Sterkste schouders moeten de zwaarste lasten dragen .Tegenslagen zullen niet ophouden omdat Gods Woord en wet wordt verlaten" Aanpassingsplan visserijhaven nog eens herzien Trap- en speelveldje miskleun van jaren '80 4 SGP-fraktie Bruinisse: Herzieningen bestemmings plan kost vermogen Spreekrecht kommissies A. J. Bal over kortingen ambtenarensalarissen Welzijn is grote flop BRUINISSE - „Wij vrezen dat de tegenslagen niet zul len ophouden. Voornamelijk niet, omdat men Gods Wet en Woord heeft verlaten en er alles maar mee door kan. Het lijkt ons dan ook, dat we afstevenen op een volsla gen anarchie. Onze hoop is, dat we in de toekomst een wat optimistischer geluid mogen laten horen, maar we' vrezen, ziende de steeds meer openbare Godsverlatingen in ons land, dat we daar nog niet op hoeven te rekenen". Aldus de SGP-fraktie van Bruinisse vrijdagavond tij dens de algemene beschouwingen op de gemeentebegro ting, verwoord door fraktievoorzitter L. J. v. d. Bos. „U bent nu ook aangekomen op een punt, dat de rek uit de financiële middelen is. En is er dan een voor deeltje. dan wordt dat weer snel uit gegeven om deze of gene tevreden te stellen. Een droeve zaak". De SGP-fraktie kan de mening van de ambtenaren niet delen, dat het zo niet langer kan met de kortingen. Het zal vogens deze fraktie niet te ontkomen zijn in deze tijd van terug- A. J. Bal: BRUINISSE - „Met bestem mingsplannen van verschillende aard zitten we al jaren lang te „em meren". Het wordt hoog tijd dat hieraan begonnen kan worden. Iede re keer weer een herziening kost een vermogen!" Aldus de waarschuwen de woorden van P.v.d.A.- woordvoerder A. J. Bal. Zijn partij is en blijft er van over- tijgd, dat er een betere sportzaal mpet komen'in 'Bruiriissë. „WéziilVen op een redelijke wijze onze medewer king gegen, en trachten zoveel moge lijk aan alle verenigingen die subsi die te geven die de gemeente te ver delen heeft, en zo eerlijk mogelijk. Bij het lezen van uw aanbiedings brief hebben we op sommige punten hierover onze twijfels", aldus de heer Bal. Instemmend Overigens was de tendens van de algemene beschouwing op de ge meentebegroting van Lijst V.d. Vel de in het algemeen instemmend met het gevoerde en nog te voeren beleid. Niet verwonderlijk ook, dat deze partij vrijdag al aankondigde de be groting te nemen zoals die werd aan geboden, met dankzegging aan sekre- taris met zijn personeel voor de uit voerige specifikatie. gang en men zal over enige tijd nog blij zijn dat men werk heeft. Het sluitend maken van de begro ting op de wijze dat het Bruse kollege dat heeft gedaan, vindt de SGP een „lapmiddel". „Wanneer men zich in allerlei bochten moest wringen om tot dit povere resultaat te komen, dan schort er wat aan". Van de Bos vroeg zich af of de te verwachten uit keringen uit het gemeentefonds niet beter gereserveerd hadden kunnen worden, want uiteindelijk is de meeropbrengst maar een druppel op een gloeiende plaat. Bezuinigen Bezuinigen wil de SGP, tenminste parallel lopend aan de richtlijnen van het ministerie, of mogelijk nog zwaarder. „Een ding is jammer: we gaan bezuinigen nu de geldkist leeg is. We hadden wat zuiniger moeten doen toen er nog wat opzij gelegd kon worden". De SGP zou graag terug willen naar een gezonde financiële positie van de gemeente en wil daar ook of fers voor brengen. Wanneer dat niet gebeurt zal de bevolking weer voor een verhoging van de Onroerendgoed Belasting komen te staan, hetgeen voorkomen moet worden. Nogmaals benadrukte Van de Bos dat zijn fraktie tégen openbaarheid van kommissies- en spreekrecht, is. Hoorzittingen wanneer wenselijk is de meest goede oplossing om de be volking haar mening kenbaar te ma ken. Alléén visserijdagen De SGP-woordvoerder sprak de hoop en de wens van veel burgers uit, dat de evenementen het komend jaar beperkt zullen blijven tot alléén de Visserijdagen. De fraktie vraagt wanneer er toch evenementen plaats vinden, deze een betere begeleiding te geven door een zwaardere politie bewaking aan te vragen. Een woord van dank aan het adres van het kollege wilde Van den Bos niet onthouden: voor de wijze van op treden bij evenementen die hebben geleid tot ergernis en aanstootr on- L. J. v. d. Bos: offers brengen der de bevolking. DE SGP staat hier ten volle achter. „Kan het nuttig zijn", aldus een vraag van de SGP, „dat bij het on derzoek naar schadelijke stoffen in Riekusweel, ook de weel van Mol en die van Krepel te betrekken? Dat zou kostenbesparend kunnen werken". Leegstand De noodzaak om in Riekusweel van start te gaan met woningbouw wordt ook nu weer door de SGP be twijfeld. „Alleen wanneer er uit drukkelijk om wordt gevraagd zul len we tot bouwen moeten overgaan". Leegstand is te verwach ten. Liever zag de SGP woningbouw in het gebied tegenover Storm, zoals die in eerste instantie was gepland, aangevuld met voldoende parkeerge legenheid. Met het aanleggen van parkeer plaatsen bij het sportveld heeft de SGP ^behoorlijk wat moeite mee". „Wil het koHegeiaiióverweging ne men, dat de kosten hieraan verbon den, slecht dienstig zijn voor één middag per week? En waar wilt u enige vergoeding halen? Toch niet wéér bij de burger, die hiermee niets te maken heeft?" De SGP-fraktie vindt, dat de lijst van plannen van de technische dienst met de dag groeit. „We hebben plan nen genoeg, behalve dan om het fi nancieringstekort te verminderen. Daarom denken we, dat de voor deze dienst geplande arbeidskracht niet hoeft te worden aangetrokken. Het bedrag dat nodig is voor deze dienst rijst op den duur de pan uit". Dat er welgeteld tachtig verenigin gen en instellingen gebruik maken van de subsidieregeling van de ge meente, is een doorn in het oog van de voltallige fraktie. Abnormaal zelfs, zeker gezien het feit dat er door veel verenigingen ook nog eens een beroep gedaan wordt op de burgers via een huis-aan-huiskollekte. Ommezwaai Het SGP-stanpunt ten aanzien van de verbouw van het gymnastieklo kaal tot sporthal, wordt in de alge mene beschouwingen van deze partij herzien. „We zijn niet tégen verbete ringen, maar om elk jaar een ton te reserveren voor deze bouw vinden we in de huidige financiële positie van de gemeente niet verantwoord. Elk weldenkend mens kan begrijpen dat we op deze wijze niet kunnen doorgaan. Er wordt teveel gemeen schapsgeld gespendeerd aan het sportgebeuren. We zullen moeten gaan beseffen, dat we anderen die er niets mee te maken hebben, niet steeds kunnen laten opdraaien voor de liefhebberij van onszelf", aldus een verklaring voor de ommezwaai van de SGP. Twee vliegen... De VVV moet naar de mening van de SGP verhuizen naar een van de ge bouwen van de Culturele Stichting. Veel plaats is er niet voor nodig, en een samenbundeling lijkt de fraktie voordeliger uit te komen en het lokt de rekreant naar de musea. Twee vliegen in één klap dus. Lofwoorden vervolgens voor de ve le aandacht van het kollege het afge lopen jaar voor de visserij. De SGP- hoop is evenwel gericht op een snelle beslissing ter verbetering van de vis sershaven en wil ten volle meewer- ken.aan een goede huisvesting van de Bruse vloot. Zoals gebruikelijk besluit de SGP de algemene beschouwingen op de begroting met het aangeven op welke onderdelen deze fraktie wordt geacht tegen te stemmen en wenst het kolle ge en iedereen die met het werk der gemeente te maken heeft, een geze gend jaar toe. Algemeen Belang: BRUINISSE - Het Algemeen Be lang bij monde van de heer W. F. M. Vonk betreurde het vrijdagavond tij dens de,Algemene Beschouwingen op de gemeentebegroting van '84, dat het kollege nog steeds geen voorstel len had gedaan ten aanzien van de openbaarheid van kommissies en de invoering van spreekrecht. De drukke werkzaamheden voor het kollege dat de oorzaak is van het uitblijven van een voorstel, noemt het A.B. „een erg goedkoop argu ment". „Er zijn naar onze mening nauwelijks argumenten te vinden om die vergaderingen besloten te laten zijn. Er zijn verschillende varianten te bedenken om de publieke tribune bij de beraadslagingen te betrekken. In sommige gemeenten mag het pu bliek zelfs meepraten, maar dat vin den wij te ver gaan", aldus de heer Vonk. Spreekrecht vóór de vergade ringen van kommissies zou een goed alternatief zijn waar het A.B. geen enkele moeite mee heeft. De relatie burger-bestuurder zou daar sterk mee verbeterd worden. BRUINISSE - ,,U ziet maar: het is nog nooit zo donker geweest of het is weer licht geworden". Deze beeldspraak gebruikte de fraktiewoorzitter van Lijst V.d. Velde (P.v.d.A.) vrijdagavond in het Bruse gemeen tehuis, naar aanleiding van het eerst sombere beeld van de begroting '84 en later weer een positievere, omdat de Financiële Verhoudingswet voor de gemeente Bruinisse zo voordelig heeft uitgepakt. „Hoewel u zich in verschil lende bochten moest wringen, is het dan toch weer ge lukt", komplimenteerde de heer A. J. Bal het kollege. Met betrekking tot het (ook in Bru) bezuinigen op de ambtenaren salarissen, merkte de heer Bal op, dat zijn fraktie hoopt dat de zwaarste schouders ook de zwaarste lasten zullen gaan dragen. Verder sprak hij de wens uit. dat indien mogelijk in verband met de niet rooskleurige fiuancie- ringspositie Van de gemeente, zo vlug mogelijk middelen toe te spelen aan de „zwakke investeringen". Bal zag die meevaller in de op hande zijn de grens wijzigingen. Nogmaals en ten overvloede pleitte ook de heer Bal voor uitbreidig van het politiekorps op Schouwen-Duive- iand. De kriminaliteit neemt hand- overhand toe naar zijn oordeel, hier zal sterker tegen moeten worden op getreden. Een heel goede zaak noemt zijn fraktie het. dat er overleg geweest is tussen Aquadelta, de Stichting Festi viteiten en de V.V.V., zodat in de toe komst evenementen beter verdeeld kunnen worden. Ook de P.v.d.A. is van mening, dat het voorzieningeni veau op de Grcvelingendam moet worden uitgebreid, liefst door Bruë- naren. Begrijpelijk acht deze partij het dat de Grevelingendam steeds drukker wordt: hot is een plaats waar om „niet" gerekreërd kan wor den. „Uitbreiding van akkommoda- tie voor plankzeilers is daarom een goede zaak die de aandacht verdient", aldus de heer Bal. Vrijwilligers De brandweer en de veiligheid staan hoog genoteerd bij de P.v.d.A., die het niet verwonderlijk vindt dat het steeds moeilijker wordt om de vrijwillige brandweer volledig be mand te houden. „Er wordt steeds meer van deze vrijwilligers gevraagd en daarom blijven ervoor pleiten dat dit korps goed uitgerust moet blij ven. met goed materiaal" Teleurstellend noemde Bal het, dat A. J. Bal:toch gelukt het baarmoederhalskankeronder- zock niet meer door het Rijk gesubsi dieerd wordt. Zeker gezien het feit, dat in het verleden al velel malen ge bleken is dat dit een zeer nuttige zaak is waarbij vaak bleek nog net op tijd te kunnen ingrijpen waar no dig is. „Voor de komst van de D.G.D. (Distrikts Gezondheids Dienst) staan wij nog niet te trappelen. In de eerste plaats vragen wij ons af: werkt de bestaande dienst dan niet goed? Ten tweede zijn wij altijd al tegen fuse ren geweest, omdat het altijd meer geld kost, en ten derde vinden wij het een moeilijke beslissing". Zuiver Zeeuws water en goede Zeeuwse lucht. Zo is het altijd ge weest in Bruinisse, en als het aan de heer Bal ligt zal het ook zo blijven. Zijn opmerking maakte hij bij het onderdeel milieu, waarvan Bal vindt dat opletten geboden blijft, ook al komt vervuiling in Bruinisse niet Betaalbare woningen voor minder draagkrachtingen: een wens van de P.v.d.A., al jaren en ook nu nog. In dit kader ook de wens van Bal, dat het plan Riekusweel zo spoedig mo gelijk moet worden gerealiseerd, zo dat mensen die in Bruinisse kun werkkring hebben, ook in Bruinisse kunnen wonen. Wisselwoningen De wisselwoningen dienen naar het oordeel van Bal zo veel mogelijk te worden verhuurd, slechts een paar beschikbaar houden voor renovatie van woningen. Wanneer de gemeente (nog) en mee vallertje zou krijgen in het komende begrotingsjaar, zou dat naar de me ning van de P.v.d.A. naar Openbare Werken moetèn vloeien, want het budget voor deze dienst is niet vol doende, vindt de heer Bal. Damwand te laat Vervelend vond Bal hetdat nu er na zolange tijd onderhandelen eigenlijk .groen licht" werd gekregen voor de aanpassingswerken van de oude ge meentehaven, er direkt een klink in de kabel komt met het (niet op tijd) leveren van de damwand. Overigens hoopt deze partij dat de vissershaven in het komende jaar ook in behande ling zal worden genomen. De voor het kollege voorgestelde oplossing van het parkeerprobleem bij het sportveld, „zien we niet zo zit ten". zo formuleerde de partijwoord- voerder het. „Noodzakelijk voor en kele belangrijke wedstrijden per jaar. maar denkt u ook nog aan hel opknappen van het oefenveld? Wij zijn bang dat u dan de ene ver boven de andere gaal verheffen". BRUINISSE - „Waren we vorig jaar nog pessi mistisch over de aanpassingswerken aan de oude ge meentehaven, waarvoor nu een oplossing is gevon den, dit jaar zijn we triest, omdat we moeten konstateren dat na het positieve bericht van juni, op dit moment nog geen aanvang is genomen met de werken". Dit ten aanzien van de havenperikelen met Bruinisse, uit de algemene beschouwingen van het Algemeen Belang, zoals die werden verwoord door de fraktievoorzitter W. Vonk. Dr. W. F. M. Vonk: triest Het aanpassingensplan van de visserijhaven dient naar de me ning van het A.B. nog eens goed te worden herzien. Een behoorlijk aantal bedrijven overweegt de schepen te gaan vergroten of ver breden, zodat het oorspronkelijk plan langzamerhand niet meer aan het gestelde doel beantwoord. Het A.B. voelt veel meer voor het slaan van een damwand langs een gedeelte van de zuidzijde van de haven, zodat de schepen onge veer zes meter vooruit kunnen schuiven en er veel meer ruimte wordt gekreëerd. Het A.B. wil graag van het kollege weten of men bereid is namens de gemeen te ook een bijdrage beschikbaar te stellen. Tot slot van de havenperi kelen zou het A.B. graag de moge lijkheden onderzocht willen zien om een trailerhelling voor sport vissersbootjes te maken aan de oostkant van de Grevelingendam of bij de haven. Toerisme Warm voorstander om passan ten te betrekken in de watertoe ristenbelasting is het A.B. al lan ger. Tijdens de Algemene Be schouwingen rekende deze partij ook nog eens het voordeel voor: een bruto-meeropbrengst van 30.000,- tot 40.000,-. Daarvoor zou dan wel een part-time kracht moeten worden aangetrokken voor het innen van deze belastin gen (ook kontrole en administra tie), waarvoor een bedrag van 15.000,- uitgetrokken wordt. „Met het resterende bedrag den ken wij dat u de slechte financiële positie van onze plaatselijke V.V.V., die van enorm belang is voor onze rekreatiebedrijven, en middenstand, enigzins kan ver zachten. Wellicht kan uit deze hef fing ook nog een deel van de beta ling van de beheerder Culturele Stichting worden gereserveerd: alleen dan kunnen wij instemmen met de begroting van de Culturele Stichting", aldus Vonk. In de toekomst ziet het A.B. ook mogelijkheden langs de boorden van de Philipsdam als toeri- stisch-rekreatief attraktiepunt. Supermarkt „Hoe denkt het kollege de 35.000,- die in de gemeentekas zouden zijn gevloeid, als de bouw van de spraakmakende super markt zou zijn gerealiseerd, op een andere manier binnen te krij gen?" Een vraag van het A.B., die de supermarkt verder buiten be schouwing wilde laten, omdat het standpunt van deze partij genoeg zaam bekend is. Met belangstelling ziet het A.B. het aangekondigde nieuwe ram penplan tegemoet, maar verbindt daar direkt vrees aan, dat het kol lege er niet in slaagt dit plan vóór 1 januari '84 op tafel te krijgen. De A.B.-woordvoerder wees het kollege (wederom) op-het krotten- bestand, met name in de Steinstraat. „Is het juist nu niet de tijd om met een subsidierege ling in de dorpsvernieuwingssfeer een aanvang te maken met het slo pen van deze krotten?", wilde Vonk weten, die ook op spoed aandrong met de woningbouw, nu er van aannemerszijde be langstelling is voor het bouwen van premiewoningen en er geen grond beschikbaar is. Verkeerde keelgat De uitbreiding van het perso neelsbestand bij de Technische Dienst is het A.B. in het verkeer- de keelgat geschoten. „Aan de ene kant doet u alle mogelijke moeite om op kosten van het sekretarie- personeel te bezuinigen, en bij de Technishe Dienst neemt u iemand in vaste dienst en een tijd dat daar steeds minder werk komt. Een be drag van 67,- per inwoner ten laste van deze dienst vinden wij onverantwoord hoog en een enorm zware belasting op de ge meentebegroting", aldus de heer Vonk. BRUINISSE - De „miskleun" van de jaren '80. Zo bestempelde de AB- fraktie vrijdagavond het trap- en speelveldje bij de vluchthaven. „Wij zouden graag zien dat het kollege met voortvarendheid en spoed een andere zinvolle bestemming zoekt voor dit terrein", aldus de heer Vonk die de algemene be schouwingen van zijn partij hield. Dit onderwerp kwam aan de orde onder het hoofdstuk „zwakke in vesteringen", waar ook op het AB- lijstje de wisselwoningen vallen. De ze woningen dienen naar het oordeel van het AB direkt na renovatie van de laatste woningwetwoningen ver kocht te worden, desnoods met ver lies. Ook het oude gemeentehuis is een blok aan het gemeentebeen vindt het AB en zou ook verkocht moeten worden, zonodig beneden de taxatie prijs, maar wel in overleg met de huurders van dit pand. Ten aanzien van de vierde „zwak ke investering", het bedrijfsterrein en het loodsenterrein aan de in dustrieweg, dringt het AB aan op een betere aquisitie en voorlichting van gemeentezijde. De grondprijs is één van de duurste in heel Zeeland. rondlopen om daarna veel te lage straffen te krijgen toebedeeld. Be treurenswaardig", aldus de heer Vonk. Openbare orde Het tijdelijk overplaatsen in de zo mermaanden van 25 tot 30 politiea genten uit de Randstad naar Schou- wen-Duiveland is een oplossing voor de kwestie openbare orde en veilig heid, althans naar het oordeel van het AB, die grote waardering heeft voor het funktioneren van het poli tiekorps in het afgelopen seizoen. „Het frustreert echter de burger, dat delinquenten vrolijk een jaar blijven BRUINISSE - „Eén van de grote flops voor dc gemeente in dc afgelo pen jaren, is wel dc Kaderwet Speci fiek Welzijn. Het enige positieve dat er van overgebleven is, is een goede inventarisatie van alle aktivilcitcn met hun subsidies. Verder is er veel werk verricht, met weinig zichtbare resultaten". Dit is dc mening van het Algemeen belang, zoals die vrijdaga vond werd uitgesproken door frak- tievoorittcr van de partij, dr. W. F. M. Vonk. „De bevoegdheden van de gemeen ten worden nauwelijks uitgebreid, en als er bevoegdheden komen, zul len ze voor Bruinisse wel weer uit monden in een gemeenschappelijke regeling, waar we toch al onze buik van van hebben".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4