Sint ook in Nieuwerkerk VVD wil in Middenschouwen toeristenbelasting heffen WMZ had circa miljoen m3 meer produktie dan in 1982 Meeste mensen kennen CJV „Samen Verder" I Begrotingsraad 1 Over eerste negen maanden 1983 J ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag- 22 november 1983 Nr. 23427 MIDDENSCHOUWEN - De VVD-fraktie van Midden- schouwen heeft moeite met het verhogen van de be lastingen, maar maakte er maandagavond met name be zwaar tegen dat de onroerend goedbelasting wederom als sluitpost van de begroting '84 dient. Woordvoerder J. M. van Langeraad stelde als mening van zijn fraktie, dat inflatore werking kan worden door berekend maar met een maximale verhoging van drie procent. De VVD pleitte ervoor om lastenverzwaringen door de gemeente opgelegd zo minimaal mogelijk te hou den. In dit verband lijkt het de VVD het overwegen waard om toeristenbelasting te gaan invoeren. Nadere inlichtingen vraagt de VVD in haar algemene beschouwing over de publikaties over het eventueel niet doorgaan van de Kampeerwet. ,,De gemeente zal zelf een rekreatie- beleid moeten uitwerken dat is toe gesneden op de in onze gemeente le vende wensen en opvattingen over het rekreatieaanbod", aldus Van Langeraad, „en daarbij de werkgele genheid in dit beleid niet uit het oog verliezen". Het vroegtijdig verschaf fen van informatie naar belangheb benden toen, acht de VVD belang rijk, omdat er dan tijdig de nodige maatregelen kunnen worden geno men. De VVD-fraktie kan zich volledig vinden om met de planen voor ,,De Bout" de mogelijkheid te scheppen voor rekreatie in de sociale sfeer. Zo lang dit plan nog niet gei-ealiseerd wordt, zullen de voorzieningen (over loopterreinen, uitbreiding mini- campings) gekontinueerd moeten worden, aldus de VVD. Peuterzaal en jeugdsoos Peuterzaal en jeugdsoos noemde Van Langeraad in één adem, niet per toeval, omdat beide zitten te sprin gen om een nieuwe lokaliteit. Na diep beraad geeft de VVD-fraktie er de voorkeur aan eerst de jeugdsoos van de grond te helpen en zodra zich een mogelijkheid voordoet een ande re lokaliteit voor de peuters te ver wezenlijken. De VVD pleit ervoor om vooral de jeugdwerkloosheid de grootste mo gelijke aandacht te geven. De fraktie deed, niet voor de eerste keer, een dringend beroep op de over heid om al het mogelijke te doen om jongeren een wat optimistischer kijk op de toekomst te geven. Onderwijs Van Langeraad vroeg het kollege óm informatie over de vorderingen in het onderwijs ten aanzien van de komende samenvoeging van kleuter en lager onderwijs tot basisscholen. Over sportvoorzieningen is de VVD uitermate tevreden en Van Lan geraad sprak de hoop uit dat in sa menspel tussen gemeente en vereni gingen een oplossing wordt gevon den om de kosten zoveel mogelijk le drukken, maarniet uit het oog te ver liezen dat de kwaliteit gehandhaafd blijft. Uitbreiding gemeentehuis Het woekeren met de ruimte in liet gemeentehuis wordt door de fraktie onderschreven en hot wordt betreurd dat er geen centrale plaats komt voor de archieven van alle gemeenten en het waterschap. Het gebruik maken van de archiefruimte in Duiveland wordt in deze omstandigheden als beste oplossing gezien. Het bevriezen van reis vergoeding voor sekretarie-ambtenaren vindt de VVD een goede zaak, evenals het in voeren van hoorzittingen en het in formeren van de bevolking dooi- mid del van de Schouwse Koerier. Politiepost Scharendijke De fraktie spreekt de hoop uit, dat de rijksgebouwendienst op korte ter mijn de nodige middelen zal ver schaffen voor de realisatie van een politiepost op Scharendijke. De uitspraak van liet kollege over de zware financiële last die het in standhouden van twee brandweer- J. M. vuu Lunyeraau (V VU): Bezwaar tegen onroerendgocd-bclast tng als sluitpost begroting." korpsen in de gemeente met zich meebrengt, wordt door de VVD on derschreven. Eveneens wordt in de begrotingsbrief gemeld, dat allround hulpverleners niet gemist kunnen worden. ,,De altijd inzetbare brand weer wordt de kern van een nieuw op te zetten hulpverleningsorganisa tie", aldus Van Langeraad, vandaar dat de VVD vindt dat ervoor ge waakt moet worden dat de brand weer door bezuinigingen niet in kwa liteit achteruit gaat. Woningbouw Evenals het kollege is de VVD van mening, dat er gezocht moet worden naar relatief goedkope woningen in de huursektor. Het opvangen van de natuurlijke aanwas van de bevol king acht de fraktie een eerste ver eiste. Nu bet toegewezen woningbouw- kontingent voor de gemeente niet voldoende blijkt te zijn 0111 aan de vraag te beantwoorden, vraagt de VVD zich af of ter stimulering van de woningbouw in de premie en vrije- sektor de grondprijzen gestabili seerd of eventueel in prijs verlaagd kunnen worden. Vragen Hoe wil het kollege de beperking van de milieuvervuiling gaan aan pakken, vroeg van Langeraad, een probleem dat bij de bron bestreden dient te worden, als het kan voorko men. Een andere vraag: hoeveel jaren /.uilen de wegen in beheer bij het wa terschap blijven? De VVD vindt deze situatie zowel voor liet waterschap «ils dc gemeente niet ten goede aan de wegen komen. Aan het slot van het overzicht van de financiële positie van de gemeente zou de VVD graag willen weten, ol Jiet mogelijk is leningen die in hel verleden met een hoge rente zijn al- gesloten vervroegd af te lossen. Uitslag enquête: ZIERIKZEE - Uit de enquête, die donderdagavond werd gehouden door jongens en meisjes van de klub „The Guardian" zijn weliswaar geen opzienbarende konklu- sies te trekken, maar wel kan aan de hand van de an1> woorden worden gekonstateerd, dat de meeste mensen toch wel weten wat het C. J. V. „Samen Verder" is en welke aktiviteiten worden intplooid. Over het algemeen heeft men ook een positieve indruk over dit Christelijk Jon geren Verbond. dag bij de Zierikzeese politie aangif te van de diefstal van vier siervelgen van zijn auto. De wagen stond af gesloten onder de Zeelandbrug, ter wijl B. aan het vissen was. HAAMSTEDE Lezing voor Huisvrouwen In Konditorei Hogenaar hield nota ris mr. D. v. Eek uit Zierikzee voor ruim vijftig damesleden van de afde ling Westerschouwen van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen een lezing over erfrecht, testamenten en het doel van huwelijksvoorwaar den. Drie belangrijke onderwerpen, waar iedereen wel mee te maken krijgt. Ondersteund door duidelijke stencils werden deze onderwerpen uit de doeken gedaan. Na de pauze beantwoordde spreker talloze vra gen en de presidente mevrouw Murel dankte tot slot notaris Van Eek voor zijn uitvoerig betoog en bood hem een dorstlessertje aan. OUWERKERK Bijzondere kerkdienst De Hervormde Gemeente hield zondag j.l. een bijzondere dienst: het koor Polyhynia uit Oud-Vossemeer bracht haar repertorium in musical- vorm: „Leven in Geloof, Hoop en Liefde". De meditatie, afgestemd op 1 cor. 13 werd gehouden door de heer M. J. Rouw en de gemeentezang was achtereenvolgens: Ps. 105:1 en 2, Lied 460:1, 2 en 5 en ten besluite Lied 21:1, 3 en 7. Er bestond voor deze dienst Veel belangstelling. OOSTERLAND Goede resultaten vogelhouders Aan de Nat. Tentoonstelling te Wil lemstad werd door een aantal leden van de V.V. ,,De Kolibrie" uit Oosterland deelgenomen in de week van 12 tot 19 november. Er werden door alle leden goede re sultaten geboekt, maar het meeste resultaat had jeugdlid Cathy den Boer, die, na in Oosterland jeugd kampioen onderling te zijn geworden nu de hoogste eer voor zich opeiste en Nationaal kampioen Jeugd werd met een Zwartmastker Zebravink van 89 punten. Na het kampioenschap werd ook nog een eerste prijs en een derde prijs behaald, een prachtig resultaat voor Cathy en „De Kolibrie". Taco Asma en Jan van Bommel, leidinggevenden van C.J.V. klub „The Guardian" hebben de resultaten van de enquête inmiddels op een rijtje gezet In totaal werden achtendertig mensen ondervraagd. Tweëendertig van hen hadden weieens van het C.J.V. gehoord, zes beantwoordden deze vraag met „nee". Dertig mensen zeiden positief te staan tegenover het C.J.V. als geheel, één ondervraagde gaf een negatieve reaktie en zeven mensen hadden daar- overgeen mening. Zeventien geënquê teerden bezochten weieens een jaar- feest of een andere C.J.V.-aktiviteit eenentwintig mensen deden dat niet Op de vraag: „Wat vindt u dat het C.J.V. doet voor ouderen en jonge ren?", reageerden zevenentwintig mensen positief, elf hadden daar geen mening over. Meer leden Op de vraag of de bereidheid be stond zich als lid of donateur aan te melden van het C.J.V. is voorshands geen reaktie gekomen. Jan en Taco zijn echter van mening, dat vooral het ledenaantal van hel C.J.V. wat opgevij zeld dient te worden en overwegen daartoe nu andere mogelijkheden, zo als het verspreiden van folders of aan plakbiljetten. Het C.J.V. telt verschillende jeugd groepen, die alle bijenkomen in het schoolgebouw in de Raamstraat Op maandagavond zijn dat de meisjes van twaalft tot veertien jaar, op woensdag avond de meisjesgroepen van acht tot A elf jaar, op donderdagavond „The Guardian" een gemengde groep voor jongens en meisjes van twaalf tot veer tien jaar en op vrijdagavond de jon- gensgroep van acht tot elf jaar. Wie eens kennis wil maken met het klubwerk van het C.J.V. kan op één van deze avonden tussen zeven uur en half negen gerust eens binnenlo pen. Wie meer informatie over het C.J.V. wil hebben, kan zich richten tot de heer Jan Blom, tel. 4401. Het C.J.V. heeft verder ook nog een zogenaamde vijftien-plus groep voor jongens en meisjes. Deze groep komt bijeen op vrijdagavond van acht tot tien uur en ten slotte is er een zestien- plus groep op zondagavond van acht tot half tien. Vanuit de leidinggevenden van de ze groepen is inmiddels de wens te kennen gegeven iets meer aan kader training te doen binnen het C.J.V. Aan dat verzoek zal binnenkort worden voldaan met een speciale training met medewerking van Frans Willemen van de provinciale C.J.V. ZIERIKZEE Bijccnknmsl „Wees een Zegen" Op donderdag 24 november komt dc Hervormde Vrouwengroep „Wees een Zegen" bijeen in het Hervormd Verenigingsgebouw aan het Vrije. Omdat dit een speciale avond is. wordt dc aanvangstijd gesteld op 18.30 uur. 4, NIEUWERKERK - Statig gezeten op eenzame hoogte op een aanhangergetrokken door een truktirr. arriveerde Sinter klaas zaterdagmiddag in Nieuwerkerk. Voorafgegaan door de Muziekvereniging „O en Uin samenwerking met ..Nu met Hope" uit Bruinisse. Bij het Verenigingsgebouw ..Ons Dorpshuis" verwelkomde burgemeester J. van Bommel de grote kindervriend, waarna het gezelschap verder in hel dorpshuis vertoefde. De ..kleine zaal" van hel dorpshuis was bijna te klein voor het aantal kinderen, dat met blozende wangetjes getuige was van het eerste optreden van Sinter klaas. bijgestaan door de Pietermannen. De oudere kinderen werden op datzelfde moment getrakteerd op een film in de grote zaal van het dorpshuis, hetgeen een uitstekend idee bleek van de Oranjevereniging. Deze vereniging kon dan ook met voldoening konstateren, dat de organisatie van deze middag blijde en dankbare gezichtjes te zien gaf. Nadat Sint zijn weg vervolgd had. mochten de kleintjes nog ren greep doen in de grabbelton en ontvingen zij een aardige traktatie. ZIERIKZEE - De Watermaatschappij Zuid-West- Nederland (WMZ) heeft over de eerste negen maanden van 1983 circa een miljoen m3 meer water geproduceerd dan over dezelfde periode in 1982. De uitzonderlijke zo mer dit jaar had tot gevolg, dat de WMZ in de maanden juli en augustus een zeer forse omzet had. Daarnaast bleef de begrote en door de desbetreffende industrieën aan WMZ opgegeven forse daling van de afzet in 1983 achterwege. Dit staat vermeld in IVMZ-Nieuws- brief van november. Medegedeeld wordt ook, dat in de afgelopen zomer een bescheiden levering van water aan de landbouw op gang kwam. De landbouwers, met hun gebied direkt grenzend aan het pompstation Braakman, betrokken water uit de spaarbekkens. In de nieuwsbrief wordt verder in gegaan op de daling van het verbruik door industrieën. Zo zal Dow Chemi cal in de komende jaren forse in vesteringen gaan doen om haar ener gieverbruik te kunnen beperken. Dit zal onder andere worden bereikt door een vermindering van het stroomverbruik. In nauwe relatie hiermee staat het watervebruik. Dow Chemical heeft WMZ dan ook laten weten, dat haar verbruik in de komede jaren belangrijk zal teruglo pen. Ten gevolge daarvan zullen de opbrengsten bij WMZ ook afnemen, hoewel met evenredig. Kontrole Volgens de huidige overeenkomst behoudt Dow ook bij vermindering van haar verbruik bepaalde financië le verplichtingen. De overeenkomst, met Dow met een looptijd van twin tig jaar, eindigt in 1988. Gelijktijdig hiermee eindigt het langlopend in- koopkontrakt betreffende de water fabriek tussen PZEM en WMZ. De fi nanciële gevolgen zijn thans nog in studie. Volgens de WMZ is het nood zakelijk in ieder geval te zorgen voor een gezonde uitgangspositie. Mede tegen deze achtergrond is besloten voor 1984 over te gaan tot een tarief verhoging met 3 7r. In de in de begroting voor 1984 op genomen kostenstijgingen is reke ning gehouden met de bevoegdheid van Provinciale Staten om - op grond van het binnenkort in werking ter- dende artikel 48 van de Grondwater wet - bij wijze van provinciale be lasting een heffing in te stellen we gens het onttrekken van grondwater. Aangezien deze lastenverhoging te voorzien is, heeft de WMZ gemeend hiermee bij de tariefsverhoging 1984 rekening te moeten houden, daar het achteraf doorberekenen van een der gelijke last in de tarieven niet aan vaard wordt. Lettende op de tariefs verhoging in voorgaande jaren kan, volgens de WMZ gesproken worden van een zekere afbouw. Per 1 januari 1981 en 1982 bedroeg de verhoging 6'/2 per 1 januari 1983 was deze 4'/2 terwijl thans een stijging met 3 'k is aanvaard. Verwachting In de nieuwsbrief wordt erop gewe- ZIERIKZEE - Ket kinderdagverblijf Brugzicht in Zierikzee vierde vorige week vrijdag in besloten kring op informele wijze het 12Vz-jarig jubileum. Alle bij het dagverblijf betrokkenen, de familieleden van de kinderen en andere be langstellenden waren hiervoor uitgenodigd Iets meer dan twee jaar geleden verhuisde het dagverblijf van de werkvoorzieningsschap De Zuidhoek nuar een nieuw onderkomen aan de Scheldestraat in de wijk Poortambacht'. Omdat destijds veel aandacht aan de officiële ope ning werd besteed, besloot men om het 12'/2-jarig jubileum iets meer besloten te vieren. 's Ochtends kreeg het dagverblijf een bolderwagen en een stereo-installatie overhandigd namens de Koninklijke Maatschappij Üe Schelde Deze scheepswerf stelt jaarlijks een financiële bijdrage beschikbaar aan stichtingen of an dere organisaties, die zich hiervoor aanmelden bij De Schelde. In de ochtenduren was er ook een optreden van een Bra bantse toneelgroep (zie toto), üe middag werd onder andere doorgebracht met de film ..12'.jaar dagverblijf". zen, dat de WMZ niet op alle fronten een tariefverhoging zal toepassen Naast de tarieven hanteert zij diver se vergoedingen voor diensten aan gemeenten en partikulieren. Gezien de ontwikkeling in salaris- en mate riaalkosten is besloten in deze.sekto ren voor vele van de aktiviteiten geen verhoging door te voeren. Tenslotte wordt de verwachting uit gesproken, dat - indien zich geen on verwachte gebeurtenissen voordoen voor 1985 de tariefsverhoging w cdci - om lager zal kunnen zijn. ZIERIKZEE Auto opengebroken Bij het Lichttorentje bij De Val werden maandag twee auto's openge broken. De eigenaren, d. J. uit Roosendaal en A. uit Den Haag de den hiervan aangifte. Uit de auto's wordt vermist: een 27-MC „bakkie" en een hengel. Snelheidskontroles In de Haringvlietstraat en de Julia- nastraat werden maandagmiddag snelheidskontroles gehouden. De po litie verbaliseerde negentien bestuurders van voertuigen, onder wie veel bromfietsers. Siervelgen verdwenen De heer B. uit Rucphen deed maan

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 5