Feestelijke dag voor het openbaar vervoer FELLE BRAND IN CENTRUM ZIERIKZEE Kollege Westerschouwen wil verhoogde bijdrage voor schoolzwemmen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Landelijk mobilofoonnet officieel operationeel „Reclame"- vliegtuigje boven Zierikzee Lijdensweg FNV-karavaan door Zeeuws- Vlaanderen /b^oiL, ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 35 jaai Amnesty Internationa! Reorganisatie Rijkswaterstaat Geldgebrek bij Bruse VVV Revanche In het kader van haar 35-jarig bestaan gaat De Dienstkring Zierikzee van de Rijkswa- De VVV te Bruinisse zal, als er geen oplos TTV Scaldina herstelde zich ten koste van Amnesty International een landelijke cam pagne voeren onder het motto ..Maar er valt staande „herverkaveling". (Pag. 3). niets te vieren". (Pag. 2). terstaat gaat verdwijnen bij een op stapel singen worden gevonden voor de benarde Kerkwerve van de nederlaag tegen bljna- financiële situatie, per 1 januari 1984 wor- kampioen Yerseke. Scaldina won met 8-2 den opgeheven. (Pag. 4). (Pag. 5). DONDERDAG 1 NOVEMBER 1983 140sie jaargang Nr. 23424 WAARIN OPGENOMEN {i,d7 - 1889) Geen daad zo gering of zij kan gedaan worden met een groot doel en daardoor veredeld wor den. Ruskin Ondanks dreigende 24-uursstaking: OOSTERLAND-ZIERIKZEE - Kloeke taal klonk er woensdagochtend in Oosterland: een vertegenwoordiger van de minister van Verkeer en Waterstaat tegen een funktionaris van het openbaar vervoer: „Ik draag u op is dat begrepen!" Opvallende taal op een dag, dat juist de Z.W.N. met een staking van 24 uur werd be dreigd. Zo moet het dus: ik draag u op. De konversatie was te horen in „De Blauwe Keet" in Oosterland, tussen de direkteur personenvervoer van genoemd ministerie, de heer J. G. Kalhorn en de verkeersleider van de Z.W.N. die op dit moment dienst deed in Zierikzee. Met de op dracht om de centrale verkeersleding over te nemen sloot officieel het landelijk mobilofoonnet van het open baar vervoer, ofwel de ESO-foon. Om het kontakt tussen Oosterland en Zierikzee tot stand te brengen was voor de Blauwe Keet een rijdende mobilofooncentrale gestationeerd, van waaruit de heer Kalhorn de officiële handeling kon verrichten. In de Blauwe Keet waren t.v.-toestellen opgesteld, waardoor de genodigden via een geslo ten t.v.-circuit een en ander konden volgen. Alvorens het landelijk mobilofoon net in werking te stellen werden de genodigden in het restaurant verwel komd en werden toespraken gehou den. De eerste die het woord voerde op deze toch feestelijke bijeenkomst, was de voorzitter van de ESO (Ex- ploitatieve Samenwerkende Open baarvervoersbedrijven), mr. H. A. Hoed. De voorzitter vond het pure symboliek dat juist in Zeeland dit projekt werd afgesloten, een interes sante omgeving waar al zoveel werd afgesloten maar dan letterlijk: de zeearmen. ,,Wij zijn hier bijeen, niet voor een eerste steen, maar voor een laatste. Niet vooreen première, maar voor een dernière. Voor de sluitsteen in het ESO-foon projekt, dat eigen lijk door de minister van Verkeer en Waterstaat in gebruik zou worden gesteld, maar mevrouw N. Smit- Kroes is helaas vandaag verhinderd wegens drukke werkzaamheden in de volksvertegenwoordiging", aldus mr. Hoed. Behoefte Uiteraard gaf voorzitter Hoed een terugblik van de totstandkoming van het onderhavige projekt. In de loop van de zeventiger jaren ont stond een duidelijke behoefte aan kontinue kommunikatiemogelijkhe- den tussen de dienstleidingsposten en de voertuigen. Enerzijds om te ko men tot een volledige proces-beheer - sing, anderzijds voor de veiligheid van het personeel. Naar goed Nederlands gebruik werd er in 1975 een werkgroep gefor meerd, die de opdracht kreeg een goed systeem te ontwikkelen dat vol deed aan de gestelde eisen van veilig heid en efficiëntie. In '79 kwam het eindrapport van de werkgroep* n werd een projektgroep ingesteld. Fa se twee was nu de realisering van het Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. In de mobile post in Oosterland: de heer J. G. Kalhorn, direkteur personen vervoer van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, bij het. verrichten van de sluiting van het landelijk mobilofoonnet openbaar vervoer in Nederland. Bij deze handeling werd de departementsfunktionaris belangstellend gade geslagen door de voorzitter van de ESO, de heer mr. H. A. Hoed (rechts) en di rekteur ZWN, de heer J. Deïst. Vervolg pag. 2 Dezelfde mensen in de centrale post in Zierikzee. Bar-bodega Mirabellebrandde volledig uit Rook cn vlammen sloegen uit het pand aan de Schuithaven, toen de brand weer arriveerde. Op de foto proberen brandweerlieden zich toegang te ver schaffen tot het pand. fH KGH HAAMSTEDE Het kollege van b en w van de gemeente Wester- sehouwen gaat akkoord met een verhoogde bijdrage per leerling voor het schoolzwemmen in sporthal Onderdak te Zierikzee. In de koncept-begroting van de Stichting Sportcentrum Schouwen-Duiveland 1984 is de raming van de bijdrage per leerling van f88,- naar f 110,- verhoogd. Het te verwachten nadelig exploitatie-saldo voor 1984 is gelijk aan de raming voor dit kalenderjaar, namelijk een stijging van 25%. ZIERIKZEE - Een felle uitslaande brand heeft in de nacht van dinsdag op woensdag grote schade aangericht aan enkele panden aan de Schuithaven in Zierikzee. Het pand, waarin de bar-bodega „Mirabelle" was gehuisvest, brandde volledig uit, terwijl de belendende percelen grote rook- en brandschade opliepen. Woensdagmorgen om 02.29 uur kwam de brandmelding binnen bij de medlkamer van de regionale Brand weer Noord- en Midden-Zeeland te Vlissingen. De vrijwillige brandweer van Zierikzee en de R^kspolitie had den slechts vier minuten nodig om de plek des onheils te bereiken. Bij de bestrijding van de brand, die bij het betreden van het pand zich al over het gehele perceel had verspreid, werd het gehele Zierikzeese brand weerkorps ingezet met de drie be schikbare wagens. De brand werd bestreden met hoge- en lagedrukspuiten, terwijl ook het waterkanon, met een kapaciteit van 2.500 liter water per minuut, enige tijd is ingezet Dat laatste was het geval toen de vlammen door het dak braken en het pand van de bistro ,,'t Schuitje" ernstig gevaar liep, omdat doorlopen de vloerbalken het vuur dreigden over te brengen. Nablussen Omstreeks 05.00 uur kon de brand weer het sein „brand meester" geven; tot verin de loop van de woensdagmor gen is men echter nog bezig geweest met nablussingswerkzaamheden. Het gehele pand aan de Schuithaven dient als verloren te worden beschouwd. De gehele achtergevel stortte in de loop van de nacht in, maar persoonlijke on gelukken deden zich daarbij niet voor. Wel zijn twee brandweerlieden tijdens het bestrijden van de brand door de vlammen ingesloten geraakt, toen de tanks van hun zuurstofmaskers leeg raaktea Zij konden door hun kollega's echter ongedeerd naar buiten worden gebracht In geld uitgedrukt betekent dat een stijging van f 4,77 naar f 5,96 per in woner. Dat gaat het kollege van Wes- terschouwen te ver, vooral omdat in de raadsvergadering van 20 december 1982 tot een maximale verhoging van 6% werd besloten. In het intergemeen telijk overleg bleek dat de overige ge meenten op Schouwen-Duiveland voor stander zijn van het in vier jaar ver hogen van de subsidie tot 25%. Het kollege stelt voor 1984 een subsidie van f 5,37 per inwoner voor, dat neer komt op een verhoging van 12% ten opzichte van 1982. Voor elke deelneemster uit Wester- schouwen aan het Vrouwenontmoe tingscentrum wil het kollege f50,- sub sidie verstrekken. Het kollege schat het aantal deelnemers uit Westen schouwen niet zo hoog in, waardoor zij niet subsidieert op basis van het in wonertal. Het Vrouwenontmoetings centrum is ontstaan door de samen voeging van het Vrouwencafé en de VOS-werkgroep, welke laatste in 1982 van de subsidiestaat van de gemeente Westerschouwen werd afgevoerd. Op de bijeenkomsten van het Vrouwen- ontmoetingscentrum worden nu in te genstelling tot vroeger wel toegangs gelden en vrijwillige bijdragen ge vraagd, dat een duidelijke tegemoet koming in de wens van de verschillen de gemeentebesturen is. Ca. 30% van de totale kosten wordt via een eigen bijdrage opgebracht De kosten, die de gemeente maakt in de dienstverlenende sektor stijgen jaarlijks, ook de kosten ten aanzien van de markt Daarom wil het kollege de marktgelden met 3% verhogen. De uitgaven, die jaarlijks worden gedaan voor de haven Burghsluis overtreffen de inkomsten. Voor 1984 stelt het kol lege een verhoging van de haven-, ka de-, opslag- en liergelden voor met 7%. De door de watersportvereniging ver schuldigde huur staat los van deze verhoging Ook op de agenda staat een voorstel de heren J. W. de Jonge en L. Tieleman als bestuurslid te herbenoemen in de Stichting Renesse. De raadsvergade- rin begint om 19.30 uur. Pt eitr Dit bleef er over van de bar-Doclega ..Mirabelle" nadat de brand was geblust. De achtergevel van het pand stortte 's nar hts tijdens het blussen, in. Onderkommandant. H. J. Fierens vertelt, dat de melding beslist geen vijf minuten later binnen had moeten ko men: Want dan was de omvang van de brand aanzienlijk groter geweest We hebben het echter met inzet van alle mensen en al het materieel goed kun nen klaren". Eris bij de bestrijding van de brand geen assistentie verleend door korpsen uit de omliggende ge meenten. Mede door het inzetten van het waterkanon kon de brand op eigen kracht worden geblust. Volgens de heer Fierens kan ook van geluk wor den gesproken, dat er nauwelijks wind was. „Daardoor was het gevaar voor uitbreiding van de brand een stuk minder". De heer Fierens uitte ook nog een woord van dank in de richting van de eigenaar van het „Huis van Nassau", de heer en mevrouw Ligtendag. „De ze mensen hebben ons die nacht uitr stekend verzorgd door hun bedryf voor ons te openen en ons te voorzien van koffie, soep en broodjes". Schade Verzekeringsdeskundigen konden woensdag nog geen exacte opgave doen van de omvang van de schade. Behal ve het totaal afgebrande pand van de bar, leden ook het accountantskantoor J. C. Schoneman, bistro 't Schuitje en Sporthuis Zentra Sport in meerdere of mindere mate rook- en brandschade op. Voorzichtige schattingen omtrent het totale schadebedrag gaan in de richting van een miljoen gulden. De technische recherche begon woensdagmorgen met een onderzoek naar de oorzaak van de brand, maar kon dat door de enorme ravage nog niet afsluiten. Beide horeca-bedrijven waren enige tijd gesloten wegens vakantie; beide eigenaars zijn echter in de loop van de woensdag in kennis gesteld van het gebeurde. DEN HAAG Minister Ruding van financiën heeft de Tweede Kamer voorgerekend dat de zogenaamde geldkostende moties van de Kamer die door het kabinet zullen worden uitgevoerd, het financieringstekort van het Rijk in 1984 per saldo 170 miljoen hoger doen uitkomen dan het in de miljoenennota vermelde be drag. Verwachting tot vrijdagavond: Af en toe zon Droog en af en toe zon; in de nacht en ochtend mogelijk mist; minimum temperatuur circa 2 graden; middag- temperatuur ongeveer 8 graden; wei nig wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 21 nov. Zaterdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 40%. Min.temp.: 2 gr. Middagtemp.: 8 gr. Windkracht: zuidwest 4 Zondag: Veel bewolking Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: 4 gr. Middagtemp.: 7 gr. Windkracht: west 6 Maandag: Veel bewolking Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: 2 gr. Middagtemp.: 5 gr. Windkracht.-n.west 6 ZON EN MAANSTANDEN 18 nov. Zon op 8.04, onder 16.45 Maan op 16.13, onder 5.12 Volle Maan: 20 nov. (13.29) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 18 nov. 1.51 13.38 7.24 19.52 Springtij: 22 november HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Het blijft morgen droog en af en toe komt de zon goed door. De temperatuur loopt in de middag op tot circa acht graden. Er is niet veel wind. Hierdoor kan er in de ko mende nacht en ochtend plaatselijk mist voorkomen. Het weer wordt morgen bepaald door een krachtig hogedrukgebied. Het centrum ervan bevindt zich boven het zeegebied ten westen van Schotland en verandert niet veel van plaats. Een uitloper van dit hogedrukgebied komt boven de Noordzee tot ontwikkeling, trekt via Duitsland naar Oost-Europa en neemt daarbij nog in betekenis toe. ZIERIKZEE - Woensdagmiddag cirkelde enige tijd een vliegtuigje bo ven Zierikzee, met daarachter de tekst „Kok en FNV: Rot op". Het vliegtuigje volgde woensdag de FNV-karavaan, die in het kader van de aktie tegen de kortingsregeling op d ambtenaren-salarissen, door Zee1 trok. Volgens een woordvoerder van ..et vliegveld Midden-Zeeland zou deze tegenaktie zijn bekostigd door een 25- tal bedrijven in Zeeland, die echter in de anonimiteit wensen te blijven. VLISSINGEN - De FNY'-karavaan, die woensdag door Zeeland trekt, heeft in Zeeuws-Vlaandercn veel on vriendelijke reakties ontmoet. Ze va rieerden van scheldpartijen van om standers tegen de deelnemers, tot het niet aannemen van pamfletten. Boven de bijeenkomsten in Oost- burg, Terneuzen, Axel. Hulst. Goes, Zierikzee, Vlissingen en Middelburg, cirkuleerde de hele dag een vliegtuig je met daarachter het opschrift: ,,FNV en Kok rot op" De belangstel ling voor de karavaan in Zeeuws- Vlaandercn was zeer matig te nomen. Slechts een handvol mensen betuigt steun aan de aktie. In Midden-Zeeland, Goes en Zierik zee kwamen veel meer mensen op de been. In Vlissingen stonden rond vier uur enkele honderden ambtenaren en uitkeringsgerechtigden de karavaan op te wachten. Vakbondsbestuur ders, waaronder Cces Schelling, spraken do mensen bemoedigend toe.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1