Aktie in bibliotheek tegen drastische bezuinigingen streéknieuws Tentoonstelling over hout, bos en herfst deurloo mode Verhoging kontributie leden Smalstads koor Bruse ondernemers met een Sint Nicolaas-aktie Normaal berijdbare weg over stormvloed kering 39,90 Mk Kamerlid A. J. te Veldhuis: Overhemden 29,90 Lezing alternatieve geneeswijzen Sukses-aktie Beter voor Bert in Bruinisse Internationale scheepvaart- beurs Eis twee jaar voor doodsteken café-bezoeker Acht jaar voor Vlissingse moord ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 14 november 1983 Nr. 23422 3 Ook de Zierikzeese bibliotheek protesteerde afgelopen vrijdag tegen de plannen van minister Brinkman om in het vol gende jaar 55 miljoen gulden te korten op de openbare bibliotheken. Wat daar eventueel de konsekwenties van kunnen zijn, hadden de medewerksters duidelijk gemaakt op grote posters. Teksten als: ,,als de bezuinigingen doorgaan dan mag u nu wel gaan sparen voor uw abonnement van 1985 en het leesgeld per boekofgeen geld - geen boeken". De bi bliotheek medewerkers waren allen in het zwart gekleed, om nog eens te benadrukken dat de toekomst van de biblio theken er niet zo rooskleurig uitziet. Vrijdag werden tevens folders uitgedeeld waarin de bezoekers duidelijk konden lezen wat de gevolgen zijn als de be zuinigingen doorgaan. Bijvoorbeeldde kontributie wordt verhoogd, minder nieuwe boeken, informatie zal veroude ren en arbeidsplaatsen gaan verloren. De medewerkers toonden dit laatste op een ,,komische" manier aan, door een button te dragen met tekst „Zij eruit of ik eruit". De bezoekers konden verder meedoen aan een handtekeningenaktie. Deze handtekeningen worden verstuurd naar de fraktievoorzitters van de diverse partijen, die zich binnenkort moeten buigen over de plannen van minister Brink man. Schoolprojekt in Brouwershaven BROUWERSHAVEN - In de hal van de School met de Bijbel, de Schouw, te Brouwershaven, kwamen vrijdagavond vele belangstellende ouders kijken naar de tentoonstelling over hout, boom, bos en herfst. De tentoonstelling werd gehouden naar aanleiding van een gezamenlijk projekt door de lagere» en kleuterscholen in Brouwershaven en Zonnemaire. ting. Mesdag treedt op liet ogenblik op in de Nederlandse musical ,.L)e zoon van Louis Davids" van Gerben Hellinga en Jacques Kineters. Tijdens dit projekt, dat veertien dagen geduurd heeft, verdiepten de kinderen zich op vele verschillende manieren in dit .houterige" onder werp. De tentoonstelling was hier van een goede afspiegeling, waarop zelfs Houten Klaas en ,,mijn tante op een houtvlot" levensgroot aanwezig waren. Men kon er ook lezen hoe het fabrikageproces van hout tot papier verloopt, waarbij ter illustratie een kartonnen papierfabriek was ge maakt. Er lag houtbewerkingsge reedschap met een beschrijving hier van en ook met de mededeling erbij dat het gevaarlijk was! Er hing een, blijkbaar goed bestudeerde, bos- kaart van de wereld en er werd aan dacht besteed aan de manieren van houtbedekking. Ook de aandacht voor bladeren, takken en vruchten kwam op de tentoonstelling tot uit ing, onder andere in ,,de familie van Houten", een schilderij gemaakt van takjes en bladeren. Verder waren er, door de kinderen zelf gemaakte, mu ziekinstrumenten, zoals een houten gitaar en citer te zien, maar ook te horen. Houtwinkel In de houtwinkel konden de bezoe kers raden van wat voor soort hout de artikelen waren gemaakt. Deze „gokjes" werden door de kinderen nauwkeurig ingevuld op een lijst. Verder werd op deze tentoonstelling de werking van de vroegere houtmo len uit de doeken gedaan aan de hand van een interview dat de kinderen hielden met mevrouw Van den Ha mer, wiens echtgenoot vroeger zo'n houtmolenmaker was. Interviews hielden de kinderen ook met de heer J. van de Velde, timmerman, de heer S. van Boeijen, oud-meubelmaker en de heerT. Aernoudts, boswachter. Er was ook een houtbank w'aar de hout soorten van hard naar zacht lagen uitgestald. Dit had men „proefonder vindelijk" vastgesteld door er spij kers in te slaan. Zelfs wrakhout ont brak niet op deze tentoonstelling en het geheel was versierd met houts kooltekeningen. Men kreeg zo de in druk van een goed uitgewerkt pro jekt waar de kinderen kennelijk met plezier aan gewerkt hebben. Advertentie AMSTERDAM - De zanger en ak- teur Jan Mesdag (29) krijgt dit jaar de prijs van de Pall Mali export stich- Ledenvergadering BROUWERSHAVEN - „Het ledental is wat teruggelopen, de uitgaven wor den steeds groter en het ziet er naar uit dat de subsidiekraan van de gemeente steeds verder dichtgedraaid zal worden", zo motiveerde mevrouw J. Bokelaar-van de Velde als waarnemend voorzitster van het Smalstads koor, het bestuursvoorstel om de kontributie met vijftig cent per maand te verho gen. Dit voorstel werd gedaan tijdens een door de leden matig bezochte jaar vergadering, vrijdagavond 11 november in het Tonnenmagazijn. Na het vaststellen van de notulen, jaaroverzicht en het financieel over zicht, dat voor een van de leden nog enige toelichting behoefde, werd het voorstel tot kontributieverhoging na enige diskussie aangenomen. De kon tributie komt hiermee per 1 januari 1984 op 8,- per maand. Hierna wer den met algemene stemmen de dames J. Bokelaar-van de Velde en H. van Mourik-Malepaard in het bestuur herkozen en de heer M. van Vulpen werd als nieuw bestuurslid gekozen. Het bestuur bestaat nu weer uit vijf personen, want behalve voorgenoem de mensen hebben hierin ook zitten de heer R. Trip en mevrouw C. Bokelaar-Kooman. Muziekbladen Tijdens de rondvraag werd er gea nimeerd gediskussieerd over het met pen op de muziekbladen schrijven. Dat resulteerde in een verzoek van de waarnemend voorzitster, om dit zo min mogelijk en alleen met pot lood te doen in verband met het op nieuw gebruiken van de toch nog du re bladen. Er werd naar aanleiding van een vraag van één van de leden toegezegd dat iedereen een huishou delijk reglement krijgt. Het verzoek om in verband met het tienjarig bestaan in april 1984 iets aan de koor leiding te veranderen zal door het bestuur nader bekeken worden. Ver der waren er vragen en suggesties voor de jaarlijkste uitvoering eve nals over het financieel verslag eer der op de avond. Het bestuur zegde toe al deze suggesties in overweging te nemen en te bespreken. De verga dering werd hierna afgesloten door mevrouw J. Bokelaar-van de Velde. bruinisse Jantje Beton De Jeugdkollektie „Jantje Beton" heeft in Bruinisse 844; 15 opge bracht. De kollekte is dit jaar ver zorgd door de Scoutinggroep „Prin ses Margriet" onder leiding van Neeltje Kok. Zoals bekend mag de organiserende organisatie 50% van de opbrengst behouden zodat dit een welkome aanvulling van de klubkas betekend. Alle gevers en kollektan- ten hartelijk dank. Burgerlijke Stand Geboren: Barbara Ruitenbeek; Benjamin W. Schot. Overleden: Cornelia Kik wv. Kik, oud 76 jaar; Marinus Bal, oud 81 jaar; Izak Reinhoud, Oud 88 jaar; Salomon Beekman, oud 71 jaar; Jan Bestman, oud 71 jaar. Gehuwd: Ralf van Dreumel en Hui- bert je L. Melissant. BRUINISSE - Traditiegetrouw houdt de Bruse Ondernemers Vereniging ook dit jaar weer met een Sint Nicolaasaktie die gestart is op 11 november en nog duurt tot en met 5 december, de verjaardag van de H. Klaas. Deelnemen de winkeliers aan de verkoopaktie zijn herkenbaar aan de fraaie groene ver- enigingsvlag bij hun zaak. De ondernemers werken dit jaar ook weer met waardebonnen die naar keuze kunnen worden besteed bij één van de deelne mende winkeliers. Voor elk besteed bedrag van vijf gulden ontvangt men een zegel. Bij tien zegels is de kaart vol, welke da gelijks kunnen worden ingeleverd bij Christiaan Bolijn, Korte Ring 33. Iedere avond worden hier de dagprij zen getrokken, om 19.00 uur. Win naars worden via een raambiljet be kend gemaakt en kunnen hun prijzen afhalen bij Bolijn. De dagprijzen bestaan uit een waardebon of pakket ter w aarde van ZIERIKZEE Diefstal kanaries De heer S. d. B. maakte melding van de diefstal van 31 kanaries en één Japanse nachtegaal, ter waarde van 250,-. De dieren werden uit zijn volière gehaald die achter zijn wo ning aan de 's Heer Lauwrensdorp staat. Inbraak tweede woning De familie v. K. uit Castricum deed aangifte van een inbraak in de twee de woning van de familie aan de Koudekerkseweg. Een bovenraam werd vernield waardoor toegang tot de woning werd verkregen. Wat er precies vermist wordt is nog niet be kend. Najaarsvergadering Stad en Lande Vrijdag 25 november wordt in de foyer van restaurant Mondragon de najaarsvergadering gehouden van de vereniging Stad en Lande Schouwen- Duiveland. Na de pauze volgt een lezing door mevrouw drs. M. de Graaf uit Mid delburg over het onderwerp: „in dustriële archeologie, een nieuwe vorm van geschiedbeoefening?". HAAMSTEDE Handwerken-verkoop De Herv. Vrouwenvereniging „Nieuw Leven" houdt woensdag 16 november een verkoopmiddag van handwerken in de winterkerk van de Ned. Herv. kerk. Er is weer een grote keus aan fijne artikelen, door de da mes zelf vervaardigd. Ook is er dit jaar een tafel met kleinere spulletjes voor de kinderen, en verder de ver koop van koffie en oliebollen. De in gang is tegenover de VéGé-winkel. Aanvang 14.00 uur, einde 17.00 uur. RENESSE Bijeenkomst Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen afdeling Noordwelle en omstreken komt donderdagavond 24 november in het Dorpshuis van El- lemeet bijeen. Op die avond zal mevrouw Klompe-Vermuë laten zien hoe van brooddeeg figuurtjes kunnen worden gemaakt. De aanwezigen zullen ook zelf aan de slag gaan. ELLEMEET Jaarlijkse toneeluitvoering Zaterdag 19 november geeft de To neelvereniging Ellemeet haar jaar lijkse uitvoering. Gespeeld wordt een spel in drie bedrijven geschreven door M. van Spaandonck. Aanvang van de voorstelling is 19.30 uur in 't Durpsuus te Ellemeet. Zaal open vanaf 18.45 uur. Na afloop komt het Schelde trio de avond feestelijk ver volgen. (vervolg van pagina 1) netsbeleid de mogelijkheid van (ver dere) privatisering een grotere rol speelt. Eventuele ernstige vertra- gingsakties op de veren werken de privatisringsgedachte niet bepaald tegen", zo klonk het dreigement van het VVD-kamerlid. Gezond verstand gebruiken Te Veldhuis deed een beroep op het gezonde verstand van de ambtenaren om de akties te beëindigen. „De ambtenaren moeten toch be seffen dat zij werken bij een min of meer failliete werkgever en dat zij een betere rechtspositie hebben van de werknemers in het bedrijfsleven. In het bedrijfsleven zijn de laatste dertien jaar meer dan 600.000 mensen ontslagen, terwijl in de ambtelijke sfeer niet of nauwelijks ontslagen zijn gevallen. Bovendien hebben de ambtenaren een safe pensioenvoor ziening, in het algemeen veel '■'béter1' dan in het bedrijfsleren." Ook de be schermde positie van de ambtenaar noemde Te Veldhuis een pluspunt voor de ambtenaar: „De samenleving eist stiptheid en kontinuïteit in dienstverlening. Juist daarom wordt die bescherming ook geboden." Het liberale kamerlid was van me ning dat bij een verstoring van die dienstverlening eigenlijk de ambte naren zelf de grondgedachte van die beschermde positie aantasten: „Welk onderscheid is er dan immers nog in vergelijking met partikuliere onder nemingen?" Zo vroeg hij zich af. De heer Te Veldhuis gaf de ambte naren de boodschap mee dat zij „nau welijks een socialere werkgever dan de overheid zullen kunnen vinden. Met welke vergelijkbare werknemer uit het partikuliere bedrijfsleven zouden de ambtenaren willen ruilen? Of met welke ex-werknemer of werkloze daaruit?" Wegbeheer Een ander punt dat door het ka merlid werd aangesneden, was de be- heerspolitiek van wegen, die in Zee land op dit ogenblik heel erg aktueel is. De kwestie is dat het beheer van wegen wordt gereorganiseerd: „Gro te" wegen bij het Rijk, „middelgro te" bij de provincie, en „kleine" bij gemeenten. Er moet dus een onder linge herschikking van beheersregi mes komen tussen slechts drie bestuursinstanties. Vele wegen zijn momenteel in Zee land in beheer bij waterschappen. Volgens de huidige plannen zou het wegbeheer geheel aan de water schappen moeten worden onttrokken en (merendeels) bij gemeenten wor den ondergebracht. Het gaat hierbij in Zeeland om een „operatie" van ruim 2500 km de helft van het ge hele land). Dit snijdt nogal in in bestuurlijke en ambtelijke organisa ties, en heeft natuurlijk ook financië le konsekwenties. Advertentie mooie ruitfannels ook extra mouwlengtes! ook 100% katoen! hel adres voor „merk" overhemden Mol 5-7. Zlerikïee „De VVD-fraktie in de Tweede Ka mer heeft de bijzondere positie van met name de waterschappen in Zee land onderkend en erkend. Wij heb ben de minister van verkeer en wa terstaat vorige week dan ook ge vraagd of wegen op of aan de voet van dijken en die nu in beheer zijn bij waterschappen, wellicht toch bij de waterschappen zullen moeten blij ven in verband met de verknochtheid van het beheer van deze wegen met dat van de dijken." Aldus Te Veldhuis, die tevens mee deelde dat de minister hier tamelijk positief op heeft gereageerd: „Zij deelde namelijk mee dat er over de toekomstige rol van de waterschap pen en speciaal over de zorg voor de wegen nog overleg is gepland met de waterschappen, en dat de opmerkin gen van de VVD niet helemaal van redelijkheid zijn ontbloot." „We hebben de minister in elk ge val een hint gegeven die in de verde re besluitvorming een rol zal gaan spelen. Misschien zal of kan de bij zondere waterstaatkundige situatie van Zeeland op dit vlak ook in de (wettelijke) regeling over het nieuwe wegenbeheer tot uitdrukking wor den gebracht." Zo besloot Te Veld huis zijn lezing. BURGH-HAAMSTEDE. In de re- kreatiezaal van de GerefKerk hield vrijdagavond de Haagse arts, me vrouw Spieksma, voor leden van de afdeling Schouwen van het Groene Kruis een bijzonder interessante le zing over alternatieve geneeswijzen. Zij had een aantal patiënten meege bracht, die zich tussen de aanwezigen hadden begeven om over hun ziekte- beid en genezing te vertellen. Het ge zelschap werd welkom geheten door de heer P. van Dalsen, die de afwezi ge voorzitter, de heer J. C. de Feiter verving. In de gevormde groepjes werden vragen aan de patiënten gesteld. Na de pauze werden vragen door dokter Spieksma behandeld. Diverse ziektes konden na ettelijke behande lingen door haar worden genezen. Zij gebruikt vooral Sweden-kruiden, die zowel uit- als inwendig worden ge bruikt. Het was een leerzame avond die door de heer Van Dalsen werd besloten. Hij was dankbaar voor de zeer grote belangstelling en bood dokter Spieksma en haar patiënten een aandenken aan. BRUINISSE - Met veel inzet werd zaterdag het hele dorp doorkruist door de oudste schooljeugd, onder leiding van het Jeugd Rode Kruis, afdeling Bruinisse. Overal en aan iedereen werd het Suske en Wiske - boek „Beter voor Bert" te koop aan geboden. Dat ze niet voor niets aanklopten blijkt uit het zeer goede resultaat dat ze bereikten. Zeis mensen die het boekje niet hoefden stopten de colpor- teurtjes iets toe voor het goede doeL Mede hierdoor kwam men aan het bedrag van f 1560,-. Voor degenen die zaterdag niet thuis waren, er zijn nog boekjes te koop in de SRV-wagen van De Ronde en van Hoekman. BRUINISSE/AMSTERDAM - Op de internationale scheepvaartbeurs „Europort '83" vorige week in de Am sterdamse RAI, hebben ook de beide regionale scheepsbouwbedrijven elk een stand ingericht die enorm veel belangstelling trokken van vissers, zakenlieden en reders. Maaskant Ship Yards met een draaiende vis-lier en Padmos machine fabriek en dokmij met een draaiende scheepsdieselmotor maakten een uit stekende indruk op deze beurs.wat ui de belangstelling goed af te lezen was. Ook het gemeentebestuur van Brui nisse, onder leiding van burgemeester T. C. Hekman bezocht de beurs en uiteraard de stands van beide scheeps bouwers uit Bruinisse, die naast de moederbedrijven in de Duivelandse vissersplaats, ook werkplaatsen in Stellendam hebben met dokgelegen- heid. De tentoonstelling was verder gewijd aan oceanologie, visserij, bin- nenvaartbaggerwerken en offshore, en andere maritieme onderdelen uit Sï landen. Voor de visserij werd vrijdag een technisch symposium gehouden. 25,—. De als dagprijs getrokken waardebon blijft ook geldig tijdens de eindtrekking van de verkoopak tie. Slotavond De slotavond van de aktie is be paald op dinsdag 6 december om half acht in het Dorpshuis. Hier worden ook de drie hoofdprijzen getrokken, eerste prijs van 500,— en twee prij zen van 250,— Op het toegangs nummer in het Dorpshuis vallen ook nog enkele prijzen. Op de avond wordt als extra al- traktie vertoond de film „Om 't vrachtje". Hierin wordt een reis mee gemaakt met een Bruse mosselkotter naar het Wad en terug naar Yerseke waar de mosselen op de mosselmijn worden verkocht en gelost op een perceel. Voorde jeugd is er een aparte aktie met prijzen. In deze week hangen er bij de winkeliers tekeningen waarop een spreekwoord staat afgebeeld. Vóór vrijdag 18 november de oplos sing inleveren bij Chr. Bolijn. MIDDELBURG - De officier van justitie bij de rechtbank in Middel burg, mr. T. Stein, heeft vrijdagmor gen tegen de 20-jarige Vlissinger Raymond B. twee jaar onvoorwaar delijke gevangenisstraf geëist. De jongeman wordt ervan verdacht op 5 februari van dit jaar tijdens een café pauze in Vlissingen een Marokkaan se café-bezoeker met messteken om het leven te hebben gebracht. Eigenlijk had de Vlissinger niets met de ruzie te maken. Hij schoot een vriend te hulp die in het gangetje bij de toiletten met het slachtoffer aan het vechten was. Ondanks het feit dat het psychiatrisch rapport de jon geman op het moment van zijn daad ontoerekeningsvatbaar achtte, eiste de officier van justitie toch twee jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf mede omdat B. al eerder tijdens vechtpartijen met messen gedreigd had. Uitspiaak 25 november. MIDDELBURG - De officier bij de rechtbank in Middelburg heeft acht jaar onvoorwaardelijke gevange nisstraf geëist tegen de twee mannen die in de nacht van 14 op 15 mei van dit jaar in Vlissingen een bejaarde weduwe hebben mishandeld, ge wurgd en daarna beroofd. Tegen een van de twee mannen, de 26-jarige H. J., eiste de officier van justitie ook nog onvoorwaardelijke t.b.r., omdat volgens de psychiatri sche rapporten, herhaling van soort gelijke misdrijven bij deze man niet uitgesloten moet worden geacht. Het bejaarde slachtoffer, de 79- jarige mevrouw B. Roelse, een vol gens de officier van justitie wat de menterende vrouw, haalde veelvul dig grote sommen geld van de giro. Dat ontdekte een van de twee daders toen hij zelf eens op het postkantoor aanwezig was. Hij volgde de vrouw tijdens haar wandeling door de stad, maar durfde in verband met de druk te de vrouw haar handtas niet afhan dig te maken. Samen met zijn neef de 23-jarige W. J. beraamde hij toen het plan om de vrouw thuis van haar geld te beroven. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever. B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: D. L van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) 7 37,00; per jaar 7 141,00, losse nummers 7 0,75. De abonnementsprijzen zijn in clusief 4% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 48 cent per mm; „succesjes" (Urn 4 regels) 7 5,92. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 4% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 3