SONJA REMMERS WINT PL A Y-B ACKWED STRIJD Bollen bloeiden om Parijs Financiering Culturele Stichting uit begroting Giljam in Bruinisse levert alle industriële gassen van AGA uit voorraad AGA Hoofdprijswinnaars van ZOC-Sint Nicolaas-aktie Pommetje Horlepiep in Krayestein Schot schiet „vonk" terug Bru's kollege met spervuur van vragen belaagd Toename haringstand in Centrale Noordzee Foutieve inhaal manoeuvre in Renesse Motorrijder gewond bij botsing tegen Zuidhavenpoort Uiver op Teuge trekt 40.000 bezoekers ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 5 december 1983 Nr. 23134 5 Stemming zes tegen vijf BRUINISSE - De vaststelling van het Sociaal Cultureel Programma voor 1984, was evenals overige agendapunten vrijdagavond een ,;zware bevalling" voor de raadsleden. Met het hele programma ging de raad akkoord, er was maar één twistpunt: de financiering van een vaste kracht voor de Culturele Stichting Bruinlsse. Vooral het Algemeen Belang had hiertegen uitgepsroken bezwaren, met in hun kielzog twee andere partijen. Voordat in Krayestein de play-backwedstrijd begon vermaakte Pommetje Horlepiep de allerkleinsten met veel dolle kluchten en meezingers. Het feest werd opgeluisterd door een aantal Pieten. BURG-HAAMSTEDE - De Middenstandsvereniging Burgh-Haamstede heeft vrijdagmiddag midden in de roos geschoten met de organisatie van een play-backwedstrijd in sporthal Krayestein. Niet minder dan 24 inschrijvin gen werden kritisch bekeken door een kennersjury, bestaande uit mevrouw Van Baarle en de heren G. van Breugel, Hans van Amstel, J. Krijger en A. Vis ser. De optredens werden bijgewoond door honderden belangstellenden die op een speciale tribune, en zeer velen staande, de kinderen van de lagere school toejuichten. Door de Middenstandsvereniging was verder een groot po dium gebouwd waarop Martin Pieterman de diverse groepjes en individua listen aan elkaar praatte. Woordvoerder van het A.B., dr W. F. M. Vonk, had tevoren bij het ant woord op de algemene beschouwin gen al de koppeling gelegd tussen het invoeren van toeristenbelasting aan passanten en de financiering van de C.S.B. Nu het kollege betreffende de belasting geen standpunt innam, stemde Vonk tégen de financiering C.S.B. A. J. Bal: „Ik had wel gedacht dat het kollege met andere plannen op tafel zou komen. Nu ja zeggen tegen deze financiering, betekent ook ja zeggen en vastleggen voor de volgen de jaren: wij zijn tegen". Ook het C.D.A. bij monde van de heer M. Meeuwsen liet dergelijke geluiden horen: de gewraakte post 16.000,-) moet uit het jaarprogramma worden geschrapt. Huid verkopen Wethouder Schot probeerde nog een opmerking, dat die passanten belasting waarmee de C.S.B. dan ge financierd moest worden, te vergelij ken was met het verkopen van de huid voor de beer geschoten was, H. Schot: vonken BRUINISSE - Het gezegde van raadslid W. Vonk (A.B.): ,,Een schotje in het duister" (zie 2ierik- zeesche Nieuwsbode van vrijdag j.l.) als antwoord op de konklusie van het kollege, dat het aantal jeugdige sporters terugloopt in Bruinisse, kreeg vrijdagavond een verrassend antwoord van de betreffende wethouder van sport zaken H. Schot. Aan het eind van de langdurige beraadslagingen over de gemeentebegroting wilde Schot graag nog een persoonlijk woord kwijt, en dat kón. Schot betaalde de persoonlijke aanval van Vonk met gelijke munt. Hij vond dat met de opmer king van Vonk twee oud- Hollandse spreekwoorden geweld werd aangedaan: Een sprong in het duister, en Een schot voor de boeg, werden naar zijn smaak ver haspeld tot een nieuwe: Een schot je in het duister. ,,Maar er is niets aan de hand", vervolgde Schot, ..Als bij het bouwen van de spor thal de vonken" er vanaf vlie gen, kan de vuurhaard worden bestreden via het zojuist ingestel de rampenplan van de gemeente, door de brandweermannen van Bru...!" Hilariteit alom in de raad en een tevreden Wim Vonk. die hier de humor best van kon inzien. ..Een ludiek antwoord, meneerde voorzitter". Het ijs (zo het er al was) wasb gebroken en de begroting werd zonder problemen vastgesteld. maar de drie fraktievoorzitters hiel den voet bij stuk. Stemming wees uit, dat de S.G.P. (drie man) en de beide wethouders vóór het totale jaarplan sociale culturele aktivitei- ten waren en de overige raadsleden tegen: de P.v.d.A. of Lijst v. d. Velde, het Algemeen Belang en het C.D.A. Twee frakties stemden dus tegen hun eigen wethouder. (vervolg van pagina 1) de male de vergadering en trok zich met beide wethouders langdurig te rug in de katakomben van het ge meentehuis. Het luiden van de bel bracht het kollege niet tot spoed: Pas na ruim een half uur werd de verga dering voortgezet. Volle agenda Het antwoord van het kollege was uitvoerig; het „Jantje van Leiden" gold zeker niet voor het tweede ter mijn De raadsvoorzitter veront schuldigde zich voor de late beant woording in eerste instantie, wegens een te volle agenda. Wel beloofde hij voor het volgend jaar de antwoorden ruim van te voren te zullen overhan digen. Die drukke werkzaamheden vond de heer Vonk overigens geen excuus: men weet maanden van te voren al wanneer de belangrijkste vergade ring van het jaar wordt gehouden. Dan moet het kollege daar maar re kening mee houden, was zijn stel ling. Thermosfles Inmiddels waren de kelen dorstig geworden, reden voor raadslid v. d. Bos om te vragen of het de bedoeling was geweest dat de raadsleden hun thermosfles mee hadden moeten brengen Na deze hint werd ook de publieke tribune bij wijze van uit zondering voorzien van een drankje, een gebaar dat bijzonder op prijs werd gesteld. (Voor antwoorden in tweede ter mijn: zie onder kop: Met spoed bestemmingsplan maken voor Rie- kusweel.) (vervolg van pagina 1) fam. Zoeter, Brouwershaven en fam. Van Buren, Meliskerke (Walcheren). De prijswinnaars werden telefo nisch op de hoogte gebracht van dit plezierige nieuws en werden tevens verzocht omstreeks zeven uur in restaurant „Mondragon" aanwezig te zijn om daar de prijs in otvangst te nemen. Met uitzondering van de fa milie uit Meliskerke, gaven allen ge hoor aan deze uitnodiging. Nieuwe opzet Z.O.C.-voorzitter P. Verhage gaf tijdens deze mini-plechtigheid even een toelichting op de huidige Z.O.C.- aktie, die dit jaar een geheel nieuwe opzet heeft. Gekozen werd thans ook de weken voor Kerst bij de aktie te HILVERSUM - Sinds 1980 is de po pulariteit van de popzender Hilver sum 3 onder jongeren sterk terugge lopen. Luisterden in 1980 nog gemid deld zo'n 160.000 jongeren van 3 tot 12 jaar naar Hilversum 3, in 1983 bleek hun aantal geslonken tot net 100.000. BRUINISSE - De goede resultaten van de september tellingen, wat be treft de haringstand van de Centrale Noordzee, hebben de biologen van het RIVO verrast. Dit lang verwachte herstel (want er werd al eerder op een flinke toene ming van de haring gerekend) is nu toch eindelijk gekomen. Deze haring is straks ook dichter bij huis te vangen en dat maakt Ne derland veel minder afhankelijk van de Denen. Er is een fikst herstel van de haringkonsumptie, zodat de be richten over verbetering van de ha ringstand de hoop wekken, dat dit ook verwerkt zal worden in het quo tum dat Nederland in E.E.G.- verband zal worden toegekend. Het zijn vooral driejarige haringen van de jaarklasse 1980, die thans in redelijke hoeveelheden worden ge vangen. Ook in 1984 zal deze jaar- klasse domineren in de vangsten. RENESSE - Op de Hogezoom te Re- nesse liep zaterdag een inhaalma noeuvre van W. P. uit Renesse ver keerd af. Ter hoogte van supermarkt Verseput stond de wagen van C. C.-J. uit Renesse geparkeerd. P. reed in zijn auto over de Hogezoom richting Haamstede. P. wilde zijn voertuig tussen de auto van C.-J. en het nade rende verkeer loodsen, maar dat pak te verkeerd uit. De wagen van C.-J. werd geschampt. Beide wagens lie pen schade op. ZIER1KZEE - De motorrijder J. K. (19) uit Zierikzee is zondagavond bij een aanrijding gewónd geraakt. K. reed over de Nieuwe Haven iri de richting van de Zuidhavenpoort. K. nam de bocht niet goed en knalde tegen de poort aan. De motorrijder werd naar het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis vervoerd, waarna hij werd overgebracht naar Dijkzigt in Rotterdam. De Koninklijke Mare chaussee heeft de zaak in onderzoek, wegens de militaire status van K. betrekken. De duur van de winkel- akties is echter aan wettelijke bepa lingen gebonden en derhalve kon het uitdelen van de traditionele bonnet jes pas op 24 november beginnen. Om toch ook nog de nadruk te leggen op de Sint-Nicolaas-inkopen, werd- besloten reeds nu de eerste trekking van de vijf maal duizend gulden te la ten plaatsvinden. De tweede trek king zal worden gehouden op woens dag 28 december. Dit jaar zijn er uitsluitend waarde bonnen te winnen, omdat de ervaring leerde, dat huishoudelijke artikelen en dergelijke soms met minder en thousiasme worden ontvangen, zeker als men zo'n voorwerp reeds in zijn bezit heeft. De besteding van waar debonnen levert uiteraard geen pro blemen op. Naast de twee genoemde trekkin gen worden elke dag (behalve op maandag) tien prijzen van 25,— uit geloot. „Ook dat gebeurt elke och tend onder toeziend oog van de nota ris", liet de Z.O.C.-voorzitter weten. Hij had ervaren, dat ook deze dag prijzen met veel plezier in ontvangst worden genomen al zijn het dan be scheiden bedragen. Uit kommerciëel oogpunt werd besloten de hoofdprij zen van duizend gulden uit te keren in coupures van 25,— te besteden bij de tachtig deelnemende winke liers aan de Z.O.C.-aktie. Sint en Piet De heer Verhage had gemeend niet zelf de taak van het overhandigen van deze waardevolle couponboekjes te moeten verrichten. Hij had daar voor een hoog geplaatst persoon uit genodigd. Na die mededeling ver baasde het de prijswinnaars uiter aard niet meer, dat Sint Nicolaas zelf bijgestaan door een pientere Piet de Herenkamer van „Mondragon" be trad. Sinterklaas bleek goed op de hoogte van hetgeen van hem werd verwacht en op zeer persoonlijke wij ze overhandigde hij de prijzen aan de vier echtparen. Sint-Nicolaas kon niet lang in hun midden blijven, want op vele adressen werd deze avond reeds op hem gewacht. Zater dag bleek immers een prima dag om pakjesavond te houden. Voor de vijf prijswinnaars van de Z.O.C.-aktie was het dit keer een echte verras singsavond. In Sint-Nicolaas kun je dus maar beter altijd blijven gelo ven! Door de vele inschrijvingen liep het programma vele uren uit zodat pas ver na zeven uur de meesten thuiskwamen. De ouders en andere „hulpjes" hebben er werkelijk iets groots van gemaakt door alles zo nauwkeurig mogelijk na te bootsen. Met haar optreden in de kreatie van Tineke Schouten met Sweet Sweet bleek dat Son ja Remmers heel wat in haar mars had. Ze werd eerste met. groote voorsprong. Ze vergaarde 146 punten, 17 meer de Star Sisters bestaande uit' Frans"Josef Simons, Pattrick den Adel, Nancy van Spra ken en trompettist Jean Paul Si mons, die 129 punten kregen. Als der de eindigde ex-aequo LUV en Mireil le Matthieu met partnei\ Pat Banni- ter werd vierde. Kinderen voor Kin deren vijfde, de Culturele Club zes de, samen met Babe en een andere groep Kinderen voor Kinderen. Voor alle deelnemers was er een vaantje en de winnaars kregen walk-man's en cassettebandjes. Pommetje Horlepiep Voor dit feest vermaakte Bram Biesterveld, alias Pommetje Horle piep, de allerkleinsten en later de leerlingen van de hogere klassen met veel dolle kluchten en natuurlijke meezingers. Ook mocht hij twee skel ters verloten, gewonnen door Niels Overbeeke en Judith Spek en twee Koos merkte schalks op tot zijn vriend: „Dat is mijn voorrecht als zwager, ik mag haar best eens knuf felen." In de kamer heerste direkt een echt huiselijke sfeer, waar Koos kenne lijk van genoot. „Heerlijk zeg, weer eens in een ka mer met een knappend vuurtje te zit ten, wat heb ik daar vaak naar ver langd." Henk presenteerde sigaren en siga retten en pas daarna stelde Koos zijn begeleider wat duidelijker voor. „Dit is nou de uitgever van dat vrouwenblad, schoonzusje, hij heeft iets voor je in zijn binnenzak." Nita begon hevig te blozen, ze had gedacht, dat de grijze heer iemand van het sanatorium was, een dokter of zo. Aan Parijs had ze in tijden niet meer gedacht, zeker niet aan de arti kelen die ze Koos had toegestuurd. Maar toen ze de bladzijde opsloeg, waar in duidelijke letters stond aan gegeven „Hollandse Huisvrouw in Parijs", werden haar ogen vochtig van ontroering. Onderaan stond met kloeke letters NITA. Met omfloerse blik keek ze even naar Koos, die schelms glimlachte en een knipoogje gaf. 2e zag direkt wel, dat Koos het eigenlijke artikel had geschreven, hij had slechts gebruik gemaakt van haar tips. De jongens keken vol trots naar hun knappe moeder, ze waren stil van gewichtigheid. Henk voelde zich niet erg op zijn gemak. Vooral niet, toen de uitgever Nita een enve lop overreikte met de woorden: „We hebben uw bijdrage in zes gedeelten gehakt, mevrouw Huisman, voorlo pig zijn we dus nog voorzien, maar we hopen, dat u daarna met nieuwe stof voor ons blad komt." Nita begon al afwerend van neen te schudden met haar hoofd, maar Koos onderschepte dit handig door er uit te flappen: „Natuurlijk zorgt ze daar- crossfietsen die in het bezit kwamen van Marijke Stenger en Enrico Kloet Hij maakte tevens de winnaars van de kleurplaten bekend die een grote poster kregen. TEUGE - De aankomst van „De Ui- ver" op het vliegveld Teuge bij Apel doorn heeft zondag tussen de 30.000 en 40.000 belangstellenden getrok ken. Het bezoek van de historische DC-2 zorgde in de omgeving van het vlieg veld voor file's tot acht kilometer. De Uiver werd hij zijn aankomst ge ëscorteerd door vliegtuigjes met daarin Pieter van Vollenhoven en zijn vier zoons. De bemanning van de DC-2, die met het toestel binnenkort een histo rische vlucht van Londen naar Mel bourne maakt, werd bij aankomst op Teuge onder andere verwelkomd door staatssekretaris Bolkenstein van ekonomische zaken, de Gelderse Commissaris der Koningin M. de Bruyne en zijn voorganger, het Eerste Kamerlid mr. W. Geertsema.' voor, een huismoeder met drie van die belhamels heeft altijd iets te ver tellen aan andere moeders en schrij ven kan ze, dat hebben we nu eens lekker gezien." Nita deponeerde de envelop met in houd op de schoorsteenmantel, oma zorgde maar steeds voor heerlijke kopjes koffie en sloeg vol geluk de opgewekte Koos gade, terwijl hij druk vertelde over zijn operatie. Hij stond nog steeds onder controle van het sanatorium, had slechts wegens familieomstandigheden toestem ming gekregen een autorit te maken. Sympathiek luisterde hij naar de verhalen over Wim. Koos wist zelf zo goed wat lijden was en leefde mee met de jonge neef, die altijd zijn pijn had trachten te verbijten. Er was een teer glimlachje om zijn lippen, toen hij opmerkte: „Wim, is net als jij, Ni ta, uit hetzelfde taaie hout gesneden." Voor het eerst sprak Henk geest driftig, tot nu toe had hij slechts on beduidende opmerkingen gemaakt. „Maar op jou lijkt Wim nog meer, Koos, ik geloof, dat de jongen het zelfde karakter heeft als jij, hij vindt het vreselijk een ander met zijn pij nen lastig te vallen, dat deed jij ook nooit." Oma moest hier even goed over na denken, Henk had gelijk maar Jasper bracht haar van haar gedach te af met zijn schelmse opmerking: „Ha die oom Koos, hij bloost er van. U vindt het wat leuk, dat we ook allemaal een beetje op u lijken. Ik heb een klub en die het De zwarte hand, dat had u vroeger ook, heeft oma verteld." Ze moesten allemaal lachen, Nita's gezicht werd er weer jonger door. vooral toen zc opmerkte: „Jasper doet de klub altijd eer aan met zijn handen, zonder dat hij zich behoeft in te spannen. Was jij vroeger ook zo'n varken. Koos?" Zaterdagmiddag trok de Sint met een twintigtal Pieten, onder wie de Pietenband van Rust Roest uit Zie rikzee, door Haamstede en Burgh, winkel in, winkel uit. De Mid denstanders kregen een hand van de Sint met de beste wensen voor hun bedrijf. En tot slot was het Sinter klaas die in hotel Het Grote Zwijn weer een aantal prijs-zegeikaarten trok en velen gelukkig maakte met rollades, taarten en geld. Zaterdag 10 december volgt het slot van de aktie met de trekking van de grote prijzen, om 14.30 uur in hotel Bom door wet houder Padmos. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND HILVERSUM - Minister Smit van verkeer en waterstaat schat de eerste schade door verminderde inkomsten van de spoorwegen als gevolg van de akties van ambtenaren tegen de drie procent korting op hun salaris op 20 tot 30 miljoen gulden, daar komt nog de schade bij waarvan de omvang op dit moment niet is te zeggen, aldus de minister zondag voor de Avro-radio. DEN HAAG - Steeds meer mensen voor wie de rechter-kommissaris voorlopige hechtenis heeft bevolen, worden wegens plaatsgebrek in de huizen van bewaring in vrijheid gesteld. Daardoor wordt het gezag van de rechterlijke bevelen steeds meer aangetast en dat betekent een ernstige inbreuk op de rechtsorde en het ontstaan van rechtsongelijkheid. Dit schrijven de rechters-commissa- ris in strafzaken in Nederland in een brief aan de voorzitters van de vaste kommissies voor justitie van de Eerste en Tweede Kamer. Koos trok zijn jongste neefje naar zich toe, jarenlang was hij besmette lijk gewest voor kinderen, nu drukte hij even zijn wang tegen de zachte kinderwang, Nita zag zijn ontroe ring. Ernstig vervolgde ze: „Ik heb altijd bewondering gehad voor je ge duld en je moed, Koos. Ik hoop wer kelijk, dat Wim in dat opzicht heel veel op jou lijkt." Later spraken Henk en Koos over de exporthandel in bollen, terwijl N i- ta zich geheel en al aan de uitgever wijdde. De jongens deden alsof ze er gens anders mee bezig waren, Nita wist echter, dat ze geen woord van het gesprek misten. Oma zat bij de warme haard een beetje te dutten, dat had ze vaker na een emotie. Pas toen de bezoekers vertrokken waren, Jan zijn pianoles studeerde en Nita in de keuken voor de maaltijd zorg de, nam Henk het vrouwenblad op van de tafel. Vlug las hij het artikel door, er was verwondering in zijn blik te lezen, toen hij even later, van uit de erker, over de velden uitkeek. De velden, waar de bollen al weer in het donker waren opgeborgen om de volgende lente hun kleurenpracht tentoon te stellen. In de winter zou den ze bedekt worden met een sneeuwkleed, stormen zouden woe den over de uitgestrekte velden, maar de bol deed in het duister haar plicht. Ook de bollen om Parijs en Schinkel lag op sterven in het vervolg zou het zijn werk zijn te kon- troleren of alles naar wens ging. Hij zou weer naar Parijs gaan. alleen met een luxe wagen zaken doen met de nu bekende relaties maar geen uitstapjes met Claudette. In alle stil te was ze vertrokken, zelfs geen groet had ze voor hem achtergelaten. Na tuurlijk was het goed. er was geen andere weg, ze zouden elkander mis sen, ondanks de vele ruzies, maar het gaf toch een leeg gevoel. (wordt vervolgd) Advertentie Giljam levert gassen voor autogene- en gasbooglas- processen (MIG en TIG). Maar daar blijft het niet bij: Giljam lost lasproblemen op en adviseert, samen met AGA, het juiste gasmengsel voor elk lasproces, J.M. Giljam Dorpstraat 38, 4311 RL Bruinisse Telefoon 01113-1357 GILJAM EN AGA DOEN ER WAT AAN! AGA Gas BV 94 door NEL SCHUTTEVAÊR-VELTHUYS

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 5