(G)Oude(n) handen maken ambachtelijke juweeltjes Zilveren jubileum dameskoor Brouwse bejaardensoos BRU-tale Pieten „Goud van Oud" uit Bruinisse Ins t rukt ie dagen voor akkerbouw en veehouderij 1 J BRUINISSE - „Goud van Oud" vormt in de werk plaats van 't bejaardenhuis ,,'t Opper" in Bruinisse een alledaags begrip. Gouden handen die, na een lang leven van hard werken, niet stil gevouwen op schoot kunnen blijven liggen, maat met grote precisie de mooiste er- kstukken afleveren. Deze nijvere handen behoren toe aan de heren Joh. Boogert en Corn. J. Tanis, beiden 84 jaar oud, maar dagelijks te vinden in de werkplaats van 't Opper om van een tekening of uit het blote hoofd een molen, boerenkar, kruiwagen of andere juweeltjes van ambachtelijke perfektie te bouwen. Molens en boeren wagens het betekent ..niets" voor de heer Boogert, hier aan het werk in de werkplaats van „In 't Opper". Joh. Boogert (l.) en C. J. Tanis bij hun werkstukken die een plaatjse kregen in de tuin van ,,In 't Opper". Vooral de heer Boogert, oud aannemer uit Oosterland, is een ech te „molenaar". Naast de molens in de tuin van 't Opper draaien zijn molens door heel Nederland, gemaakt voor familie en vrienden. Hij kwam in 1971 ais eerste bewo ner in 't Opperen na twee weken dui men daarien en rondjes lopen was hij het zat. Hij vroeg waar de werk plaats was, en toen hij hoorde dat die er niet was voor de bewoners heeft hij zich net zolang beijverd tot die er wèl was. Sindsdien werkt hij er aan z'n modellen met enorm veel plezier, waarbij het geen uitzondering is dat hij om half zeven 's ochtends begint. Bovendien heeft hij de taak op zich genomen om alle planten te verzor gen. Die staan dan vaak in bakken die hij zelf in de beginjaren maakte. Lege vrije tijd heeft Boogert trou wens vroeger ook niet gekend. Hij was vele jaren "brandweerchef van BRUINISSE - Het was vanmorgen een grote konsternatie op de beide kleuterscholen ,,'t Kwetternest" en „d'Eerste Stap" toen de leidsters en kleuters binnenstapten. De leidsters waren radeloos, de kleuters re deloos en de school eigenlijk reddeloos. Het bleek namelijk dat in de nacht van donderdag op vrijdag een enorme ravage was aangericht in de klassen van de kleuterscholen door op het eerste gezicht onbeken den. Alle tafels waren omgegooid en de kieltjes van de kleuters waar ze normaal in verven en boetseren waren aan elkaar geknoopt, met de mouwen. Toen iedereen een beetje van de schrik bekomen was werd ook de brief opgemerkt die tussen de puinhoop lag. In gebrekkig Hollands, stond er dat een aantal zwarte Pieten in de klassen had gespeeld en ver geten was de rommel op te ruimen. Wel hadden ze voor ieder kind een zakje met lekkere inhoud achter gelaten. De schrik sloeg daarna al snel om in vreugde en luid zingend over die grote zak togen de kinderen aan het opruimen. Ook de kinderen van de lagere scholen kregen allen een zak met inhoud die beschikbaar was gesteld door de Bruse middenstand. lips, waar hij zeer nauw betrokken was bij de eerste radiopioniers. Hij vindt z'n bezigheden in de werkplaats geen werken maar puur als hobbyist bezig zijn: ,,Het hoeft helemaal je vak niet geweest te zijn om toch prima resultaten te boeken met modelbouwen. Maar ja, veel leeftijd-genoten zeggen: voor mij hoeft het niet meer, ik heb m'n hele leven gewerkt". Tentoonstelling Beide enthousiastelingen hebben de laatste tijd aan werkstukken ge werkt die te zijn op de tentoonstel ling „Goud van Oud" in het schoolge bouw Manhuisstraat 2 te Zierikzee. Deze tentoonstelling werd vanmor gen (vrijdag) om half elf geopend door wethouder J. Groen. Morgen, zaterdag 26 november van tien tot ze ven uur kan men er ook nog (gratis) terecht. DEN HAAG - De onderwijsbonden gaan akkoord met beloning naar funktie in plaats van beloning naar bevoegdheid, mits niet op voorhand op de salarissen wordt bezuinigd, zo als minister Deetman (onderwijs) heeft voorgesteld in zijn nota voor herziening van de onderwijssaia- risstruktuur (HOS). DEN HAAG - Doordat het aantal bejaarden en alleenstaanden groeit, zal de behoefte aan gezinsverzorging toenemen. Dat konstateerden ver schillende inleiders vrijdag in Den Haag op het koingres „Verzorging thuis, een zorg minder",, van de cen trale raad voor gezinsverzorging. GOES - Evenals voorgaande jaren organiseert het Consulentschap voor de Akkerbouw en de Rundveehoude rij te Goes drie instruktiedagen in de Landbouwpraktijkschool te Schoon- dijke. De dagen worden gehouden op 4, 5 en 6 januari van het volgend jaar. De kursisten kunnen kiezen uit een aantal onderwerpen: remmen, hy- droliek, hogedruk persen; trekker prestatie, motorenonderhoud, be drijf selektriciteit. Verder is het mo gelijk om ook andere onderwerpen naar keuze te behandelen, bij vol doende belangstelling. Elk onder werp wordt gedurende één dag be handeld. De prijs per dag bedraagt f 40,— inklusief een maaltijd. Opga ven vóór 3 december aan de Land bouwpraktijkschool in Schoondijke. BRUINISSE - Al dagenlang zijn gemeentewerken van Bruinisse bezig de bomen in het dorp te fatsoeneren om de groei in de hand te houden. Op de foto gaat de beuk in de wilgen rondom de begraafplaats. De wilgen waren op die plaats lot overlast voor de tuiniers en worden zo weer in de hand gehouden. Doel is het zingen voor bejaarde en bedlegerige mensen Oosterland, hoofd van de zondags school en ebstuurslid van de Rabo bank. Boerenkar Z'n eerste werkstuk was een boe renkar die hij zonder tekening ver vaardigde. Hij schonk de kaar aan het bestuur van 't Opper maar prompt werd de kar gestolen. Negen jaar later deed de Rotterdamse poli tie een inval bij een extreme verza melaar, waar, naast veel andere buit van d dief, ook de kar van Boogert weer boven water kwam. De dader wist van elk objekt in z'n volle ka mer waar hij het „gehaald" had. De heer Corn. J. Tanis maakt pop penhuizen, nestkastjes en ook mo lens. Hij kwam, na vele omzwervin gen, als instrumentmaker bij Phi- BROUWERSHAVEN - 26 oktober 1958 is het opge richt, het dameskoortje van de bejaardensoos Brouwers haven. En in 1983, precies 25 jaar later, zijn ze nog steeds aktief bezig onder leiding van de heer P. Pannekoek. We kelijks repetitieavonden en regelmatige optredens voor bejaardensozen, bejaardentehuizen, het ziekenhuis en de Rode Kruisboten. Door deze optredens beantwoorden ze aan hun doel, namelijk te zingen voor bejaarde en bedle gerige mensen. „We zijn begonnen door een groep je dames bij elkaar te zoeken, die tij dens de kerstviering van de bejaar densoos wilden zingen", aldus de da mes A. Matthijssen, G. Bij de Vaate en C. Jonker-de Moor, die allen reeds 25 jaar lid zijn van het koor. „Na een poosje gingen we ook repeteren voor de paasviering en daarna ook voor de eindmiddag, die in juni^ltijd het sei zoen afsluit voor de bejaardensoos. Dit groeide uit tot een vast koor, dat wekelijks repeteert. Het koos is een onderdeel van de bejaardensoos, hoe wel het niet uitsluitend bejaarde da mes als lid heeft. De ongeveer twin tig leden variëren in leeftijd van veertig tot 84 jaar. Dit oudste lid is mevrouw M. van der Stolpe, een van de trouwste bezoeksters van de we kelijkse repetitieavonden! De oude bewaarschool Bij de oprichting in 1958 bestond het koor uit ongeveer achttien leden, die zongen onder leiding van wijlen mevrouw K. van de Bijl-Kik. Zij be geleidde het koor op een orgel. Er werd geoefend in de oude bewaar school en in de konsistorie van de Ne derlands Hervormde Kerk, herinne ren de dames zich. En ook toen al werd er opgetreden in de kerk en in het ziekenhuis. Het soort liederen, dat gezongen werd, bestond voorna melijk uit geestelijke liederen en volksliedjes. Modeshow „We hebben altijd veel plezier ge had", vertelt mevrouw Bij de Vaate. Af en toe hadden we een gekke bui en dan deden we eens iets heel anders. Zo hebben we eens een voorstelling gegeven, een modeshow. De kleding, die we showden, was van de gekste dingen gemaakt, zoals gekleurde handdoeken, theedoeken, bloemen en zelfs behangselpapier. Uitbundig en rumoerig Het huidige koor staat al sinds zes jaar onder leiding van de heer P. Pannekoek uit Brouwershaven. „Ik doe dit uit vrijetijdsbesteding en uit liefhebberij voor de muziek", zegt de heer Pannekoek. De liederen die ge zongen worden, kiest hij uit in over leg met het bestuur. Dit zijn zowel liederen uit de bundel „Kun je nog zingen, zing dan mee", als kerst- en paasliederen en lideren uit de bundel van Johannes de Heer. De heer Pan nekoek past deze liederen dan aan aan het koor. waarbij hij zonodig zelf de verschillende koorpartijen uit schrijft, zoals dat bijvoorbeeld ge beuren moest voor het lied „Het Rus sisch Vesperkoor". Het zangniveau van het koor is vooral de laatste drie jaar vooruitge gaan vindt de heer Pannekoek. „Er wordt serieus gezongen, hoewel de dames soms ook wat „uitbundig en rumoerig" zijn. „Maar ik houd zelf ook wel van een grapje, dus er wordt soms heel wat afgelachen." Viering jubileum Op woensdag, 30 november aan staande, zal in het Verenigingsge bouw, in besloten kring het zilveren jubileum door het koor gevierd wor den. Het bestuur, bestaande uit me vrouw C. Clarisse-Bal (voorzitster), mevrouw G. Koopman-de Moor (se- kretaresse), mevrouw P. Bolkenbaas-van de Weele (penning- meesteresse) en de dames B. van den Bos en F. Hartman-van de Bijl. is al enige tijd met de voorbereidingen be zig. Men bewaart hieromtrent echter nog een geheimzinnig stilzwijgen, omdat het een verrassing moet blij ven voor de leden. De feestelijkhe den zullen om vijf uur 's middags be ginnen. Het bestuur laat verder weten dal eventuele nieuwe leden bij het koor van harte welkom zijn. Men repe teert iedere woensdagavond om ze ven uur onder begeleiding met een orgel. Dc uitvoeringen zijn overigens a capella. Door dit alles maakt het 25 jaar oude koor nog een „springleven de" indruk. Een foto uit de beginperii>de van het dameskoor van de Brouwse bejaarden soos. Zo'n vijftien jaar geleden brachten dc leden van het damesk</or een nu/de- show van gekke kleding, die voor veel hilariteit zorgde

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 5