Schoorsteen in Havenkwartier komt onder slopershamer Prins Bernhard reikte Zeeuwen verzetsherdenkingskruisen uit DE ZIERIKZEESCHE COURANT UW TAXATEUR ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Speelspiegel Paling Schutskooi Het Zeeuwse Centrum voor Amateurtoneel „Het weer blijft veel te mooi voor de paling- organiseert zaterdag 26 november een vangst", zegt de Zierikzeese palingvisser A. Openingsavond „Speelspiegel" in het Dorpshuis van Renes- se. (Pag. 3). Bakker, die onlangs een nieuwe boot in ge bruik nam. (Pag. 4). In een artikel in het mededelingenblad van Vanavond, vrijdag 1 november, opent het Stad en Lande houdt de heer C. Leeuw een Haamsteedse Sport- en Rekreatiecentrum pleidooi voor het behoud van de schutskooi Krayestein officieel zijn poorten met een VRIJDAG 11 NOVEMBER 1983 140ste jaargang Nr. 23421 aan de Regenboogstraat. (Pag. 5). geweldige manifestatie. (Pag. 6). WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Men kent verloren goed eerst als men 't missen moet. Huygens Meer dan een eeuw oud en zeer bouwvallig ZIERIKZEE - Een dezer dagen zal een begin worden gemaakt met de sloop van een bouwwerk, dat gedurende meer dan een eeuw voor een deel het gezicht heeft be paald van een deel van het Havenkwartier in Zierikzee. Dat bouwwerk is de ongeveer vijftien meter hoge schoorsteen, die zich achter het pand van woninginrich ting Joh. den Boer in de St. Domusstraat bevindt. De bouwkundige toestand, waarin de schoorsteen zich be vindt, is dermate slecht dat het slopen ervan de enige oplossing is om in de toekomst mogelijke ongelukken te voorkomen. De schoorsteen behoorde van oor sprong tot een meekrapfabriek, die op die plaats aan de St. Domusstraat was gevestigd. We beschrijven daar mee de situatie van vóór 1890. Want omstreeks die tijd werd de meekrap- fabriek, die eigendom was van de he ren Norten en Luckerhof, overgeno men door de heer K. Huson te Zierik zee. Deze gegevens worden verstrekt door de beide dochters van de heer Huson, de dames H. M. Huson en L. H. Huson, die beiden nog in een goe de gezondheid verblijven in Huize Irene. De heer Huson was sto'omwerk- tuigkundige van beroep en vestigde in de voormalige meekrapfabriek een smederij met daarin twee smid sen (smidsvuren - red.). De schoorsteen, die nu gesloopt gaat worden, diende daarbij voor de trek en de rookafvoer. Huson was tevens door rijkswaterstaat belast met het toezicht op de verschillende werk zaamheden van deze dienst. In die hoedanigheid ontwierp hij onder an dere peilinstrumenten, waarmee de bodemgesteldheid van de verschil lende Zeeuwse wateren destijds kon den worden gepeild en in kaart ge bracht. Herstelwerkplaats De smederij van Huson werd om streeks 1917/1918 overgenomen dooi de heren Frans Timmerman en Piet Verbeek, die het bedrijf op dezelfde voet voortzetten. Mevrouw D. J. v. d. Ende-Timmerman, een dochter van Frans Timmerman, vertelt dat de smederij vanaf die tijd voornamelijk werd gebruikt als werkplaats voor het herstellen van landbouwwerk tuigen en als timmermanswerk plaats, waar komplete karrosserieën voor landbouw wagens werden ge bouwd. Tot in de jaren vijftig bleef liet be drijf op dezelfde plaats gevestigd, al volgde een zoon van de heer Timmer man zijn vader op. Zo'n dertig jaar geleden .verhuisde het bedrijf naar het industrieterrein van Zierikzee, naar de plaats waar op dit moment de Cebeco is gehuisvest. Veiligheid inbouwen Op de plaats van de vroegere sme derij is nu het pand van de woningin richting Joh. den Boer b.v. gevestigd. De heer J. M. v. d. Brand vertelt ons dat besloten is' tol afbraak van de schoorsteen om voor de bewoners van de omringende woningen een stuk veiligheid in te bouwen. ,,De schoorsteen bevindt zich volgens des kundigen in een min of meer bouw vallige toestand Je moet er niet aan denken wat er kan gebeuren als in de toekomst die pijp ooit eens zou be zwijken. Daarom ,-bben we graag besloten tot afbraak, ook al ver dwijnt daarmee c-en stukje historie van Zierikzee. Voor de veiligheid van de bewoners hebben we dal graag over." Blij Volgens de heer L. J. Zondag van de Dienst Gemeentewerken van Zie rikzee is vooral de bouwkundige toestand van de betonnen bovenrand van de schoorsteen erg slecht. „Maar ook de Vest van de schoorsteenpijp is niet zo best meer. We hebben dat kunnen konstateren met behulp van verrekijkers. Om on gelukken in het dichtbevolkte Ha venkwartier te voorkomen, is beslo ten tot de sloop. We zijn, eerlijk ge zegd, blij dat de schoorsteen ver- dw ijnt." De schoorsteen zal steen voor steen moeten worden afgebroken, omdat de mogelijkheid tot opblazen ervan in het centrum van Zierikzee beslist niet aan de orde komt. Inwoners uit Burgh-Haamstede, Renesse en Ouddorp onderscheiden MIDDELBURG - In de koorkerk te Middelburg reikte Prins Bernhard donderdagochtend aan tientallen Zeeuwse verzetsstrijders de verzetsherdenkingskruisen uit. Van Schouwen-Duiveland kregen mevrouw C. T. de Jonge-Slotboom uit Burgh-Haamstede en mevrouw H. T. Mataheroe-van Dijk uit Renesse de versierselen op gespeld. De heer B. L. Hokke uit Ouddorp mocht als eni ge inwoner van Goeree-Overflakkee de onderscheiding in ontvangst nemen. Het was de tweede keer dat Prins Bernhard in Zeeland de verzetsherdenkingskruisen uit mocht reiken. Net als de overige oud-verzetstrijders toonde zich ook mevrouw Mataheroe-van Dijk zichtbaar verguld met haar onderscheiding ,,De vorige keer, dat ik hier was, vond ik dat er veel te weinig mensen waren, omdat ik weet wat er in de oorlog in Zeeland is gebeurd", zei hij in een korte toespraak, die overigens niet volgens het protocol was. ,,Ik hoop dat ik nog een derde keer mag komen, want ik ben ervan overtuigd dat er nog meer mensen zijn, die een dergelijke onderscheiding verdie nen", aldus Prins Bernhard in de koorkerk. Mevrouw M. Vaders, zij sprak na mens het Nationaal Comité Verzets- herdenkingskruis, noemde Zijne Ko ninklijke Hoogheid, één van de grote stimulators van deze instelling. Het Nationaal Comité werd bij Konink lijk Besluit van 29 december 1980 in gesteld door Koningin Beatrix. Vol gens mevrouw Vaders wilde de Ko ningin met dit besluit haar betrok kenheid met het verzet aanhalen. ,,De mensen in het verzet begrepen al vlug dat de eerste vriendelijke toe naderingspogingen van de Duitsers valse schijn waren. Alras kwamen de eerste verzetsgroepen, alras kwamen de eerste fusillades. U heeft er ook wel eens moeite mee gehad als de Duitse troepen weer verder opruk ten, bijvoorbeeld in Afrika. Zij wil den de hele wereld veroveren. Maar dan luisterden we naar Radio Oranje en dan hoorden we het V-signaal, de V van Vrijheid, Vrede en Victorie", aldus mevrouw Vaders. Strijden voor vrede „Wij allen uit het verzet hebben een verbondenheid met elkaar. Als we nu zien wat er in deze maatschap pij om ons heen gebeurt, dan kunnen we niet gelukkig zijn. In de oorlog waren we broeders en zusters. Het deed er niet toe wat voor godsdienst of politieke voorkeur we hadden. Het strijden voor de vrede telde als het belangrijkste", vond spreekster. De schoorsteen vun de vroegere meekrapfabriek aan de St. Domusstraat, is waarschijnlijk een van de laatste, zo niet da laatste, schoorsteenpijp van Zie rikzee. Een uiterst bouwvallige staat is aft oorzaak van de noodzakelijke sloop. Advertentie van onroerende goederen in geheel z.w.-Nederland JVIEEll JS/ DE KOEPEL, Breda Roosendaal 076-222511 01650-40150 Bergen op Zoom Haamstede 01640-41900 01115-1224 Zij noemde de rivier de Schelde in de oorlog de sleutel naar Engeland. De Duitsers zagen volgens haar heel goed in dat ze in Zeeland de meest wrede maatregelen moesten nemen. Door de moeilijkheden met het water en de Duitse koncentraties achten wij het verzet in Zeeland bijzonder hoog, sprak zij. „Deze onderscheiding is een veel te laat gekomen erkenning voor wat u hebt gedaan. Na de oorlog vergat Ne derland te kijken naar de landen om bestaat uit 16 pagina's. WA> 1£6h P£ Bitr ons heen, waar de mensen uit het ver zet wél werden onderscheiden. Maat laten we wel wezen, een onderschei ding komt nooit te laat, het is een streling voor het hart. Voor nu hoop ik dat een onvoltooid verleden tijd zal worden tot een voltooid verleden tijd", aldus mevrouw Vaders. Verdrijf de tirannie De kommissaris van de Koningin, Vervolg pag. 3 Verwachting tot zaterdagavond: Perioden met zon Droog en perioden met zon; mini mumtemperatuur om het vriespunt; middagtemperatuur ongeveer 7 gra den; matige oosten wind, kracht 4. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 15 nov.: Zondag: Zonnig Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: -1 gr. Middagtemp.: 6 gr. Windkracht: oost 4 Maandag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: -1 gr. Middagtemp.: 7 gr. Windkracht: variabel 3 Dinsdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 40' Min.temp.: 3 gr. Middagtemp.: 9 gr Windkracht: west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 12 nov. Zon op 7.54, onder 16.54 Maan op 14.36, onder 23.20 13 nov. Zon op 7.55, onder 16.53 Maan op 14.57, onder 14 nov. Zon op 7.57, onder 16.51 Maan op 15.04, onder 0.29 Eerste Kwartier: 12 nov. (16.49) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 12 nov. 7.31 20.31 13 nov. 14 nov. 8.50 10.07 21.44 22.54 1.22 14.05 2.29 15.12 3.43 16.23 Doodtij: 15 november HET WEEROVERZICHT DE BILT - Zaterdag wordt het een droge, heldere, zonnige, maar nogal frisse herfstdag. Een noordoostelijke stroming voert dan koude lucht uit Skandinavië aan, waarin zo goed als geen bewolking voorkomt. Maar die geen hogere middagtemperatuur dan om en nabij de 7 graden toelaat. De noordoostelijke stroming wordt in stand gehouden door een hogedruk- gebied, dat boven Skandinavië is aangekomen. Ook voor de zondag mag men op dit weerbeeld rekenen, 's Nachts zal het plaatselijk licht vriezen. Mevrouw C T. de Jonge-Slotboom uit Burgh-Haamstede kreeg in de koor kerk de versierselen door Prins Bernhard opgespeld. ROERMOND - De afdeling Lim burg van de Unie Katholieke Bond van Ouderen die in deze provincie 34.000 leden telt en landelijk 200.000 heeft donderdag een verklaring uit gegeven waarin stelling wordt geno men tegen de akties uit protest op de korting op de ambtenarensalarissen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1