Fietspad Engelse Kade opnieuw ter diskussie Bloemenzaak in Brouwershaven Begroting Beatrixsehool door bestuur goedgekeurd Terminal Boektel bij boekhandel Oehtman Bloemen- en plantenzaak MI DDE! N MIDDENSTAND MIDDEN MIDDENSTAND Exploitatie nadert de één miljoen ZÏERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZÏERIKZEESCHE NIEUWSBODE - Donderdag 1 december 1983 Nr. 23432 3 Wethouder P. de Rijke wil nu op korte termijn advies over al dan niet aanleggen van fietspad ZIERIKZEE - „Ik blijf mij nog steeds hevig verzetten tegen de aanleg van een fietspad op de dijk bij de Engel se Kade. De maximale breedte, die een dergelijk fietspad kan krijgen, is 4 tegels of 120 cm. Met de vaak heersende wind in gedachten, vraag ik mij af of er werl zoveel gebruik van zal worden gemaakt als wordt gesug gereerd. Ik wil dan ook de mogelijkheid van de aanleg van een fietspad op de dijk volledig uitsluiten en nog eenmaal, in een volgende kommissievergadering, dit fietspad ter sprake brengen, maar dan alleen de moge lijkheid van de aanleg onder aan de dijk. Daarna moet er door deze kommissie een advies worden uitgebracht aan het kollege." Met deze woorden leidde wethou der P. de Rijke woensdagavond het agendapunt betreffende de verbete ring van de situatie voor fietsers en voetgangers bij de Engelse Kade in tijdens de vergadering van de kom missie publieke werken. Aan dit ulti matum verbond hij het voorstel om met de kommissie-leden vooraf nog eens de situatie ter platse op te ne men en dan, voor de laatste maal, dit onderwerp ter tafel te brengen. „Ik kan peroonlijk nog wel een aantal plaatsen in Zierikzee naar voren brengen, waar de aanleg van een fietspad minstens net zo dringend noodzakelijk is." Zo besloot de wet houder zijn inleiding. Tijdens de daarop volgende diskus sie bleek dat drie van de vier kommissie-leden de afgelopen dagen al ter plaatse de bestaande situatie in ogenschouw hadden genomen. Op de heer H. Asma (PvdA) na waren de le den van de kommissie het er over BROUWERSHAVEN - Van vrijdag 2 december af kunnen de Brouwenaren terecht in een nieuwe bloemen- en plantenzaak. In Baanstraat 7 wordt de Bloemenshop „Krokus" geopend, die onder leiding zal staan van mevrouw U. Pronk. Mevrouw Pronk woont in Sirjansland, is oorspronkelijk afkomstig uit Duitsland en woont al 26 jaar in Nederland. Zij begint deze zaak mede door het enthousiasme voor bloemen en planten van haar aanstaande schoon dochter, Cora Peter. 'M'ik'* viÊ- - •a-'" Cora, die negentien jaar oud is, werkte tot nu toe bij bloemisterij W. J. van Dijke in Nieuwerkerk. Zij is bezig met de vakopleiding voor bloemiste. Wanneer Cora deze opleiding afgerond heeft, zal de zaak op haar naam komen te staan. Cora zal vanaf vrijdag dan ook hele dagen te vinden zijn in Bloemenshop „Krokus". Zij is zeer kreatief in het maken van bloemstukjes en verzorgt graag planten en bloemen. Belangstelling „Het lijkt me voor de mensen in Brouwershaven wel prettig dat er een bloemenzaak is" zegt mevrouw Pronk. Er zijn altijd wel bloemen of planten weg te geven. Zij horen bij allerlei gelegenheden. En in een ta melijk grote gemeente als Brouwershaven moet men toch de gelegen heid hebben om een bloemetje te kunnen kopen". Zij en haar medewer kers hebben de laatste dagen ook duidelijk gevoeld dat de gemeenschap INDE van Brouwershaven meeleefde. Men toonde belangstelling bij het in richten van de zaak en liet blijken dat men het leuk vindt dat er weer een bloemenzaak komt. Opening De officiële opening is vanavond (donderdag) met een receptie voor genodigden. Van vrijdagochtend af half negen is de zaak open voor het publiek. Zowel kopers als belangstellenden die zomaar eens binnen willen lopen zijn welkom. Voor al deze mensen zal er vrijdag en zater dag een attentie zijn. eens dat een eventueel aan te leggen fietspad in ieder geval niet op de dijk kan worden gesitueerd, „Als het er al moet komen, dan moet dat maar be neden aan de dijk", zo luidde het standpunt van mevrouw M. A. Bij de Vaate-Rozendaal (CDA) en van de he ren K. T. de Jonge (RU) en J. J. Ge- leijnse (VVD). De heer Asma bleek niet onmiddellijk overtuigd te zijn van de onmogelijkheid om op de dijk een fietspad aan te leggen. „Het is weliswaar smal, maar het verkeer zal 's morgens in hoofdzaak in de ene richting plaatsvinden, terwijl 's mid dags voornamelijk in tegenover gestelde richting zal worden gefietst." Onderzoek Een doorbraak in de moeilijkheden werd aangedragen door de heer De Jonge met het voorstel om eerst maar eens vast te stellen in hoeverre er fietsers zijn, die van een dergelijk fietspad gebruik zullen maken. De heer Geleijnse stuende dit voorstel vanharte en ook mevrouw Bij de Vaate kon zich daarin vinden. Een voorstel van de heer Asma, om door de dienst gemeentewerken een onderzoek te laten verrichten naar di mogelijkheden van de aanleg van een fietspad onderaan de dijk met een kostenplaatje, kon in de ogen van de overige kommissieleden geen genade vinden. Borrendamme Door de heer Asma was in een vori ge kommissievergadering het voor stel gedaan om de vervuiling van het dijktalud en de berm bij het strandje van Borrendamme door gebruikers ervan tegen te gaan door afvalbak ken te plaatsen aan de zeezijde van de dijk. Uit onderzoek is inmiddels vast komen te staan dat door de Rei nigingsdienst aan de landzijde van de dijk al afvalbakken zullen wor den geplaatst. Plaatsing van derge lijke bakken aan de zeezijde zou, vol gens het kollege, een extra belasting betekenen voor de dienst gemeente werken, hetgeen een niet onaanzien lijke taakverzwaring zou betekenen. Wel werd toegezegd dat aan de zee zijde enige borden zullen worden ge plaatst met een tekst, die de gebrui kers oproept om het afval te depone ren in de aanwezige containers aan de landzijde van de dijk. Zonnepanelen Een onderzoek, dat is gehouden o£> verzoek van de heer Geleijnse, naar de mogelijkheid om de bestaande ha venverlichting op het Oost- en West havenhoofd, heeft uitgewezen dat vervanging van de thans in gebruik zijnde batterijen door zonnepanelen tot de mogelijkheden behoort. Wethouder De Rijke deelde mee dat in de toekomst, als de bestaande havenlichten vervangen moeten wor den, deze mogelijkheid als zeer reële oplossing zal worden meegewogen. De heer Geleijnse gaf te kennen zeer verheugd te zijn over het feit dat de mogelijkheid op een dergelijk korte termijn is onderzocht en ver klaarde dat er in de toekomst op deze wijze van energievoorziening van de havenlichten zeker voordelen be haald kunnen worden. Vloer verrot Tijdens de vernieuwing van de vloer van de gymnastiekzaal aan de Raamstraat is gebleken dat alle vloerdelen en 50 van de vloerbal ken in een bouwkundige zodanig slechte staat verkeerden door schim melaantasting, dat al op voorhand besloten moest worden tot vervan ging van de aangetaste houten onder delen. Tevens is van deze gelegen heid gebruik gemaakt om de er onder liggende c.v.-leidingen te isoleren en een verbeterde ventilatievoorziening te treffen. Als gevolg van deze extra voorzieningen was een aanvullende krediet nodig, dat geen van de kom missieleden wilde weigeren. Met een positief advies werd de aanvraag van ruim elfduizend gulden extra-krediet aangenomen. Alarminstallatie Het Gravensteen zal worden voor zien van een inbraakalarm- en bevei ligingsinstallatie. De kommissie pu blieke werken had met het uitbren gen van een positief advies geen en kel probleem. In een toelichting op dit agenda punt werd gewezen op het feit dat voor de inrichting van het Gra vensteen als maritiem museum, als mede voor het houden van wisselten toonstellingen in de benedenzaal van het gebouw het aanbrengen van een inbraakalarminstallatie wenselijk is. Voor een verantwoord toezicht op de geëxposeerde voorwerpen is de realisatie van een gesloten t.v.- circuit eveneens noodzakelijk. De heer Asma lichtte -toe dat een dergelijke beveiliging één van de voorwaarden is voor het verkrijgen van leenobjekten. „Uit dat oogpunt is de museumkommissie er dan ook unaniem mee akkoord gegaan", ver klaarde de heer Asma. De kommissie publieke werken volgde dat voorbeeld. Binnen het destijds door de raad voor de restau ratie beschikbaar gestelde krediet is nog voldoende ruimte aanwezig om de uitgaen voor deze voorzieningen te financieren. DEN HAAG - Volgens het PvdA- Tweede-Kamerlid Henk Knol zijn er in de loop van vorige week in'Surïna'--i me vijf mensen gearresteerd. Hij zei dat maandag tijd£A&~de behandeling van de begroting van ontwikkelins- samenwerking uit de Tweede Ka mer. Knol zei zijn informatie uit twee bronnen bevestigd te hebben gekregen. Bestellingen binnen enkele dagen thuis ZIERIKZEE - „Goedemorgen, toets uw codenummer in," zegt een vriendelijke vrouwelijke computerstem in boekhandel Oehtman aan de Lange Nobelstraat te Zierikzee. Sinds twee weken beschikt eigenaar R. W. J. Oehtman over de terminal Boektel, die via de telefoon in verbin ding kan worden gebracht met de computer in het Centraal Boekdepot te Utrecht. Per dag kan de heer Oehtman 260 bestellingen intoetsen, die hij al enkele dagen later krijgt thuisbezorgd. Nadat de verbinding met het Centraal Boekdepot tot stand is gebracht drukt de heer R. W. J. Oehtman het codenummer in. Daarna kan hij de nummers van de gewenste boeken intoetsen. „Als mensen in de winkel vragen om een boek dat ik niet heb of om een boek dat pas is verschenen, dan toets ik het nummer van het betref fende boek in, welke informatie door de computer in Utrecht wordt verwerkt. Binnen een paar dagen krijg ik de bestellingen thuis. Boek tel is speciaal voor de boekhandel ontworpen en stelt de boekhandelaar van negen uur 's ochtends tot negen uur 's avonds in de gelegenheid bestellingen te doen. Het systeem werkt heel efficiënt en betekent een snelle service aan de klanten", vertelt de heer Oehtman. „Het is im mers onmogelijk om alle boeken in voorraad te hebben. Op deze manier kan heel snel aan de wens van de klant worden voldaan. We kunnen de Boektel alleen gebruiken voor Nederlandstalige boeken en studieboe ken. De studieboeken zijn trouwens ook in een vreemde taal verkrijg baar." Het systeem is in Nederland vrij nieuw. Tot nu toe beschikken slechts ruim tweehonderd boekhandels over Boektel. Microfiche Bij Oehtman staat een microfiche, een systeem waarin informatie over 52.000 boeken kan worden opgeslagen. Op het beeldscherm ver schijnen de titel, de auteur, de prijs, het soort boek, of het wel of niet le verbaar is, of het binnenkort verschijnt en het ISBN-nummer (Interna tionaal Standaard Boek Nummer dat op alle boeken over de hele we- reld vermeld staat). „De klant wil graag alles binnen enkele seconden weten en daar kunnen wij voor zorgen. De Boektel is een vervolg op de microfiche. Door de kombinatie van beide systemen kunnen we de klant een optimale service bieden", aldus de heer Oehtman. ZIERIKZEE - De ontwcrp-exploitatiebegroting van de Beatrixsehool te Zierikzee werd woensdag-middag tij dens de bestuursvergadering met algemene stemmen aangenomen. De begroting nadert de één miljoen gul den. Over twee posten, (samen nog geen duizend gulden) wisselden de bestuursleden van gedachten: 600,voor kosten van bewaking van terreinen en gebouwen en 276,— telefoonkosten van het hoofd der school de heer De Jong. Niet dat deze twee posten teveel zouden zijn, juist niet: ze dienden op voordracht van de heer De Jong elders te worden ondergebracht, maar niet onder het hoofdstuk Leermiddelen. De heer J. de Jong sprak zijn bevreemding uit over het feit dat deze kosten onder „leermiddelen" waren opgenomen. „Als deze posten ten koste van de toch al geringe leermiddelen moeten worden opgevoerd, dan zie ik liever van het telefoonabonnement af", was zijn stelling, waarmee het bestuur zich niet kon verenigen. Wel, dat ze èlders op de begroting zouden worden onderge bracht, want beide zaken zijn belangrijk genoeg voor de Beatrixsehool, zo konkludeerde het bestuur. Het herschikken (in de praktijk: verminderen) van het aantal uren dat aan het schoonhouden van de school wordt besteed, werd met aarzeling (vooral van mevrouw S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter) aangenomen. Zij vond het sociaal gezien niet juist en had liever gezien dat een dergelijk besluit in „vette jaren" genomen was, inplaats van de nu „magere ja ren". Voorzitter J. Groen legde de vergadering uit, dat een en ander vol le overeenstemming met de school- schoonmaaksters was geschied, waarmee overeenstemming werd be reikt. Vier uur minder De heer De Jong deelde desge vraagd mee, dat samen met de be trokkenen de normen werden beke ken, waarna men tot de slotsom kwam dat er vier uur per week min der gewerkt zou kunnen worden (op DORDRECHT - Aklievoercude ambtenaren van het Dordtsc energie bedrijf hebben maandagavond in Dordrecht de televisienetten van Ne derland 1 en Nederland 2 een uur lang onderbroken. een totaal van 28 uur per week), in- klusief de lokalen aan de Raamstraat. De schoolsehoon- maaksters worden in dit geval ont slagen en direkt weer aangenomen voor het nieuwe aantal uren en voor het ontbrekend salaris geldt de wachtgeldregeling. De Brusc afgevaardigde H. Schot vroeg zich af of niet beter met parti- kulieren in zee kan worden gegaan, zijn ervaring is, dat dit soms voorde liger uitkomt dan met ambtenaren, dat de schoonmaaksters toch zijn. Dit idee kon geen genade vinden in de ogen der mede-bestuursleden, waarna het bestuur akkoord ging met het verminderen van het aantal uren. Benoemingen Verder op de agenda drie benoe mingen: de concierge P. v. d. Weaje werd in vaste dienst benoemd. De lo gopediste S. P. Rietveld-Zegers werd eveneens in vaste dienst benoemd en de tijdelijke aanstelling van me vrouw B. Stouten-van der Have (klasse-assistente) werd verlengd. Geen moeite noch diskussie lever de de slot wijziging begroting 1982 op, evenals het aangaan van een huurovereenkomst met de gemeente Zierikzee voor de huur van lokalen aan de Raamstraat voor een bedrag van 14.158,— per jaar. Tuinonderhoud Bij de offerte van De Zuidhoek voor het jaaronderhoud van de tuin rond de Beatrixsehool werden zijwe gen bewandeld. Uiteindelijk kon het bestuur zich vinden in het voor gestelde bedrag: 5.092,88, maar H. Schot stelde of het niet mogelijk was om dit onderhoud door leerlingen van de school te laten uitvoeren, als doorstroming naar zinnige arbeid. Mevrouw Loschacoff vond dit een heilloos voorstel en een „paard ach ter de wagen spannen". Voorzitter Groen noemde dit een verplaatsing van problemen en stelde daarbij, dat bijvoorbeeld de chemische onkruid- bestrijding zeker niet door de leerlin gen zal kunnen worden uitgevoerd. Al diskussiërend belandde het bestuur bij de problemen van De Zuidhoek, die overigens niet aan de orde waren, óók al bedoelde de heer Schot het nog zo goed. De heer J. de Jong vetelde, dat er een prima sa menwerking is met De Zuidhoek, met altijd mogelijkheden voor stage plaatsen, waar zeker gebruik van wordt gemaakt, maar de praktische vorming zoals dat in het lesrooster is opgenomen, is bedoeld om te léren, en niet om te wérken. De aan de voorlopige medezeggen schapsraad van de Beatrixsehool overlegde reglement werd met alge mene stemmen iets gewijzigd, louter op redaktie van het reglement. „Ik verzeker u wel, dat in de Zie- rikzeese raadsvergadering, de Bea trixsehool die aandacht zal krijgen die de school verdient. Waarschijn lijk deze maand nog zal de raad een beslissing nemen". J acht vergunning Tot slot van de vergadering stelde H. Schot voor om in plaats van gaas en palen een jachtvergunning aan te vragen. Het ging om het stukje grond aan de Leverdijk, dat voor de prakti sche lessen in gebruik is. Het aldaar verbouwde wordt echter belaagd door vraatzuchtige konijnen, reden voor de heer De Jong om via de ver gadering bij het minister om gaas aan te kloppen. „Het ministerie heeft het lesplan goedgekeurd, dus moet men het ook mogelijk maken de lessen zo goed mogelijk uit te voeren", was zijn stelling. Een jacht vergunning als alternatief zag Schot wel zitten Huisvesting Hoewel de heer De Jong behoefte had en heeft aan wat meer houvast, kon het bestuur nog geen besluit ne men over de toekomstige huis vesting. „Voor dit moment is het op gelost", aldus voorzitter Groen, „en de tóekomst ziet er ongeveer zo uit: eerst verhuizen naar Rehoboth, en vervolgens naar Binnen de veste. Het is echter nog té onzeker om nu al ver zoeken in die richting naar het mi nisterie te doen uitgaan." Uitgever. B.V. Drukkerij v/h Lakenman Oehtman te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: ftedaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) f 37.00; per jaar 1 141,00; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn in clusief 4% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 48 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 5,92. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 4% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3