dit biedt de beeldbuis Bollen bloeiden om Parijs Gemeente moet beleid bepalen voor jeugd- en jongerenwerk Rijksrecherche onderzoekt optreden van Aardenburgs burgemeester Lockefeer Uitgekochte oesterkwekers willen weer aan de slag Dansfilm Flashdance in bioscoop Zierikzee Advies welzijnskommissie Zierikzee: „Werkloze kan vele uren vissend doorbrengen" Paus wil Hongarije bezoeken Avro's Televizier Magazine over gevolgen van akties EO gaat zelf programmablad bezorgen Openingstijden winkels rond Sinterklaas en Kerstmis Peuter dood na val van traktor Aktiegroep zet vuilniszakken bij Lubbers voor de deur ZÏERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 10 november 1983 Nr. 23420 9 ZIERIKZEE - „Het wordt hoog tjjd, dat we als gemeente eens gaan bekijken wat we over hebben voor jeugd- en jongerenwerk. Misschien komen we dan wel tot de kon- klusie, dat we er wat meer geld voor beschikbaar moeten stellen". Dat was de mening van welzjjnskommissielid mevrouw M. R. de Jong-Van Loo dinsdagavond tijdens een openbare vergadering van die welzijnskommissie. Ze zei dat naar aanleiding van hetgeen naar voren werd gebracht in de voorafgaande hoorzitting. Woordvoerder van het buurt- en klubhuiswerk van het Leger des Heils, de heer R. Prager, gaf daar te kennen, dat met de gemeentelijke subsidie van f 145.000,- zelfs nog niet volledig de salariskosten betaald kunnen worden van vijf parttime peuterleidsters en twee fulltime krachten voor het buurt en klubhuiswerk. Deze professionele krachten worden gehonoreerd volgens de C.A.O.-welzijn en dat komt neer op een bedrag van ongeveer f 200.000,-. Prager had dan ook moeite met een zinsnede in de toelichting van het kol lege bij het jaarprogramma sociaal- kulturele aktiviteiten. Daarin werd opgemerkt, dat het buurt- en klub huiswerk, van het Leger des Heils, met ingebouwd het peuterspeelzaal- werk eenderde ontvangt van het to tale subsidiebedrag, dat in deze sek- tor wordt uitgekeerd. „Een niet ter- zake doende opmerking", vond de Leger des Heils woordvoerder; „het is niet zo'n hoog bedrag als het lijkt". Voorzitter van de welzijnskommis- Minister Braks: DEN HAAG - „Het gestalte geven aan de betekenis van de sportvisserij in een periode met veel niet- werkenden geschiedt, rekening hou dend met een beperkter besteedbaar inkomen, met name door het leggen van aksenten bij het vergroten van de mogelijkheden voor de sportvisse rij in en om de direkte woonomge ving." Minister Braks van visserij voegt hieraan in antwoord op kamervra gen over zijn begroting toe dat met ,,de aanschaf van een eenvoudige hengeluitrusting geen kapitalen ge moeid zijn". ,,De bijkomende kosten lopen evenmin in de papieren." „Het mag algemeen bekend wor den verondersteld dat, behoudens onder extreme weersomstandighe den, vele uren met de hengel aan het water kunnen worden doorge bracht", aldus minister Braks. sie wethouder J. Groen zag in die zin snede niet zo'n probleem en noemde de opmerking „een terechte konklu- sie". Hij wees erop, dat de financiële zorgen voor het buurt- en klubhuis werk in eerste instantie waren ont staan door de bezuinigingen afgekon digd door het hoofdbestuur van het Leger des Heils. Geen extra ruimte Aanvankelijk werd overwogen f 70.000,- te korten op de bijdrage aan het korps in Zierikzee. Vanuit de wel zijnskommissie werd daarop aan het kollege gevraagd of er wellicht ruimte was van gemeentewege iets extra's te doen voor dat buurt- en klubhuiswerk. Volgens b. en w. was dié financiële ruimte er echter niet Wel werd voor- gesteld slechts 1% te korten op de sub sidie aan het Leger des Heils, ondanks de aanzienlijk hogere bezuinigingen die van rijkswege werden opgelegd. De heer Prager liet weten, dat niet alleen de bezuinigingen van het Le ger des Heils hoofdbestuur hadden geleid tot het huidige tekort, maar ook het besluit van de gemeente in 1981 om de subsidie aan het buurt- en klubhuiswerk te maximaliseren. Mevrouw De Jong had problemen met het feit, dat de besprekingen over het buurt- en klubhuiswerk zowel bin nen de welzijnskommissie als binnen de kommissie jeugd- en jongeren werk gevoerd worden. De voorzitter wees erop, dat het binnen de welzijns kommissie gaat om de advisering ten aanzien van de hoogte van de subsidie en dat de inhoudelijke diskussie thuis hoort in de kommissie jeugd- en jon gerenwerk. Zowel mevrouw De Jong als de heer C. Bij de Vaate was van mening, dat het inderdaad tijd wordt die inhoudelijke diskussie eens te gaan voeren. Bij de Vaate maakte eer der het voorbehoud voor het peuter speelwerk extra middelen beschikbaar te willen stellen. Hij acht dit werk van zeer veel belang en zou het graag fi- Naar gedragen tijdens bezoek aan een restaurant MIDDELBURG - De rijksrecherche zal op verzoek van de Middelburgse officier van justitie, mr. R. Daverschot en de Zeeuwse commissaris van de koningin, dr. C. Boer- tien een onderzoek instellen naar de gedragingen van burgemeester W. Lockefeer van Aardenburg tijdens een bezoek aan een restaurant in het Zeeuwsvlaamse Water landkerkje, ongeveer een maand geleden. Volgens een brief van het VVD- raadslid J. de Ridder, dient echtgeno te en de voorzitter van de D'66 raads- fraktie aan de commissaris van de koningin, zou de burgemeester zich op die bewuste avond, toen hij met enkele vrienden op stap was, hebben misdragen tegenover de exploitante van het restaurant. Bovendien zou hij de drankrekening van 280 gulden naar de gemeente hebben laten stu ren nadat die was veranderd in „drie menu's". Burgemeester Lockefeer heeft alle beschuldigingen van de hand gewe zen. De betreffende rekening waaro ver de opwinding is ontstaan is intus sen uit het gemeentehuis verdwenen en de burgemeester heeft daarop bij de officier van justitie een aanklacht ingediend tegen de briefschrijvers wegens smaad en ook heeft hij van de verdwijning van de gewraakte reke ning officieel aangifte gedaan. Problematisch Het gist al lange tijd in de Aarden- Op verzande oesterpercelen van de Yersekebank DEN HAAG - Er zijn in totaal 105 aanvragen binnengekomen van personen die op de verzande oesterperce len van de Yerseke Bank de oesterteelt nieuw leven willen inblazen. Minister Braks van landbouw en visse rij zegt dit in antwoorden op schriftelijke vragen ter voorbereiding van de behandeling van de visserijbegro ting. Alle in het verleden uitgekochte oesterkwekers, die met een af koopsom genoegen namen in de verwachting dat zij brodeloos zouden worden door volledige af sluiting van de Oosterschelde, is een aanvraagformulie toegezon den. Onder de aanvragers bevon den zich ook personen die niet tot die kategorie „Spijtoptanten" be horen. Binnenkort zal de direktie Zee land van Rijkswaterstaat verslag uitbrengen van een onderzoek naar de technische mogelijkheden om de verzande percelen weer nancieel losgekoppeld zien van het buurt- en klubhuiswerk. Geen antwoord De heer J. J. Geleijnse kreeg geen antwoord op zijn vraag aan de woord voerder van het Leger des Heils welke bedragen het hoofdbestuur thans be reid is beschikbaar te stellen. De heer Prager toonde zich niet gelukkig met de afwachtende houding van de ge meente en verwees in dit verband weer naar de maximalisatie van de gemeen telijke subsidie. „Het zal de gemeente een worst zijn hoe wij ons werk moe ten doen met dat maximale bedrag", aldus Prager. Ook hij drong aan op een duidelijk beleid in dezen van de zijde van de gemeente. Kommissielid de heer A M. P. van der Schelde drong aan op gegevens van het Leger des Heils wat de kon- krete gevolgen zouden zijn van hand having van het huidige subsiebedrag van de gemeente. Ook de heer Geleijnse deed die op roep en zei moeite te hebben met het feit, dat de heer Prager nu geen me dedeling wilde doen over de toezeg gingen van het Leger des Heils hoofd bestuur. Tot slot kwam de welzijnskommis sie tot het advies de bijdrage aan het buurt- en klubhuiswerk, met inge bouwd peuterspeelzaalwerk van f 145.000,- te handhaven. Na een in houdelijke diskussie binnen de kom missie Jeugd- en Jongerenwerk zou dan alsnog geadviseerd kunnen wor den extra middelen beschikbaar te stellen. LEEUWARDEN - Ruim duizend ambtenaren van provincie, gemeente en PTT hebben woensdag in Leeu warden gedemonstreerd in een de monstratieve optocht trokken zij door de Friese hoofdstad langs de kantoren van giro, rijksinstellingen, provinciehuis en stadhuis. BOEDAPEST - Hongarije wordt, na Polen, misschien het tweede Oost- europese land waaraan paus Johan nes Paulus II een officieel bezoek zal brengen. Naar woensdag in welingelichte Hongaarse 'katholieke kringen werd vernomen, gaat de paus in 1985 naar Hongarije ter gelegenheid van de 300ste verjaardag van de bevrijding van Hongarije van de Turkse over heersing. De primaat van de Hongaarse kerk, kardinaal Laszlo Lekai, heeft, naar nu werd vernomen, de paus al enige tijd geleden uitgenodigd. De paus zou de uitnodiging hebben aangenomen. burgse gemeenschap. Grote onenig heid tussen enkele frakties in de ge meenteraad en de burgemeester ma ken de verhoudingen in deze kleine Zeeuwsvlaamse gemeenschap zeer problematisch. De Middelburgse of ficier van justitie heeft dan ook na overleg met de procureur-generaal in Den Haag, mr. A. Heyder, besloten het onderzoek in deze zaak bij wijze van uitzondering niet aan de plaatse lijke politie maar aan de rijksrecher che op te dragen. Volgens mr. Daverschot zullen tij dens dat onderzoek ook de klachten worden onderzocht die enkele raads- frakties de afgelopen tijd bij de com missaris van de koningin in Zeeland over de burgemeester hebben inge diend. Over die klachten is ook al overleg gepleegd met minister Riet kerk van binnenlandse zaken. Mr. Daverschot verwacht dat het onder zoek enkele weken in beslag zal ne men. bruikbaar te maken en van de daarmee gemoeide kosten. Daar na is het woord aan het Rijkstinstuut voor Visserij On derzoek (RIVO) dat advies zal uit brengen over de resterende moge lijkheden voor een oesterkuituur op de Yerseke Bank. DEN HAAG - Het ziekteverzuim percentage over het derde kwartaal van 1983 is in vergelijking met het derde kwartaal 1982 gedaald b(j mannen van 6,9 naar 6,3 en bij de vrouwen van 9,1 naar 8,0. Dat hebben bet Centraal Bureau voor de Statis tiek en het Nederlands Instituut voor Praeventieve Gezondheidszorg TNO dinsdag bekend gemaakt HILVERSUM - AVRO's Televizier Magazine is donderdagavond (Neder land 1, 22.05-22.45 uur) grotendeels gewijd aan de diverse ambtenarenak- ties. Vooral de gevolgen ervan voor de burger en het bedrijfsleven zullen on der de loep worden genomen. HILVERSUM - De Evangelische Omroep gaat in verband met de post staking zelf de bezorging van zijn programmablad ter hand nemen. Wanneer woensdag de oplage van ruim 100.000 stuks van de persen is gerold, laat de EO deze bij 800 corres pondenten in het gehele land per vrachtauto thuis bezorgen. Die zullen er dan voor zorgen dat de abonnees op tijd hun blad in de bus krijgen. DEN HAAG - In verband met de feestdagen gelden voor winkels, straathandel, markthandel en han del te water vrijstellingen van de Winkelsluitingswet, aldus dinsdag het ministerie van ekonomische za ken. Hierdoor mogen winkels geopend zijn op: Maandag 28 november, in elk geval van 18.00 tot 21.00 uur en daarvoor als gebruikelijk. Dinsdag 29 november tot en met vrijdag 29 november, tot 21.00 uur. Zaterdag 3 december tot 17.00 uur. Maandag 5 december tot 18.00 uur. Woensdag 21 december tot en met vrijdag 23 december tot 21.00 uur. Zaterdag 24 december tot 17.00 uur. Dinsdag 27 december tot en met vrijdag 30 december tot 18.00 uur. Zaterdag31 december tot 17.00 uur. Deze vrijstellingen geldén ongeacht de openstellingsuren vermeld op het gewaarmerkte aankondigingsformu lier, dat (buiten) zichtbaar voor het publiek in de winkel moet hangen, aldus ekonomische zaken. Z1JPE - De 2,5 jaar oude Anna Ber- bee uit Anna Paulowna is dinsdag door een ongeval op de Korte Belk- merweg in Zijpe om het leven geko men. Het meisje viel van een door haar vader bestuurde traktor en kwam te recht onder de wielen van een aan hangwagen. Zij was op slag dood, al dus de rijkspolitie. De uren kropen voorbij, ze was haar draai kwijt geraakt, kon niet meer genieten door de vele tobberij en. Was ze er maar niet aan begonnen dat adres op te zoeken, dan had ze geen medelijden met die arme moe der gehad, dan had ze aan Claudette kunnen denken als aan een lichte kooi. Het was eenvoudiger als je wist, dat je man met een meisje van vrolijkheid een slippertje maakte, dan met een jonge vrouw die zo'n goede opvoeding had genoten. Want al had Henk telkens beweerd, dat Claudette helemaal niet in de termen viel om als slet aangezien te worden, tot nu toe was Nita overtuigd ge weest, dat ze uit een lichtzinnig mi lieu moest komen. Al vroeg in de avond kleedde Nita zich keurig aan, ze vijlde haar nagels bij en zette het vlotte hoedje met zorg op het kapsel, dat nog altijd goed in de slag bleef zitten. Voldaan keek ze in de spiegel, ze diende ten slotte haar natie, door in den vreemde be hoorlijk voor de dag te komen. In die tijd was Claudette's moeder druk bezig in har keukentje met het eenvoudige etentje, waarvan zij toch veel werk maakte. Ze was nu vast overtuigd, dat haar gast niemand an ders kon zijn dan Nita Huisman en ze streek nu en dan een traan weg, die haar make-up lelijk bedierf. Me vrouw Huisman moest een goede in druk meenemen van haar huis, ze mocht niet in de waan verkeren, dat Claudette verkeerd was opgevoed. De kleine bezige handen beefden nu en dan, de moederlijke gedachten waren meer bij de dochter dan bij de potten en pannen. Pijn deed het als zij dacht aan de brieven van Claudet te, die zich nu geheel en al scheen te hebben ingericht om de minnaar te ontvangen zonder zich gecompromit teerd te voelen door die lieve familie Vrijdag 11 november Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.30 uur Schooltelevisie 16.00 uur Dag huis, dag tuin, dag opbergschuur 16.15 uurToppop. Muziekprogramma. 17.00 uur Dammen 18.25 uur Teleac 18.25 uur Beifi en Lillibit 19.20 uur Ik woon in Engeland 20.00 uur Journaal 20.28 uur De 1 2 3 show. Groot show programma met Rudi Carrell als pre sentator. 21.45 uur De alles is anders show. Praatprogramma van Aad v. d. HeuveL 23.35 uur Journaal 23.40 uur De krimpende man. In dit verhaal maakt Scott Carey met zijn vrouw een boottochtje. Terwijl zijn vrouw beneden in het ruim bezig is wordt Scott overvallen door een don kere mistwolk. Na enige tijd begint hij mager te worden en te verschrompe- ZIERIKZEE - In bioscoop de Con certzaal te Zierikzee draait zaterdag 12 en zondag 13 november de dans film Flashdance. De hoofdrol wordt vertolkt door Jennifer Beals. Uit de ze film komt de hit Flashdance-What a feeling, gezongen door Irene Cara, één van de sterren uit Fame. Alexandra, Alex genoemd is beze ten van dansen', 's Middags treedt ze op in een go-go restaurant, waar de mensen hun hamburgers verorberen, starend naar de disco-danseressen. Ze woont in een voormalig pakhuis, waarin ze de ruimte heeft om te dan sen en haar door niemand bespiede bewondering voor het klassieke bal let te uiten. Auditie Haar vriéndin Hanna spoort haar aan een auditie aan te vragen bij de balletakademie om toegelaten te worden tot de opleiding. Op een mid dag komt de direkteur van het lasbe- drijf lunchen, waar Alex part-time waar ze eerst woonde. Want nu ze van aangezicht tot aangezicht had ge zeten met mevrouw Huisman, wist ze heel zeker, dat voor haar enig kind geen gelukkig huwelijk was wegge legd. Henk liet deze vrouw, die de moeder was van zijn jongens, nooit in de steek, hoewel zij door haar doortastendheid blijk gaf haar posi tie zo eerlijk mogelijk te bekijken. Terwijl Nita in een bloemenwinkel met zorg iets uitzocht om haar lieve gastvrouw te verrassen, werkte ma- damme Besangon de sporen van ver driet weg uit haar gezicht. Ze koos een zwartzijden japon uit om aan ta fel te dragen, wetende, dat ze daar mee de indruk van distictie zou scheppen bij haar gast. Na de vele donkere trappen, was de gezellige huiskamer een openbaring voor Nita. Nu ze geheel en al in het avontuur zat, voelde ze zich ook be ter opgewassen tegen onverhoopte moeilijkheden, comedie spelen zat niet in haar karakter. Als ze echter maar vast hield aan het plan dat ze gemaakt had, moest het een aardige en leerzame avond worden. Ze druk te de kleine hand en terwijl ze de bloemen aanbood, zei ze licht blo zend: „Ik vergat nog steeds mij voor te stellen, ik ben mevrouw Smit Madame Besangon speelde haar rol belangrijk beter, ze had in haar leven ook heel wat meer moeilijke situa ties moeten verwerken. „Wat leuk, Smit zo'n echte Hol landse naam, ik kende er vroeger wel drie die Smit heetten. Ga nu eens lek ker in dat hoekje zitten. Rookt u?" Nita liet zich bemoederen en toen de gastvrouw zich even terugtrok om naar het eten te kijken, bleefde zij als in een flits Henks entree in deze ka mer. In dat hotel was het voor hem natuurlijk eenzaam geweest, hoe moest hij zich vastgehaakt hebben len. De oorzaak is dat hij in aanraking is gekomen met radio aktieve lucht Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voordoven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Kanaal 13 19.40 uur Spop. Muziekprogramma voor de jeugd. 20.30 uur Agatha Christie. Doris Evans wordt verdacht van moord op kapitein Sessie. Zij is verdacht snel na de moord op een trein gestapt Toch is Tuppence niet overtuigd dat de ver denking op waarheid berust 21.20 uur Rondom tien. Thema pro gramma Dit keer staan eeneiige twee lingen in het middelpunt 22.30 uur Journaal 22.45 uur De Russen onder ons. Uit zending van het IKON. 23.20 uur Nieuws voor doven werkt. Hij gebruikt zijn invloed om de auditie tot stand te brengen. De voorstelling op zaterdag begint om 19.00 uur en de voorstelling op zon dag begint om 20.00 uur. ROTTERDAM - Dertig leden van de aktiegroep „Rotterdams initiatief lot breed verzet" hebben woensdag een vrachtautolading vuilniszakken voor het huis van minister-president Lubbers in Rotterdam-Kralingen neergezet. De aktiegroep, waarin uitkerings gerechtigden, studenten en ambtena ren verenigd zijn, wil hiermee pro testeren tegen de voorgenomen kor ting van 3 procent op uitkeringen en a m b t ena rensa la ri ssen aan de gezelligheid hier. Die twee vrouwen hadden hem natuurlijk stierlijk verwend, Claudette had hem vast gekust als haar moeder in de keuken was. En madame Besangon was gelukkig geweest, om dat haar dochter zo verrukt was van haar verovering. De schaduw van dat geluksgevoel was natuurlijk pas la ter gekomen, toen Henk vertelde dat hij getrouwd was en drie jongens had De bedrijvigheid van de gastvrouw was achter de rug, gezellig zaten ze aan de tafel en lieten de heerlijke maaltijd goed smaken. Nita liet haar blik over het goede figuur van haar gastvrouw glijden en zei waarde rend, dat ze vond, dat de japon zo keurig afkleedde. En ook, dat mada me er zonder hoedje zo heel anders uitzag, het grijze haar was dik en smaakvol gekapt. Niemand zou op de gedachte komen, dat madame van huis uit een Hollandse was. Na de maaltijd vielen alle remmen weg, de gastvrouw vertelde over haar jeugd in Amsterdam, de moei lijkheden in Parijs en ten slotte over haar enig kind, dat zij vanaf de ge boorte met zorgen had omringd en nu van haar was weggegaan om een ge trouwde man te volgen. Terwijl Nita in haar koffie roerde, was het net als of haar hart een moment op hield te kloppen. Ze durfde haar kopje niet naar de lippen te brengen, wetende, dat haar hand hevig zou beven, zodat ze zichzelf zou verraden. Wat schuw keek ze naar het gezicht van de ver drietige moeder, doch deze speelde prachtig comedie en staarde naar de foto van Claudette, toen deze mis schien zes jaar was. Nita volgde haar blik en vond woorden van sympa thie. (wordt vervolgd) 80 door NEL SCHUTTEVAÊR-VELTHUYS Vrijdag 11 november, 19.10 uur, Nederland 2: „Kanaal 13 Pim en Door in hun studio, klaar voor een interview met Frank Boeijen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 9