Bollen bloeiden om Parijs Integratie biologisch museum in Zeeuwse museumstichting Vijfde plaats voor Schouws operette-duo bij KRO play-back-show Doelstelling GS in diskussienota Kerk gaat aan eigen gezag ten onder Rijkspolitieman verdacht van valsheid in geschrifte NOS-bestuur stemt in met bezuinigingen Zeeuwse Vrouwen voor Vrede naar Woensdrecht Humanitaire prijs voor prinses Juliana ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 29 november 1983 Nr. 23431 7 MIDDELBURG - Het museumbeleid van de provincie Zeeland omvat drie onderdelen. Het is gericht op de Zeeuwse musea, op de steunfunktie voor die musea en op de organisatie, welke een taak hebben op het museumge- bied. Dit staat in de diskussienota provinciaal museum beleid die Gedeputeerde Staten hebben opgesteld. Eerste doelstellingen van GS is de Stichting Zeeuws bio logisch museum onder te brengen bij de Zeeuwse mu seumstichting. GS gaan er vanuit dat die operatie het volgend jaar zijn beslag zal krij gen. Op die manier kan de Zeeuwse museumstichting uitgroeien tot een organisatie met twee deelmusea: een kultuurhistorisch museum (het hui dige Zeeuws museum in de Abdij te Middelburg) en een natuurhistorisch museum (het Zeeuws biologisch mu seum in de Oranjerie van kasteel Westhove in Domburg is hiervan de voorloper). Eerste doelstelling van gedeputeer de staten is de stichting Zeeuws bio logisch museum onder te brengen bij de Zeeuwse museumstichting. GS gaan er van uit dat die operatie begin volgend jaar zijn beslag zal krijgen. Doel Doel van een geïntegreerd Zeeuws museum is het bijeenbrengen, behe ren, dokumentaren en presenteren van museale voorwerpen uit de kuituur- en natuurhistorie van Zee land. Daarnaast is er een weten schappelijke taak, vooral naar de kant van de natuurhistorie, maar bo vendien moet ruimte worden ge maakt voor de edukatieve kant van de zaak. Huisvesting' Het meest ideale zou zijn als de twee deelmusea vlak bij elkaar zou den zijn ondergebracht. Het Zeeuws museum in de Abdij is nu krap behuisd, maar als de natuur historische kollektie er uit verdwijnt geeft dat voorlopig weer ruimte. GELEEN - Twee hoofdagenten van het politiekorps van Geleen zijn ge schorst, ministens voor de duur van het onderzoek dat de rijksrecherche instelt naar mogelijk wangedrag van de twee betrokken politiemannen. H. Bode (FNV): HILVERSUM - ,,De kerk gaat aan haar eigen gezag tenonder". Gezag berust op macht en werpt een wal op tussen de leiding van de kerk en de gelovigen. Deze stellingen poneerde H. Bode, de vice-voorzitter van de Vakcentrale FNV, maandagavond in eht KRO-TV-programma „Tussen Keulen en Parijs". Bode stelde dat vertrouwen binnen de kerk van levensbelang is. Hij vroeg zich echter af waar de basis van dat vertrouwen moet liggen. „Vertrouwen moet je verdienen, niet afdwingen", aldus Bode. De vice- voorzitter van de FNV deed zijn uit spraken naar aanleiding van het ver schijnen van deze maand van een do- kument, waarin zo'n veertig voor aanstaande katholieken (de Marienburg-groep) uit politiek, theo logie en vakbeweging, hun bezorgd heid over de toestand in de Neder landse kerkgemeenschap uitspreken. Mgr. J. Nienhaus, hulpbisschop van Utrecht, toonde zich in het KRO- programma gelukkig met het schrij ven van de Marienburg-groep. Hij liet desgevraagd weten het doku- ment - ook in zijn hoedanigheid van bisschop - graag te willen onder schrijven, zei het „met enige aarze ling". DANTUMADEEL - Op verdenking van valsheid in geschrifte heeft de distriktskommandant van de rijkspolitie in Dantumadeel (Fr.) de 50-jarige adjudan H. J. B., groeps- kommandant van dat korps, ge schorst. Een woordvoerder van justi tie heeft dat maandag meegedeeld. Uit onderzoek van de rijksrecher che, gericht op de mogelijke valsheid in geschrifte, is B. als verdachte uit de bus gekomen. Het onderzoek wordt nog voortgezet. Het biologisch museum in Dom burg is in de Oranjerie te klein ge huisvest. De ruimte is uitstekend te gebruiken voor edukatieve doelein den, maar niet geschikt om er een volwaardig museum in onder te brengen. De gebouwen van de pro vinciale bibliotheek in de Abdij zou den misschien uitkomst kunnen bie den, aldus GS. De Oranjerie kan dan als edukatieve ruimte worden aange houden; voorwaarde daarbij is dat de gemeente Domburg medewerking verleent. In de bibliotheekgebouwen zou ook een depot voor beide deelmusea moeten worden ingericht. Op het ogenblik zijn er nogal wat problemen met een depot. GS zouden het liefst zien dat aan de depotruimte een tech nische werkplaats wordt verbonden. Overigens moet worden vermeld dat over de bestemming van de biblio theekruimte (die vrijkomt als de nieuwbouw aan de Kousteensedijk wordt betrokken) nog geen beslissin gen zijn genomen. Edukatie GS vinden dat de musea een be langrijke taak hebben op het gebied van de edukatie of publieksbegelei ding. In het museumbeleid moet een verbinding worden gelegd naar het onderwijs, de kunsten, kunstzinnige vorming, volwassenedukatie, biblio theken, monumentenzorg, natuurbe scherming, milieu archeologie. Voor al het Zeeuws steunpunt voor kunst zinnige vorming en volwasseneduka tie en het Regionaal pedagogisch cen trum Zeeland kunnen hier een be langrijke schakel vormen. Het edu katieve museumbeleid kan gestalte krijgen via lesbrieven, gerichte ten toonstellingen, bevordering van zelf werkzaamheid van de bezoekers enz. De museumstichting moet ieder jaar een edukatief plan maken; de stich ting krijgt daartoe een speciale dienst met op termijn twee edukatie ve medewerkers en een halve admi nistratieve kracht.. Persooneel Over de personeelsbezetting zeg gen GS, dat er niet gerekend moet worden op forse uitbreidingen. Daar is geen geld voor, maar enige uitbrei ding is wel noodzakelijk. Zoals ge zegd wordt gedacht aan een eduka tieve medewerker. Verder noemen GS een technische kracht met kennis 'van fotografie, een deeltijd admi nistratieve kracht, tijdelijke krach ten voor suppoostwerk en een mu- seumkonsulent. Steunfunktie Naast de verantwoordelijkheid voor de provinciale musea heeft de provincie een taak ter ondersteuning van plaatselijke en regionale musea. Die steun bestaat onder meer uit re gelmatig overleg tussen de provincie, de gemeenten en de musea, opdat het beleid onderling kan worden af gestemd. Een belangrijke schakel vormt hier de museumkonsulent. De konsulent moet de samenwerking tussen de provincie en de gemeenten en tussen de musea onderling bevorderen; ook heeft hij een taak in de kwaliteits verbetering van de musea. GS den ken aan een 32-uurs-funktie; zij ge ven er de voorkeur aan de konsulent organisatorisch onder te brengen bij de Zeeuwse museumstichting. De konsulent kan zich toetsen aan een eigen begeleidingsgroep, waarin vertegenwoordigd zijn de Zeeuwse museumstichting, de Federatie van Zeeuwse musea en oudheidkamers, de sektie kultuurbehoud van de Zeeuwse kulturele raad enz. Fonds GS willen een restauratie- en aan koopfonds instellen. Uit dat fonds, gevormd uit provinciale geldmidde len, kunnen aankopen en restaura ties voor de musea in de regio's wor den gesubisidieerd. Voorlopig willen GS gedurende drie jaar ervaring op doen met zo'n fonds. De regionale en plaatselijke musea kunnen ook gebruik gaan maken van de provinciale uitleendienst. De dienst - die in oprichting is - gaat ten toonstellingsmateriaal en audio visuele apparatuur uitlenen. Financiën GS hebben berekend dat ruim 1 miljoen nodig is om het provinciale museumbeleid gestalte te geven maar beschikbaar is een krappe 1 miljoen. Gevolg daarvan is dat keuzes moe ten worden gemaakt en dat sommige onderdelen wat moeten worden uit gesteld. In ieder geval willen GS de integratie van het biologisch mu seum in de museumstichting door la ten gaan; tweede punt op de verlang lijst is de instelling van een edukatie ve dienst in de personeelsuitbreiding in de technische sfeer. Vervolgens hechten GS hoge waarde aan een goed depot. Deze drie onderdelen zijn voor GS van gelijk belang; zij moe ten met voorrang worden na gestreefd. vierde en laatste prioriteit is een volwaardig natuurhistorisch museum in Middelburg met een de pendance in Domburg. Inspraak Tot 1 februari 1984 is er gelegen heid kommentaar te leveren op de diskussienota provinciaal museum beleid. GS bekijken nog de mogelijk heid of in de loop van januari een hoorzitting kan worden belegd. De diskussienota is gratis verkrijg baar bij het provinciehuis, Sint Pie terstraat 42, 4331 EW Middelburg, tel. 01180-31428. DEN HAAG - Volgens het PvdA- Tweede-Kamerlid Henk Knol zijn er in de loop van vorige week in Surina me vijf mensen gearresteerd. Hij zei dat maandag tijdens de behandeling van de begroting van ontwikkelins- samenwerking uit de Tweede Ka mer. Knol zei zijn informatie uit twee bronnen bevestigd te hebben gekregen. DORDRECHT - Aktievoerende ambtenaren van het Dordtse energie bedrijf hebben maandagavond in Dordrecht de televisienetten van Ne derland 1 en Nederland 2 een uur lang onderbroken. HILVERSUM - Het bestuur van de Nederlandse Omroep Stichting NOS heeft in meerderheid ingestemd met de door de minister van WVC opge legde bezuinigingen van bijna 28 mil joen gulden op de omroepbegroting 1984. De Raad van Beheer (dagelijks bestuur) van de NOS heeft het bestuur toegezegd de bezuinigingen opnieuw aan de orde te stellen als blijkt dat gedwongen ontslagen onvermijdelijk zijn of dat een van de omroeporkesten moet worden opgeheven. Als gevolg van de bezuinigingen zul- ln in 1984 bij de NOS op zijn minst 100 tot 150 arbeidsplatsen verloren gaan. Van gedwongen ontslagen zal nauwe lijks sprake zijn, omdat de VUT-ge rechtigde leeftijd eenmalig naar 57 jaar gaat en er ruim 100 banen vrij komen door arbeidstijdverkorting Uitzending op vrijdag 30 december BROUWERSHAVEN - „Ik begin nog te bibberen als ik er aan terug denk", zegt Cora van Dienst. Zo nerveus waren zij en haar partner Ton van Brakel bij de opnames van de K.R.O. play-back show die op vrijdag dertig december op televisie uitgezonden zal worden. Deze opnames vonden vorige week woens dag 23 november plaats in de sporthal „De Schelft" in Noordwijkerhout. Het duo, dat het operetteduet „Zwei herzen im drei-vierteltakt" playbackte ein digde op de vijfde plaats. Woensdag 30 november Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.00 uur Schooltelevisie 15.00 uur Teleac 15.30 uur Kinderbios 16.30 uur Stuif es in 18.25 uur Teleac 18.55 uur Sanne 19.25 uur Kenmerk 20.00 uur Journaal 20.28 uur Socutera 20.30 uur Het landsbelang. Satirische magazine. 21.15 uur Ascenday. Engelse speel film. Het verhaal speelt zich af in Ier land. Het is 1920 en de opstandelin gen winnen terrein op de Engelsen. De gevechtshandelingen elders gaan aan de bewoners van een landgoed in Ierland voorbij. 23.00 uur Teleac 23.35 uur Journaal, 23.40 uur Nieuws voor doven Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Politieke partijen 19.20 uur Van gewest tot gewest. Re gionale rubriek. Dit keer wordt een bezoek gebracht aan Utrecht en Haarlem. 20.10 uur De vogelmens. Het verhaal speelt zich af op een Waddeneiland, waar de 11-jarige Otto zijn vakantie doorbrengt met zijn familie, Hij fan taseert dat hij kan vliegen evenals zijn zonderlinge oom. 21.10 uur Hertejoch Zanker. Muziek theaterstuk. 21.50 uur Cinevisie. Filmrubriek. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Studio Sport 23.25 uur Nieuws voor doven Donderdag 1 december Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.00 uur Schooltelevisie 16.00 uur Poldark 16.50 uur Scooby Doo 18.25 uur Teleac 18.55 uur Wordt vervolgd 19.25 uur De schipper blijft thuis 20.00 uur Journaal 20.28 uur How the west was won. Amerikaanse serie over het leven van de cowboys in het wilde westen. 21.55 uur Televizier magazine 22.35 uur Shogun. Blackthorne redt het leven van Taranaga tijdens een aardbeving en dat is de aanzet dat hij tot Samurai wordt verheven. Hij raakt hevig verliefd op Mariko. Zij wijst hem echter af omdat ontrouw in Japan met de dood bestraft wordt. 23.30 uur Journaal, 23.35 uur Nieuws voor doven Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur De Harold lloyd show 19.35 uur Pistache 20.40 uur Agatha Christie. Monica Daane heeft een landgoed geërfd waar nogal angstaanjagende gebeur tenissen plaatsvinden. Ze stuurt nu een echtpaar uit op spokenjacht. 21.30 uur Lijn 6. Dokumentaire in vier afleveringen die tot onderwerp hebben de handel en wandel van de Nederlandse en buitenlandse mid denstanders in een Haagse sanerings- wijk. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Nieuws voor doven „Het was een hele belevenis", ver telt Cora. „We werden zeer vakkun dig geschminkt en om half vijf begon de generale repetitie, waarbij alles precies gedaan wed alsof het de offi ciële uitzending betrof. Hierna kre gen we een diner aangeboden en van af negen uur 's avonds begon het dan echt". Ze waren als vijfde groep aan de beurt om voor het front van heel Nederland op te treden. Presentator Hennij Huisman probeerde Cora nog te verlokken om eens even echt te zingen, maar daar trapte ze niet in. DRACHTEN - Uit een woning in het Friese Opeinde is het afgelopen weekeinde een brandkast met een waardevolle muntenkollektie van ruim 150.000 gulden gestolen. De be woners waren op het moment van de inbraak niet thuis. WOENSDRECHT - Vrouwen van de beweging Vrouwen voor vrede in Brabant en Zeeland hebben politici en sympathisanten opgeroepen om op zondag 11 december naar Woens drecht te komen. Zij zijn van plan rond een deel van de vliegbasis een tijdelijke menselijke keten te vor men. Een woordvoerster van de bewe ging zegt dat de aktie is bedoeld om te herdenken dat dan vier jaar gele den het NAVO-dubbelbesluit is geno men en om de vrouwen in het vredes- kamp in het Engelse Greenham Com mon moreel te steunen. Van deelne mers wordt verwacht dat zij zelf zul len zorgen voor muziek en bloemen. DEN HAAG - Prinses Juliana heeft in de New York de internationale prijs van B'nai B'rith ontvangen B'nai B'rith is een 140 jaar oud-" Joodse organisatie, die zich beijvert voor de verbetering van de internat! onale menselijke verhoudingen. De prinses kreeg de prijs (een medaille en een bronzen plaquette) wegens haar „toegewijde pogingen om het le ven van haar volk te verbeteren, haar uitstekende leiderschap en haar bijzondere verdiensten voor haar land". Tot eerdere ontvangers van de prijs behoren koningin Wilhelmina. David Ben Goerion, Golda Meir, Harry Truman en Willy Brandt. „Ik ga daar niet voor gek staan", zegt Cora. Het optreden van het operette-duo duurde precies twee mi nuten en elf seconden, daarna klonk de zoemer ten teken dat ze „wegge drukt" waren door de jury. Deze jury bestond uit Kees Schilperoord, Ju dith Bos en Henry Remmersv Dit- wegdrukken kw.anto(j/J&lgens Judith Bos omdat ze op de verkeerde knop had gedrukt. „Maar dat nemen we maar als zoete koek", zegt Cora. Oliebollen De uitzending was, ondanks de grauwe novembermiddag, al hele maal in de sfeer van oudejaarsavond, kompleet met oliebollen die uitge reikt werden aan de deelnemers en aan de mensen op de eerste rijen van de zaal. Er zaten in die zaal ook onge veer dertig supporters, die meegeko men waren uit Brouwershaven en Zierikzee. Dat Cora en Ton als piay-back ope retteduo al enige bekendheid genie ten, blijkt uit de aanbiedingen voor optredens die ze krijgen. Zo werd er opgetreden voor het personeel van Rijkswaterstaat op de Neeltje Jans, terwijl er nu weer een aanbieding ligt om voor de buschauffeurs van de Z.W.N. op te treden. Maar de meeste mensen zullen het toch moeten doen met het optreden van het duo op de buis op 30 december aanstaande. Woensdag 3U novem ber, 13.00 uur. Ne derland 1: ..Sanne". Nu alle moeilijkhe den moeten Sanne en Chiel het voorlopig samen zien te klaren. DEN BOSCH - In Den Bosch gaat zich in 1984 het Amerikaanse bedrijf Inmod Incorporation vestigen, dat werkgelegenheid kan bieden aan 120 mensen. Inmod vervaardigt geheugen modellen voor computers. DEN HAAG - Het Haags gemeen temuseum laat vanaf 17 december tot en met 29 januari een foto-impressie zien van de nog vers in het gehugen liggende vredesdemonstratie van 29 oktober. Het gaat om een selektie van 150 foto's, die zijn gemaakt door leden van het Afnsterdams Fotografenkol- lektief. AMSTERDAM - De ontvoeringszaak Heineken is de derde week in gegaan zonder dat er nog kontakt is geweest met de ontvoerders van Alfred Hei neken en zijn chauffeur Ab Doderer, die op woensdag 9 november voor het hoofdkantoor van het Heineken-con- cern in Amsterdam door drie mannen werd gekidnapt Advertentie Wal dacht u van een origineel Sint Nicolaas kado. Bijvoorbeeld bedrukt met naam en adres plus enveloppen in een leuke verpakking. lakenman ochtman voor een origineel Sint Nicolaas kado DRUKKERIJ LAKENMAN A OCHTMAN BV JANNEWEKKEN 11 4301 HH ZIERIKZEE TEL. Oil 10-6551 91 Ontdaan keken Henk en Claudette elkaar even aan, woorden schenen ze niet meer te kunnen vinden. Hij greep zijn jas van het bed, waar hij hem nonchalant had neer geworpen bij aankomst, smeet de kamersleutel op de tafel en vertrok zonder groet. Claudette hoorde het gebrom van de fiets, toen hij vertrok, maar ze klom niet op de stoel om door het zol derraam haar geliefde zo lang moge lijk na te kijken. Nuchter zette ze theewater op en keek in de kast, wat ze nog aan eetbaars had. Het was niet veel bijzonders, dat was jammer, want nu was plotseling dat brok uit haar keel weg, dat er dagenlang geze ten had. Die ruzie had haar goedge- daan, aan de gevolgen wilde ze voor lopig liever niet denken. Ze bekeek aandachtig haar nagels en glimlach te, omdat ze hem een paar heerlijke tekens meegegeven had tot aanden ken. Nita wist immers, dat hij bij haar was? Dan kon ze zelf van Henks gezicht aflezen hoe de conversatie was geweest. Even later werd weer op de deur geklopt, nu zachter en Claudette riep verwonderd: „Binnen!" Met een verzachte glimlach ver scheen het oude dametje, dat haar kamer had onder de hare. Ze droeg een pannetje dampende soep in haar handen en zei wat verle gen: „Ik heb nog zulke heerlijke soep over van de zondag, ik dacht bij me zelf, ik zal de juffrouw een bordje brengen. U zag er zo koud en moe uit toen u thuiskwam en vanmiddag was u ook al niet thuis om te eten. Ik hoop, dat u mijn goede bedoeling eer aan wilt doen." Met beide handen nam Claudette het pannetje aan, ze had nergens meer zin in dan in hete soep en het oude dametje liep hoofdschuddend de vele treden weer af van de zolder trap. Ze had al heel wat meegemaakt door NEL SCHUTTEVAÊR-VELTHUYS in de tijd, dat die vreemde juffrouw boven haar hoofd bivakkeerde. Maar vandaag was het toch wel al te bar geweest, daarom had ze meneer van beneden maar eens gewaarschuwd. De rustige kamerbewoners hadden al eens eerder gevraagd of het niet te gek was, dat altijd die man op die bromfiets op bezoek ging bij die Pa- risienne, ze pasten totaal niet in die omgeving. En Henk haalde ondertussen uit zijn bromfiets wat hij kon, zijn ge dachten waren erg verward, natuur lijk school wel een grond van waar heid in alles wat Claudette hem naar het hoofd geslingerd had. Wim ziek? Ongelooflijk, de jongens waren nooit ziek, hoewel Wim kon de laatste dagen zo typisch kijken, net of hij pijn had. Soms had Henk gemeend, dat Wim hem zo raar aankeek, omdat hij ergens achter gekomen was, het kon, want Claudette was nooit voor zichtig met haar uitlatingen tegen vreemden. Hij voelde voorzichtig aan zijn neus, waar nog wat geronnen bloed aan kleefde, dat moest hij straks bij dat slootje even wegwassen. Nita zou zo schrikken. En dan die schram men verdikkeme, wat had ze scherpe nagels, die kleine kat hij moest maar zeggen, dat hij met zijn gezicht in een heg langs de weg was gevallen. Ziezo, nu even afwassen Hij zette de bromfiets tegen een hek en doopt voorzichtig zijn zakdoek in het slootwater. Het was al bijna donker, de kant was vrij stil, het herfstweer had de grond week gemaakt. Zijn voet gleed steeds dieper weg in de modder, hij greep naar wat grassprieten om in even wicht te blijven, maar onverwacht tuimelde hij achterover en haalde een nat zitvlak. Met grote moeite wist hij 2ijn bovenlichaam droog te houden, zenuwachtig sl^eg hij zijn nagels in de modderkluiten en wist weer op het droge te klauteren, zijn zakdoek lag als een witte vlek op het kroos van de kikkersloot. Henk was dankbaar, dat tot nu toe geen pu bliek was komen opdagen, hij kneep een beetje in zijn natte broek, waar het vieze water een spoor naliet tot de bromfiets. Naar was dat, zo'n nat achterwerk, hij moest zien dat hij zo vlug mogelijk thuiskwam, anders werd hij nog ziek. Het werd nog een onaangenaam kwartiertje, want ook de regenjas was nat en zwiepte koud tegen zijn kuiten. Het enige voordeel was, dat hij nu thuis kon vertellen, dat hij bij het uitwijken vooreen bre de auto in de sloot was geraakt. De laatste minuten sufte hij er een beet je over, hoe ze allemaal angstig zou den vragen of hij geen letsel had ge kregen. Dan kon hij nog wat gaan schelden op een ruwe chauffeur, zou een douche nemen en Nita legde dan heerlijk schoon goed voor hem klaar, terwijl ze zou zorgen voor hete koffie of thee. De thuiskomst viel heel anders uit. Nita was er niet. Jan wel, maar die zat zo verdwaasd te kijken met zijn bleke gezicht en hij vroeg helemaal niet, waarom zijn vader er zo verfom faaid uitzag. In het hoekje bij de haard ontdekte hij Thea, ze zat te breien, vroeg al leen: „Kom je eindelijk ook eens kij ken?" Hij huiverde, niet alleen van de kilte buiten, ook van de kilte die in de huiskamer hing. Verslagen zei hij: „Ik heb in de sloot gelegen, kijk maar, ik ben helemaal nat." Thea keek minachtend naar hem. zei dan nuchter: „Dan zou ik maar gauw ander goed aantrekken en zo vlug mogelijk naar de stad brom men, Wim ligt in het ziekenhuis. Hij is heel erg ziek (*'ordt vervolgd)»

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 7