Partij van de Arbeid wil geen nieuwbouw meer voor jeugdsoos „Trace" CDA Middenschouwen blijft tegen verhoging onroerend goedbelasting Belastingverhogingen op aanvaardbaar nivo Begrotingsraad Middenschouwen Raads vergadering Middenschouwen Ars Musica akkordeon- koncert SGP-Middenschouwen: 4 tiseh worden dat het bedrag per leer ling voor de openbare scholen1 voor de vierde keer niet is verhoogd. ,,Ook dat is bezuinigen", ald(is de fraktie. Het onderzoek naar de kos tenontwikkeling wordt met be langstelling tegemoet gezien. Ge vraagd wordt naar de voortgang bij het instellen van medezeggenschaps raden die in 1984 zullen gaan funktio- neren. Tevens wil de P.v.d.A. weten hoe veel leerlingen in de afgelopen vijf jaren een studietoelage van het Zeeuws Studiefonds hebben gekre gen. Geen nieuw verenigingsgebouw Kerkwerve De laatste jaren is er in Midden-' schouwen veel geïnvesteerd in ak- kommodaties die een groot deel van de bevolking ten goede komen, in vesteringen die nodig en nuttig zijn met hoge lasten. ,,Het is dan niet een voudig om te moeten /eggen dat ei- even pas op de plaats moet wprden gemaakt", merkte Renden op, en om die reden wil de P.v.d.A. voorlopig afzien van nieuwbouw Verenigings gebouw Kerkwerve. Veel van die investeringen oei rol len de sport, schitterende akkommo- daties met hoge lasten Volgeijis de P.v.d.A. is liet nog niet /over dat de verenigingen op elkaar algestt-mde huurbedragen betalen. Naai de me ning van deze fraktie suggereert de begroting '84 dat de huur a!n de sportvereniging WIK te Kerkwerve (bij raadsbesluit 26 januari '82) is vastgesteld, hetgeen volgens Renden niet het geval is. evenn in. ói de /SC' '82 te Seliarendijla Invoeren toeristenbelasting- Omdat de financiële positie van de gemeente dusdanig is, dat nieuwe bronnen van inkomsten moeten wor den gezocht, vraagt de P.v.d.A. het kollege te onderzoeken wat de moge lijkheden zijn van het invoeren van toeristenbelasting. Tevens werd het verzoek geuit na te gaan of een ver- Het huidige onderkomen van jeugdsoos Trace te Scharendijke. hoging van drie procent van onroe rend goedbelasting mogelijk is Nadat voor deze belasting een aan tal jaarlijkse verhogingen is toege past, vindt de P.v.d.A. dat er naar gestreefd moet worden die in 1985 niet te verhogen. Omdat vooral de laagste inko mensgroepen onevenredig zwaar worden getroffen, /ou een u ogelijk- lieid worden gezocht on de/c vrij'ie stellen van do aanslag op oiirot rond- goodbt lasting. aldus Kondi i. Uitbreiding gemeentehuis De P d.A kan zich ii.tu i. in net kollego\ oorstel ou de rt isk. stenvt r goeding voor |-,et iiuidige M-kietarie- peisoneel te he\ rie/en i<: peil van de openban vervoerskosten is beieikt Ook W oi 11 ingestei, <1 li ei nel niet '.oekennei. van e< n deigeii| ke vergoeding aan loekoi -uge n i. dewerkers, maar indien de betrokke nen dit wensen zal dan voor woon ruimte in Middenschouwen moeten worden gezorgd. Uitbreiding van het te krappe ge meentehuis acht de P.v.d.A. nodig, waarbij tevens wordt gevraagd na te gaan of in dat nieuwe gedeelte de nog nodige archiefruimte kan worden ge realiseerd. Rekreatie Na de kritiek over het introkken van de kaderwet specifiek welzijn, die de gemeenten al veel geld en tijd heeft gekost, liet Renden hei maar achterwege hel over de kan erpeer- w et te hebben. Met spanning w ordt .di nadere invulling van lie" nieuwe rek real ieplan vooi ..De Hom" afge wacht. Het standpunt van do P.v.d.A. is bekend: er /al veel i uin te ii often, worden uitgetrokken voor sociale rekreatie. Hel kollege zou moeten bekijken of het beheer van ,,De Bout" in een stichtingsvorm kan worden gerealiseerd. Wat de P.v.d.A. betreft mag het overloopterrein voor kampeerders in de piekperiode weer funktioneren. De P.\ .d.A stelt n et lov redenheid dal - ondanks het personeelstekort oij de politie - het illegaal kan peren Ilink aan banden is gelegd Het in standhouden van twee brandweerkorpsen, in Scharendijke en in Kerkwerve, blijft een dure zaak, aldus de P.v.d.A. Renden vroeg of er richtlijnen bestaan voor bezet ting van deze korpsen. Voldoen de korpsen daaraan of zijn ze over- of onderbezet? Woningbouw Be/orgdhcid' uit de P.v.d.A.- Iraktic voor de sit uatic in de woning bouw Niet alleen blijft de loew ij/ing achter bij de huidige vraag naar huurw oningen, ook de gronden voor part ikulierc woningbouw blijven braak liggen. De kosten stapelen/u i. op. ..Beslaan er bij het kollege ideeen on. enigszins uit de/e in passé te ko- n en", vraagt de P.v d.A. zien al, iei wijl levens wordt gevraagd o| <u bouw sl raten in tie nieuwbouwwij ken mei alvast iieibesi raat kunnen w orden. In v erband n.et de v erkeerssii nat i« Plat lew eg-Eb en V loodst raat te,Sena rendijke geelt de Irak tie ei de voor keur aan daar rioleringswerken n realiseren, z.otlat ook de vorkocrssi natie gew ijzigtl kan worden. De P.v.d.A. stemt van baric in met het voornemen w eer hoorzittingen te gaan houden in de kernen. „Zeker in deze tijd van bezuinigingen moeten de kontakten lussen bevolking en bestuur goed zijn", aldus Renden. Renden verzocht liet kollege een krachtig protest tc laten horen bij de regering over de ontwerp-financiële verhoudingswet 1984, w aardoor Mid denschouwen er als kleine landelijke gemeente er in de komende tien jaar 60.000 op achteruit gaat. MIDDENSCHOUWEN - De fraktie van de Partij van de Arbeid van de gemeente Middenschouwen zal geen goedkeuring geven aan een nieuw gebouw voor jeugd soos „Tracé" te Scharendijke. Wèl is de fraktie van me ning dat gezocht moet worden naar een redelijk niet te duur onderkomen, dat - zoals ook het kollege beoogt - so ber van opzet moet zijn. Het zou de gemeente niet meer mogen gaan kosten dan de 25.000,- die daarvoor tot nu toe is gereserveerd, aldus de P.v.d.A., maar er moet nu snel iets gebeuren. Deense Organisatie voor Vrede, die pas weer kinderen wil wanneer een einde aan de wapenwedloop wordt gemaakt. Peuterspeelzaal Ten aanzien van de peuterspeelzaal Scharendijke, die met huis vestingsproblemen tobt, vindt de P.v.d.A. dat tot 1 augustus 1985 niets moet ondernomen om een ander on derkomen te zoeken. De fraktie ver wacht dat gezien liet teruglopend aantal leerlingen na die datum een lokaal vrijkomt in liet scholenkom- plex te Scharendijke. Wanneer de peuterspeelzaal daar zou komen, zou dit een welhaast ideale situatie bete kenen. Overigens komt het lokaaltje dat leeg staat in Kerkwerve ook nog steeds in aanmerking, aldus de P.v.d.A P.v.d.A.-fraktievoorzitter W. Ren den: ,,Er moet wel snel iets gebeuren voor de Jeugdsoos Woordvoerder W. G. Renden stelde maandagavond in zijn algemene be schouwing op de begrotingsbrief '84 eerlijk, dat zijn fraktie lange tijd op het standpunt heeft gestaan dat de jeugdsoos een nieuw onderkomen moet krijgen. „Een nieuw gebouw- heeft als nadeel dat de kosten hoog zijn en dat het lang meegaat. De vraag is: gaat een jeugdsoos ook zo lang mee?" vraagt de P.v.d.A. zich nu af. „Heeft het tijdverschijnsel jeugdsoos nog dertig jaar voor de boeg?" Renden refereerde ook nog aan „zwangerschapsstaking" van de Behoud scholen Na de vraag voor een overzicht van het te verwachten aantal leerlingen dat in de jaren '85 tot '88 de basis scholen in Middenschouw en zal gaan bezoeken, geeft de P.v.d.A. als me ning dat de openbare lagere scholen in Kerkwerve en Ellemeet ook na 1985 behouden moeten blijven. Renden drong er bij het kollege op aan om er alles aan te doen om de tweede arbeidsplaats op de o.i.s. „Prinses Irene" te Kerkwerve, een school die qua leerlingenaantal in •ernstige moeilijkheden verkeert, te behouden. De P.v.d.A. vindt het problenia- MIDDENSCHOUWEN - De C.D.A.-fraktie van Mid denschouwen blijft, evenals verleden jaar, tegen het ver hogen van de onroerend goedbelasting, hetgeen in de be groting '84 wordt voorgesteld. Fraktievoorzitter A. B. Koster wees er maandagavond op, dat het gemiddelde inkomen van de inwoners van Middenschouwen niet tot de hoogste behoort. Het C.D.A. vraagt zich af of een ver hoging van vier procent van deze belasting wel tot een goed sociaal beleid kan worden gerekend. Om toch tot een goed sluitende begroting te komen moeten er dan wel andere middelen worden aangewezen, aldus Koster. Als voorbeeld van een andere ma nier om de financiële positie van de gemeente te versterken, noemt het C.D.A. het niet bijschrijven van ge kweekte rente van verschillende bestemmingsreserves, maar deze aan de gewone dienst bij te dragen waar door een gunstiger uitkomst ont staat. Om bezuinigingsreden verklaart het C.D.A. zich eveneens akkoord met zelfwerkzaamheden bij sport verenigingen aan velden en gebou wen. Daardoor krijgt de buiten dienst bovendien de ruimte om, in sa menwerking met „De Zuidhoek", an dere objekten beter te onderhouden. SCHARENDIJKE - Voordat maan dagavond de vier fraktievoorzitters hun algemene beschouwingen op de gemeentebegroting 1984 uitspraken, werd op deze raadsvergadering in een rekordtempo een kleine agenda afgewerkt. Tot lid respektievclijk plaatsver vangend lid in het algemeen bestuur van de Zeeuwse Muziekschool wer den herbenoemd de heren W. G. Ren den en A. B. Koster. In het algemeen bestuur van de Stichting Rusthui/en „Westelijk Schouwen" (waarvan ook de heer W. C van den Bosse deel uit maakt) werd herkozen burgemeester W. den Boer. Ook het nemen van het algemeen kasgeld besluit 1984 werd zonder meer vastgesteld, waarbij als maximum 500.001), werd gesteld. Het krediet in rekening-courant voor 1984 werd op 6.000.000 gesteld. Overeenkomstig een ontwerp besluit ging de raad akkoord met een wijziging van de gemeenschappelij ke regeling ziektekosten voorzienin gen voor ambtenaren (I.Z.A.- Zeeland). Koster gaf aan, dat ook de peuter zaal kan profiteren van de verrui ming van middelen voor de gewone dienst (tot 100.000 gulden) zoals het C.D.A. in het begin van zijn beschou wing voorstelde. Daardoor moet hel mogelijk zijn dat de peuterspeelzaal kan uitbreiden in uren en mogelijk met zelfwerkzaamheid een eigen on derkomen kan realiseren. Voor de jeugdsoos hoopt het C.D.A. nu snel eeii verandering ten goede in de bestaande situatie. Onderwijs Het C.D.A. vraagt het kollege alle medewerking om de leerkracht bij het kleuteronderwijs op Scharendij ke te behouden, vooral omdat de „deuk" in het leerlingenaantal van tijdelijke aard is. Ook zorgen geeft de post van het totale vervoer schoolkinderen, voor al die naar buiten Schouwen-Duive- land. Het geven van aangepast onder wijs in deze regio zelf (door het reali seren van een dependence aan of bij de school in Zierikzee) kan - ook voor de ouders - de zorgen verminderen, is de mening van het C.D.A. Verruimen rekreatie De hogere overheden moeten de ogen niet sluiten voor het feit, dat mede door de teruggaande ekonomie meer mensen in eigen land vakantie doorbrengen, waardoor een tekort aan staanplaatsen ontstaat, vindt het C.D.A. „Verruiming op beperkte schaal is in Middenschouwen zeer goed mogelijk", aldus Koster. „Een aantal mensen uit onze gemeente wil hierop wel inspelen. Geef hun voor rang als mogelijkheden zich voor doen." Hel C.D.A. steunt een mogelijke verruiming bij de mini-campings en het afgeslankte plan voor het recrea tieterrein „De Bout" Koster benadrukte nog eens, dat een plan toegspitst op de gemeente Middenschouwen veel duidelijkheid zou geven voor wal het kollege nodig en haalbaar acht. „Wij worden dan ook niet idoor plannen van buitenaf verrast:, die voor ons te groot van opzet zijn en waarin Middenschouwen haar eigen identiteit zou verliezen", zei Koster duidend op de ideeën van de Gront- mij voor een provinciaal beleidsplan toerisme en rekreatie. Omdat rekreatie een belangrijke bron van inkomsten vormt voor de inwoners van de gemeente, pleit het C.D.A. ervoor om de werkgroep' Eve nementen Scharendijke Ellémeet 1850,— subsidie te geven, waarmee in de krap geraamde begroting '84 van de werkgroep wordt rekening gehouden. Voor '83 kreeg de werk groep 2500,—, voor '84 wordt in de begrotingsbrief 1500,— genoemd. Woningbouw Door de voortdurende rentebij schrijvingen op bestemmingsplan nen, wordt grond op den duur onver koopbaar, met name Putmeet III dat als laatste aan de beurt is, stelt het Belangrijk en zinvol vindt de SGP is om te bekijken of de uitgaven te verhalen zijn op degenen die ei' pro fijt van hebben, zodat er zo min mo gelijk belastingverhoging ingevoerd behoeft te worden om een sluitende begroting te krijgen. Een goed voornemen is volgens de SGP het in ere herstellen van hoor zittingen. SGP-raadslid W. C. v. d. Bosse sprak maandagavond tijdens de raadsvergadering een woord van dank uit aan de brandweerkorpsen voor hun aktiviteiten, alsmede voor hun medewerking op de bezuinigin gen op de begroting '84. A. B. Koster (C.D.A.): Andere mid delen aanwenden voor een sluitende begroting". C.D.A. Daarom stelt deze fraktie voor te bezien wat een haalbare vier kante meterprijs voor bouwgrond is en als die eenmaal is bereikt, te stop pen met rentebijsehrijvingen. Het bouwen van goedkope partiku- liere woningen in Ellemeet, waartoe de Dorpsraad het initiatief nam, *wordt toegejuicht. Brandweer Ook het C.D.A. vraagt zich af of twee brandweerkorpsen een haalba re kaart zal blijven voor Midden schouwen. Evenals de andere partij en dat deden, wordt de inzet gepre- De SGP deelt de mening van het kollege om de zelfwerkzaamheid van sportverenigingen te bevorderen om zodoende de onderhoudskosten zo veel mogelijk te drukken. Prioriteit jeugdsoos De SGP is het niet eens met het kol lege een hogere prioriteit tc verlenen aan de jeugdsoos ten opzichte van de peuterspeelzaal. „Gezien de moeilij ke situatie waarmee beide partijen te kampen hebben, is het misschien mo gelijk iets te creëren met een voor beide aanvaardbaar onderkomen", aldus Van den Bosse. zen. Het C.D.A. zou een onderzoek in- j gesteld willen zien naar de behoefte op Sclïouweü-Dtüve'tand ën dan plaatsen aan te wijzen waar statione ring van het materiaal noodzakelijk is, zodat optimaal van het beschikba re materiaal gebruik kan worden ge maakt. Dat zou kostenbesparend werken en verantwoord inspelen als de brandweer een deel van de BB- taak gaat overnemen. Het sollen mei de opheffingsdatum van de BB vindt het C.D.A. weinig vertrouwen schep pen voor de mensen die hiermee di- rekt te maken hebben. Zou het niet beter zijn in de aanpas sing van het gemeentehuis meteen de archiefruimte op te nemen, vraagt het C.D.A. zich af. De fraktie denkt dat - nu verschillende gemeenten zich terugtrekken uit de archiefvoorzie ning in Duiveland - deze oplossing in de toekomst te duur kan worden door het geringere gebruik. Het plan voor herbestratingen ver- belering van riolering heeft de in stemming van het C.D.A., tcwijl het de zorgen van liet kollege deelt ten aanzien van de wegen wegens de on zekerheid over de overdrachi daar van door liet Waterschap. Tot slot over de financiële toestand sprekend zei woordvoerder Koster van het C.D.A. het onjuist te vinden dat bijvoorbeeld scholen en sport vel- denkomplexen meer rente moeten dragen, omdat voorliet fietspad Heu- velsweg, jachthaven en betein- mingsplannen een te laag renteper centage geldt. Evenals alle andere fraklies kom- plinienteerde het C.D.A. de inzet van het politie-apparaat op Schouwen- Duiveland, dt ondanks de krappe be zetting - vooral in de zomertijd - tot grote gewaardeerde prestaties komt. Van de Bosse stelde, dat - wanneer er keuze gemaakt moet worden - het onderwijs besteed aan de jeugd gro tere .waarde dient te worden toege schreven dan aan de vermakelijk heidszin. Het verheugt de SGP dat de raad nog dit jaar het gemeentelijke ram penplan kan worden aangeboden W. C. v. <L Bosse (SGP/RPF) ZIERIKZEE - In een nagenoeg vol le Lutherse Kerk is zaterdagavond een heel leuk koncert gegeven door het Zeeuws Akkordeon-sextet onder leiding van Ger Blom en met mede werking van Myra van Groenendael, viool. Als eerste speelden de akkordeo- nisten van H. Brehme, Balie-Suite, waarna de viool erbij kwam om het tweede stuk, Reminiscence, ten geho re te brengen. De komponist, H. Wil- necker, heeft dit opgedragen aan de leider van het ensemble ter gelegen heid van zijn benoeming als dirigent van het Nederlands Akkordeonor- kest. Een heel prettig in het gehoor liggend muziekstuk, waarbij vooral de kombinatie akkordeon-viool het goed deed. In een bewerking van één van de le den van het ensemble, Hans van der Maars uit Oosterland, 'speelde het sextet van Purcell: Air-Menuet- Rondo. De drie mannelijke leden zijn beroepsmusici, de drie vrouwelijke leden amateurs. Toch is het onvoor stelbaar hoe gelijk alles was, met na me de muzikale facetten zoals vertra ging, versnellen, rubato, enzovoorts. Prettig Na de Sinfonia in B. van J. Ch. Bach was er een korte pauze ten be hoeve van de spelers, waarna ze weer verder gingen met een kompostie van Mathis: Spring. Hierin waren de volgende natuurverschijnselen te be luisteren: fluiten van de vogels, re gen, onweer en zonneschijn. Dit zou de indruk kunnen wekken dat het een modern stuk was, iets avant- gardistisch, maar niets is minder waar. Het lag heel prettig in de oren. Voor de tweede keer deze avond klonk de viool van Myra van Groe nendael, samen met de zes akkordeo- nisten. Ze kon in haar eentje makke lijk tegen alle zes op. Het tweede deel van Concerto Barocco werd ook nog eens als toegift gespeeld, na het Di- vermento van Dobler. Het was een gezellige muzieka vond, die besloten werd met een har telijk applaus en voor de soliste en dirigent een mooi boeket bloemen. De anderen kregen een leuk beschil derde muzieksleutel, gebakken van brooddeeg. Het volgende koncert van Ars Musica is op 23 december, een kcrst-koncert dus. Het wordt weer van alles wat, maar dat blijft nog even een verrassing. W.B. UTRECHT - Bij de politie zijn maandag nog geen „zachte" akties tegen de salariskorting gevoerd. Vooral wat betreft het werken vol gens het boekje is de besturen van de politiebonden ACP en NPB er alles aan gelegen niet in botsing te komen met de rechterlijke uitspraak. Plaat selijke aktiekomité's moeten daar om hun plannen eerst ter goedkeu ring aan het bondsbestuur voorleg gen. Bij de bonden waren maandag nog maar weinig aktievoorstellen binnen gekomen. SCHARENDIJKE - Zoals alle andere frakties stipt ook de SGP/RPF- Middenschouwen in haar algemene beschouwing op de gemeentebegroting '84 de komst van nieuwe medewerkers op het sekretarie aan, met daarbij de waardering dat de kwaliteit van het werk daaronder niet heeft geleden. De bezuinigingen op alle fronten in aanmerking genomen is de SGP er ver heugd over dat de voorgestelde verhogingen van de belastingen, onder andere de onroerend goedbelasting, op een aanvaardbaar nivo liggen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4