Bollen bloeiden om Parijs deurloo mode Problematiek bosbeheer belicht op vergadering ELEKTRO LIEVENSE Weet je nog wel, ouwetje One from the heart in biscoop Zierikzee Shetland pullovers Velours pullovers Truien Film van Francis Coppola Scholen dicht in vier steden NOS-tv over prinses Juliana op Antillen Zondag film over Joods Historisch Museum NOS- Panoramiek over relatie China-Japan Twintig procent energie bespaard in tien jaar ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 25 november 1983 Nr. 23429 li Distriktskommissie Zeeland Natuurmonumenten GOES - Bij de Vereniging tot behoud van natuurmonumenten in Nederland is een diskussie gaande welke moet leiden tot een standpunt over het invoe ren van een meer op de natuurlijke ontwikkeling gericht beheer over de bos sen van deze vereniging. De najaarsvergadering van de distriktskommissie Zeeland van Natuurmonumenten, welke op 7 december te Goes wordt gehou den, zal dan ook aan dit onderwerp gewijd zijn. Een drietal deskundigen be licht de problematiek van het bosbeheer vanuit verschillende gezichtshoeken. het meer produktgerichte beheer en het rekreatief medegebruik van bos sen. De heer dr. H. E. van der Veen kiest als vertrekpunt voor zijn inlei ding een beheersvorm die uitgaat van een zo natuurlijk mogelijke ont wikkeling van het bos. De heer Van der Veen is werkzaam bij het Insti tuut voor Milieuvraagstukken van de Vrije Universiteit van Amster dam. De heer G. Kop, stafmedewerker terreinbeheer van Natuurmonumen ten, zal in een samenvattende reaktie ook de aSpekten van het bosbeheer belichten vanuit het gezichtspunt van een natuurbeschermingsorgani satie als Natuurmonumenten. Na de pauze is diskussie mogelijk tussen de inleiders en bezoekers. De bijeen komst wordt gehouden in de Prins van Oranje te Goes en begint om 20.00 uur. Acivertentip De heer ing. H. Feenstra, hout vester van Staatsbosbeheer in Zee land, zal in zijn inleiding uitgaan van Advertentie Aanleg Elektr.- en waterinstallaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radio-apparatuur Televisie - Video - enz. 01114-1368 01119-1634 De film gaat over twee mensen in deze stad van gokkers en dromers: Franny en Hank, die na vijf jaar van ongehuwd samenleven een beetje op elkaar-uitgekeken zijn. Op 4 juli krij- - gen ze slaande ruzie en Franny besluit Hank te verlaten. Zij snakt naar opwinding en romantiek en naar reizen naar exotische plekjes, zoals het eilandje Bora Bora. Toeval lig ontmoet zij gauw na haar breuk met Hank een knappe Amerikaan, de kelner Ray, die zich gewichtiger voordoet dan hij is door Franny te vertellen dat hij ook zanger en pia nist is. Intussen ontmoet Hank op zijn beurt het mooie circusmeisje Lei- la. Franny gaat met Ray op stap en Hank met Leila. Bij het aanbreken BRUINISüt - Op 5 februari 1897 was het feest in Bruinisse: burge meester Joh. Elenbaas werd als burgemeester geïnstalleerd. Ter gele genheid hiervan werd in de Oudestraat-Korte Ring een ere-poort opge richt, op de plaats waar nu (ongeveer) Maarten Verspooor woont. Op de achtergrond de pastorie van de Hervormde kerk. De foto is niet zo heel scherp, maar het is één van de oudste foto's uit het Bruse archief. vanaff 35, vanaff 35, vanaff 35, Mol 5-?. Zierlkzee DEN HAAG - CDA en VVD blijven bij hun standpunt dat de beperking die de regering wil aanbrengen op de aftrekmogelijkheden voor buitenge wone lasten niet moet doorgaan. Z1ER1KZEE - One from the heart draait zaterdag 26 en zondag 27 november in bioscoop de Concertzaal te Zierikzee. Het betreft een romantische komedie, dat zich afspeelt temidden van de glitter van Las Vegas tijdens het weekeinde van 4 juli, de Amerikaanse Onafhankelijkheidsdag. In de hoofdrollen spelen Natasja Kinski (dochter van de acteur Klaus Kinski), Teri Garr en Frederic Forrest. De regie is in handen van Francis Ford Coppola, die bekendheid ver wierf met The Godfather en Apocalypse Now. van de volgende dag, krijgt Hank echter spijt van zijn breuk met Fran ny. Hij gaat Franny zoeken en vindt haar in een motel. Er volgt opnieuw een-hevige ruzie, waarbij FranTiy te gen Hank zegt dat zij van Ray houdt, omdat deze lief voor haar is en voor haar zingt, iets dat de volgens haar saaie Hank nooit heeft gedaan. Ver der vertelt zij Hank dat zij hem en Las Vegas voorgoed verlaat en met Ray nog die dag naar het verre Bora Bora zal vliegen. Hank gaat versla gen naar huis, maar dan bedenkt hij zich. Op zaterdag begint de voorstelling om 19.00 uur en op zondag om 20.00 uur. AMSTERDAM - Het ziet er naar uit, dat volgende week leden van de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel (ABOP) op achtereenvol gende dagen in Amsterdam, Ensche de, Groningen en Rotterdam staken, waardoor ter plaatse een aantal scho len dichtgaat. Daarmee wordt gepro testeerd tegen het slarisbeleid van de regering en met name de drie procent korting op de ambtenarensalarissen, Deze stand van zaken is donderdag opgemaakt, nadat de distriktswerk- groepen van de ABOP zich over de akties hadden gebogen. Zeker is, dat de staking in Enschede dinsdag door gaat. De beslissingen over stakingen in de andere drie steden worden vrij- fag genomen, aldus de ABOP. HILVERSUM - De NOS-televisie zendt zondag (Nederland 2, 12.45-13.05 uur) een reportage uit over de reis van prinses Juliana langs de eilanden van de Nederland se Antillen. De prinses heeft de afge lopen drie weken de Antillen be zocht. HILVERSUM - Het Nederlands- Israëlitisch Kerkgenootschap, met 40 minuten zendtijd per jaar een van de kleinste'" zendgemachtigdenZeiVdt zondag (Nederland 1, 17.40 uur) een film uit over het Joods Historisch Museum in Amsterdam. In de 20 mi nuten durende film komen de ge schiedenis van het museum en de ont- staansreden aan de orde. HILVERSUM - NOS-Panoramiek brengt zondag (Nederland 1, 20.10 uur) een analyse van de betrekkin gen tussen China en Japan aan de hand van een eigen reportage over beide landen. Aktuele aanleiding voor deze uitzending is het bezoek dat de Chinese partijsekretaris Hua Yaobang deze week aan Japan brengt. DEN HAAG - De partikuliere koeriers- en bodediensten in ons land varen wel bij de problemen die de ak- tievoerende ambtenaren veroorza ken voor de PTT. Doordat het staats bedrijf der posterijen niet kan funk- tioneren, hebben de partikuliere diensten omzetstijgingen geïnkas- seerd van veertig tot vijftig procent. Dit heeft sekretaris Bosch van de vervoersorganisatie NOB- wegtransport donderdagmorgen ge zegd. UTRECHT - Door doelmatiger ge bruik is in de jaren '72-'82 twintig procent energie bespaard. Zou er in de jaren '77-'81 niets aan energie besparing zijn gedaan, dan zou dat voor het bedrijfsleven een lastenver hoging gegeven hebben van twee mil jard gulden. Deze cijfers heeft mi nister Van Aardenne (ekonomische zaken) donderdag bekendgemaakt op een bijeenkomst van de Stichting Voorlichting Energiebesparing Ne derland (SVEN) in Utrecht. Per 1 januari waren er 1,6 miljoen woningen in Nederland geïsoleerd. Hierdoor kon 1,2 miljard kubieke meter aardgas worden bespaard. Met deze woningisolatie was een over heidssteun van 1,2 miljard gulden ge moeid. In de nieuwbouw is sinds 1973 sprake van dertig tot veertig procent minder energiekonsumptie. Dit bete kende een jaarlijkse besparing van 600 miljoen kubieke meter aardgas. De WlR-energietoeslag (een over heidsbijdrage voor energiebesparen de investeringen) heeft ertoe bijge dragen dat in 1982 voor zo'n 360 mil joen gulden aan energiebesparende investeringen is gedaan. In de perio de '77-'81 bedroeg het besparingsper centage in de industrie vijftien pro cent. Dit kwam tot stand door een doelmatiger produktieproces en door minder energie-intensieve produk- ten te maken. Zaterdag 26 november Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.00 uur Teleac 15.30 uur RVU 16.00 uur Muppetshow 16.25 uur Wereldcircus 17.50 uur Teleac 18.55 uur Rosco 19.00 uur The A-team 19.45 uur Pelleboer 20.00 uur Journaal 20.28 uur Showbizzquiz. Spelpro- gramma met in het middelpunt het showgebeuren. Het geheel wordt ge presenteerd door Ron Brandsteden 21.45 uur Falcon Crest. De familie maakt zich zorgen over de aanhou dende hoofdpijn van Chase. Melissa hoort van dr. Hook wat de reden is van haar flauwvallen. Natuurlijk probeert Richard weer Angie dwars te zitten. 22.35 uur Aktua tv 23.20 uur Journaal, 23.25 uur Nieuws voor doven Ned. 2 18.15 en 13.00 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Toeristische tips 19.00 uur Journaal 19.10 uur De Frank Kraamer show. Spelprogramma. 20.20 uur Lou Grant. Amerikaanse serie over het leven en werken van een redakteur bij een Amerikaanse krant. 21.20 uur Een ideaal voor ogen. Een dokuipentaire over Indonesië in de jaren 1945-1950. 22.05 uur Gustaaf. Tekenfilm. 22.15 uur De algemene loterij Neder land 22.30 uur Journaal 22.45 uur Studio Sport 23.15 uur De dood op schoot. Deze Amerikaanse film dateert van 1978 en is gebaseerd op de roman van Wil liam Goldman. Het verhaal gaat over een buikspreker die al zijn lief en leed ventileert via zijn pop. Er komt echter een triest einde aan de relatie als de buikspreker weer in kontakt komt met zijn oude jeugdliefde. Zondag 27 november Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 17.40 uur Het Joods museum van Amsterdam 18.00 uur Sprekershoek 18.15 uur Sesamstraat 18.30 uur Mensenwerk 19.00 uur Studio Sport 19.55 uur Lotto 20.00 uur Nieuws 20.10 uur Panoramiek Zondag 27 november, 19.30 uur, Nederland 2: Countdown special met als gast: Tina Turner. 20.40 uur Humanistisch verbond 20.45 uur Ja, natuurlijk. Een quizpro gramma met als hoofdbestanddeel de natuur. Als een van de kandidaten treedt op de heer Kristelijn uit Re- nesse met als onderwerp.' Mineralen en gesteenten. 22.15 uur Ander nieuws 22.55 uur Journaal, 23.00 uur Nieuws voor doven Ned. 2 11.00 uur Eucharistieviering 12.00 uur Capitool 12.45 uur Prinses Juliana op de Antil len 15.15 uur Teleac 16.00 uur Een plicht tot leven 16.30 uur Nieuws 16.35 uur Sons and daughters 17.00 uur Wondere wereld 17.25 uur Pop video show. Popmu ziekprogramma. 17.50 en 18.30 uur Teleac 18.25 uur Nieuws voor doven 19.00 uur Nieuws 19.05 uur Briefgeheim. Kinderserie van de hand van Jan Terlouw. 19.30 uur Countdown. Popmuziek programma. 20.10 uur Magnum PI. Deze tracht het tipje van de sluier op te lichten rond de verdwijning van de vader van Ma rion Hammond. 21.00 uur Op jacht naar de schat. Spelprogramma waarin de kandida ten moeten trachten binnen een be paalde tijd een .schat" te vinden. 21.55 uur Gangster chronicles. De nieuwe heerser van de onderwereld Maranzo stuurt Luciano er op uit om een nieuwe opdracht tot een goed ein de te brengen. 22.40 uur R.U.R. Praatprogramma vanuit de Amsterdamse discotheek ,,36 op de schaal van Richter". 23.25 uur Journaal, 23.30 uur Nieuws voor doven Maandag 28 november Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.00 en 14.00 uur Schooltelevisie 16.00 uur Tineke. Praatshow 18.25 uur Teleac 18.55 uur De Mier 19.00 uur De familie Knots 19.25 uur Wild West op zijn best 20.00 uur Journaal 20.28 uur Kwistig met muziek. Spel programma met als hoofdmoot de muziek. 21.35 uur Hier en nu 22.10 uur Operatie VI. De training van het spionageteam wordt steeds inspanneder, wat tevens zijn weerslag heeft op de gemoedtoestand van de teamleden. 23.00 uur Kerkvandaag 23.30 uur Journaal, 23.35 uur Nieuws voor doven Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Play back show 20.05 uur Lou Grant. Redakteur Lou krijgt moeilijkheden als hij iets wil publiceren over de malifide praktij ken van een arts. 22.15 uur Adventsoverweging 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Nieuws voor doven 23.05 uur Teleac VOORSCHOTEN - De Nederlandse bloemisterij ziet de ambtenarenak- ties bij de PTT van de zonnige kant. Steeds meer mensen sturen, nu het niet meer mogelijk is een wenskaart te verzenden, een bioemengroet. Al dus woensdag de Vereniging Fleurop Interflora met een van de weinigste positieve reakties uit het bedrijfsle ven op de PTT-akties. DEN HAAG - Uit een onderzoek van het Energieonderzoek Centrum Nederland (ECN) naar de toepas singsmogelijkheden van vliegas is gebleken dat het grootste deel van de half miljoen ton poederkoolvliegas die kolengestookte installaties jaar lijks produceren goed kan worden gebruikt in de bouwsektor, wegen bouw en de baksteenindustrie. ROTTERDAM - De gemeente Rot terdam zal scherp in de gaten houden of nieuwe akties van ambtenaren bij het openbaar vervoer en bij bruggen en sluizen onevenredig grote schade aan stad en haven toebrengen. Is dit wel het geval dan zal de gemeente naar de rechter stappen. Een woord voerder heeft dit woensdag meege deeld. door NEL SCHUTTEVAÉR-VELTHUYS Weer binnengekomen lette ze niet eens op het vertrek van Claudette, op haar kousen liep ze de trap op en ging aan Wims bed zitten. Daar bleef ze tot Jasper thuiskwam, het kind zong een vrolijk liedje, dat hij juist had geleerd. Nita zag Wims gezicht weer trekken als van hevige pijn en ze snelde naar beneden om Jasper op te vangen en zijn drukte tegen te gaan. In korte woorden, vertelde ze, dat Wim ziek was thuisgekomen, erge hoofdpijn, Jasper moest maar op de weg blijven kijken of de dokter aan kwam en ook Jan waarschuwen om stil te zijn. De minuten kropen voorbij, Wim leed zijn pijnen en Nita leed mee met haar jongen, ze zou hem zo graag ver lichting willen geven. Dokter was ze ker ergens waar de man hem niet zo gauw vinden kon, enfin, de dokters vrouw belde wel iederen op die iets van hem kon weten. Eindelijk kwam hij dan toch, gelijk met Jan. Nita zag het angstige gezicht van haar oudste vanuit het raam van Wims kamertje. Kort daarop zachte voetstappen op de trap, gelukkig, daar was de dok ter. Ze ging hem op de overloop tege moet, vertelde in korte woorden van haar observaties, waarop hij Wims kamertje binnen stapte. Hij wist di- rekt, dat Nita goed had gezien, de jongen was ernstig ziek. Een poosje bleef hij kijken, nam Nita dan mee buiten de ziekenkamer en fluisterde haar toe, dat Wim direkt naar het zie kenhuis moest worden overgebracht. Volkomen stilte was nodig voor deze patiënt, ieder geluid zou de krampen maar erger maken. Die maandag werd aan niets meer gedacht dan aan Wim. Op de stille weg kwam een ziekenauto voor, Jasper had tante Thea gehaald op verzoek van Jan, hij meende, dat moeder wel wat hulp gebruiken kon. Nita mocht meerijden naar het zie kenhuis, ze kon onmogelijk in huis afscheid nemen van haar jongen. Als in een droom, een heel nare droom, zocht Claudette haar weg naar het station. Onder het lopen kalmeerde ze wel iets, maar nu en dan stond ze even stil, om haar hartslag normaler te laten worden. Dan haalde ze diep adem, maar het beklemde gevoel in haar maagstreek werd er niet door opgeheven. Het wa ren zenuwen, zij wist het wel, ze moest zich er tegen verzetten, dat had vroeger de dokter in Parijs al ge zegd, ze was helemaal gezond. Maar die jongen van Henk, wat kon een ge zonde jongen plotseling zo ziek ma ken, dat zijn moeder er een radeloze blik van kreeg? Wat een verandering was er op het eerst zo zachte en vrien delijke. gezicht van Nita gekomen. Natuurlijk was het blindedarmont steking, dat was een ziekte die een mensenkind heel onverwacht over viel met veel pijn en narigheid. Claudette deed haar best over wat vrolijker dingen te gaan denken, die jongen was bij zijn moeder in goede handen. Eigenlijk moest ze nu gaan lopen huppelen, had Nita niet aange boden geheel en al afstand te doen van Henk? Plotseling schoot het haar te binnen, dat ze op de modezaak geen boodschap had gegeven van haar onwelzijn, dit was al de derde keer, ze waren daar ook zo vreselijk precies. Wat gaf het eigenlijk of je nu en dan eensweg bleef van je werk Onbewust stapte ze nu toch wat vlotter verder, na drie kwartier bereikte ze het station. Er was geen trein op dat uur, ze moest een hele poos wachten, nam plaats in de onge zellige wachtkamer en piekerde. Als ze nu op haar kamer kwam, was Henk daar misschien wel om haar op te wachten. En wat moest ze hem nu vertellen? Als ze boos uitviel, stapte hij di rekt weer op en als ze zou beginnen over haar bezoek aan Nita, werd hij misschien woedend. Zwijgen was misschien wel het beste, ze kon eerst eens afwachten hoe hij zelf gestemd was. En dan was er nog de gewetens vraag of ze moest vertellen, dat zijn zoon ernstig ziek was thuisgekomen lieve tijd, wat was het leven toch moeilijk. Ze dutte van vermoeidheid even in op de harde bank, bij het wakker schrikken van de aankomende trein, wist ze nog vaag, dat ze in haar droom door Pa rijs had gelopen. Ze had iets gezocht, wat wist ze niet, maar gejaagd was ze geweest, ze had er nog hartkloppin gen van Op de zolderkamer ijsbeerde Henk op en neer. Een paar keer had hij vanuit zijn kantoor opgebeld, hij had willen zeggen, dat hij in het midda guur de lunch bij haar wilde gebrui ken, dan kon hij altijd nog verder zien wat hij deed. Maar ze was er niet geweest, een beetje ongerust was hij daarom na kantoortijd naar haar ka mer gegaan, waarvan hij een sleutel had. Het stroeve gezicht van de huis eigenaar had hij straal genegeerd, maar in zijn hart voelde hij zich als een betrapte schooljongen, toen hij de zolderkamer ontsloot. Evenals Claudette keek hij nu en dan uit het zolderraam om te zien of zij er al aan kwam, zijn hart klopte onrustig, hij begreep best, dat hij haar te kort had gedaan. Nu hij zelf met dit triestige weer al enkele uren in de sombere kamer zat te wachten, besefte hij pas goed, hoe eenzaam Claudette zich zo'n hele zondag gevoeld moest heb ben. Ten slotte was hij verantwoor delijk voor haar, voor hem was ze uit haar vaderland hierheen gekomen, als ze kwam, zou hij haar hartelijk tegemoet treden, niet boos zijn, om dat ze hem zo lang liet wachten. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 11