Tekort van achtduizend gulden zet VVV-Renesse voor fikse problemen Middeleeuwse tuin voor gerestaureerd Gravensteen Herberg De Waag in andere handen Dertigduizend gulden schade kastuinbouw- bedrijf van gebr. Kik IJSBAAN VERKEERT IN PRIMA KONDITIE Aankloppen bij de gemeente MIDDEN MIDDENSTAND Sociale atlas van de vrouw RENESSE - Op de dinsdagavond in hotel „Het Wapen van Zeeland" gehouden algemene najaarsvergadering van de VVV Renesse, bleek bij het behandelen van de be groting voor 1984 dat de vereniging met een tekort van achtduizend gulden te kampen heeft. In zijn openingswoord stelde de voorzitter de heer J. Janse dit punt al min of meer aan de orde met het noe men van drie mogelijkheden om dit tekort weg te wer ken: Gedacht werd hierbij aan het inkrimpen van de ak- tiviteiten op het kantoor, een verhoging van de kontri- butie of bij de gemeente aankloppen voor het verkrijgen van een hogere bijdrage. Inkrimpen van de service op het kantoor zag de voorzitter niet zitten, daar er juist naar moet worden gestreefd de gasten zo goed mogelijk van dienst te kunnen zijn. De kontributie van de leden, die pas een verhoging achter de rug hebben, zou met 25 procent moeten worden verhoogd om het tekort weg te werken. Hij vond het een bijzonder moeilijke opgaaf voor het bestuur om nu weer met een flinke verhoging aan te komen. Zelf zag hij geen andere moge lijkheid dan een beroep te doen op de gemeente. SEROOSKERKE - Herberg De Waag in Seroos- kerke gaat over in andere, overigens vertrouwde handen. Nel Evers neemt afscheid en doet haar eethuisje over aan Hans van der Wielen en Corrie Bos. Hans van der Wielen is volkomen bekend met de gang van zaken in de herberg, want van de opening af is hij er al kok. Dat betekent dat er in feite weinig zal veranderen en ook het menu hetzelfde blijft, want Hans blijft „de keuken doen". De vaste klanten kennen zijn kookkunst, met name de voortreffelijke wijze waarop hij zijn visgerechten, tournedos en avocado bereidt Corrie Bos gaat de werkzaamheden verrichten die Nel Evers tot nu toe deed, het runnen van en het bedienen in het restaurantje. Voor HHans betekent zij een partner met ervaring, want zij is bekend met het vak. INDE Nel Evers blijft enigszins betrokken bij de zaak, want zij blijft de jazzavonden - die daar de laatste tijd met sukses werden gehouden - mee organiseren. Na de drukke decembermaand zal in januari een jazzorkest worden uitgenodigd. Vrijdagavond 2 december wordt van acht tot tien uur een receptie in De Waag gehouden om de overdracht een officieel tintje te geven. IJsclub Haamstede-Burgh BURGH-HAAMSTEDE - De baan van de IJsclub Haamstede-Burgh ver keert in prima staat. Er is volop water en de oevrloop werkt uitstekend. De verlichting voor het achterste eiland ia aangekocht en de voorzitter, de heer N. A. Dambruin dankte de heer Kristelijn voor zijn vele werk aan het schoon maken van de baan gedaan. Er zal mogelijk een sneeuwschuif aangekocht worden na een proefperiode. De konsumptiewagen wordt bemand door de fa milie Fait, die zich hiervoor heeft aangemeld. De geluids(niuziek) - versterker kreeg nog geen genade in de ogen van het bestuur. De voorzitter van de Midden standsvereniging, de heer A. M. Ver- seput, was evenals de heer A. Ruiten berg van de vereniging van camping houders van mening dat het uit de re- kreatie begroting van ruim drie mil joen (toeristenbelasting) van de ge meente moest komen. De heer C. W. Veerhoek merkte op, dat zonder de VVV's dit bedrag nooit of te nimmer bij de gemeente zou bin nen komen. De heer Nabers kwam het vreemd over, dat een zelfstandige vereniging maar direkt naar de ge meente stapt om de tekorten te dek ken. Hij vond het een eer om het zelf op te knappen en vroeg zich af waarom er niet meer initiatieven aan de dag worden gelegd. Iedereen tevreden ,,De VVV doet goed werk waarover iedereen tevreden is." Gezien de reakties vanuit de vergadering was men het met deze stellingname dui delijk oneens. De heer K. Hoogerhuis vroeg zich af waarom het bestuur al niet eerder naar het gemeente bestuur was toegestapt. In het licht bezien van verschillen de subsidies welke door de gemeente aan verenigingen worden verstrekt, noemde hij het bedrag wat aan de VVV's wordt verstrekt veel te laag om naar behoren te kunnen funktio- neren. De heer A. M. Verseput merkte op dat de leden niet alleen lid zijn van dé \fVV, maar óók nog lid van andere belangenverenigingen met behoorlij ke kontributies, waardoor er jaar lijks al een tamelijk hoog bedrag aan kontributies moet worden betaald. Andere struktuur Het bestuurslid de heer J. W. de Jonge vestigde er de aandacht op, dat de VVV een andere struktuur heeft dan andere belangenverenigingen. Zou de VVV genoodzaakt zijn om haar taak (o.m. voorlichting aan de toeristen) te beëindigen, dan zou de gemeente deze taak moeten overne men. De gemeente is zeker dankbaar dat de vereniging bestaat daar een deel van haar inkomsten bestaat uit de toeristenbelasting. Hij vroeg zich daarbij af, wanneer het moment is aangebroken, dat men naar de ge meente kan stappen en is het moge lijk daarin een goede verhouding te vinden. Burgemeester J. L. Niemantsver- driet-Leenheer zegde over een en an der graag een onderhoud toe met het bestuur waarbij dan getracht zal worden de kosten te drukken. Zij was van mening dat de kosten echter best zouden kunnen worden opge bracht in het licht bezien, dat er per jaar door de gasten honderd miljoen in de gemeente wordt besteed. Het toerisme zag zij niet alleen in het belang van de gemeente, maar bovenal voor haar bewoners. In zijn openingswoord zei de heer Janse dat de afgelopen twee jaar (met mooi weer) als een magneet heeft gefun geerd. De zonaanbidders en de wa tersporters zijn hierbij volledig aan hun trekken gekomen. Ondanks de vakantiespreiding is er nog een ge weldige piek tussen half juli en half augustus. Voor het promoten van het voor- en naseizoen blijft er nog altijd werk aan de winkel. Met haar bescheiden budget is hier aan door middel van advertenties aandacht aan besteed. Op het kan toor heeft men veel bezoek moeten verwerken. De informatrice en haar assistenten bracht de voorzitter dank Over een breedte van 13 overkap pingen waren er ruiten stuk omdat de ruiten aan het begin naar buiten zeilden en daardoor anderen stuk sloegen. Het schade-bedrag aan de nieuwe kas, waar de afbouwwerkzaamheden nog in volle gang waren, bedraagt ruwweg dertigduizend gulden, wat door een verzekering wordt gedekt. Plantmateriaal Een andere zorg voor de gebroeders is de jonge aanplant van komkom- merplanten. Voor een groot bedrag is plantmateriaal besteld wat op de cember wordt afgeleverd. Het groei proces van de plantjes bij de leveran- voor de wijze waarop zij zich van hun taak hebben gekweten. Evenementenkommissie Dank bracht hij ook aan de evene mentenkommissie voor het program ma dat door hen in 1983 is gepresen teerd. De akkommodatiegids van de Streek VVV zal met ingang van de uitgave '84 gratis ter beschikking ko men. Met ingang van 1985 zullen de vermeldingen worden verhoogd van 12,50 naar 25,—, waarvan 20,— voor de Streek-VVV en 5,— voor de vereniging. Hoewel de toeristenindustrie in de gelukkige omstandigheid verkeert, dat er nog winst wordt gemaakt, is het toch een gegeven dat het besteed baar inkomen duidelijk afneemt. Doordat er op verschillende bedrij ven meer plaatsingsmogelijkheden waren toegestaan heeft men in het topseizoen de drukte redelijk goed kunnen opvangen. Aandacht werd op de vergadering ook besteed aan het promoten van Renesse. Vorige jaar werd hiervoor een kommissie samengesteld die een 40-tal bedrijven bereid hebben ge vonden hieraan een bijdrage te leve ren van 200,—. Advertenties De heer L. C. Hoogerhuis, als voor zitter van deze kommissie, maakte er melding van dat van het beschikbaar gekomen bedrag van 8000,— aan advertenties is besteed 5000,— en aan reklameboekjes met diverse aan biedingen 2000,—. Het verkregen resultaat noemde hij matig tot rede lijk. Wel is men tot de konklusie ge^ komen dat men er mee door moet gaan. Wel was hij van mening dat de bij drage van de kleinere bedrijven ten aanzien van de grotere te hoog was. Voorgesteld wordt nu door de kom missie aan de VVV leden op basis van vrijwilligheid hieraan bij te dragen, waarbij wordt gedacht aan een be drag van rond de 7000,—. Een en an der werd nog nader door de heer C. W. Veerhoek toegelicht. cier is niet meer te stuiten zodat voor deze datum alles in het werk wordt gesteld om de kas wjeer dicht te krij gen. ,,Het zal", volgens Leen Kik, „nog een grote krachtsinspanning vergen om de grond nadat de kas dicht is, in gereedheid te brengen voor de aan plant. Daar hadden we de komende drie weken voor uitgetrokken, maar dat zal allemaal in een paar dagen ge perst moeten worden". Maar even daarna, sterk relative rend: „Natuurlijk is het erg, maar als er een kind onder gelopen had en die was wat overkomen, dan was het pas verschrikkelijk geweest". Doel van de aktie is het verhogen van de produktie voornamelijk in het .voorseizoen in de tijd dat men wat te bieden heeft. Naar zijn me ning is men het vorig jaar wat laat begonnen, reden waarom hij pleitte voor een professioneler opzet Vrijwillige bijdrage Voor de totale opzet wordt aan een bedrag gedacht van rond de 20.000,— waarvan nog een bedrag van 7000,— ongedekt blijft volgens zijn berekening. Dit bedrag nu zou door de vrijwillige bijdragen van de leden, die er mee profijt van hebben, bij een moeten worden gebracht. Me de gedacht is hierbij aan de gelden welke bij de provincie beschikbaar worden gesteld om Zeeland extra te gaan promoten. Bij de heer W. Krijger kwam het al lemaal wat vreemd over. Tijdens de internationale surfwedstrijden op de Grevelingen, begin november, welke heel wat drukte te Renesse met zich meebracht, waren praktisch alle za ken gesloten wat hij toch een hoogst merkwaardige zaak vond, daar men via de pers hiervan toch wel op de hoogte was. De voorzitter was het hier volko men mee eens en noemde de gang van zaken zeer teleurstellend. De heer A. M. Verseput dacht, dat een en ander alleen betrekking had op de horeca, anderzijds dacht hij dat een en ander wat was onderkend. V erhuurbedrijven De heer J. Feit was tot de konklu sie gekomen dat de aktie van het vo rig jaar niet zo'n sukses was geweest en dat men zich meer op de verhuur bedrijven zou moeten richten. De heer Verseput was het hier niet mee eens en was van mening dat het geza menlijk met de middenstand moet gebeuren. De voorzitter zegde toe, dat bij het kontributiebedrag een be drag voor een donatie zal worden vermeld (vrijwillig) om zo aan het be drag van 7000,— te komen. In plaats van de heer E. Troost af tredend wegens werkzaamheden el ders, werd in zijn plaats tot bestuurslid gekozen de heer D. S. Kooman. Begroting Bij het behandelen van de begro ting vroeg de heer J. Feit zich af waarom er met de afspraak met de vereniging van horeca-ondernemers ten aanzien vap het verstrekken van informatie over de Oosterschelde- werken i horeca, geen normaal uur loon is berekend maar ca. 60 uur van 18,— Hij was de mening toege daan, dat men er dan wel met een koopje afkomt. De voorzitter was van mening, dat het de VVV zeker geen geld gaat kosten. De begroting werd hierna onveranderd vast gesteld. Namens de iniddenstandsvereni- ging bracht de heer Verseput de eve nementenkommissie dank voor hun inzet in het afgelopen seizoen. Hij sprak de hoop uit, dat ook het vol gend jaar de wielerronde, welke dit jaar een groot sukses was, weer in de kern van Renesse zal kunnen plaats vinden. Burgemeester J. L. Niemantsver- driet-Leenheer sprak namens het ge meentebestuur woorden van dank tot de VVV voor het werk dat weer door hen was verricht, wat zij als een belangrijke taak zag. Het al eerder gevraagde voetpad rond de baan heeft geen zin meer, omdat het opgaande hout elk zicht belemmert. In het bestuur werden DEN HAAG - De vanzelfsprekend heid van de traditionele rolverdeling is v^dwenen. Nieuwe waarden en normen zijn nog niet üitgekristali- seerdi 'Een kleine revolutie heef tplaats gevonden mede onder in vloed van dé vrouwenefnancipatie- beweging. Dit heeft Corine Oudijk gekonkludeerd uit de veranderingen in de positie van de vrouwen in de laatste jaren. Zij maakt er gewag van als samenstelster van de nieuwe soci ale atlas van de vrouw, die het soci aal en kultureel planbureau (SCP) donderdag heeft gepubliceerd. De tweede feministische golf is een golfstroom geworden, wellicht zelfs een „permenent wave". In tegen spraak hiermee schijnt, dat steeds duidelijker wordt dat de verschillen in positie van mannen en vrouwen ingrijpend zijn. Wat ook is veran derd, vrouwen blijven de eerst ver antwoordelijken voor het huishou den en het gezin. Ze worden hierop aangesproken ook als ze al leenstaand zijn. De machtspositie, leidinggevende posities en de politie ke besluitvorming blijven een man nenzaak, aldus Oudijk in het boe kwerk van meer dan vierhonderd pa gina's. herkozen de heren O. M. Hanse en A. v. d. Weel. Matige opkomst De vergadering, gehouden in hotel Het Grote Zwijn was zeer matig be zocht. Het speet d voorzitter dat van de meer dan 700 leden, er maar 12 wa ren opgekomen, inklusief hel bestuur. Hij verwelkomde het ere lid, de heer M. Evertse en noemde het afgelopen seizoenjaar rustig, net praktisch geen ijs. Enkelen trokken een paar baantjes op de nog niet geo pende baan. Volgens dé voorzitter blijft het altijd een grote vraag de baan te openen, of de zonder toestemmming rijdende leden er af te jagen. De notulen van sekretaris P. Adam werden goedgekeurd, evenals het fi nancieel verslag van penningmeester J. Kristalijn, die een goed batig saldo aan de leden bekend maakte. De kas- kommissie, bestaande uit M. Glerum en C. Kooman, bracht een gunstig ad vies uit. De heer Dambruin deelde mede dat de Agria-veergbezem nu voor ƒ1,- op de balans staat. Het bestuur gaat langzaam maar zeker denken aan het 100-jarig bestaan. De penningmeester werd dank gebracht voor zijn nauwkeurig beheer. De kontributie blijft 7,50 per gezin met kinderen tot 16 jaar. In de nieuwe kaskommissie nemen zitting de her en W. Bouwman en M. Glerum. Bij de rondvraag werd nog gewe zen op de nodige aanwezigheid van tonnen bij een ijsperiode'om de wa terdruk op te vangen en scheuren te voorkomen. BRUINISSE - De storm die met orkaankracht over Nederland bulderde in de nacht van zaterdag op zondag, heeft ook flinke schade toegebracht aan het kas-tuinbouwbedrijf van de gebroeders Kik aan de Molenweg. In het nieuw- aangebouwde gedeelte van 10.800 vierkante meter glas sneuvelden circa 250 ruiten terwijl ook het energie-scherm schade opliep. (vervolg van pagina 1) De heer Geleijnse gaf de kommis sie nog de raad mee om te bezien, in hoeverre de beveiliging van de in de tuin geplaatste voorwerpen zou kun nen worden gerealiseerd in het kader van de aan te leggen beveiliging met behulp van kamera's, die zullen zijn aangesloten op een gesloten televi siecircuit binnen het Gravensteen. Toegezegd werd dat deze mogelijk heid zeer zeker zou worden bekeken. Volgens het kostenplaatje, dat door de dienst gemeentewerken werd gemaakt, vallen de kosten voor de inrichting van de tuin binnen de post, die destijds is opgenomen in de kostenraming voor de restauratie van het Gravensteen. Geraamd werd een uitgave van 12.000,-, terwijl voor de aankoop van het materiaal nu 11.000,- is begroot. Zoals geschreven, is het plan voor de tuin van het Gravensteen geba seerd op de tuinaanleg, zoals deze in de Middeleeuwen gebruikelijk was. Een en ander komt tot uiting in de rechthoekige vormen van de perken en de soort beplanting. Deze beplan ting bestaat in hoofdzaak uit kruid achtige planten zoals thijm en laven del en wordt geaccentueerd door de aanplant van stamrozen. De bestra ting wordt uitgevoerd in IJsselsteen en kleine straatklinkers, terwijl ook wordt gewerkt met sierbestrating van kleine keitjes en straatklinkers. In het gedeelte van de tuin waar de ze laatst genoemde bestrating zal worden toegepast, is ook de aanwezi ge oude regenput weer opgemetseld en zal een reeds jaren bij de gemeente in opslag zijnde oude waterpomp worden opgesteld., De verschillende perken zullen worden gemarkeerd door lage buxus- hagen. Wisselende exposities Voor het houden van wisselende exposities van beeldhouwwerken en andere kunstwerken in de zomer maanden, zullen op verschillende plaatsen plateaux worden aange bracht van willekeurige oude stuk ken hardsteen. Bovendien wordt de mogelijkheid geschapen om frag menten van oude gevelstenen op ver schillende plaatsen in opslag gehou den, zoals bijvoorbeeld op de binnen plaats van het stadhuis. Ook zal het onlangs geschonken ou de scheepsanker een vaste plaats in de tuin krijgen. Het ontwerp voor de inrichting van de tuin van het Gravensteen, zoals dat is gemaakt door de heren H. Goedegehuure en Doeswijk. naar Middeleeuws concept. Een verklaring van de gebruikte letters en cijfers is alsvolgt: A. Bank: B. Pomp: r Regenbak: D. Bank: E Fragmenten van zerken, enz., F. Plateaux van hardsteenstukken voor het plaatsen van beeldhouwwerken: G. Heggen (40-50 cm hoog). 1. Bestaand terras van hardsteentegels: 2. Gazon met bomen: 3. Perkbeplanting: 4. Expositie-ruimte met klinkerbestrating: 5. Perkbeplanting6. Gazon met bomeni ierras met sierbestrating van keitjes en IJselsteen: 8. en 9. Perkbeplanting10. Terras met klinkerbestrating, bank en plavuizen 11. Perkbeplanting: 12. Gazon met fragmenten van zerken, enz.: 13. Bestrating met IJselklinker of andere klinker.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4