Internationaal Folkloristisch Danstheater in Concertzaal GS STEUNT STICHTING NIEUWE MUZIEK ZEELAND streéknieuws Bollen bloeiden om Parijs Brinkman optimistisch over bezuinigingen bibliotheken Donderdag- 24 november Op agenda Provinciale Staten Suiker Unie betaalt f 200 per aandeel Voorstelling-en voor scholen in Zeeland I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 22 november 1983 Nr. 23427 ZIERIKZEE - Donderdagavond 24 november zal onder auspiciën van „Uit op Schouwen-Duiveland" in de Con certzaal te Zierikzee een voorstelling plaatsvinden van „Het eeuwig ritueel" door het Internationaal Folklo ristisch Danstheater. De voorstelling begint om 20.00 uur. De Kaarsendans, behorend bij de huwelijksvoltrekking, is een onderdeel van de voorstelWig ..ITet eeuwig ritueel Dit nieuwe programma van het In ternationaal Folkloristisch Dans theater is gebaseerd op zowel het fundamentele thema van de ontmoe ting van de jonge mens op vrijersvoe ten, als de grote verscheidenheid aan rituelen daarbij in de diverse landen en landstreken van Europa. Zoeken In het eerste deel van het program ma wordt het zoeken, het aftasten en het testen van de mogelijke toe komstige partner gedemonstreerd. Men ziet onder meer een Bosnische Glamoc: een zonder muziek gedanste test, waarin jongens de huwbare meisjes bepaald hardhandig op de proef stellen. Verder ook een Monte- negrijnse dans, waarin de toekomst i- ge partners rond elkaar klapwieken als baltsende kraanvogels en een Ti- roler Land Ier waarin de partners al aftastende onderling verstrikt raken in hun wederzijdse armbewegingen. Na het zoeken van zichzelf in de an der komt het moment van vereniging langzaam dichterbij in een suite van boerées, duetten en contredansen van zeer verschillende oorsprong: Frankrijk (Berry), Midden-Europa (Hongarije, Roemenië, Zigeunermo tieven) en noorderlijker streken (Zweden). Tenslotte wordt liet pre paringsritueel afgesloten met de we derzijdse akseptatie. Het tweede deel van liet p rog ran - ma zal gewijd zijn aan de rituelen rond de voltrekking van hel huwe lijk. In dansen en delen van dansen, wederom uit Europa van zuid tot noord, ziet men hoe de jonge man en vrouw elk in hun eigen kring al- scheid nemen van de voorbije levens fase, in luidruchtige en robuste vrij gezellenfeesten en giechelende n ei- denkransjes op de avond vodegn - te dag voor de grote nacht Ophalen van de bruid Het ophalen van de bruid uit de i. derlijke woning is al even/eer een 11 tueel moment als de meer w»«n u< hand liggende bruiloft, het dansen met de en de uilgeleiding \an ia paai" naar de lang verwachte spciicK Dat alles gaat dan gepaard n'et een vaak weinig dubbel/innige sin- liek, die ondanks alle etnische \ti schillen zeer internationaal lijk; MIDDELBURG - Rond het Festival nieuwe muziek Zeeland is het afgelopen jaar heel wat te doen geweest. Gedeputeerde Staten van Zeeland doen vrijdag 16 de cember een voorstel aan Provinciale Staten om de nieu we muziek voor Zeeland niet verloren te laten gaan. In het voorstel laten gedeputeerde staten wel tot uiting komen dat zij het Festival nieuwe muziek in de toekomst anders georganiseerd wil len zien. Het festival werd altijd op touw gezet door „Jeugd en muziek Zeeland". Provinciale staten beslo ten op 27 mei jl. het subsidie aan deze organisatie stop te zetten, evenals de financiële bijdrage aan het muziek festival. De reden van dit besluit vormden de fikse financiële tekorten die in de loop der jaren waren ont staan. Er is nu een stichting in oprichting „Nieuwe muziek Zeeland", die het „muziekvernieuwende werk" wil voortzetten. Gs geven er in hun voorstel blijk van vertrouwen te hebben in deze nieuwe instelling. Ze stellen de sta ten namelijk voor op de begroting voor volgend jaar anderhalve ton uit te trekken der dekking van de appa raatskosten. Op het ministerie van WVC hecht grote waarde aan het festival. De jaarlijkse rijksuitkering aan Zeeland (zeven ton) ten behoeve van kunstui tingen is onder meer gebaseerd op de veronderstelling dat er een jaarlijks festival nieuwe muziek en vergelijk bare aktiviteiten plaatsvinden. Ambulancevervoer Op 23 en 24 november vergaderen twee commissies van de Provinciale raad voor de volksgezondheid. De 23e gaat het om de Adviescommissie ambulancevervoer, die zich buigt over „de aanzet voor een sprei dingsplan ambulancevervoer Zee land". Plaats van samenkomst: ge bouw Ravoz, Molenwater 99, Middel burg. Aanvang 19.30 uur. Op 24 november (09.45 uur, hotel Terminus, Goes) is er een bijeen komst van de Commissie geestelijke gezondheidszorg en zwakzinnigen zorg. Aan de orde komen o.a.: een brief over psychoterapeutische ge meenschappen; de gewijzigde richt- ZIERIKZEE - De Suiker Unie, een der twee suikergiganten in Neder land, gaat aan haar aandeelhouders een uitkering van 200,- per aandeel toekennen. Dit is ongeveer de helft van de tientallen miljoenenwinst die gemaakt werd dit jaar door afstoting van de deelneming in de konkureren- de Centrale Suiker Maatschappij. lijnen ex art. 3 van de wet zieken huisvoorzieningen (b.v. planning van het aantal bedden in verhouding tot inwonergetallen); een ontwerpreak- tie op een rijksrapport over be schermde woonvormen en een subsi dieverzoek van de Federatie van ou de verenigingen van geestelijk ge handicapten voor het aanstellen van een medewerker voor de provincie Zeeland. Beide Ravoz-kommissies vergaderen in het openbaar. Bestuurszaken De statencommissie bestuurszaken heeft een vergadering op vrijdag 25 november, 10.00 uur. Op de agende staan niet minder dan 42 te behande len punten, voor het mei-endeel be- trekkinghebbend op de statenverga dering van 16 december. Een greep uit deze agenda: subsidie voor de aankoop door het Zeeuwse landschap van een Eendenkooi in Sint-Phi- Kompensatie in 1984 DEN HAAG - Minister Brinkman van WVC verwacht dat de openbare bibliotheken komend jaar 33,5 mil joen van de 55 miljoen gulden aan be zuinigingen kunnen opvangen zon der gedwongen ontslagen op perso neel. De pijn met de resterende 22 miljoen gulden aan noodzakelijke bezuinigingen die wel tol gedwongen ontslagen zullen leiden wordt in 1984 volledig gekompenseerd door wacht gelduitkeringen, zo schrijft Brink man in een brief aan de Tweede Ka mer. „Ik vermoed dat et wel een aantal ontslagen zal moeten vallen, maar ik geloof dat het aantal beperkt zal zijn en dat liet geen overwegend bezwaar is dat de/o eventueel pas in de loop van 19H4 kunnen worden verleend," aldus de minister van WVC. Te rooskleurig Een woord voerde)- van liet NBLC. liet overkoepelende orgaan van de openbare bibliotheken, meent dat de ramingen van minister Brinkman veel te rooskleurig zijn. Kontributie- vethoging, invoering van het leen geld en boetes kunnen volgens Brinkman tien miljoen extra opbren- MIDDELBURG - Het is dit school jaar voor de derde maal dat het Zeeuws Steunpunt voor Kunstzinni ge Vorming bemiddelt in het lot stand brengen van voorstellingen voor het kleuter- en lager onderwijs in Zeeland. In het vorige schooljaar werden 300 voorstellingen gerealiseerd. Een aantal daarvan betrof projokten met de Theatergroep Sirkel. Ge tracht werd de leerlingen aki iel te betrekken bij het gebeuren door het koppelen van lessen dramatische vorming aan de voorstellingen. Deze projekten kwamen mede tot stand door een provinciale subsidie. De provincie Zeeland verleende ook subsidie bij het realiseren van een aantal muzikale projekten met het Zeeuwse muziekgezelschap „Fanfare St. Jutiomis". Momenteel is nog niet van alle ge meenten exakt bekend welk subsi diebedrag beschikbaar zal worden gesteld voor de schoolvoorstellingen. Definitief afgehaakt hebben de ge meenten Axel, St. Philipsland, Hon- tonis.se, Veero, Valkenis.se en Mai ic- kerke. De gemeente Terneuzen neemt de aanpak zelf ter hand. lipsland; subsidiëring van liet Zeeuws coördinatieorgaan natuur-, landschap- en milieubescherming 1984; het Festival nieuwe muziek (zie hoofdartikel in deze rubriek); diver se museumsubsidies; liet Roosevelt- studiecentrum; subsidies ten behoe ve van 'Stichting jeugd onderdak, knelpunten in de maatschappelijke dienstverlening; het provinciaal overleg revalidatie en van een Zeeuwse beroepenmanifestalie. Ook op 25 november, maar om 14.00 uur vergadert de statenkom- missie voor ruimtelijke ordening. Op de agenda staan subsidies aan Het Zeeuwse Landschap (aankoop gebied De Weel in de Heerenpolder en de Eendekooi in Sint-Philipsland). Ver volgens wordt er gesproken over de herziening van de nota bewoningspa- troon 1983. Tenslotte vergadert op 25 novem ber de kommissie bestuurbestuur- den. (Aanvankelijk was deze verga dering gepland op 4 nov.). Besproken worden het evaluatierapport van de wet openbaarheid van bestuur en de provinciale inspraaknota. De verga dering begint om 14.00 uur. De drie provinciale kommissiever gaderingen worden gehouden in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Ze zijn openbaar en heb ben spreekrecht voor het publiek. RENESSE Vrouwenvereniging „Martha" houdt verkoping Met Sinterklaasfeest voor de deur organiseert de Hervormde vrouwen vereniging Martha te Renesse zater dagmiddag 26 november van 2 tot 4 een verkoping van handwerken in het koor van de Hervormde Kerk. Speciaal hiervoor heeft men een uitgebreid assortiment gemaakt van aardige kleine artikelen, al zijn daar naast ook wel fraaie grotere werkstukken te verkrijgen. BROUWERSHAVEN Opbrengst kollekte De kerstkollekte van de Neder landse Hervormde Zondagsschool te Brouwershaven heeft 456.15 opge bracht. Alle gevers en geefsters wor den dank gezegd. Het Kerstfeest is 25 december 1983 om 15.30 uur in het jeugdgebouw. Ie dereen is van harte welkom. 9 *jT2 BRUINISSE Opbrengst kollekte De hier ter plaatse gehouden kol lekte in de week van 14 tot 19 novem ber ten bate van de Stichting Natio naal Fonds Sport Gehandicapten bracht 967,39 op. Een woord van dank aan de gevers en kollektanten. Opdracht voor Padmos Padmos machinefabrieken heeft de opdracht ontvangen voor de bouw van een nieuwe kotter voor de Thool- se vloot. Het wordt weer een Euro kotter uit de bekende Padmos-serie die voor rekening van I. Deurloo uit Tholen wordt gebouwd in Bruinisse. Jaarvergadering N.C.V.B. De N.C.V.B. afdeling Bruinisse houdt op donderdag 24 november haar jaarvergadering, met brood maaltijd. Plaats van handeling is het Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Woensdag 23 novcmbei- Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.00 uur Schooltelevisie 15.00 uur Feduco 15.30 uur De Poppenkraam 10.00 uur Benji. Amerikaanse li lm 18.25 uur Teleae 18.55 uur Het verhaal 19.00 uur Sanne 19.25 uur Kenmerk 20.00 uur Journaal 20.28 uur Socutera 20.30 uur Herenleed 21.15 uur Hier is Adriaan van Dis. Praatprogramma. 22.10 uur Tape tv. Programma over de nieuwe ontwikkelingen .ip het ge bied van de video. 23.05 uur Teleae 23.40 uur Journaal, 23.45 uur Nieuws voor doven Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuw s voor dov eii 18.25 uur Staatsloterij 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal 19.10 uur Politieke partijen 19.20 uur Van gewest lot gewest. Een. kijkje wordt genomen bij een garna len visser en in bet natuurgebied ter Worm in Heerlen. 20.10 uur Koost Poslema in gesprek. Praatprogramma. 21.00 uur Dood van een president. Een film over deze twintig jaar gele den vermoorde Amerikaanse presi dent. Tevens vindt een rekonstruktie plaats van de moord die aangevuld worden met getuigenverklaringen 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Studio Sport Donderdag 24 november Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.00 uur Schooltelevisie 16.00 uur Poldark 16.50 uur Scooby Doo 18.25 uur Teleae 19.10 uur Wordt vervolgd 19.20 uur Bloklotters 20.00 uur Journaal 20.28 uur How the west was wou. Cowboyserie. 22.05 uur Televizier magazine 22.45 uur Shogun. Anjin wil uit Osa ka vertrekken maar dat wordt ver hinderd door de Portugese kapitein Ferriera. Anjin heeft echter het ver trouwen gewonnen van Toranaga die- hem een Japanse titel geeft op voor waarde dat hij binnen een halfjaar vloeiend Japans moet kunnen spre ken. Het hele dorp moet hem helpen bij die Japanse lessen. 23.40 uur Journaal. 23.45 uur Nieuws voor doven Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Op volle toeren. Neder landstalig muziekprogramma. 20.00 uur Derrick. Handelaar Ber nard Molz ontdekt een lijk van een persoon die heeft opgehangen. Al gauw wordt duidelijk dat deze man is vermoord 21.00 uur Wordt u al geholpen? Serie over personeel in een Engels waren huis. 21.30 uur Shots. Een programma over de gouden driehoek in Thailand en Birma waar de heroïne gekweekt wordt. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag Vandaag 23.00 uur Nieuws voor doven 1 Hfer Woensdag 23 no vember, 21.15 uur, Nederland 1: ,,Hier is Adriaan van Dis". Gesprekslei der Van Dis is klaar om zijn gasten te ontvangen. DEN HAAG - Op het ministerie van financiën wordt de laatste hand gelegd aan een wetsontwerp om ren te in rekening te brengen over be lastingschulden. Dat heeft staatsse- kretaris Koning van financiën laten weten in een reaktie op kanttekenin gen van de Kamer bij zijn wetsont werp om de vervolgingskosten bij weigerachtige beslastingbetalers te verhogen tot maximaal tienduizend gulden. ZWOLLE - Met een schadevergoe ding van 90.000 gulden van het Sofia Ziekenhuis in Zwolle aan de 61-jarige invalide man F. Bijsterbos uit Wa penveld lijkt een eind te zijn geko men aan een al jaren slepende scha devergoedingsaffaire. Bijsterbos stelde het ziekenhuis in 1978 aan sprakelijk voor de schade die hij heeft geleden als gevolg van een ver keerde diagnose waardoor hij blij vend invalide is geworden. gen en volgens het NBLC vijf mil joen. Brinkman gaat voor 1984 uit van een natuurlijk verloop van het perso neel met vijf procent, het NBLC van twee procent. Volgens Brinkman le vert niet-vervanging van personeel dat met VUT of pensioen gaat 13.5 miljoen gulden op, het NBLC komt op vijf miljoen gulden. Op de niet-personele kosten kan volgens Brinkman tien miljoen gul den worden bespaard, terwijl de openbare bibliotheken uitkomen op vijf miljoen, vooral omdat juist op aanschaf van hoeken, platen en tijd schriften al fors is beknibbeld. Gemeenten worden niet verplicht om het wachtgeld - 22 miljoen gulden - volledig naar ontslagen bibliotheka- rissen door te sluizen, zo benadrukt liet NBLC. Zij kunnen een deel van dat geld reserveren voor toekomstige ontslagen of er bijvoorbeeld een op bouwwerker van aanstellen. Komende weck zal de Tweede Ka mer bij de behandeling van de begro ting van minister Brinkman knopen moeten doorhakken over de bezuini gingen op de openbare bibliotheken. 87 Nita snurkte zacht en werd daar zelf van wakker, ze rekte zich een beetje uit, ze was stijf geworden, sla pen in een stoel moest je gewend zijn. 'Plotseling kwam ze helemaal bij, ze had een gezicht voor het raamgezien, een vreemd bleek en vertrokken ge zicht, dat herinnerde aan de foto, die ze Koos had getoond. Natuurlijk droomde ze nog een beetje Maar daar ging de bel over, direkt was ze overeind, haar hart begon onrustig te hameren. Bij het openen van de bui tendeur herkende ze de vrouw van de foto direkt, allerlei gevoelens bestormden haar gemoed. De twee vrouwen keken elkaar open aan, Ni ta herstelde zich het eerst, ze ging een beetje opzij en noodde; „Kom bin nen eh „Claudette ik ben Claudette Besangon, de eh Plotseling beschouwde de forse Ni ta heel nuchter het tengere figuurtje, uit haar herinnering trad de bezorg de moeder naar voren, de moeder van dit verdrietige meisje. Allerlei ge dachten flitsten door haar brein, ge dachten aan de gestorven Marianne, die misschien voor veel verdriet gespaard was gebleven. Haatgedach- ten voor Henk, die maar zorgeloos had gespeeld met dit meisje, dat on mogelijk een slecht meisje genoemd kon worden. Een fijne glimlach kwam op haar lippen, zachter zei ze nu: „Kom toch binnen, Claudette, ik wil niet, dat je op de stoep blijft staan. Ben je helemaal komen lopen vanaf het station? Of kwam je met de bus aan? Nee, dat kan niet, op deze tijd rijdt er geen bus." Nu was Nita weer de verpleegster uit vroeger jaren, haar onderzoeken de ogen stelden vast, dat dit mensen kind in grote nood verkeerde, ziele- nood, ze moest op haar gemak wor den gezet. Ondoordacht had dit vreemde meisje een eind gemaakt door NEL SCHUTTEVAÊR-VELTHUYS aan het huwelijksgeluk, dat ze altijd zo vanzelfsprekend had aanvaard. Maar nu was ze ongelukkig, veel on gelukkiger dan zij zelf was, dat stond vast. Ze had haar huis en de jongens, dit tengere meisje had alles in de steek gelaten voor de misselijke ver overingsdrang van een getrouwde man. Nita nam de hoed aan van haar be zoekster, ze merkte, dat deze onge makkelijk zat, omdat ze behoefte ge voelde haar hoofd te steunen tegen de hoge rugleuning van de stoel. Eindelijk vroeg Claudette welle vend: „Had u een goede reis? Vond u Parijs mooi?" Nita stak de vlam aan onder het ke teltje en scharrelde wat bij het thee blad. Ze ruime ook het droge was goed op, stopte alles weg in een kast met naaiwerk. „Parijs is prachtig, ik ben heel dankbaar, dat iemand mij in de gele genheid stelde, de lichtstad te gaan bekijken. Ik heb er dagenlang rond gezworven zonder eigenlijk doel, maar ik heb veel beleefd en gezien, dat ik nooit zal kunnen vergeten." Claudette vroeg ongelovig: „Was u er helemaal alleen?" Nita nam eindelijk plaats, de thee stond te trekken en ze had door al die kleine huiselijke bezigheden haar evenwicht teruggevonden. Juist goed, dat Claudette bij haar was ge komen, nu konden ze spijkers met koppen slaan. Het kon toch niet al tijd maar zo door gaan met Henk en dat meisje, hij moest dan maar kie zen. De aanwezigheid van Claudette sprak boekdelen, zoiets deed een vrouw slechts in uiterste nood. „Ja, Claudette, ik was helemaal al leen in Parijs en als je weet, dat ik maar heel weinig Frans spreek, niet meer dan wat schoolfrans van vijf en twintig jaar geleden, ben je mis schien nog meer verwonderd. Maar ik heb me uitstekend weten te red den, ik sloot zelfs nu en dan vriend schap met een enkeling en voelde me nooit eenzaam." „En de jongens dan? En Henk? Ver langde je niet naar Henk?" Nita zag de hunkering in de ogen, die groot in het bleke gezicht stonden en ze nam een kloek besluit. „Hoor eens, Claudette, ik begrijp best waarom je hier komt. Je leeft in de veronderstelling, dat ik met een vriend naar Parijs ben geweest, je ge looft misschien, dat ik iets dergelijks nodig heb. omdat Henk al zijn liefde aan jou schenkt. Maar je hebt het mis, ik ging alleen, ik maakte alleen de reis met een goede kennis. Het is voor een huisvrouw ook wel eens goed, als ze er tussenuit trekt om de wereld eens van een andere zijde te bekijken. Voor ik naar Parijs ging, was ik moedeloos, ik had vedriet. omdat de vader van mijn jongens zich gedroeg als een jongen in de pu berteitsjaren. Nee, Claudette, val mij niet in de reden, jij kunt niet weten wat het betekent, grote zoons om je heen te hebben, die het respekt gaan verliezen voor hun vader. Ik kan niet eens boos op je zijn. je hebt me onnoe melijk veel verdriet bezorgd, maar nu je zo verslagen tegenover mij zit, heb ik alleen maar medelijden met je. Als ik kan, wil ik je helpen, kind, ik kan me voorstellen hoe verlaten je je moet voelen. Ik zal Henk voorstel len ons huis voor goed te verlaten, dan ga ik van hem scheiden, want ook voor mij is dit leven een hel. En onze jongens hebben hel voorbeeld nodig van een goede vader, een vader waartegen zij kunnen opzien. Ik ken mijn jongens veel te goed; als ze nog wat ouder zijn, zullen zij tegen Henk opstaan, hem verwijten doen als je Henk weer spreekt, zeg hem dan dit alles." (wordt vervolgd) 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 7