Vermoedelijk voor f 100.000 schade aan dak Grote Kerk ADJUDANT HOEKMAN MET WELVERDIEND PENSIOEN Vergadering Kommissie Publieke Werken Zierikzee DE ZIERIKZEESCHE COUR Z1ER1KZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 28 NOVEMBER 1983 140ste jaargang Nr. 23430 WAARIN OPGENOMEN (1 - 1889) Goud van Oud Ongeveer zevenhonderd personen brachten Algemene Beschouwingen Bru De gemeenteraad van Bruinisse hield vrij- dit weekeinde een bezoek aan de door de dagavond haar Algemene Beschouwingen. ANIB georganiseerde expositie „Goud van Oud". (Pag. 3). Onmachtig Aanvallend lijkt Mevo dit seizoen volkomen onmachtig. BWR dreigde op sportpark Ban- Mede-koploper De handbalploeg van Delta Sport werd mede-koploper door met 13-10 te winnen Een impressie treft u aan op pagina 4 en 5. nink met 0-1 te winnen, maar hielp Mevo van het tot zondag nog ongeslagen Bra- Bitter en zoet is de afscheidskus. met een eigen doelpunt. (Pag. 6). bantse Mountain Stars. (Pag. 7). Herder Storm raast over Schouwen-Duiveland en richt veel vernielingen aan Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. WAÏ wr itE 811.7* Van de Grote Kerk te Zierikzee raakte veel koperbeslag vernield. De brand weer kwam in aktie om te proberen de schade zoveel mogelijk te beperken. ZIERIKZEE - Een onverwachte zuidwesterstorm, windkracht 8a 9 met uitschieters naar 10 en 11, heeft in de vroege zondagochtend voor veel schade gezorgd op Schouwen-Duiveland. De duinstrook tussen De Punt en Renesse kreeg opnieuw een gevoelige klap te verwerken. Door het hoge water (2.54 m NAP) werden enkele me ters duinzand weggespoeld. De Grote Kerk te Zierikzee liep vermoedelijk voor een ton aan schade op. De kope ren dakbedekking aan de voorkant van de kerk werd door de wind opgekruld en moest wegens gevaar voor de omgeving door de brandweer van Zierikzee worden ver wijderd. U-mm- De steigers langs de in aanbouw zijnde huurwoningen aan de Zeehondenplaat in Poortambacht te Zierikzee waren niet tegen de storm bestand. Dc WuIcher- se Bouwunie bouwt de woningen in opdracht van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. Een sproeivliegtuig van Prince werd van zijn verankering losgerukt en kwam op zijn kop boven de sloot te liggen. De koperen platen werden na half elf 's ochtends weggehaald. Op het dak zal een noodrestauratie worden ..nagebrachthet dak wordt afge dicht met rubberoid, dit om inrege nen te voorkomen. De penning meester van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken in Zeeland, de héér C. van der Perk, meldde telefonisch dai de verzekering in samenwerking met het Stichtingsbestuur deze week de preciese omvang van de schade zal bepalen. De heer Van der Perk schat de financiële schade op ongeveer 100.000,-. Sproeivliegtuig Buiten Zierikzee aan de Gooi kons- weg waar Ton Princes zijn lan dingsstrip voor sproeivliegtuigen heeft, werd-een van de toestellen, <?efi - Grumman Agri-Cat (de P.H.-TPR) door een windstoot van 130 km per uur (windkracht 12) van zijn veran kering omhoog gerukt. Het werd te gen de bossages langs de weg ge kwakt, waar het toestel onderstebo ven over de sloot kwam te liggen, bij na met één van de vleugels op de weg. Ton Prince was zelf met enige andere personen aanwezig om de ver ankering te kontroleren en zagen het toestel voor hun ogen er vandoor gaan. Waarschijnlijk moet het afge schreven worden, doch hij is voor stormschade verzekerd. Bij de in aanbouw zijnde huurwo ningen aan de Zeehondenplaat in Poortambacht te Zierikzee werden de steigers van de muur gerukt. De buizen en planken kwamen vervaar- lijkg over de weg te hangen. De aan nemer, de Walcherse Bouwunie, heeft de steigers opgeruimd. Bij het bedrijf Airpack aan het Groene Weegje is de grote roldeur aan de achterzijde van het pand eruit gewaaid, waardoor bijna de volledi ge achtergevel verdween. Aan dc voorkant moest een kozijn eraan ge loven. Op veel plaatsen in Zierikzee vielen dakpannen op geparkeerd staande wagens. De auto's liepen deuken en lakschade op. Enkele eige naars van woningen in de Poststraat meldden het uitwaaien van ramen. De brandweer spijkerde er enkele dicht met planken. Van het kleine ge bouw bij het benzinestation De Val zijn alle ruiten ingewaaid. Bij de ver keerslichtenbatterij De Tol waaide een verkeerslicht kapot. Op de Grevelingendam werd een groot verkeersbord vernield. Ook an dere borden bij de spuisluis gingen ten gronde. Op de parkeerplaats aan de Brouwersdam waaide een bouw - "Tceet om en vernielde een ANW een lichtmast. Boot omgewaaid in Brouwershaven raakte een boot van T. uit Brouwershaven bescha digd. De boot lag op een trailer op het parkeerterrein bij de grote jachtha ven. De boot waaide tegen een lan taarnpaal. Zowel de boot als de lan taarnpaal raakten beschadigd. Omgewaaide bomen Op diverse plaatsen op Schouwen- Duiveland kon een groot aantal om gewaaide bomen worden geteld. Op de Korte Reke te Renesse viel een boom van vijftien meter lengte over een geparkeerd staande auto van P. C. K. uit Renesse. Het dak werd ge deukt. Aan de Scholderlaan viel een ,We zullen u missen ZIERIKZEE - Een groot aantal genodigden was vrij dagmiddag aanwezig in De Vierschaar van het Stadhuis te Zierikzee tijdens het officiële afscheid van adjudant J. Hoekman als groepskommandant der Rijkspolitie Schouwen-Duiveland. Ook de open afscheidsreceptie na afloop van de officiële gebeurtenissen trok een groot aantal mensen naar het Zierikzeese stadhuis om de schei dende kommandant de hand te schudden. Als eerste in de rij van sprekers sprak de distriktskommandant der Rijkspolitie Zeeland, overste J. J. Veenstra, de heer Hoekman toe. Hij noemde de beslissing van de heer Hoekman om niet vervroeg pensioen tc gaan een verstandige beslissing: ,,Er is voor een dergelijk besluit veel moed nodig, maar ais de gezond heidstoestand een woordje mee gaat spreken, dan kunnen we uw beslis sing alleen maar een verstandige beslissing noemen". De heer Veenstra stelde in zijn toespraak dat er van de heer Hoek man in zijn loopbaan bij de rijkspoli tie veel is gevraagd. Met name de sa menvoeging van de groep Zierikzee en de groep Bruinisse noemde Veenstra beslist ,,gèen kleinigheid". „Om van veertig vogels van allerlei soort een eenheid te maken, is be paald geen sinicure. Bovendien heeft u als groepskommandant een grote verantwoordelijkheid gedragen, me de door de enorme toevlucht van de rekreatie. Gedurende een steeds gro te wordende periode van het jaar le verde dat een sterke werkdrukver meerdering." Taakverzwaring Ook het feit dat er steeds meer werk dient te worden verricht met naar verhouding steeds minder mid delen droeg. volgens overste Veenstra. bij tot de aanzienlijke taakverzwaring. .,Dc groepskom mandant dient dan ook die waarde ring te krijgen, welke hij verdient". ,.l hebt in uw loopbaan een om schakeling ondergaan van uitvoer der naar manager. Dat is u goed afge gaan, maar u bent toch een politie man gebleven van de goede, oude stempel. Ook na lange en zware diensten stond u steeds klaar voor de inwoners van Schouwen-Duive land". Maatschappelijk werker Burgemeester Th. H. de Meester van Zierikzee, die namens de burge meesters op Schouwen-Duiveland het woord voerde, noemde de heer Hoekman een politieagent, die in ve le opzichten een maatschappelijk en sociaal werker bleek te zijn. ..Men kon steeds met allerlei soorten pro blemen bij u terecht. Bovendien kon- de u na al die jaren uw pappenhei mers op Schouwen-Duiveland". ,,Uw verdiensten zijn groot. Met grote dankbaarheid denken wij dan ook terug aan de uitstekende wijze van samenwerking, die er steeds is geweest, eerst als groepskomman dant van Zierikzee en later als groepskommandant van Schouwen- Duiveland". „We mogen nu een beetje hoop heb ben dat we ten aanzien van de bezet ting van het rijkspolitiekorps op Schouwen-Duiveland een beetje dooi de problemen heen zijn. Er komt meer bijstand in de drukke maan den; het is alleen jammer dat u juist nu weggaat. Toch moet het voor u een geruststellend idee zijn om onder de- boom van twintig meter lengte over het wegdek. De dienst gemeentewer ken van Westerschouwen heel t de bo men opgeruimd. Ook aan de Zwanen- burgseweg te Ouwerkerk, de Stoïp- weg te Nieuwerkerk, de Bredeweg te Sirjansland en de Stoofweg te Drei- schor moesten enkele bomen eraan geloven. De brandweer van Duive- land verwijderde de bonnen. Bruinisse In Bruinisse moest de brandweer driemaal uitrukken. In de Bergstraat was een grote antenne op hel dak van de woning van de fam. S. gevallen, waardoor het dak schade opliep. De brandweer heeft het dak proviso risch dichtgemaakt. Aan de Zuid weg werd een groot stuk van de woning van B. S. weggeslagen. Vanwege het instortingsgevaar haaide de brand weer de schoorsteen naar beneden Bij het politiebureau moest een ruit eraan geloven. In de tuin bij de tam. H. aan de Dr. de Kockstraat waaide een scheepsmast omver ze vooruitzichten de groep aan uw opvolger te kunnen overdragen". Oude stempel De heer De Meester noemde adju dant Hoekman een man van de oude stempel: overigens in de goede zin des woords. U bent een kombinatie van de vroegere veldwachter, die als het ware het gezag uitstraalt, en van de moderne politieman, met een gro te kennis van zaken en in staat om een groep goed te leiden. Iedereen op Schouwen-Duiveland zal nog wel eens terugdenken aan de periode Hoekman. We nemen dan ook met grote weemoed afscheid. Maar aan de andere kant gunnen we u uw rust van harte". Namens de zes gemeenten op Schouwen-Duiveland bood de heer De Meester een bronsplastiek aan. Burgemeester J. L. Niemantsver- driet-Leenheer van Westerschouwen Vervolg pag. 5 In de St. Domusstraut moest een an tiek model in de straatverlichting het ontgelden. Verwachting tot dinsdagavond: Nog enkele buien Half tot zwaar bewolkt en enkele buien; minimumtemperatuur van 2 graden in Groningen tot 6 graden in Zeeland; middagtemperatuur onge veer 7 graden; matige, aan de kust en op het IJsselmeer tijdelijk krachtige, zuidwestenwind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 2 dec. Woensdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 207c. Minimumtemp.: 2 gr. Middagtemp.: 8 gr. Windkracht: variabel 3 Donderdag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 10%. Minimumtemp.: 0 gr. Middagtemp.: 7 gr. Windkracht: zuidoost 4 Vrijdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 40%. Minimumtemp.: 2 gr. Middagtemp.: 10 gr. Windkracht: zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 29 nov. Zon op 8.22, onder 16.35 Maan op 1.38, onder 14.47 Nieuwe Maan: 4 dec. (13.26) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 29 nov. 10.18 23.12 4.00 16.40 Doodtij: 29 november HET WEERO VERZICHT DE BILT - Morgen is het half tot zwaar bewolkt weer en er kunnen nog enkele buien vallen. De buien worden veroorzaakt door een kleine depressie die van Schotland naar zuid-Zweden trekt. Achter deze de pressie om stroomt met noordweste lijke winden iets koudere lucht naar ons land. Daarin wordt het overdag ongeveer 7 graden. In de nacht liggen de temperaturen tussen 2 graden in het noordoosten van het land en 6 graden meer naar het zuiden. De wind is overwegend matig en waait eerst uit het westen. Overdag draait de wind naar noordwest en neemt aan de kust en op het IJsselmeer tij delijk tot krachtig toe. AMSTERDAM - De kapitaalmarkt rente (rente op langlopende leningen) kan begin volgend jaar met bijna een procent zakken tot onder de 8 procent Tot die prognose kwam dr C. J. Prins, hoofd van de afdeling Vermogensbe heer Pensioenfonds Nederlandse Spoorwegen, in Amsterdam op een bij eenkomst van de Vereniging van Be middelaars in onderhandse leningen. Woensdag 30 november Dc distriktskommandant der rijkspolitic te Zeeland, overste J. J. Veenstra, drukt de scheidende groepskommandant J. Hoekman de hand. ZIERIKZEE - De kommissie pu blieke werken komt woensdagmid dag 30 november om 17.00 uur in openbare vergadering bijeen in de raadzaal van het stadhuis. De agenda voor deze kommissie- vergadering vermeldt onder meer een bespreking van de mogelijkhe den tot plaatsing van afvalbakken aan de zeezijde van de dijk bij het strandje Borrendamme. Verder zal advies worden gevraagd over de mo gelijkheden tot ombouw van de ha venlichten door toepassing van zon nepanelen. Grote Klophuil Van molenaar T. van der Bok kwam het verzoek tot restauratie van dc grote klopbuil in molen ,,De Hoop". Deze grote klopbuil werd tij dens de grote restauratie van deze molen niet opgeknapt, omdat op dat moment werd aangenomen dat voor deze klopbuil onvoldoende werk aanwezig zou zijn om een volledige opknapbeurt te rechtvaardigen. In middels is gebleken dat door de toe nemende vraag naar bloem dc kleine klopbuil niet voldoende kapaciteit heeft om aan de vraag tc voldoen. Vandaar het verzoek tot restauratie van de grote klopbuil. B. en w. zijn bereid medewerking tc verlenen. Dc kosten worden ge raamd op 5.148,— inkl. b.t.w. Dit bedrag kan gedeeltelijk worden ge dekt uit het restant-krediet van 2.968,63 dat voor de restauratie van molen ,,De Hoop" nog beschikbaar was. Verder zal getracht worden nog een subsidie te verkrijgen van rijk en provincie. Indien dit wordt toegewe zen kan gerekend worden op een sub sidiebedrag van maximaal 1.050, De kommissie publieke werken wordt gevraagd nader advies uit te brengen. Dc agenda vermeldt verder een verzoek om advisering over een aan vullend kreeiet van 11.239,88 voor vernieuwing van de vloer in de gym zaal aan de Raamstraat; over een krediet van 36.500,- voor plaat sing van oen inbraakalarminstallatie en beveiligingsinstallatie in het Gra vensteen en over verbetering van de situatie voor fietsers voetgangers bij de Engelse Kade. Geen eenstemmigheid Over dit laatste wordt al enige tijd gediskussieerd binnen de kommissie publieke werken. Over de meest wenselijke oplossing bestaat tot nu toe geen eenstemmigheid. Wethouder P. de Rijke had en heeft nog steeds zijn twijfels over het nut van een fietspad op de dijk. Hij is van me ning. dat beter gedacht kan wórden aan een eenvoudige oplossing onder aan de dijk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1