h-4 c Lesje in Plantkunde voor Zierikzeese gemeenteraad Kunststof langlaufbaan geopend in Bruinisse IllllIlM TjUrkty* Kollege Zierikzee verdeeld over vorming DGD Zeeland Gondel staat gereed DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gemeenteraadsvergadering: 12 december 't Kraanplein M.P. PANKOW Geen plukverbod voor lamsoor Warm lopen GROTE KERSTAKTIE OP KOMST mi- PE Bii-r Het genoegen van de Climazon. De Open Warmtebron van UJterktf* - .X ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Top-overleg mislukt Bijpraatavond Havenkwartier Sint Nicolaas Laatste minuut Het overleg tussen de leiders van de EG- Bij de leden van de aktiegroep Havenkwar- De viering van de verjaardag van Sint Nico- Door twee treffers in de laatste minuut van landen, in Athene, is volledig mislukt. (Pag. tier is enig ongenoegen ontstaan. Daarom laas zit er weer op. De laatste indrukken Jaco Stoutjesdijk veroverde All Ready bij 2). zal men op 12 december een bijpraat-avond van deze aktiviteiten staan op pagina 4. Stormvogels het eerste kompetitiepunt, ui- houden. (Pag. 3). terst verdiend overigens. (Pag. 6). DINSDAG 6 DECEMBER 1983 140ste jaargang Nr. 23435 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Op alle gebieden des levens: naast de verdeling wederom een vereniging! Lazarus ZIERIKZEE - Het kollege van b. en w. van Zierikzee is sterk verdeeld over de wenselijkheid tot vorming van een „Districts Gezondheidsdienst Zeeland" (D.G.D.). Burgemeester Th. H. de Meester en wethouder J. Groen (PvdA) stellen de raad voor te besaluiten tot deelname aan de gemeenschappelijke regeling D.G.D. Zeeland. De beide wethouders P. de Rijke (CDA) en L. J. van Gastel (VVD) adviseren de raad echter vooralsnog niet tot deel neming aan deze gemeenschappelijke regeling te beslui ten. Deze zaak komt aan de orde tijdens de openbare raadsvergadering op maandagavond 12 december, aan vang 19.30 uur. De advieskommissie volksgezond heid bleek ook niet tot een eenslui dend advies te kunnen komen. Drie Advertentie wijnhandel-slijterij Uw adviseur in goede en passende relatiegeschenken KRAANPLEIN 2 ZIERIKZEE TEL. 01110-3053, B.G.G. 4669 leden van de kommissie lieten weten niet tot deelname aan een D.G.D. te kunnen adviseren. Men achtte het niet aangetoond, dat de gezondheidszorg in Zierikzee en regio zodanig is, dat aansluiting bij de D.G.D. noodzakelijk is. Verder achtten zij het ook niet aangetoond, wat er daadwerkelijk zou verbeteren ten opzichte van de huidige gezond heidszorg indien tot deelnemening aan de D.G.D. zou worden besloten. Men vond de tot nu toe beschikbaar gekomen informatie te wazig om op verantwoorde wijze een positief ad vies te kunnen uitbrengen en verder vergrootten de thans beschikbare fi nanciële gegevens bij hen de twijfel of het uitgangspunt, dat de aanslui ting bij de D.G.D. voor de gemeente budgettair-neutraal zou verlopen, wel haalbaar is. Verplichting Eén kommissielid adviseerde wel tot deelname op grond van de over weging, dat naar verwachting medio 1984 de verplichting van een basisge zondheidsdienst voor de gemeenten wordt ingevoerd. De beide wethouders De Rijke en Van Gastel konden zich vinden in de argumenten van de meerdeheid van de kommissieleden. Burgemeester De Meester en we thouder Groen meenden zich echter positief te moeten opstellen tegeno ver het verzoek tot deelname aan de D.G.D., nadat zij alle „voors" en ,,te- gens" op een rijtje hadden gezet. Beide kollegeleden zijn van me ning, dat wat de gemeenten ook vin den van het nut van een basisgezond heidsdienst, zij er niet aan voorbij kunnen gaan, dat in samenwerking tussen regering en parlement de Wet Voorzieningen Gezondheidszorg (W.V.G.) tot stand is gekomen, die de gemeenten opdraagt een basisge zondheidsdienst op te richten. On danks het recente besluit van de re gering tot intrekking van de Kader wet Specifiek Welzijn en tot omvor ming van de W.V.G, tot een wet voor gezondheidszorg en maatschappelij ke dienstverlening, wordt de volgen de fase voor incoering van de W.V.G. gepland op 1 juli 1984. Beleid In die fase denkt de staatssekreta- ris aan invoering van een vestigings regeling voor huisartsen en fysiothe rapeuten, alsmede aan invoering van de plicht tot oprichting van een ba sisgezondheidsdienst. Dat laatste past, volgens regeringsbeleid tot be tere beheersing van de kosten van de gezondheidszorg en de daarmee ver- Vervolg pag. 3 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. ZIERIKZEE - In een loods van rijkswaterstaat staat (zie foto) een keurig opgeknapte kabelbaangon del, gebruikt bij de afsluiting van het Brouwershavensegat, gereed voor de voorlichtingsexpositie voor de Delta werken. Deze tentoonstelling wordt inge richt op de twee bovenste verdiepin gen van het Dienstengebouw voor de Storm vloedkering op het werkeiland Neeltje Jans. Deze gondel, een ruim acht ton we gend gevaarte, wordt volgende week ZIERIKZEE - De Zierikzeese raadsleden krijgen in een begeleidend schrijven bij de ingekomen stukken voor de raadsvergadering van maandag 12 december een lesje plantkunde. Een en ander houdt verband met het ver zoek van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duive- land tot het instellen van een plukverbod voor lamsoor. Lamsoor (Limonium vulgare) groeit in Zierikzee op het enige schor, dat de gemeente rijk is, namelijk het Stelletje. Volgens de Natuur- en Vo- BRUINISSE - Langlaufliefhebbers die van plan zijn de komende winter een wintersportoord te bezoeken, kun nen voortaan alvast een beetje warmlopen in Bruinisse. Afgelopen zaterdag werd op het rekreatiecentrum Aqua- delta een kunststof langlaufbaan geopend in bijzijn van burgemeester T. C. Hekman en zijn echtgenote en verte genwoordigers van de Nederlandse Ski-vereniging. De baan is vijfhonderd meter lang en geschikt voor de beginnende lang laufer. Volgens de Langlaufklub Zee land en de kring Zeeland van de Ne derlandse Ski-vereniging zal er grote belangstelling bestaan voor deze baan, omdat deze de eerste langlauf baan in Zeeland is. Ook van langlau fers van Goeree-Overflakkee bestaat interesse hiervoor. Voor een tientje kan men een uur op de baan terecht, inklusief de huur van ski's en schoenen. Verder bestaat er binnenkort ook de mogelijkheid om op zaterdag les te krijgen van een instrukteur. Ook zal bekeken wor den of er voldoende belangstelling bestaat voor ski-gymnastiek in Brui nisse, in kombinatie met lessen op de nieuwe langlaufbaan. gelwacht is deze lamsoor tijdens de toeristendagen dit jaar verkocht door zowel kinderen als volwasse nen. Deze mededeling berust, naar de mening van het kollege, echter op een misverstand. Het kollege geeft er blijk van de moeite genomen te hebben diep op deze materie in te gaan. Zo wordt er op gewezen, dat de lamsoor behoort tot de Limoniumsoorten, die een groep van meerjarige of vaste plan ten omvat en zich ook zonder zaad te vormen, kan voortplanten. De ver meerdering van onder andere de lam soor, die ook als groente wordt ge bruikt, vindt plaats door middel van wortelstokken. Een aantal planten - en het kollege geeft een indrukwekkende opsom ming - heeft echter veel overeen komst met de lamsoor. Het is be kend, dat deze soorten in Zierikzee voor de bloemen worden gekweekt en dat men deze vervolgens laat dro gen. Deze droogblomen zijn, volgens b. en w., tijdens de toeristdagen ver kocht. Bovendien wordt erop gewe zen, dat ook enkele ruimten in het stadhuis worden opgefleurd met droogboeketten bestaande uit deze Limoniumsoorten. De door het kollege genoemde Li moniumsoorten behoren tot de fami lie van de plumbaginaceae. Daar naast zijin er nog de weegbreeachti- Zie advertentie op donderdag 8 december a.s. in dit blad.» ZUIDWEG 20A-ZONNEMAIRE TELEFOON 01112-1318 met een grote kraan in het Diensten- gebouw ingebracht. Dat gebeurt voordat de wanden worden afge bouwd, anders kan hij er niet meer in. Vanochtend, dinsdag, bereikte de bouw het hoogste punt. Over twee jaar, eind '85, wordt de nieuwe voor lichtingsruimte in gebruik genomen. Het huidige Infocentrum, dat al ja ren tijdelijk funktioneert, wordt vanwege het grote aantal bezoekers nogmaals uitgebreid (zie pag. 2). gen, die tot de familie van de pianta- ginaceae behoren. Onder deze laatste familie behoort ook de lamsoor te worden gerangschikt. Omdat de planten van de weeg- breeachtigen veel gelijkenis verto nen met de Limoniumsoorten, is vol gens b. en w. de vergissing ontstaan, dat men meende dat lamsoor werd geplukt. Het is, naar de mening van het kol lege, niet uitgesloten, dat ook wei eens droogbloemen worden aangebo den van de Liamonium vulgare en de Aster tripolium (zeeaster), maar de Vervolg pag. 3 Advertentie Verwachting tot woensdagavond: Droog Droog en zonnige perioden; mini mumtemperatuur iets onder het vriespunt; middagtemperatuur rond 6 graden; eerst nog matige noord westenwind, later weinig wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 10 dec.: Donderdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 50%. Min.temp.: 2 gr. Middagtemp.: 8 gr. Windkracht: zuidwest 8 Vrijdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: 5 gr. Middagtemp.: 7 gr. Windkracht: west 8 Zaterdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 2 gr. Middagtemp.: 4 gr. Windkracht: n.west 7 ZON- EN MAANSTANDEN 7 dec. Zon op 8.33, onder 16.30 Maan op 11.27, onder 18.51 8 dec. Zon op 8.34, onder 16.29 Maan op 12.07, onder 19.55 Eerste Kwartier: 12 dec. (14.09) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 7 dec. 4.28 17.12 dec. 5.12 17.50 Doodtij: 14 december 10.32 11.17 22.44 23.25 HET WEEROVERZICHT DE BILT - Woensdag is de kans op regen klein en vooral in de ochtend zijn er zonnige perioden. Het weer wordt morgen bepaald door een ho- gedrukgebied dat van Ierland naar noordwest Frankrijk trekt. Vana vond en vannacht zijn er flinke op klaringen waarbij de temperatuur op veel plaatsen tot iets onder het vriespunt daalt. Darbij kunnen zich mistbanken vormen terwijl natte weggedeelten glad kunnen worden. In de loop van morgenmiddag zal de bewolking in de hogere luchtlagen toenemen. De middagtemperatuur ligt rond de 7 graden en er is morgenoverdag maar weinig wind. Na woensdag komt het weer in de invloedssfeer van een depressie die via IJsland naar Scandinavië trekt. Ze zal een belangrijke rol in de weersontwikkeling boven west-Eu ropa spelen en er voor zorgen dat er boven de Noordzee in het weekeinde een koude noordwestelijke luchtstro ming tot stand komt die winterse buien aanvoert. DEN HAAG - Het Tweede- Kamerlid Kosto (PvdA) vindt dat moet worden voorkomen dat het pu bliceren van foto's van verdachten gewoonte wordt. Volgens Kosto moet het beleid er in principe op ge richt blijven dat foto's niet aan de TV en de pers worden verstrekt. Hij zei dit maandag tijdens een debat in de Kamer over het jaarverslag van het openbaar ministerie van vorig jaar. Advertentie De vijfhonderd meter lange langlaufbaan in Bruinisse. De Climazon laat u alle vrijheid van bewegen, doet z'n werk geruisloos en is voor elke soort warmtebehandeling geprogrammeerd. Zoals permanenten, kuurbehandelingen, coupe-soleil, kleuren en natuurdrogen. Dankzij onze nieuwe Climazon kunt u nog sneller en prettiger worden behandeld. Beleef dat genoegen bij 5 ill 0"'f z6 88

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1