u Alle zestien pijlers staan in „De Hammen" Aanpassingswerken Bruse haven kunnen van start Waterschap nam afscheid van vijf hoofdingelanden <^v 6- DE ZIERIKZEESCHE COURANT Informatie centrum twee dagen per week gesloten Maandag 5 december eerste paal ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 24 NOVEMBER 1983 140stc jaargang Nr. 23428 f Scheiding waterrekreatie Zouterik Schouws duo op televisie Scholierenkampioenschap Staatssekretaris Ploeg ziet in het instellen In de waterlopen op Schouwen-Dulveland Cora van Dienst en Ton van Brakel vormen Atletiekvereniging Delta Sport organiseer- van zonering goede mogelijkheden om de zijn tijdens werkzaamheden door het Wa- samen een playback-duo, dat samen op- de dit jaar voor het eerst een scholieren- verschillende vormen van waterrekreatie te terschap grote koncentraties Zouterik ont- treedt in een playback-programma van de kampioenschap in het domelnengebied van scheiden. (Pag. 2). dekt. (Pag. 3). KRO-televisie. (Pag. 9). Westenschouwen. (Pag. 11). WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) leder einde is een begin. Sirius Vijf weken voor op schema bij pijlerplaatsing stormvloedkering Dit nummer bestaat uit 20 pagina's. BURGHSLUIS - Sinds woensdag staan alle zestien pij lers in De Hammen en voor we een jaar verder zijn, zul len in dat sluitgat alle verkeerskokers en bijna alle schuiven zijn aangebracht. Voorlopig is het nu gebeurd met het plaatsen van pij lers. In januari worden er nog twee afgezonken aan de zuidkant van „De Schaar", aan de kant van „Neeltje Jans", zodat daar begonnen kan worden met het plaat sen van landhoofdelementen. Dan komen er pas in maart weer vier pijlers bij, aan de tegenovergestelde kant van De Schaar. Die tussenpozen bij het pijler plaatsen zijn noodzakelijk omdat het opschoon- en ankerponton Macoma (dat samenwerkt met het hefschip Ostrea voor het afzinken van de pij- Iers) een tijdje nodig is bij het leggen van grindwiep- en tegelmatten in de Schaar van Roggeplaat die al vol ligt met onder- en bovenmatten. De Macoma werkt in dat laatste ge val samen met de werkschepen Do- nax en Sepia die met rollen voor der gelijke matten zijn uitgerust. In De Schaar zullen volgens de ver wachting halverwege volgend jaar de zeventien pijlers staan. Over een jaar of twee maken de 33 in De Room pot het totaal van 66 voor de pijler- dam vol. Ervaring De laatste pijler in De Hammen, de Hammen 6, is ongeveer vijf weken eerder geplaatst dan het schema aan vankelijk aangaf. Dat is te danken aan het Mt dat daar geen tegelmat ten (vooi bodemkorrektie/vlakma- ken) nodig waren, door het gunstige weer en omdat het pijlerplaatsen op BURGHSLUIS - Zoals gebrui kelijk in de winterperiode is het Informatiecentrum Stormvloed kering op het werkeiland Neel tje Jansop maandag en dinsdag gesloten. Na 1 april is het weer de gehele week geopend. Het is gebleken, dat er nogal wat belangstellenden zijn die niet op de hoogte zijn van deze twee sluitingsdagen, vandaar dat weer op verzoek van de voorlichtings dienst van Rijkswaterstaat nog even op attenderen. Neeltje Jans aanwezig en oefent op de proeflokatie. Na het storten van de toplaag komen de verkeerskokers en de hamerstukken (de pijlerkop pen). Schuiven De schuiven, die in aanbouw zijn bij De Groot Zwijndrecht (een bedrijf dat veel booreilanden bouwt) wor- Vervolg pag. 3 zich door de ervaring daarmee opge daan niet meer als een probleem wordt gezien, aldus voorlichter Jos Geluk van Rijkswaterstaat. De pijlers in De Hammen werden met een gemiddelde van één per week neergezet. Het plaatsen van de pijlers in De Hammen is ook ruim schoots binnen de tevoren bepaalde marges gebleven. Geen van de pijlers is meer dan vijf centimeter van zijn plaats terecht gekomen, terwijl er dertig centimeter speling zou hebben mogen zijn. „Roompot" wordt moeilijker Ook voor de Schaar worden geen problemen voorzien, maar anders ligt dat voor De Roompot waar het water veel dieper is en het veel har der stroomt. Dat betekent tevens dat de tijdsspanne van de laagwaterken- tering (waarbinnen de pijlers worden geplaatst) met een half uur wordt be kort tot een uur. In De Roompot zijn inmiddels een stuk of acht onder- en bovenmatten gelegd, dus ook daar gaat het werk gestaag door. Na de bouwvak '84 wordt daar met het plaatsen van pij lers begonnen. Snel bescherming aanbrengen Eveneens vanwege die grote stroomsnelheid is het noodzakelijk om de „negatieve overlap" (de vol gestorte ruimte tussen de funde- ringsmatten) in de Roompot zo snel mogelijk af te dekken (te bescher men) met de grindwiepmatten. Daar bij wordt de Jan Heymans ingescha keld, met gekoppeld daaraan de Se pia. De steenbestorting rond de pijlers in De Hammen, die in oktober is aan gebracht, zal in december worden verdicht, waarna in januari het drempelbedrijf goed zal gaan lopen. De toplaag van deze beschermende drempel bestaat uit een aantal lagen steen van verschillend formaat. De toplaagstorter Trias, die de grootste stenen met behulp van een giganti sche kraan onder water zal „neer- vleien", is al bij het werkeiland Voor de laatste keer was het hefschip Ostrea woensdag in De Hammen. De zestiende pijler is geplaatst. In de rechteronderhoek van de foto is een van de betonnen kokers te zien, waarover een betonnen plaat wordt gelegd ten be hoeve van de damaanzet. P- i 1 - i::-L Het eerste van de drie sluitgaten van de stormvloedkering Oosterschelde staat nu vol pijlers. Van de hulpbrug af ge zien zijn ze (bijna) alle zestien te zien. Het zicht op de twee middelste wordt enigszins ontnomen door het hefschip Ostrea. BRUINISSE - De werkprocedure rondom de aanpas singswerken van de Bruse reparatiehaven is rond. In een werkvergadering is dit maandagmiddag, 21 november, rondgepraat met de belanghebbenden: de drie havenbe drijven, aannemersbedrijf Van Oord, architektenburo Witteveen Bos namens de gemeente, direkteur ge meentewerken F. P. B. van Wijchen en de wethouder Openbare Werken, M. J. v. d. Velde. Overeengekomen is om de korte Westkant eerst van een damwand te voor zien en te bestraten, zodat een bredere toevoerweg gerea liseerd wordt voor de daar liggende bedrijven. De eerste paal daarvoor zal op 5 december worden geslagen, een gemakkelijk te onthouden datum. De werken, (kosten ruim drie miljoen gulden, grotendeels betaald door het Rijk) zijn mogelijk geworden omdat de minister van Verkeer en Waterstaat de aanpassingswerken aan de oude gemeentehaven erkent in de zin van arti kel 3 van de Deltawet. De heer Van Wijchen: „Om de haven op diepte te krij gen wordt er 36.000 kub modder weggebaggerd. De haven krijgt dan een diep te van drie meter min N.A.P. Het is jammer dat de damwand vertraging heeft in de levering, anders was het werk al aan de gang." iRjh Pt Bltr „Na overleg met het Waterschap en de Provincie hebben we toestemming gekregen om ook tijdens het storm seizoen die werkzaamheden aan de waterkeringen te verrichten die no dig zijn voor de aanpassing. Dit kan, omdat de werkzaamheden binnen de veiligheidsmarges liggen die men daar voor stelt". Noodzaak Al in 1962 werd het gemeente bestuur van Bruinisse geattendeerd op de mogelijke noodzaak tot aan passing van de in het beheer van de gemeente zijnde waterstaatswerken in het kader van de Deltawet. Plannen werden gemaakt, geba seerd op een gesloten Oosterschelde. In de beginjaren '60 werden de Bruse scheepsbouwbedrijven verplaatst buiten de dijken, omdat de buiten dijk verlegd en verhoogd moest wor den. In de 70-er jaren kwamen de plan nen weer op losse schroeven te staan, omdat onder druk van milieugroe- Verwachting tot vrijdagavond: Af en toe regen Zwaar bewolkt en af en toe regen; minimumtemperatuur omstreeks 4 graden; middagtemperatuur onge veer 10 graden; tot vrij krachtig, en aan de kust tot hard, toenemende zuidwesten wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 28 nov. Zaterdag: Zwaar bewolkt Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: 7 gr. Middagtemp.: 10 gr. Windkracht: zuidwest 6 Zondag: Veel bewolking Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: 7 gr. Middagtemp.: 8 gr. Windkracht: west 6 Maandag: Veel bewolking Kans op neerslag: 50%. Min.temp.: 5 gr. Middagtemp.: 8 gr. Windkracht: west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 25 nov. Zon op 8.16, onder 16.38 Maan op 21.27, onder 13.13 Laatste Kwartier: 27 nov. (11.50) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 25 nov. 5.43 18.44 12.05 Doodtij: 29 november HET WEEROVERZICHT DE BILT - Na een gebied van op klaringen die donderdag over ons land naar het oosten is weggetrok ken, is ons land onder invloed geko men van een krachtige zuidwestelij ke stromiftg. Hierin komen zones voor met wolken en af en toe regen. Er wordt daarbij vrij zachte lucht aangevoerd van de Golf van Biskaje. De komende nacht is het minder koud en blijft de temperatuur boven het vriespunt. Overdag wordt een middagtemperatuur verwacht van cirka 10 graden. Dit is ongeveer 2 graden boven de normale waarde van de tijd van het jaar. pen en vissers het kabinet haar beslissing wijzigde en de Ooster schelde open bleef. Nu is het plan echter rond. Het werd door een vol tallige raad aangenomen op 24 juni 1983. Na de hei-werken aan de westkant wordt de oostkant onder handen ge nomen, bij Duivendijk en de korte pier aldaar. De schepen en werk zaamheden van machinefabriek Pad mos verhuizen dan tijdelijk naar de westzijde zodat de gehele zuidkant gereed gemaakt kan worden. Vervolg pag. 4 25-jarig bestaan op 1 januari 1984 ZIERIKZEE - Bij het waterschap Schouwen-Duive- land werd dinsdag- afscheid genomen van vijf hoofdinge landen, vertegenwoordigende de ongebouwde- en ge bouwde eigendommen en waterkwaliteit in de distrik- ten 2 en 4. De heren L. Bécu, H. J. van de Zande, L. A. Jonker en J. D. de Kam traden per 31 december 1983 af wegens periodieke beëindiging van de zittingsperiode of leeftijd en de heer Ir. W. A. Terwogt wilde om persoonlij ke redenen niet meer worden herbenoemd. Bij het waterschap werd afscheid genomen van vijf hoofdingelanden. Op de foto v.l.n.r. Ir. W. A. Terwogt, dijkgraaf M. J. Steur, L. A. Jonker, H. J. van de Zande en J. D. de Kam. De heer L. Bécu was niet aanwezig. Dijkgraaf M. J. Steur vond dat de heren altijd veel belangstelling had den getoond voor de gang van zaken bij het waterschap en hij bedankte hen daarvoor. Het afscheid noemde Steur een historisch moment, omdat enkele vertrekkende hoofdingelan den ouder zijn dan 65 jaar. Sinds 1980 moeten de hoofdingelanden namelijk aftreden bij het bereiken van de 65- jarige leeftijd. Daarvoor mochten zij deel uitmaken van het algemeen bestuur totdat ze 70 jaar werden. Ir. W. A. Terwogt was hoofdinge land voor de waterkwaliteit in dis- trikt 2. Per 1-1-1975 werd de water kwaliteit opgedragen aan het water schap. ,,U bent er vanaf het eerste uur bij geweest. Mede door uw in breng kan de heffing de toets der kri tiek doorstaan", zei Steur. De heer Terwogt is vanaf genoemde datum tot aan 31 december 1980 ook lid van de financiële kommissie geweest. De heren L. A. Jonker en H. J. van de Zande zijn vanaf het begin van het waterschap Schouwen-Duiveland (1 januari 1959) betrokken geweest bij het waterschap. Jonker was hoofdin geland ongebouwde eigendommen in distrikt 4 en Van de Zande was dat sinds 1975 ook. De heer Jonker vervulde vanaf 1965 tot en met 1971 het lidmaatschap van de financiële kommissie. De heer J. D. de Kam was sinds 1 januari 1975 hoofdingeland voor de waterkwali teit in distrikt 4. De heer L. Bécu, die dinsdag niet aanwezig was, werd per 29 maart 1979 hoofdingeland ge bouwde eigendommen in distrikt 2. Dankbaarheid Namens de vertrekkende hoofdin gelanden (behalve Terwogt) voerde Van de Zande het woord. Hij zei met dankbaarheid terug te kunnen zien op de achter liggende periode. In al die jaren hebben zich binnen het wa terschap Schouwen-Duiveland grote veranderingen voltrokken, waarop Vervolg pag. 3 l I I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1