streeknieuws Overdracht „Adriana Maria" Kruiswerk van groot belang bij versterken Eerste Lijns-Zorg Vluchthaven Zijpe is nu vijftig jaar oud KOOPAVONDEN UI Tijdrede ds. S. de Jong voor kiesvereniging SGP drukkerij lakenman ochtman bv DEELNEMER Z.O.C. AKTIE Inleiding P. P. J. den Boer: Kommissie grond-en pachtzaken Haamstede Protest demonstraties tegen ingrepen in onderwijs Thema-avond over rondkomen met kleiner wordend inkomen DONDERDAG 1 DECEMBER VRIJDAG 2 DECEMBER DONDERDAG 8 DECEMBER DONDERDAG 15 DECEMBER DONDERDAG 22 DECEMBER VRIJDAG 23 DECEMBER OPEN TOT 21.00 UUR 24 NOVEMBER T/M 24 DECEMBER Actiezegels (bij kontante betaling) worden gegeven op: ZIFRIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag december 1983 Nr. 23432 5 BRUINISSE - ,,Het is toch een unieke gebeurtenis, dat zonder één cent EEG-subsidie één van de mo dernste Euro-kotters van de Nederlandse vloot ge bouwd is voor een 33-jarige schipper eigenaar. Wij van onze kant hebben onze schouders er onder gezet en de kotter in acht weken afgebouwd, zij het met en kele slapeloze nachten". Aan het woord scheepsbouwer Piet Padmos uit Bruinisse bij de feestelijke overdrachtsproefvaart van de TH 7, de moderne Eurokotter „Adriana Ma ria" die voor rekening van Toon Baaij uit Tholen werd gebouwd bij Padmos Bruinisse. Padmos felici teerde de jonge reder en als blijk van waardering voor de meer dan dertig jaar dat de familie Baaij en de fa. Padmos zaken doen, bood hij aan mevrouw Adriana Maria Baaij een fraai parelsnoer aan. De TH 7 is het twaalfde schip uit de sukses-serie Padmoskotters. Het schip is uitgerust voor zowel de bokken-, rond- en spanvisserij. Het ontwerp is in middels weer geheel aangepast aan de laatste eisen. Het is de eerste kleine kotter die een volledig auto matische vangstverwerker heeft. De door Padmos ontworpen vislier heeft een laag gewicht en een laag zwaartepunt. De trommels zijn zo ontworpen dat ze voor alle visserijen geschikt zijn. Er werd een 300-PK sterke Mitsubishi hoofdmo tor ingebouwd in de prachtige afgewerkte machine kamer. Van de regionale bedrijven verzorgde scheepstim- merbedrijf Bal het timmerwerk, het Duivelands Meubelhuis de stoffering en Timmerman Zierikzee de keukeninventaris. ZIERIKZEE - Het Kruiswerk kent nog steeds een zogenaamde volumegroei, hetgeen eenvoudig gezegd in houdt, dat het Kruiswerk nog niet wordt gekort, maar er jaarlijks nog geld bijkrijgt. De heer P. P. J. den Boer, direkteur algemene zaken van de provinciale Kruis vereniging ziet dit als een voortvloeisel uit het beleid de eerste lijns gezondheidszorg zo veel mogelijk te verstem ken. Die versterking van de eerste lijnsgezondheidszorg houdt in: het aksent leggen op verzorging door huisartsen, fysiotherapeuten, wijkverpleging en dergelijke. Deze eerste-lijns-verzorging wordt relatief goedkoper geacht dan de tweede of derde lijns-gezondheidszorg. De heer Den zei dit vorige week in zijn inleiding tijdens de algemene vergadering van de Kruisvereniging Schouwen-Duiveland in het Her vormd Verenigingsgebouw. Ook de Zeeuwse Kruisvereniging zal met dit ombuiging van beleid te maken krijgen. Het aksent zal ook steeds meer komen te liggen op het preventieve aspekt en in dit verband zal ook de vorming van een Distrikts- gezondheidsdienst Zeeland van belang zij a Hij stelde tegenover elkaar, dat het bij preventie gaat om „ik ben ge zond en hoe gezond kan ik blijven, terwijl het bij de eerste lijns gezond heidszorg gaat om „ik ben ziek, hoe kan ik weer beter worden". De preven tie is erop gericht de mensen zo ge zond mogelijk te houden en als voor beelden noemde de heer Den Boer. de jeugdgezondheidszorg, de T.B.C.-be- strijding en de geslachtziektebestrij- ding. Spreker was van mening, dat het kruiswerk meer instrumenten nodig zal hebben om de preventieve taak straks meer body te kunnen geven. Hij signaleerde andere witte vlek ken, zoals de beperkte aandacht voor de mensen in de middenleeftijd. In vergelijking tot de aandacht, die het kruiswerk aan jongeren en ouderen besteedt, komt die middenleeftijd er wat mager af. De heer Den Boer achtte het mogelijk, dat de behoefte aan meer zorg bij die leeftijdsgroep ook niet zo groot is, maar een duidelijk onderzoek daarnaar werd nog niet uitgevoerd. Klachtenbehandeling Meer aandacht zal in de toekomst, naar zijn mening ook besteed dienen te worden aan klachtenbehandeling van patiënten. Tenslotte blijken de vraag naar en belangstelling voor de alternatieve geneeswijze (met aksent op voeding) drastisch toe te nemen en ook daar zal het Kruiswerk volgensj hem op in moeten spelen. Ten aanzien van de financiële kant van het kruiswerk, sprak hij de ver wachting uit, dat binnen niet al te lange tijd afgestapt zal worden van het begrotingssysteem en dat het zo genaamde budgetsysteem zal wor den ingevoerd. Het Kruiswerk zou naar zijn mening met dat systeem zelf wellicht wat meer beleidsruimte kunnen krijgen. Het werken met vrijwilligers achtte hij verder een zaak, die in de toekomst meer en meer aandacht zal moeten krijgen. Ook dat is een zaak, die van overheidszijde steeds sterker wordt gestimuleerd. De heer Den Boer gaf in zijn inlei ding een zeer gedetailleerd overzicht van de huidige situatie van het kruis werk in Zeeland. Hij gaf ook een op somming van alle Zeeuwse organisa ties waar het Kruiswerk participeert Verder zette hij de gevarieerde taken van de Kruisorganisaties op een rijtje. Komplete organisatie Uit een en ander kon gekonkludeerd worden, dat de kruisvereniging in Zee land een vrij komplexe organisatie is met 86.000 leden, 450 personeelsle den, 125 artsen verbonden aan de con- sultatieburo's. Jaarlijks gaat er binnen deze organisatie een bedrag van on geveer f25 miljoen om. Het werk wordt uitgevoerd in en vanuit 125 kruiswerk gebouwtjes verspreid over de gehele provincie. BRUINISSE - Op uitnodiging van de plaatselijke kiesvereniging der S.G.P. te Bruinisse hield ds. S. de Jong uit Katwijk aan Zee een tijdre de in het kerkgebouw van de Gere formeerde Gemeente in Nederland naar aanleiding van Jona 3 vers 4 en 5. De bijeenkomst werd geopend door de tweede voorzitter, de heer A. IJzelenberg, met het zingen van Ps. 42: 1. Na het gebed ging ds. De Jong over tot zijn tijdrede. De profeet Jona moet hier prediken tot de heidense stad Ninevé. Jona kreeg deze op dracht omdat de boosheid opgeklom men was voor Gods aangezicht. Deze stad geloofde aan God en de inwo ners bekleedden zich met zakken van de grootste tot de kleinste. Zelfs de koning deed zijn heerlijk overkleed van zich en bedekte zich met een zak. Onze tijd Deze geschiedenis bracht ds. De Jong over op onze tijd. Ook ons is het Woord voortdurend gepredikt. Ook wij zijn er op gewezen dat we ons moeten bekeren van onze eigenge rechtigde wegen, daar anders de oor delen Gods niet zullen uitblijven. „Jarenlang zijn de tijden voorspeld waarin we nu leven", aldus ds. De Jong. „We zitten nu in een gezagskri- sis. De vakbonden willen de regering regeren. Men wilde meer vrije tijd, die heeft men nu onvrijwillig gekre gen. Het aantal werklozen is zeer groot. De inwoners van Ninevé heb ben aan het woord van'Jona geloofd. Helaas kan dat van ons Nederlandse volk tot nu toe niet gezegd worden. Het ware geloof is echter een gave Gods en alleen dat geeft recht op het eeuwige leven." De slotzang was Ps. 79 vers 4 en 7, waarna ds. De Jong besloot met dankgebed. De opbrengst van de kol- lekte was voorde plaatselijke partij kas. ASMTERDAM - De FNV schort met onmiddellijke ingang alle lande lijke advisering aan en overleg met het kabinet op. De opschorting geldt in ieder geval tot het moment waarop het parlement definitieve besluiten neemt over de kortings- voorstellen van het kabinet. Dit is maandagavond meegedeeld na een extra vergadering van de Federatie- raad van de FNV. ZIERIKZEE Ziekten en plagen in groenten en fruit Over „Ziekten en plagen in volle- grondsgroentegewassen en fruit teelt" spreekt de heer J. Hertgers, ge wasbeschermingsspecialist van Cebeco-Zuidwest voor de Vereniging Oudleerlingen Tuinbouwwinter- kurssussen. De lezing, die geïl lustreerd wordt met dia's, wordt op dinsdag 6 december gehouden in het „Huis van Nassau", aanvang 20.00 uur. Inbraak woning In een woning boven de Rabobank te Zierikzee is in de nacht van dins dag op woensdag ingebroken. De da ders vernielden een ruit om binnen te komen. De woning staat leeg, waar door de daders niets mee konden ne men. Van de inbrekers geen spoor. NOORDWELLE Causerie NBvP De heer V. d. Haven het „Goudop- pertje" te Goes hield voor de leden van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen, afdeling Noordwelle, een causerie over het ontstaan van sieraden bij klederdracht en de ont wikkeling daarvan tot in onze tijd. De bijeenkomst werd gehouden in het Dorpshuis van Noordwelle op 23 november. Met behulp van afbeeldingen werd een en ander geïllustreerd. De eerste afbeelding was een kap uit het begin van de vijftiende eeuw, met een be scheiden parel aan de zijkant; de muts en hangers werden in de loop der tijden steeds groter en mooier en er kwamen vele andere sieraden bij. Hierbij speelden bloedkoralen, gra naten, parels en diamanten een grote rol, met name in Noord-Holland. Ook rouwsieraden en sieraden, die bij burgerkleding gedragen worden, kwamen ter sprake. In de pauze konden de aanwezigen meegebrachte sieraden laten beoor delen. BROUWERSHAVEN Oud papier Zaterdag, drie december aanstaan de zal er in Brouwershaven door de sportvereniging A.S.V. oud papier opgehaald worden ten bate van de klubkas. De bewoners worden ver zocht het papier vanaf negen uur 's morgens klaar te zetten aan de straat. OUWERKERK Informatie-avond Kruisvereniging Dinsdagavond 13 december wordt in het dorpshuis te O^werkerk een informatieavond gehóuden op initia tief van de kontaktkommissie van ae Kruisvereniging. Tijdens deze avond zal een inleiding worden gehouden met als thema „Veiligheid in en om het huis". De bijeenkomst begint om 20.00 uur en is voor iedereen toegan kelijk. OOSTERLAND Ophalen oud papier Zaterdag 3 december worden in Oosterland oud papier en vodden op gehaald ten bate van de Zending van de Gereformeerde Gemeente. De ak- tie start 's ochtends om half tien. Ver zocht wordt het papier gebundeld aan de weg te zetten. BRUINISSE Oud papier Voor de Mbuma-zending wordt za terdag weer oud papier verzameld. Vanaf half negen in de ochtend rijden de wagens door het dorp. Gevraagd wordt om het papier vroegtijdig ge reed te zetten. De Kikkerprins In het Nederlands Hervormd Ver enigingsgebouw in Bru wordt vrij dagmiddag (16.00 uur) voor de kinde ren de film „De Kikkerprins" ver toond. De voornaamste rollen wor den gespeeld door kinderen. 's Avonds (19.30 uur) draait de film „Ben Hur". Archief Het gemeentelijk archief werd de zer dagen aangevuld met een dik plakboek van mevrouw A. Wiebrens- Beekman, over het 500-jarig bestaan van de gemeente Bruinisse in het jaar 1968. Het plakboek bevat (bijna) alles wat over het grandiose feest ge schreven is, aangevuld met persoon lijke gegevens van de samenstelster. Dit boek is aan de archivaris van de gemeente, de heer W. H. Keikes ter hand gesteld. Een prima idee, vindt ook gemeentesekretaris B. de Groot die hoopt dat dit initiatief navolging zal krijgen. Het gemeentehuis (en de archivaris) is er blij mee! Benoeming diaken Tot diaken in de Ned.Herv.kerk is benoemd de heer Giljam aanvaard. Met deze benoeming is het kerk bestuur weer kompleet. Stomerij-depot De Stomerij Boekee uit Numans- dorp die wekelijks een rondrit door het dorp maakt om kleding op te ha len wat gestoomd moet worden, heeft in Bruinisse een depot gekre gen. Het bedrijf gaat er van uit dat indien iemand de auto van de stome rij mist, hij of zij geen week hoeft te wachten, maar de kleding in het nieuwe depot kan afleveren. Daar wordt het afgehaald en weer afgele verd. Het nieuwe Boekee-depot is bij de fa Pleune in de Nieuwstraat. BURGH-HAAMSTEDE - De kom missie grond- en pachtzaken van de gemeente Westerschouwen houdt heden-donderdag 1 december in het gemeentehuis een vergadering. Op de agenda staat onder meer de ver huur van gemeentelijke openbare ge bouwen, de verhoging van staangel den konsumptietenten, een verzoek tot het stichting van winkels/kantoor te Renesse en de af koop van herverkavelingsrente ge meentelijke eigendommen. De verga dering begint om 19.30 uur. Een jubileum dat nooit gevierd werd BRUINISSE - Op 15 juni 1983 was het 50 jaar geleden, dat de Vluchthaven aan het Zijpe officieel werd geopend, een feit dat zover we weten diir niemand is opgemerkt, en zeker ook niet feestelijk is herdacht. De laatste jaren - daT WIL ZEGGEN SEDERT DE Schelde-Rijn verbinding via het Schelde-Rijn ka naal loopt - heeft de Vluchthaven veel van zijn betekenis voor de binnenvaart verloren. Voordat het Schelde-Rijnkanaal werd geopend maakten jaarlijks plm. 10.000 binnenschepen van deze haven gebruik, om er te overnachten. Jaarlijks kwam het bij dreigend stormweer wel voor, dat de haven meester op sommige dagen, een bord bij de ingang plaatste, waarop met grote letters stond vermeld dat de ha ven vol was. De heer Ockerse, die in 1903 zo ij verde voor een Vluchthaven in de Stoofpolder, had het dus wel goed ge zien dat een Vluchthaven nodig was. Hij overleed in 1917 en heeft de ver vulling van zijn wens 30 jaar na zijn aktie dus niet meer belefd. Drie ton Als men na gaat wat de aanleg van de Vluchthaven heeft gekost, dan kan men eigenlijk zijn ogen niet gelo- zen, omdat men geneigd is de cijfers te vergeljken met wat nü een verbe tering van de haven kost. Bruinisse gaat voor de verbetering van de industriehaven straks plm. 3 miljoen neertellen (gedeeltelijk met geld van het Rijk) maar datzelf de Rijk betaalde een halve eeuw gele den nog geen 3 ton voor de geheel vol ledige Vluchthaven, zoals die r nu nog ligt. Het aannemersbedrijf J. J. Geluk te Tholen maakte de haven in de Stoofpolder „in de droge" zoals dat heet. De haven werd aangelegd, ter wijl de dijk nog niet was doorgegra ven. De aannemingssom voor dat werk was 101.475,-. Het Nijmeegse Bagger en aannemersbedrijf maakte het gat in de zeewering en groef zich zo een toegang in het poldertje met baggermolens en maakte de haven op diepte voor 69.500,-. Dijk- en stort- werken werden aangebracht door J. T. de Waard in Sliedrecht voor 36.000,-. Alberts uit Middelburg le verde het hardhout voor steigers en dukdalven voor 49.608,11 en het Aannemersbedrijf Waterwerken Amsterdam plaatste steigers en duk dalven voor 15.500,-. Het plaatsen en kopen van één dukdalf kost nu wel tussen de 4.000 a 5.000. DEN HAAG - In elf steden worden volgende week dinsdagavond pro testdemonstraties gehouden voor leerkrachten, ouders en andere be trokkenen bij het onderwijs. Ze zijn georganiseerd door de vier grote on derwijsbonden, die zich daarmee ver zetten tegen de vele bezuinigingen die in de onderwijsbegroting zijn voorgesteld. De samenwerkende bonden zijn: De Algemene Bond van Onderwij zend Personeel (ABOP), de Katholie ke Onderwijs Vakorganisatie (KOV), het Nederlandse Genootschap van Leraren (NGL) en de Protestants- Christelijke Onderwijsvakorganisa tie (PCO). De demonstratieve verga deringen hebben plaats in: Leeuwar den, Zwolle, Enschede, Arnhem, Utrecht, Hoorn, Rotterdam, Goes, Tilburg, Eindhoven en Geieen. Sprekers zullen de bezwaren van de bonden toelichten. Deze spitsen zich toe op: het opheffen van de klei ne scholen, de herstrukturering van de onderwijssalarissen, de aanslag op de kwaliteit van het onderwijs on der andere door het verminderen van de lesuren voor niet-examenvakken in het voortgezet onderwijs, en de voortgaande afbraak van de werkge legenheid in het onderwijs. Vrouwenontmoetingscentrum ZIERIKZEE - „Help, mijn porto- monnaie wordt te groot" is de titel van de thema-avond, die woensdag 7 december wordt gehouden in het Vrouwenontmoetingscentrum iu het pand Visstraat 5. Bedoeling van deze avond is ideeën aan de hand te doen over manieren om met een inkomen om te gaan. Hoe inkomsten en uitgaven het beste op elkaar afgestemd kunnen worden en hoe rekening kan worden gehouden met onvoorziene uitgaven. Inleiding De heer Van Ballegooyen van de Intergemeentelijke Sociale Dienst Schouwen-Duiveland zal een inlei dend praatje houden, waarna de heer Bartels van het Landelijk Bureau So ciale Zaken een videoband zal verto nen. Na een korte pauze zal do dis- kussie over dit onderwerp worden geleid door de heer Van Ballegooyen. Tijdens deze avond is er allerlei in formatiemateriaal verkrijgbaar met betrekking tot budgettering en ver der zal er gelegenheid zijn voor infor- male kontakten. De avond begint om 20.15 uur en is toegankelijk voor alle vrouwelijke en mannelijke belangstellenden. Advertentie JANNEWEKKEN 11 4300 AA ZIERIKZEE TELEFOON 01110-6551 Deelnemer Familie-advertenties en succesjes in-de Zierikzeesche Nieuwsbode Privé drukwerk Speciale uitgaven Boekje eilandmannen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 5