Eenmalige uitkering Algemene bijstandswet en WWV Massale zouterik ontdekt bij betuinen watergangen Waterschapslasten (geschot) gaan in 1984 niet omhoog LEZING BRANDWONDEN IN BRITS DORPSHUIS Begroting waterschap Schouwen-Duiveland Afscheid van hoofdingelanden Waterschap Nieuwe gemeentegids Duiveland in voorbereiding Aanrijding Parallelweg voor mensen met de laagste inkomens. Drukfout in beschouwingen Geen doorbraak Raamstraat bespreekbaar voor CDA Alle zestien pijlers nu geplaatst in De Hammen Sinterklaas arriveert zaterdag in Zonnemaire Ongezuiverd afvalwater zonder vergunning geloosd op oppervlaktewateren Aankomst St. Nicolaas in Noordgouwe ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 24 november 1983 Nr. 23428 3 Advertentie ZIERIKZEE - De waterschapslasten (geschot) voor de ongebouwde en gebouwde eigendommen van het water schap Schouwen-Duiveland gaan in 1984 niet omhoog. In de aanbiedingsbrief van de begroting 1984 staat dat de lasten op hetzelfde bedrag zijn geraamd als voor het dienstjaar 1983. Voor de ongebouwde eigendommen is dat 132 per ha en voor de gebouwde eigendommen 44% van de belastbare opbrengst. Advertentie KOOPAVONDEN drukkerij lakenman ochtman bv JANNEWEKKEN 4300 AA 2IEBIK2EE TELEFOON OH 10-6551 DONDERDAG DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAG DONDERDAG DONDERDAG DONDERDAG VRIJDAG 24 NOVEMBER 29 NOVEMBER 30 NOVEMBER 1 DECEMBER 2 DECEMBER 8 DECEMBER 15 DECEMBER 22 DECEMBER 23 DECEMBER OPEN TOT 21.00 UUR DEELNEMER Z.O.C. AKTIE 24 NOVEMBER T/M 24 DECEMBER Actiezegels (bij kontante betaling) worden gegeven op: Oa«L-i«nvor Famllle-advertentles en succesjes [^£*1 in de Zierikzeesche Nieuwsbode Privé drukwerk Speciale uitgaven Boekje eilandmannen (vervolg van pagina 1) spreker verder niet in wilde gaan. „Wij nemen zonder spijt afscheid, want wat is er prettiger dan het ga deslaan van je opvolgers?", stelde hij. De heer Terwogt vertelde een deel van de vernieuwing van het water schap te hebben meegemaakt. ,,Ik ben er trots op dat ik de eerste ben geweest, die ooit werd verkozen, maar ik wens het niemand toe. Ik ben vrijwillig teruggetreden. Als je aan je taak als hoofdingeland niet de volle tijd kunt besteden, moet je die taak aan anderen overlaten. Ik vind het wel verschrikkelijk om als inge land zonder „hoofd" verder te moe ten gaan, grapte hij. Nieuwe benoemingen Per 31 december treden dus ver scheidene hoofdingelanden af, verte genwoordigende de ongebouwde- en gebouwde eigendommen en de wa terkwaliteit in de distrikten 2 en 4. In de vergadering van 10 januari 1984 zullen de nieuw benoemde hoofdin gelanden worden geïnstalleerd. De volgende personen werden dinsdag herbenoemd of nieuw benoemd: Distrikt 2 - Ongebouwde eigendom men: Th. H. de Meester te Zierikzee, St. Boot te Kerkwerve, L. J. van Gastel te Zierikzee, J. M. van Langeraad te Kerkwerve en P. de Rijke te Zierik zee. En A. van der Wekken te Zierik zee (nieuw benoemd). Gebouwde eigendommen: M. van der Wekken te Kerkwerve en J. Pomper te Zierikzee (nieuw be noemd). Waterkwaliteit: S. Simonse te Kerkwerve en L. Goedbloed te Burgh-Haamstede (nieuw benoemd). Distrikt 4 - Ongebouwde eigendom men: J. op 't Hof te Sirjansland, W. A. Kuijper te Ouwerkerk, H. B. van de Zande te Oosterland, J. L. Schoof te Oosterland (nieuw benoemd). A. J. Romeijn te Ouwerkerk (nieuw be noemd) en J. A. Gaanderse te Nieu- werkerk (nieuw benoemd). Gebouwde eigendommen: M. K. Krepel te Bruinisse en J. S. Wiebrens te Bruinisse (nieuw be noemd). Waterkwaliteit: A. F. van de Zande-Vleugels Schut ter te Nieuwerkerk en C. J. van Liere te Bruinisse (nieuw benoemd). Jubileum Op 1 januari 1984 bestaat het wa terschap Schouwen-Duiveland 25 jaar. De oprichting vond plaats als gevolg van de koncentratie van d voormalige polders en waterschap pen op Schouwen-Duiveland tot één waterschap. Aan dit jubileum wordt in de vergadering van 10 januari 1984 aandacht besteed. Het dagelijks bestuur biedt dan de gebundelde in ventarissen van de archieven van de polders en waterschappen van Schouwen-Duiveland van voor 1959 aan. Dijkgraaf M. J. Steur zei tijdens de algemene vergadering, dinsdagmid dag, dat het waterschap met dit be drag zijn taken naar behoren kan uit voeren. „Hiermee kunnen wij de no dige werken en onderhoudsposten bekostigen. Een verlaging van het geschot is de eerstkomende jaren niet aan de orde", aldus Steur. De begro ting 1984 werd door de vergadering, praktisch zonder op- of aanmerkin gen vastgesteld. De gewone dienst sluit met een post onvoorziene uitgaven van f 82.336,44 voor de authentieke taken en van 36.916,67 voor de bestrijding van de verontreiniging van het op pervlaktewater. De begroting kon voor wat de authentieke taken be treft sluitend worden gemaakt door het aanwenden van een gedeelte van de reserves voor onderhoud en verbe tering van de zeeweringen van 40.000,- en voor onderhoud en ver betering van de overige (niet-plan) wegen van 50.000,-. NIEUWERKERK - Momenteel worden de nodige voorbereidingen getroffen voor de samenstelling van een nieuwe gemeentegids. Het ligt in de bedoeling, dat deze informatieve gids in het voorjaar 1984 wordt uitge bracht. Evenals de vorige uitgaven zal de gids weer nuttige informatie verschaffen op het gebied van vereni gingen, kerken, gezondheidszorg, en diverse organisaties. Gebleken is, dat de gemeentegids voorziet in een behoefte. In samenwerking met drukkerij Lakenman en Ochtman wordt een in ventarisatie gemaakt voor wat be treft de tekst en de advertenties. De verschillende instellingen, welke in de huidige gemeentegids zijn ver meld zijn inmiddels aangeschreven met het verzoek vóór 15 december wijzigingen en/of aanvullingen te melden. Nog niet vermelde instellin gen worden in de gelegenheid gesteld eveneens hun gegevens door te geven aan de gemeentesekretarie. ZAANDAM - De schrijfster Annie Oosterbroek-Dutschun is zondag na een ernstige ziekte op 65-jarige leef tijd overleden in haar woonplaats Zaandam, zo is woensdag bekend ge worden. Mevrouw Oosterbroek ge noot grote bekendheid door de meer dan zestig streekromans, waarvan een aantal in trilogievorm, die zij sinds 1950 schreef. Met ingang van het dienstjaar 1984 zal de het vorig jaar aangeschafte .peilboot volledig operationeel zijn. Deze boot is gefinancierd door de Zeeuwse waterschappen gezamen lijk. Het beheer en de exploitatie ge schiedt door het waterschap Schou wen-Duiveland. De totale kosten van de exploitatie voor 1984 worden ge raamd op 345.000,-. Hiervan wordt 250.000,- terugontvangen van de an dere Zeeuwse waterschappen wegens voor hen verrichte peilingen. De kosten voor het onderzoek van de vooroever voor het waterschap Schouwen-Duiveland worden ge raamd op 95.000,-. Waterkwaliteitsplan In het kader van de Wet op de Wa terhuishouding en een daarmee sa menhangende wijziging van de Wet verontreiniging oppervlaktewateren werden in Zeeuws verband voorbe reidingen getroffen om tot het opstel len van een provinciaal waterkwali teitsplan en per waterschap een wa terkwaliteitsbeheersplan te komen. Daartoe werden een stuurgroep en een werkgroep ingesteld. Als antwoord op de koncept-nota keuze Grevelingen Zout of Zoet van Rijkswaterstaat is door het water-' schap gesteld dat de voorziening met zoet water van goede kwaliteit in het waterschap Schouwen-Duiveland ge waarborgd dient te zijn. Deze aan voer moet bij voorkeur vanuit een zoete Grevelingen plaats vinden, zo. niet, dan vanuit het zoete Zoommeer. Het waterschap heeft medewer king verleend aan een door de Pro vinciale Waterstaatsdienst verrichte voorstudie naar de mogelijkheden tot het reduceren van de zoutbe- lasting op het oppervlaktewater van Schouwen-Duiveland door middel van een kwelscherm. Een praktijk proef zal moeten uitmaken of de ver wachtingen voor de voorstudie uit komen. Door de technische dienst van het waterschap zal in 1984 een meerja renplanning worden opgesteld voor het delven van de openbare waterlo pen. In de raming is opgenomen de aanleg van een transportleiding Zuiddijkdam-kruising Kromwal Schuitkade te Brouwershaven. ZIERIKZEE - Bij een aanrijding op de Parallelweg bij Capelle, op de kruising Capelleweg-Parallelweg van de N-59 werd woensdagmiddag een bromfietser gewond. De aanrijding ontstond, doordat de bromfietser met een auto in aanra king kwam, waarbij hij een gebro ken been opliep en naar het Zweedse Rode Kruisziekenhuis werd overge bracht nadat dokter Visser e.h.b.o.- werk had verricht. De bestuurder van de auto, M. S. uit Noordgouwe, schepte met zijn voertuig de bromfietser L. H. uit Nieuwerkerk, toen de eerste van de rijksweg de parallelweg wilde oprij den en daarbij H. niet opgemerkt zou hebben. Beide voertuigen liepen schade op. Als gevolg van de PTT-acties zijn niet alle formulieren voor 15 november in het bezit van de gemeenten gekomen. De gemeenten zullen, afhankelijk van de plaatselijke situatie, bij de afhandeling met deze vertraging rekening houden. Ook deze uitkeringen kunnen hinder on dervinden van de PTT-acties. Geprobeerd zal worden de uitkeringen zoveel mogelijk op tijd uit te betalen. Mochten zich desondanks problemen voordoen, neemt u dan even contact op met de sociale dienst in uw gemeente. Dit is een publikatie van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. ZIERIKZEE - De C.D.A.-fraktie in de Zierikzeese ge meenteraad acht het intrekken van de plannen tot door trekking van de Raamstraat bespreekbaar. Dit blijkt dinsdagavond tijdens de C.D.A.-ledenvergadering in het Hervormd Verenigingsgebouw. ring aandacht besteed aan twee rap porten, die binnen het C.D.A. behan deld gaan worden. Het betreffen rap porten van de werkgroepen „Interne Partijorganisatie" en „Politiek Perspektiëf". Tijdens de bestuurs verkiezing werden mevrouw K. Praet-Berrevoets en de heer B. J. M. Leijdekker herkozen, terwijl de heer F. Kalwij als nieuw lid werd be noemd. Afscheid werd genomen van penningmeester de heer J. J. Does- wijk. In de algemene beschouwingen stelde het C.D.A. dat met het vervul len van de doorbraak Raamstraat een goede invulling"van het bestem mingsplan Binnenstad-Zuidwest' kan. plaatsvinden. In die algemene be schouwingen werd ook gevraagd wanneer voorstellen dienaangaande tegemoet gezien konden worden. Tij dens de ledenvergadering dinsdaga vond werd gesteld, dat er een druk fout in die algemene beschouwingen was geslopen en dat het C.D.A. het vervallen van het oorspronkelijke plan doortrekking Raamstraat nu bespreekbaar acht. Verder achtte de vergadering het algemeen gewenst, dat het verkeer uit de binnenstad wordt teruggedrongen. Verder kon de vergadering instem men met het streven naar woonver- dichting in een gedeelte van Poor tambacht VII, om de bebouwing daar verder van de grond te krijgen. Rapporten Verder werd tijdens deze vergade- (vervolg van pagina 1) den daarna aangebracht. De ver- keerskokers, die bij Kats worden ge bouwd, worden met een speciale bok (deTaklift 4, gehuurd van Smit-Tak) omstreeks mei/juni 1984 geplaatst. Het plaatsen van de schuiven en de hydrolische cylinders is in de tweede helft van '84 gepland. Het afmonte ren van de schuiven moet dan nog be ginnen. Afbouw personeel Het gehele mattenleggen moet voor de bouwvak '84 zijn afgerond. Dat betekent ook, dat dan zo langza merhand de personeelsafbouw bij Dosbouw gaat beginnen, omdat Car- dium. Jan Heymans, matten-tegel- en grindwiepfabriek dan overbodig worden. Dan begint echter het af monteren van de schuiven, zodat - indien mogelijk - personeel kan wor den overgeplaatst. Voor het plaatsen van de dorpel- balken in De Roompot, in augustus '85, zal de werkbrug naar het werk- eiland worden weggehaald. ZONNEMAIRE - Op sensationele wijze zal Sint Nicolaas zaterdag 26 november om 13.15 uur in Zonne maire arriveren. Hij zal zijn inkomst vervolgens houden op het Breedveld, waar burgemeester C. Slabbekoorn de Goedheiligman zal verwelkomen. Met medewerking van Nut en Uit spanning zal vervolgens een rond gang door het dorp worden gemaakt met als eindpunt de gemeenschaps ruimte. Daar zal voor de kinderen het pop pentheater „Alteklein" uit Zierikzee enkele poppenkast-voorstellingen ver zorgen. Ook zullen een vijftiental play- backgroepjes, gevormd uit de school jeugd, blijk van hun kunnen geven in wedstrijdverband. 's Avonds wprdt er een Sinterklaas bal gehouden in de gemeenschaps ruimte met medewerking van „Trio 1". Ook dan zullen de kinderen hun playback-voorstelling opvoeren en zullen ook een aantal ouderen zich met hetzelfde doel op de planken begeven. Het Sinterklaasbal begint om 19.15 uur. De gehele organisatie is in handen van de middenstand van Zonnemaire. BRUINISSE - „Jaarlijks overlijden in ons land meer dan 200 mensen door verbrandingen en moeten ongeveer 400 mensen met ernstige brandwonden in ziekenhuizen worden opgenomen. Ernstige verbrandingen behoren tot de af schuwelijkste verwondingen die een mens kan overkomen en vormen een ern stige bedreiging voor het leven", aldus mevrouw S. Hoevenaars tijdens een lezing in het Dorpshuis van Bruinisse. ZIERIKZEE - Bij de betuiningswerkzaamheden in de watergangen van het waterschap Schouwen-Duiveland is zouterik ontdekt. Vanwege de werkzaamheden in de hoofdwatergangen is het water tijdelijk diep weggema- len. Bij die lage waterstand werd het massaal voorko men van de zouterik zichtbaar. De doorstroming van het water kan er door worden belemmerd, vooral als het zich vastzet bij duikers en bruggen. Dat meldde dijkgraaf M. J. Steur van het waterschap dinsdagmiddag tijdens de algemene vergadering. Zouterik is een soort schelpachtige samenklittende massa, die wordt veroorzaakt door een slakje, dat blijkbaar in groten getale voorkomt in dit zoute milieu. Verwijderen is de enige oplossing, maar niet overal eenvoudig uit te voeren. In de afgelopen zomer heeft het wa terschap kontrole uitgeoefend naar de wijze van lozing van afvalwater voor zogenaamde mini-campings en andere rekreatie-terreinen. Dit mede in verband met de plaatselijke toe gestane verruiming van een aantal eenheden op deze terreinen in de zo genaamde vakantiepiek. Daarbij zijn nogal wat overtredingen ge- konstateerd van het verbod om zon der vergunning ongezuiverd afval water te lozen op oppervlaktewate ren. Aanschrijven „Het waterschap zal deze overtre ders aanschrijven dat de lozing dient te worden gestaakt en wij geven hen in overweging daartoe voorzieningen te treffen. De gekonstateerde lozin gen zullen in enkele gevallen ook aanleiding vormen om aanslagen verontreinigingsheffing op te leggen. Wij stellen ons voor om met de ge meenten deze zaken nog eens te bespreken. We willen dat bij het ver lenen van een vergunning door de ge meente voor bijvoorbeeld uitbrei ding van staanplaatsen op rekreatie- terreinen ook gewezen wordt op het verbod van lozing op ongezuiverd af valwater op oppervlaktewateren. De dit jaar uitgevoerde kontrole zullen we in de komende jaren voortzetten voor het waterschapsgebied", aldus dijkgraaf M. J. Steur. Ook de kontro le op eventuele lozing van gier en perssappen van veevoerkuilen zal worden voortgezet. Deze lozingen zijn niet toegestaan, noch op opper vlaktewater, noch op rioleringsstel sels. Stormvloedkering De datum, waarop de stormvloed kering in de Oosterschelde bedrijfs- gereed zal zijn komt dichterbij. Over de sluitings-strategie is het water schap nog niets bekend. Enkele jaren geleden is de zogenaamde Barcon Studie 1 openbaar gemaakt. De daar uit getrokken konklusie is dat de ke ring op elk tijdstip en bij elke wa terstand kan worden gesloten. In de Barcon Studie II zou dan vanuit be langenafweging een beheersbeleid moeten voortkomen. „Als waterschap met dijken, die aan de Oosterschelde liggen, hebben lwe veel belang bij dit alles. Naar mijn mening dient onze stelling te zijn dat de stormvloedkering op zo danig tijdstip gesloten en geopend kan worden dat onze dijken in de huidige staat de dan optredende situ aties aankunnen. De eerste uit gangsstelling van de Deltawet is toch het veilig stellen van have en goed in de achter de kering liggende gebie den", aldus de dijkgraaf. Onderzoek naar de invloed van stagnante peilin gen en golfslag op de dijk wordt thans nog verricht. De gegevens zijn noodzakelijk om tot een verant woord beheer van de stormvloedke ring te komen. Duinafslag Over de in de laatste tientallen ja ren voortdurende plaatsvindende af slag van de duinen langs het zoge naamde domaniale bos en Westen- schouwen bestaat bij de watermaat schappij Zuid-West-Nederland en het waterschap zorg. Vooral enkele lage gedeelten in de buitenste duinregel bieden een veiligheid tegen het inlo pen van achtergelegen duinpannen van nog geen 1 op 100. Gevaar voor een doorbraak naar achter liggende bewoonde gebieden is er beslist niet volgens de dijkgraaf, maar het dage lijks bestuur vraagt zich wel af of door ophoging van de lage plekken in de eerste duinregel het gevaar voor inlopen van de achterliggende laag ten niet dient te worden voorkomen. Verdere studie naar het gereed ko men van de stormvloedkering en de invloed daarvan op de kust ter plaat se vindt het waterschap gewenst. Mevrouw Hoevenaars, mede werkster van de Ned. Brandwonden Stichting in Beverwijk, hield de le zing over brandwonden en hun gevol gen voor het Rode Kruis Bruinisse, het Jeugd Rode Kruis, Colonneleden en EHBO-ers. Burgemeester T. C. Hekman, als voorzitter van het Rode Kruis, open de de bijeenkomst waarbij hij vooral de jeugd omhoog stak voor hun en thousiasme. Een pluim gaf hij het Jeugd Rode Kruis voor hun inzet waarmee zij hun werk verrichten. Realistisch Ook vertoonde mevrouw Hoeve naars een dia-serie waarvan sommi ge erg realistisch met verschrikkelij ke brandwonden. Verder wees ze ook op de verschrikkelijke gevolgen van brandwonden die levenslange invali diteit kunnen veroorzaken: Verbran dingen kunnen ontsierende littekens achterlaten, levenslang. De behande ling is uitermate langdurig en vaak pijnlijk. NOORDGOUWE - De middenstand van Noordgouwe-Schuddebeurs or ganiseert op zaterdag 3 december een Sint Nicolaasfeest in het dorps huis van Noordgouwe. Om 13.30 uur komt St Nicolaas en Zwarte Piet aan op de Ring. Daarna gaat de stoet, onder aanvoering van de muziekvereniging Con Amore, op weg naar het dorpshuis. Daar zal de Sint een aantal kinderen bij zich roepen en worden er liedjes gezongen. Voordat de pauze begint worden er bovendien nog tekenfilms vertoond. Na de pauze wordt een play-back- show gehouden. Opgave voor deelna me aan deze show is mogelijk bij Willy v. d. Kasteele; deze deelname is mo gelijk voor zowel ouderen als jonge ren. De feestelijkheden in het dorps huis zijn om ongeveer half zes afge lopen. „Dat alles en het feit dat de patiënt het ongeval meestal volledig bewust meemaakt (en zich dat later ook her innert) maakt dat een verbranding ook een ernstige geestelijke bedrei ging vormt." De medewerkster van de Ned. Brandwonden Stichting gaf dan ook aan de vele belangstellenden diverse tips om verbranding te voorkomen. De heer H. Bontekoe, de noeste EHBO-instrukteur, bedankte ieder een voor z'n inbreng en belangstel ling deze avond. Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Redaktle (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) 37,00; per jaar 1 141,00; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn in- clusief 4% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 48 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 5,92. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 4% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3