Bollen bloeiden om Parijs Scheikundelokaal in Manhuisstraat wordt centrum voor werklozen streéknieuws Informatie schoolverlaters Minder lezers bij Zeeuwse bibliotheken ELEKTRO LIEVENSE 4 „Geen-werk-bank" in oprichting ZIERIKZEE - „NUL-numraer. Geen werk" heet het krantje waarmee een aantal vrijwilligers wil laten zien wat er mogelijk is voor werklozen om een tijdspassering te vinden. Het krantje is tevens bedoeld als een oproep: hoe meer mensen er meehelpen, hoe meer er mogelijk wordt. „Bovendien is het gewoon leuk om gezamenlijk bezig te zijn", zeggen de samenstellers Karin van Rose- velt, Piet Kleemans, Nella Kloet, Maarten Hohmann, Jo- han Visser en Boudine Berkenbosch. De verspreiding van het krantje is een initiatief van vrijwilligers bij de Stuurgroep Werkloosheid Schouwen- Duiveland/Sint Philipsland, die in mei van dit jaar werd ingesteld voor een regionale aanpak van de (jeugd)werkloosheid. Maarten Hoh mann, projektleider, had een voorlo pig onderkomen gevonden bij de In tergemeentelijke Sociale Dienst, maar was de laatste tijd ook veel te vinden in het onderkomen van de voormalige Stichting Samenlevings opbouw aan de Ring in Kerkwerve. Daar namelijk werd de krant door de vrijwilligers samengesteld. „Kom helpen" Het streven is echter om een soort vakaturebank op te richten, uitslui tend voor vrijwilligerswerk. Daar voor is nu een onderkomen gevon den, dat centraal ligt in Zierikzee: het scheikundelokaal van de school aan de Manhuisstraat. Het is de be doeling dit klaslokaal (met naastge legen opbergruimte) tot een gezellige en praktische ruimte om te bouwen. Ook voor die Geen-werk-bank" in oprichting wordt (per advertentie) in het krantje een oproep gedaan aan „werklustige werklozen" om te tim meren, loodgieten, verven, verhui zen, koffiezetten of op de telefoon passen. Donderdag 15 december om 13.00 uur wordt het lokaal bekeken en ie dere werkloze - van jong tot oud - is welkom daarheen te komen. Maarten Hohmann is trouwens erg verheugd, dat hij daar - waarschijn lijk in januari - komt te zitten, want hij heeft de indruk dat hij door zijn plaatsje bij de ISD als ambtenaar wordt gezien en dat is niet de bedoe ling. Hij'hoopt dat door dit nieuwe on derkomen, „in het schoolgebouw de drempel voor werklozen te vermin deren". Dat ze zonder schroom bin nenstappen zodat mensen zonder werk met elkaar in kontakt komen, dat ze ideeën kunnen uitwisselen, zo als nu via de uitgebrachte krant is ge beurd. Er kan daar dan worden in gespeeld op ideeën die bij de mensen zelf leven en bekeken worden of er via allerlei weggetjes mogelijkheden zijn om ze ter realiseren. In het cen trum kan informatie gegeven wor den over wat er wel en (nog) niet mo gelijk is. Projekt Zo wordt bijvoorbeeld in de krant vreugde uitgesproken over het vrij- willigersprojekt Kop van Schouwen en een van de deelnemers vertelt daarover. Tevens worden deelnemers ge vraagd om een groep te vormen die samen leuke kleding maakt, staat er een advertentie in van de wereldwin kel Schouwen-Duiveland die best nog wat vrijwilligers kan gebruiken en wordt de aandacht gevestigd op een breiklub bij het Leger des Heils. Voor een vakantieoord voor zwaar gehandicapte kinderen worden twee (liefst iets oudere) chauffeurs voor een busje gezocht om de kinderen een peer keer per week rond te rijden. De samenstellers van het krantje wijzen er zelf op, dat ze deze alleen maakten om werklozen te informe ren over hun doel en streven. Ze vor men geen vaste redatie. Het is juist de bedoeling dat zich ook andere geïnteresseerden melden: daarom worden gezocht „enthousiaste mede werkers in de leeftijd van zestien tot 65 jaar", met „minimaal een maand ervaring met werkeloosheid". „Kom gewoon eens binnenlopen", adviseert Maarten Hohmann, „Als je vragen hebt, iets wil gaan doen of ge- MIDDELBURG - Elk jaar opnieuw staan duizenden jongeren voor de keus welke richting ze moeten ins laan. De een na het verlaten van het lager beroepsonderwijs, de ander na de mavo, havo enz. Vroeg of laat moet ook iedereen kiezen: doorgaan met leren, of probe ren werk te vinden. Veel vragen zijn er ook over de gedeeltelijke leer plicht, die een belangrijke rol speelt als iemand op 16-jarige leeftijd van school gaat. Speciaal voor deze groep school verlaters is ook dit jaar weer een uit voerige folder samengesteld, getiteld „Van School wat nu". De inforhiatie is gericht op het schooljaar 1984. Informatie wordt gegeven over de verschillende manieren waarop aan de gedeeltelijke leerplicht (2 dagen per week naar school) kan worden voldaan. Er wordt aandacht geschonken aan: de vormingsinstituten voor wer kende jongeren, beroepsopleidingen en leerlingstelsels een soort kombi- natie van vorming en beroepsoplei ding, nl. de samenwerkingsprojek- ten en tenslotte de zgn. dag avond opleidingen. Daarbij wordt ook informatie ge geven over andere nuttige zaken, zo als reiskostenvergoedingen, kinder bijslag, arbeidskaart, arbeidsove reenkomst, inschrijving op het ar beidsbureau, beroepenvoorlichting etc. De folder kan worden aangevraagd bij het Regionaal orgaan voor het leerlingwezen, Vlasmarkt 8, Postbus 2034, 4460 MA Goes, telefoon 01100- 27671. MIDDELBURG - De Zeeuwse bibliotheken hebben vo rig- jaar anderhalf procent minder lezers gehad dan in 1981. Dat blijkt uit het jaarverslag dat woensdag is uit gebracht. Vorig jaar werden er in Zeeland ruim drie mil joen boeken uitgeleend aan 68.411 gebruikers. De zeeuwse bibliotheken hebben de afgelopen negen jaar een storm achtige ontwikkeling doorgemaakt. In 1973 waren er nog maar 19.500 mensen lid van de bibliotheek. Samen lazen ze een miljoen boeken. Bij de Zeeuwse provinciale mu ziekbibliotheek werd in 1982 tien procent minder uitgeleend dan in 1981. Bij de centrale disotheek liep het aantal uitleningen sterk terug, waardoor er ook aanzienlijk minder geld binnen kwam en er minder nieu we grammofoonplaten aangeschaft konden worden, waardoor lange wachttijden optraden. De aangekon digde decentralisatie wordt door de provinciale bibliotlïeek Zeeland met zorg tegemoet gezien. De vrees bestaat, zo blijkt uit het jaarverslag, dat de bijdragen voor het bibliotheek werk niet meer gericht gegeven zul len worden aan de gemeenten, maar onderdeel zullen vormen van algeme ne subsidies voor Welzijnsvoorzie ningen, waardoor de bibliotheken een nog grotere teruggang aan in komsten vrezen. woon even een kopje koffie drinken". Even bellen kan ook: het- nummer is 01110-5663 of (voorlopig nog) 4654. Ook WAO-ers Er zijn 1200 exemplaren van het krantje verspreid - via kanalen bij de ISD konden er acht negenhonderd rechtstreeks worden bezorgd, de overige liggen op de gemeentehuizen in de regio en komen nog in jeugdso- zen te liggen. Maarten Hohmann wijst er met nadruk op dat het krant je, en dus zeker de „geen-werk-bank". ook bedoeld is voor WAO-ers. Advertentie Wat dacht u van een origineel Sint Nicolaas kado. Abonnement op de Zierikzeesche Nieuwsbode, Bijvoorbeeld een dé krant van Schouwen-Duiveland. De eerste drie weken zijn Gratis! Nu tijdelijk als aanbieding, geldig tot 24 december. lakenman ochtman voor een origineel Sint Nicolaas kado DRUKKERtJ LAKENMAN OCHTMAN BV JANNEWEKKEN 11 4301 HH ZIERIKZEE TEL. 01110-6551 Zaterdag 3 december Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.00 uur Teleac 15.30 uur RVU 16.00 uur Studio vrij 17.50 uur Teleac 18.55 uur Rosco 19.00 uur Het A-team 19.45 uur Jan Pelleboer 20.00 uur Journaal 20.28 uur Herenstraat 10. Voor televi sie bewerkt en geregisseerd door John van de Rest. Ogenschijnlijk leeft het gezin in pais en vree. Schijn bedriegt echter 21.30 uur Falcon Crest. Een Ameri kaanse familie-serie. Gelukkig gaat het met de gezondheidstoestand van Chase wat beter, dank zij de behan deling van Micheal. Angie ziet haar zakelijke verlangens niet vervuld, terwijl Pamela zich meer in de be langstelling van Phillip mag verheu gen. 22.20 uur Aktua TV 23.00 uur Three of a kind. Engelse makelij met Lenny Henry, David Copperfield en Tracey Ullman. Ned. 2 18.15 en 13.00 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Toeristische tips 19.00 uur Journaal 19.10 uur De Dukes uit Hazzard 20.05 uur Inspekteur Clouseau slaat toe. Een Amerikaanse speelfilm met als hoofdrolspeler Peter Sellers. Als zodanig is hij aktief is een onopgehel derde moordzaak. 21.45 uur Jos Brink en Frank San ders. John Schelfhout geeft een por tret van deze twee veelzijdige ar tiesten. In het programma zijn frag menten opgenomen van hun musi cals: „De Evenaar", „Maskerade", maar ook van de quizprogramma's „Babbelonië" en „AVRO's Wiekent- kwis". 22.30 uur Journaal 22.45 uur Studio Sport 23.15 uur Scorpie. Deze Amerikaanse produktie dateert van 1973. In de hoofdrollen Burt Lancaster en Alain Delon. Zondag 4 december Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 18.00 uur Sprekershoek 18.15 uur Sesamstraat 18.30 uur Mensenwerk 19.00 uur Studio Sport 20.00 uur Journaal 20.10 uur Panoramiek 20.40 uur H.V. 20.45 uur Unicef festival 22.20 uur Aesculaap. Medische ru briek 23.00 uur Journaal 23.05 uur Nieuws voor doven Ned. 2 12.00 uur Het capitool 13.00 en 18.25 uur Nieuws voor doven 14.45 uur Teleac ZIERIKZEE Dameskrans Tryféna hield verkoop De dameskrans Tryféna te Zierik zee heeft een verkoping gehouden. De opbrengst was 7150,en is bestemd voor de Oud Ger. Gemeente. Poging tot inbraak in Gereformeerde Kerk Er is een poging tot inbraak gedaan in de Gereformeerde Kerk aan de Sint Domusstraat. Een raamhor en een raam en een w.c.-raampje waren geforceerd, maar het lukte kennelijk niet om binnen te komen. De vernie ling werd vannacht (donderdag op vrijdag) om half twaalf gekonstatee- erd. Open haardhout bij partikulier ontvreemd Van achter de woning van H. E. de J. te Zierikzee is een kleine hoeveel heid open haardhout ontvreemd, waarschijnlijk in de nacht van maan dag op dinsdag. De J. deed donder dag aangifte bij de politie. KERKWERVE Sinterklaasfeest o.l.s. Kerkwerve Sint Nicolaas zal vanavond (vrij dag) met zijn makkers een bezoek brengen aan de kinderen van de Openbare Lagere School „Prinses Irene". Dit gebeurt tijdens een feestavond in het Verenigingsge bouw. De kinderen zullen een groot gedeelte van de avond zelf vullen met voordrachten, sketches en zang. Oliebollen voor Hervormde Kerk Op de laatstgehouden gemeente avond van de Hervormde Gemeente te Kerkwerve is een onderhouds- kommissie in het leven geroepen. De ze kommissie bestaat uit acht ge meenteleden en zal zo nodig werk zaamheden aan de kerkelijke gebou wen verrichten of laten verrichten. Bovendien zal ze de benodigde gel den zelf door akties bijeen zien te brengen. Deze week kwam de kom missie voor het eerst bijeen. Er werd een bestuur gekozen dat nu wordt ge vormd door de heer J. C. Kesteloo (voorzitter), mevrouw S. Burgmeijer- Boers (sekretaris) en de heer K. Stou ten (penningmeester). De eerste aktie wordt gehouden op oudejaarsdag, 31 december. Dan worden er oliebollen gebakken, iets wat traditie begint te worden voor Hervormd Kerkwerve. De bollen (vijf voor drie gulden!) zijn nu al te bestellen bij mevrouw W. den Boer-Beeke, Vloedstraat 14 (telefoon 01110-4120) en zullen dan op de laatste dag van december worden thuisbezorgd. NIEUWERKERK Opbrengst kollekte Sport Gehandicapten De kollekte voor het Nationaal Fonds Sport Gehandikapten heeft het bedrag van 1.225,90 opgebracht. Zaterdag 3 december, 20.05 uur, Nederland 2:Inspecteur Clouseau". Peter Sellers als inspecteur Clouseau met zijn tegenspeler Herbert Lom. 16.00 uur Een plicht tot leven 16.30 uur Journaal 16.35 uur Sons and Daughters 17.00 uur De Banana split show 14.45 uur Wereldkinderen 17.50 uur Teleac 19.00 uur Journaal 19.05 uur Briefgeheim. De vijfde afle vering van deze jeugdreeks van de hand van Jan Terlouw. 19.30 uur Nederland muziekland. Met medewerking van o.a. de Dolly Dots, The Nits, de Bob East Show band en Anita Meyer. 20.10 uur Magnum P.I. 21.00 uur Hollanders. Maandelijks amusementsprogramma. 21.15 uur Sport 21.40 uur The Adventures. Een Ame rikaanse rolprent uit 1970. Met in de hoofdrollen Charles Aznavour, Be- kim Fehmiu en Alan Bladel. 23.40 uur Journaal 23.45 uur Nieuws voor doven Maandag 5 december Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 16.00 uur Tineke. Praatprogramma waar Sinterklaas centraal staat. 17.00 uur De droom van St. Nicolaas 18.25 uur Teleac 18.55 uur De rups 19.00 uur De familie Knots 19.30 uur Wild-west op z'n best 20.00 uur Journaal 20.28 uur Farce majeure. Satirisch programma 21.00 uur Operatie V-l. Het geselek- teerde sabotageteam wordt bekend gemaakt, maar tevens het doel van de actie. 21.50 uur Muzikale meditatie 22.10 uur Hill Street blues. Een Ame rikaanse serie, waarin Furill te ma ken krijgt met een bendeleider en Lucy Bates een jeugdige verslaafde prostituee inrekent. 23.05 uur Journaal Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Wordt u al geholpen 19.45 uur Kieskeurig. Consumenten rubriek. 20.10 uur Let it be. Anderhalf uur du rende Engelse film uit 1970. Het be treft eigenlijk een documentaire over de popgroep „The Beatles". 21.30 uur TV-prive. Henk van der Meyden ontvangt weer een aantal op merkelijke gasten. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Nieuws voor doven 23.05 uur Teleac Aan deze kollekte werd medewer king verleend door de plaatselijke sportvereniging SKNWK. Een woord van dank wordt gericht aan de leden van de sportvereniging en aan de ge vers en geefsters aan deze kollekte. SIRJANSLAND Reformatorisch Contact Orgaan In het Verenigingsgebouw te Sir- jansland houdt het Reformatorisch Contact Orgaan donderdag 8 decem ber een vergadering. Spreker is ds. K. ten Klooster, Ned. Herv. predi kant te Lunteren. Hij spreekt over roeping en verkiezing. De vergade ring begint om 19.45 uur. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND HILVERSUM - De televisiepro gramma's van Veronica en TROS zijn in het derde kwartaal van '83 het meest bekeken. Veronica skoorde een gemiddelde kijdichtheid van 21 procent (2,41 miljoen kijkers) en de TROS kwam pal daarachter met 20 procent. AMSTERDAM - De Stichting Kon- sument en veiligheid voert deze maand met steun van onder andere de Stichting ideële reklame (SIRE) een voorlichtingsaktie ter voorko- mig van ongevallen met vuurwerk. Gemiddeld 50 mensen worden elk jaar in een ziekenhuis opgenomen na een ongeval met vuurwerk. In ruim 2000 ongevallen moet er een dokter aan te pas komen, aldus vrijdag kon- sument en veiligheid. Advertentie Aanleg Elektr.- en waterinstallaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radio-apparatuur Televisie - Video - enz. 01114-1368 01119-1634 93 „Dat geloof ik nou achteraf ook, hij keek soms zo vreemd wil je wel geloven, Nita, dat ik de laatste dagen soms kriebelig werd, het was dan net of hij me in mijn gezicht uit lachte. Maar alleen zijn mond lachte dan, niet zijn ogen, die stonden star en pijnlijk „Juist, dat is een verschijnsel van tetanus of wondklem, Henk de mondhoeken, trekken op tot een grijns, maar omdat de patiënt de ziekte geheel bij bewustzijn mee maakt, hebben de ogen zo'n vreselij ke uitdrukking. Soms krijgen andere spiergroepen krampen, ook armen en benen en soms Nita moest even slikken, Henk vroeg dringend: „En soms Nita?" „Soms ademhalingsspieren dan is het afgelopen Henk." De nachtzuster kwam even een praatje maken en bracht voor elk een kopje thee mee. Verstandig animeer de ze, dat de ouders nu maar naar huis moesten gaan, wanneer het er ger werd kregen ze wel een bood schap, de toestand was tot nu toe re delijk. Henk vroeg nog of hij zijn zoon even mocht zien, maar de zuster was er op tegen, de jongen kon beter alleen blijven, iedere prikkel gaf hem maar nodeloos pijn. Toen verlieten zij samen het grote ziekenhuis, bij de poort keek Henk nog even achterom. Achter één van die vele ramen lag zijn Wim, zijn gro te blonde jongen, de levenslustige jongen, die in de vakantie zo guitig het pakje brieven aan zijn padvin- dersriem had laten bengelen. Nita maande hem zachtmoedig aan mee te gaan, thuis waren nog twee jongens die hun zorgen nodig hadden Op Thea's aandringen was Jan ten slotte naar bed gegaan, Jasper sliep als een roos, maar Jan lag onrustig te draaien, toen de ouders de jongens bedden langs gingen. Thea had koffie gezet, achteraf had ze toch medelij- door NEL SCHUTTEVAÊR-VELTHU YS den gevoeld met Henk, die zo kenne lijk met de kous op zijn kop bij zijn vriendin vandaan was gekomen. Er stak geen kwaad in hem, hij was op het verkeerde pad geraakt en wist de goede weg niet terug te vinden. Nita had in haar overspannen toestand van het vreemde bezoek verteld mis schien wist ze het niet eens meer, Thea zou maar net doen of ze het niet begrepen had, later had Nita mis schien spijt van haar openhartigheid. Thea bleef drie dagen logeren, ze was er als Jan en Jasper uit school kwamen en verzorgde Henk als hij uit kantoor kwam. Niemand anders dan Nita was nog bij Wim geweest, ze kwam nu en dan naar huis om te rusten en wat te eten, haar hart was steeds bij haar zieke jongen. Thea bakte biefstuk voor haar en maakte lekkere schoteltjes klaar, ondanks dat vermagerde Nita zienderogen. Gelukkig had Wim een sterk gestel en na niet al te lange tijd kon de dok ter verzekeren, dat genezing niet ge heel en al uitgesloten was, Wim maakte een goede kans. Toen begon ze energiek plannen te maken, er werden brieven geschreven naar de familie en oude kleine oma kwam Thea's plaats innemen. Ze was diep- gelukkig, dat de kinderen haar waar dig hadden bevonden om een taak te verrichten in hun gezin. Ze deed alles rustig aan, lette op het eten, stopte kousen, waste de kopjes en zette geu rige koffie. Door oma's eindeloze ge duld was Jan weer geheel en al in het gareel gekomen, hij scheen vergeten te zijn, dat hij op die noodlottige avond zo gek tegen vader was uitge varen. Jasper, die de eerste dagen met grote verschrikte ogen had rond gelopen, speelde weer zijn geliefde spelletjes met de vriendjes op de landweg. Hij wist van tere kleine oma alles gedaan te krijgen, waar hij zijn zinnen op had gezet, terwijl het goede oudje zelf meende, dat ze heel streng was. Weken verstreken, Nita ging nu al leen nog maar weg met de bezoeku ren en werkte vol ijver in de morgen uren in haar huishouding. Ze had weer last gekregen van een lichte aanva' van ischias, maar verzette zich met hand en tand tegen die nare pijn en sprak er met niemand over. Haar fleurige gezicht was verouderd, de trekken kwamen na de vermage ring veel sterker uit, maar ze gaf er niet om, al zag ze het duidelijk in de spiegel. Wim werd weer beter, dat was hoofdzaak en Henk was geen en kele maal meer weggegaan na het eten, alleen even een paar minuten naar Wim, toen hij er toestemming voor kreeg. Op een zonnige zondagmorgen hield een auto stil voor het huis. Dit was iets heel ongewoons en even kreeg Nita een schok, haar eerste ge dachte was voor Claudette. Ze hol den allemaal naar de erker, de jon gens renden om het hardst naar de buitendeur, toen ze dc bezoeker her kenden. Het was Koos Huisman. Henk zag hoe een blijde glimlach over het verouderde gezicht van Nita kwam, een glimlach, zoals hij in tij den niet had gezien en die hemzelf een verlaten gevoel gaf. Daarna lie pen ze allemaal naar dc gang, oma huilde een beetje van ontroering, het was bijna zes jaar geleden, dat ze haar zoon voor het laatst had zien lo pen. Nita ontdekte direkt, dat Koos zijn verdere leven invalide zou blij ven. hij liep met een stok. zijn ene been was dunner en korter dan het andere. Hij was niet alleen, een al wat oudere heer, met een grijze ar tistieke haardos hielp hem voorzich tig over de drempel. Koos en Nita lie pen elkaar met uitgestrekte handen tegemoet, er werd ferm gekust. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4