Bollen bloeiden om Parijs Schouws play-backduo in finale op KRO-televisie KRO-dokumentaire over kwestie Indië" Verwarring rond claims op „The Day After" Reportage over Griekenland in Televizier Magazine Zeeuwse musea in één stichting „Hier en Nu" gewijd aan heroïneprobleem Veronica bereikt ledental A-status ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 24 november 1983 Nr. 23428 9 HILVERSUM - De KRO televisie zendt zaterdag (Nederland 1, 21.20- 22.05 uur) de dokumentaire „Een ideaal voor ogen" uit over de verhouding tussen Nederland en Indonesië in de jaren '45-'50. De dokumentaire is tevens de doktoraalskriptie van drie studenten geschiedenis. De studenten, Gerda Jansen Hen driks, Frank Klein en Peter Otten van het Historisch Seminarium van de Universiteit van Amsterdam, hebben de dokumentaire samengesteld uit fragmenten van bioscoopjournaals, beelden van de leger film- en foto dienst (LFFD), films die de Indone sische ambassade ter beschikking heeft gesteld en gesprekken met de makers van die films. Volgens de samenstellers verschilt de dokumentaire vooral door de LFFD- films en de Indonesische beelden nog al van wat de Nederlandse bioscoop bezoeker tussen 1945 en 1950 over de situatie in Nederlands-Indië en later Indonesië te zien kreeg. De drie stu denten willen met de dokumentaire vooral laten zien dat hierdoor de ge schiedenis - meer dan tot nu toe is gebeurd - volledig zichtbaar kan wor den gemaakt Uitgesproken kritiek op het optreden van Nederland in die tijd is in de dokumentaire dan ook niet te door NEL SCHUTTEVAÉR-VELTHUYS Claudette luisterde ademloos toe, alles ging veel eenvoudiger dan ze had durven hopen, Nita wilde wel scheiden van Henk. „Maar als Henk eens niet wil schei den „Je moet dat van hem eisen. Je moet zeggen, dat je niet van plan bent een speelpop voor hem te zijn, heus Claudette daarvoor ben je veel te goed. Je moet niet met je laten sollen, ook niet al ben je verliefd, een man als Henk profiteert daar maar van en heeft tenslotte niet de minste achting meer voor je." Claudette begon te snikken, eerst zachtjes, ze deed haar best zich in te houden. Nita liep naar het gebogen figuurtje toe, zei zachtjes: „Huil maar gerust, ik zag direkt wel dat je totaal van de kook was, toen je aan de deur stond. Natuurlijk had je er op gerekend, dat Henk gister bij je kwam en heb je de hele zondag in je eentje zitten wachten, dat vreet een mens zijn zenuwen op, Claudette, ik weet er alles van. Maar het gaat een maal over, kind, dat gevoel heb ik ook gehad, maar nu ben ik zó ver dat het me niets meer kan schelen. Als Henk van jou houdt en niet van mij, moet hij niet uit egoïsme of fatsoens begrip hier blijven. Ik zal het hem zeggen, op voorwaarde, dat jij het hem ook zegt. Pas dan kunnen we ge zond gaan redeneren." Claudette begon steeds heviger te snikken, nu en dan liet zij zich een paar hulpeloze woordjes ontvallen, woordjes die Nita pijn deden, maar ze liet het meisje haar groot leed uit schreien zonder zich er mee te be moeien. Ze schonk twee kopjes thee in en dacht aan Claudette's moeder, die even eenzaam was als haar enig kind, alleen leed die niet aan een ver loren liefde. Want Nita was bijna zo goed als overtuigd, dat Henk zijn ge zin zou kiezen, als hem het mes op de keel werd gezet. Terwijl ze thee dronken, keek Nita angstvallig naar het klokje op de schoorsteen, ze wilde liever niet, dat de jongens Claudette zouden ontmoe ten. Met haar verpleegsterstem ani meerde ze: „Kom, kom, nou ook eens flink worden, Claudette, drink eens van je thee, dan knap je weer hele maal op. Ik geef je mijn woord, dat ik Henk streng zal onderhouden over alles." Nauwelijks had ze dit gezegd of ze hoorde de bons van Wims fiets tegen de steegmuur aan. De achterdeur ging open, kalm en bezadigd, niet wild en rumoerig, zoals Wims ge woonte was. En direkt wist ze, de jongen was ziek, hij had er al zo vreemd uitgezien vanmorgen. Ze liep bezorgd naar de keuken. Wim stond tegen de gootsteen geleund, hij trok op een vreemde manier met zijn mond. Een beetje wezenloos staarde hij zijn moeder aan, toen ze hem iets vroeg, maar hij gaf geen antwoord. Nita vergat haar bezoekster, ze drukte de grote jongen op de keu kenstoel en trok zijn schoenen uit. Een angstige gedachte hield haar be zig, vaag stond haar een ziektegeval voor ogen van een kind uit haar zie- kenhuistijd, die had ook zo'n vreem de trekking gehad om zijn mond. Met haar arm om de forse schouders wil de ze hem naar zijn kamertje leiden, maar ze merkte duidelijk, dat hij die aanraking niet verdroeg. Uit zichzelf liep hij de trap op en ging voorzichtig op zijn bed liggen, Nita boog zich over hem heen. Hij fluisterde: „Geen licht, gordijnen dicht Toen sloeg een felle angst door Nita heen, roerloos staarde ze naar haar grote blonde jongen, die zo hulpeloos lag te kijken. Ze herkende het ziekte geval, dat zij jaren geleden met een kleine jongen had meegemaakt. En de jongen was gestorven na een hevig lijden. Tetanus of wondklem, de ziekte die kon ontstaan door een klein diep wondje, waarin van bui tenaf een bacil binnenkwam. Allerlei groepen van spieren geraakten dan in grote spanning en veroorzaakten soms stijfheid. Soms werd eerst ge dacht aan blindedarmontsteking, door de hardheid van de buikwand, maar Nita zag met haar ervaren oog, dat het de gevaarlijke wondklem moest zijn. De mondhoeken trokken op, alsof Wim probeerde te lachen, maar zijn ogen spraken van ellende en pijn. Angstvallig zocht ze in haar geheugen naar de voorschriften van behandeling niet aanraken, zo min mogelijk geluiden veroorzaken geen licht dit al les verscherpt het lijden, omdat de patiënt alles bij bewustzijn mee maakt. Geruisloos verliet Nita de jongens kamer, ze wilde de dokter hebben, misschien kwam Jasper gauw thuis In de kamer zag ze Claudet te weer, deze zat nog onwennig in de grote hoge stoel. Nita keek haar een beetje verdwaasd aan. Eindelijk bracht zij uit: „Ga maar gauw weg en sla niet met de deur, Wim is heel ern stig ziek, ik moet een dokter hebben. Arme jongen Claudette zette haar hoed op, ze was totaal ontdaan door het angstige gezicht van de eerst zo kalme en nuchtere Nita. Terwijl deze naar de weg liep om te kijken of Jasper er al aankwam, verdween Claudette met stille trom. Nita had een fietser aan geklampt, iemand uit het dorp. ze vroeg hem zo gauw mogelijk de dok ter te zoeken. (wordt vervolgd) Cora van Dienst en Ton van Brakel Hetoperette-duodat dinsdag 20 december op t.v. komt. HILVERSUM - Avro's Televizier Magazine brengt donderdag (Neder land 1, 22.05 uur) een eigen reportage over Griekenland met als thema „Hoe betrouwbaar is Griekenland als Navo-bondgenoot en EG-partner?". Verder aandacht coor de Stichting MANS (Management en Arbeid Nieuwe Stijl) en de ambtena- renakties. BROUWERSHAVEN - Dat dingen die voor de grap begonnen zijn, soms grote gevolgen kunnen hebben, ondervinden dezer dagen mevrouw Cora van Dienst uit Brouwershaven en haar neef Ton van Brakel uit Zierik- zee. In november 1982 wonnen zij het play-back festival dat de Brouwse middenstand jaarlijks organiseert. Daar na ging de zaak aan het rollen. Marian van Brakel, de vrouw van Ton, reageerde op een televisieoproep om kan didaten voor de K.R.O. play-back show. En via drie voor- selektiewedstrijden werden ze uitgekozen om met het operetteduet Zwei Hertzen im Drie-vierteltakt van An- nelies Rothenberger en Nicolai Gedda, op te treden in het televisieprogramma dat dinsdag 20 december wordt uit gezonden. om half twee uit Brouwershaven met een bus met zo'n dertig supporters ge wapend met spandoeken en natuurlijk Bobby de pluche aap, de maskotte van Ton en Cora De reiskosten worden vergoed door de KR.O. die tevens Cora en Ton en vier begeleiders een diner en lunch aanbieden. Zenuwachtig „Wij zijn de enigen die een operette stuk brengen. De meeste nummers die gedaan worden zijn popnummers" vertelt Ton. „Het is wel gedurfd om er een klassiek stuk tussen te doen, maar tot nu toe sprak het erg aan in de zaal, ook bij de jeugd". De kleding en de schmink worden door Cora en Ton zelf verzorgd. Ze zijn wel altijd heel erg zenuwachtig van te voren. „Maar als de muziek begint is het over, dan valt het van je af" zegt Cora, die langzamer hand al enige podiumervaring heeft opgedaan. Meeleven Dat men in Brouwershaven mee leeft, bleek afgelopen zaterdagnacht toen men om drie uur 's nachts thuis kwam uit Utrecht van de halve finale. Zelfs op dat nachtelijke tijdstip ston den er enkele mensen met bloemen te wachten op de verhalen van Ton en Cora. Het behoeft dan ook geen betoog dat men in Brouwershaven en Zierik- zee met spanning uitkijkt naar het televisieoptreden van „Anneliese Rothenberger", sopraan en „Nicolai Gedda", tenor met hun operetteduet „Zwei Hertzen im Drievierteltakt" in de K.R.O. play-back show van 20 de cember. Het optreden van Cora en Ton tijdens de voorronde in Biggenkerke. Achter de mikrofoon: KRO-presentator Henny Huisman. In het televisieprogramma, dat ge presenteerd wordt door Henny Huis man, treden acht play-backgroepen of individuele deelnemers op. De jury heeft het recht om een act voortijdig te beëindigen. Afzonderlijk echter heeft iedere jurylid het recht om dit onge daan te maken, zodat de deelnemers kunnen doorgaan met hun optreden, tot maximaal 180 sekonden. De deel nemers met het hoogste aantal sekon den worden de winnaars. De jury, die in elke K.R.O. play-back show weer anders is samengesteld zal op 20 de cember gevormd worden door Kees Schilperoord, Judith Bos en Harry Remmers. Enorme belevenis „In vind het zalig om te doen" zegt de 32-jarige Cora van Dienst „Het is een kwestie van tekst leren, het toneel stukje groeit vanzelf tijdens de repe tities". Zij is huisvrouw en moeder van drie kinderen en is al sinds zeven jaar lid van de toneelvereniging A.S.V. Brouwershaven. Haar neef Ton van Brakel, de 26-jarige touringcarchauf feur/reisleider uit Zierikzee, moest verleden jaar nog worden overgehaald om mee te play-backen. Nu vindt hij het „hardstikke leuk". „Al zouden we onderaan eindigen, het is een enorme belevenis om die sfeer mee te maken" zegt Ton. En die sfeer hebben ze al verschillende malen geproefd tijdens de voorrondes, waar men steeds heen ging met een bus supporters, die door Ton zelf werd bestuurd. De voorrondes één van de twee groepen die over bleven van de acht deelnemers. De halve finale vond zaterdag 19 novem ber plaats in Utrecht, voor deelne mers uit het hele land. De jury, bestaande uit Nico Hiltrop, Jan van Doorn en Joop van de Ende vonden Cora en Ton bij de zes besten behoren, wat resulteerde in een uit nodiging om op te treden in het tele visieprogramma de KRO. play-back show. De opnames De opnames voor dit programma vonden woensdagavond 23 november plaats in de sporthal „De Schelft" in Noordwijkerhout Men vertrok in ver band met de repetities al 's middags MIDDELBURG - Het Zeeuwse Mu seum in Middelburg en het Zeeuws Biologisch Museum in Domburg wor den ondergebracht in een Zeeuws Museumstichting. Dat blijkt uit de nota provinciaal muzeumbeleid die gedeputeerde staten van Zeeland dinsdag hebben uitgebracht. Het Biologisch museum dat nu nog is gehuisvest in een kasteel in Dom burg, zal worden ondergebracht in de eeuwenoude Abdijgebouwen bij het provinciehuis van Middelburg. Daar is het Zeeuws museum al gevestigd. Omroepen in de strijd HILVERSUM - De gedramatiseerde dokumentaire „The day After" over de gevolgen van een aanval met kernwapens heeft bij verschillende Nederlandse omroepen al voor de uitzending voor enige beroering en vooral verwarring ge zorgd. De AVRO liet dinsdag weten de eerste claim op de dokumentaire te hebben, maar woensdag bleek dat deze omroep in het geheel geen claim op „The day After" heeft. „Een gigantisch misverstand", zo verontschuldigdede AVRO zich. De eerste voorronde vond plaats in Middelburg op het Veronicaschip. Hier eindigden Cora en Ton op de vierde plaats met een eervolle vermelding en een herkansing Deze herkansing vond plaats op dertien oktober 1983 in Biggekerke, waar deelnemers uit Noord-Brabant en Zeeland werdenge- selekteerd. Men was verplicht twee nummers te brengen. Cora en Ton deden een duet uit de Jantjes en het operetteduet Zwei Hertzen lm Drie vierteltakt Met dit laatste nummer werden zij De „top drie" van claims op de do kumentaire die in de Verenigde Sta ten voor veel emoties heeft gezorgd, wordt nu - volgens mededelingen van de NOS - aangevoerd door de Tros, gevolgd door de NCRV en de KRO. De Tros heeft de oudste rechten, om dat deze omroep al in augustus 1982 een claim heeft ingediend. NCRV's aktualiteitenrubriek Hier en Nu heeft verleden maand belangstelling getoond, terwijl de KRO als laatste bij het NOS-Claimbureau aan de bel trok. De VPRO heeft een eerdere claim inmiddels ingetrokken, aldus de NOS. De Tros is echter nog niet verze kerd van uitzending van „The day After", omdat in haar claim wordt gesproken over een vierdelige mini serie. Deze miniserie is inmiddels vervallen. De Tros heeft de claim pas woensdag gewijzigd in „dokumen taire". In de richtlijnen van het NOS- Claimbureau staat dat de omschrij ving zo dicht mogelijk bij de werke lijkheid moet liggen. Als de NCRV moeilijk wil doen. kan de claim van de Tros op die grond worden aange vallen. aldus de NOS. Vrijdag 25 november Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.00 uur Schooltelevisie 16.00 uur Zoethout 16.15 uur Toppop 17.00 uur Damles 18.25 uur Teleac 18.55 uur Belfi en LilJibit 19.15 uur Tom en Jerry 19.20 uur Q en Q 20.00 uur Journaal 20.28 uur De een twee drie show. Spelprogramma dat gepresenteerd wordt door Rudi CarelL 21.45 uur Brandpunt 22.30 uur De alles is anders show. Praatprogramma van Aad v. d. Heuvel 23.35 uur Journaal 23.40 uur Nieuws voor doven Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Dr Snuggles 19.40 uur Loods op de brug 20.05 uur Sporpanorama 21.05 uur Otto Dicke. Portret van deze tekenaar. 21.30 uur Herman van Veen. Regi stratie van gedeelten uit diverse shows van hem. 22.10 uur Gesprek met de minister president 22.30 uur Journaal 22.45 uur Roepend om gehoor vin den. Film van het IKON. 23.25 uur Hel van Noord Afrika. En gelse oorlogsfilm. De film speelt zich af in de woestijn ten tijde van RommeL HILVERSUM - „Hier en Nu", de tv-aktualiteitenrubriek van de NCRV, is volgende week maandag speciaal gewijd aan het heroïnepro bleem en vooral aan de vraag of het spul gratis aan verslaafden moet worden verstrekt. Aan het woord komen ds. H. Visser uit Rotterdam, initiatiefnemer van enkele opvangcentra voor verslaaf den in de Maasstad en voorstander van gratis verstrekken van heroïne en de Rotterdamse politiekommissa- ris J. A. Blauw, die daar absoluut te gen is en een harde aanpak wil. Voor ts een portret over verslaafden en buurtbewoners. (Maandag 28 novem ber, Nederland 1, 21.30 uur). Vrijdag 25 november, 21.30 uur, Nederland 2: Achterlangs. Het optreden van Herman van Veen in Carré. HILVERSUM - De Veronica om roeporganisatie heeft in november het ledental bereikt dat nodig is voor de status van A-omroep. Ondanks de problemen met de postbezorging, telt Veronica nu ongeveer 450.000 leden. In april 1984, wanneer officieel de A- status kan worden aangevraagd, ver wacht de jongste omroep van Hilver sum al ruimschoots op weg te zijn naar de half miljoen leden, aldus dinsdag een woordvoerder. Veronica verwacht eind 1983 in ie der geval ongeveer 470.000 leden te hebben. Problemen met de telling - omroepen kampen nogal eens met le den die te laat of in het geheel niet betalen - verwacht de VOO niet „om dat de ledenadministratie bij ons zeer prëcies werkt." Wanneer Vero nica tot A-omroep wordt verhegen, zal het overigens nog tot oktober 1985 duren voordat de begeerde zend tijduitbreiding een feit wordt. Van de 450.000 VOO-Ieden hebben er ongeveer 400.000 een abonnement op het Veronica-blad. De overigen zijn goedkope „tientjes-leden". De betaalde oplage van het Veronica- blad ligt volgens de omroep rond de hlf miljoen exemplaren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 9