RU en CDA niet eens met post voor jumelage RAAD DUIVELAND PAST Botsing met gewonden AANTAL TARIEVEN AAN Mol als loopstraat: z van alle kanten te b< Mol als loopstraat: zaak om van alle kanten te bezien Nader bestuderen in VCP Twee jaar cel voor doodsteken café-bezoeker Verkeersdode in Hontenisse Tanker vlot op Westerschelde Begroting- en meerjarenperspektief goedgekeurd t t f NIEUWERKERK - Voordat de gemeentebegroting voor her jaar 1984 in ontvangst werd genomen, werkte de raad van Duiveland donderdg een elftal agendapun ten af. Het belangrijkste onderdeel van bespreking vormde het voorstel van burgemeester en wethouders tot aanpassing van verschillende tarieven in de vorm van een wijziging van de verordening op de heffing en invordering van respektievelijk toeristenbelasting, woonforensenbelasting, leges, retributies enprecario- rechten en begraaf-rechten. Voorts een herziening van het tarief voor tuinhuren. SEROOSKERKE - Op de Provinciale weg tussen Zierikzee en Haamstede kwamen vrijdagochtend twee auto's met elkaar in botsing. Bestuurder E. A. M. uit Renesse kwam vanuit de richting Haamstede en reed door onbekende oorzaak naar de linkerweghelft. Uit de andere richting naderde automobilist R. P. T. uit Bochum (W.dl.). T. kon de auto, bestuurd door M. niet meer ontwij ken en beide voertuigen botsten frontaal oj) elkaar. De wagen van M. (zie foto) kwam in de berm tot stilstand. De drie inzittenden van de auto van M. raak ten licht gewond en de duo-passagier van T. (C. M. K. uit Haamstede) liep ook lichte verwondingen op. Beide auto's waren total loss. ZIERIKZEE - Een Verkeerscirkulatieplan (V.C.P.) zal uit moeten wijzen welke haken en ogen verbonden zitten aan het plan de Mol toe te voegen aan het loopstratenge- bied. Verder dient deze kwestie in breed verband, zowel in de verkeerskommissie als in de middenstandskom missie nader besproken te worden. De heer C. J. Hillebrand (PvdA) had problemen met de overschrij ding van de van rijkswege toegesta ne verhoging van 3 op de tarieven van de toeristenbelasting. Voorzitter, de heer J. van Bommel, kon begrip opbrengen voor het standpunt van de PvdA-fraktie- MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft vrijdag de 20-jarige J. A. B. uit Vlissingen veroordeeld tot twee jaar onvoorwaardelijke gevange nisstraf. B. bemoeide zich op 5 februari van dit jaar met een caféruzie waar hij eigenlijk niets mee te maken had. In een halletje bij de toiletten bracht hij een Marokkaanse cafébezoeker met een zakmes zoveel steken toe, dat deze aan zijn verwondingen bezweek. De opgelegde straf was konform de eis die de officier van justitie twee weken geleden stelde. HONTENISSE - De 52-jarige S. de Rook uit Krommenie is vrijdag door een verkeersongeval in Hontenisse om het leven gekomen. De man bot ste met zijn vrachtauto op een scha rende trekker met oplegger uit tege- moetkerende richting. Dat heeft de politie meegedeeld. Het ongeluk ontstond doordat een voor De Roo rijdende vrachtautobe stuurder linksafsloeg om de inrit van een tankstation in te rijden. De chauf feur van een uit de tegenovergestelde richting komende trekker met oplegger moest om die reden afremmen. Dat had tot gevolg dat zijn kombinatie be gon te scharen en dwars over de weg kwam te staan. De beide achter de'af- slaande vrachtauto rijdende vracht auto's botsten op de oplegger. De Roo, bestuurder van de eerste van de twee vrachtauto's liep dusdanig ernstige verwondingen op, dat hij in de loop van de dag in het ziekenhuis in Gent (België) overleed. De andere bij het ongeval betrokken chauffeurs bleven ongedeerd De ravage was zeer groot Konkrete plannen De heer J. J. Geleijnsc liet daaren tegen namens de V.V.D.-fraktie wc- leider, welke laatste zijn vraagte kens plaatste bij de verhoging omdat de burgers die in Nederland hun va kantie doorbrengen weer extra be last worden. De heer Van Bommel te kende echter aan, dat de toeristenbe lasting slechts een fraktie is van de kosten die door een standplaats in re kening worden gebracht. ..De doelstelling van de voorgestelde ver hogingen is niet bedoeld om de be groting sluitend te maken; daarvoor brengt de verhoging te weinig op", aldus de burgemeester. Voorzichtiger De raad kon zich verenigen met de voorgestelde wijzigingen al stond met name de heer A. van Klinken (SGP) uitgebreid stil bij de wijziging van de begraafrechten-verorclening. Van Klinken pleitte voor een voor zichtiger tarief-aanpassing en wees in dit verband op zijn mening, dat een voorziening als een begraaf plaats een openbaar karakter heelt, die geld mag kosten. Hij sprak de vrees uit, dat door de hoge tarieven VLISSINGEN - Vrijdagmiddag rond kwart voor vier is op de Wester schelde ter hoogte van Terneuzen de Belgische binnenvaarttanker G.T. 3 geladen met 1.000 torn gasolie vlot- ge trokken. Het schip was vrijdagmorgen aan de grond gelopen vermoedelijk doordat het de verkeerde boei heeft aangehou den. Aanvankelijk leek het erop dat het schip zou plooien of breken en olie zou verliezen. Rond twaalf uur vrijdagmid dag stond het schip bijna volledig droog op een zandplaat zonder dat zich problemen voordeden. Bij opkomend water lukte het drie sleepboten van de firma Muller uit Terneuzen de G.T. 3 van de Gentse tankvaart1 maatschappij vlot te trekken. Het schip is elders op' de" Wester schelde ten anker gebracht voor een onderzoek naar de schade. Voorzover nu bekend heeft het schip tijdens de stranding geen olie verloren. De G.T. 3 zal na het onderzoek zin reis naar het Vlissingse havengebied het Sloe voort zetten. wellicht eerder tot krcamtie zal wor den overgegaan. De SGP-woordvoer der stelde voor de huidige tarieven te handhaven of deze slechts in geringe mate te verhogen. Dekkingspercentage Nadat de heer J. A. Schietlekatte (CDA) de kwestie van de huurgraven in bespreking bracht, ging de heer Van Bommel over tot beantwoor ding. Hij tekende aan. dat de hei/li ning van de begraafrcchten mede is gegrond op de gestegen kosten door het uitbreiden van de begraafplaats te Oosterland en de kosten van de nieuwe begraafplaats te Nieuwer- kerk. Ondanks aanpassing van de ta rieven is het dekkingspercentage nog zeer miniem. Geleidelijk zal worden voorgesteld naar een redelijker dek kingspercentage toe te groeien. Overigens zijn de tarieven niet be paald hoog en dateert de laatste her ziening van 2Vü jaar geleden. Gestreefd moet worden naar een jaarlijkse aanpassing van de tarie ven, omdat de verhoging om de paar jaar een te groot sehrikeffekt geeft. Vervolgens werd het instituut „huurgraven" uitgebreid aan de orde gesteld. De raad besloot zonder hoofdelijke stemming tot verhoging van het ta rief voor de tuinhuren per 1 januari 1984 van 0,02 naar 0,25 per nv' De R.U.-fraktie kon zich donder dagmiddag tijdens de begrotingsbe handeling in de Zierikzeese raad niet zo vinden in de opmerking, dat de Mol als „ventiel" dient voor het ver keer in de binnenstad. ,,In het zomer seizoen is er door de vele voetgangers met een auto toch niet doorheen te komen", aldus de heer W. F. Spren- gelmeijer. De R.U.-woordvoerder kreeg des gevraagd de mededeling, dat het opstellen van een V.C.P. ongeveer drie a vier maanden in beslag zal ne men. V.V.D.-fraktievoorzitters J. J. Geleijnse wilde ten aanzien van de Mol ook de studie van dit V.C.P. af wachten. Hij was van mening, dat de zaak van twee kanten benaderd dient te worden en sprak over het voordeel voor de één en het nadeel voor de ander. Nadeel winkelbestand De C.D.A.-fraktie kon het plan Mol als loopstraat voorshands niet onder schrijven en wees op het nadelige ef- fekt, dat dit voor het winkelbestand in deze omgeving kan hebben. De heer D. van der Wekken (PvdA) vond dat de noodzaak van het opstel len, van een nieuw verkeersGirkula- tieplan door de reakties in deze ver gadering alleen al duidelijk was aan getoond. Een andere verkeerskwestie, die tijdens deze begrotingsvergadering aan de orde kwam, waren de binne- genkomen suggesties tot verhogen van de verkeersveiligheid op de Ca- landweg en Scheldestraat. Raadsvoorzitter burgemeester Th. H. de Meester liet weten, dat enkele van de die suggesties beslist niet haalbaar zijn. Hij toonde zich wat ontstemd over het feit, dat het pu bliek te vaak aanneemt, dat bepaal de verkeersvoorzieningen zonder meer getroffen kunnen worden. Zo is bijvoorbeeld het invoeren van een maximumsnelheid van 30 km/uur gebonden aan een groot aantal voor waarden. „Het publiek leest over die 30 km, maar weet niets over de daar aan verbonden voorwaarden", aldus de voorzitter. Nader advies Voor wat betreft de situatie op de Calandweg zal nader advies worden gevraagd aan Veilig Verkeer Neder land en aan de A.N.W.B. De Schel destraat zal eerst in de verkeerskom missie nader worden bekeken. De heer J. J. Geleijnse (VVD) achtte het van het belang dat ook een andere ontsluiting voor de openbare lagere school ,,'t Kofschip" daarbij zal wor den bekeken. eigenlijk slechts als start behoort te dienen. Zowel de V.V.D. als de P.v.d.A. hechtte hoge waarde aan een snelle realisering van een alarmerings systeem voor bejaarden. Wethouder Groen deelde mede, dat thans een en quête wordt uitgevoerd waaruit de wens en noodzaak dienen te blijken. De wethouder zag wel mogelijkhe den de realisering van het alarme ringssysteem reeds in het beste dingsplan 1984 op te nemen, zonder dat daar elders in geschrapt zal moe ten worden. Verheugd toonden de frakties zich over het hervatten van het overleg met het Nutsbestuur en Binnen de Veste om te komen tot een geïnte greerde basisschool in de Raamstraat. Bezorgd toonde men zich over de toekomst van het tweede kans onderwijs. De P.v.d.A. pleitte ervoor de pro blemen van de Zeeuwse Dag en Avondscholen gemeenschap (Z.D.A.G.) aan te kaarten bij de pro vinciale onderwijsraad om meer druk uit te oefenen op het ministerie. De heer Geleijnse liet weten de sug gestie van de P.v.d.A. te ondersteu nen om te komen tot een mogelijke brede scholengemeenschap tussen L.H.N.O. en L.T.S. Hij kreeg van wethouder Groen de toezegging, dat deze zaak binnen het bestuur zal wor den aangekaart. Pleidooi De heer Bij de Vaate hield een plei dooi voor behoud van het tweede kans onderwijs en achtte het niet uit gesloten, dat in de toekomst ter be houd daarvan meer geld uit de alge mene middelen ter beschikking moet komen. De C.D.A.-fraktie kreeg van wet houder De Rijke de toezegging dat via de Reinigingsdienst getracht zal worden meer publieksgerichte infor matie betreffende het milieu te ver spreiden. Zowel de P.v.d.A. als de V.V.D. hechtten waarde aan meer informa tie naar het publick toe betreffende mogelijkheden bezwaar aan te teke nen of ontheffing te vragen van de onroerendgocdbelasting. Wethouder L. J. van Gastel liet weten, dat de di- rekteur van het belastingrayon in Breda daarvoor benaderd zal wor den. Mocht dat niet het gewenste re sultaat opleveren, kan de gemeente alsnog overwegen zelf initiatieven te nemen. Na een urenlange behandeling, ge kenmerkt door een zeer positieve sfeer, kwam de raad ten slotte tot vaststelling van de gemeentebegro ting 1981 en het meerjarenperspek- tief 1984 tot cn met 1987. Maandag 28 november Zierikzee Prinses Julianaschool, Jannewekken 19. Schrijfavond Amnesty Interna tional. Vanaf 19.00 uur. „Huis van Nassau". Jaarvergadering ABVA KABO. 19.30 uur. „Huis van Nassau". Vergadering Verenigingsraad „Beter Wonen". 19.30 uur. Centrum Iona, Poststraat 25. Lezing „Leven in en met een groep". 20.00 uur. Kegelhuis Geluk. Finale H.J. Doele- manwedstrijden Z.K.B. 20.00 - 23.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Kommissie finan ciën. 15.30 uur. Haamstede Rekreatiezaal Geref. kerk. Schrijf avond Amhesty International. Vanaf 19.00 uur. Brouwershaven Geref. kerk, Bostonplein. Schrijf avond Amnesty International. Vanaf 19.00 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Dinsdag 29 november Zierikzee Rusthuis Irene. Welfare-verkoop. 14.00 uur. Burgh Hotel „Het Grote Zwijn. Jaarverga dering IJsklub Haamstede-Burgh. 20.00 uur. Renesse Hotel „Het Wapen van Zeeland". Na jaarsledenvergadering VVV Renesse. 20.00 uur. Scharendijke Putmeet. Bijeenkomst CBTB, CPJ en CPB. 20.00 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. Sint Nicolaasmiddag. 14.30 uur. Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Woensdag 30 november Zierikzee Poppentheater Alteklein, Visstraat 5. St. Nikolaasvoorstelling. 14.30 uur. Brouwershaven „De Blokkendoos". Knutselklub voor kinderen van zes tot twaalf jaar. 13.30 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Hoorzitting bewo ners Schipperslaan. 19.30 uur. Donderdag 1 december Zierikzee Gereformeerde Kerk, St. Domus- straat. Jaarlijkse verkoop zelfge maakte goederen dameskrans „Try- féna". 13.30 - 21.00 uur. Havenplein 24. Spreekuur Rechts winkel. 19.00 - 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bestuurs- bijeenkomst. 20.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Majorettes. 18.45 tot 19.45 uur. Verenigingsgebouw. Volksdansen. 20.00 uur. Vrijdag 2 december Zierikzee „Huis van Nassau". Bingo-dansant van Bond voor Opzichzelfstaanden. 20.00 uur. Burgh Sportcentrum Krayestein. Kinder middag: 14.00 - 15.00 uur tot en met klas 2 (l.o.) en 15.30 - 16.15 uur oudere leerlingen. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Beatballetles. 19.30 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Raadsvergadering, met antwoord kollege op de algeme ne beschouwingen. 19.30 uur. Zaterdag 3 december Dreischor Sasput. Aktiedag Aktief Terreinbe heer, door Natuur- en vogelwacht. 9.00 uur. Dinsdag 6 december Zierikzee Mondragon. Jaarvergadering leden P.v.d.A. 20.00 uur. Woensdag 7 december Zierikzee Stadhuis. Kommissievergadering Middenstand. 16.30 uur. Dreischor „De Drie Schapen". Algemene leden vergadering landbouwvereniging „Dreischor". 19.30 uur. Zaterdag 10 december Nicuwcrkcrk Ons Dorpshuis. Tentoonstelling dui- venvereniging Duiveland. 14.00 22.00 uur. Vrijdag 16 december Westenschouwen Café-restaurant Zeelust. Vergade ring landbouwvereniging C. et C. 19.30 uur (18.00 uur, palingmaaltijd). ZIERIKZEE - Zowel de R.U. als het C.D.A. had don derdag tijdens de behandeling van de gemeentebegro ting 1984 moeite met de post internationale uitwisselin gen. Zoals bekend zijn de standpunten binnen de raad wat de jumelage betreft flink verdeeld. De heer W. F. Sprengelmeijer (R.U.) liet weten tegen de gehele post ad 16.000,— te zijn. C.D.A.-fraktievoorzitter C. Bij de Vaate gaf te kennen het niet eens te zijn met het bedrag van 5.000,ten behoeve van een bezoek aan Saint Hi- laire in verband met het 900-jarig bestaan van deze Fran se zusterstad. Met het totaalbedrag van 10.500,— voor jeugduitwisselingen kon de C D.A.-fraktie voor het ko mend jaar nog wel akkoord gaan, maar de heer Bij de Vaate kondigde aan ook die posten in de volgende ja ren kritisch te zullen bekijken. Tij dens de replieken had het C.D.A. weer te kennen gegeven het niet eens te zijn inct de bedragen, die aan de in ternationale uitwisselingen worden besteed. Het geld kan, volgens deze fraktie, op betere wijze worden besteed. Zowel dc P.v.d.A.- als de V.V.D.- fraktie sprak haar teleurstelling uit over het C.D.A.-standpunt. De R.U. gaf nogeens te kennen niet tegen sport te zijn, wel tegen sport op zondag en tegen de te zware last, die naar de mening van deze fraktie op' dc financiën wordt gelegd door het sportgebeuren. Ten aanzien van de voorgenomen herinrichting Bannink drong de heer Sprengelmeijer aan op veel zelfwerkzaamheid door de leden der sportklubs. Temeer omdat naar zijn mening, de jeugd echt niet alles kado wil krijgen, maar best zelf ook wat wil doen. Ook de P.v.d.A.-fraktie pleitte voor een voorzichtig beleid ten aan zien van de herinrichting Bannink en wil dat stap voor stap bekeken wordt of een en ander te verantwoorden is. ten graag konkrete plannen op tafel te zien, voordat het voorbereidings krediet van 40.000,— voor de herin richting Bannink door de raad gevo teerd zal worden. Wethouder L. J. van Gastel zegde de R.U.-fraktie toe een „totaal plaat je" te projekteren met een overzicht van de financiën ten behoeve van het sportgebeuren. De P.v.d.A. drong bij de wethouder aan op spoed betreffende een beslis sing over de bouw van een kantine op het nieuwe sportveld aan de Nieuwe Blokweg. Een tijdige beslissing kan inhouden, dat de betrokken sport klubs nog in 1984 een subsidie van 40.000,— van de Nederlandse Sport Federatie ontvangen. De heer Van Gastel liet weten, dat daar rekening mee zal worden gehouden. Verder kondigde de wethouder aan in de vergadering van de sportkom- missie op dinsdag 6 december met na dere voorstellen ten aanzien van de tarieven voor het nieuwe sportveld te zullen komen. De R.U. informeerde naar de moge lijkheid het onderhoud van de sport velden zo mogelijk in het kader van de werkgelegenheidsprojekten te la ten uitvoeren. Wethouder J. Groen was van mening, dat dit zeer voor zichtig bekeken dient te worden. Ten aanzien van mogelijke andere werkgelegenheidsprojekten wees de wethouder op het plan van de ge meente vier mensen gedurende een half jaar binnen de eigen dienst een arbeidsgewenningsperiode te bie- den. Dit projekt is nog niet beoordeeld door de toetsingskommissie, die over het algemeen zeer streng is. Groen vond dan ook. dat zeker geen projek- ten aangemeld dienen te worden, waar men zelf over twijfelt. Suppoosten Het aanstellen van suppoosten voor de gemeentelijke musea achtte hij dan ook zeker niet haalbaar. Wel wilde hij op verzoek van P.v.d.A. en V.V.D.-fraktie de toezegging doen, dat jeugdige werklozen voor deze tij delijke baan voorkeur zullen hebben boven scholieren. Wethouder Groen deelde de P.v.d.A.-fraktie desgevraagd mede, dat pogingen tot het instellen van zo genaamde leerlingbouwplaatsen in deze gemeente reeds werden onder nomen, te weten bij de bouw van ruim dertig woningen in de Bin nenstad. Een en ander werd niet ge realiseerd toen eerst de subsidie niet hard gemaakt kon worden en ander zijds bleek, dat alleen mensen van buiten de regio zich hadden aange meld. De bereidheid van de gemeente garant te staan bij volgende projek- ten blijft echter bestaan. De heer Geleijnse informeerde naar reeds toegekende projekten, waarop de wethouder een overzicht gaf: het realiseren van een gebouwtje ten behoeve van de ijsklub is toe gestaan, de aanvraag voor natuur- winkel ,,'t Kröótje" is afgewezen en de aanvraag voor de kinderboerderij moet nog door de toetsing. Het C.D.A. informeerde naar de mogelijkheid straks ook de restaura tie van het pand Kerkhof NZ 8 in het kader van een werkgelegenheid te la ten uitvoeren. De wethouder had hier zijn twijfels over. Wat betreft die aanpak en de toe komstige bestemming van genoemd pand zegde wethouder P. de Rijke toe, dat daar in een brede kommissie over gesproken zal kunnen worden. Zelf betalen R.U.-fraktievoorzitter Sprengel meijer stelde het welzijnswerk in het kader van de financiële zorgen. Hij vond dan ook dat de burgers zoveel mogelijk zelf voor het welzijnswerk dienen te betalen en dat een subsidie Advertentie Wat dacht u van een origineel Sint Nicolaas kado. Abonnement op de Zierikzeesche Nieuwsbode, Bijvoorbeeld een dé krant van Schouwen-Duiveland. Dc eerste drie weken zijn Gratis! Nu lijdelijk als aanbieding, geldig tot 24 december. lakenman ochtman voor een origineel Sint Nicolaas kado! DRUKKERIJ LAKENMAN &OCHTMAN BV JANNEWEKKEN 11 4301 HH ZIERIKZEE TEL.01110-6551

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2