raakte, is P. J. U. uit Zierikzee en niet J. K., zoals in de editie van maandag stond vermeld. WESTERSCHO UWEN Kerstavond en nieuwjaarsreceptie „Huisvrouwen" BRUINISSE - Op een haar na zit de winkelaktie van de Bruse Ondernemers Vereniging er weer op. Veel mensen werden verblijd met de dagprijs. Het huis van Christiaan Bolijn was in deze aktie het middelpunt van belangstelling, omdat hier elke avond de prijzen werden getrokken en bekend gemaakt. de grote slot-avond in het Dorpshuis. Dan zullen vanaf half acht de drie grote hoofdprijzen worden getrok ken, benevens enkele andere leuke prijsjes. Als extra attraktie zal vanavond de film „Om 't vrachtje" worden ver toond. Daarin worden de kijkers meegenomen met een reisje vanuit Bru naar de Waddenzee en terug, waarbij ook het verkopen in de mos selmijn te Yerseke en het lossen op de percelen te zien zal zijn. De kerstviering v.an de Nederland se Vereniging van Huisvrouwen af deling Westerschouwen wordt woensdag 21 december gehouden in de Gereformeerde Kerk aan de Hoge- zoom te Haamstede (aanvang 19.30 uur.) De nieuwjaarsreceptie is op 3 janu ari in Hotel Bom te Haamstede (aan vang 14.00 uur). HAAMSTEDE Bridgedrive Huisvrouwen In hotel Bom hield de afd. Wester schouwen van de Ned. Ver. van Huis vrouwen een Sinterklaas bridgedrive. In een gezellige sfeer bonden 14 paren de strijd aan en ook de beginners kwamen ruimschoots aan hun trekken. Voor iedereen was er een prijsje, passende in de Sinter klaassfeer. Winnaars werden het paar Everwijn-Wolters met als twee de dames Doornik-v. d. Zande en der de dames Van Vliet-Scherjon. Moch ten er nog huisvrouwen zijn die graag willen „leren" bridgen, dan kunnen deze op de donderdagen tus sen 10.00 en 11.00 uur terecht. BRUINISSE - De leden van de Bruse ijsvereniging „Nooit Gedacht" hebben het bestuur danig in de kou laten zitten. Niemand van de leden van de ijsklub bleek namelijk warm te lopen voor de ledenvergadering die ze wilden houden. En met alléén het bestuur, zonder één (w)ijs lid, was de vergadering ijselijk snel voorbij. Geen hete hangijzers derhalve of verhitte diskussies die toch ook de jaarvergadering van een „vereni ging onder het vriespunt" kunnen verwarmen. Het warme welkomstwoord, dat voorzitter Arie Ruitenbeek in petto had, koelde dan ook al snel af naar een dieptepunt waar de ijsbaan be ter bij gebaat zou zijn. Geen vergadering dus; maar om de leden te porren uit hun win terslaap werd besloten om voor de liefhebbers een ijs-exkursie naar de Uithof in Den Haag te houden. Gehoopt moet toch worden dat de erosie binnen de vereniging zich alleen zal beperken tot de snelle ijzers. Want hoewel de eerste nachtvorsten zich al hebben aangekondigd, staat of valt het seizoen van een ijsvereniging niet alleen bij flinke vorst en warme worst, maar ook bij geïnteresseerde leden die de vereniging een warm hart toedragen. ZIERIKZEE - De afgelopen tijd heeft Amnesty International een grote in ternationale campagne gevoerd ter gelegenheid van de vijfendertigste ver jaardag van de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens, onder het motto: Maar er valt niets te vieren. Aanstaande zaterdag 10 december, de uni versele dag van de mensenrechten, wordt de campagne afgesloten. Door de groep Schouwen-Duiveland gebeurt dat in Zierikzee waar, om ongeveer 11 uur vanaf het Havenplein, enkele honderden ballonnen zullen worden opgela ten met daaraan bevestigd een folder met de Universele Verklaring. ZIERIKZEE - In de algemene beschouwingen van zowel de RU als de PvdA-fraktie werd onlangs het voorstel gedaan de mogelijkheid te bekijken om de Mol toe te voegen aan het loopstratengebiedVolgens CDA en VVd is dit een zaak om van alle kanten nauwkeurig te onderzoeken. Zij pleiten ervoor ook dc Zierikzeeschc Ondernemers Centrale (ZOC) daar een mening over te laten geven. Het kollege van b. en w. staat op het standpunt, dat een Verkeerscirkulatieplan VCPmeer klaarheid zal kunnen brengen over de voor- en nadelen van een dergelijke maatregel. De gemeentelijke verkeerskommissie zal dinsdagavond 13 december advies uitbrengen over dit in te stellen Verkeerscirkulatieplan. Hiermee wil men op symbolische wijze uiting geven aan de noodzaak van het bekendheid geven aan en verspreiding van de tekst van de Ver klaring. Voor het oplaten van de bal lonnen zijn alle Zierikzeese lagere- school leerlingen uitgenodigd. Beuze Zaterdagmorgen zal de Amnesty- (vervolg van pag. 1) band houdende versterking van de le-Iijns-gezondheidszorg. Verlenging baanlozenprojekt Verder wordt de raad voorgesteld de samenwerkingsovereenkomst voor edukatieve, sociaal-kulturele en sociaal-ekonomische aktiviteiten voor baanlozen in de regio Schouwen-Duiveland en Sint Phi- lipsland te verlengen tot 1 januari 1985. Aanvankelijk werd besloten dat deze samenwerkingsovereen komst voor een jaar zou worden aan gegaan. Inmiddels is echter geble ken, dat de periode van 1 augustus tot het einde van dit jaar als oriënta tieperiode moet worden beschouwd. Het kollege is dan ook van mening, dat het gehele baanlozenprojekt een vol jaar de tijd moet hebben om pro- jekten en kursussen te realiseren, wil hetv goed kunnen fuktioneren. Gezien het wettelijk takenpakket van een basisgezondheidsdienst moet, volgens hen, worden betwij feld of een gemeentearts in een klei ne gemeente, die in de regel primair praktiserend huisarts is en daar naast de funktie van gemeentearts als bijbaantje uitoefent, in staat is dit takenpakket uit te voeren. Ten aanzien van het uitgangspunt, dat de oprichting en exploitatie van een D.G.D. Zeeland voor de deelne mende gemeenten budgettair- neutraal zou verlopen, wordt in het voorstel verwezen naar de voorwaar den en toezeggingen die op dit punt werden gedaan. Verder wordt er in het voorstel op gewezen, dat de regeling uitgaat van deelnemening van alle gemeenten in Zeeland. Zodra een of meer gemeen ten niet meedoen ontstaat een gewij zigde situatie, die een hernieuwde beoordeling noodzakelijk maakt. In de regio Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland hebben de raden van de gemeente Brouwershaven, Duiveland, Sint-Philipsland en Westerschouwen de regeling reeds aanvaard. Bruinissë heeft de rege ling afgewezen en de raad van Mid denschouwen moet nog een stand punt innemen. Indien de raad Zierikzee tot deelne ming besluit, wordt verder voor gesteld burgemeester De Meester te benoemen tot lid van het algemeen bestuur van de D.G.D. een een lid uit de raad te benoemen tot plaatsver vanger in deze funktie. De raadsagenda vermeldt verder ondermeer voorstellen tot: het verle nen van medewerking voor de aan schaf van buitenzonwering voor kleuterschool „De Speeldoos" en voor „Onder de Wieken"; ontbinding van de overeenkomst inzake het va- kondrwijs met de besturen van de bijzondere scholen voor gewoon la ger onderwijs en het aangaan van een nieuwe overeenkomst; verlening eer vol ontslag aan vakonderwijzeressen handvaardigheid aan de bijzondere scholen voor gewoon lager onderwijs met ingang van 1 januari 1984; afwij zing verzoek om subsidie voor 1983 en volgende jaren van de Oost- Duivelandse Vogelvereniging „De Nachtegaal", aangaan van een over eenkomst met de minister van onder wijs en wetenschappen inzake rechtspositieregeling personeel R.P.C.Z.; beschikbaarstelling kre diet voor plaatsing beveiliging sinstallatie in het Gravensteen en het niet-instellen van beroep tegen het besluit van g.s. tot onthouding van goedkeuring aan een deel van hel bestemmingsplan „Platteweg". groep tevens met een informa tiestand on der „de Beuze" staan. In de stand zal nog campagnemateriaal te verkrijgen zijn, zoals: de aktie- krant, voorbedrukte kaarten om te versturen voor gevangen mensen- rechtenaktivisten, aktie-informatie- pakketten en het jaarboek 1983. Fol ders met de Universele Verklaring zijn gratis. Het verzamelen van handtekenin gen onder de petitie voor vrijlating van alle gewetensgevangenen is in middels, met een goed resultaat, af gesloten. Door de groep konden in to taal 763 handtekeningen worden op gestuurd, waarbij dan niet gerekend zijn de lijsten die rechtstreeks naar Amsterdam werden gezonden. Een tiental vrouwenverenigingen heeft aan het verzoek van de werk groep voldaan en steun verleend aan de campagne door het schrijven van brieven, het verzamelen van handte keningen en/of het versturen van kaarten. Alle Gereformeerde Kerken hebben positief gereageerd op het verzoek on steun. (De Hervormde kerkeraden werden in dezelfde tijd benaderd voor medewerking aan de DDR-aktie). Jaarboek Verkoop van het Jaarboek was ook een onderdeel van de campagne. Hiertoe werd ook een aantal boek handels benaderd met het gevolg dat het Amnesty Jaarboek 1983 ook in de meeste boekhandels verkrijgbaar is. In de aula van de RSG was een week een tentoonstelling over Am nesty ingericht. DEN HAAG - Steeds meer mensen voor wie de rechter-kommissaris voorlopige hechtenis heeft bevolen, worden wegens plaatsgebrek in de huizen van bewaring in vrijheid gesteld. Daardoor wordt het gezag van de rechterlijke bevelen steeds meer aangetast en dat betekent een ernstige inbreuk op de rechtsorde en het ontstaan van rechtsongelijkheid. Dit schrijven de rechters-commissa- ris in strafzaken in Nederland in een brief aan de voorzitters van de vaste kommissies voor justitie van de Eerste en Tweede Kamer. HILVERSUM - Minister Smit van verkeer en waterstaat schat de eerste schade door verminderde inkomsten van de spoorwegen als gevolg van de akties van ambtenaren tegen de drie procent korting op hun salaris op 20 tot 30 miljoen gulden, daar komt nog de schade bij waarvan de omvang op dit moment niet is te zeggen, aldus de minister zondag voor de Avro-radio. Uitgever. B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor. Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551 Woonhuisaansluitingen: Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) f 37,00; per jaar f 141,00; losse nummers I 0,75. De abonnementsprijzen zijn in clusief 4% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag. donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 48 cent per mm; „succesjes" (ttm 4 regels) 1 5,92. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 4% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3