Uw Gasbedrijf adviseert, nn Onroerend goedbelasting in Middenschouwen met vier procent omhoog Rekreatiebeleid Middenschouwen Bijna nieuw prefabgebouw voor jeugdsoos „Tracé" Opbergen archief in Duiveland blijft beste oplossing Stookkosten omlaag? Onderzoek naar werker varingpr o j ekt voor jongeren P. M. Pieper heropende gemoderniseerde winkel Gemeentebegroting '84 vastgesteld Kollege Middenschouwen: Sinterklaas komt naar Scharendijke Soosleden aan de slag... Woningbouw en straten MIDDEN MIDDENSTAND 4 MIDDENSCHOUWEN - De onroerend goedbelasting gaat in Middenschouwen met vier procent omhoog. PvdA raadslid W. G. Renden was de enige tegenstem mer. Het CDA stemde voor, hoewel fraktievoorzitter A. B. Koster er de nadruk op legde dat hij voor de toekomst zo weinig mogelijk, of liever in het geheel geen be lastingverhogingen zag doorgevoerd. De begroting voor de komende jaren zou rond moeten komen door binnen die begroting naar financiële middelen te zoeken, was zijn mening. De VVD ging akkoord, maar fraktievoorzitter J. M. van Langeraad had bij de vaststelling van de gemeente begroting al laten uitkomen er nog steeds niet van over tuigd te zijn dat deze belastingverhoging als sluitpost voor de begroting moet dienen. Ook vier procent omhoog gaan graf- en begraafrechten, leges, vvoon- forensenbelasting, hondenbelasting en scheepvaarttarieven. In zijn repliek zei wethouder Hart maandagavond al eerder, dat aan een verhoging van vier procent van de onroerend goedbelasting niet valt te ontkomen. Hij rekende de VVD voor dat het niet mogelijk was alleen de inflatie van drie procent door te bere kenen, zoals deze fraktie had voor gesteld. Wethouder Hart gaf ter over tuiging een aantal posten aan die in 1984 te verwachten zijn en waarvoor nog geen raming is opgenomen, zoals het aansluiten gas van 91 percelen in onrendabele gebieden. Nieuw voorstel PvdA Voordat het kollegevoorstel in stemming kwam, kwam Renden met een nieuw voorstel: het verhogen van de zakelijk gerechtigden met zeven procent en het niet-verhogen van de feitelijke gebruikers (huurders van woningen), hetgeen volgens hem voor de zakelijk gerechtigden weinig zou uitmaken en de meeropbrengst voor de gemeente enigszins zou ver- In Middenschouwen MIDDENSCHOUWEN - De ge meente Middenschouwen gaat bekij ken of de mogelijkheid aanwezig is een zogenaamd werkervaringprojekt voor jongeren op te zetten. In zijn repliek op de begroting '84 merkte burgemeester W. den Boer op, dat de mogelijkheden tot het te- rugdringen van de werkloosheid en met name de jeugdwerkloosheid be perkt zijn, maar dat al het mogelijke zal worden gedaan. Hij memoreerde de aanstelling van een projektleider bij de Stuurgroep Werkloosheid ,,Schouwen-Duiveland/Sint Philips- land", die binnenkort over een eigen onderkomen te Zierikzee zal beschik ken en die vandaaruit aktiviteiten kan stimuleren en begeleiden. Eisen versoepelen Een soepeler opstelling van de toe passingsregels acht burgemeester Den Boer noodzakelijk om mensen aan het werk te krijgen. VNG en regi ogemeenten hebben al bezwaar aan getekend bij de betreffende ministe ries tegen de hun inziens te zware eis van een „unaniem positief advies'" die de Regionale toetsingskommissie Midden- en Noord-Zeeland moet uit brengen eer werknemers met behoud van uitkering aan de slag mogen. Tot slot merkte de burgemeester op dat er bij de technische dienst gere geld jongeren ingeschakeld worden om in een stage-periode praktische ervaring op te doen. MIDDENSCHOUWEN - Bij monde van wethouder L. Hart liet het kolle ge tijdens de raadsvergadering maandagavond weten, dat ten aan zien van het rekreatiebeleid alle be trokken belangen goed moeten wor den afgewogen, ook voor degenen die aan de rekreatie een boterham ver dienen. Met de rekreatiekommissie en de stedebouwkundige gaan B. en W. de mogelijkheid bekijken om een be leidsplan voor de gemeente op te stel len zonder dat daarbij een extern bu reau wordt ingeschakeld. De rekreatiekommissie heeft in tussen vergaderd over het in 1984 te voeren beleid ten aanzien van mini- campings, overloopterreinen en der gelijke. Het advies wordt binnenkort behandeld in de kollegevergadering. Over de opmerkingen in de algeme ne beschouwingen over de kampeer- wet kon wethouder Hart slechts kon- kluderen dat het laatste woord daar over nog niet is gesproken. „De Bout" Een Stichtingsvorm voor het Re- kreatieplan De Bout behoort niet tot de mogelijkheden. De nadere invul ling van het plan is afhankelijk van het overleg tussen de exploitant en de gemeente. Het voornemen bestaat het bestemmingsplan zodanig vast te stellen dat voor de konkrete invul ling toestemming/medewerking van het kollege noodzakelijk is. Sociale rekreatie heeft daarbij zeker de voor keur. De subsidie voor de werkgroep Evenementen Scharendijke/Elle- meet blijft, evenals op de primitieve begroting '84 1.500,-. Optrekken tot 1.850,-, gelijk aan het geraamde te kort van de werkgroep, zou het ge meentelijk subsidiebeleid doorkrui sen. Ook de andere subsidies bleven gehandhaafd op het niveau van 1983. MIDDENSCHOUWEN - In zijn repliek op de gemeentebegroting '84 noemde burgemeester W. den Boer het een prettige zaak dat er uit de algemene be schouwingen van de raad - zij het dat er op onderdelen van het voorgenomen beleid genuanceerd gedacht wordt - eensgezindheid in optreden valt waar te nemen. Het kollege acht dat van groot belang in een tijd waarin moeilijke en soms pijnlijke beslissingen moeten worden genomen. B. en W. hebben de indruk dat er ten aanzien van de gemeentelijke ar chiefruimte enig misverstand bestaat, vandaar dat de burge meester deze zaak nog eens op een rijtje zette. Omdat de plannen voor een nieuwe centrale archiefbewaarplaats in Zie rikzee niet doorgingen, heeft de ge meente Duiveland aangeboden een archiefruimte aan te brengen waar de oud-archieven van Brouwersha ven, Middenschouwen en het Water schap opgeborgen kunnen worden. Ondanks het afhaken van Brouwers haven ziet het er naar uit, dat kosten voor deelname toch aanzienlijk lager zullen liggen dan voor Zierikzee het geval geweest zou zijn. Bovendien is de aanpassing van de eigen kluis vrij kostbaar, terwijl de ruimte voor uitbreiding beperkt is. Voorshands achten B. en W. zich ge bonden aan de principe-toezegging tot deelname in Duiveland, genomen op een tijdstip dat nog niet duidelijk was wat er met het gemeentehuis te Srharendijke zou gebeuren. Brandweer Het kollege acht het niet raadzaam op dit moment een regionaal behoefte-onderzoek ten aanzien van de brandweer in te stellen, daar eventuele overdracht van taken naar blijken dat grondprijzen, niet alleen die in Putmeet III, door rentebij schrijving te hoog zullen worden, zal het kollege de raad voorstellen om af te zien van verdere rente-bijschrij ving. De rentelasten die hier uit voortvloeien kunnen voor 1984 oplo pen tot 87.544.22 aldus de wethou der. Vervroegd aflossen van geldlenin gen met een hoge rente heeft weinig zin, omdat in de meeste gevallen de eerste tien of vijftien jaar niet afge lost kan worden, terwijl er tevens enige procenten over het extra afge loste bedrag moeten worden betaald. SCHARENDIJKE - Op uitnodiging van de belangenvereniging Mid denstand zal Sinterklaas zaterdag 3 december zijn intocht doen in Scha rendijke. De Goedheiligman arri veert om 13.45 uur per boot in de ha ven. Burgemeester W. den Boer van Middenschouwen verwelkomt Sin terklaas en spreekt hem toe. Vervelend,die hoge stookkosten, zodra het kouder wordt. Maar wist u dat er tegenwoordig C.V.-ketels bestaan die minder gas verbruiken? Misschien iets voor u. Informeert u eens bij uw Gasbedrijf. Dit iseen publicatie van dein VEG1N samenwerkende Gasbedrijven. Ix1 Wethouder L. C. Hart: ,,Aan verho ging onroerend goedbelasting valt niet te ontkomen hogen. Dan zouden volgens hem niet de zwaarste lasten door de zwakste schouder gedragen worden. Zijn voorstel werd niet in stem ming gebracht, omdat het kollege bij het oorspronkelijke voorstel bleef en daarin de raad - op Renden na - aan zijn zijde vond. Het was en bleef ech ter een „heet hangijzer". Vrijstelling- Wethouder Hart had in zijn repliek de PvdA al geantwoord, dat pas wan neer iemand minder verdient dan het minimumloon de mogelijkheid bestaat op verzoek van de betrokke ne de belasting te verminderen. Ter vergadering beloofde hij ten aanzien van deze vrijstelling van onroerend goedbelasting in samenwerking met de Intergemeentelijke Sociale Dienst de betrokkenen van deze mogelijk heid op de hoogte te brengen, waar mee Renden zich erg tevreden toon de. Het kollege zal laten onderzoek of de invoering van toeristenbelasting per 1 januari '85 mogelijk is. Van Langeraad vond het jammer, dat dit niet reeds voor '84 was gebeurd. Het voorstel van de CDA-fraktie om ter bezuiniging over alle investe ringen een zel¥Öèrcritepercentage toe te rekenen zou geen zoden aan de dijk zetten, liet wethouder Hart voorts zijn repliek weten. Ook een aantal andere bezuini gingsvoorstellen van het CDA kun nen door geldende voorschriften of onmogelijkheid van uitvoering niet worden to -gepast. Sportakkommodaties Gelijkstelling van tarieven van sportakkommodaties kan pas op ter mijn worden bereikt, omdat aanpas sing van tarieven met een hoger per centage alleen mogelijk is met goed keuring van het ministerie van eko- nomische zaken, aldus Hart. Er wordt echter op andere wijze ge tracht een gelijke belasting op sport verenigingen te krijgen. Overdracht van het onderhoud aan de vereni gingen zal voor de betrokkenen lasten verzwarend werken. Het huurtarief van 945,—, waar voor intussen goedkeuring is ontvan gen, kan in de raadsvergadering van december worden vastgesteld. Het kollege heeft per 1 september 1983 het oude kontrakt opgezegd om een nieuw te kunnen maken. Wethouder Hart dacht niet dat door overdracht van de velden en ak- kommodaties aan de verenigingen de gemeente 20.000,— zou besparen. Bovendien kunnen de verenigingen slechts klein-onderhoud als zelf werkzaamheid gaan doen. Grondprijzen Wanneer uit berekeningen mocht SCHARENDIJKE - Jeugdsoos Trace is uit de zorgen. De gemeenteraad van Middenschouwen besloot maan dagavond medewerking te verlenen voor de aankoop van een zo goed als nieuw houten gebouw van tien bij twintig meter, dat zeer geschikt is om als soosgebouw te fungeren. Met de aankoop en het plaatsen is ongeveer een ton gemoeid, de helft minder dan een geheel nieuwe akkommodatie zou hebben gekost. Het gebouw zal worden neergezet op de daarvoor reeds bestemde lokatie op het sportkomplex. Het blijft eigendom van de gemeente en de soos huurt het tegen een jaarlijkse huurprijs van 9304,De leden hebben toegezegd zowel bij de afwerking als voor het onderhoud in de toekomst zelfwerkzaamheid aan de dag te leggen. een ander korps ook de nodige kosten zal opleveren. In 1973 heeft de raad besloten twee korpsen (in Scha rendijke en Kerkwerve) in stand te houden met het oog op de geografi sche ligging van de kernen. Het ligt niet direkt voor de hand tot een in krimping te komen, aldus de burge meester, in aanmerking genomen dat er nog vrij recent is geïnvesteerd in materieel en huisvesting. Politiepost Via de Directie politie van het mi nisterie van justitie is aan de Rijks gebouwendienst verzocht middelen uit de „huurpot" beschikbaar te stel len voor een politiepost in Scharen dijke. „Wij leefden in de hoop dat de ze briefwisseling een besluit zou bespoedigen", liet burgemeester Den Boer weten, „Uit een recent kontakt met de dienst is ons gebleken dat ons verzoek nog niet onder de kategoric „zeer urgent" is ondergebracht. Wij blijven terzake attent". Het agendapunt stond als laatste en toegevoegd voorstel op de raadsa- genda van maandagavond, waarin tevoren de begroting '84 was vast gesteld. Ook in die begrotingsbrief werd gesteld, dat het kollege aan een ander gebouw voor Trace nog steeds hoge prioriteit gaf. Het hoofd van de technische dienst was gevraagd of er een mogelijkheid zou zijn een sobere maar alleszins akseptabele akkom modatie te bouwen. Deze' k'w&m' hu met dè oplossing van een pas twee' jaar oud houten gebouw, dat in gede monteerde staat bij een fabriek van direktieketen staat opgeslagen. Om deze fabrikant zo spoedig moge lijk - en dat is noodzakelijk - uitsluit sel te geven, werd het voorstel op zo korte termijn aan de raad voorge legd. Betonnen vloer Kort geleden is overleg geweest met de jeugdsoos, die instemde met de oplossing, maar wel verzocht of het mogelijk was een betpnnen vloer aan te brengen en de oorspronkelijke indeling van het gebouw enigszins te wijzigen. Dat was mogelijk. Met de plaatsing van het gebouw op zich zou zich een bedrag van 86.000,— ge moeid zijn; met betonnen vloer en ge wenste indeling komt de prijs op 99.500,—, inklusief grondwerk, vloeren, rioleringswerken, nutsvoor ziening, verharding en b.t.w. Zelfwerkzaamheid Jeugdsoos Trace verzorgt in zelf werkzaamheid de aanschaf en aanleg van de elektrische installatie, het MIDDENSCHOUWEN - De ge meente Middenschouwen zal in janu ari gaan praten met de woningbouw vereniging „Beter Wonen" om van gedachten te wisselen over de moge lijkheden van woningbouw, liet wet houder C. Padmos weten in zijn re pliek op de gemeentebegroting '84. Evenals in voorgaande jaren moet getracht worden in de sfeer van soci ale woningbouw er het maximale uit te halen, gaf hij als mening. „Omdat het bouwen van huurwoningen in kleine bouwstromen een huurverho- gende werking heeft, zal het kollege onderzoeken of alternatieve bouw tot de mogelijkheden behoort." De wethouder noemde het een gelukkige bijkomstigheid dat de grondprijzen relatief nog een laag niveau hebben. Het alvast herstraten van bouwstraten wil het kollege uitstel len tot de nutsbedrijven (gas, water, elektra en PTT) hun werkzaamheden hebben verricht. Wel zegde de wet houder toe, dat ernstige kuilen in ei gen beheer zullen worden wegge werkt, zoals dat kort geleden al eens met sukses is gebeurd. Dit geldt overigens voor alle wegen. De over heveling daarvan van het water schap naar de gemeente kan nog wel tot 1990 duren. De konstruktieplannen voor de si tuatie Platteweg-Eb en Vloedstraat verkeren al in een vergevorderd sta dium, liet wethouder Padmos verder tijdens de raadsvergadering maan dagavond weten. De aanpassingen zullen zoveel mogelijk aansluiten op de rioleringswerken die daar moeten worden uitgevoerd. schilderwerk (materiaal wordt door de gemeente beschikbaar gesteld), keukeninrichting en c.v. (kosten on geveer 20.000,—). Voor de aanschaf wordt 25.000,— onttrokken aan de „reserve jeugdsoos" en voor het resterende bedrag van 74.500,— wordt de gewone dienst belast met een twintig jaar durende jaarlijkse last van 8454,—. Verder komt ten laste van de gewone dienst een post van '400,— voor gewoon onderhoud en een reserveringspost voor groot onderhoud vaïv;/ 450,— De jaarlijkse huur voor Trace wordt daardoor dus 9304,-. Onder de leden van de jeugdsoos bevinden zich - met het oog op het aanleggen van elektriciteit en c.v. - gediplomeerde vaklieden, bleek uit het instemmende geknik van de pu blieke tribune af toen deze vraag uit de raad werd gesteld. Hoofd technische dienst F. B. P. van Wijchen gaf nog enige technische toelichting en vertelde dat het ge bouw voldeed aan de eisen van brandveiligheid. Voor geluidsoverlast was volgens hem niet te vrezen, maar SGP-er W. C. van den Bosse maakte van de gele genheid gebruik in verband daarmee een beroep te doen op de vele aanwe zige soosleden bij deze raadsvergade ring. Oude gebouw verdwijnt Zoals ook in het raadsvoorstel werd gezegd, kan nu het huidige soosgebouw - dat voor wat betreft technische staat en situering als on gelukkig moet worden beschouwd - verdwijnen. De materialen die uit het oude gebouw vrijkomen kan „Tracé" gebruiken voor het treffen van voorzieningen (zoals een podi um) in het nieuwe onderkomen OOSTERLAND - Donderdag heropende de heer P. M. Pieper aan de Molenweg no. 19 te Oosterland zijn winkel in groenten, fruit, bloemen en planten. Zon der in oppervlakte uit te breiden werd het winkel pand volledig vernieuwd, waardoor een uitermate efficiënte indeling is ontstaan. De bezoeker kan nu een keus maken uit het ruimer opgezet assortiment, dat overzichtelijk in de winkel is uitgestald. Met na me is een grotere ruimte geschapen voor de bloemen en planten. De heer Pieper heeft in deze sektor in de afgelopen jaren de mogelijkheden uitgebreid. De „goederen in blik" werden hieraan opgeofferd. De heer Pieper is binnenkort gedurende een periode van 10 jaar ge vestigd in Oosterland en is inmiddels een begrip geworden, ook voor de omliggende gemeenten. Naast de werkzaamheden in de winkel bezoekt hij met zijn winkelwagen de kern Nieuwerkcrk twee dagen per week, Vorig jaar zette de heer Pieper in dit verband reeds een grotere wagen in voor de verkoop van zijn groenten, fruit, bloemen en planten bui tenshuis. Uiteraard rouleert de wagen ook in het dorp Oosterland Mijlpaal Thans kan gesproken worden van het bereiken van een mijlpaal in de handelsaktiviteiten van de heer Pieper, die door de presentatie van zijn modern ingerichte winkelpand te kennen geeft in te kunnen spelen op de eisen des tijds, waarmee de belangen van de konsument geheel ge diend zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4