Open huis bij inspektie milieuhygiëne Zeeland streeknieuws Rabobank 15 Blijspel De Komedianten in Dorpshuis Bruinisse Vaststelling begroting in raad Middènschouwen Wegens ingebruikname van nieuw kantoor in Middelburg Bijeenkomst CBTB, CPJ en CPB in Scharendijke Maandag 28 november Feest der kleine formaat jes 1983 voor ondernemers uit het en voor ondernemers uit het agrarische bedrijfsleven midden- en klein bedrijf. MIDDELBURG - De regionale inspektie van de volks gezondheid voor de milieuhygiëne in de provincie Zee land betrekt op vrijdag 25 november officieel het nieuwe kantoor aan de Vrijlandstraat 29 te Middelburg. Bij deze gelegenheid wordt een tentoonstelling ingericht om be langstellenden een inzicht te geven in het dagelijks werk bij deze inspektie. Deze tentoonstelling, in de vorm van een open huis, is van 18.30 tot 21.00 uur geopend voor het publiek en in het bijzonder voor een ieder, die vanuit werkkring, organisatie, onderwijs of eigen belangstel ling betrokken is bij het milieu. Dit open huis sluit aan op de offi ciële opening van het kantoor, die 's- middags om 15.30 uur wordt verricht door mr. M. D. van Wolferen, sekretaris-generaal van het Ministe rie van Volkshuisvesting, Ruimtelij ke Ordening en Milieubeheer. Daar na is er voor de genodigden de gele genheid om de tentoonstelling te be zichtigen. ZIERIKZEE Jaarvergadering ABVA/KABO In tegenstelling tot hetgeen in de Nieuwsbode van maandag 21 novem ber stond vermeld, is voorzitter C. Heijboer wel aftredend, maar niet herkiesbaar. De jaarvergadering van de ABVA/KABO wordt gehouden op maandag 28 november om 19.30 uur in het Huis van Nassau. Vergadering P.v.d.A. In tegenstelling tot een eerdere aankondiging, meldt het bestuur van de P.v.d.A. dat de ledenjaarvergade ring niet gehouden wordt in Markt- zicht, maar in restaurant Mondra- gon. De jaarvergadering wordt ge houden op dinsdagavond 6 december, aanvang 20.00 uur. Beatrixschool hield ouderavond De Beatrixschool heeft op dinsdag 15 november zijn jaarlijkse ouder avond gehouden en wel met de drie afdelingen: de Z.M.L.K. de M.L.K. en de afdeling Praktische Vorming. De avond begon om 19.00 uur met een uur voor de ouders om met de leerkracht over hun kind te praten en het werk te bekijken. Daarna was er een kopje koffie in de hal, waar de ouders het werk, gemaakt tijdens de handvaardigheidslessen, konden be wonderen. Om 20.15 uur begon de heer H. Lindhout een uiteenzetting over ,,goed" speelgoed. Uit de reakties van de ouders bleek, dat het een inte ressant verhaal was, en de heer Lind hout werd na afloop dan ook harte lijk bedankt door de ouderkommis sie. Na een korte pauze ging men over tot het huishoudelijk gedeelte van de avond. Er waren twee leden van de ouderkommissie aftredend en ook weer herkiesbaar. De dames Van Klinken en Binck willen zich ook de komende jaren inzetten voor het werk van de ouderkommissie. De heer Snippenberg trad tussen tijds af en kreeg als dank een attentie van de ouderkommissie. In zijn plaats werd benoemd de heer Duin houwer. Na nog wat mededelingen sloot de voorzitter, de heer Emor, deze gezel lige ouderavond. BURGHSLUIS Diefstal huiscomputer Uit een werkkeet bij bouwput Schaar op het werkeiland Neeltje Jans verdiyeen een zogenaamde huis computer, ter waarde van 33.000,—. Een werknemer van Rijkswaterstaat H. R. uit Zierikzee deed hiervan aan gifte bij de politie. De diefstal moet tussen 22 en 23 november zijn ge beurd. Mijn gevonden Bij de Damaanzet nabij de hulp brug werd een kleine mijn ontdekt. De Explosieven Opruimings Dienst (E.O.D.) komt vandaag naar Burghsluis om het projektiel öf af te voeren óf ter plekke onschadelijk te maken. RENESSE Opbrengst aktie Hulpbrug In september werd met de aktie Hulpbrug van de C.J.V. De Schakel te Renesse een bedrag van 130,— bi jeengebracht. Men kwam aan dit be drag, door het ophalen van 1500 kilo gram glas, aangevuld met de op brengst van de statiegeldflessen en enkele giften. De leden van de Gammagroep van de C.J.V. hebben gezamenlijk be paald dat het geld zal worden ge schonken aan de Stichting Zonne bloem (deze Richting bevordert het welzijn van zieken, ouderen en ge handicapten) en de Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Dieren. Zaterdag 26 november zal er 's och tends tussen half negen en twaalf uur opnieuw een glasophaalronde wor den gehouden. De expositie zelf valt uiteen in twee delen. In een algemeen gedeelte wordt ingegaan op allerlei milieu problemen in water, bodem en lucht. Daarbij worden onderwerpen belicht als geluidshinder, kernenergie, be strijding van ongedierte, hergebruik van afval en strandverontreiniging. In het tweede gedeelte van de exposi tie is zoveel mogelijk materiaal, af komstig uit Zeeland, bijeengebracht. Er is materiaal te zien over de opslag van giftige en explosieve stoffen (bijv. LPG), over de verwerking van chemische afvalstoffen, over toxico logie en over luchtverontreiniging. Het verband tussen stads- en dorps vernieuwing en het milieu wordt aangegeven, getoond wordt hoe ver ontreinigde grond wordt bemonsterd en ook besteedt men aandacht aan energiebesparing en aan schone tech nologie. Medewerkers van de inspek tie geven toelichting aan de bezoe kers over deze en andere tentoon gestelde onderwerpen. In het nieuwe kantoor is proviso risch een kleine filmzaal ingericht, waarin tijdens het open huis de mi lieufilms met de titel „Mensenwerk" wordt vertoond. Taak De regionale inspektie voor de mi lieuhygiëne houdt toezicht op het mi lieugebied van de provincie, de ge meenten en de waterschappen. De in spektie adviseert deze instellingen bij de toepassing van de milieuwet ten. Daarbij hoort ook het beoorde len van bedrijven, die milieuvergun ningen aanvragen. Een belangrijke taak van de inspektie is ook ervoor te zorgen, dat bij nieuwe ontwikke lingen binnen de provincie de milieu hygiënische uitgangspunten worden meegewogen. MIDDELBURG - De heer drs. A. M. M. van Haperen uit Middelburg is ge kozen tot lid van het hoofdbestuur van de landelijke vereniging tot be houd van natuurmonumenten in Ne derland. De heer Van Haperen is als bioloog werkzaam bij het Bureau Na tuur en Landschap van de Provincia le Planologische Dienst voor Zee land. SCHARENDIJKE - In de Putmeet te Scharendijke wordt dinsdag 29 no vember een gezamenlijke bijeen komst gehouden van de CBTB, de CPJ en de CPB. Tijdens deze bijeenkomst is de heer L. E. v. d. Sar gastspreker over het onderwerp Ruimtelijke Ordening en Planologie. De kring-voorzitter R. J. v. d. Wekken opent de bijeenkomst, waarna een klankbeeld over Ruimte lijke Ordening volgt. Na de pauze volgen aanvullingen op klankbeeld en andere aktualiteiten op het gebied van ruimtelijke ordening, zoals de hinderwet, de kampeerwet. Daarna bestaat de gelegenheid tot het stellen van vragen en diskussie. De bijeen komst begint om 20.00 uur. Sinterklaos As je zó es trugkiekt op je leven, eije Sinterklaos toch wè dikkels anders bekeke. In den tied dammen nog op te poppeschole waere, was omoe es bie ons. M'n adde net gete, de gaslampe was a an. „Uust es even, wat oor ek moe?" In de gang oorde je 'n zwaere stemme, der wier mit sleutels gerammeld in m'n vao- der gieng kieke. ,,'k Gloave dattet Sinterklaos is" zei 'n zó langs z'n neuze weg, „ie kom nie binne, z'n ouwe óögen kun nie mï tegen gaslicht". Der wier mien om 't oekje van de deure 'n and mit 'n andschoe- ne gegeve in mit zwaere stemme gevroge een liedje te ziengen. M'n zusje brulde van de zenuwen 't êêle uus bie mekaore, mar ik zong toch wat. Toen vloog ter in ééns een and toffees deu de kaemer in met vee sleu- telgerammel verdween Sint wï nae de buutendeure. Net kwam Omoe wï van de W.C. in vroeg wat dat vö leven was! 't Jaer daerop waere m'n in de stad, toen was ter wat eigenaordegs. Bie een kruuspunt kwamme twéé rietuugen angereje, in aolebeie een Sint mï Piet. Ze botste biena op mekander in èêne Sint z'n muste vloog ter evpn af; 't was mar een raor zoodje wat je toen op z'n kop zag. „Oe zit dat noe?" vroege m'n ne- tuurlek. Mar 's nachts zag ik in de gote, langs 't slaepkaemerraem twéé vrimde gedaentes verbie komme. „Zou 'n toch nog bestae?" Ik kroop ma êêl diep' onder de dekens in gaf gin kik. Den aoren dag dee ik 't verael an m'n moeder, die zei nie vee.. Mar in de keuken oorde'k ze tegen m'n vaoder over inbrekers, die 's nachts bie de buurman geweest waere in wè zesonderd gulden meegenome adde! Van een kennes kreeg ek zó juust nog een boekje, dat in 1924 is angeboje deu Merle naest de Beuze. Da gae ök over Sinterklaos. Op een foto stae een massa kinders an de kaoje cp de boot van Sint te wachten. De jongens aomae mit een pette op ter kop, de meis- sen een oedje. Sinterklaos staet er ök in, z'n gezicht lieken nérgens op, oe die kinders daer in konne glöö- ve snap ek nie. Trouwens die zwarte Pieten op de fo to bin meer Pieternèllen geweest, mar affijn, de leut vö die kinders waster nie minder om. Wat kreeg je toen in je schoene mï Sinterklaos? Een blokkedööze, een blikke autootje, dat je op kon win de, een beetje snoep in dan was 't wè bekeke. De meissen een poppetje, een borduurdööze in ök een zakje snoep. Ma in de laetere jaeren bin de kedootjes grööter in grööter geworre, je wist nie mï wat je vraege of geve most. Van 't êêne uuterste in 't aore... Ajje deege bin, mojje toegee, dasse ier ök wè over- drieve mittie Spaansen bisschop, die allêêneg ma Ol- lans kan praete! Die goeie gaeven motte m'n zèllef betaele in 't vuule wèrrek motte z'n èrreme zwarte knechjes doe! In andere landen lache ze om die schoene bie de ka chel. In Amerika maeke ze der èêleme een zoodje van, die noeme de kerstman Santa Claus, noe vraeg ek je toch! Noe wou ek ma besluute mit te vraegen of je nie zó ard an de bèlle snokt, as je kedootjes vö m'n deurre zet op vuuf december! Groeten van JAOKOB Vrijdag 25 november BRUINISSE - De toneelvereniging „De Komedianten" uit Bruinisse treden vrijdagavond 25 november voor de schijnwerpers van het eigen publiek met een blijspel wat gegarandeerd weer een aanval gaat ondernemen op de lachspieren van de bezoekers. Het is een blijspel in drie bedrijven van Stien de Bruyn en Ben Heuer, en wordt gespeeld in het Dorpshuis. Het stuk speelt ten huize van een fabrikant die een brief uit Amerika ontvangt waarin staat dat de dochter BURGH-HAAMSTEDE Kommissie financiën De kommissie financiën van de ge meente Westerschouwen houdt maandag 28 november in het gemeen tehuis een vergadering. Op de agen da staat onder meer de votering van een krediet voor een luchtkussenset ten bate van de brandweer, een sub sidieverzoek van de initiatiefgroep Algemene Hulpdienst en de begro tingswijziging nr. 26 en 27 van het dienstjaar 1983. De vergadering be gint om 15.30 uur.. BROUWERSHAVEN Kollekte De kollekte ten bate van de sport voor gehandikapten heeft in Brou wershaven 455,65 opgebracht. Me vrouw J. Botbijl organiseerde na mens de sportvereniging A.S.V. de kollekte. Gevers en kollektanten wordt dank gezegd. MIDDENSCHOUWEN - Maandagavond 28 november zal dé beantwoording van het kollege op de algemene beschouwingen van de fraktievoorzitters op de begrotingsbrief '84 plaatsvinden, waarna deze zal worden vastgesteld. Daarna wordt tijdens de raadsver gadering, die om half acht begint, een „gewone" agenda afgewerkt, die hoofdzakelijk voorstellen tot verho gingen van belastingen behelst. Voor de onroerendgoed-belasting stelt het kollege een verhoging van 4 procent voor. Een hoger percentage zou voor het gemeentelijk beleid wel wenselijk zijn, schrijft het kollege daarbij, maar aangezien de burgers ook steeds minder te besteden heb ben, is dit in hun ogen niet aanvaard baar. Door middel van een staatje toont het kollege aan dat door deze stijging het tarief niet boven dat van andere gemeenten op Schouwen-Dui- veland uitkomt. De meeropbrengst zal bij een vier procentsstijging 17.360,- bedragen. Verhogingen van vier procent wor den pok voorgesteld voor de Legesvërordening, de woonforensen- belasting (meeropbrengst 5.494,-), scheepvaartrechten en hondenbe lasting. Wanneer de raad zich maan dagavond akkkoord verklaart, zal voor de eerste hond dan voortaan 55,- moeten worden betaald (was in 1983 53,-), voor de tweede en elke volgende hond 85,- (was 82,-) en voor een kennel 122,50 (was 85,-). van z'n broer overkomt, wat meteen al verrassende ontwikkelingen ople vert. Ook het duistere (gok)verleden van de fabrikant komt op de prop pen. Jacob, een schilder, brengt de nodige vaart. Langzaam komt het tot de (komische) klimax maar daarvóór hebben zich al de nodige dolkomi sche situaties voorgedaan. Rolverde ling: fabrikant: Han Viergever; Loes: Marie Klink-Knop; Dick: Aart de Zeeuw; Ru Le Bois: Dingeman Pri mus; nichtje: Mirjam v. d. Berg-Sep; Zwaantje: Coby Priemus-v. d. Berge; Ans: Corrie Lems-Bal; Ella:1 Addie Viefgèver-dë No'ód; Freule: Hanny v. Gilst-v. Waaidorp; Jacobs: Ko Meer- tens. De regie is in handen van me vrouw W. v. d. Linden. Aanvang 20.00 uur. MIDDELBURG - Provinciale sta ten van Zeeland hebben dinsdaga vond een fonds voor toeristische pro motie ingesteld en daarvoor 700.000 gulden beschikbaar gesteld. Volgens de Zeeuwse rekreatie-gedeputeerde J. Ventevogel zou het bedrijfsleven bereid zijn een even groot bedrag bij te dragen aan dit fonds. Met het geld zal de provinciale VVV een marketing- en promotieplan opstel len om meer verblijfs- en kooptoe- risme naar Zeeland te trekken. Een olieverfschilderijtje van H. J. Slijper, dat op de expositie te zien is. HULST - Onder het motto: „Feest der kleine Formaatjes" wordt in Hulst een expositie gehouden van schilderijtjes, tekeningen, etsen, aquarellen, klein-plastiek en kera miek, die allen zijn uitgevoerd in een klein formaat. De expositie wordt gehouden in Galerie Van Geyt aan de Steenstraat 20 te Hulst en is vanaf zaterdag 26 no vember geopend op werkdagen van 9.00-12.00 uur en van 14.00-18.00 uur (behalve op dinsdag), zaterdag tot 17.00 uur en zondag van 14.00-18.00 uur. De expositie loopt tot en met 15 januari 1984. Er is werk te bezichtigen van onder andere H. J. Slijper, Jantje Schut, Ans Wortel, Kees Andrea, Anne ten Broek, Lia van Vught, Meike Sund, Jan van Winkel en van de Zierikzeese kunstenares Marja de Lange. De vernissage van de expositie zal plaatsvinden op vrijdag 25 november om 20.15 uur. De Rabobank is een brede bank L' weet dat de Ralxibank takend staat tadrijl'werkt met de Rabobank? En steeds en een brede deskundigheid in tal van diensten maken de Rabobank tot meer dan een goede buur van het midden- en kleinbedrijf Thuis in elke bedrijfstak. als de bank voor het agrarische Ixxlrijfsleven Van veehouder tot zuivelfabrikant. Maar is het u ook takend dat één op dc vier ondernemers uit het midden- en klein- mcer ondernemers kunnen zich uitstekend vinden in de aanpak van de Ratabank. Geen wonder. Want 3.100 vestigingen met een sterke plaatselijke bet rokkenheid

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 5