SCHUTSKOOI OPVANGCENTRUM VOOR LOSLOPENDE DIEREN Zijpse veer stopt over enige jaren Jaarboek van Stad en Lande verschijnt eind november KromieK 1983 Kooi aan de Regenboogstraat in Zierikzee als zodanig dienst gedaan tot aan de Ramp VAM HET LAND VAN DE ZEEMEERMIN (SCHOUWEN-DUIVELAND) J' De pont bij Zijpe. Bij gereedkomen Philipsdam BRUINISSE - „In een klein uur vervoert de Leyland- bus van de nv Streekvervoer Zuid West Nederland u vanaf het hypermoderne Metrostation Zuidplein (Rot terdam) naar het al even modern ogende hoofdkantoor van de Maatschappij in Zierikzee". Een volgend citaat: „die korte afstand vroeg enkele jaren geleden bijna vijf uur reistijd". De aanhalingen komen uit het zojuist ver schenen werk „De tramhoten van de RTM" van W. J. J. Boot. Het boek, aldus de auteur, mar keert de afsluiting van het scheep vaarttijdperk van de RTM. Van het veerbedrijf resteert slechts de pont van Zijpe en die wordt overbodig als de laatste onderdelen van de Delta werken hun beslag hebben gekregen. Het laatste kwart van de vorige eeuw was de tijd van de opkomst van de tramwegen. De Rotterdamsche Tramweg Maatschappij werd aktief toen de Maasstad een sterke aantrek kingskracht begon uit te oefenen op de streekcentra als Brielle, Oud-Beij- erland, Middelharnis en Zierikzee. Die aantrekkingskracht werd niet zonder gevaar gezien: „Voor de be volking, vooral uit de agrarische la gen, werd Rotterdam de zondige poel des verderfs waar het jongvolk on getwijfeld de eeuwige straffen ver dienen zou bij gebrek aan de oeroude godsdienstige leiding en controle die de buitengewesten kenmerkte". Rijkstramweghaven Op 30 april 1900 vond de start plaats van de „Groep Zeeland" van de RTM. De tram reed voor het eerst met passagiers tussen Steenbergen - Anna Jacobapolder en Zijpe-Zierik- zee-Brouwershaven. In de concessie voor de tramlijn was inbegrepen het exploiteren van het veer over het woelige water het Zijpe, waarmee in feite inbreuk werd gemaakt op oude veerrechten, maar protesten bleven uit. De overheid zorgde voor de „Rijkstramweghavens" van Zijpe en Numansdorp. Voor de dienst tussen deze twee plaatsen liet de RTM twee schepen bouwen: de Van der Sleijden en de Lelij. Op de diensten Zijpe- Anna Jacobapolder-Stavenisse en Numansdorp-Willemstad voeren de schepen Zijpe en Numansdorp. Einde stoomvaart De stoomvaart op Zijpe liep pas in 1972 ten einde. De veerboot Zijpe werd „verdieseld", zoals de omzet ting van trams in bussen „verbus sen" werd genoemd. Boot: „Thans rest nog een cleane, levensloze plek van wat eens de Rijkstramweghaven te Zijpe heette. De compartimenteringswerken in het kader van de gedeeltelijke afslui ting van de Ooste: schelde zullen in de nabije toekom it het einde van het Zijpse veer bete .cenen." Wanneer de Philipsdam voor het autoverkeer wordt opengesteld (waarschijnlijk in 1987) wordt het veer opgeheven. Het is dan tegelijk het eindpunt van het scheepvaartbe drijf van Zuid West Nederland, voor heen de Rotterdamse Tramweg Maat schappij. De prijzen werden gewonnen door: Mevr. J. van Almkerk-Felius Scheldestraat 98 4301 VG Zierikzee D. P. van Wyck Seringstraat 10 2951 CE Albiasserdam De oplossing van de nieuwe opgave kan weer gestuurd worden naar: Re- daktie Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Gaar ne met de vermelding van „Weekpuz- zel". Oplossing kruiswoord nr. E 321: HORIZONTAAL; 1. aalkast; 6. in braak; 12. lama; 14. olijf; 15. TT; 17. polkabrok; 20. jr.; 21. aha; 23. rel- muis; 24. lak; 25. cent; 27. paria; 28. raar; 29. heden; 31. mak; 32. kopra; 33. elan; 35. koel; 36. orkaan; 37. dol man; 39. hesp; 41. koen; 43. alant; 45. pop; 47. medio; 49. pils; 50. kolos; 52. nero; 53. kaf; 54 pandoer; 56. rad; 57. as; 58. kanteloep; 60. nl. 61. haai; 62. edel; 64. toerist; 65. elegant. VERTIKAAL: 1. attaché; 2. 11.; 3. kap; 4. Amor; 5. salep; 7. noria; 8. blos; 9. rijk; 10. af; 11. kerkrat; 13. kamrad; 16. thee; 18. klam; 19. buik; 20. jaar; 22. anderhalf; 24. Laplander; 26. telkens; 28. Roemeen; 30. naast; 32. kolom; 34. nap; 35. kok; 38. tap kast; 40. kolder; 42. noodlot; 44. lias; 45. pont; 46. Pool; 48. Iran; 50. kanis; 51. Seoel; 54. paai; 55. rede; 58. kar; 59. peg; 61. He; 63. la. DE NIEUWE PUZZEL Nr. E 260 HORIZONTAAL: 1. herhaaldelijk sterk gekromde lijn; 6. tin in bladen; 11. wijfjesree; 12. voltooid; 13. van tijd tot tijd; 14. soort wijnglas; 15. de jongere; 17. boom; 19. muzieknoot; 21. zachte, frisse wind; 24. lange, platte sneeuwschaats; 26. stift om wonden te peilen; 29. zwemvogel; 30. scheidingslijn; 32. vergoeding voor werk; 33. onderdeel van een ten- nispartij; 34. onbepaald hoofdtel woord; 35. televisie; 37. hectogram; 38. mislukking; 39. herbergier; 40. ge hoororgaan; 42. chemisch symbool; 44. namelijk; 45. woonschip; 48. dik ke vloeistof van pikante smaak; 50. groot van afmeting; 53. roofvis; 54. bepaalde slag bij het tennissen; 56. oogholte; 57. de door ons bewoonde planeet; 58. eerstvolgende 60. uiting van kou; 61. boksterm; 62. afgebro ken deel; 64. bijna zonder sap en daardoor taai; 65. voorzetsel; 67. me taal; 69. puntig siertorentje; 70. groot terrein met tribunes. VERTIKAAL: 1. vrucht; 2. trek dier; 3. dicht gekruid; 4. rivier in Duitsland; 5. onderricht; 6. snavel van een vogel; 7. aardig; 8. drager van de wereldbol; 9. bekend sport evenement; 10. op geen enkele plaats; 16. kledingstuk; 18. mannelijk be roep; 20. booswicht; 22. zoogdier; 23. en dergelijke; 24. de oudere; 25. voor zetsel; 27. aardrijkskundige aandui ding; 28. vreemde titel; 30. lange, smalle insnijding; 31. kwalijk rie kende lucht; 34. zijrivier van de Rijn; 36. het dalen tot een lager niveau; 40. soort appel; 41. familielid; 43. grap penmaker; 46. strafwerktuig; 47. pijnlijk ongemak; 49. overblijfsel bij verbranding; 51. schijngestalte van de maan; 52. Nederlandse Spoorwe gen; 53. uitroep; 55. kruisbloemige plant; 57. fijne, kenmerkende geur; 59. ploegsnede; 60. metalen staaf; 63. waterkoud; 64. in het water levend dier; 66. voorzetsel; 68. bolgewas. Achtste jaargang van „De Kroniek van het land van de zeemeermin ZIERIKZEE - Voor het einde van dit jaar zal onder redaktie van de „Commissie-Jaarboek" van de vereniging „Stad en Lande van Schouwen- Duiveland" de achtste jaargang verschijnen van „De Kroniek van het land van de zeemeermin". Deze naam is geïnspireerd door de sage van de zeemeermin van Westerschouwen. Evenals de vorige jaarboeken zal ook deze achtste jaargang door arti- len en illustraties een grote verschei denheid bieden. Dit moge blijken uit de volgende inhoudsopgave: M. K. Buth: Begrafenissen en be- grafenisgebruiken op Schouwen-Dui veland; J. Schot BWza: „Opgaan, blinken en verzinken" van de Zierikzeese oester- kweek en -handel; Dr. C. M. van Hoorn: Een bijdrage tot de geschiedenis van de verloskun de in Zierikzee (deel 3, slot); Wiebe H. Keikes: Beeld en sfeer van het oude Schuddebeurs, lustoord op Schouwen; Drs. J. Geers: Hier is verborgen (Grafstenen van de Joodse begraaf plaats te Zierikzee); Waalko Dingemans: De schildersfa milie Dingemans te Westerschouwen; Drs. J. A. Brandenberg: „Toch wor aolles ier wi goed!", impressies in woord en beeld naar aanleiding van de Ramp in 1953; Bru en Brouw, dialectbakermatten van Wullum en Bêênekluuver, met in leiding em commentaar door Dr. A. de Vin. Doelstelling „Stad en Lande" stelt zich ten doel „het bevorderen en het behoud van de stedelijke en landelijke schoonheid in de meest uitgebreide zin op Schou wen-Duiveland, alsmede het bevorde ren van de kennis van Schouwen-Dui veland en de bestudering van de le vensomstandigheden, gewoonten en gebruiken van de mensen die dit ge bied bewonen en bewoond hebben". Dit doel wordt mede nagestreefd door de uitgave van de jaarboeken. VERENIGING STAD EN LANDE VAN SCHOUWEN-DUIVELAND De achtste jaargang is eind november gereed. ZIERIKZEE - Bladeren in het Mededelingenblad van Stad en Lande van Schouwen-Duiveland, dat een dezer dagen in de brievenbus viel, viel ons oog op een artikel over de schutskooi aan de Regenboogstraat in Zierikzee. Velen met mij zullen waarschijnlijk nooit hebben stil gestaan bij het feit dat deze „kooi" vroeger dienst heeft gedaan als „opvangcentrum" voor losgebroken vee. Met toestemming van de schrijver, de heer C. Leeuw te Zie rikzee, hebben we daarom het verhaal overgenomen in de Nieuwsbode. De oude schutskooi aan de Regenboogstraat: een historisch overblijfsel. artikel dan ook toegepast b.v. wan neer de koeien van landbouwer X lie pen in de moestuin van rentenier Y en daar alles vertrapten. Wanneer dan deze beesten waren opgevangen en ingesloten vermeldde het nach trapport een mutatie, die luidde: „Hedennacht, om 3.00 uur, geschut vier koeien". Deze mutatie diende om de dagdienst te verwittigen dat deze dieren indien ze niet spoedig werden afgehaald, verzorgd moesten worden door de beheerder. Zodra de eigenaar zijn beesten miste - meestal was de draadversper ring in het weiland gebroken of er stond een hek open - vervoegde hij zich bij de politie om informatie in te winnen, c.q. zijn dieren Qp te halen. Dit kon alleen wanneer hij het ver schuldigde „schutloon" ad 0,25 per poot, kontant op tafel legde. Kon hij dit niet direkt dan mocht hij zijn dier(en) niet meenemen. De op brengst werd in een boekje verant woord en zo nu en dan afgedragen aan de gemeente-ontvanger, maar la ter mochten we er zelf een bestem ming aan geven, b.v. kollekten e.d. De oud-beheerder vertelde mij kort geleden, dat de kooi vroeger geheel uit ijzeren spijlen bestond, maar dat die op een gegeven moment niet zo degelijk meer waren. Het is toen ge beurd dat een hit die „geschut" was, er door de eigenaar eigenmachtig werd uitgehaald door het verbuigen van een paar spijlen, waardoor dit kleine dier de vrijheid kon krijgen. Kort daarop werd een betonwand aangebracht. Zeventiende eeuw Met welwillende medewerking van onze streekarchivaris mocht ik in ou de folianten duiken, nl. in een klap per op de stedelijke resoluties, een zuinig bewaard oud boekwerk, waaruit ik citeer: 31 mei 1613. Bij verordening te ver bieden dat er schapen gekoppeld of ongekoppeld langs de wegen zullen lopen. Het schutsgeld te verhogen. lü aug. 1622. De verkiezing van een schutter voor Poortambacht in han den te geven van burgemeester en thesaurier. Ook in Bettewaarde stond een schutskooi waarvan het be heer was opgedragen aan het bestuur van de Vierbannen van Duiveland. 27 okt. 1648. Het schutten van var kens kostte 20 schellingen (eertijds was een schelling een muntstuk van 6 stuivers), een groot bedrag dus voor die tijd. Indien het dier niet wordt af gehaald zal men het publiekelijk ver kopen ten profijte van het weeshuis. Het afeten van gras van de weide van bovengenoemde instelling dient ver hinderd te worden door de kapitein van de Rode Roede, de politie dus. wat enige toelichting vereist Rode Roede Men had in de 16e eeuw veldpolitie in het leven geroepen, bijgenaamd de RODE ROEDE. Deze uitdrukking was oorspronkelijk afkomstig van de gerechtsstaf die.de schout en zijn gerechtsdienaren in die dagen tijdens de uitoefening van hun funktie bij zich droegen. Voor deze streek was dit groepje oud-militairen, waaruit deze politie- groep voortkwam, in onze stad ge vestigd. Het bestond uit twee subal terne officieren en drie dan wel vier soldaten. Onze schutskooi heeft menig geslacht van mens en dier overleefd en ik hoop dat onze plaatselijke over heid dit historisch overblijfsel op zijn tijd het nodige onderhoud zal ge ven, zodat het zijn waarde blijft be- De Schutskooi Al lopende over de stadswal viel mijn oog op de niet meer in gebruik zijnde schutskooi, staande aan de Re genboogstraat in onze stad. Velen zullen zich afvragen: wat is een schutskooi? Ik zou deze willen omschrijven als een „opvangcen trum" voor dieren zoals die in de Veewet zijn genoemd nl. één- en tweehoevige dieren en varkens. Onze kooi is een vierkante ruimte, met een grondoppervlak van 30 m2, zodat er met gemak 5 koeien in gestald kunnen worden. De omtrek bestaat uit een omheining van beton wand ter hoogte van 1 m boven de be gane grond met daarop ijzeren spij len ter hoogte van 1 m, hoog genoeg om te verhinderen dat een „geschut" dier kan ontsnappen. Hij is aan drie kanten verstevigd met eiken palen, die - naar ik aanneem - voldoende diep zijn ingegraven. Voorts bevindt zich aan de noordzijde een ijzeren toegangsdeur, voorzien van een ket ting met daaraan een koperen •hangslot. Eén sleutel daarvan be vond zich destijds permanent ten bu- rele van de politie, de andere was in handen van de beheerder van de kooi. In dit geval was dat de land bouwer H. wiens bedrijf naast de kooi lag en die dit werk tegen gerin ge vergoeding op zich had genomen. In bewaring Tot aan de Watersnoodramp in 1953 was deze kooi als zodanig in gebruik. Ik kan mij uit mijn diensttijd nog goed herinneren dat er nogal eens een dier daar de nacht of zelfs een dag doorbracht. In de Algemene Politie Verordening voor de gemeente Zie rikzee was een bepaling opgenomen die de overheid het recht gaf loslo pende dieren zonder geleide, die overlast aan derden bezorgden, in be waring te nemen. In voorkomende gevallen werd dit

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 5