Schouwen-Duiveland straks witte vlek in ouderenzorg Raad Zierikzee wijst subsidie Werkgroep „Laat Leven" af Voortbestaan Ireneschool Kerkwerve in twijfel Schip door storm uit zijn element Vrees van Kruisvereniging1: Thee wordt duurder Lijk aangespoeld op Texel Winnaar prijsvraag Rabobank Rijksrecherche houdt Middelburgse advocaat aan Kring vergadering Rode Kruis in Goes Met zeven tegen zes stemmen 2 ZIERIKZEE - „Op Schouwen-Duiveland zijn we nog' niet in staat vorm te geven aan een ouderenbeleid, zoals dat in andere gebieden van Zeeland al wel gebeurt. Zo zijn er voorbeelden van avondhulp en wordt op Tholen een proef gedaan met de zogenaamde 24-uurs-zorg. Ons ontbreekt op het ogenblijk nog het management, door dat de post van hoofdwijkverpleegkundige op Schouwen-Duiveland nog steeds onbezet is". bouw aan het Jannew likzee. ?kken te Zie- Hij achtte de vrees niet ongegrond, dat deze regio in de ouderenzorg door deze situatie een witte vlek kan gaan vormen. De voorzitter had zijn zorg daarover reeds kenbaar gemaakt bij het provinciaal bestuur van de Kruisvereniging. Een verzwaring van de eerste lijns zorg (kruiswerk, huisarts, gezinsverzorging) achtte de heer De Jonge van groot belang mede in verband met het verouderingspro ces en met het beleid, dat erop ge richt is de ouderen zolang mogelijk in hun eigen omgeving te laten wo nen. Geen gemakkelijke taak Hoewel het in de huidige tijd wel licht een beetje onbegrijpelijk kan worden genoemd, dat de post van hoofdwijkverpleegkundige op Schouwen-Duiveland zo lang onbezet blijft, merkte de voorzitter ander zijds op, dat hiet niet zo'n gemakke lijke taak is om hoofdwijkverpleeg kundige te zijn. Het gaat om een buf- ferfunktie tussen bestuur en perso neelsleden en men komt in deze funk- tie vrijwel niet meer aan het bed van de patiënt. Op Schouwen-Duiveland komt daar volgens de heer De Jonge nog bij, dat het als een eenzame taak beschouwd zou kunnen worden. De funktie brengt met zich mee, dat be hoefte bestaat aan overleg met kolle ga's in eenzelfde taak. In Zeeland worden wel frequent gegevens uitge wisseld tussen de hoofdwijkver pleegkundigen, maar in andere ge bieden ligt die mogelijkheid tot kon- takt toch vaak wat ruimer, volgens de voorzitter. D.G.D. Hij sprak in zijn openingswoord verder over de moeizame totstandko ming van een Distriktsgezondheids- dienst in Zeeland. Vertraging daarop uitoefenen in lokale zin „omdat het allemaal goed gaat, zoals het nu gaat", achtte de heer De Jonge niet juist. Hij hoopte, dat de zaken spoe- digi tot- -klaarheid zullen komen.',.- zo- dat-het Kruiswerk kan beginnen aan de opbouw van hetgeen haar in dit verband staat te wachten. Hij sprak dankwoorden tot de werkers in het veld binnen de kruisorganisatie en memoreerde in dit verband ook de grote druk, die op hen wordt uitgeoe fend tijdens het drukke toeristensei zoen. AMSTELVEEN - De theeprijs wordt met ingang van woensdag ver hoogd. De Vereniging van Neder landse Koffiebranders en Theepak kers heeft maandag bekendgemaakt dat 20 theezakjes van vier gram ne gen cent duurder worden. De adviesprijs bedraagt op het mo ment 1,87. Een pakje thee van 100 gram wordt twaalf cent duurder. De prijs daarvan ligt nu nog tussen 1,70 en 1,88. De prijsverhoging is volgens de theepakkers het gevolg van een verhoging van de inkoopprij zen op de wereldmarkt. De voorzitter signaleerde, dat een stijgende lijn valt te konstateren in de aktiviteiten van de kontaktkom- missies binnen de regionale kruis vereniging. Het beleggen van voor lichtingsavonden noemde hij belang rijk, omdat er een preventieve wer king van uit kan gaan. Naar aanleiding van. het jaar verslag 1982 waarin ook de bouw van het nieuwe centrale magazijn voor uitleenartikelen werd gememoreerd, deelde de voorzitter mede, dat de fi nanciering daarvan nog steeds niet rond is. Definitieve berichten van de A.W.B.Z. zullen moeten uitwijzen welk gedeelte van het vrije vermo gen daarvoor nog beschikbaar moet komen. Pas daarna zullen definitieve plannen gemaakt kunnen worden voor de verdere besteding van een deel van dat vrije vermogen. Renovatie Het voornemen bestaat 10.000,— te gebruiken voor de aanschaf van meer gespecialiseerde uitleenartike len, die niet door de A.W.B.Z. wor den vergoed. Verder heeft men het plan opgevat 90.000,— aan te wen den voor een zeer noodzakelijk geachte renovatie van het kruisge- TEXEL - Op het strand ter hoogte van de Veerhaven van Texel is maan dag het stoffelijk overschot van een vrouw aangespoeld. Het lichaam moet volgens de politie geruime tijd in zee hebben gelegen. Dinsdag zal sektie worden verricht. Hoewel de afdracht aan het A.W.B.Z. met één gulden is verhoogd naar 38,50 per lid, werd besloten de kontributie te handhaven op 39,50. De heer De Jonge sprak zijn onge noegen uit over het feit, dat pas laat in het jaar van het verbindingskan toor van de A.W.B.Z. het bericht komt of de begroting al of niet is goedgekeurd. ,,Je hoort dan te laat of het bestuursbeleid wordt aanvaard", aldus de voorzitter. Tijdens de bestuursverkiezing wer den de heer C. van der Wekken en zijn plaatsvervanger J. S. M. Hanse herkozen in het algemeen bestuur, evenals de heer J. van Sluis en zijn plaatsvervangster mevrouw A. F. van der Zande-Vleugel Schutter en mevrouw D. Delst-Gast en haar plaatsvervangster mevrouw J. Koopman-Stoel. De heer M. J. van Damme trad af uit het algemeen bestuur en in zijn plaats werd de heer J. B. Manni benoemd. DORDRECHT - Martin Coppens maakt zestig jaar foto's. Een keuze uit zijn werk wordt tot en met 29 ja- nauri tentoongesteld in het Dor- drechts museum in Dordrecht (zon dags 13 tot 17 uur, dinsdag tot en met zaterdag 10 tot 17 uur). ROTTERDAM - Na overleg heeft de gemeente Rotterdam besloten haar korting geding tegen het stads vervoer RET in te trekken. Het ge ding zou heden, dinsdag dienen. ZIERIKZEE - De heer JA. Lieven- se uit Nieuwerkerk is de winnaar van de Rabobank-prijsvraag, die tij dens de ZLM-manifestatie, in juni van dit jaar in Kruiningen, werd ge houden. De vragen hadden allemaal betrekking op onderwerpen, die in de stad van de Rabobank terug wa ren te. vinden. De deelnemers moesten -ook een slagzin maken. Voor de prijswinnaar was er een schaalmodel van zijn huis of boerde rij of een geldbedrag. Circa vierhon derd deelnemers deden mee aan de prijsvraag. De voorzitter van de Ra bobank Zierikzee, de heer W. den Boer, overhandigde de heer Lievense een bedrag van 500,-. (vervolg van pagina 1) de zogenaamede Verruimingswet, maar er kon geen aanvraag worden ingediend omdat het aantal leerlin gen van de openbare lagere school en het aantal daaraan toe te voegen kleuters beneden de norm bleef. Het overleg met de scholen in Elle- meet en Scharendijke bleef beperkt tot het aftasten van de wederzijdse standpunten. Onderwijsnota Inmiddels wordt in de komende weken de laatste hand gelegd aan een onderwijsnota die inzicht zal geven in de totale onderwijsproblematiek in de gemeente. Op verzoek van de voorlopige me dezeggenschapsraden van de openba re scholen zal op 1 december nog een gesprek plaatsvinden, omdat er ver schil van inzicht bestaat ten aanzien van drie onderwerpen. Volgens burgemeester Den Boer zou de vrij ingewikkelde materie van de medezeggenschap thans zeker bij de „Kommissie Geelhoed" voor dere gulering in aanmerking komen. Een andere onderwijszaak betreft het met aanzienlijke bedragen ge moeid gaande vervoer van schoolkin deren in Middenschouwen. Tot nu toe is het niet mogelijk ge bleken voor kinderen die speciaal on derwijs behoeven een dependance te Zierikzee te vestigen. Een leemte voor Noord-Zeeland in de voorzie ning van L.O.M.-onderwijs wordt aangegeven in de juist verschenen nota „Speciaal onderwijs in Zeeland". Burgemeester Den Boer opperde de mogelijkheid dat er in de komende tijd wellicht iets bereikt kan worden op basis van de Interim- wet speciaal onderwijs. Hij achtte het in elk geval het onderzoeken waard. MIDDELBURG - De rijksrecherche heeft maandag de 37-jarige Middel burgse advocaat mr. E. S. aangehou den op verdenking van valsheid in geschrifte en oplichting in verband met beleggingen in een jachthaven in de Amerikaanse staat Florida. Vol gens de Middelburgse officier van justitie, mr. R. Daverschot, zou S. die in Middelburg als betrouwbaar be kend stond, in de periode 1979-1982 een groot aantal beleggers om de tuin hebben geleid, door ten onrechte te doen voorkomen alsof de beleg gingsmaatschappij de eigenaresse was van de betrokken jachthaven. Enkele weken geleden is de hoofd verdachte in deze zaak, de 53-jarige Walter V. uit het Gelderse Putten aangehouden. Ook zijn 30-jarige echtgenote M. S. en de 27-jarige R. M. T. B. van de S. uit Veghel, de 40- jarige C. G. A. M. J. uit Boxtel, en de 46-jarige G. W. uit Breda werden in verband met deze zaak aangehouden, maar na verhoor weer op vrije voe ten gesteld. Maandagmiddag is er door de re cherche ook huiszoeking verricht in de privé-woning van S. in Middel burg. De administratie in verband met de zwendelaffaire, waarover de advocaat op kantoor beschikte, was al eerder aan de politie overhandigd. GOES - De Kring Zeeland van het Nederlandse Rode Kruis houdt zater dag 10 december in de Prins van Oranje te Goes de Kringvergadering. Op de agenda staat onder meer de bijdrage van de afdelingen voor 1984 aan de Stichting Kringfonds Zee land, de stand van zaken met betrek king tot de Stichting Rode Kruis Bloedbank Zuid-West Nederland, het Rode Kruis Korps in Zeeland, de Vrijwilligers Welfare in Zeeland en de stand van zaken met betrekking tot het Jeugd Rode Kruis in Zeeland. Na de pauze houdt de heer B. Hof man, kommandant van het Rode Kruis Korps Den Haag een inleiding over de „Ontwikkelingen met be trekking tot het rampbestrijdingsge- beuren in Nederland". De Kringver gadering begint om 10.00 uur. i ab nfi ZIERIKZEE - Met zeven teg-en zes stemmen besloot de Zierikzeese gemeenteraad vorige week geen subsidie te verlenen aan de werkgroep „Laat Leven" op Schouwen- Duiveland van de Vereniging tot Bescherming van het Ongeboren Kind. De meerderheid van het kollege was van mening, dat het subsidieverzoek van deze werk groep niet gehonoreerd diende te worden. Gewezen werd op het feit, dat an dere gelijksoortige instellingen zich op een breder terrein begeven en de subsidiëring van deze instellingen geen gemeentelijke aangelegenheid werd bevonden. Wethouder P. de Rijke nam in deze een ander standpunt in en was van mening dat de werkgroep „Laat Le ven" wel subsidie behoorde te krij gen, omdat andere instellingen op Schouwen-Duiveland nauwelijkse werkzaam zijn, omdat de werkgroep „Laat Leven" geheel uit vrijwilli gers bestaat en de aanvraag tot subsi die voldeed aan de door de welzijns- kommissie vastgestelde kriteria. Voorrecht De heer K. T. de Jonge (R.U.) kon zich bij de mening van wethouder De BKU/NJSSE - Ter hoogte »<m de Buyze. aan het einde nnn de Limgeteeg. sloeg in de nacht van zaterdag op zondag een tanker los urm zijn trossen en belandde op de glooiing van de dijk. Door het beuken van het schiji door de golfslag werd de glooiing ter plaatse vernield en raakte het schip zodanig beschadigd, dat het rijp was voor de sloop. De tanker is eigendom van scheepssloperij Van der Marei te Ouwerkerkde eigenaar heeft het schip in de loop van de zondag hij hoog water losgetrokken en weer bij de sloperij afgemeerd, waar het onder de slopershamer terecht zal ko- Rijke aansluiten en achtte het van belang, dat het menselijk leven be schermd wordt vanaf de konseptie. Mevrouw M. A. Bij de Vaate- Roozendaal (C.D.A.) noemde het een voorrecht zelf te mogen leven en hechtte waarde aan het feit, dat in genoemde werkgroep vele vrijwilli gers zich inzetten voor de nood van een ander. P.v.d.A.-woordvoerster mevrouw M. R. de Jong-Van Loo zei ook heel blij te zijn te mogen leven, maar bleef bij haar standpunt, dat de werkwijze van de werkgroep „Laat Leven" niet voldoet aan de maat schappelijke wenselijkheid. Met de stemmen van de R.U. en de C.D.A.-fraktie tegen besloot de raad ten slotte het subsidieverzoek af te wijzen. Een jaarlijks terugkerend item was ook dit keer het pleidooi van P.v.d.A.-zijde wel subsidie te verle nen aan de Nederlande Vereniging Bescherming Voetgangers. Het kolle ge was, met uitzondering van we thouder J. Groen, van mening, dat het subsidieverzoek van 0,01 per in woner afgewezen diende te worden. In het voorstel werd wederom gewe zen op het feit, dat de werkzaamhe den van deze vereniging nagenoeg dezelfde werden geacht als die van Veilig Verkeer Nederland. P.v.d.A.- woordvoerder H. Asma was echter van mening, dat de subsidie aanvra gende vereniging inspringt waar VVN te kortschiet. Hij wist de overi ge raadsleden niet te overtuigen en met de stemmen van P.v.d.A. fraktie tegen besloot de raad het subsidie verzoek af te wijzen. Milieu De Vereniging Milieuhygiëne Zee land vindt reeds lang geen genade meer in de ogen van het Zierikzeese kollege. Niet in het minst door de vaak scherpe manier waarop deze Vereniging haar aktiviteiten ont plooit. Wethouder J. Groen nam ook hier een minderheidsstandpunt in. Hij was van mening, dat gelet op de belangen die de V.M.Z. behartigt, subsidiëring van gemeentewege wen selijk zou zijn. De heer Asma zei dankbaar te zijn dat vele vrijwilli gers op de bres staan voor het milieu. Hij wees op de bestuurswijzigingen, die binnen de V.M.Z. hebben plaats gevonden en achtte het goed dat deze vereniging de Zeeuwse samenleving als een horzel op de hielen zit wat het milieu betreft. „Wat let ons om weer lid te worden", vond de heer Asma. „Wij vinden het milieu natuurlijk ook belangrijk, maar in veel geval len wordt schromelijk overdreven. Je zou bang worden je hoofd buiten de deur te steken", liet R.U.-woord- vocrder De Jonge weten. Ook hij voelde niets voor subsidiëring. DcC.D.A.-fraktie achtte het juister een bijdrage te stoppen in milieu voorlichting voor iedereen in Zierik- zfee, in plaats van subsidie te verle nen aan V.M.Z. Raadsvoorzitter bur gemeester Th. H. de Meester was het eens met de heer Asma, dat het mi lieu veel aandacht verdient, maar was het niet eens met de wijze waarop de V.M.Z. dat meent te moe ten doen. Met de stemmen van de P.v.d.A.-fraktie voor besloot de raad ook dit subsidieverzoek af te wijzen. Sociaal-kultureel werk Hoewel enkele onderdelen van het jaarprogramma sociaal-kultureel werk nog nadere bespreking vragen, besloot de raad wel reeds tot vaststelling onder voorwaarden, dat nog enkele wijzigingen doorgevoerd kunnen worden. Zo zal de subsidiëring van het Le ger des Heils met ingebouw peuter- werk nog nader besproken worden binnen de kommissie Jeugd- en Jon gerenwerk en de advieskommissie Welzijn. Andere punten van diskus- sie vormen ongetwijfeld nog de bij drage aan de Z.V.U., die al of niet be schikbaar moet komen uit het bedrag dat thans staat gereserveerd voor het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming en de deelsubsidie van 1*000,- aan de plaatselijke muziek verenigingen ten behoeve van deel name aan konkoersen. Mevrouw De Jong deed het verzoek geen korting toe te passen op de sub sidie aan jeugdsoos Brogum, omdat dit volgens haar een huursubsidie be treft, vergelijkbaar met de bijdrage aan de U.V.V. waar ook geen bezuini gingen op worden doorgevoerd. Wethouder De Rijke kon zich wel vinden in de woorden van mevrouw De Jong. Besloten werd de Brogum- subsidie apart te bespreken in de welzijnskomrnissie. „Te gemakkelijk" V.V.D.-fraktievoorzitter J. J. Ge- leijnse maakte de kanttekening, dat de gemeente in het verleden wel wat al te gemakkelijk subsidie heeft toe gekend. Het wordt volgens hem hoog tijd kritisch toe te zien of de vereni gingen en instellingen wel voldoen aan de gestelde voorwaarden en tij dig een begroting en achteraf een jaarrekening indienen. In dit verband liet hij nog weten grote moeite te hebben met de hou ding van het Leger des Heils, dat naar zijn mening verstoppertje speelt en geen duidelijk inzicht geeft in de financiën. Wethouder Groen achtte het een vanzelfsprekende zaak, dat voortaan erop toegezien zal worden, dat de verenigingen en instellingen aan de gestelde subsidievoorwaarden vol doen. Ook C.D.A.-fraktievoorzitter C. Bij de Vaate kon daar mee instem men, maar vond anderzijds dat de ge meente ook weer niet al te streng moet worden. Zo moeten er volgens hem geen problemen gemaakt wor den als het Vrouwenontmoetingscen trum nou eens veertien dagen over tijd zal zijn met het indienen van de begroting en die opmerking gaf na tuurlijk weer aanleiding tot een hele boel hilariteit! Iedere dinsdag Brouwershaven Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Zonnemaire Gymnastiekzaal. Damesgym. 21.00 - 22.00 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Zweedse Rode Kruis ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio 20.15- 21.45 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Nieuwerkerk „Rehoboth". Strip-o-theek. 18.30 -19.30 uur. Oosterland „Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15 - 10.15 (v.m.). Iedere donderdag Zierikzee Wereldwinkel. Thema-koffie-uurtje: 10.00 -11.00 uur en 20.00 - 21.00 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Majorettes. 18.45 tot 19.45 uur. Noordgouwe Dorpshuis: kaartavond, 20.00 uur. Dreischor „De Drie Schapen". Bridgen, 13.30 - 17.00 uur. Nieuwerkerk Algemene Leesbibliotheek, „Reho both". Uitlenen van boeken. 18.30 tot 19.15 uur. Oosterland „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -19.30 Dinsdag 29 november Zierikzee Rusthuis Irene. Welfare-verkoop. 14.00 uur. Burgh Hotel „Het Grote Zwijn. Jaarverga dering IJsklub Haamstede-Burgh. 20.00 uur. Renesse Hotel „Het Wapen van Zeeland". Na jaarsledenvergadering VW Renesse. 20.00 uur. Scharendijke Putmeet. Bijeenkomst CBTB, CPJ en CPB. 20.00 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. Sint Nicolaasmiddag. 14.30 uur. Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Woensdag 30 november Zierikzee Poppentheater Alteklein, Visstraat 5. St. Nikolaasvoorstelling. 14.30 uur. Beatrixschool. Openbare vergade ring algemeen bestuur. 16.00 uur. Brouwershaven „De Blokkendoos". Knutselklub voor kinderen van zes tot twaalf jaar. 13.30 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Hoorzitting bewo ners Schipperslaan. 19.30 uur. Donderdag 1 december Zierikzee Gereformeerde Kerk, St. Domus- straat. Jaarlijkse verkoop zelfge maakte goederen dameskrans „Try- féna". 13.30 - 21.00 uur. Havenplein 24. Spreekuur Rechts winkel. 19.00 - 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bestuurs- bijeenkomst. 20.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Majorettes. 18.45 tot 19.45 uur. Verenigingsgebouw. Volksdansen. 20.00 uur. Vrijdag 2 december Zierikzee „Huis van Nassau". Bingo-dansant van Bond voor Opzichzelfstaanden. 20.00 uur. Burgh Sportcentrum Krayestein. Kinder middag: 14.00 - 15.00 uur tot en met klas 2 (l.o.)en 15.30 - 16.15 uur oudere leerlingen. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Beatballetles. 19.30 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Raadsvergadering, met antwoord kollege op de algeme ne beschouwingen. 19.30 uur. Zaterdag 3 december Dreischor Sasput. Aktiedag Aktief Terreinbe heer, door Natuur- en vogelwacht. 9.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2