Suiker Unie Zevenbergen hoeft niet dicht Beleidsnota Grontmij houdt geen rekening met landbouw KerKDencnten berichten Merkwaardige feiten in de mosselbranche ERIC DE NOORMAN Landbouwschap Inzamelingsaktie voorzag1 in een behoefte Diploma's reanimatie kursussen Ondernemingsraad: 9 GOES - De Gewestelijke Raad van het Landbouw schap heeft zich met betrekking tot het Provinciaal Be leidsplan voor Rekreatie en Toerisme fase 2, uitgespro ken tegen het opstellen van allerhande sektornota's die volgens de Raad zijn opgesteld vanuit één invalshoek en die vervolgens een eigen leven dreigen te gaan leiden zonder dat bij de uitvoering rekening wordt gehouden met wensen vanuit andere belangengroepen. Zo wordt aangetekend dat in deze nota duidelijk geen rekening is gehouden met de belangen van de agrarische sektor ter wijl wel wordt gesteld dat (agrarische) gronden dienen te worden aangewend ten behoeve van een verdere uitbrei ding in de rekreatieve sektor. De Raad heeft daarbij ge wezen op de negatieve gevolgen voor de agrarische sek tor van deze te grote claims terwijl er nog genoeg gron den voorradig zijn die in een bestemmingsplan reeds een rekreatieve bestemming hebben gekregen maar waar die bestemming nog niet is gerealiseerd. Bovendien is gewezen op de geringe en voornamelijk weinig serieuze aandacht die in dit ontwerp-beleidsplan wordt gegeven aan het kamperen bij de boer. ven wordt doorbroken en dat de zoet watervoorziening daarbij een be langrijk hulpmiddel kan zijn. Daar naast vraagt de Raad aandacht voor andere bedrijfstakken die daaraan kunnen bijdragen zoals de witlof- trekkerij, de vollegrondsgroente- teelt en de bloementeelt. Een goede begeleiding van de toe- en aflevering lijkt daarbij tevens van essentieel belang. Met betrekking tot het tekort aan agrarische meststoffen is gewe- Het Concept Provinciaal Sociaal- Ekonomisch Beleidsplan geeft de Raad aanleiding om op te merken dat het Provinciaal Bestuur, nu de moge lijkheden om een eigen aktief beleid te gaan voeren beperkt zijn, de na druk in eerste instantie zal dienen te leggen bij een voorwaardenschep pend beleid. De Raad is met het Pro vinciaal Bestuur van mening dat het een goede zaak is dat de eenzijdige struktuur van de agrarische bedrij- MIDDELBURG - De vorige week gehouden inzamelingsaktie van (landbouw) bestrijdingsmiddelen heeft tenminste 16 ton opgeleverd. Dit is duidelijk meer dan de hoeveel heid waarop provinciale waterstaat had gerekend. De aktie heeft dan ook in een behoefte voorzien. Er is ook „oud spul" ingeleverd dat men al bij een eerdere gelegenheid had kwijt gekund. In 1974 is voor de eerste keer een dergelijke aktie gehouden. Toen werd 36 ton opgehaald Bij de akties in 1976 en 1980 is 12 ton ingezameld, in 1978 16 ton. De akties in 1974 en 1976 zijn, evenals de nu afgesloten aktie, georga niseerd door de provincie; de beide andere door de Stichting Opruiming Restanten Landbouwbestrijdingsmid- delen StORL. In vergelijking met 1980 was het aantal inzamelpunten verdubbeld; ook kon men nu drie dagen terecht in plaats van twee. Dit kan de grotere opbrengst verklaren. Daarnaast waren vorige ak ties zuiver gericht op de agrariërs; in de dit jaar gehouden aktie is ook ge tracht de burger te bereiken. Volgens enkele gemeenten heeft dit zeker re sultaat gehad Provinciale staten hadden in okto ber voor de aktie f. 15.000,- beschik baar gesteld Het Landbouwschap had om de akties verzocht zen op de mogelijkheden voor de opslag van de mest uit overschotge- bieden in depóts in deze provincie te neinde de aanwendingsmogelijkhe den te kunnen vergroten. Reorganisatie bij provincie De Raad heeft kennis genomen van de beleidsvoornemens om te komen tot een reorganisatie van het provin ciaal apparaat van het Ministerie van Landbouw en Visserij en vindt dat deze voornemens in zulke abstrakte termen zijn gegoten dat er op dit moment weinig inhoudelijke opmerkingen bij kunnen worden ge maakt. Veel zal afhangen van de ver dere invulling van deze voornemens. De Raad is van mening dat de be voegdheden van de nieuw aan te stel len direkteuren vergelijkbaar dienen te zijn met de bevoegdheden van de huidige hoofdingenieuren-direkteu- ren terwijl duidelijkheid zal dienen te worden gegeven over de positie van de nieuw te kreëren funktie van Inspecteur Landinrichting. Het voorbereidingsschema voor landinrichtingsprojekten 1984 geeft de Raad aanleiding om er bij de hoofdingenieur-direkteur voor Lan dinrichting, Grond- en Bosbeheer op aan te dringen om in de toekomst aandacht te besteden aan respektie- velijk ruimte te reserveren voor, naar verhouding kleine landinrich tingsprojekten. Bakterievuur De Raad heeft met instemming kennis genomen van de aktiviteiten die dit jaar hebben plaats gevonden bij de bestrijding van het bakterie vuur zowel binnen de koncentratie- gebieden en 500 meter zones rond fruitteelt- en boomkwekerijbedrij- ven als daarbuiten en ziet met be langstelling de ontwikkelingen ter zake in de komende jaren tegemoet. Het bestemmingsplan „Haven- en industrieterrein Sloe 1982" van de gemeente Borsele is door het College van Gedeputeerde Staten gedeelte lijk goedgekeurd. Tot de delen die zijn goedgekeurd behoren ook de agrarische gronden waarop ondanks de bezwaren van Gewestelijke Raad toch een groenbestemming is gelegd. Tegen de aanleg van de groenvoorzie ningen op die gronden zal de Raad beroep instellen bij de Kroon. Postduiven Tot slot zal in overleg met de post- duivënhoudersverenigingen, hèt Mi- nistërïé 'vah Landb'óüw ëri Visserij 'eh' de Koninklijke Nederlandse Jagers vereniging worden nagegaan of er mogelijkheden zijn om te komen tot een gerichte bestrijding van de hout duiven en verwilderde (post)- d ui ven. ROTTERDAM - „Prachtvinken" zijn een groep van rond hondervij fentwintig soorten zangvogels in Af rika, Australië en Azië. Men kan er tot en met 4 januari een aantal bewo- neren op een tentoonstelling in de Ri- vierahal in de Rotterdamse diergaar de „Blijdorp (9 tot 17 uur). BRUINISSE - De nieuwe kursus hart-reanimatie werd in het Rode Kruisgebouw van Bruinisse afgeslo ten met een examen. De instrukteurs van deze kursus waren de heren A. Salemink en H. Bontekoe en stond onder verantwoording van de plaat selijke arts. Na deze kursus, welke drie avon den omvatte, mochten de Vrienden van de Hartstichting aan 19 deelen- mers het diploma uitreiken. De voor zitter feliciteerde de kursisten maar sprak tevens de wens uit dat ze het geleerde nooit in praktijk hoefden te brengen. Maar mocht er een noodsi tuatie ontstaan dan is het uitermate belangrijk dat men dan levensred dend werk kan verrichten. Komende woensdagavonden zijn de herhalingslessen voor diegenen die reeds in het bezit waren van een diploma. ASMTERDAM - De FNV schort met onmiddellijke ingang alle lande lijke advisering aan en overleg met het kabinet op. De opschorting geldt in ieder geval tot het moment waarop het parlement definitieve besluiten neemt over de kortings- voorstellen van het kabinet. Dit is maandagavond meegedeeld na een extra vergadering van de Federatie- raad van de FNV. DELFT - Een technische storing in het kabelnet van de elektriciteits voorziening in de regio Delft heeft: maandagavond geleid tot nogal chao tische toestanden. Vanaf tien voor elf waren gedurende een kwartier Delft, Maasland, Berkel en Rodenrijs, Schi pluiden en Pijnackor geheel zonder stroom. Acila, 26-11 verwacht te Shaijah Nedlloyd Delft, 28-11 te Rotterdam Nedlloyd Houtman, 27-11 van Hong Kong naar Pusan Nedlloyd Rotterdam, 26-11 te Dubai Nedlloyd Tasman, 27-11 Straat Hor- mur naar Muscat Zafra, 28-11 te Teesport ZIERIKZEE - In de laatste week van november 1983 zal de hoeveelheid uit Duitsland en Denemarken ingevoerde mosselen de 140.000 tonnen passeren en dat betekent dan tevens dat voor het eerst in de geschiedenis, de aanvoer van buitenlandse mosselen de produktie van de Zeeuwse percelen evenaren en de volgende weken overtreffen. De produktie uit de Waddenzee is momenteel even groot als in 1981 in dezelfde weken. Per 23 november was die aanvoer 629.625 tonnen, per 21 november '82 waren 631.692 tonnen van het Wad aange voerd. In de afgelopen vier weken tot 19 november werden 23.510 tonnen mos sels in het Opvangfonds gelost, dat is bijna net zoveel als in de periode 1 juli-1 november van het op gang zijn de seizoen. Toch blijft de hoeveelheid fondsmosselen 40.000 tonnen achter bij het meer genoemde seizoen 1981/82 en 160.000 tonnen beneden vorig jaar. De besomming tot 19 no vember overschreed de 31 miljoen gulden, een cijfer dat belangrijk gunstiger is dan de twee voorgaande seizoenen. De export naar België is met ruim 189.000 tonnen ruim 1000 tonnen gro ter dan vorig jaar en 15.000 tonnen groter dan in 1981/82. Frankrijk liep met 84.200 tonnen ongeveer 1500 ton nen terug. Het binnenland nam .in de viqjiy^e-, kén'tussen 22 óktqhér.en 19 novem ber ongeveer T8'.öOfinfiJlihen mossels af en staat met bijna 72.000 tonnen een straatlengte voor op het vorige seizoen. Vorig seizoen waren dat ruim 63.000 tonnen. In de vier weken tussen 22 oktober en 19 november na men de inleggerijen bijna 40.000 ton nen mosselen af en bereikten het on gekend hoge cijfer van 144.390 ton nen ruim 60.000 tonnen meer dan het vorig jaar en ruim twee keer zoveel als in de seizoenen 1980/81 en 1981/82. Half miljoen Vorige week passeerde het aantal door de handel netto verzonden ton nen het halve miljoen, bruto waren het ruim 715.000 tonnen, het verschil tussen aangenomen door de handel en verzonden door de handel is de voorraad op de verwaterschepen en het zg. verwaterverlies. Het aantal aangevoerde partijen was 99 kleiner dan vorig jaar. Nu 1799 partijen waarvan, er 116..jn. het .Fonds werden gelost. Per. npvemr Der washet saldo 'van het Mossel- fonds 3'6^0ÖÖ^—De gemiddelde prijs die de laatste weken voor de mosselen wordt gemaakt is inmid dels wel 10,— minder dan de gemid delde prijs gerekend over het gehele seizoen. LEIDEN - Ongeveer 80 bewoners van het woonwagencentrum in Lei den zijp dinsdag in aktie gekomen te gen plannen hen te verspreiden over kleine kampen. Zij hebben een gesr- pek afgedwongen met burgemeester Goekoop. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Benschop: A. v. d. Beek te Genemuiden; te Tricht: J. L. Leestemaker te Wissenkerke. Aangenomen naar Hoofddorp (nieuwe predikantsplaats): J. W. Blankert te Eexta-Nieuw-Scheemda; naar Noorden: drs. M. D. Geuze te St.- Annaland; naar Nunspeet: W. J. C. van Rennes te Sprang; naar Tjer- kwerd en Dedgum (part-time) (toez.): mevr. G. Ezenga-Dijksterhuis, kand. te Groningen. Gereformeerde Kerken Beroepen te Veere Gapinge: C. H. B. Weijs, kand. te Veere, die dit beroep heeft aangenomen. Beroepbaarstelling: C. H. B. Weijs, Kaai 55, 4351 AB Veere. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Nijverdal: J. Bomhof te Ureterp. Aangenomen naar Velp: R. J. Blok, kand. te 's-Gravenhage, die bedankte voor Bergschenhoek, Beverwijk, Marknesse in kombinatie met Nage- le, Vleuten-De Meern in kombinatie met Breukelen-Maarssen, Zaamslag en voor Zuidwolde (Dr.). Bedankt voor Amersfoort-C.: B. Kamphuis te Voorburg; voor Uithui- zermeeden: J. Geersing te Hengelo. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Haamstede: M. Dijkstra, kand. te Drachten; te Aalsmeer: J. Plantinga te Leeuwar den. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te St. Annaland: M. Mon- dria te Waardenburg. Veemarkt Leiden LEIDEN, 28-11. Aanvoer totaal 1470. Slachtrunderen 1230, schapen en lammeren 240. Prijzen per kg: Stieren le 8,60 - 9,40, 2e 8,00 - 8,50; vaarzen le 7,85 - 8,90, 2e 6,60 - 7,75; koeien le 7,80" "8,85. 2e 6,80 - 7.70, 3e 6,10 - 6,75; worstkoeien 5,50 -ƒ6,60; dikbiiien extra kwaliteit 9,50 - 13,50. Prijzen per stuk: Schapen 200 - 245; lammeren 200 - 250. Overzicht: slachtrunderen: handel matig, en prijzen lager; schapen en lammeren: handel matig, en prijzen lager. WESTENSCHOUWEN Vuurpijlen Een werknemer van Bitumarin ontwaarde zaterdagmorgen om 05.15 uur in de richting Steenbanken een groen en een rode vuurpijl. De red dingboot President Jan Leis voer uit om de opgegeven plaats af te zoeken. Er werd echter niets gevonden en om 09.00 uur keerde de boot terug op station", de zuidelijke haven van Neeltje Jans. Vergadering C. et C. De Landbouw vereniging C. et C. houdt een algemene ledenvergade ring op vrijdag 16 december in café restaurant Zeelust te Westenschou- wen. Tevoren worden de leden uitge nodigd voor het nuttigen van een pa lingmaaltijd, waarvoor een eigen bij drage wordt verlangd. Aanvang 18.00 uur. Rond 19.30 uur volgt de vergade ring met op de agenda de vraagpun ten van de ZLM en na de pauze zal Pe ter de Koeijer uit Brouwershaven een dia-serie met toelichting laten zien over zijn reiservaringen in Po len, met na afloop een gedachtenwis- seling. De dames zijn mede welkom op deze vergadering. BURGH-H AAMSTEDE Programma Huisvrouwen Het aansluitend programma van de afdeling Westerschouwen van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen ziet er als volgt uit: woensdag 21 de cember: kerstavond in de Geref. kerk; 3 januari 1984: nieuwjaarsre ceptie te 14.00 uur in hotel Bom; 31. januari: demonstratie brooddeegfi guren door mevrouw T. Doeleman en op 14 februari de jaarvergadering. noordwelle Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen In het dorpshuis van Ellemeet werd vorige week een bijeenkomst van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen afdeling Noordwelle en omstreken gehouden. De avond stond in het teken van eigen kreativi- teit en dat dit idee wel aansloeg bij de leden mag blijken uit een opkomst van zo'n veertig personen. Na het openingswoord van de pre sidente en de afhandeling van het za kelijk gedeelte van de avond was het woord aan mevrouw Klompe- Vermuë, onder wiens leiding men kreatief bezig was met het vervaar digen van brooddeegfiguren. Eerst werd uitgelegd hoe het brooddeeg moet worden vervaardigd en vervolgens kregen de dames enke le tips en vele voorbeelden voor het maken van leuke figuren. Er werd met veel enthousiasme gewerkt en er werden aardig ideetjes opgedaan voor de vervaardiging van sinter klaassurprises. Aan het slot van de avond kreeg men een stencil mee en natuurlijk nam ieder zijn zelfgemaakte figuren mee om ze thuis in de oven te bakken en daarna te vernissen. Mevrouw Klompe ontving uit handen van de presidente een attentie. Op 20 december zal, wederom in het dorpshuis van Ellemeet, een kerstavond worden georganiseerd. duiveland/ nieuwerkerk Bijeenkomst Ned. Bond van Plattelandsvrouwen Afgelopen donderdag hield de af deling Duiveland van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen de maande lijkse bijeenkomst, ditmaal in het Verenigingsgebpuw „Ons Dorps huis" te Nieuwerkerk. Uitgenodigd waren mevrouw K. Koster van het dagverblijf „Brugzicht" en de heer C. Boot van het gezinsvervangend te huis „Schouwenoord". Beiden ver telden het een en ander over het rei len en zeilen van genoemde tehuizen. Het bleek een leerzame avond te zijn' met een - boven verwachting - goede opkomst. nieuwerkerk Aanrijding Op de splitsing Erlingsteenstraat- Ribesstraat te Nieuwerkerk kwamen zaterdagmiddag om 13.15 uur twee auto's met elkaar in botsing. Auto mobilist J. C. S. uit Nieuwerkerk reed over de Erlingsteenstraat en zou geen voorrang hebben verleend aan R. A. v. d. C. uit Nieuwerkerk, die uit de Ribesstraat kwam. Beide voertui gen liepen materiële schade op. middelburg Vergadering Zeeuwse Bibliotheekraad De Zeeuwse Bibliotheekraad ver gadert donderdag 1 december (19.15 uur) in de Statenzaal te Middelburg. Bij de ingekomen stukken begint zich de nota „Wat wilt u met de open bare bibliotheek" van de Nederlands Bibliotheek en Lektuur Centrum. De agenda vermeldt, verslag inspraak bijeenkomsten. informatie over de huidige stand van zaken van de werkgroep „Noodlot" en procedure „netwerkdiskussie". ZEVENBERGEN - De ondernemingsraad van de fa briek van de Suiker Unie in Zevenbergen noemt de plan nen van bestuur en direktie van de Suiker Unie om deze fabriek te sluiten onaanvaardbaar. Sluiting kan in de toekomst zelfs de kontinuïteit van het gehele koncern in gevaar brengen, zo zegt de raad in een vrijdag uitgege ven verklaring. Volgens voorzitters R. Thuring hebben bestuur en direktie de in juni bekendgemaakte plannen onvol doende onderbouwd. Veel argumen ten en aannamen van direktie en bestuur om te sluiten zijn onjuist of spekulatief. Thuring zei vrijdag geen nadere toelichting daarop te kunnen geven, omdat de ondernemingsraad de stukken van bestuur en direktie vertrouwelijk ter beschikking heeft gekregen en de beweegredenen niet openbaar kan maken. De Suiker Unie maakte in juni be kend dat van haar zes fabrieken Ze venbergen na de kampagne in 1987 gesloten moet worden om in de jaren negentig rendabel te kunnen blijven' draaien en de akkerbouwers/leden een redelijke prijs te kunnen blijven bieden. De bijna 200 personeelsleden wil het elders in het bedrijf onder brengen. Naast de sluiting maakte het bedrijf investeringsplannen ter waarden van 700 miljoen gulden be kend voor de vijf overblijvende fa brieken (zowel uitbreiding als mo dernisering). Eigen onderzoek De ondernemingsraad heeft aan de hand van het vertrouwelijke rapport van het bestuur en direktie zelf een onderzoek ingesteld met steun van onder andere de Landbouwhoge school in Wageningen, deskundigen van de Suiker Unie en het gemeente bestuur van Zevenbergen. De konklusie is dat Suiker Unie rendabel kan blijven produceren zon der Zevenbergen te sluiten. De raad meent dat er geen enkele reden meer is voor het opstellen van een sociaal plan. Met de vakbonden had de raad afgesproken daarover niet met hel bedrijf te praten zolang het onder zoek voorduurdo. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 28-11. Üp de paarden markt in Utrecht zijn maandag 237 dieren aangevoerd. De noteringen waren als volgt: Luxe paarden 28ÜÜ - 3800; werk paarden 2000 - 3100; oude paarden 1700 - 2400; 3-jarige paarden 1500 - 2500; 2-jarige paarden 1300 - 2250; veulens 375 - 1300; hitten 600 - 1425; pony's 200 - 775. Prijzen per kg geslacht gewicht: Oude slachtpaarden 4,40 - 6,25; jonge slachtpaarden 5,60 - 7,00. De handel was voor paarden matig, pony's slecht. Aardappel beurs Rotterdam ROTTERDAM, 28-11. Consumptie aardappelen', los verladen af bedrijf, per 100 kg, exklusief b.t.w. Klei-aardappelen: Bintje 35-50 mm 35,00 - 37,00; Bintje 50 mm op waarts 60,50 - 62,00 (ook voor fri tes); Bintje 35-55 mm opwaarts 44,00 - 45,00; Eigenheimer 35 mm opwaarts in zakken 79,00 - 83,00. Zandaardappelen: Bintje 35-50 mm 31,00 - 33,00; Bintje 50 mm op waarts 55,00 - 56,00. Exportaarappelen: Bintje klei 45 mm opwaarts in zakken 54,00 - 55,00. Voeraardappelen 8,00 - 11,00. Stemming was rustig. De ring van Honoria 27. Even aarzelt Eric. „Prins Padmond roept hij dan, zijn armen opheffend, „zie. ik ben ongewapen. Sinds wanneer verlaagt een prins der Franken zich een weerloos man, die als vriend komt. neer te schieten?" De ander laat de boog zakken en Eric gaat snel voort „Ge hoeft niet te vrezen, ik ben al leen en wil slechts met u spreken en wat voor een gevaar schuilt daarin?" De prins staat even in beraad en wenkt dan. „Zeg, wat ge te zeggen hebt vreemdeling, maar pas op. mijn pijl blijft op u gericht" Kalm treedt Eric naderbij en de ander trekt zich meteen onder de jeneverstruiken terug. „Niet verder", gromt hij. „Zeg mij eerst uw naam". „Mijn naam is Eric", antwoordt de Noor man. „Zijt gij dan de vorst der Noren, waarvan ik gehoord heb, dat hij in deze streken vertoeft?" roept de Frank iets minder vijandig uit. „Dezelfde", knikt Eric, ,,cn ik ben hier om de bewoners op te roepen, voor de strijd tegen Attilla, tegen de Attilla, waarheen gij vluch ten wil ge doet daaraan verkeerd, heer Padmond. Uw plaats is aan deze zijde van de bergen, als aanvoerder van uw volk. de dappe re Franken". „De keizer van Rome denkt er anders over," bromt Padmond bitter. „Mijn broeder Merwig moet immers regeren. Aëitus is al met een le ger onderweg om hem op de troon te zetten. ..Maar dat behoeft nog gij, noch het Franki sche volk goed te vinden", roept Eric uit. „Wees hun aanvoerder en zij zullen zich verzet ten Waarom vlucht ge dan weg''" Al die tijd is Padmond zorgvuldig in de scha duw gebleven met zijn linkerzijde naar de Noorman toegewend. Nu doet hij een stap naar voren en de Noorman begrijp, waarom Pad mond dat deed en daarmee heeft hij met een het antwoord op zijn vraag

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 9