10-50% korting deurloo mode Kollege Brouwershaven wil scholen in stand houden Gemeentebestuur mag wel openbare gebouwen verhuren Bijzondere samenkomst in „Lichtboei" Leger des Heils CBTB ziet donkere wolken boven landbouw In Noordgouwe en Zonnemaire wegens reorganisatie van onze kinderafdeling maten 98 t/m 176 Mc Gregor Politie ontdekt tientallen niet-afgesloten auto's PTT neemt proef met bellen met creditcards Zwarte Piet op dak verstopt EO maakt radio-opnamen in Zierikzee Welzijnsoverleg Onderzoek bestrijding verzilting bodem Provinciale gebouwen dicht ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 2 december 1983 Nr. 23433 3 Advertentie JEANStfvSPORTCWBAR Eerste kooroptreden BROUWERSHAVEN - Het kollege van de gemeente Brouwershaven wil de openbare lagere scholen in Noordgouwe en Zonnemaire behouden. „Wij achten het noodzakelijk en gewenst dat beide scholen in stand wor den gehouden, omdat voor de leerlingen geen plaats ruimte beschikbaar is in de voor hen bestemde klassen van de andere openbare lagere school in de gemeente", schrijven b en w een voorstel aan de raad. Wanneer een openbare lagere school in een gemeente met minder dan 25.000 inwoners gemiddeld min der dan 50 leerlingen heeft kan de ge meenteraad tot opheffing besluiten, maar ook de school in stand houden. Dat laatste besluit is op 15 december 1980 genomen voor de scholen in Noordgouwe en Zonnemaire. Dat besluit was van kracht voor de jaren 1980 tot en met 1983. Tijdens de raadsvergadering, maandag 12 de cember. dient een nieuw besluit te worden genomen voor de jaren 1984 tot en met 1986. Dorpsplan Zonnemaire Door het beschikbaarstellen van gelden, vanuit het Kleine Kernen Ex periment Schouwen-Duiveland, is in 1982 het projekt „Integrale dorpen plannen" ontstaan. In juni van dit jaar kwam een dorpsplan voor Zon nemaire tot stand. Doel van dit plan is het bevorderen en verbeteren van de leefbaarheid van de kleine kern. Uiteraard kan een dorpsplan niet al le problemen en oplossingen omvat- DEN HAAG - De regeringspartijen stemmen in met een tussentijdse aan passing van de pachtprijs voor land bouwgrond als er nieuwe pachtnor men worden uitgevaardigd. ZIERIKZEE - Er blijken nogal wat inwoners in Zierikzee te zijn die slor dig met hun vervoermiddelen om springen. De rijkspolitie hield in de nacht van woensdag op donderdag een „kontrole voorkoming misdrijven", waarbij bleek dat enige tientallen mensen hun auto's niet afsloten of hun fietsen niet op slot hadden staan. Bij één woning stond een deur open en bij twee andere werden „uitlok kende" open ramen waargenomen. Het groepje politiemensen, dat spe ciaal voor deze kontrole was ingezet, noteerde dat van de 200 gekontro- leerde auto's er 38 en van de veertig fietsen er zestien niet afgesloten wa ren. Alle betrokkenen kregen een waar schuwend briefje op hun voertuig of woning. „Ook over de prijzen van onze pro- dukten mogen we niet klagen, die prijzen zijn goed. De toekomst ziet er wat minder vrolijk uit donkere wol ken pakken zich samen. De E.E.G. kas is leeg. Dit zal voor ons konse- kwenties hebben vooral op het ge bied van de granen en de zuivel. Hoe de zogenaamde Superheffing op de zuivel precies zal gaan uitpakken is nog niet te overzien. Wat zullen de ge volgen hiervan zijn voor de bouw plannen van de veeboeren. Zullen ze weiland omploegen en akkerbouw- produkten gaan kweken? Dit zal dan weer gevolgen hebben voor de akker bouw die trouwens ook al genoeg problemen heeft met o.a. zijn tarwe. Al enkele jaren is voorspeld dat de tarweprijs zal gaan dalen. Tot op he den is dit door allerléi omstandighe den nog niet gebeurd, maar dat er binnenkort wel wat gaat gebeuren op dit gebied is duidelijk", aldus de voorzitter. De C.B.T.B. is voor een heffing over de meer-produktie boven de 120 miljoen ton. Wat er ook uit de bus zal komen aan enige vorm van medefi nanciering valt niet meer te ontko men. Als de tarweprijs echter te ver zakt zal dat ook weer de nodige Advertentie VOOR AUTOSCHADE MOET U BIJ AKKERDAAS ZIJN! Autobedrijf AKKERDAAS B.V. Kloosterweg 2. Noordgouwe Tel. 01112-1347 ten. In ieder geval zal worden ge werkt aan de in het rapport gesigna leerde problemen, waarvoor de be reidheid van de raad nodig is. Wat de financiële gevolgen betreft zullen in een later'stadium afzonderlijke voor stellen worden gedaan. Het kollege stelt voor het dorpsplan Zonnemaire vast te stellen en een tegemoetko ming in de voorbereidingskosten van het projekt bij het Rijk aan te vra gen, groot 12.460,-. Vrouwen- ontmoetingscentrum De gemeente Brouwershaven wil aan het Vrouwenontmoetingscen trum te Zierikzee voor 1984 een be drag van 0,092 per inwoner toeken nen, oftewel een bedrag van 322,-. Hoewel subsidëren per uit de ge meente afkomstige deelneemster makkelijker bij te houden zal zijn, door het bijhouden van een presentie-lijst op de thema-avonden, heeft het kollege een voorkeur voor het subsidiëren per inwoner. B en w wil wel dat het Vrouwenontmoe tingscentrum de gemeente rappor teert over uit welke plaatsen de deel neemsters afkomstig zijn. Gezien het feit dat een subsidie van 0,092 per inwoner wordt gevraagd, is het ruim schoots mogelijk deze bijdrage bij het Rijk te deklareren ingevolge de Rijksbijdrageregeling emancipatie werk. De maximale bijdrage voor 1984 wordt vastgesteld op 0,50 per inwoner. Werkhaven Den Osse Bij schrijven van 30 september van dit jaar deelt de Inspektie der Domei nen te Goes mee dat per 1 januari 1984 opnieuw tot verhuur van een ge deelte van de voormalige werkhaven Den Osse kan worden overgegaan voor een periode van een jaar. De huurder is Kavero BV, gevestigd te Rotterdam. De Inspektie achtte het ook wenselijk de huurprijs voor 1984 te verhogen van 8546,- naar 9260,-. Kavero kan akkoord gaan met deze verhoging. Op de raadsagenda staat verder on der meer vaststelling van de zevende wijziging Verordening op de heffing en invordering van graf- en begraaf- rechten, de vaststelling van de zesde wijziging Verordening op de heffing en invordering van een woonforen- senbelasting, vaststelling van de vijfde wijziging Verordening tarie ven gebruik gemeentelijke gym nastieklokalen in Brouwershaven, Dreischor en Zonnemaire en de vaststelling vijfde c.q. zesde wijzi- bouwplanveranderingen teweeg brengen. Een verschuiving naar de teelt van b.v. aardappelen en uien moet dan worden gevreesd met alle gevolgen van dien voor de prijzen van die produkten. Jaarthema Verantwoord produceren is het jaarthema van de C.B.T.B. De E.E.G. heeft jarenlang een konsumenten be leid gevoerd en de C.B.T.B. gestimu leerd om meer te produceren. Nu wil men deze ontwikkeling afbreken Maar of dat nu geleidelijk of abrupt gebeurt, de problemen die daarbij verschijnen zijn haast onoplosbaar. De komende landbouw R.A.I. in Amsterdam staat dit jaar in het te ken van de computer. Het gebruik hiervan opent opnieuw vele perspek- tieven. Zo schijnt het mogelijk te zijn met behulp van een computer en op timal e omstandigheden 100 ton aard appelen per ha te oogsten. „Waar dit toe zal leiden is niet te overzien, ik kan al die vragen niet beantwoor den", aldus de voorzitter in zijn ope ningswoord. Na dit openingswoord werd een klankbeeld met dia's vertoond door mr. R. Botje. Als aanvulling hierop hield de heer L. v. d. Sar een korte in leiding over de ruimtelijke ordening. Ook hier veel donkere wolken in de nabije toekomst. „Wat moeten we bijvoorbeeld denken van de heffing die ergens schijnt te zijn opgelegd over het water dat door de drainage buizen wordt afgevoerd in de sloot. Dat water bleek allerlei verontrei nigde stoffen te bevatten. Grote hoe veelheden organische en kunstmest b.v. vervuilen het milieu zodanig, dat maatregelen hiertegen niet lang meer zullen uitblijven. Tal van op het eerste gezicht onschuldige wetten blijken dus in de praktijk aanzienlij ke konsekwenties te hebben. Waar de zaak uit de hand dreigt te lopen zal de overheid ingrijpen, dat is on ontkoombaar", vertelde de heer Van de Sar. ging van de voorwaarden tot het in medegebruik geven van het jollen- veld met jukkenhelling; de gemeen telijke sportterreinen en ijsbanen, alsmede de eerste wijziging voor de gemeentelijke tennisbanen. De ver gadering begint om 19.30 uur. DEN HAAG - In Amsterdam en Haarlem neemt de PTT volgend jaar proeven met het bellen vanuit tele fooncellen met behulp van credit cards. Wie zo'n creditcard heeft, kan vanuit een telefooncel de telefoniste van de PTT oproepen, de gegevens van de card aan haar doorgeven en een gesprek voeren. De gespreks kosten worden bijgeschreven op de telefoonrekening. Dit staat in het PTT-personeelsblad „Aangetekend De proef is onderdeel van het ver nieuwde „Cellenbeleid" van de PTT, dat de service aan het publiek moet vergroten en het grote exploitatiete kort op de telefooncellen moet terug dringen. In 1974 maakte de PTT nog een winst van zes miljoen gulden op de telefooncellen. In 1982 was dat omgeslagen in een verlies van vijf tien miljoen gulden. Daar is de twee miljoen gulden schade als gevolg van vernieling en inbraak bij inbegre pen. Om het hoofd te bieden aan vanda lisme gaat de PTT een proef nemen met een verbeterde versie van de driehoekscel en een aantal verbeter de rechthoekige cellen plaatsen. Be halve dat deze typen beter bestand zijn tegen vandalisme zijn ze volgens „Aangetekend" ook beter toeganke lijk voor rolstoelgebruikers. Tenslotte overweegt de PTT om langdurige lokale gesprekkeb duur der te maken. Na hoeveel minuten een gesprek duurder zou worden, kon een woordvoerster vrijdagmor gen nog niet zeggen. De heer J. van de Berge zei begre pen te hebben dat de gemeente een kantoor moest gaan inrichten om het vervolgens te kunnen gaan verhuren, terwijl de heer J. Janse destijds de mening was toegedaan dat de desbe treffende lokaliteit reeds was ver huurd als bibliotheek. Janse zei nooit de bedoeling te hebben gehad, dat de gemeente geen gebouwen zou mogen verhuren, terwijl Van de Ber ge dacht dat alles schijnbaar ver keerd is overgekomen. De kommissielieden hadden er dan ook geen enkele moeite mee zich te distantiëren van de eerder gedane uitspraak. Tankstation Van het aannemersbedrijf H. P. Kloet was het verzoek binnengeko men om tot aankoop te kunnen over gaan van een perceel grond op het in dustrieterrein te Haamstede, gren zen aan het terrein dat hij reeds in zijn bezit heeft. De heer Kloet stelde hierbij als voorwaarde, dat hij op het aan te kopen terrein een verkoop punt van motorbrandstoffen zou mo gen vestigen. Gemeentesekretaris J. W. de Jonge verklaarde hierbij als toelichting, dat om een en ander te realiseren een wijziging van het bestemmingsplan HAAMSTEDE Sinterklaas en Zwarte Piet hebben vanochtend op de openbare kleuterschool 't Kleuter- bosje te Haamstede voor een enorme opschudding gezorgd. Toen Sint Nicolaas bij de school ar riveerde bleek Zwarte Piet te zijn verdwenen. Daardoor was ook de zak met kadootjes voor de kleuters weg. Sinterklaas bracht redding: via de portofoon werd de brandweer van Haamstede opgeroepen, die via een ladder op het dak van de school klom. want daar zat Zwarte Piet ver stopt. De kleuters vonden het prach tig en konden nadat de zak met ka dootjes weer veilig beneden was alle maal hun kadootje krijgen van Sin terklaas. ZIERIKZEE - In „De Lichtboei" van het Leger des Heils wordt zon dagmiddag 4 december, aanvang 17.00 uur een bijzondere samenkomst gehouden. De dienst, die voor alle be langstellenden toegankelijk is, zal worden geleid door de nieuwe Leger des Heils-kommandant in Nederland de heer Ron A. Cox, die op 1 juli dit jaar als kommandant werd aan gesteld. Dé dienst zal in het Engels worden geleid, maar uiteraard zal er voor vertaling worden gezorgd. nodig zal zijn om tot het bouwen van een tankstation over te kunnen gaan. De heer J. van de Berge zou hier graag zijn medewerking aan willen geven. Hij had er bergrip voor dat het bedrijf zijn mogelijkheden wil uitbreiden om zo de werkgelegen heid te stimuleren. Geen detailhandel De heer J. W. Geleijnse was een ge heel andere mening toegedaan. Hij was van mening, dat een tankstation niet op een bedrijfsterrein thuis hoort. Geleijnse zag het dan ook niet als een noodzaak op het bedrijfster rein detailhandel gaat kreëren. De heer S. Roos was van gedachte dat deze zaak toch eerst in de kom missie R.O. moest worden behandeld wat door de heer De Jonge werd ont kend. Daar men een precedent zou kunnen scheppen was hij geen voor stander van het realiseren van een tankstation. Het eensluidende ad vies was afwijzend te beschikken. Verhoging staangelden Positief werd door de kommissie gereageerd op het verzoek van de heer S. L. de Feiter te Burgh om een perceel grond, groot 36 are, te huren gelegen bij de oude rioolzuiverings installatie te Haamstede. De kommissie ging ook akkoord met het verhogen van de staangelden van de konsumptietenten met 5 pro cent plus de inhaalregeling. De heer J. Janse zei in eerste in stantie wel bezwaar te maken tegen de 5 procent en dacht aan 2Vi procent net als de bedrijven. De heer De Jon ge kwam het wat vreemd over, dat Janse nu van zijn principe afstapte, daar deze beslissing reeds in 1982 is genomen. Besloten is toen, dat men uitgaat van de onroerendgoedbelasting, een richtlijn welke nog steeds wordt aan gehouden. De heer Janse waarschu w de er echter wel voor de mensen niet op te hoge kosten te jagen daar er naast goede ook slechte jaren zijn op het strand. Voorzitter J. C. de Feiter deelde de kommissie nog mee, dat men momenteel goede huurders heeft waarover men geen enkele re den tot klagen heeft. Dit is in het ver leden wel eens anders geweest, zei de heer De Feiter. Verder zal het Interkerkelijk Jon gerenkoor, uitgaande van het Leger des Heils tijdens deze samenkomst de première-voorstelling geven. Het koor werd enkele maanden geleden opgericht, nadat bleek dat daar vol doende enthousiasme voor bestond. Na een intensieve repetitie-periode gaat het jongerenkoor zich zondag middag aan een eerste optreden wa gen. Mensen, die belangstelling heb-, ben voor deelname aan dit koor, kun nen zich melden bij luitenant P. Dijkstra, tel. (01110)-2075. Heel wat voeten in de aarde had het verzoek van de heer M. Zeelen- berg tot het stichten van winkels en een kantoor aan De Zoom te Renesse (winkelcentrum). In zijn schrijven heeft de heer Zeelenberg verklaard geen moeite te hebben met branche beperking. De moeilijkheid is gele gen in het feit dat momenteel, in af wachting van het bestemmingsplan, alle gronden met de bestemming de tailhandel bevroren zijn waaronder ook het winkelcentrum. Het voorbereidingsplan loopt in april af waarna de mogelijkheid wordt geschapen te bouwen na het van kracht worden van het bestem mingsplan. De heer Janse was van mening dat het oude bestem mingsplan zeker bijgesteld mag wor den daar de normen van 15 jaar gele den nu zeker niet meer gelden. De heer Geleijnse was van mening, dat men door nu een advies uit te brengen wel eens een precedent zou kunnen scheppen ten aanzien van mensen, die ook op het bestem mingsplan zitten te wachten. De kommissie wil het plan wel positief benaderen na de herziening van het bestemmingsplan maar nu nog wach ten met het geven van een advies. Konsumptietenten Geen bezwaar had men tegen de overname van de konsumptietenten van Joh. Hendrikse door G. M. M. Laagland (overgang Wilhelminahoe- ve) en van G. M. M. Laagland door J. de Korte (overgang Watergat) waar voor in 1984 de huurbedragen recht zullen worden getrokken. Nadat de kommissie tot besloten zitting was overgegaan, werd naar heropening het advies uitgebracht om niet in te gaan op de afkoop schadeloosstelling van de heer J. C. Beuzenberg en de beslissing van de Kroon af te wachten, een advies dat unaniem werd uitgebracht. ZIERIKZEE - De Evangelische Om roep komt donderdagavond 8 decem ber naar Zierikzee om opnamen te maken voor een aflevering van het radioprogramma „Laat ons de rust dag wijden". Iedereen is daarbij van harte wel kom. De opnamen vinden plaats in de Chr. Geref. kerk, Zevengetijstraat 9. Belangstellenden worden verzocht uiterlijk om 20.00 uur aanwezig te zijn. Medewerking verlenen: ds. B. de Graaf, ds. W. F. Teekens (Bruinisse), het chr. gemengd koor „De Lofstem", de chr. gemengde zangver eniging „Sursum Corda" (Scharen- dijke) o.l.v. Jaap Schouls, en Cees Groenleer, orgel. ZIERIKZEE - Binnenkort voert de provincie halfjaarlijks overleg met de gemeentebesturen over een aantal welzijnszaken. Besproken worden bezuinigingen en prioriteitenstelling op het wel zijnsterrein, sociaal-cultureelwerk, kunst- en cultuurbehoud, maatschap pelijke dienstverlening en het eman cipatiebeleid. Ook wordt informatie gegeven over het bejaardenbeleid, het bibliotheeknetwerk, het volksge zondheidsbeleid en de regiovorming. Het overleg wordt - namens G.S. - ge voerd door geduputeerde E. Maris- Koster. De bijeenkomsten zijn open baar. In Zierikzee wordt de vergadering gehouden op 8 december om 14.30 uur, voor de gemeenten op Schou wen-Duiveland en Sint Philipsland. (vervolg van pagina 1) tijk zal moeten blijken of deze oplos sing ook daadwerkelijk te gebruiken is. Besloten werd het zoute water vlak bij de dijk af te vangen. Een maand geleden startte Waterstaat bij de Plompetoren met de proefopstelling, waarbij verschillende metingen wer den verricht. Twee weken later von den enkele grondboringen plaats, waarbij vijf putten werden geslagen. Eén put heeft een diepte van 90 m en is voorzien van twee pompfilters. De andere vier putten gingen enkele tientallen meters de grond in. Ver moedelijk in januari van het volgen de jaar voert Waterstaat een pomp- proef op die lokatie uit. De te plaat sen pomp zal via de kwelscherm (de put van 90 m diepte) het grondwater oppompen, waardoor de daling van het grondwater in de vier andere put ten kan worden opgemeten. „Uit die proef kunnen wij de benodigde infor matie halen, waardoor wij een hy drologische beschrijving van de bo- demopbouw kunnen geven", vertelt Maas. Door de pompproef kan ook de plaatsbepaling van de negen rond fe bruari te plaatsen putten bekeken worden. Vermoedelijk gaan zij op een afstand van 50 m de grond in. De ze putten zijn bestemd voor het af vangen van het zoute grondwater. De putten blijven meer dan een jaar in de grond. In die periode wordt uitein delijk bepaald of deze methode voor de bestrijding van de verzilting funk- tioneert of niet. Voordelen De heer Maas is enigszins opti mistisch gestemd de goede afloop van het onderzoek. „De voordelen van dit systeem, dat zowel bij een zoete Greveiingen als bij de aanleg van een pijpleiding kan worden ge bruikte uiten zich onder andere in een geringe besparing op de kosten wat betreft de toelevering van het zoete water. Verder kunnen meer ge bieden op Schouwen-Duiveland dan tot nu toe van zoet water worden voorzien, de waterkwaliteit wordt beter en de hoeveelheid doorspoel water, dat wordt geloosd op de Oosterschelde, wordt minder. MIDDELBURG - Op maandag 5 de cember gaat een aantal provinciale gebouwen eerder dicht, nl. om 15.30 uur. Het gaat om: provinciale griffie, waterstaat, planologische dienst, ar chiefinspectie, Zeeuws bibliotheek (Provinciale bibliotheek en openbare bibliotheek Middelburg) en het kan toor van de stoombootdiensten. Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Dfrektie: D. L. van 't Leven. Chefredaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) 37,00; per jaar 141,00; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn in clusief 4% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 48 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 5,92. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 4% B.T.W. Vergadering met CPB en CPJ SCHARENDIJKE - De C.B.T.B., C.P.B. en C.P.J. hielden een gezamenlijke vergadering. De voorzitter van de C.B.T.B., de heer R. J. v. d. Wekken stond in zijn openingswoord stil bij tal van aktuele onderwerpen. De C.B.T.B. staat graag wat ruimte af aan vrouwen en jongeren. „Samen moeten we de proble men die zich aan ons voordoen zien op te lossen", aldus V. d. Wekken. Vervol gens zag de voorzitter terug op het jaar dat achter ons ligt. Eind mei moest er nog volop gezaaid en gepoot worden. Er kwam toch een oogst, die dan wel niet overvloedig was, maar gemiddeld toch een redelijk goed resultaat liet zien. Commissie grond- en pachtzaken Westerschouwen trekt eerder gedane uitspraak in WESTERSCHOUWEN - Op de donderdag-avond gehou den vergadering van de kommissie grond- en pachtzaken van de gemeente Westerschouwen moest de kommissie terugkomen op een eerder gedane uitspraak. In de vorige vergadering had de kommissie nl. gesteld, dat openbare gebouwen niet konden worden verhuurd. Deze uitspraak bracht het gemeentebestuur in grote ver legenheid daar er wel degelijk gebouwen door de ge meente worden verhuurd. Mede hierdoor werd de toen gedane uitspraak in heroverweging gegeven. 1 t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3