Bruse VVV verkeert in financiële moeilijkheden Bollen bloeiden om Parijs GERAKT HOLTY'S Youngshop Kinderpostzegel-verkoop officieel van start Open-avond kleuterschool 't Kwetternest Bruinisse Kontributieverhoging van 100 Losse doelen aan de ketting Feestmiddag bejaarden in Dreischor Boekbespreking leeskring Brouwershaven Discussieavond NCVB Burgh- Haamstede Open avond Fiom-Zeeland over1 zwangerschap Verkoop Welfare in Zierikzee 4 BRUINISSE - „Wij kunnen ons helaas niet aan de in druk onttrekken, dat van gemeentezijde alles in het werk wordt gesteld om een geldverslindend projekt als de Culturele Stichting Bruinisse in stand te houden; ten koste van andere verenigingen, met name de V.V.V. Ons inziens een betreurenswaardige zaak, zeker als men be denkt wat de V.V.V. de achterliggende jaren voor de Bruse gemeenschap heeft betekend". Aldus het bestuur van de V.V.V. in een brief aan haar leden, waarin de nij pende financiële situatie uit de doeken wordt gedaan en tevens de aankondiging: als er niets wordt gedaan zal de V.V.V. per 1 januari moeten worden opgeheven. Om de dreigende stopzetting van aktiviteiten te ontkomen stelt het bestuur voor de kontributie met maar liefst 100 te verhogen, nu het gemeentebestuur niet bereid is wat dieper in de gemeentekas te tasten. In een tweetal gesprekken tussen ge meentebestuur en V.V.V.-bestuur, waarin de problematiek van de Bru se V.V.V. aan de orde werd gesteld, droeg de gemeente als enige alterna tief aan: een samenvoeging met de Culturele Stichting Bruinisse. Advertentie jjjjf f i bandplooibroek in de nieuwe kleuren antraciet en blauw beiden f 89,- Zierikzee Op deze wijze zou enorm op de per soneelskosten kunnen worden bespaard. De werkzaamheden van de V.V.V. zouden kunnen worden waar genomen door de vrijwilligers van de Stichting. Dit (overigens niet nieu we) alternatief vond reeds in de laatste gehouden jaarvergadering van de V.V.V. geen genade in de ogen van de V.V.V. Toen werd gesteld, dat niet alleen periodiek met zeer oner varen en ongemotiveerde mensen zal moeten worden gewerkt, maar be langrijker nog: de serviceverlening zal gezien de openingstijden van de Stichting, drastisch verminderen. Vaste kracht De V.V.V. van Bruinisse kwam in de financiële moeilijkheden, door dat de rekreatieve ontwikkelingen in de gemeente de afgelopen jaren enorm zijn toegenomen, net zoals el ders in de provincie Zeeland. Om naar behoren te kunnen funktione- ren werd een vaste kracht aan gesteld, die tegen een geringe vergoe ding moest werken. Sinds enkele jaren is het salaris gesteld op een half ambtenarensala ris in de laagste rang. De bijdrage van gemeentezijde in de personeels kosten is echter slechts een vierde, zodat het bestuur van de vereniging noodgedwongen aktiviteiten ont wikkelde om het verschil met eigen middelen te kunnen aanvullen. Uit de begroting van 1984 blijkt evenwel, dat dit niet langer een haal bare kaart is, waarna het bestuur gesprekken voerde met de gemeente om uit de financiële impasse te gera ken, hetgeen niet tot resultaten heeft geleid. Forse verhoging- Derhalve bereikte de leden dezer dagen een brief met het voorstel de kontributie met 100 te verhogen. ,,Op zich een forse verhoging", aldus het bestuur, ,,maar gelet op het dan bij te dragen bedrag is dat in verge lijking met een lidmaatschap aan an dere verenigingen nog aan de lage kant. Afgezien daarvan, zou u hier mee de V.V.V.-Bru haar bestaans recht zeker stellen". De begroting van de V.V.V. voor het komende jaar sluit met 34.875,—. Bij de inkomstenkant staan onder meer: subsidie: 3.500,—, bijdrage in salariskosten: 18.000,—, kontributies: 8.000,—, begrotingstekort: 1.625,—. Aan de uitgave-kant: salaris: 18.000,—, ad- vertentiekosten: 3.000,—, folders: 3.500,-. DEN HAAG - Het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) en Pax Christi hebben de Tweede Kamer gevraagd zelfstandig een oordeel te vellen over de Amerikaans-Russische onderhan delingen in Genève, en niet in te stemmen met de eerste plaatsingen van nieuwe Amerikaanse raketten in Engeland, West-Duitsland en Italië. ASV Brouwershaven BROUWERSHAVEN - Het bestuur van de A.S.V. Brouwershaven heeft op voorstel van de leden het besluit genomen de verplaatsbare doelen met kettingen vast te leggen. Hier mee wil het bestuur voorkomen dat de doelen kantelen, waardoor onge lukken kunnen worden veroorzaakt. Het besluit werd genomen tijdens de algemene ledenvergadering van de A.S.V. Brouwershaven in de kantine van het sportkomplex Onder de Mo len. Bij de leden bestond verontrusting over de eventuele gevaren voor kin deren, waardoor tijdens de rond vraag nogmaals een heftige diskussie ontstond over de doelen. Begroting In deze vergadering, die een matige opkomst had, werd na de opening, de notulen van de voorjaarsvergadering en de mededelingen over de ingeko men stukken, de begroting voor het nieuwe verenigingsjaar aangeboden. Deze begroting loopt van één juli 1983 tot dertig juni 1984. Er waren geen op of aanmerkingen op de be groting, zodat deze werd vastgesteld overeenkomstig het door het bestuur ingediende ontwerp. De hierna aan geboden. rekening over het boekjaar één juli 1982 to^j^Kj^n^ 1983, werd ook zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. UW-presidente koopt eerste mapje zegels ZIERIKZEE - Woensdagmorgen ging in de hal van het postkantoor te Zierikzee de verkoop van kinderpostzegels en -kaarten van start Het officiële startsein werd gegeven door de presidente van het U.V.V., mevrouw B. v. d. Linde; zij kocht aan het standje de eerste kinderpostzegels. Dat gebeurde in aanwezigheid van de direkteur van het postkantoor, de heer C. Karremans en van de dames T. Jumelet en L. Heuser van het plaatselijk komité Kinderpost zegels. DREISCHOR - In het dorpshuis van Dreischor werd zaterdagmiddag een gezellige feestmiddag gehouden voor bejaarden uit de gemeente Brou wershaven, georganiseerd door de bejaardensoos Dreischor. De zaal was tot de laatste plaats toe bezet Mevrouw v. d. Werf opende deze middag door iedereen hartelijk wel kom te heten. Daarna volgde een op treden van het bejaardenkoor uit Zon- nemaire, onder leiding van de heer De Vlieger. Een viertal liederen werd op voortreffelijke wijze ten gehore ge bracht Ook veel sukses oogstte het toneel gezelschap de Komedianten uit Brui nisse, met het toneelstuk De Surprise. Het spel werd zeer goed gespeeld on der leiding van mevrouw v. d. Linde- Bezeman. Het muzikale gedeelte werd verzorgd door de heer Van Kuik op zijn elektrisch orgeL Het werd een voor 100% geslaagde middag. BROUWERSHAVEN De leesk ring Brouwershaven heeft dinsdag middag een boekbespreking gehad over een boek van André Brink, geti teld „Geruchten van regen". De lees kringen Zierikzee en Renesse lezen andere boeken van deze schrijver. Al deze boeken en de schrijver worden door de heer W. van Paassen, leraar Nederlands aan de Rijksscholenge meenschap te Zierikzee, voor de ge zamenlijke leeskringen besproken, op donderdag 8 december in Ons Dorpshuis te Nieuwerkerk. De stand in het Zierikzeese post kantoor is op woensdag 16, donderdag 17 en vrijdag 18 november geopend van 09.00-12.00 en van 13.30-16.30 uur. Gedurende het verdere verloop van de maand november is de stand alleen 's morgens van 09.00-12.00 uur geopend. Na een week sluiting, van 1 tot en met 6 december, is de stand weer geopend tot en met 30 december, zo wel 's morgens als 's middags. De-stand wordt „bemand" door een vijftal dames van het plaatselijk ko mité Kinderspostzegels; omdat de pe riode tot en met 30 december teveel is voor de vijf dames, zullen zij worden geholpen door leden van het U.V.V. Ondanks het feit, dat dinsdag be kend werd gemaakt dat door de sta kingen bij de PTT de zegels en kaar ten niet meer tijdig op de bestemde plaatsen konden worden afgeleverd, beschikt men in de stand in het Zie rikzeese postkantoor over voldoende voorraad. Niet i'nbreken Hoewel het nog onzeker is of de verkoop via de schoolkinderen ook nog deze week van start zal gaan, hebben de scholen op Schouwen-Duiveland verzocht om mee te delen dat het geld, dat met de verkoop wordt ingezameld door de schoolkinderen, beslist niet op de scholen bewaard wordt De dag opbrengst van de postzegels en kaar ten wordt nog dezelfde dag op de bank of giro gestort „Het heeft dus voor adspirant-in- brekers geen enkele zin om op welke school op Schouwen-Duiveland dan ook in te breken op zoek naar kin- derpostzegelgeld. Er wordt niets op school of thuis bewaard. Alles wordt direkt gestort", aldus een Zierikzee se onderwijzer, die namens alle kol lega's op Schpuwen-Duiveland spreekt DEN HAAG - Het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid heeft de gemeenten opgeroepen om met de aanvragen voor de eenmalige uitkering soepelheid te betrachten. UTRECHT - In samenwerking met de bedrijfsvereniging Detam heeft de Utrechtse politie deze week drie kop pelbazen aangehouden die sinds 1979 met zwartwerkers in de schilders- en behangbranche aktief waren en daar bij volgens de politie de bedrijfsvere niging en de sociale dienst voor vele tienduizenden guldens moeten heb ben benadeeld. DEN HAAG - Gemeenten moeten niet alleen partikuliere huiseigena ren aanschrijven voor woningverbe tering, zij moeten ook de bevoegd heid krijgen om bedrijven te ver plichten verpauperde kantoren en fa brieken in goede staat te brengen. Dit heeft de Raad voor Ruimtelijke Ordening woensdag gesteld in een advies aan minister Winsemius van VROM over de zogenoemde deregule ring van de Ruimtelijke Ordening en het milieubeheer. BURGH-HAAMSTEDE - „Bewust zijn betekent bewust kiezen", aldus mevrouw Van Leeuwen-Brouwer, de gespreksleidster op de NCVB-avond afdeling Burgh-Haamstede. Echt kie zen is zo moeilijk, kwam er in de dis kussie Haamstede naar voren. Door bewust veel te lezen en er over te pra ten, kan men beter kiezen. Na deze inleiding in het algemeen over het begrip bewustzijn werd er in groepen verder gediskussieerd over de onderwerpen: Bewust-zijn in de kerk; Bewust-zijn in de samenleving; Bewust-zijn als vrouw; Bewust-zijn in de NCVB. Bewust keuze maken werd direkt in praktijk gebracht. Men moest nl. zelf kiezen bij welke groep men wil de praten. Geanimeerd werden de onderwer pen doorgesproken. Men kwam tot de konklusie, dat men niet klakke loos moet aannemen wat er gezegd of gedaan wordt, maar dat men pas na informatie, mondeling of schrifte lijk, een keuze kan maken. Kies je zó, dan moet je ook de konsekwenties van je keus dragen, en je er naar ge dragen. Een brief naar Zuid-Afrika werd door vele leden ondertekend. Daarin werd gevraagd om opheffing van de banningorder van Florence Mkhize Ms wane, leidster van de „Woman Fe deration Of South Africa". Ook wer den kerstkaarten geschreven voor Christe Politieke gevangenen over de wereld. MIDDELBURG - Fiom-Zeeland houdt donderdag 24 november een open avond in de serie over „zwan gerschap". Deze avond wordt aan dacht besteed aan het zelf houden en opvoeden van een kind. Eerder hield Fiom een avond uit deze serie met het thema „abortus" en in 1984 staat nog een avond op het programma over „het kind ter adoptie afstaan". Donderdag zijn een bewust ongehuwde moeder en twee samen wonende vrouwen, die samen kinde ren opvoeden, aanwezig om iets over hun ervaringen te vertellen. Er bestaat voldoende gelegenheid tot het stellen van vrage en voor een diskussie. Be langstellenden zijn welkom aan de Varkensmarkt 1. De bijeenkomst be gint om 20.00 uur. Vrijdag 18 november Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.00 uur Schooltelevisie 16.00 uur Dag, huis, dag tuin, dag op- bergschuur 16.15 uur Toppop 17.00 uur Damles 18.25 uur Teleac 18.55 uur Belfi en Lillibit 19.15 uur Tom en Jerry 19.20 uur Q en Q 20.00 uur Journaal 20.28 uur De een twee drie show. Groot showprogramma dat gepresen teerd wordt door Rudi Carell. 21.45 uur Brandpunt 22.30 uur De ver van mijn bed show. Programma over de Derde wereld lan den. 23.25 uur Journaal 23.30 uur Nieuws voor doven Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 19.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Willem Ruis lotto show. Show en quizprogramma gepresen teerd door Willem Ruis. 20.30 uur Fame danswedstrijden 21.40 uur Fame. De kastjes met per soonlijke bezittingen van de leerlingen zijn opengebrokea De verslagenheid en woede is erg groot 21.40 uur De uitkijk. Filmmagazine. 22.20 uur Minister president 22.30 uur Journaal 22.45 uur Woorden achter tralies. Uitzending van het IKON. 23.20 uur De held van Troije. Italiaans/ Franse film over de strijd Troije. Het strijdgewoel wordt gelardeerd met een liefdesgeschiedenis. Vrijdag 18 november19.20 uur, Nederland 1: „Q en Q". Martin Perels en Erik van 't Wout als de hoofdrolspelers in deze jeugdserie. BRUINISSE - De Openbare kleuterschool 't Kwetternest hield dinsdag avond, 15 november, een open avond voor ouders en andere belangstellenden. De avond stond in het teken van de herfst Werkstukken van de kleuters waren in de klassen van hoofdleidster Els de Zeeuw en leidster Marjan Mol te bewonderen. Het was er, met herfsttaferelen als eikels en kastanjes, spinnen met web ben griezelig gezellig. Vooral, toen „de kleuters hun zelf gebakken, koekjes, in allerlei vormen aan hun ouders en grootouders pre senteerden, die "het zich goed lieten smaken bij een kopje koffie. In dit prima sfeertje paste ook goed de grab belton waar een duik in kon worden genomen en de verloting met een taart als hoofdprijs. Ten bate van Unicef, het kinder fonds van de VN, had Nel Jonker een stand ingericht waar artikelen te koop waren, zoals puzzels, agenda's en wenskaarten. Hier werden goede za ken gedaan. In het kader van dit herfstprojekt had de hoofdleidster dia' s gemaakt van DEN BOSCH - Het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid gaat proefsgewijs onderzoeken in hoever re de cadmiumverontreiniging in de Brabantse Kempen van invloed is op de gezondheid van de bewoners. de kleuters tijdens hun werkzaamhe den. De bedoeling was om ze die avond aan de ouders te vertonen, maar door de PTT-akties waren ze niet terug ge komen, zodat ze die nog tegoed hou den. De „kleine man", (letterlijk) werd ook hier de dupe van de akties. ZIERIKZEE - De jaarlijkse ver koop van Welfare-artikelen in be jaardencentrum Borrendamme te Zierikzee is op dinsdag 22 november. De bejaarden hebben vele uren besteed aan het vervaardigen van leuke en nuttige spelletjes. De op brengst van de verkoop in de rekrea- tiezaal is bestemd voor nieuw mate riaal, zodat het werk van het Rode Kruis in Zierikzee door kan blijven gaan. De verkoop begint om 14.00 uur. Mevrouw B. v. d. Linde, de presidente van het V.V.V. kocht de eerste kinder zegels. De heer C. Karremans, direkteur van het Zierikzeese postkantoor, toonde zijn belangstelling. De stand werd ..bemand" door de dames L. Heuser (links) en T. Jumelet achter de balie); beiden maken deel uil van het plaatse lijk komité Kinderpostzegels. 84 Sloffende stappen in de gang, hij had zeker rijn warmepantoffels aan getrokken. De deur ging open, Nita stond al op de drempel, zei leuk: „Bonsoir, monsieur Wiesman." Henk trok haar vlug naar binnen, ze liet de reistas op de deurmat val len, zo onstuimig omhelsde hij' haar. Ontroerd fluisterde hij: „Goddank dat je er weer bent Nita, ik vond er niets meer aan thuis, alles was doods 'en akelig." Ze maakte zich los uit zijn omar ming, haar hart klopte blij, het scheen alsof alle vermoeidheid van haar afviel. Juist wilde ze iets vrien delijk terugzeggen, toen gedruis bo ven aan de trap haar op deed kijken. Met nog slaperige ogen kwam Jasper naar beneden, toen hij haar ontdek te, struikelde hij bijna van het snelle afdalen, luid schreeuwse hij: „Mam ma! Mamma! Droom ik niet is u het echt Ze ving de kleine jongen op in haar armen, knuffelde hem, zei lieve woordjes, gaf hem zijn kleuter naampjes terug en hij huilde van blijdschap. Daar vlogen plotseling twee deuren open op de overloop, lange jongensbenen renden de trap af, schorre stemmen riepen: „Ha, die moeder!" Later kon Nita zich nooit goed meer herinneren wat op dat ogenblik in haar omging, de hele reis viel in het niet bij het weerzien van haar jongens. Misschien was dit nog wel het schoonste ogenblik geweest in die episode uit haar leven. Ze gingen nog thee zetten. Nita pakte toen pas het pakje uit van de drie Parijze- naars. ze aten van de koekjes en be keken het aardige pepermuntdoosje waar zo'n leuk plaatje in zat voor Jasper. Toen de jongens eindelijk weer in bed lagen, zochten Nita en Henk hun door NEL SCHUTTEVAÊR-VELTHUYS slaapkamer op, het ene bed lag nog omgewoeld, omdat Jasper er in gele gen had, Henk legde het zorgvuldig recht. Hij keek maar naar zijn vrouw, het leek wel alsof ze totaal veranderd was daar in Parijs, of hij een jeugdiger vrouw had teruggekre gen. Nita voelde wel zijn blikken, maar ze deed alsof ze het niet merkte. Netjes ruimde ze eerst haar tas leeg, haalde een schone pyjama uit de lin nenkast en begon zich bij de wastafel met geurige zeep te wassen. Henk lag al in bed en bleef naar haar kijken, voor de eerste keer vergat hij totaal Claudette, waarmee hij voor de vol gende avond een afspraak had ge maakt, omdat ze zich zo ongelukkig voelde. Hoofdstuk 20 Claudette liep die volgende zondag ongedurig haar kamer op en neer. Henk had uitdrukkelijk beloofd, dat hij zou komen, als het kon zelfs vóór twaalf uur, die grote jongens konden zich wel redden zonder hem. Een kleine tafel stond keurig gedekt, de pasgezette koffie verspreidde een heerlijke geur en de appeltaart, die zij zelf gebakken had, maakte alles feestelijk. Als in de verte een bromfiets snor de. klom ze op een stoel, die onder het zolderraam geschoven stond, om dat ze geen gedulg meer bezat om rustig af te wachten. Maar altijd was het weer een ander, nooit Henk en mistroostig keerde zij terug naar de feestelijk gedekte tafel waar ze met het pakje dure sigaretten speelde, dat ze voor hem gekocht had. De koffie werd koud en verloor zijn geur, de appeltaart zakte wat in, Claudette zag in de spiegel hoe tra nen lelijke sporen achterlieten op haar eerst zo zorgvuldig opgemaakt gezicht. Moedeloos ging ze op haar bed liggen met een geïllustreerd Frans blad, maar ze kon door het tra nenfloers geen letter lezen. Altijd door moest ze denken aan Henk, die beloofd had de hele zondag met haar door te brengen en nu niet kwam op dagen. Na een hazeslaapje begon ze haar gedachten wat beter te beheer sen, natuurlijk kon hij aangereden zijn door een auto, of was een van zijn jongens ziek. Altijd ook die jon gens wat dat betrof had ze ook liever dat Nita maar terugkeerde uit Parijs. Gunst Nita, misschien was ze wel thuisgekomen in de nacht zodat Henk moeilijk direkt weg kon gaan maar dan kwam hij van avond toch nog wel. Beneden rinkelde de telefoon, Claudette veerde op van het bed, dit geluid sloot zó aan bij haar gedach ten, dat ze bijna zeker wist geroepen te worden. Rennende voeten op de trappen, een bons op de kamerdeur en de stem van de huisheer: „Made- moissel Besangon, telefoon voor u!" Ze rukte de deur al open en liep de trappen af met gevleugelde voeten, natuurlijk was het Henk, de onzeker heid werd opgeheven „Ja. ja, met Claudette wat zeg je, Nita thuisgekomen gelukkig, dan kom je zo gauw mogelijk hier heen, ik wacht al de hele dag op je." Hijgend, de hoorn in spanning om klemmend, stootte ze de woorden cr uit. De man, die rustig de trappen af daalde, keek medelijdend naar haar tengere figuurtje. Jammer toch zo'n fatsoenlijk meisje, dat speelbal was »gewordcn van zo'n getrouwde kerel het waren zijn zaken niet. maar als hij die vent vol branie op zijn brommertje zag komen, jeukten zijn handen. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4