Lt.kol. Bosschardt hield lezing over werk Leger des Heils Lezing over de SGP en de eed Woonvoorziening voor verstandelijk gehandicapten Dertig ouderen namen deel aan spelmiddag voor ouderen Sinterklaasbijeenkomst voor plattelandsvrouwen 4 „Tryféna" verkoopt zelfgemaakte goederen Boeiende lezing Groei en Bloei Verkoop voor zending Chr. Gereformeerde kerk Kerkwerve Nederlands kampioen te Kerkwerve Aanpassingswerkzaamheden Bruse haven van start De zaal van het Hervormd Verenigingsgebouw in Zierikzee was woensdagavond volledig bezet met leden van de NCVB en de CPB, die aandachtig luisterden naar de lezing van It.kol. Bosschardt van het Leger des Heils. Voor leden van NCVB en CPB in het Verenigingsgebouw ZIERIKZEE - In een tot de laatste stoel bezette zaal van het Hervormd Vere nigingsgebouw aan het Vrije te Zierikzee hield woensdagavond 23 november luitenant-kolonel Bosschardt van het Leger des Heils een lezing voor de geza menlijke leden van de Nederlandse Christelijke Vrouwen Bond (NCVB) en de Christelijke Plattelandsvrouwen Bond (CPB). Na de opening door voorzitster van de NCVB, mevrouw Tuitman-v. d. Maas en het zingen van een tweetal lie deren, schriftlezing en gebed, werd het woord gegeven aan mevrouw Bos schardt. Eilandelijk Overleg Zwakzinnigenzorg onderzoekt mogelijkheden ZIERIKZEE - Binnen het Eilandelijk Overleg Zwakzinnigenzorg (E.O.Z.) is men al enige tijd bezig om zich te oriënteren naar mogelijk heden voor een nieuwe woonvorm voor geestelijk gehandicapten. De woonvorm is bedoeld voor mensen die nu veelal het dagverblijf voor ouderen bezoeken of nog thuis zijn en die door hun nivo van funktione- ren niet of heel moeilijk in aanmerking kunnen komen voor een gezinsvervangend tehuis. Zij zijn dan kwa woonvoorziening aange wezen op een internaat in Goes of Middelburg, wanneer zij niet meer thuis kunnen wonen. Enige tijd geleden zijn er binnen bovengenoemd overleg gesprekken geweest met de heer Hottentot, di- rekteur van het internaat Vijver vreugd te Middelburg, om na te gaan wat voor mogelijkheden er zijn, om vanuit dit internaat een klein huis voor deze mensen op Schouwen-Duiveland op te richten. Er wordt dag gedacht aan een woon voorziening van 6-8 personen. Ook wordt gedacht aan geestelijk gehandicapten, die momenteel al in een internaat verblijven, maar die toch graag naar Schouwen-Duive land terug zouden willen, omdat bijvoorbeeld hun familie op Schou wen-Duiveland woonachtig is. Bij het Eilandelijk Overleg Zwak zinnigenzorg zijn een aantal gega digden bekend Om nu aan alle even tuele gegadigden een eerlijke kans te geven om voor deze woonvoor ziening in aanmerking te komen heeft het E.O.Z. besloten deze op roep te plaatsen. Wanneer u infor matie wilt hebben over mogelijkhe den voor een eventuele aanmelding, dan kunt u informatie krijgen bij, de heer J. A. van Bleijswijk, p/a Dag verblijf „Brugzicht", Scheldestraat 5, 4301 VA Zierikzee, teL 01110- 3724. Nadrukkelijk moet nog vermeld worden, dat eventuele realisatie van dit projektje nog enige tijd zal duren. In Verenigingsgebouw te Brouwershaven Zij begon haar lezing met de stel ling dat erg veel mensen een klein beetje weten wat het werk van het Leger des Heils inhoudt, maar dat maar weinigen daarvan precies we ten wat het betekent. „Daarom zal ik u vanavond graag wat meer vertellen over ons werk, dat bestaat uit woord en daad. Laat ik u allereerst ge ruststellen met de mededeling dat ik maar een gewoon mens ben, die niets menselijks vreemd is". Twee pijlers De twee pijlers, waarop het werk van het Leger des Heils is gestoeld, bestaat uit evangelie-verkondiging en evangelie-vertolking. Anders ge zegd, uit woord en uit daad. Volgens mevrouw Bosschardt moet het werk van het Leger gezien worden als een stuk arbeid op het werk van de ker- De inleider had als uitgangspunt gekozen artikel 4 van het programma van beginselen van de S.G.P., waarin staat dat de overheid als Gods diena res geroepen is om de eed te eisen. Voor de val in het paradijs was er geen eedzwering nodig. In de staat der rechtheid waren we versierd met Gods beeld en droegen we de waar heid in het hart. Sinds de val is dat veranderd. De eed is een plechtige ge tuigenis, welke onder aanroeping van Gods naam wordt afgelegd. In Zondag 37 van de Heidelbergse Cate chismus wordt ons geleerd dat men alleen bij God mag zweren, die alleen als kenner der harten die eer toe komt. De geoorloofdheid van de eed is in de loop der eeuwen door veel mensen betwist, o.a. door de Joden, de We derdopers en Quakers. De Heere Je zus heeft niet elk eedzweren verbo den, maar slechts het lichtvaardig eedzweren, zoals dat destijds bij de Joden in zwang was. Overheid De catechismus wijst in de aller eerste plaats de overheid aan als de gene die in het bijzonder geroepen is de eed te vorderen. De overheid is krachtens haar Goddelijke roeping ken, maar dan in het bijzonder ge richt op de buitenkerkelijke, in wel ke omstandigheid die zich ook be vindt. In haar toespraak schetste de luitenant-kolonel het ontstaan en de opbloei van het Leger des Heils, van af de stichter William Boot tot op de dag van vandaag. Het werk van het Leger valt onder te verdelen in drie belangrijke za ken. Dat zijn, volgens mevrouw Bos schardt, de prediking yap het geloof in God, de sociale hulp aan indivi- duën en groepen om betere leven somstandigheden te bewerkstelli gen, en het samen kijken naar de maatschappij en die zodanig trachten te veranderen dat iedereen zich daar in kan vinden. Heden ten dage is het Leger des Heils werkzaam in 86 landen ter we- aangewezen om de eed te eisen. Bij het vorderen en afleggen van de eed erkent de overheid immers het bestaan van de levende God en roept zij haar onderdanen-op tot erkenning van die God. De overheid heeft o.a. de eed te vorderen bij de aanvaar ding van een ambt of bediening van enig gewicht, de zogenaamde ambts eed. In het land, waarin de eed ge- respekteerd wordt vindt men geen overheidspersonen, die de haar toe- betrouwde belangen verwaarlozen. Oorpsronkelijk was de eed ver plicht voorgeschreven. Thans kan ter keuze van de betrokkene in plaats van de eed de belofte worden afge legd. Het toestaan van de belofte als de vervanging van de eed is een open lijke miskenning van de Goddelijke Alwetendheid. Tenslotte wees de heer Van Oosten- brugge er op dat de eed bij velen in minachting is. Als de eed door de overheid en onderdaan niet meer geëerbiedigd en heilig gehouden wordt, dan gaat alles van lieverlede ten,onder. Dan zijn goede trouw en waarheid, veiligheid en rust in het maatschappelijk leven weg. Daarom heeft de overheid de eed te eisen en hem hoog en heilig te houden. Advertentie reld en brengt zij de boodschap van het evangelie in 138 talen. Dienstverlening Ook is de dienstverlening in de loop der jaren aangepast aan debe- hoefte van het land, waar men werk zaam is. Voor de derde wereld zal dat voor namelijk betekenen: medische hulp verlening, hulp op het gebied van de bouwkunde en het onderwijs en de -voedselvoorziening. In de meer be schaafde landen moet men het werk van het Leger zoeken in de reklasse- ring, de thuislozenzorg, de kinderbe scherming, de bejaardenzorg, de ge zinszorg, enzovoorts. Na verloop van jaren is men ook binnept het Leger des Heils steeds meer- 'gaan werken met beroeps krachten en mensen met een gerichte opleiding. Een en ander heeft op ver schillende plaatsen geresulteerd in het opzetten van zogenaamde Goodwill-centra, die door mevrouw Bosschardt werden omschreven als supermarkten-van-dienst, waar iede re hulpbehoefende aandacht krijgt voor al zijn/haar problemen in het le ven. Die hulpverlening wordt gegeven zonder enig aanziens des persoons. Want, zo stelde mevrouw Bos schardt, ieder mens is van Gods geslacht: in wezen gelijk, maar in verschijningsvorm verschillend. Maar toch zijn het allemaal kinderen God, die zoekende en tastende zijn naar Gods liefde. We werken vanuit het Evangelie, en, zo mogelijk, naar het Evangelie toe, zo beëindigde me vrouw Bosschardt haar lezing. Na een pauze werd aan de aanwezi gen de gelegenheid geboden om vra gen te stellen over het Leger des Heils in het algemeen of over het werk van mevrouw Bosschardt in het bijzonder. In Brouwershaven Dat dit door de aanwezige dames zeer op prijs werd gesteld bleek uit het enthousiaste gezang. Dit zou, vol gens Sint echter nog veel beter moe ten kunnen, omdat er ook dames bij waren die lid zijn van het „Smalstads gemengd mannenkoor". Sint kreeg met nog meerdere grap pen en grollen al gauw de lachers op zijn hand. Tevens had hij waarderen de woorden voor de dames M. de Wil de en F. Hartman van het potje van lief en leed en mevrouw J. van de Velde, die altijd de kónvokaties rond brengt. Ook de heer J. Wessels kreeg een attentie van Sint aangeboden. De goedheiligman liet na zijn afscheid voor iedereen een surprise na, die soms een zeer verrassende inhoud bleek te hebben. Zo kwam er onder andere een grote muis tevoorschijn, ZIERIKZEE De dameskrans „Tryféna" van de Oud Gereformeer de Gemeente te Zierikzee houdt don derdag 1 december de jaarlijkse ver koop van zelfgemaakte goederen, Verkocht worden diverse artikelen zoals gehaakte, gebreide en gebor duurde handwerken, poppen in kle derdrachten en beschilderde voor werpen. Verder zijn er oliebollen, babbelaars, mosselen, koekjes en koffie met cake verkrijgbaar. De ver koop begint om 13.30 uur tot 's avonds 21.00 uur en wordt gehouden in de bovenzaal van de Gereformeer de kerk in de St. Domusstraat. ZIERIKZEE - Voor bijna zestig le den van de afdeling Schouwen-Dui veland van „Groei en Bloei" hield het echtpaar Sacré uit Haamstede een dia- en filmavond in restaurant Mondragon in Zierikzee. Het echt paar bezocht enkele jaren geleden Ecuador en maakte daarvan een prachtige kollektie dia's en films. Ecuador is een typisch evenaar- land en valt uiteen in een kuststrook, een hoogland tussen de Andesketens op 3000 meter boven de zee en het oostelijk Amazonegebied, met zijn regenwouden. De beelden voerden langs afwisselende landschappen met hun fauna en flora, de steden en dorpen met hun bewoners en kui tuur. De Indiaanse invloeden (20 van de bevolking bestaat uit India nen) kwamen hierin duidelijk naar voren. Tot Ecuador behoren ook de 1000 km westelijk in de Stille Oceaan gelegen Galapagoseilanden. Darwin verrichtte daar de befaamde onder zoekingen waaruit zijn evolutie theorie ontstond. Op deze eilanden van vulkanische oorsprong is een in teressante dierenwereld, waaronder: leguanen en reuze schildpadden. De beelden werden op duidelijke en prettige wijze toegelicht. In zijn dankwoord kon de voorzitter dan ook met recht gewagen van een bij zonder geslaagde avond. KERKWERVE - Maandenlang is een komité, bestaande uit leden van de Christelijke Gereformeerde Kerk te Kerkwerve, al bezig met de orga nisatie van de verkoopdag, die aan staande vrijdag in die kerk zal wor den gehouden. Eerst lag het in de be doeling om alleen in de middaguren allerlei waren aan de man te bren gen, maar om iedereen in de gelegen heid te stellen de mini-bazar te bezoe ken, zal de kerk ook 's avonds nog twee uren geopend zijn. Vele dames zijn bezig gewest met het maken van handwerken, maar men kan er ook terecht voor bood schappen, „gorde rommeltjes", langspeelplaten, cassettebandjes en boeken. Verder is er de mogelijkheid tot het drinken van koffie of thee met een verse oliebol als extraatje. De opbrengst van deze verkoping is bestemd voor de zending. Er is echter ook zilver te koop waarvan de winst bestemd is voor de kerk zelf. Ieder een is welkom in de Chr. Gerefor meerde Kerk aan de Beatrixstraat vanaf twee uur 's middags. een klok, een zwarte Pietekop, een houten kop en schotel en een tele foontoestel. Het overgrote deel van de surprises was voorzien van fraaie gedichten. Tijdens de mededelingen vertelde de presidente, mevrouw S. Hanse- Menheere dat mevrouw M. van de Hoek bereid is gevonden om de orga nisatie van de kollektes op zich te ne men. Het aantal dames dat bereid is mee te koliekteren bedraagt nu 21. Door mevrouw M. de Wilde werd een verslag voorgelezen van de algemene vergadering die op acht november in Utrecht gehouden werd. Zij bezocht deze samen met nog zeven andere da mes. Verder werd er aankondiging gedaan van een handwerkkursus, die deze winter door mevrouw D. van Ast gegeven zal worden. KERKWERVE - Op de Winner- tentoonstelling te Amsterdam gehou den op 19 en 20 november, behaalde de Engelse cockcrspaniel Questor of Qubo's Home de titel „Winner 1983". De reu is eigendom van Tineke en Detlof Bohg te Kerkwerve, behaalde met bovengenoemd resultaat voor de vierde maal een kampioensprijs en werd daardoor definitief Nederlands kampioen. BROUWERSHAVEN - Onder het motto „Alles mag, niets moet", werd er dinsdagmiddag 22 november in het Verenigingsgebouw te Brouwers haven een spelmiddag voor ouderen gehouden. Deze spelmiddag, die be zocht werd door zo'n dertig ouderen, was namens de ANBO (Algemene Ne derlandse Bond voor Ouderen) geor ganiseerd door mevrouw C. de Bruin. Tevens was deze middag een onder deel van de stichting Meer Bewegen voor Ouderen, en als zodanig ook be doeld voor niet-leden van de ANBO. Bewogen werd er wel, door de aan wezigen, die hun keuze konden ma ken uit spelen als klittebal, kegelen, emmerbal, eenvoudig hockey of el kaar de bal toespelen met de scoops. Hoogtepunt vormde deze middag echter wel het nieuwe spel: gardiroll, dat men geleend had van de Stichting Welzijn Ouderen. Welzijnswerker Ruud van der Weide van deze stich ting was aanwezig om uitleg te geven bij dit spel. Het is een meterslange, ovaalvormige baan, waarover men (vervolg van pagina 1) Deze werkprocedure is uitgestip peld om zo weinig mogelijk ongemak en schade voor de bedrijven te ver oorzaken. Faktoren als nieuwbouw en reparaties aan kotters hebben daar een rol in gespeeld. Na het ge reed komen van de zuidwal gaat Pad mos terug naar z'n oude stek en ko men de schepen van machinefabriek Maaskant naar de westkant. De noordwal langs het Maaskantbedrijf krijgt dan als laatste de aanpassing. Al deze werken moeten binnen 150 werkbare dagen zijn uitgevoerd. Geprikkeld Dat niet iedereen laaiend enthousi ast is over de havenwerken, vertelde een geprikkelde Piet Padmos, direk- teur van de gelijknamige machinefa briek: „Natuurlijk is het geen ver keerde zaak dat ze de haven opknap pen maar ik noem het gewoon achter stallig onderhoud waar we weinig profijt van hebben." een vrij zware bal laat rollen die de koppen van de in de baan bevestigde kegels omrolt. Van dit spel werd druk gebruik gemaakt. Voor de men sen die liever zittend bewogen, wa ren er tafelspelletjes als memory en tangram. Er werd ook bingo gedaan. Bewegen „Het wedstrijdelement van de spelletjes is op deze middagen niet belangrijk" zegt mevrouw De Bruin. „De bedoeling is om de mensen op een ongedwongen, leuke manier te laten bewegen, want bewegen is be langrijk voor de ouder wordende mens. We willen de mensen over de drempel heen helpen om ze te laten ontdekken dat het gewoon leuk is om spelletjes te doen en daardoor te be wegen". De bedoeling van het ANBO en de stichting Beter Bewegen voor Oude ren is, om zo mogelijk maandelijks dergelijke spelmiddagen in het Vere nigingsgebouw te Brouwershaven te organiseren. „Als wij er meer dan 20 jaar over deden om een schip te bouwen waren we allang failliet gegaan. Door al dat burokratisch werken worden wij op kosten gejaagd. Zelfs met een ver gunning om ons steiger langer te ma ken worden we door de gemeente te gengewerkt en moeten de puntjes op de i worden gezet, terwijl dit toch van levensbelang voor het bedrijf en de werkgelegenheid is." Tevreden Machinefabriek Maaskant ziet het allemaal wat optimistischer in. Be drijfsleider Aart de Looff: „Met de toch wel beperkte financiële midde len die worden aangewend mogen we tevreden zijn met de werken, al is het in onze ogen een vreemde tijd om er mee te beginnen. Als er straks een paar straten open liggen en het weer slaat om zitten we in het schip". Maaskant gebruikt de periode van opbreken gelijk om een nieuw ring- systeem van gas- en zuurstofleidin gen aan te leggen. Het bestaande stei ger zal met een nieuw stuk worden uitgebreid. Wat dacht u van een origineel Sint Nicolaas kado. Abonncmenl op de Zicnk/ccsche Nieuwsbode, Bijvoorbeeld een dé krant van Schouwen-Duiveland. De eerste drie weken zijn Gratis! Nu tijdelijk als aanbieding, geldig tot 24 december. lakenman ochtman voor een origineel Sint Nicolaas kado DRUKKERIJ LAKENMAN A OCHTMAN BV JANNEWEKKEN II 4301 HU ZIERIKZEE TEL. 01)10-6551 f De Bruse havenperikelen behoren binnenkort tot het verleden. Op maandag 5 december gaat de eerste paal de grond in van de reparatiehaven, overigens niet tot ieders tevredenheid. SGP Studievereniging Schouwen-Duiveland OOSTERLAND - De Staatkundig Gereformeerde Studievereniging „Schouwen-Duiveland" kwam in vergadering bijeen te Oosterland. De verga dering werd geleid door de voorzitter, de heer Jm. de Waal uit Oosterland. Spreker op deze avond was de heer T. van Oostenbrugge uit Bruinisse. Hij sprak over het onderwerp „de S.G.P. en de eed". BROUWERSHAVEN - Sinterklaas komt weliswaar zaterdag 26 november Brouwershaven met een bezoek vereren, maar tijdens zijn reizen die kris kras door het land gaan, passeerde hij dinsdagavond, 22 november ook al even de smalstad. Bij deze gelegenheid bezocht hij met zijn Piet enige tijd de Sinter klaasbijeenkomst van de Plattelandsvrouwen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4