sola „Normaal berijdbare weg over stormvloedkering" Keersluis biedt Zierikzee al 25 jaar bescherming 8ii.r hel GEsehEnkenhuis Burgemeester trapt Krayestein open DE ZIERIKZEESCHE COURANT Op 30 oktober 1958 officieel ingevaren Samen met Peter Houtman VVD-kamerlid Te Veldhuis in Zierikzee: Geen tol heffen op de dammenweg PÊ 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Al vijf weken aktie Ars Musica-koncert De akties van de ambtenaren en trendvoI- jn de serie Ars Musica koncerteren zater- gers gaan vandaag (maandag) de vijfde dag 19 november in de Lutherse Kerk te Zie- week in. Hernieuwd overleg en twee kort ge- rikzee het Zeeuws Akkordeon Sextet en vio- dingen staan voor de deur. (Pag. 2). liste Myra van Groenendaal. (Pag. 4). Zes doelpunten Gerrit Bakker Ouwerkerker René Waardenburg droeg een Postduivenvereniging Zierick hield het af- fiks deel bij aan de 7-0 overwinning van zijn gelopen weekeinde de jaarlijkse tentoon- ploeg in de derby met Dreischor: zes keer stelling. Gerrit Bakker nam het gros van de skoorde hij. (Pag. 6). prijzen mee. (Pag. 7). MAANDAG 14 NOVEMBER 1983 140ste jaargang Nr. 23422 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1869) Men bezight amptenaers, doch magh 'er niet op bouwen. Vondel ZIERIKZEE - De keersluis in het havenkanaal te Zie rikzee biedt de bewoners van Zierikzee na 25 jaar nog een even goede bescherming tegen het water als er in de eerste jaren na de watersnoodramp van werd verwacht. De overstromingsram in 1953, waarbij ook Zierikzee werd getroffen, leidde direkt tot het bouwen van de keersluis. De opdrachtgever, het gemeentebestuur, wenste een absolute verhoging van de veiligheid voor haar burgers. In december 1958 werd de keersluis storm- vloedkerend en werd het havenkanaal als één van de zwakke punten in de waterkering van Nederland opge heven. Schouwen-Duiveland kon - voor het eerst - met een gerust hart de winter in gaan. De firma Volker Beton uit Slie- drecht kwam op 27 maart 1957 als laagste inschrijver bij de aanbeste- Advertentie NOOROSTRAAT 33 35 - 4328 AK HAAMSTEDE - TEL. 01115 1331 ding uit de bus. Totale kosten: vier miljoen gulden. Op 18 -oktober 1958 werden de twee stalen sektor- en de twee stalen puntdeuren ingehangen. In verband met het naderende storm seizoen kwam het ingenieursbureau Witteveen en Bos uit Deventer in ju ni van dat jaar met het plan de sluis voor Kerstmis waterkerend te heb ben. Half juli nam de gemeenteraad van Zierikzee dit plan aan. Rijkswa terstaat verleende zijn fiat, zij het dat de gemeente de helft van de kosten voor de versnelde uitvoering voor haar rekening diende te nemen, 18.000,-. Op 30 oktober werd de keersluis officieel „ingevaren". De Valk, het vaartuig van de visserijpo- litie, maakte met vele genodigden aan boord de eerste vaart door de sluis. De sluis kon worden gebruikt, maar de deuren konden alleen dicht en open middels de handbediening. De oplevering van het mechanische i) Notaris Zwijggeld legt aan mevrouw Niemantsverdriet uit wat de be doeling is. Feyenoord-speler Peter Houtman (rechts) kijkt aandachtig toe, hoe zijn mede-spits" het eraf zal brengen. BURGH - Samen met Feijenoord-voetballer Peter Houtman opende burgemeester mevrouw J. L. Niemantsverdriet-Leenheer van Wester- schouwen vorige week vrijdagavond het nieuwe sportcentrum „Kray estein" in Burgh. Het tweetal verrichtte de opening met de aftrap van een zaalvoetbalwedstrijd. In haar openingstoespraak maakte de burgemeest er gewag van het feit dat een sportcentrum van dit formaat een aanwinst ge noemd mag worden voor Schou wen-Duiveland en zeer zeker voor Westerschouwen als rekreatiege- meente. „Ik heb grote waardering voor wat de familie Bom hier heeft gepresteerd. Zelfs de ge meente zou onder de huidige om standigheden niet in staat zijn om iets dergelijks van de grond te krijgen. We mogen erg blij zijn met deze aantrekkelijke slecht- weer-voorziening". De gehele vrijdaga vond stonden de aktiviteiten in Kraystein in het teken van de officiële inge bruikname. Allerhande takken van sport werden op demonstra tieve wijze aan het publiek ge toond. Muzikaal werd het pro gramma opgeluisterd door „The Spijkcity Rollers" uit Spijkenis- se, terwijl de presentatie werd verzorgd door de plaatselijk be kende discjockey Notaris Zwijg geld. systeem zou in juni 1959 volgen. Ten tijde van de eerste officiële door vaart was het aannemersbedrijf be zig met het heien van de damwand voor de landhoofden naar de beide havendijken. Door deze werkzaamheden moest de doorvaart naast de sluis worden afgesloten en behoorde deze opening voor de scheepvaart voorgoed tot het verleden. Alarmsysteem De vier enorme stalen deuren be schermen Zierikzee voor honderd procent tegen het hoge water. Voor de veiligheid van de mensen is een goed uitgedokterd meldsysteem op gezet, dat de verantwoordelijke men sen waarschuwt in geval van nood. Op een tij van 1.85 m NAP treedt ten huize van havenmeester R. Vis- scher via een seinkastje in de deuren het alarmsysteem in werking. Een loeiende sirene stelt zelfs de buren op de hoogte van de naderende hoge wa terstand. Kollegahavenmeester J. P. Schot krijgt het signaal door bij een waterstand van 1.95 NAP. Op dat moment gaat de molen draaien. De in dienst zijnde haven meester waarschuwt de twee bedie- ningsmensen, die ieder langs een zij de van het havenkanaal naar de keersluis komen. Samen met de ha venmeester zorgen zij ervoor dat de deuren gesloten worden. Bij een stand van 2 m NAP moeten de deur ren gesloten zijn. De sektor-deuren gaan het eerst dicht. Deze enorme ge vaarten zijn aan beide zijden water- kerend en kunnen zelfs sluiten bij een aan beide kanten verschillende waterhoogte. Via het elektrische me chanisme zijn de deuren binnen twee minuten dicht. De puntdeuren die nen voor een extra beveiliging. Als het water tot grote hoogte stijgt wor den ook zij gesloten. „Het water'komt sneller op dan je denkt. Op het moment dat bij mij thuis de sirene gaat is de waterstand De keersluis: een absolute verhoging van de veiligheid van de burgers van Zierikzee. 1.85 m NAP. Binnen tien minuten ben ik op de keersluis, maar dan is de waterstand al wel tot 2.00 m NAP opgelopen. De havenmeester en de twee bedieningsmensen blijven net Advertentie zo lang op de sluis totdat het water weer zakt. Dat moet voor eventuele kalamiteiten. Het hoofdgebouw dient in zo'n' geval trouwens ook als informatiepost, dus er moet dan wel bemanning aanwezig zijn", vertelt de heer Visscher. k- Gemaal Bij verwacht hoog water - er bestaat een intensief kontakt met het KNMI in Zierikzee - wordt het alarm niet afgewacht, maar betrekken de verantwoordelijke mensen al van te voren hun post. Ook bij slechte weersomstandigheden en veel regen worden er maatregelen getroffen. Het gemaal aan 't Sas krijgt in zo'n geval de opdracht op te houden met pompen. Als de deuren van de sluis namelijk een paar uur achtereen gesloten zijn, dan stijgt het peil van het water in de Nieuwe Haven te ZIERIKZEE - „De VVD heeft in de Tweede Kamer ge pleit voor een normaal berijdbare en bereikbare weg tus sen Schouwen-Duiveland en Walcheren. Het zou te gek zijn als zo'n Nederlands waterstaatkundig pronkstuk van de eerste orde alleen maar via een soort „veredeld fietspad" zou zijn te bereiken of te berijden." Deze mening verkondigde het Tweede Kamerlid mr. A. J. te Veld huis voor de VVD vrijdagavond tij dens een spreekbeurt in de foyer van hotel-restaurant Mondragon te Zie rikzee. De heer Te Veldhuis hield zijn le zing op een bijeenkomst, welke was georganiseerd door de ondercentrale van de VVD op Schouwen-Duive land. „Hoewel minister Smit-Kroes blijft wijzen op de paragraaf in het regeerakkoord, waarin staat dat over nieuwe wegen tolheffing moge lijk moet zijn, heeft de Kamer bij monde van de frakties van de VVD en het CDA al een duidelijke uit spraak gedaan door te stellen dat er geen tol geheven moet worden op de weg over de stormvloedkering", al dus de heer Te Veldhuis. Hij memo reerde in dat verband ook het feit dat de PvdA zich in de Kamer niet op voorhand afwijzend heeft opgesteld ten opzichte van de tolheffing. „De minister moet haar kreativi- tcit en inventiviteit maar optimaal aanwenden om een andere wijze van financiering te vinden voor de reali satie van deze autoweg", aldus Tc Veldhuis, die daarbij de vingerwij zing gaf in de richting van een ver antwoorde vertraging in de uitvoe ring van andere „werkzaamheden". Onverkwikkelijke zaak volgers: „Een onverkwikkelijke en zeer verdrietige zaak". De heer Te Veldhuis stelde dat de kracht van het argument verre de voorkeur verdient boven de kracht van de aktie. „Ontwrichting van de maatschappij, vooral op het ekono- mische vlak, kan op den duur niet an ders dan averechts uitwerken. Het vertrouwen in de ongestoorde wer- veel. „De sluis gaat veel vaker dicht dan de mensen denken. Bij een noord-westenwind met een sterkte van windkracht 7 a 8, worden de deu ren praktisch altijd gesloten. We kunnen immers geen enkele risiko nemen. De veiligheid van de burgers staat voorop", aldus Visscher. De havenmeester heeft ook te ma ken met de zogenaamde „treitertij den", het peil staat dan op 2.05 m NAP. Volgens de normen moeten de deuren in dat geval gesloten worden, maar 't Luitje loopt pas onder bij een peil van 2.35 m NAP. In theorie is afsluiting dus eigenlijk niet nodig, maar ja, bij de keersluis geldt zeker heid voor alles. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. king van het ambtelijke apparaat krijgt in elk geval een geduchte knauw. En dat is een trieste zaak!" Aldus Te Veldhuis. De heer Te Veldhuis waarschuwde in dat verband voor het feit dat de stakingen en stiptheidsakties van dit moment wel eens zouden kunnen lei den tot een versnelde uitvoering van de privatisering van de Provinciale Stoomboot Diensten in Zeeland. „Nog pas op 31 oktober deelde mi nister Smit-Kroes aan de Tweede Ka mer mee dat partikuliere exploitaite voor boot- en veerdiensten steeds is opengehouden, en dat - in over eenstemming met het huidige kabi- Vervolg pag. 3 Geen goed woord had het kamerlid rtet 'tweede Kamerlid voor de VVD, mr. A. J. te Veldhuis, in de foyer van over voor de akties, welke gevoerd Mondragon in gesprek met de voorzitster van de ondercenlrale van de VVD in worden door ambtenaren en trend- Schouwen-Duiveland. mevrouw A. F. v. d. Zande-Vlcugel Schutter. Verwachting tot dinsdagavond: Wolkenvelden Wolkenvelden en mogelijk een bui; middagtemperatuur ongeveer 6 gra den, minimumtemperatuur om het vriespunt; matige noordenwind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 18 nov Woensdag: Wolkenvelden Kans op neerslag: o. Minimumtemp.: -1 gr. Middagtemp.: 6 gr. Windkracht: noord 4 Donderdag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 10%. Minimumtemp.: 0 gr. Middagtemp.: 6 gr. Windkracht: variabel 2 Vrijdag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 10%. Minimumtemp.: 1 gr. Middagtemp.: 7 gr. Windkracht: noordwest 3 ZON - EN MAANSTANDEN 15 nov. Zon op 7.59, onder 16.49 Maan op 15.29, onder 1.39 Volle Maan: 20 nov. (13.29) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 15 nov. 11.13 - 4.55 17.30 Doodtij: 15 november HET WEEROVERZICHT DE BILT - Morgen wordt het min der koud dan het de afgelopen dagen het geval is geweest. Het hogedruk- gebied, dat een tijd lang de wind uit het oosten deed waaien, trekt naar het westen weg. Een diepe depressie, die ten noorden van IJsland naar het oosten trekt, wordt morgen boven Finland verwacht. Door deze ontwikkeling draait de wind die matig is, naar het noorden en drijven wolkenvelden van de Noordzee het land binnen. Het is mo gelijk dat uit deze bewolking een bui valt. Vannacht daalt de temperatuur tot om het vriespunt. Morgenmiddag worden de temperaturen rond de 6 graden verwacht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1