Bollen bloeiden om Parijs Eerste stages voor docenten in Zeeland een groot sukses lij Liiuiieuwü Invoering basisschool onverantwoorde operatie fi Rijksbijdrage Westerschelde- veren aan limiet gebonden Personeel Zeeuwse veren niet meer in staking Dode bij verkeersongeluk Vergunning jaarplaats kaashandel weigeren Belasting verhoging- tweeverdieners Sinterklaasfeest op ziekenomroep Geslaagden reanimatie- kursussen Ontspannings avond voor bejaarden Film over autoracen in bioscoop Plannen voor uitbreiding naar het gehele lager beroepsonderwijs GOES - In juni van dit jaar hebben 90 docenten uit het lager technisch onderwijs uit heel Zeeland drie dagen stage gelopen in het Zeeuwse bedrijfsleven. In totaal wa ren 18 grotere en kleinere bedrijven uit Zeeland en één bedrijf van buiten Zeeland bij het experiment betrok ken. In de periode daarna is de opzet en uitwerking van de proef uitgebreid geëvalueerd. De belangrijkste kon- klusies die deze evaluatie opleverde waren zeer positief van aard. Zo blij ken de docenten in meerderheid van mening dat de doelstellingen van de stage zijn gerealiseerd. Zij achten de stages, mits regelmatig terugkerend, bijzonder waardevol voor het onder wijs. De docenten verwachten dan het beeld dat zij door de stage, van het bedrijfsleven hebben gekregen, ook positief zal doorwerken in het onderwijs en dus ten goede komt aan de leerling. Van bedrijfszijde was het opval lend dat alle betrokkenen de, toch vrij forse, tijdsinvestering verant woord achtten. Alle bedrijven toon den zich bereid ook bij volgende gele genheden hun poorten voor deze vorm van stages open te stellen. Dat de stages in een kennelijke be hoefte voorzien blijkt alleen al uit het feit dat 927r van de docenten aan gaf zeker ook een volgende keer weer mee te doen. Met betrekking tot de inhoud van de stages, variërend van rondleidin gen en lezingen tot het verrichten van taken en daadwerkelijk meewer ken waren de docenten in meerder heid van mening dat een volgende keer het aksent nog meer bij het laatste kan liggen. DEN HAAG - De rijksbijdrage in de tekorten van de Westerscheldeve- ren wordt gebonden aan een limiet. Dat blijkt uit een mededeling van minister Smit-Kroes (verkeer en wa terstaat) over de zogenaamde zoute veren. De rijksbijdrage zal niet meer dan 36 miljoen gulden bedragen. In haar notitie laat de minister zich positief uit over de resultaten van de boot diensten naar Vlieland en Terschel ling. Bij beide diensten is er sprake van een verbetering van de bedrijfs resultaten. Op korte en middellange termijn kunnen de vooruitzichten als redelijk optimistisch worden bestempeld, zo schrijft de minister. VLISSINGEN - Het personeel bij de Zeeuwse veerdiensten, die de ver binding over de Westerschelde op de trajekten Vlissingen, Breskens en Kruiningen-Perkpolder onderhou den, voelen niet meer voor verdere stakingsakties bij deze veren. Dat is gebleken tijdens personeelsvergade ringen die dinsdag en woensdag zijn gehouden. Volgens distriktsbestuurder Th. Jacobs van de ABVA KABO hoopt het personeel dat nu de Tweede Ka mer zich voor de derde keer heeft uit gesproken voor de inleveringsopera tie van drie procent voor ambtenaren in 1984, het beleid voor '85 en '86 nog door de bonden kan worden bij gestuurd. De akties bij de veerdiensten, twee stiptheids- en een stakingsaktie, heb ben veel overlast in Zeeland veroor zaakt. Anderhalve week geleden ver bood de rechter de volledige staking sakties bij de veren in verband met het isolement waarin Zeeuws- Vlaanderen daardoor kwam te ver keren. De rechter liet wel wegen open tot andere akties. Daar zal het personeel van de provinciale stoom bootdiensten, zo is besloten, toch geen gebruik meer van maken. WEERSELO - Bij een frontale bot sing in Weerselo tussen twee perso nenauto's is donderdagmorgen de 28- jarige H. Oude Nijhuis uit deze ge meente om het leven gekomen. Het slachtoffer was mei zijn auto door onbekende oorzaak op de linkerweg helft terechtgekomen. Hier reed hij met hoge snelheid tegen de auto van een 21-jarige plaatsgenoot. Die raak te ernstig gewond. Beide bestuurders zaten zo ernstig beklemd, dat de brandweer van Weerselo en Hengelo anderhalf uur bezig waren hen uit de wrakken te halen. Initiatief Het initiatief tot dit, naar aard en omvang voor Nederland unieke ex periment, is genomen door de werk groep Contact Onderwijs Beroepen- wereld van de Zeeuwse Provinciale Onderwijsraad. Het vormt een on derdeel van een breed opgezet pro- jekt op dit terrein, mogelijk gemaakt door een driejarige subsidie van de EG en het Ministerie van O en W. Het projekt wordt uitgevoerd door het Contactcentrum Onderwijs-Arbeid (COA) voor Zeeland met wetenschap pelijke ondersteuning vanuit het In stituut voor Toegepaste Sociologie (ITS) te Nijmegen. Uitgangspunt Uitgangspunt is dat de afstand in de loop der jaren ontstaan tussen het (beroeps)onderwijs en het arbeids veld te groot is geworden. Gevolg daarvan is dat de kennis en vaardig heden van schoolverlaters in veel ge vallen niet meer voldoende aanslui ten bij de eisen die moderne bedrijfs voering stelt. De stages voor docenten hebben tot doel door middel van direkte kon takten het onderwijs en het arbeids veld weer dichter bij elkaar te bren gen. Het projekt is er mede op gericht in de praktijk na te gaan op welke'wijze dergelijke stages tot een regulier on derdeel van het takenpakket van de docent kunnen worden gemaakt. Uitbreiding Het Contactcentrum Onderwijs- Arbeid is inmiddels voorbereidingen aan het treffen voor een uitbreiding van het experiment naar het gehele lagere beroepsonderwijs, zodat do centen uit het LHNO, LEAO etc. het komende jaar eveneens de mogelijk heid krijgen op eigen vakgebied ken nis te maken met het arbeidsveld. Daarnaast wordt ook aan schoolde- kanen en leraren maatschappelijke vorming van het LBO, MAVO, HA VO en VWO gelegenheid geboden kennis te maken met een aantal soci ale en ekonomische aspekten van verschillende arbeidsorganisaties. Zowel vanuit het onderwijs als vanuit het bedrijfsleven blijkt er be hoefte aan een voortzetting van blij vende aard van deze vorm van kon- takt tussen onderwijs en arbeid. Met het sukses van dit experiment lijkt de eerste stap op deze weg duidelijk gezet. Voorstel kollege Bruinisse: BRUINISSE - Het beroepschrift dat de heer G. C. Laban heeft inge diend tegen de weigering van een standplaatsvergunning in de ge meente Bruinisse, wordt door het kollege ontvankelijk verklaard, maar genoemd kollege ziet geen aan leiding de vergunning alsnog te ver lenen. Als toegevoegd agendapunt van de raadsvergadering van vrijdag stelt het kollege voor het beroep schrift ongegrond te verklaren. De heer Laban deed zijn verzoek voor een vaste standplaats in Bru voor zijn kaashandel per brief van 22 september. Zij motivatie voor het verzoek: ,,Ik heb nu reeds vier jaar trouw gebruik gemaakt van mijn sei zoenplaats en ben nimmer afwezig geweest. Aangezien het veel moeite kost om ieder jaar opnieuw te begin nen met klantenbinding wil ik u vra gen mij een jaarplaats te geven. Eventueel kan ik mijn assortiment uitbreiden met noten en zuidvruch ten", aldus het verzoek. Maximum bereikt Op de gemeenteraadsvergadering van 22 september werd dit verzoek geweigerd, waartegen Laban be zwaar aantekende. Op 28 november werd er een vergadering gehouden van de kommissie beroep- en be zwaarschriften, onder voorzitter schap van de heer M. Meeuwsen, maar daar verscheen de heer Laban niet om zijn bezwaar toe te lichten. Een van de cHfecwegingen van het kollege om de gevraagde vergunning wederom te weigeren is dat het maxi mum aantal standplaatsen voor deze branche (één) al is uitgegeven. Medewerkers projekten: DEN HAAG - Het onderwijs moet fundamenteel anders, vinden de mede werkers van projekten die de nieuwe basisschool ontwikkelen. De basis school moet zoals bekend in augustus 1985 worden ingevoerd. De bezuinigingen op onderwijs en welzijn leiden op langere termijn even wel tot overdreven uitgaven voor bestrijding van onwelzijn". Geprotesteerd wordt tegen een beleid, dat in zijn gevolgen verwaarlozing van de jeugd in houdt. De ontwikkelingsprojekten basis school in Nederland hebben dit neer gelegd in een advies aan minister Deetman van onderwijs. Daarin kon- kluderen zij dat er noodzakelijke voorwaarden zijn om tot verant woord basisonderwijs te kunnen. DEN HAAG - Voor een aantal tweeverdieners zal de belastingver hoging voor deze groep nog niet on middellijk per 1 januari ingaan, om dat er door de poststaking in bedrij ven vertraging is ontstaan bij het verwerken van de nieuwe werkne mersverklaringen. Minister Ruding van financiën heeft woensdag bij de Tweede Kamer een wijziging inge diend op het voorstel tweeverdie ners, dat daar onlangs werd aan vaard. Die wijziging moet de werk gever de mogelijkheid geven de ach terstand in de belastinginhouding die door de vertraging ontstaat later in het jaar in te halen. Zulks onderwijs is ander onderwijs is dan nu in het bestaande kleuter- en lager onderwijs wordt verwezen lijkt. Bepleit wordt voor de extra ta ken voor de leraar basisonderwijs meer (deeltijd)arbeidsplaatsen be schikbaar te stellen dan die worden voorzien in wat de basisinformatie wordt genoemd. Geen oplossing De projekten stellen vast, dat in voering van de basisschool een on verantwoorde operatie is onder de huidige bezuinigingen. Ze zal uit monden in juridisch-administratieve ingrepen die geen wezenlijke oplos sing bieden voor de knelpunten van net huidige gedeelde onderwijs systeem. De projekten maken zich vooral zorgen over de mogelijkheden om de belangen van de leerlingen goed te kunnen behartigen. Zij hebben daar bij het oog op: de kleuters, kinderen die meer dan gewone belemmeringen in hun ontwikkelingen ondervinden, kinderen uit matschappelijke kwets bare situaties, en kinderen met een niet-Nederlandse achtergrond. De projekten vinden, dat de erva ringen en opvattingen van mensen uit de dagelijkse onderwijspraktijk ten grondslag moeten worden gelegd aan de toekomstige basisschool. Advertentie Wat dacht u van een origineel Sint Nicolaas kado. Bi ivoorbeeld een uniek boekje met cursiefjes uit de Zierikzeesche Nieuwsbode. Een sclcktic uit duizenden cursiefjes geschreven door M. J. Bij de Vaate. Gebonden 17,50 Tevens verkrijgbaar bij alle Bockhandels op Schouwen-Duiveland. lakenman ochtman voor een origineel Sint Nicolaas kado DRUKKERIJ LAKENMAN A OCHTMAN 8V JANNEWEKKEN 11 4301 HH ZIERIKZEE TEL. Oil 10 6551 ZIERIKZEE - De jaarlijkse Sint Ni- colaasmiddag voor de kinderen van het Zweedse Rode Kruisziekenhuis wordt zaterdag 3 december gehouden en wordt georganiseerd door de per soneelsvereniging Reflektor en zie kenomroep Radio Nomen Nescio. De kindermiddag duurt van twee tot vier uur. Van kwart voor vier tot ongeveer kwart over zes zendt de ziekenomroep een reportage uit via lijn 1. Dit programma behelst onder andere samenzang (met accordeon), spelletjes over muziek en ,,geen ja geen nee" en een verslag van de aan komst van de Sint. 's Avonds zendt Nomen Nescio via huislijn 1 van kwart over acht tot kwart voor tien een Sint Nico- laasprogramma uit, waarin een Sint Nicolaas-konference, en gedichten wedstrijd waaraan iedereen kan meedoen en een kwistig strooien met muzikale pepernoten". ZIERIKZEE - In het Rode Kruis ziekenhuis werden dinsdag 30 no vember een serie van drie reanima- tie-avonden afgesloten met een exa men. Een rekord aantal deelnemers behaalde het diploma van de Neder landse Hartstichting door middel van de instrukteur br. M. J. den Haan die als anesthesie verpleegkun dige verbonden is aan het ziekenhuis te Zierikzee. De geslaagden zijn: de dames, Ba- rendrecht, S. Bin, J. Duinhouwer, Flikweert, v. d. Haven, Klompe, Meerse-Tieleman, Óchtman- Moelijker, W. Plaisier, Raayen, 3. Verbeek, A. van Wijngaarden-Bus; en de heren, Barendrecht, H. Bin, C. Duinhouwer, B. de Graaf, J. Plaiseir, S. Struyk. De Hartstichting organiseert ook in 1984 reanimatiekursussen over heel Schouwen-Duiveland. De kur- sus bestaat uit drie avonden per groep, waar men de praktijk oefent. Daarnaast ontvangen deelnemers uitgebreide theoretische achtergron den, informatie en kennis vanuit een speciaal voor dit doel geschreven boekje. Opgave voor de kursus: mevr. K. Dorreman, Irenestraat 6 te Scharendijke. Informatie over de kursus: M. J. den Haan, Zeesterpad 29 te Zierikzee. ZIERIKZEE - Door de Unie van Vrijwilligers (U.V.V.) wordt weer een ontspanningsavond georgani seerd vooi* bejaarden en minder vali den. Deze avond wordt gehouden op woensdag 7 december in de kantine van de nieuwe Lagere Technische School, Hatfieldpark 1, ingang Ha- ringvlietstraat. De aanvang is om 19.15 uur. Op het programma staat een optre den van de Koninklijke Harmonie „Kunst en Eer" en van een volks dansgroep uit Bio'uwershaven onder leiding van mevrouw Ernst. Tevens kan men een kijkje nemen in het nieuwe schoolgebouw. Alle bejaarden en minder validen met partners zijn hartelijk welkom. Indien vervoer nodig is, kan men bel len naar mevrouw V. d. Linde, tel.: 2085, mevrouw V. d. Bijl, tel.: 2375 of naar mevrouw V. d. Wekken, tel.: 2874. Vrijdag 2 december Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.00 uur Schooltelevisie 16.00 uur Zoethout 16.15 uur Toppop 17.00 uur Damles 18.25 uur Teleac 18.55 uur Belfi en Lillitbit 19.15 uur Tom en Jerry 19.20 uur Q en Q 20.00 uur Journaal 20.28 uur De een twee drie show. Spelprogramma dat gepresenteerd wordt door Rudi Carell. 21.45 uur Brandpunt in de markt. Maandelijkse magazine dat de nieuwste snufjes op ondernemersge- bied toont. 22.45 uur Ik hou van jou. Thema programma over de liefde. 23.30 uur Adventsoverweging 23.40 uur Journaal 23.45 uur Murphy's war. In deze film wordt getoond hoe wraakzucht ten aanzien van de Duitsers de Ier Murp hy te pakken heeft. Hij heeft een massaslachting meegemaakt en kan dit maar niet vergeten. Hij zint op wraak, maar weet niet dat ondertus sen de Tweede Wereldoorlog beëin digd is Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Je ziet maar 20.00 uur Vijf tegen vijf. Spelpro gramma dat gepresenteerd wordt door Willem Ruys. 20.25 uur Fame. Leroy en Danny zet ten zich in voor het trainen van een kerkelijk basketballteam. 21.15 uur Haagse bluf. Praatpro gramma waar de politiek het belang rijkste onderwerp in is. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Namibia. Film van het IKON. 23.20 uur Nieuws voor doven Vrijdag 2 december. 23.45 uur, Nederland 1: Murphy's War". Horst Jan- son als Lauchs in een moeilijke positie. ZIERIKZEE - ln bioscoop de Con certzaal draait zondag 4 december de film Race door het stof. Drie jonge- manner Steve, Buddy en Roger le ven in een wereld van muziek en au toracen op de openbare weg. Alle drie worden ze beïnvloed door Cal (Dennis Hopper), een oud-racer, die samen met Steve werkt in de ga rage van Rick Lasalle. Cal droomt maar van één ding: een come-back en de titel van Steve terug te winnen. Ze organiseren een race, maar met auto's en helicopters maakt de poli tie er een eind aan en Steve wordt gearresteerd. Buddy weet hem los te kopen en sa men met Roger gaan ze naar een op namestudio waar Tina een mooie zangeres een demo maakt van één van Buddy's komposities. Dit wil Roger verkopen aan een platenbons. Roger zwicht voor het geld en tekent een kontrakt. Hij maakt Buddy wijs dat de platenbons alleen maar geïn teresseerd is in Tina. Tijdens een par ty ontdekt Buddy dat Roger hem heeft bedrogen. De film begint om 19.00 uur. 92 Henk hoorde iets als een verborgen snik in haar stem en toen begon Jan plotseling onbeheerst te huilen. Thea liep naar de jongen toe, legde ver trouwelijk haar arm om zijn schou der en fluisterde bemoedigende woorden. Henk voelde zich totaal buitengesloten, hij was een vreemde in de intimiteit van zijn eigen gezin. Thea keek nog eens naar hem, zei dan dringender: „Maar man, ga dan toch naar boven en trek schoon goed aan en was je gezicht alsjeblieft een beetje af, hoor je dan niet wat ik zeg?" Als een pop met mechaniek verliet Henk de kamer en slofte de trap op. Een beetje verdwaasd ontkleedde hij zich in de badcel, pas toen het wa ter over hem stroomde, drong alles goed tot hem door. Claudette was dus hier geweest, ze had met Nita gespro ken, toen was Wim ziek thuisgeko men en had Nita geen tijd meer voor de visite gehad. Dat verklaarde de hysterische houding van Claudette. Henk werd steeds helderder van den ken, natuurlijk een acute blindedar montsteking, direkt naar het zieken huis, geopereerd Nita zat te wachten op de uitslag Gelukkig had Nita als oud-verpleegster de symptomen direkt herkend nu zo vlug mogelijk naar het ziekenhuis. Maar Jan... wat was die jongen toch altijd direkt uit zijn evenwicht hij moest hem straks even troosten Fris en met de verstandige trek op zijn gezicht, die hij altijd droeg als huisvader, trad hij de huiskamer weer binnen. Jan zat wezenloos te kijken. Henk liep naar hem toe, pak te even zijn kuif en zei: „Kop op. Jan, die broer van jou wordt wel weer be ter." Maar nu gebeurde iets. dat Henk al enkele keren in een nachtmerrie had meegemaakt. Jan stond op van zijn stoel en deinsde achteruit, terwijl door NEL SCHUTTEVAÊR-VELTHUYS een vonkje van haat in zijn ogen be gon te glimmen „Ga weg, vader, raak me niet aan ik weet waar u van daan komt." Thea werd bleek, ze nam Henk aan zijn arm mee naar de gang, duwde hem hoed en jas in de handen en zei gedecideerd: „Nu ga je als de gesmeerde bliksem naar het zieken huis, Nita zit al uren naar je uit te kijken. Het is toch zeker ook jouw kind!" Weer snorde Henk langs de weg, zijn enige gedachte was nu de ziekte van Wim, ze hadden hem thuis niets verteld. Hij vond Nita rustig en beheerst in de wachtkamer, hij wist direkt, dat ze iets ingenomen had om kalm fe blijven. Ze breide aan een jongens kous en keek bij zijn binnenkomst alsof hij een vreemde was. Hij boog zich over haar heen en kuste de gloei ende wang, vroeg dan: „Is Wim al ge opereerd?" Nita keek hem verbaasd aan. „Geopereerd? Wel nee, hoe kom je daar bij?" „Oh ik dacht, dat zo'n plotsein- ge opname in het ziekenhuis altijd blindedarmontsteking was." Ze keek haar man wat ongelovig aan, wist hij dan nog altijd niet wat Wim mankeerde? Het kwam haar voor, dat het al maanden geleden was. dat de arme jongen met dat ver trokken gezicht de trap opstrompel de. Ze keek hem nu wat oplettender aan,zag de schrammen over zijn ge zicht, maar sprak haar vermoedens niet uit. Verstandig zei ze: „Wim lijdt aan een ziekte, die jou misschien onbe kend is, hij heeft tetanus opgelopen, dat is een vreselijke infektieziekte. Tetanus of wondklem. ik heb het vroeger meegemaakt van een pa tiëntje Henk snakte nu naar adem. Hij greep Nita's hand, vroeg driftig: „En? Werd dat kind beter? Nita zeg het me eerlijk „Nee, het kind stierf na een afschu welijk lijden Henk kreeg een gevoel, alsof hij flauw zou vallen. Dit was te erg, de straf was te groot, zijn knieën knik ten en Nita, die zijn verwarring zag, kreeg nu toch medelijden met hem. Ze drukte hem een zakdoek met eau- de-cologne onder de neus, hij haalde de scherpe geur diep op en voelde zich wat sterker worden. Zijn zenu wen waren toch al zo kapot van die scène met Claudette Nita begreep het, de halen over zijn wangen spra ken voor zichzelf. Kleintjes vroeg Henk nu. „Zou ik even mogen kijken, denk je?" Nita schudde mistroostig met haar hoofd. Zacht legde ze Henk uit. dat ieder geluid, iedere streep licht de patiënt helse krampen bezorgde. Wim had nu een injektie gehad, ge lukkig bestond er een goed serum, maar eigenlijk had dat ingespoten moeten worden direkt na de verwon ding. „Verwonding?" „Ja. Wim moet ergens een klein diep wondje gekregen hebben, waar van buitenaf de tetanusbacil is bin nengekomen. Soms kan het weken duren voor de ziekte zich openbaart, maar dat is heel verschillend. Kan jij je niet herinneren, dat Wim een ge meen wondje heeft opgelopen?" „Nee ik weet niets, jongens hebben zo vaak wondjes, vooral als ze, zoals Wim, altijd oude auto's uit elkaar peuteren. Misschien weet Jan het beter dan ik, Wim klaagde nooit over pijn weet je wel, Nita?" „Wim is altijd een harde geweest, dat is misschien juist het gevaar, ie mand als Wim klaagt nooit, hij moet al lang niet in orde zijn geweest." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 6