Uitkering presentiegeld en verhoging waarborgsom Opmerking PvdA-fraktie verbijstert Beter Wonen" Brandweer Zierikzee hield een geslaagd Open Huis i Luchtkussenset voor brandweer Haamstede „Politiek op z'n kop" Advies kommissie financiën St. Nicolaas op bezoek in Noordwelle ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 29 november 1983 Nr, 23431 3 ZIERIKZEE - „Zou het niet zinvol zijn dat „Beter Wonen" tot een verhelde rend gesprek komt met de PvdA-afdeling Zierikzee of met de PvdA-fraktie in de gemeenteraad?" vroeg de heer J. Hendriks, maandagavond in het Huis van Nassau tijdens een openbare vergadering van de verenigingsraad van de wo ningbouwvereniging. Hij stelde de vraag naar aanleiding van een passage uit de algemene beschouwingen van de PvdA-fraktie in de Zierikzeese gemeente raad. De PvdA zei daarin van „Beter Wonen"-zijde een klaim op een soort monopoliepositie te hebben ge proefd en de fraktie gaf te kennen het daar beslist mee oneens te zijn. Verenigingsraadslid van „Beter Wonen" de heer Hendriks zag hierin een meningsverschil, dat gezien de belangen van de woningsbouwvereniging maar beter uit de weg geruimd kon worden. Vandaar zijn verzoek tot het bestuur in kontakt te treden met deze politieke partij. „Beter Wonen"-voorzitter F. K. Vos achtte het ech ter onjuist te reageren op politieke raadsbeschou- wingen van één politieke fraktie in een bepaalde ge meente. „Volstrekte misser" Hij kreeg daarin bijval van dagelijks bestuurslid de heer J. Pomper. Volgens hem zou het geen enkel punt vormen inlichtingen te verstrekken over „Be ter Wonen" als een bepaalde politieke partij daarom zou vragen. Hij achtte het echter niet de taak van de woningbouwvereniging naar een politieke partij te stappen als deze een bepaalde opmerking plaatst in de algemene beschouwingen. De heer Pomper noem de het „verbijsterend", dat een partij, die toch op z'n minst in het vaandel mag hebben de sociale woning bouw een warm hart toe te dragen, naar zijn mening, zo'n volstrekte misser begaat. „Het is toch werkelijk het toppunt, dat juist de li berale partij de vinger op de zere plek moest gaan leggen. Politiek op z'n kop", aldus Pomper. De voorzitter bleef bij zijn standpunt, dat „Beter Wonen" zich niet moest mengen in politieke beschou wingen. „Wij hebben een ander belang te dienen", al dus de heer Vos. „Onze eerste taak is om sociale wo ningbouw te plegen", volhardde de heer Hendriks en in dat verband bleef hij voorstander van een verhel derend gesprek met de PvdA. Naar alle raden De heer H. P. Everwijn, lid van de raad van kom- missarissen van „Beter Wonen", achtte het juister, dat het bestuur van de woningbouwvereniging zich afvraagt of de situatie zodanig is, dat het gebeuren in de Zierikzeese gemeenteraad aanleiding geeft alle gemeenteraden in de regio nader te informeren. Een aparte fraktie benaderen, achtte hij niet juist. De heer Everwijn voegde er overigens aan toe niet te kunnen vaststellen of het gebeuren in de Zierikzeese raad zwaar genoeg geacht moet worden voor een der gelijke stap. De voorzitter zegde toe, dat het bestuur zich nader zal beraden over de suggestie van de kom- missaris. Vierhonderd belangstellenden wisten de brandweerkazerne te vinden Een gedeelte van de expositie in de kantine van de brandweerkazerne. De expositie trok een groot aantal bezoekers. ZIERIKZEE - De vrijwillige brandweer van de ge meente Zierikzee heeft het afgelopen weekend een Open Huis gehouden. Daarbij was iedere belangstellende van harte welkom om kennis te komen maken met de plaat selijke brandweer in de ruimste zin des woords. Ge durende de vrijdagavond, van 19.00 tot 22.00 uur, en op de zaterdag, van 10.00 tot 17.00 uur, stond het kazerne- komplex van de Zierikzeese brandweer open voor een vrije bezichtiging, voor het bezichtigen van een expositie (in de kantine van de kazerne) en voor het bijwonen van verschillende demonstraties. Begroting Beter Wonen" goedgekeurd ZIERIKZEE - De Verenigingsraad van „Beter Wonen" hechtte maandagavond tijdens een openbare vergade ring in het „Huis van Nassau" goedkeuring aan de be groting 1984 en daarmee ook aan het beleid dat de wo ningbouwvereniging voor het komend jaar heeft uit gestippeld. Het verhogen van de waarborgsom en het uitkeren van presentiegelden aan leden van de raad van kommissarissen en van de verenigingsraad vormden voorafgaan daaraan aanleiding tot enige diskussie. Dat een en ander met een gerust hart een sukses genoemd mag wor- den, moge blijken uit het bezoekers aantal In totaal brachten zo'n 400 belangstellenden een bezoek aan de brandweerkazerne. Kon vrijdagavond gesproken worden van een redelijke drukte, toch spande de zaterdagmid dag de kroon. Zaterdagmorgen stond vooral de jeugd in de voorste rijen. De nadruk tijdens de vrijdagavond uren lag voornamelijk in het bezoek aan de expositie, met video-beelden, in de kantine van de kazerne. Ook de demonstratie van het eigen materieel in de eigenlijke kazerneruimte trok ken toen veel belangstelling. Zaterdag was het de dag van het grotere materieeL Door de regionale brandweer Noord- en Midden-Zeeland was een schuimbluswagen en de kom- mando-verbindingswagen ter beschik king gesteld Met behulp van het laatst genoemde voertuig was een volledig verbindingsnet gelegd door de gehele brandweerkazerne heen, waarmee goed kon worden gedemonstreerd welke mogelijkheden de brandweer daarmee heeft om in geval van grote kalamiteiten toch voor de noodzake lijke verbindingen te kunnen zorgea Schuimwagen Ook de demonstraties met de schuimbluswagen trokken de nodige belangstellenden, zeker toen er een autowrak in brand werd gestoken en er geblust werd met behulp van de schuimwagen. Verschillende malen werd ook het hydraulisch gereedschap gedemonstreerd. Daarmee kan zonder moeite een auto aan alle kanten wor den opengeknipt en klemmende delen worden verbogen, teneinde slachtof fers bij auto-ongevallen onder alle om standigheden te kunnen bevrijden uit benarde situaties. orps kosten voor het Open Huis zelf moest opbrengen, werd een lotenverkoop georganiseerd. Groot zal de gerust stelling zijn geweest toen na afloop bleek dat de kosten volledig waren gedekt. Het bestuur van „Beter Wonen" stelde de verenigingsraad voor de waarborgsom te verhogen van 275,- tot 375,-. Daarmee zou worden afge weken van een in 1977 genomen besluit van de verenigingsraad (toen nog ledenraad). Een waarborgsom is het bedrag, dat een huurders bij aangaan van de huurovereenkomst aan „Beter Wo nen" moet betalen tot meerdere ze kerheid van het nakomen van zijn verplichtingen. Na het beëindigen van de huurovereenkomst wordt de waarborgsoms terugbetaald onder aftrek van de kosten die de huurder wegens het niet nakomen van betalings- en andere verplichtingen schuldig is. Besluit ledenraad In 1977 besloot de toenmalig leden raad van „Beter Wonen" de waar borgsoms vast te stellen op de gemid delde maandhuur, toen 225,-. In 1978 was die gemiddelde maandhuur gestegen tot 275,- en ook de waar borgsom werd overeenkomstig het besluit van de ledenraad aangepast. Thans bedraagt de gemiddelde maandhuur 363,-. Het voorstel van het bestuur was thans echter de waarborgsom hoger op te trekken, te weten tot 375,-. De heer J. van Belzen vroeg zich'af of het in de huidige tijd wel verant woord is die waarborgsom met 100,- te verhogen. De heer J. Hendriks achtte het redelijker de waarborg soms vast te stellen aan de hand van de huur van de te betrekken woning. „Een griezelig voorstel", vond „Beter Wonen "-voorzitter de heer F. K. Vos en hij wees in dit verband op aanzienlijke huursubsidies waar door een grote ongelijkheid voor- de huurders zou kunnen ontstaan. Direkteur van de woningbouwve reniging de heer Ph. H. van Doorne wees erop, dat de ledenraad destijds had besloten tot koppeling aan de ge middelde huurprijs. Volgens hem ook de eenvoudigste en gemakke lijkst bij te stellen methode. Tussenvoorstel Ook de heer I. Bal vond de voor gestelde verhoging een moeilijk te verteren zaak. De voorzitter zei be grip te hebben voor de argumenten maar stond op het standpunt, dat de huidige verhoging een gevolg was van het destijds genomen besluit tot koppeling aan de gemiddelde huur prijs. Dagelijks bestuurslid de heer J. Pomper maakte daarop de kantte kening, dat de waarborgsom in dat geval niet opgetrokken zou mogen worden boven die 363,-. Hij lanceer de derhalve een tussenvoorstel die koppeling met de gemiddelde huur prijs te handhaven. De leden van de Verenigingsraad, ook de tegenstan ders van de verhoging, voelden er echter niet voor te stemmen over een verschil van 12,-. Ten slotte ging men met algemene stemmen akkoord met het voorstel van het bestuur de waarborgsom vast te stellen op 375,-. Tot nii toe werd over de waarborg som geen rente vergoed. Het bestuur wees erop, dat inmiddels echter de opvatting heeft postgevat, dat het re delijk is om een huurders een vergoe ding te geven voor de rente die de hij derft over het bedrag, dat hij als waarborgsom heeft gestort. De heer F. H. van Breen wees in dit verband op het belang van een duide lijke omschrijving in het huuregle- ment wanneer de huurder recht heeft op die uitbetaling van rente. Uit het huidige regelement maakte hij op, dat de huurder ook aanspraak op die rente zou kunnen maken als sprake zou zijn van achterstallige huur of slecht beheer van de woning. De heer Van Doorne erkende dit probleem omdat een nieuw huurregelement niet dwingend opgelegd kan worden aan huidige huurders. Hij achtte het dan ook juister te spreken van een aanvulling op de waarborgsom dan over rente. „Niet te verkopen" De heer A. J. Bom vroeg zich af waarom het bestuur het voorstel lan ceerde een presentiegeld van 60,- per vergadering toe te kennen aan le den van de verenigingsraad en de raad van kommissarissen. Zelf zei hij daar principiële bezwaren tegen te hebben, omdat hij het niet verkoop baar achtte tegenover de huurders. „Geld kan mij niet motiveren me in te zetten voor de woningbouwvereni- BURGH-HAAMSTEDE - De kommissie financiën van de gemeente Wester- schouwen heeft maandag geadviseerd 3600,— te voteren voor de aanschaf van een luchtkussenset, te gebruiken door de brandweer bij ongelukken. Voorzitter, mevrouw J. L. Niemantsverdriet-Leenheer zei dat de set noodza kelijk is bij het verlenen van hulp en dat de gemeente niet wil bezuinigen op benodigd materiaal. De heer G. J. W. van der Salm (PvdA) vroeg zich af of er bij de brandweer voor verkeersongelukken geen gespecialiseerde mensen be schikbaar zijn. „Ik heb begrepen dat bij een mel ding het hele kofps uitrukt, maar het werken met een luchtkussenset en de schaar is toch bedoeld voor een be paalde groep brandweermensen. Er zijn brandweerlieden, die bij ver keersongelukken met emotionele problemen te maken hebben", aldus Van der Salm. De voorzitter lichtte toe dat de brandweer pas ter plaatse hoort wat er gebeurd is en wat er ge beuren moet. De brandweerlieden met een pieper worden opgeroepen, maar weten niet wat er aan de hand is. Alleen de kommandant en de on- derkommandant beschikken over een portofoon, zij weten wel wat zich heeft voorgedaan. De voorzitter zeg- Verschillende malen werd gedemonstreerd wat het hydraulisch gereedschap zoal vermag. Moeiteloos werd een autoportier „opengeknipt". DEN HAAG - De storm die in de nacht van zaterdag op zondag over ons land raasde heeft in de glastuin bouw voor miljoen guldens schade aangericht. NOORDWELLE - Sint Nicolaas brengt vrijdag 2 december een be zoek aan Noordwelle. Om 19.00 uur komt de goedheiligman met enkele van zijn Pieten bij het dorpshuis aan, waar tientallen kinderen, vaders, moeders, opa's en oma's, neven en nichten en niet te vergeten het onder wijzend personeel van de openbare lagere school De Stove hem luid zin gend verwelkomen. Na een welkomstwoord van de voorzitter van de ouderraad, voert de onderbouw van De Stove het to neelstuk „Beter een spook in de hand op. In de pauze wordt een konsumptie geschonken. Daarna wordt het tijd voor de kleintjes om bij de Sint te komen en een.kadoottje in ontvangst te nemen. Alle bewo ners van Noordwelle zijn welkom vrijdagavond. Advertentie KOOPAVONDEN drukkerij lakenman ochtman bv JANNEWEKKEN 11 4300 AA ZIERIKZEE TELEFOON 0111041551 DINSDAG 29 NOVEMBER WOENSDAG 30 NOVEMBER DONDERDAG 1 DECEMBER VRIJDAG 2 DECEMBER DONDERDAG 8 DECEMBER DONDERDAG 15 DECEMBER DONDERDAG 22 DECEMBER VRIJDAG 23 DECEMBER OPEN TOT 21.00 UUR DEELNEMER Z.O.C. AKTIE 24 NOVEMBER T/M 24 DECEMBER Actiezegels (bij kontante betaling) worden gegeven op: Familie-advertenties en succes|es Y5&1 In de Ziertkzeesche Nieuwsbode privé drukwerk Speciale uitgaven Boekje ellandmannen de toe dit binnenkort in een vergade ring met de brandweer aan de orde te stellen. Algemene Hulpdienst In het kader van het welzijn is on langs een Algemene Hulpdienst in het leven geroepen, die bestaat uit louter vrijwilligers. Het nadelig sal do van de dienst bestaat uil 255,— en de kommissie financiën adviseer de daarom een startsubsidie van een gelijk bedrag te verlenen. J. van den Berge (RU) lichtte toe dat de vrijwil ligers alleen geld vragen voor de on kosten. „Er is vraag naar en het be gint nu aardig te lopen." Dr. H. J. van Zuijlen (VVD) vond het jammer dat deze dienst niet ge meenschappelijk, met kerkelijke in- stantaties funktioneert. Hij had lie ver gezien dat de opzet integraal had plaatsgevonden. De heer Van den Berge verduidelijkte dat die samen werking wel degelijk aanwezig is. „Alle instanties zijn erbij betrokken en het is zo breed mogelijk opgezet. Iedereen, die hulp nodig heeft wordt geholpen, kerkelijk of niet", aldus Van den Berge. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft vrijdag twee Vlis- singse neven, de 26-jarige H. J. J en de 23-jarige W. J. tot respektievelijk vijf jaar cel (plus onvoorwaardelijke TBR) en zes jaar veroordeeld w egens moord op een 79-jarige alleenwonen de weduwe in Vlissingen. EINDHOVEN - In Eindhoven heeft zich maandagavond als gevolg van een technisch mankement in een schakelstation een forse stroomsto ring voorgedaan. Delen van de wijk Woensel kwamen daardoor drie kwartier in het donker te zitten. De storing begon rond half acht. Met na me in enkele winkelcentra, waaron der een groot sub-centrum, dedezen zich op de eerste koopavond voor Sinterklaas nogal wat problemen voor. ging; je kiest ervoor omdat onbezol digd te doen", vond de heer Bom. De heer J. van Belzen was juist wel van mening, dat het uitkeren van presentiegeld mensen kan motiveren hun werk goed te doen. De voorzitter wees op het feit, dat de presentiegelden betaald zullen worden uit de verenigngsreserve, een pot die slechts zeer beperkt bestemd kan worden, zodat het onjuist is te stellen, dat de uitkering indirekt ten laste van de huurders komt. Meeleven minimaal Met respekt voor de innerlijke drang van de heer Bom, moest de heer Pomper toch konstateren, dat „Beter Wonen" gekonfronteerd wordt met het feit, dat het meeleven met de woningbouwvereniging mini maal is. Lobbiën bij een vakature le vert vaak weinig resultaat en hij ver wachtte enige verbetering in de situ atie als er een zekere vergoeding te genover de inspanning wordt gesteld. „Zou u dan gelukkig zijn met de mensen, die dit werk voor het geld wel willen doen?" vroeg de heer Bom. Ook voorzitter Vos had respekt voor dit standpunt, maar vreesde an derzijds, dat het demokratisch funk- tioneren van „Beter Wonen" aange tast zou kunnen worden doorhet niet uitkeren van presentiegeld. „U kunt het overigens direkt terugsturen als u het niet wilt hebben", merkte de heer Pomper nog lakoniek op. Met vier stemmen tegen besloot de vere nigingsraad ten slotte het voorstel tot uitkering van presentiegeld aan te nemen. Bestuursverkiezing- Bij de bestuursverkiezing werd de heer Pomper herkozen en in de vaka ture ontstaan door het aftreden van de heer D. D. J. van der Poel werd de heer F. G. Scherjon benoemd. Deze laaste maakte tot dat moment deel uit van de raad van kommissarissen en zijn plaats daarin zal worden op gevuld door de heer R. van Omme ren. De heer M. Wieringa werd herko zen als lid van de raad van kommis sarissen. Verder braken bestuur en vereni gingsraad zich tijdens deze vergade ring het hoofd over de vraag waarom de distriktsvergaderingen van „Be ter Wonen" zo slecht worden bezocht. De voorzitter was van mening dat deze bijeenkomsten in het belang van de demokratische struktuur van de woningbouwvereniging toch ge handhaafd dienen te worden. Enerzijds werd als mogelijke oor zaak van de geringe belangstelling aangevoerd, dat „Beter Wonen" naar de mening van de huurders wellicht te ver van hen afstaat. Anderzijds werd geopperd, dat er weinig klach ten bij de huurders leven en dat „Be ter Wonen" een zodanig beheer voert, dat er weinig behoefte is naar de dis- triktsvergadering te komen. De heer Wieringa voerde verder aan, dat - in vergelijking met een ruim aantal ja ren geleden - de huurders veel ge makkelijker de gang naar het kan toor van „Beter Wonen" maken als er klachten of problemen zijn. De eerstvolgende distriktsvergade ringen zullen gehouden worden op woensdag 7 december in Noordgou- we voor de distrikten Brouwersha ven, Middenschouwen en Wester- schouwen, op maandag 12 december in Zierikzee en op woensdag 14 de cember in Bruinisse voor de distrik ten Duiveland en Bruinisse. Aan het einde van de vergadering sprak de voorzitter dankwoorden tot de heer Van Belzen, die aftrad uit de verenigingsraad. De heer Vos on derstreepte zijn woorden met het overhandigen van het boek „Dorpen in Nederland". Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chefredaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoon Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) 37,00; per jaar fU 1,00; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn in clusief 4% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 48 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 5,92. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 4% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3