Uitstoot van SO-2 zal onverantwoord toenemen streeknieuws berichten Kursus vrijwillig landschapsbeheer Jaarvergadering bij Schouwse Poeletjes ERIC DE NOORMAN 7 Verplaatsing bedrijf in Breskens Verkeerde indruk Hoorzitting bewoners van Schipperslaan Politiedwang bij CVI opgeschort I SLACHTMAEND Da zie je noe nie mi, mar op ouvvejaerse kelenders stong dat onder November in dat was 't ok!! De ménsen adde't toen nie zö brêêd, dus iewe ze mè knienen in 'n vèrke, dan adde ze's winters vleis. 't Brocht een beetje raor luchtje mee, vee vliegen in de zomer in vee wèrrek om pooters te koken of ander voer, wat nie zö diere was. 't Schoonmaeken van zö'n kot was ók een vuul klusje, mar affijn, ze wiste nie beter. In November kwam de slachter, stak 't vèrke dóód in schroeide z'n vei schöön in glad. Der wier 'n stravven borrel gedronken in dan snee 'n 't vèrke, angend an een ladder persies middendeu. Dan begon 't kleine wèrrek in as 't aevend wier, was aoles an de kant in 't vleis in de tonne. Vee Ollanders woond' ier toen nog nie. mar op een dag kwam der in een leeg uusje een kunsschilder- fermielje wone, die der schulden in OHand ontvlucht waere. Ze waere gauw gewend ier in die kunstartiest zat vol zotte vertèlsels. Der kwam a gauw vee volk over den durpel, want lache kojje daer! Lekker ete deje ze ok graeg Die artiest keek dat mit aol die vèrkes es "an in docht: dat is ök wè wat vor ons. Bie z'n uusje was toch a een kot in op een dag zatter een mööie bigge in. Dat was vö dat stadsvolk een aordeg verzètje, zo'n rossig bêêsje. Tien keer op een dag liep ze nae 't kot mit een kosje brööd, met aerpelschèllen, dan mit dat in dan mit dat. Die keu von dat best aordeg, die stong a missen pööten tegen den eining, assen de deure öör- de. In de vrouwe over z'n rugge vrieve in praete te gen z'n, Dikkie voor in Dikkie nae. Ja, ja, zö adde ze dat bêêst genoemd, 't was om je dood te lachen, een vèrke mit een naem, da kende z'ier nog nie! Ma ja, de slachttied kwam dichtebie in ze konne Dikkie toch nie an zö'n slachter uutlevere De vrouwe lag ter 's nachts van wakker in kreeg gin eten mi deu der kele. De kunstschilder moster wat an doe, die wou wè es an de kotelètjes beginnen, want vee geld waster nie. Ie gieng es praete mit aol z'n vrienden. Da kwam gauw vö mekander. Den ou wen Jewannes, je weet wè, mit die grööte zwarten ond, die ad een stikje grond buute, dae wou nog gêên broeneekel op groeie. Der stong allèêneg een ouwe schure op, die van ellende in mekaore gestuukt was. Noe begonne deu dat gesprek aol die venters der brandbaere rotzoo weken achter mekaore op dat veldje te gööien Ouwe metrassen, een kepotte keukenteafel, lege döözen, affijn, 't wier een zootje van belang! Nèt vö dasse van 't gemeenteuus zouwe vraege, wat dat noe most, kwamme de kinders sae- vens om een uur of zevene nae binnen gevloge datter brand was op 't veldje van Jewannes. Mènsenlieve, zö'n mööien brand waster in gin jae- ren geweest! Aoles wat bewege kon, gieng kieke. Gin méns mork datter een arde schrêêw achter dè schure van de slachter vandaen kwam. Toen 't vier uut was, gienge ze tevreje naer uus. Ma d'n aoeren ochend miste de vrouwe Dikkie in z'n kot. Der vent lag nog in z'n nist. Die begon ard te lachen, zie brulde snot in kwiel netuurlek. Zès we ken eisse gêên woord tegen z'n gezeidDer was êêl de winter goed vleis in uus, ma een bigge ze nooit mï gekocht Tot een aore keer ma wï. JAOKOB Vereniging Milieuhygiëne Zeeland over nieuwe hydrocracker Total in Vlissingen-Oost: VLISSINGEN - Door de nieuw te bouwen hydrokraker van Total in Vlissingen-Oost, waarmee een investering gemoeid is van rond de een miljard gulden, zal de zwa- veluitstoot in dat gebied onaanvaardbaar toenemen. Dat schrijft de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland in haar be zwaarschrift aan gedeputeerde staten van Zeeland tegen het verlenen van een volledige hinderwetvergunning voor de bouw van een „Hydrocracker" bij de bestaande raffinaderij in Vlissingen-Oost. In 1983 veroorzaakten de olieraffi naderijen in Nederland een gezamen lijke uitstoot van 165.000 ton zwavel- dioxyde, en namen daarmee een der de deel van de totale SO-2 uitstoot in Nederland voor hun rekening. Het aandeel van Total in de landelijke uitworp van SO-2 zal door de geplan de uitbreiding stijgen van zes tot 11,5 MIDDELBURG - Gedeputeerde staten van Zeeland hebben de ge meente Oostburg een bijdrage van f 238.685,- toegekend in de kosten van verplaatsing van Cruson Coatings BV in Breskens. Aan de bijdrage zijn enkele voor waarden verbonden. Zo moet de gemeente er voor zorgen dat het bedrijf in zijn geheel wordt ver plaatst naar het industrieterrein Del- tahoek in Breskens. Op die plaats moet het bedrijf beschikken over de beno digde milieu-vergunningen. Eenderde voorwaarde voor de provinciale bij drage is dat op het huidige komplex aan de Westlandstraat geen aktivitei- ten meer plaatsvinden die hinder voor het milieu opleveren. Tenslotte moet de gemeente zo spoedig mogelijk de bodemverontreiniging op het oude Cruson-terrein aanpakken en een plan maken waarin aan het huidige terrein een nieuwe bestemming wordt gege ven. ZIERIKZEE - In de Zierikzee- sche Nieuwsbode van vrijdag 28 oktober 1983 is op pagina 6 een verslag opgenomen van de leden vergadering van de voetbalvere niging Zierikzee, welke gehouden werd op dinsdag 25 oktober 1983. Op de voorpagina van deze Nieuwsbode staat een verwijzing naar dit artikel: zowel deze ver wijzing als de kop boven het arti kel wekken de indruk dat het bestuur van de voetbalvereniging Zierikzee niet bereid is om een kontributieverhoging door te voe ren teneinde tegemoet te kunnen komen aan de kosten voor de ak kommodatie op het nieuwe sport park aan de Lange Blokweg. Dat is evenwel niet juist. Zoals in het verslag wordt ge meld, heeft het bestuur van deze voetbalvereniging niet de bedoe ling om wéér lot een kontributie verhoging over te gaan, omdat de kontributie met het oog op de kosten voor ingebruikname van het nieuwe sportpark reeds op de voorlaatste ledenvergadering was verhoogd. M. Kaat procent, ofwel van 10.400 ton naar 18.800 ton per jaar. Verder wordt ook de emissie van stikstofoxyden verhoogd met 800 ton tot 2560 ton per jaar en de uitstoot van stof met 320 ton per jaar tot 610 ton per jaar. Een dergelijke toene ming van de luchtverontreiniging in Zeeland is in strijd met de doelstel lingen uit de milieuhygiënische nota Zeeland 1980, zegt de VMZ in haar be zwaarschrift aan gs. Geen 100 geëist Gs van Zeeland hebben van Total geen 100 procent rookgasontzwave ling geëist omdat ook in de vergun ning voor de bouw van de nieuwe ko lencentrale van de NV PZEM te Bor- sele slechts wordt voorzien in een rookgasontzwaveling van 50 procent. Bruinisse: BRUINISSE - Het gemeentebe stuur van Bruinisse heeft besloten een bijeenkomst te beleggen met de bewoners van de Schipperlaan, om de verkeersproblematiek in deze straat te bespreken. De verkeersaf wikkeling verloopt allesbehalve naar wens en moet naar de mening van het kollege nader worden bestudeerd. Het kollege denkt aan de volgende verkeersmaatregelen: het opheffen van het éénrichtingsverkeer in de Prin ses Marijkestraat, met de aanleg van een keerpunt aan het einde van de straat en het instellen van een daarop aansluitend éénrichtingsverkeer in de Schipperslaan richting kern. In de Schipperslaan zouden vervolgens om de vijftien meter in de rand van trottoir hard-houten paaltjes worden geplaatst, zodat men niet meer over de trottoirs kan rijden, een en ander eventueel in kombinatie met de eerst genoemde maatregeL Een andere overweging is de eerstgenoemde maatregel zodanig, dat alleen luxe auto's in de straat kun nen komen en het vrachtverkeer wordt geweerd. Voor het afvoeren van huis vuil zullen de bewoners dan naar het eind of begin van de straat moeten met hun vuilniszakken. De hoorzitting wordt gehouden op woensdag30 november in hetgemeen- tehuis, aanvang 19.30 uur. DEN HAAG - In verband met de feestdagen gelden voor winkels, straathandel, markthandcl en han del te water vrijstellingen van de Winkelsluitingswet, aldus dinsdag het ministerie van ekonomische za ken. HILVERSUM - De Evangelische Omroep gaat in verband met de post staking zelf de bezorging van zijn programmablad ter hand nemen. KERKWERVE - Maandagavond 7 november werd de jaarlijkse ouderavond gehouden voor de ouders van de peuters van de peuterspeelzaal aan het Wervepad. Mevrouw A. M. Klompe kon zo'n twintig belangstellende ouders welkom heten. Daarnaast was er een woord van welkom voor beide kleuter leidsters en mevrouw Adriaanse, de wijkverpleegster. BOEDAPEST - Hongarije wordt, na Polen, misschien het tweede Oost- europese land waaraan paus Johan nes Paulus II een officieel bezoek zal brengen. Na de lezing van de notulen deed de voorzitster enkele mededelingen. Al lereerst maakte ze gewag van het feit dat peuterjuf Rian Quant na twee maanden alweer was vertrokken we gens benoeming aan de kleuterschool in Ooltgensplaat Inmiddels is een op volgster gevonden in de persoon van mevrouw Zeijler uit Nieuwerkerk, die volgende week aan de slag zal gaan. Niet rooskleurig Tot nu toe zijn er dus twee leidsters aan de peuterspeelzaal verbonden maar de voorzitster was bang dat daar In de hinderwet van Total moet vol gens de VMZ op zijn minst worden vastgelegd dat in de rookgasontzwa velingsinstallatie bij Total een uit breidingsmogelijkheid wordt inge bouwd die een 100 procent rookgas- ontzwaveling in een later .stadium wel mogelijk maakt. De VMZ draagt in haar bezwaarschrift oplossingen aan die de uitstoot van zwaveldioxy- de, stikstofoxyde en stof aanzienlijk kunnen beperken. MIDDELBURG - Gedeputeerde staten van Zeeland hebben mr. C. M. B. Diepenhorst, advocaat van de Centrale Vuilverwerkende Industrie in Terneuzen, bericht dat in beginsel de vorige week aangezegde politie dwang opschorten totdat zij op het door hem ingediende bezwaarschrift hebben beslist Gs gaan er hierbij vanuit dat de CVI tot dat tijdstip geen verbrandingsslak ken of andere afvalstoffen aksepteert en stort of opslaat Vorige week hadden gs de CVI op straffe van politiedwang aangezegd geen slakken meet te aksepteren op enkele percelen in de dekkerspolder (Sas van Gent) en de al aangevoerde afvalstoffen binnen twee weken te ver wijderen. De slakken waren afkomstig van de verbrandingsinstallatie van Ge- vudo in Dordrecht en waren in op dracht van Zegwaard BV aangevoerd. Mr. Diepenhorst heeft namens de CVI tegen deze aanzegging bezwaar ge maakt; de bezwaren zijn nog niet toe gelicht Verder heeft hij aangekondigd dat de voorzitter van de afdeling recht spraak van de Raad van State om schorsing van de beschikking van gs zal worden gevraagd. Als op dit schor- singsverzoek eerder wordt beslist dan op het bezwaarschrift zullen gs zich op basis van de uitspraak van de voorzit ter van de afdeling rechtspraak nader heradem MONTEVIDEO - Ongeveer 3.000 Uruguayaanse demonstranten die betoogden voor een terugkeer naar de demokratie zijn woensdagavond in Montevideo slaags geraakt met de oproerpolitie. OUWERKERK Verkoping goederen Welfare-werk De afdeling Welfare-werk van het Rode Kruis houdt op dinsdag 15 no vember een verkoping van zelfge maakte goederen in het dorpshuis. De verkoping wordt gehouden van 14.00 uur tot 16.00 uur. SIRJANSLAND Vergadering Reformatorisch Contact Het Reformatorisch Contact Or gaan vergadert donderdag 17 novem ber in het verenigingsgebouw in Sir- jansland. Spreker deze avond is ds. Quist, Ned. Hervormd predikant in Middelharnis, over het onderwerp ,,De boodschap van de profeten". De vergadering begint om 19.45 uur. DEN HAAG - Het ziekteverzuim percentage over het derde kwartaal van 1983 is in vergelijking met het derde kwartaal 1982 gedaald bij mannen van 6,9 naar 6,3 en bij de vrouwen van 9,1 naar 8,0. Dathebben het Centraal Bureau voor de Statis tiek en het Nederlands Instituut voor.. Praeventieve Gezondheidszorg TNO - dinsdag bekend gema&kjt, LEEUWARDEN - Ruim duizend ambtenaren van provincie, gemeente en PTT hebben woensdag in Leeu warden gedemonstreerd in een de monstratieve optocht trokken zij door de Friese hoofdstad langs de kantoren van giro, rijksinstellingen, provinciehuis en stadhuis. in de toekomst wellicht verandering in zal komen omdat de financiële situatie niet zo rooskleurig is. Toch zal aktie worden ondernomen om de kas te spekken. Waarschijnlijk nog in november wordteen oliebolien- aktie op touw gezet en in het volgend voorjaar wil men een kledingbeurs organiseren. Bovendien zal het school geld worden verhoogd tot f 32,50 per maand. Mevrouw der Weduwen-Bos, de penningmeesteresse, bracht verslag uit over de financiën. Nieuw in het peuterbestuur werd gekozen de da mes Van Cleef en Krabbe. De aftre dende bestuursleden, mevrouw Vier gever en mevrouw Van Ijsseldijk, zul len met een plant worden verblijd. Juf Ina Clement haalde de hoogtepunten uit het afgelopen schooljaar (van de „Schouwse Poeletjes") nog eens bo ven tafeL Zij en juf Quant werden eveneens bedacht met een bloemen hulde vooralle verrichte werkzaamhe den. Na de rondvraag die géén vragen opleverde werd gepauzeerd. Er werd een kleine verloting gehouden die ruim honderd gulden opbracht Na de pauze vertelde mevrouw Boot-Man- golt over het jeugd Rode Kruis en over E.H.B.O. bij kinderen. De ouders stel den allerlei vragen over „Wat te doen bij kleine ongelukjes?". Rond half elf kon de ouderavond worden besloten, en mocht ieder een kersverse peuter krant meenemen. Moordrecht, 3-11 40 west Hoek van Holland naar New York Nedlloyd Amersfoort, 8-11 van Yoko hama naar Nagoya Nedlloyd Houtman, 8-11 van Pos naar Port Said Nedlloyd Rotterdam, 7-11 35 zuidoost Almeria naar Port Said Nedlloyd Tasman, 8-11 100 west Al giers naar Jeddah GOES - De Stichting Landschap verzorging Zeeland organiseert in sa menwerking met de Werkgroep van Kampstafleden en de consulent mi lieu educatie in Zeeland in het voor jaar van 1984 een kursus vrijwillig natuur en landschapsbeheer. Er is op dit gebied in Zeeland nog veel te doen. Wilgen moeten geknot, riet moet worden gemaaid, drinkput ten moeten worden schoongemaakt. Dat werk wordt nu ook al gedaan door vrijwilligers van vogelwachten, tijdens weekenden en werkdagen van de Werkgroep van Kampstafle den van het Instituut Voor Natuurbe schermingseducatie, en door wil- genknotgroepen, die het overigens niet alleen bij wilgen houden. Voor mensen die al in dergelijke groepen aktief zijn en voor hen die graag aktief willen worden, hoe meer hoe liever, is deze kursus bestemd. Er is immers meer te doen dan er nu gebeurt. Er is behoefte aan meer menskracht. Landschap In de kursus wordt ruime aandacht Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te'Delft-W. Chr. Hovius, Apeldoorn ^Buitengewone wijkge- meente). Bedankt voor Zoetermeer: G. C. de Jonge te Middelharnis.. Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor Dordrecht: A. Moer kerken te Nieuw-Beijerland. geschonken aan kleine landschapse lementen zoals knotwilgen, rietlan den, meidoornheggen, drinkputten etc. Daarnaast maken gereedschaps- instruktie en organisatie van werk dagen deel uit van het kursuspro- gramma. De kursus vindt plaats op 5 zater dagen in de periode maart-mei 1984. In principe wordt 1 kursus voor de gehele provincie georganiseerd, bij voldoende belangstelling bestaat de mogelijkheid om in meerdere regio's deze kursus te organiseren. De hele kursus is overigens een praktijkgerichte leergang; het pro gramma is opgezet dat theorie en praktijk elkaar afwisselen. Een kur- susmap wordt aan de deelnemers uit gereikt. Wanneer de kursus in mei 1984 is afgesloten kunnen de deelnemers lei ding geven aan aktiviteiten op het gebied van vrijwillig natuur- en landschapsbeheer. Men kan zich hier voor aanmelden bij: Stichting Land schapverzorging Zeeland, Grote Markt 28, Goes, 01100-30936. beursbericht Markt Goes van dinsdag 8 november 1983 Granen, zaden en peulvruchten Alle prijzen boerenschoon, franke leveringsplaats en per 100 kg. Tarwe, basis 16 52,50 - 53,00; tarwe, basis 16 uit eigen opslag, 53,75; brouwgerst. basis 16 f/>62,00 - 63,00; voergerst, basis 16 48,00 - 49,50; haver 48,50 - 51.00; erw ten, kleine groene 78,00 - 84,00; ca- pucijners 100,00 - 112,00; schok kers 95,00 - 100,00; bruine bonen, vrij van grond en halve bonen, 170,00 - 175,00; blauwmaanzaad, geschoond en droog, 370,00 -ƒ 415,00; karwij, boerenschoon 247,50 - 272,50; karwij, prima doorsneekwalitei! 287,50. Exklu- sief b.t.w. Aardappelen Bintje, veldsgewas, direkte leve ring, op auto geleverd 33 cent - 41 cent per kg. Bintje, 0 mm opwaarts, binnenlandse kwaliteitseisen 38 cent - 44 cent per kg. Voeraardappelen 11 cent per kg. Exklusief b.t.w. Notering Rotterdamse Beurs d.d. 7 november 1983: Bintje, 35-50 mm. 35,00 - 36.00 per 100 kg; Bintje 50 mm opwaarts 58,00 - 60.00 per kg. Exklusief b.t.w. Uien Direkte levering, op auto geleverd, 37 cent - 50 cent per kg. Exklusief b.t.w. Vlas Ongerepeld, op auto geleverd, 45 cent - 75 cent per kg. Exklusief b.t .w Hooi en stro Alles per 1000 kg: Weidehooi, le snede, 275,— - 310,— v.eidehooi, 2e snede, 230,260,— dijkhooi f 230,— - 260,— lucernehooi 325.- - 350,-Veldbeemd 200.- - 225,— Roodzwenk 140,— 150,— Rietzwenk 175,200,— Engels raaigras 195,210,- Ita liaans raaigras 160,170,- tar- westro 65,— - 80,- gerstestro 140,— -ƒ 165,—erwtenstro 150,- - 170, schokkerstro 120,- 130,— bruine bonenstro 120,- - 130.- Exklusief b.t.w. De Eierveilingen BARNEVELD, 9-11. Coöp. Veluw- se Eierveiiing. Aanvoer 2.019.600 stuks. Stemming: vlot. Prijzen per 100 stuks: Eieren van 55-56 gram 13,75 - 14,70; 60-61 gram 15,80 - 16,00; 65-66 gram 16,60 - 17,60. Veemarkt Den Bosch DEN BOSCH, 9-11. Totaalaanvoer: 7335 stuks. Runderen 2448, graskal veren 716, vette kalveren 46, nuchte re kalveren 2043, schapen 1271, gei ten 54, slachtvarkens 757, slachtrun- deren 1443. Prijzen per stuk: Melk- en kalf- koeien 2050 - 3150; guiste koeien 1450 - 2000; kalfvaarzen roodbont 1800 - 3050, zwartbont 1700 - 2700; klamvaarzen 1450 - 1950; guiste vaarzen 1450 - 1850; pinken 650 - 1400; graskalveren 500 - 1000; nuchtere kalveren roodbont 225 - 590zwartbont 200 - f 470; weideschapen 100 - 180; weide- lammeren 100 - 180; Holsteiner 100 - 200; vette schapen 160 - 210; vette lammeren 175 - 235. Prijzen per kilogram geslacht ge wicht: Stieren le 8,35 - 9,35, 2e 7,35 - 8,35; vaarzen le 7,65 -ƒ 7,85, 2e 6,90 - 7,65; koeien le 7,55 - 8,75, 2e 6,40 - 7,55, 3e 5,90 - 6,40; worstkoeien 5,05 - 6,30; dikbillen extra boven note ring 9,35 - 12,10; vette kalveren le 6,85 - 6,95, 2e 6,65 - 6,80, 3e 6,00 - 6,65; slachtzeugen le 2,65 - 2,80, 2e 2,50 -ƒ 2,65, 3e 2,00 - 2,50. Overzicht: Melk- en kalfkoeien: aanvoer kleiner, handel rustig, en prijzen gelijk; guiste koeien: aanvoer groter, handel lui, en prijzen lager; graskalveren: aanvoer kleiner, han del traag, en prijzen gelijk; vette kal veren: aanvoer groter, handel nor maal, en prijzen lager; nuchtere kal veren: aanvoer gelijk, handel nor maal, en prijzen gelijk; schapen en lammeren: aanvoer kleiner, handel traag en prijzen lager; slachtvee: aan voer kleiner, handel willig en prijzen hoger; slachtzeugen: aanvoer klei ner, handel normaal en prijzen ho ger. De ring van Honoria 16. Ze keren terug naar hun pad en buiten het gezicht van de vlakte buigen ze naar het oosten. De halve schemering van de dichte bos sen biedt veilige beschutting en na verloop van tijd wenden ze hun paardjes weer noord waarts. In de bescherming van verspreide boom groepjes teken zij het glooiende veld over. „We kunnen doorrijden en zijn spoor een eindje verder oppakken", fluistert Svein. Op ruime afstand van de plaats, waar het spoor van de gevangene het woud inging, rij den ze langzaam in een boog voort, maar het spoort van de vluchteling vinden ze niet. ,,Dan zit hij daar nog", mompelt Eric ver baasd. ..Terug, Svein". Ze zotten de paarden vast en sluipen voor zichtig langs de bosrand. Tot Eric zijn makker ineens een teken geeft. ,,Hij heeft zijn gebonden handen las weten te wurmen", fluister hij. „daarom is hij hier zo lang gebleven". Stilletjes slaan zc de vluchteling gade, die na een laatste blik over de vlakte, als een schim tussen de struiken verdwijnt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 7