mar Bollen bloeiden om Parijs Zeeuws Akkordeon Sextet en violiste Myra van Groenendael ker. berm deurloo mode „Aan het langste eind" in Concertzaal Zierikzee Pantalons 98,- 79,- Onder scheidingen natuur beschermers Landelijk net zelfhulpgroepen hyperventilatie Ars Musica-Concert: zaterdag 19 november Jeugdige Zeeuwse schrijfster schrijft kinderboek Opsporing vermiste Joden Algemene ledenvergadering ZLM in Goes 4 Donderdag 17 november ZIERIKZEE - Onder auspiciën van „Uit op Schouwen- Duiveland" zal op donderdagavond 17 november in de Concertzaal te Zierikzee een voorstelling plaatsvinden van de black comedy/thriller „Aan het langste eind" van Joe Orton. De voorstelling begint om 20.00 uur. Scène uit ,,Aan het langste eindmet Kitty Courbois en Matthias Maat. „Aan het langste eind" (oorspron kelijke titel „Entertaining Mr. Sloa- ne") werd geregisseerd door Walter Kous en kreeg een dekor van Jan van der Wal. Het stuk wordt gespeeld door Kitty Courbois, Gerard Thoolen, Matthias Maat en Jaap Hoogstra. Gefrustreerde hartstochten „Entertaining Mr. Sloane" is een stuk over gefrustreerde hartstoch ten. Een broer en een zus vechten, hunkerend naar liefde; om de gunsten van hun beschermeling mr. Sloane. Mr. Sloane, in de Nederland se vertaling meneer Moens, is een op portunist, die zich maar al te graag de genegenheid van zijn aanbidders laat aanleunen. Hij buit de situatie uit. De inwonende vader blijkt ech ter op de hoogte te zijn van het mis dadige verleden van de heer Moens en zodoende ontwikkelt er zich tus sen deze immorele karakters een si tuatie, waarin meneer Moens niet langer aan het langste eind trekt, maar volkomen in de macht van broer en zus raakt. DEN HAAG - Het kabinet ziet af van het plan om in 1984 schoolgeld te heffen voor 12- tot 17-jarigen. Dit staat in de brief aan de sociale part ners waarin die worden uitgenodigd voor een nieuw gesprek. De bewindslieden maken daarin melding van een aantal geldkostende moties van de Tweede Kamer die zul len worden uitgevoerd. De dekking voor het nalaten van de schoolgeld heffing tot een bedrag van 140 mil joen gulden zal voor de helft uit de onderwijsbegroting moeten komen. ZEIST - Prins Bernhard heeft za terdag in Utrecht namens het YVe- reldnatuurfonds oorkonden uitge reikt aan een aantal Nederlanders wegens hun speciale verdiensten voor de natuurbescherming. Mr. D. Lasonder van de Stichting Reinwater kreeg de oorkonde voor zijn inspanningen om de Rijn te be schermen tegen vervuiling, en René Stokvis voor zijn televisiewerk ten behoeve van het WNF. Verder heeft de prins WNF- onderscheidingen uitgereikt aan de heer M. Snoeck, de heer en mevrouw W. van Tijen, mevrouw Regina Frey en de weduwe van de heer F. van Geyn. AMSTERDAM - De Nederlandse Hyperventilatie Stichting (NHS) heeft zaterdag besloten tot de oprich ting van een landelijk net van de zelfhulp- en gespreksgroepen voor hyperventilatiepatiëntenDaarnaast wil de stichting in de nabije toe komst een landelijk net van telefoni sche hulplijnen in het leven roepen. Dit heeft de vice-voorzitter van de NHS, T. H. Vierbergen, zaterdag meegedeeld na afloop van een bijeen komst in Amsterdam. Tijdens de bijeenkomst, waarop zo'n honderd mensen aanwezig wa ren, bleek nog even dat er een „ont stellend" tekort aan informatie over hyperventilatie bestaat - een van de redenen waarom de NHS een paar maanden geleden is opgericht. „Door onvoldoënde tijd kunnen hulpverle ners de patiënten dikwijls niet die hulp en aandacht geven die op dat moment en in dat soort situatie nodig zijn", aldus Vierbergen. Daarom zul len de zelfhulp- en gespreksgroepen in den lande (groepjs van ongeveer tien personen) in ee grote behoefte voorzien, zo verwacht de NHS. De te lefonische hulplijnen zullen evenals deze groepen voor leden van de stich ting moeten wdiden_x>pgezet ZIERIKZEE - In de serie Ars Musica-Concerten vindt zaterdagavond 19 november een optreden plaats van het Zeeuws Akkordeon Sextet en de violiste Myra van Groe nendael in de Lutherse Kerk te Zierikzee. Dit koncert begint om 20.00 uur. Het Zeeuws Akkordeon Sextet is zaterdagavond te beluisteren in de Lutherse kerk. Het Zeeuws Akkordeon Sextet is in 1977 ontstaan uit een vergevor derd kwartet van leerlingen van de Zeeuwse Muziekschool. In de loop der jaren is de samenstelling enkele malen gewijzigd. Thans is sprake van een samensmelting van beroeps- en amateur-musici, daar twee leden zijn afgestudeerd aan het conservato rium en één lid in 1984 hoopt af le studeren. Musici Het sextet staat al vanaf de oprich ting onder leiding van Ger Blom, regio-direkteur Zeeuwse Muziek school Vlissingen en dirigent van het Nederlands Akkordeon Orkest te Rotterdam. Verder bestaat het sextet uit Mieke Brëas (Goes), Marja Crucq (Middelburg). Marianne Zwagerman (Vlissingen). Hans van der Maas (Oosterland) en Paul Schleibach, do cent Zeeuwse Muziekschool (Huist). Het ensemble heeft diverse radio- en plaatopnamen achter de rug en in 1980 werd het landelijk konkours van de Nederlandse Organisatie voor Akkordeon en Mondharmonika win nend afgesloten. In 1981 werd zelfs de Grand Prix Européen de L'Accordeon te St. Etienne in Frankrijk in de wacht gesleept. Het Zeeuws Akkordeon Sextet heeft als doel het ensemblespel in een kleine bezetting naar een hoger aan zien en een hoger niveau te brengen, dat wil men bereiken door hoofdza kelijk originele werken voor akkor deon te spelen en ook in samenspel met andere instrumenten. Het reper toire bestaat voornamelijk uit klas sieke werken en moderne werken uit deze eeuw. Het programma voor het koncert van zaterdagavond bevat on der meer werken van Brehme, Pur- cell en Bach. Geen onbekende De violiste Myra van Groenendael, docente aan de Zeeuwse Muziek school in Zierikzee, is al lang geen onbekende meer voor het Ars Musica-publiek. Zij verleende vorig seizoen reeds eerder har medewer king aan deze koncerten. Zaterdag avond speelt zij een solo in Remini scence van Willnecker en in Concerto Barocco van Mohr. De kaarten voor dit optreden in de Lutherse kerk zijn uitsluitend ver krijgbaar in de voorverkoop van dinsdag tot en met vrijdag, 's och tends tussen half tien en half elf bij de Zeeuwse Muziekschool, Poststraat 69. tel. (01110)-2169. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG - Gedurende de eerste negen maanden van 1983 werd door spaarders 43, 2 miljard gulden op spaarboekjes en spaarrekeningen in gelegd, waartegenover weer 45,8 mil jard gulden werd opgenomen. Het verschil tussen deze inleggingen en terugbetalingen, ook wel het spaar- verschil genoemd, kwam daardoor in deze periode negatief uit op 2.6 mil jard gulden. Dit blijkt uit een publi- katie van het Centraal Bureau voor de Statistieken. UTRECHT - De Utrechtse cardio loog prof. F. L. Meijler hoopt, dat de eutanasie als diskreet onderdeel van de stervensbegeleiding het huidige exhibitionisme op dit punt zal over leven. Hij reageert in het artsenblad „Medisch Contact" op de publikaties hierover in de laatste jaren, waarbij er recentelijk ook zijn van artsen die gevallen van door henzelf toegepaste euthanasie beschrijven. DEN HAAG - De gemeente Le lystad wordt de hoofdstad van de nieuw te vormen provincie Flevo land, die zal bestaan uit de gemeen ten in het poldergebied en de ge- HILVERSUM - Het TROS-bestuur heeft besloten per 1 januari 1984 C. A. (Cees) den Daas (48) te benoemen tot direkteur televisie. Den Daas volgt drs. C. Baay op, die naar de Ko ninklijke Tijl vertrekt. Den Daas was onder Baay „tweede man" van het tv-bedrijf van de TROS. LEIDEN - Een groot bouwbedrijf uit Leiden, IBB-kantoor, zal de nati onale plankzeil-selektie in de Mistral-klasse, één van de vier er kende internationale klassen, spon soren. De selektie vertrekt komende week naar Barbados, waar de we reldtitelstrijd wordt afgewerkt. AMSTERDAM - Het damesteam van Tempo Team (Amsterdam) zal niet uitkomen in de tweede ronde van het Europacup 2-toernooi. De be kerwinnaar bereikte via Rillieux de tweede ronde, waarin tegen Hrast- nik (Joegoslavië) werd geloot. De Amsterdamse vereniging heeft ech ter geen geld om de reis voor de uit wedstrijd te bekostigen. MIDDELBURG - De eeuwenoude Kapittelzaal van het Abdijkomplex in Middelburg heeft vrijdagmiddag even zijn statigheid afgelegd tijdens het voorlezen door de 15-jarige Zeeuwse schrijfster Jorri Duursma van een hoofdstuk uit haar zelf ge schreven sprookjesboek Oly. Het eerste exemplaar van dit boek werd door de jeugdige schrijfster, die onder het pseudoniem Jony Dubosch schrijft, aan de direkteur van de Pro vinciale Zeeuwse Bibliotheek over handigd. Voordat het boek door de uitgeve rij Essay werd uitgegeven, is de proefdruk ter lezing aangeboden aan diverse groepen kinderen en aan lite raire deskundigen. De kinderen ble ken na lezing zeer enthousiast en de kenners onder de indruk van het jon ge Zeeuwse talent, zodat besloten werd het boek dat 24 hoofdstukken telt in eerste instantie in een oplage van 5000 exemplaren uit te geven. Het boek zal naar alle waarschijn lijkheid ook in andere talen worden uitgegeven. Argentinië TEL AVIV - De nieuwe Argentijnse regering zal helpen bij de opsporing van Joden die tijdens het militaire bewind zijn verdwenen. Dit heeft Adolfo Gass, de sekretaris van de ra- dikale partij die de verkiezingen won, gezegd. Gass zei tegen de Israëlische radio dat zijn partij, als zij volgende maand de macht heeft overgenomen, „blij zal zijn een Israëlische delegatie te verwelkomen die het lot onder zoekt van de Joden die zijn verdwe nen". Een brief met een verzoek van die strekking, ondertekend door 100 le den van het Israëlische parlement, was na de verkiezingen overhandigd aan de Argentijnse ambassade in Tel Aviv. Volgens de brief zijn er honder den Joden tijdens het militaire be wind gearresteerd en daarna verdwe nen. Van velen wordt aangenomen dat ze zijn vermoord. De nieuwe regering zal een wet af schaffen die leden van de militaire junta automatisch amnestie verleent voor misdaden tegen mensen die zijn verdwenen, en een rechter van in- struktie zal alle klachten onderzoe ken die worden ingediend, zo zei Gass in een vraaggesprek met de Is raëlische radio in Buenos Aires. Dinsdag 15 november Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 14.00 uur Schooltelevisie 15.30 uur RVU 16,00 uur James Herriot 16.50 uur Globetrotten 17.10 uur Yakari 18.25 uur Teleac 18.55 uur Popeye 19.00 uur Niels Holgersson 19.25 uur Zeg's AAA. Gert Jan heeft moeilijheden met zijn vriendin Pien, die alles weet over psychologie en stress. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Transport. Marcel raakt steeds verder in de problemen als Leo zijn machtspositie steeds meer mis bruikt Marcel raakt in desorde en grijpt naar de drank. 21.20 uur Achter het nieuws 22.00 uur Pisa. Satirisch programma. 22.15 uur Sonja op dinsdag. Praatpro gramma 23.15 uur Speelgoedaktie 23.30 uur Journaal 23.35 uur Nieuws voor doven Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voordoven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal 19.10 uur Kinderkrant Kleuterpro gramma 19.45 uur De laatste verzamelplaats 20.15 uur Verloren uren 20.35 uur De toren van Babel. Een programma over de erfelijkheidsleer. 21.35 uur Tenslotte 21.40 uur Omnibus 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Nieuws voor doven GOES - De Zuidelijke Landbouw Maatschappij houdt vrijdag 9 decem ber in de Prins van Oranje te Goes de algemen ledenvergadering.1 Op de agenda staat onder meer de begroting en kontributie vaststelling voor het jaar 1984. Het hoofdbestuur benoemt enkele leden tot lid van ver dienste van de ZLM wegens het 50- jarig lidmaatschap. De heer dr. ir. H. J. Spiertz, direkteur van het proefstation voor de akkerbouw en de groenteteelt in de Volle Grond (PAGV) houdt een inleiding over „Het praktijkonderzoek voor de ak kerbouw en de grove groenteteelt". Na de lunchpauze volgen de jaarrede van de voorzitter en een inleiding van de'heer mr. C. G. Trojan, lid van de Europese kommisse en kabinet schef van mr. F. Andriessen, over „Ontwikkelingen in het Europese landbouwbeleid". De ledenvergade ring begint om 10.00 uur. BRUSSEL - In de kathedraal van St. Paulus in Luik is een bom ont ploft. Er vielen geen slachtoffers, maar de materiële schade is aanzien lijk. Bij de explosie sneuvelde een aantal gebrandschilderde ruiten en ook een twee meter groot houten beeld liep schade op. De dader is on bekend. SEOEL - Zuid-Korea kan blijven rekenen op de steun van de Verenig de Staten in zijn strijd tegen Noord- Korea dat „klaar is voor een oorlog". Dit zei president Reagan zaterdag in een rede tot de nationale vergadering van Zuid-Korea, waar hij eerder op de dag aankwam na een bezoek van vier dagen aan Japan. Hout, kand. aldaar,, die dit beroep heeft aangenomen. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Scherpenzeel: A. Breg- man te Rijssen, die bedankte voor Oosterland; te Gorkum: D. Hakken berg te Lisse. Bedankt voor Borssele: A. Hooger- land te Dirksland. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Ellecom en de Steeg (toezegging): H. G. Hoogenkamp te Doesburg; te Hendrik Ido Ambacht: D. Dekker te Dirksland. Beroepbaarstelling: dr. B. A. M. Luttikhuis, Julianaplantsoen 171 1111 XL Diemen. Bedankt voor Groot-Ammers: P. v. d. Kraan te Woudenburg; voor Nederhorst-Ter Berg: J. J. van dei- Wal, Aarum en Kimswerd (part-time). Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Kreil-Espel (Herv.-Ger. Samen op Weg): D. J. Ras te Andijk. Bedankt voor Poortugaal: drs. K. Jonker te Stedum en Westeremden. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Gramsbergen: M. H. de Boer te Heerde-Wapenvel. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Hilversum-Oost: H. de Graaf te 's-Gravenzande. Advertentie s-t-r-e-t-c-h wasbaar Slank model Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Puttershoek: J. den Dikken te Oldebroek; te Sint Johan- nesga Delstrahuizen: C. S. Ver- woert te Berlikum. Beroepbaar: A. Heringa, Buiten singel 150, 9883 SL Oldehove, tel. 05949-803. Gereformeerde Kerken Beroepen te Britsum: M. van der Klassiek model Mol 5-7, Zierikzee meenten Noordoostpolder en Urk. Overigens is de naam voor de nieuw te vormen provincie nog een voorlo pige. De te kiezen staten van de nieu we provincie mogen ook een andere naam kiezen. AMSTERDAM - In december zal Fokker twee F-27-vliegtuigen leve ren aan de Egyptische luchtvaart maatschappij Egypt Air. De Egypti sche minister van toerisme en bur gerluchtvaart T. E. Ismail heeft dal meegedeeld. Ismail is momenteel in Nederland. Volgens de Egyptische minister volgt in 'maart de levering van een derde F-27. 82 De volgende dag veranderde het weer, er viel een fijne motregen, dat was een misrekening. Maar aan de andere kant besloot Nita nu meteen maar een plaats te gaan bespreken in de trein, het zorgeloze, dat de hele week om haar heen had gezweefd, leek na dat gesprek met mevrouw Besangon wel verdwenen. En toch wilde ze daar niet aan toegeven, al het mooie van de vakantie bleef haar bezit, niemand kon haar de prachtige herinneringen ontnemen. Met haar regenmantel aan deed ze de nodige boodschappen, brood, een stukje kaas en wat vruchten. Ze ging niet te rug naar het hotel, maar at onderweg van haar inkopen, er was iets over haar gekomen van haast, ze moest ei genlijk nog zoveel dingen doen. Eerst maar naar het métrostation, daar was het in ieder geval droog. Ze daalde de trappen af, moest een nieuwe carnet kopen, wisselde haar biljet van duizend francs en ging naar het kantoor van de doorwegen. Er werd getelefoneerd voor haar, tenslotte bleek nog een plaats over te zijn voor de volgende middag, de trein van twee uur. Nita dacht ern stig na, nu er zo beslist moest worden over de thuisreis, begon ze weer erg aan Parijs te denken als een plek waar ze nog lange tijd zou willen blij ven. Toch nam ze de plaats, betaalde met een biljet van 100 francs en onder het weggaan berekende ze, hoeveel ze nu nog besteden kon. Het was maar weinig, maar het voor de hotel rekening had ze al van het begin af apart gelegd, cadeautjes had ze ook, dus kon ze gaan potverteren. Maar ze deed het niet, haar hele leven was ze gewend geweest een appeltje voor de dorst opzij te leggen, dus nam ze slechts een kop koffie in het bekende café aan de overkant. Het was weer door NEL SCHUTTEVAÊR-VELTHU YS droog geworden, maar alles zag zo grauw zonder een zonnetje en in- plaats van buiten, ging ze binnen zit ten. Eigenlijk zat ze nu haar tijd te doden, viel haar in, dat was toch jam mer, ze moest er weer op uit trekken, zelf op zoek gaan naar aardige plek jes. Ze slenterde maar wat rond, keek hier en daar, maar haar hart reisde al weer terug naar het huisje tussen de velden. In gedachten zag ze Henk en de jongens, de waslijn, waar ze na haar thuiskomst wel een grote was moest drogen zouden ze wel op tijd schone kousen en blouses aan getrokken hebben En had ze nu iedereen wel een kaart gestuurd Toen ze tot de slotsom gekomen was, dat alles in orde moest zijn, begon ze weer wat meer aardigheid te krijgen in het flaneren. Ze maakte er een spelletje van steeds verder te lopen zonder doel, later keek ze dan wel na op de kaart waar ze zich bevond. Onderweg besteedde ze nog wat geld aan brood, dat ze droog opat, ze vond het heerlijk het zo maar af te plukken. Haar gedachten dwaalden overal heen, het terrasje met de ne ger, Versailles, madame Besangon en het genoeglijke uitstapje met Yves en Juliëtte. Van die theateravond zou wel niets meer komen, ze moest nog wel even gaan zeggen, dat ze morgen afreisde. Om vijf uur was ze terug op haar hotelkamer en spelde moeizaam een briefje, dat ze in het kastje ge vonden had, toen ze haar sleutel haalde. Het was niet alleen moeilijk Frans, maar ook onduidelijk ge schreven, alleen het onderschrift be greep ze, eengroet van Yvez en Ju liëtte. Met haar woordenboekje bracht ze het nog niet veel verder, zo dat ze naar beneden ging om aan de hotelier te vragen haar te helpen. De man was direkt bereid, las de ondui delijke woorden langzaam voor, ver taalde het ten slotte in het Engels en toen wist zet het. Yvez had kaarten gekocht voor het Casino, hij zou haar om half acht komen halen. Dus toch nog naar een echte Parijse gelegen heid voor amusement. Ze bedankte vriendelijk en ging een poos op haar bed liggen om goed uitgerust te zijn. Dit verrassende nieuws maakte haar weer vitaal en na de rust maakte ze vol zorg toilet en at een ons biscuits op, die ze voor de terugreis had ge kocht. Ze wist zeker, dat anders de hele avond haar maag te keer zou gaan in dat theater. Yvez haalde haar af met een taxi, hij zag er keurig uit in zijn donker kostuum en verontschuldigde zijn vrouw, die niets gaf om dergelijk voorstellingen. Het was een geweldi ge sensatie voor het Casino uit de taxi te stappen en begeleid te worden door zo'n hoffelijk man als Yvez was. Hij kocht voor haar een programma en leidde haar dan door groepen bui tenlanders heen naar de besproken plaatsen. Ze waren nog vrij vroeg, maar Nita verveelde zich niets, ze keek vol belangstelling om zich heen. Het programma bestond in hoofd zaak uit schelmse éénactertjes, waar veel, zo goed als naakte, meisjes in optraden. Eerst voelde Nita zich een beetje gegeneerd, omdat ze met zo'n jonge man uit was, ze keek nu en dan even opzij, merkte tot haar verba zing, dat hij nauwelijks opkeek. Op zijn gezicht lag zelfs een trekje van verveling en een paar keer zag ze hem op zijn pi lshorloge turen. Het was erg afwisselend en toch ook weer erg eenzijdig, omdat de grootste aan trekkelijkheid in de meisjes met hun mooie figuurtjes moest liggen. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4