Storm hield Sint niet weg uit Burgh en Haamstede Loeiende brandweerauto bracht Sint in Zonnemaire Sint Nicolaas arriveerde zaterdagmiddag in Bru Brouwershaven stond in teken van Sint Nicolaas 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 29 november 1983 Nr. 23431 5 Op de stoep van het oude Raadhuis aan de Ring in Haamstede werd Sint Nicolaas verwelkomd door de burgemeester van Westerschouwen, mevrouw J. L. Niematitsverdriet-Leefikeer. BURGH-HAAMSTEDE - Ook in Burgh en in Haamste de werd zaterdag Sint Nicolaas met gepaste vreugde bin nengehaald. Het jaarlijks terugkerende feest werd ook dit jaar weer georganiseerd door de middenstandsvere niging Burgh-Haamstede. Op de koude zeedijk van Burghsluis-Haven kwam de Sint, vergezeld door een groot leger van Pieten, via een steile wandelsteiger blazend van inspanning aan wal, waar hij begroet werd door de voorzitter van de midden standsvereniging, de heer J. Geleijnse. door een gedeelte van de nieuwbouw van Haamstede stopte de stoet voor het oude Raadhuis op de Ring. Via versterkers was het daar aanwezige publiek al in stemming gebracht door het spelen van sinterklaaslied jes. Voor het havenkantoor, de oude top van de vuurtoren, had de muziek vereniging .Witte van Haemstede" al geruime tijd de aanwezige kinder schare en hun ouders bezig gehouden met het spelen van een aantal sinter klaasliedjes, terwijl ieder kind in middels ook al een geschenkje had ontvangen. Vele kinderhandjes wer den door de Sint geschud en massa's pepernoten werden rondgestrooid. Gemotoriseerd vertrok het gezel schap naar Burgh, waar de Sint plaatsnam in een open rijtuigje van de heer Buth, met mevrouw Buth aan de leidsels. Vervolgens vertrok de stoet, met de muziekvereniging voor op, richting Haamstede. Na een rit Welkom Op de stoep werd de Sint welkom geheten door de burgemeester, me vrouw J. L. Niemantsverdriet-Leen- heer. Zij uitte haar bewondering voor de hoge gast, omdat Sinterklaas ondanks het stormachtige weer toch de haven van Burghsluis had weten te bereiken. „De middenstand van Burgh-Haamstede hebben hun uit erste best gedaan om zoveel mogelijk geschenken in voorraad te hebben, al zullen de pakjes dit jaar, onder in vloed van de ekonomische recessie, waarschijnlijk wel wat kleiner uit vallen". De Sint had tijdens zijn tocht naar Haamstede ontdekt dat de gemeente een nieuw sportkomplex rijk was ge worden en feliciteerde de burge meester er mee. Ook was hem vanuit de koets opgevallen dat het Dorps huis in aanbouw was. „Misschien kan ik volgend jaar deze koude stoep verwisselen voor een verwarmd po dium in het nieuwe Dorpshuis." De Sint sprak de hoop uit dat hij vrij dagmiddag aanstaande heel veel kin deren zou kunnen verwelkomen in Krayestein, waar Pommetje Horle piep twee voorstellingen geeft, voor de kleuters en voor de wat oudere schoolkinderen. Na in hotel Bom een beetje op ver haal te zijn gekomen van de lange zeereis en de intocht in Burgh- Haamstede, trok hij ter plaatse de eerste winnaars van de prijzen, die beschikbaar zijn gesteld in het kader van de Sint Nicolaas-aktie van de middenstandsvereniging Met wapperende haardos verscheen Sint Nicolaas zaterdagmiddag voor de kindertjes van Zonnemaire. ZONNEMAIRE - In Zonnemaire schijnt Sinterklaas zo langzamerhand traditiegetrouw de meest wonderlijke gebeurtenissen te overkomen. Toen hij daar zaterdag op een winderige middag arriveerde was het weer raak. Terwijl de kinderen op het Breedveld vol ongeduld op zijn komst wachtten, passeerde daar een paniekerige Zwarte Piet die een van zijn maten kwijt was. Op zijn verzoek zochten de kinde ren mee naar de kwijtgeraakte Piet, die nota bene op het dak van de oude Rabo-bank werd gesignaleerd, waar hij niet afdurfde. In samenspraak met de jeugd werd de brandweer in Dreischor gebeld, die zich meldde met loeiende sirene - tot grote verrassing - ook met de Sint. Tegelijkertijd kwam er ook nog een bus van de ZWN aan, dus het was een geweldige drukte op die centrale plaats in Zonnemaire. Met een ladder en gehangen aan een touw werd Piet bevrijd uit zijn benarde positie, zodat de feestelijk heden toen goed konden starten. Die begonnen met een rondgang door het dorp, voorafgegaan door het muziekgezelschap Nut en Uitspan ning, met Sint in de brandweerauto en drie Pieten er strooien met lek kers bovenop. Einddoel was het Ver enigingsgebouw, waar het gebruike lijke Sinterklaasprogramma met zin gen van (welkomst)liedjes en uitde len van kado'tjes, versnaperingen en limonade. Play-backgroepen Elles Sayers uit Zierikzee ver maakte de jeugd met een poppen kastvoorstelling van haar theatertje „Alteklein" en maar liefst zeventien play-backgroepen toonden hun kwa liteiten op dat gebied. De jury, geko zen uit alle leeftijdsgroepen van de Zonnemairse bevolking, had het moeilijk met een keuze maken uit groepen van de Heidezangers tot een imitatie van Diane Dors toe. De oudere kinderen kregen een armlampje mee, de kleuters werd bij het naar huis gaan verrast met een puzzel. Nooit zo druk geweest 's Avonds ging het feest nog ver der. Weer traden de play- backgroepen van de schooljeugd uit Zonnemaire op, aangevuld met vijf groepjes van oudere jeugd. Het was nog nooit zo druk geweest op Sinter klaasbal met medewerking van het Schelde Trio, stelde menigeen - ook de organiserende Middenstandsvere niging - vast. Na een grote rondgang door hei dorp, met een speciale stop voor he' bejaardentehuis „In 't Opper", ging het gezelschap naar het Dorpshuis voor een gezellig samenzijn met de jeugd. Juist op die dag werd Martine Ruitenbeek vijf jaar, en natuurlijk stond dat in het grote boek. Heel de zaal zong voor haar „Lang zal ze le ven". Schatzoeken BRUINISSE - Tussen twee depressies in kwam Sinter klaas zaterdagmiddag- toch nog met redelijk weer in de vissershaven van Bruinisse aan. Hij was in het Zijpe overgestapt op het betonningsvaartuig „Grevelingen" van kapitano senór De la Ronde die hem met maar liefst zes charmante medewerkers voor de kaoie afleverde. Verrassend kwiek voor zijn leeftijd klauterde de kinder vriend tegen de steile trap op waar een grote groep kin deren en ouders voor een hartelijk welkom zorgden. Dit welkom werd muzikaal on derstreept door het muziekkorps „Nu met Hope", de drumband en de majorettes. Op de onrustige schim mel reed de fors besnorde grijsaard achter de muziek aan naar het cen trum van het dorp. In de muziektent heette burge meester T. C. Hekman de Sint na mens het gemeentebestuur en alle Bruse kinderen welkom in het dorp: „Niet op het tochtige havenplato maar wat meer beschut in de muziek tent, in de overeenstemming met uw hoge ambt, heten we u en de Pieten welkom en zijn blij dat jullie geen te kenen van zeeziekte vertonen". Ondeugende jongens „We hebben ons best gedaan onze muziektent op tijd schoon te krijgen nadat enkele ondeugende jongens de ze met minder fraaie woorden had den beklad". Maar ook Sint kent dit probleem zoals hij in de Spaanse Edi tie van de Nieuwsbode had kunnen lezen, omdat enkele Pieten een rava ge in de kleuterscholen hadden aan gericht zonder op te ruimen. „Sinter klaas, dit is een vorm van gezagson dermijning wat uiteindelijk leidt tot een gezagskrisis. Uw Pieten moeten toch zeker op dit punt een voorbeeld zijn". Als om het leeftijdsverschil te il lustreren en om de burgervader ge rust te stellen klopte de Sint hem ge ruststellend op de schouder alsof hij wilde zeggen „Goed gedaan jochie". Hij verzekerde de burgemeester dat de betreffende Pieten wel degelijk op de zwarte billen hadden gekregen voor hun nachtelijke dwaling. Hierna besteeg hij z'n vurig ros weer waarbij hij zorgelijker keek dan toen hij op de schommelende boot stond. Twee hoogheden in Bruinisse: Sinterklaas in eigen persoon, geflankeer door de voorzitters van de Stichting Festiviteiten Bruinisse, de heer A. .1 Bal. die het welkom had voorbereid. Op het podium Ook andere kinderen stonden in het grote boek, zoals Daniël Jonker die spontaan een lied voor Klaas zong, of Jessica van Gelder, die het ontroerende Franse liedje „Sur le pont" voortreffelijk vertolkte. De jeugd stelde het zeer op prijs dat Sint ook de vaders en moeders op het po dium liet komen om een koortje te vormen. De ouders gaven hier na lichte aandrang van de Pieten spon taan gehoor aan. Het werd een gezellige middag die werd besloten met een film, gedraaid door jeugdsoos De Pul. Burge meester Hekman bedankte de Stich ting Festiviteiten en de Onderne mersvereniging „Bru" voor de mede werking die zc aan de middag had den verleend. Na dit officiële gedeelte konden de grote kinderen op stap gaan om door middel van letters, die overal op de etalages van de middenstanders te vinden waren, een zin op te lossen die zou aangeven waar de grote schat van Sint Nicolaas zich bevond Diany Stoel was de eerste die de oplossing gevon den had, wat haar een kado opleverde. Uit de overige goede oplossingen zou Sint's middags in hetTonnenmagazijn nog vier winnaars trekken. Sinterklaas zelf zat ondertussen gezellig op een stoel vóór de muziektent Hiervan maakten vel kleintjes inmiddels voor zien van een clownsgezicht gebruik om iets aan de Sint te vragen of een liedje voor hem te zingen. Kinderfeest Het feest zette zich 's middags van af half twee voort in het Tonnenmaga- zijn. Op een leuke manier geleid door Jan de Maat van de middenstands ver eniging, keken vele kleine kinderen, geschminkt als clown, kompleet met feestmuts, zich de ogen uit Eerst naar Sint Nicolaas, die de vier andere win naars van de zoek-de-schat-spel uit de goede oplossingen trok. Dit waren de gebroeders Taco en Sjoerd Haringsma, Inge Marchand, Wilmar van der Zande en Annemiek de Vlieger. Hierna was er het optreden voor Sinterklaas van de play-back groepen die vorige week op de eerste drie plaat sen in de leeftijdsgroep tot twaalf jaar eindigden, namelijk „Culture Club", „Kim Wilde" en de „Star Sisters". En daarna was het podium voor de drie 4^ De Goedheiligman arriveerde zaterdagmorgen met het m.s. Spanjein de haven van Brouwershaven. In zijn gevolg bevonden zich een drietal „witte clowns-pieten" (op de achtergrond), die het kinderfeest luister bijzetten. clowns, die met Sint mee uit Spanje waren gekomen. De muzikale bege leiding op de piano werd deze middag verzorgd door de heer P. Everwijn. Na de pauze trad er een bijzondere artiest op, die de zaal eerst wist te boeien met zijn hoedenspel, waarmee hij het aloude verhaal van de nieuwe kleren van de koning uitbeelddde en daarna een pop penkastspel „vrije expressie". Ze waren wel „bèk- afmaar hadden dan ook een etentje voor twee verdiend in een restaurant naar keuze, waarbij zelfs het vervoer van en naar de eetgelegenheid door de Brouwse middenstand verzorgd zal worden. Hieruit kon men weer het tot in de puntjes verzorgde beleid van de organisatoren proeven, die deze dag mede tot een geslaagde maakten. BROUWERSHAVEN - Ondanks de storm en de regen van 's nachts, was het zaterdagochtend om elf uur droog toen Sinterklaas met zijn, met vlaggetjes versierde schip, m.s. Spanje" in de oude haven van Brouwershaven arri veerde. De vele belangstellenden konden vervolgens vast stellen, dat de Sint meer over zeebenen dan over paard- ryervaring beschikte, want er werd zelfs een keuken trapje aangedragen om hem op het paard te helpen. 's Avonds was het Tonnemagazijn door de professionele verlichting om getoverd in een komplete disko, waar uit naam van Sinterklaas door de jeugd van twaalf tot zestien jaar heel wat afgedanst werd op hedendaagse pop muziek, verzorgd door de Radio Drive- in Show. Hoogtepunt vormde de dans- wedstrijd, waarbij de juzy bestond uit Hans Kik van de middenstandsvereni ging en Jolanda de Jong en Ina van der Weele die „uit de zaal geplukt waren". Zij stuurden telkens dansende stellen de vloer af tot de besten overbleven. Dit bleken twee jongens uit Rockanje te zijn, John Poldervaart, 21 jaar oud en Jan Moerman twintig jaar. Zij heb ben allebei een vriendin in Ellemeet en komen daardoor vaak op het eiland. Hun danstechniek bestaat geheel uit 1 r ft W Omdat de schimmel zelf dit weer niet zo zag zitten, werd de Goedhei ligman tenslotte met vereende krach ten op het paard geholpen. Hierna reed hij, begeleid door de brassband Apollo en de Brouwse majorettes naar de muziektent waar de ont vangst zou plaatsvinden. Sinterklaas zou ook 's middags nog aanwezig zijn bij de kindermiddag die ter ere van hem in het Tonnenmagazijn gehou den werd, terwijl er zaterdagavond een Sint Nicolaas disko bal plaats vond. In het gevolg van de Sint bevonden zich dit jaar, behalve de drie vertrouw de zwarte Pieten, ook drie „witte Pie ten" in de vorm van drie clowns. Naast de muziektent was een open schmink- kamertje opgesteld, waar elk kind die Wat wou, zich eveneens als clown kon laten schminken, om zo verder de hele dag ter ere van Sint Nicolaas rond te lopen. Na welkomstwoorden van bur gemeester C. Slabbekoorn en een toe spraak van Sinterklaas zelf, was er een optreden van de Brouwse majorette- groep en de brassband Apollo, wat de Sint zeer apprecieerde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 5