Geen nadelig saldo in 1984 op kapitaalsdienst Westerschouwen verdeeld over V rou wenontmoetingscentrum Raad verhoogt bijdrage per leerling voor schoolzwemmen POLITIE MOET PORTOFOONS KRIJGEN IN ZOMERMAANDEN r Sombere toekomst voor welzijn Westerschouwen BOUWACTIVITEITEN TREKKEN NIET AAN IN WESTERSCHOUWEN Kommissie openbare werken Haamstede Subsidie-voorstel kollege teruggetrokken Vogel tentoonstelling Westerschouwen steunt zwembad Onderdak Taak moet voldoende kunnen worden uitgevoerd RPF vergaderde te Zierikzee Volgend jaar onderzoek naar bodemverontreiniging Westerschouwen BURGH-HAAMSTEDE - In de aanbiedingsbrief van de gemeentebegroting 1984 van de gemeente Wester schouwen staat vermeld dat het geraamde nadelige sal do van de kapitaalsdienst 1984 546.067,38 bedraagt. Bij de opstelling van de investeringsstaat L II over 1984 is ervan uitgegaan dat alle door de raad tot en met heden gevoteerde kredieten voor kapitaalswerken op 31 de cember van dit jaar volledig zouden zijn verbruikt. De betalingen op de nog onderhanden werken per 31 decem ber en de nog in uitvoering te nemen werken (riolering Hogezoom-Stoofweg en Mauritsweg-Stoofwekken) belo pen samen meer dan 1.000.000,-. Bij de afsluiting van de dienst 1983 zal dan ook blijken dat per 31 december van dit jaar er geen nadelig saldo is op de kapitaals dienst. Wat betreft de aan de gemeente toe komende uitkeringen uit het ge meentefonds is zowel een berekening gemaakt volgens de bestaande finan ciële verhoudingswet als volgens de nieuwe berekening van de financiële verhoudingswet 1984, zoals deze voor 1993 zou gaan gelden volgens de hui dige toestand. Deze wet is voor de ge meente Westerschouwen gunstig uit gevallen. Om een geleidelijke over gang van het huidige naar het nieuwe verdeelstelsel te bewerkstelligen zijn overgangsmaatregelen getrof fen. Deze houden in dat bedragen van nieuwe of gewijzigde maatstaven, zo als die in de eindsituatie zullen gel den, niet in één keer in 1984 worden ingevoerd, maar in tien gelijke'stap pen. Hierdoor zal in 1993 de eindsitu atie zijn bereikt. Monumenten Met de restauratie van de monu mentale boogbrug, behorend bij het pand Krayesteinweg 25 te Burgh, waartoe de raad in mei 1982 besloot een subsidie te verlenen van 30% in de subsidiabele kosten, is nog niet begonnen. Naar aanleiding van een verzoek van betrokkene heeft Monumenten zorg bericht dat het, gelet op de daar uit voortvloeiende precedent-wer king, niet mogelijk is een hogere sub sidie toe te kennen. Het moet niet uitgesloten worden geacht dat uit fi nancieel oogpunt niet tot een daad werkelijke uitvoering van de restau ratie zal worden overgegaan. De raad van Westerschouwen heeft in februari van dit jaar een algemene regeling vastgesteld betreffende het toekennen van een onderhoudssubsi- die voor monumenten. Ten aanzien van de gemeentelijke monumenten lijst kan worden medegedeeld dat een ontwerplijst in een vergevorderd stadium gereed is. Brandweer Hoewel het kollege van mening is dat de burger recht heeft op een opti male beveiliging valt er niet te ont komen aan het feit dat ook op de uit gaven van de brandweer moet wor den bezuinigd. Het kollege is van me ning dat er niet mag worden getornd aan de opleidingen en aan de kwali teit van het materiaal. Omdat de opleidingen steeds duurder worden in verband met de taakuitbreiding en het handhaven van de nullijn" noodzakelijk is heeft het kollege ge kozen voor een bezuiniging op de kontrolerende taken van het brand weerpersoneel. Voortaan zal het jaarlijks onderhoud van de brand- kranen gedaan worden door (brand weerpersoneel van de dienst ge meentewerken. Daardoor blijft de kwaliteit van de brandweer op het gewenste peil. Reddingwezen De strandreddingsbrigade bericht in haar rapport seizoen 1983 dat de oude Zodiac rubberboot echt op is en vervangen moet worden. Ook wordt het wenselijk geacht nog een boot aan te schaffen, omdat de post Wil- helminahoeve nu al een paar jaar met slechts één boot werkt. Het kol lege zal zich over het verzoek bera den en zonodig zal de raad een voor stel ontvangen tot het voteren van een krediet. Milieuhygiëne Grondvervuiling komt in de ge meente Westerschouwen voor op de stortplaats Hoosjesweg en op het ter rein van transportbedrijf Radema ker. Onderzoek bij het laatste terrein heeft uitgewezen dat zowel de grond als het grondwater verontreinigd is met oliehoudende produkten. Een vervolgonderzoek naar de totale om vang van de verontreiniging zal ko mend jaar volgen. De kosten komen vrijwel geheel voor rekening van de gemeente. De Rijksoverheid heeft voorgeschreven dat de gemeente per inwoner 10,— moet bijdragen aan elke verontreinigingslokatie die wordt onderzocht. Over het resteren de bedrag moet de gemeente dan nog 10% meebetalen. HILVERSUM - PvdA-fraktieleider Den Uyl heeft de indruk dat door het mislukken van het overleg tussen minister Rietkerk en de ambtenaren bonden een „verschrikkelijke maat schappelijke tegenstelling dreigt en de akties hierdoor zullen worden ver scherpt. De PvdA-leider zei dit dins dag voor de Avro-radio in een eerste reaktie op het mislukte overleg. VLISSINGEN - De eerste oplaag van het boek ,,De Westerschelde bij storm en mist" (3.000 exemplaren) is bij voorintekening nu al geheel uit verkocht. BURGH-HAAMSTEDE - De kom missie openbare werken van de ge meente Westerschouwen houdt don derdag 24 november een vergadering in het gemeentehuis te Burgh- Haamstede. Op de agenda staat on der meer het vrijwilligersprojekt Kop van Schouwen, de preventieve iepeziekte bestrijding, de re- konstruktie van de Lange Reke te Renesse, het fietspadenplan te Westerschouwen en het verzoek om een ..beusje" te Burgh. De vergade ring begint om 19.30 uur. In het komende jaar BURGH-HAAMSTEDE - Ten aanzien van de bezuinigingsoperaties voor 1984 met betrekking tot het welzijn geeft een en ander een nog somberder beeld te zien dan voor dit jaar, aldus het kollege van Westerschouwen in de aanbiedingsbrief van de gemeentebegroting 1984. Het sociaal-kultureel werk wordt gekort met 20% en de maatschappelijke dienstverlening fase 1 met 5.2%. Het gekoördineerd bejaardenwerk wordt vooralsnog niet gekort. Dat heeft ertoe geleid dat met de Stichting Jeugd Schouwen-Duive- land en de Federatie-Maatschappe lijke Dienstverlening Noord-Zeeland overleg is gevoerd over het eventueel doorberekenen van een korting. Al leen de Stichting Jeugd geeft te ken nen enige kortingen te kunnen op vangen. In de toekomst zullen naar alle waarschijnlijkheid enige rijks bijdrageregelingen via het gemeente fonds gaan lopen. Begin oktober is in de gemeente Westerschouwen huis-aan-huis een informatiefolder verspreid van enke le initiatiefnemers betreffende vrij willige hulpverlening aan en door plaatselijke inwoners. Inmiddels heeft deze Algemene Hulpdienst Westerschouwen gestalte gekregen. Het kollege vindt dit vrijwilligers werk een loffelijk initiatief. Bibliotheek In 1984 zal waarschijnlijk door de Stichting Gemeenschappelijke Bibli otheekvoorziening Schouwen-Duive- land worden overgegaan tot de bouw van een nieuwe bibliotheekvestiging te Zierikzee. Momenteel wordt be raad gevoerd omtrent de opzet van een billijke verdeelsleutel ten behoe ve van een kostensplitsing per ge meente. In 1984 zal de raad van Wester schouwen voorstellen krijgen betref fende het voornemen van het kollege om naast het in aanbouw zijnde dorpshuis te Burgh-Haamstede een vaste bibliotheekvoorziening te vestigen. Dit als filiaal van de Stich ting Schouwen-Duiveland. Slecht vooruitzicht voor 1984 BURGH-HAAMSTEDE - Het voorstel van het kollege van Westerschouwen subsidie te verstrekken aan het Vrouwenontmoetingscentrum te Zierikzee met ingang van het volgend jaar is maandagavond tijdens de raads vergadering teruggenomen. Bij de PvdA-fraktie bestond weerstand tegen het voorstel maximaal f 50,- te subsi diëren in het tekort per deelnemer uit de gemeente Westerschouwen. Deze fraktie stelde voor een subsidie op basis van het inwonertal te verstrekken. WD-fraktievoorzitterDr. H. J. van Zuijlen vond dat het voorstel geen duidelykheid verschaft over wie en wat er nu gesubsidieerd wordt Hy stelde voor het kollege-voorstel terug te trekken en eerst met de fraktie- voorzitters van de raad en de betrok ken instelling overleg te plegen. De RU was bij monde van J. van den Berge principieel tegen. Het CDA ging akkoord. BURGH-HAAMSTEDE - De woningbouwsektor be vindt zich nog steeds op een dieptepunt, ook in de ge meente Westerschouwen. In de partikuliere sektor zijn er dit jaar nog maar drie woningen voor bewoning ge reed gekomen en zijn er maar vier in aanbouw. Dat schrijft het kollege in de aanbiedingsbrief van de ge meentebegroting 1984. Evenals vorig jaar is er in de re- kreatieve sfeer geen enkele noemenswaardige aktiviteit waar te nemen. Het valt volgens het kollege niet te ver wachten dat de bouwaktiviteiten in 1984 aan zullen trek ken. De vier grote steden in Nederland krijgen de voorkeur bij de verdeling van de jaarlijks toe te kennen gesub sidieerde woningbouwkontingenten. Dit betekent naar alle waarschijn lijkheid weer een lagere toewijzing voor de provincie Zeeland en waar schijnlijk ook voor Westerschouwen. Zeeland krijgt voor de periode 1984- 1986 1608 woningen toegewezen in plaats van de gevraagde 3300 wonin gen. Voor het komende jaar móet worden verwacht dat dit aantal nog lager zal liggen. Ondanks de sombere vooruitzichten zal de gemeente alles in het werk stellen de woningbouw te stimuleren. nendienst, met name tijdens de zo mermaanden, onvoldoende is. De ie peziekte heeft dit jaar weer vele bo men geveld. Per 1 september bedroeg het aantal 2100 stuks. De opengeval len plaatsen in zowel gemeentelijk als partikulier eigendom zijn beplant met diverse soorten bosplantsoen, behalve iep en meidoorn. De door de gemeente gemaakte kosten voor de herinplant bij partikulieren zijn door Staatsbosbeheer voor 100% ge subsidieerd, terwijl de gedeelten in eigendom van de gemeente onder de 80%-regeling vallen. keert. Er wordt gewerkt aan verbete ring van de situatie. Uitvoering hier van moet plaatsvinden in het voor jaar van 1984 en gereed zijn voor het hoogseizoen. Door de Provinciale Raad voor de Rekreatie Zeeland zijn de aanleg van het fiets/voetpad Hoogenboomlaan en de aanleg van het fiets/voetpad J. J. Boeijesweg voorgedragen voor subsidie. Haven Burghsluis Het tekort aan passanten-plaatsen in dé haven van Burghsluis is dit jaar opnieuw gebleken. De aanleg van een passantensteiger tussen de voor malige reddingsbootsteiger en pon ton is mogelijk gewenst. Onderhan delingen hierover zijn gaande. Het Vrouwenontmoetingscentrum heeft een verzoek tot subsidie voor 1984 ingediend Uit dat verzoek blijkt dat - in tegenstelling tot voorgaande jaren - toegangsgelden en vrijwillige bijdragen worden gevraagd, hetgeen een tegemoetkoming is aan de wens van de gemeentebesturen. Ca. 30% van de totale kosten wordt via de eigen bijdrage opgebracht Ten aanzien van de thema-avonden wordt ca. 15% van de kosten via de eigen bijdrage opge bracht In voorgaande jaren werd de VOS-werkgroep een subsidie in het voooruitzicht gesteld van maximaal f 43,25 per deelneemster uit de ge meente Westerschouwen. Het kolle ge-voorstel schrijft dat nog niet be kend is of er ook daadwerkelijk deel neemsters uit Westerschouwen aan de aktiviteiten van het Vrouwenontmoe- stelde het voor per deelnemer te sub sidiëren. Bezwaren G. J. W. van de Salm (PvdA) vroeg zich af waarom er niet op basis van het inwonertal wordt gesubsidieerd, net zoals voor andere regionale instellin gen. Volgens hem kent subsidiëren per deelnemer ook nog praktische be zwaren. „Voor elke deelneemster uit Westerschouwen, die een bezoek aan het Vrouwenontmoetingscentrum brengt voor een thema-avond of een kursus moet f 50,- worden betaald Wij schatten de deelname uit onze gemeen te op ongeveer vijftien. Trouwens uit het voorstel kunnen wij niet opmaken wanneer iemand een deelneemster is. Is dat bij één bezoek of pas na drie bezoeken, dat blijkt er niet uit". De heer G. J. W. van der Salm (PvdA) pleitte voor het verstrekken van sub sidie op basis van het inwonertal voor het Vrouwenontmoetings centrum te Westerschouwen. tingscentrum deelnemen. Daar het kollege dit aantal niet hoog inschat Helderheid De heer Van Zuijlen vond dat het voorstel niet voldoende helderheid ver schaft over wie en wat er nu gesub sidieerd gaat worden. „Wij hebben bij de kommissie-vergadering niet begre pen dat er eventueel per thema-avond subsidie wordt verstrekt. Het voorstel zegt maximaal f 50,- subsidie per deel nemer in het tekort Stelt u zich nou eens voor dat er één deelneemster uit Westerschouwen is op zo'n thema avond. Dan is het verlies gigantisch", aldus Van Zuijlen. Burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer zei dat er voor het verstrekken van subsidie wel een minimaal aantal deelnemers is vereist WD en PvdA konden zich toch niet met het voorstel verenigen en het kollege nam het voorstel terug tot de volgende raadsvergadering. Plantsoenen Dit jaar is opnieuw gebleken dat de personeelsbezetting van de plantsoe- Wegen In het afgelopen zomerseizoen is nogmaals benadrukt dat de Lange Reke te Renesse door overbelasting in een onaanvaardbare situatie ver- NÜORDVVELLE - Door de vogelve reniging ,,De Schouwse Zanger" uit Westerschouwen zal op vrijdag 25 en zaterdag 26 november in het dorps huis te Noordwelle een regionale vo geltentoonstelling worden georgani seerd. Door in totaal 51 inzenders zijn voor deze tentoonstelling 488 vogels ingeschreven t.vv. kleurkanaries, postuur kanaries, trope en parkie ten. BURGH-HAAMSTEDE - Het is gebleken dat de totale opgave voor het korps Rijkspolitie, groep Schouwen-Dui veland dit jaar veel te groot was, zelfs met inbegrip van de ongeveer tien gedetacheerden. De drukte kon niet wor den verwerkt, waardoor slechts bepaalde problemen kon den worden behandeld. Noodzakelijk materiaal, dat voor het voldoende kunnen uitvoeren van de taken aanwezig moet zijn, zijn de portofoons. Het is voorgekomen dat een groot gedeelte van de groep Schouwen-Duiveland zonder deze middelen zat. BURGH-HAAMSTEDE - De raad van de gemeente Westerschouwen ging maandagavond akkoord met de verhoging per leerling ten bate van het schoolzwemmen voor 1984 van f 88,- naar f 110,-. Ook werd besloten sub sidie te verstrekken in het nadelig exploitatiesaldo van de Stichting Sportcentrum Schouwen-Duiveland. Er werd uitgegaan van een bedrag van f 4,77 per inwoner, ver meerderd met 6% voor 1983 en 6% voor 1984, oftewel f 5,37 in totaal per inwoner (27.934,-). Ten behoeve van 1984 zijn weerde nodige bystandaanvragen uitgegaan. Voor het zomerseizoen zijn 16 poli tiemensen aangevraagd. Voor de be reden politie is om een bijstand van minimaal vier mensen gevraagd. Dat schrijft het kollege van de gemeente Westerschouwen in de aanbiedings brief van de gemeentebegroting 1984. In het grote aantal werklozen op Schouwen-Duiveland is ten opzichte van het vorige jaar geen verbetering gekomen. Zeeland blijft met 15.8% be neden het landelijk percentage van 17.7% maar de werkloosheid op Schou wen-Duiveland ligt gemiddeld op 16.1%. Dat schrijft het kollege van de gemeen te Westerschouwen in de aanbiedings brief van de gemeentebegroting 1984. Het aantal uitkeringsgerechtigden van de Wet Werkloosheidsvoorziening is voor een deel overgeheveld naar de Rijksgroepsregeling Werkloze Werk nemers als gevolg van de nieuwe uit- keringseisen in de WWV voor perso nen onder de 23 jaar. Daardoor is de stijging van de WWV minder groot dan normaal gesproken verwacht had kun nen worden. Toerisme De rekreatiedrukte in juni en begin juli blijft beneden de verwachting, on danks de goede pogingen van het hier gevestigde bedrijfsleven om dat te ver anderen. Zolang niet meer wordt ge daan aan de spreiding van de school vakanties zullen de voorseizoenweken een te kleine omvang kennen van de verblijfsrekreanten. Met Staatsbosbeheer heeft het kol lege kontakten om te komen tot de vaststelling van een beheersplan voor het natuurgebied Kop van Schouwen. Voor het kollege geldt het uitgangs punt dat behoud van de natuurgebie den een absolute noodzaak is, doch een beperkt gebruik voor de inwoners en de rekreanten mogelijk gemaakt moet worden. Bedrijven De recessie in de bedrijven is nog steeds niet tot staan gekomen. De ho gere toevloed van rekreanten in 1983 zorgde ervoor dat de bruto omzetten niet zijn gedaald. Op het minder wor dende besteedbare inkomen zal het bedrijfsleven moeten inspelen. Kwali tatieve verbeteringen zijn voor het be houd van de huidige rekreatieve omzet van het hoogste belang en daarnaast werkgelegenheid bevorderend. Het kollege achtte een verhoging van de bijdrage van de gemeente Wes terschouwen van 25% in één keer niet verantwoord en wil de door de Stich ting gevraagde 25% in vier jaar tijd verstrekken. Volgens het kollege is het merendeel van de gemeenten op Schouwen-Duiveland het erover eens dat zwembad Onderdak moet worden behouden, maar niet ten koste van alles. Wethouder J. C. de Feiter lichtte toe dat er misschien wel eens een tijd komt dat het kollege van Westerschou wen met een ander voorstel naar de raad komt „Als de verliezen van het zwembad blijven toenemen en de kos ten steeds hoger worden zullen we ons moeten gaan beraden", aldus De Fei ter. Schoonmaak Bij de rondvraag wilde de PvdA- fraktie nadere toelichting op het schoonhouden van de gemeentelijke gebouwen. Tussen het kollege en de schoonmaaksters, die in dienst van de gemeente zijn, is een oriënterend ge sprek geweest over een eventuele nieu we werkgever. Wethouder De Feiter vertelde dat deze kwestie zijn oor sprong vindt in het gereedkomen van het dorpshuis Renesse dit jaar. Voor het schoonhouden van het dorpshuis werd een schoonmaakbedrijf ingescha keld en het kollege vroeg zich af of dat bedrijf niet alle gebouwen van de ge meente Westerschouwen schoon kan houdea Niet omdat er klachten zou den zijn geweest of vanuit financiële overwegingen, - van beide gevallen was volgens de wethouder geen spra ke - maar om andere redenen. De gemeente wil zo efficiënt moge lijk werken. Het aantal gebouwen van de gemeente neemt toe en ver vangers voor de schoonmaaksters zijn niet altijd onmiddellijk inzetbaar. Met name in de zomermaanden geeft dat wcleens problemen. Daat komt bij dat schoonhouden tegenwoordig een specialistisch karwei is gewor den. „Wij moeten ook met onze tijd meegaan en wij vonden het waard te overwegen of wij het schoonhouden van onze gebouwen niet over moeten dragen aan de betreffende firma. Mo menteel kost het schoonhouden de gemeente f 130.000,- per jaar. Voor waarde voor het eventueel verande ren van werkgever is wel dat de be trokken personeelsleden in dienst blijven van het schoonmaakbedrijf en niet in loon achteruit gaan", aldus De Feiter. Burgemeester J. L. Niemantsver driet-Leenheer vertelde dat er vanuit het personeel voornamelijk negatieve reakties waren gekomen op de plan nen. „Er is nog geen beslissing geno men, we hebben alleen maar een oriën terend gesprek gehad", stelde de bur gemeester gerust Fraktie-voorzitter van de PvdA, S. Roos, was van mening dat deze kwestie eerst in een kommis sie aan de orde had moeten komen. De burgemeester beloofde dat dat nog staat te gebeuren. Vrijdag jl. kwam dc Reformatori sche Politieke kiesvereniging Zierik zee en omstreken bijeen in verband met de komende Federaticvergade- ring, die op zaterdag 26 november a.s. te Putten zal worden gehouden. Belangrijke agendapunten waren de verkiezing van een groot aantal nieuwe leden voor het Federatie bestuur, dat van 12 tot 15 leden moet worden uitgebreid, terwijl er boven dien een aantal vakatures te vervul len waren. Voorts werd een voorstel van het FB tot deelname aan de ko mende Euro-verkiezingen hespro- ken. Na dc pauze kregen dc heren Braacx, Scheer en De Jonge, resp. in hun hoedanigheden van fraktieme- dewerkers in dc gemeenten Wester schouwen en Brouwershaven en raadslid van de gemeente Zierikzee. het woord om in het kort een en an der te vertellen over de gemeentepo litiek. Het was interessant om zo ge- konfronteerd te worden met de over eenkomst én dc typische verschillen in de problematiek van deze gemeen ten. Na een diskussie over het gehoorde werd de vergadering besloten. Twee leden van het bestuur werden afge vaardigd naar Putten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 6