BERICHT VAN DE PTT- Dl RECTI E AOW- of Weduwenpensioen per cheque gegarandeerd Geen sollicitatieplicht meer voor ouderen vanaf 57,5 jaar Illegaal storten van huisvuil neemt toe Vrouwen houden 24 uurs aktie tegen plaatsing kernwapens VVD akkoord met tweeverdienersbelasting Ede wil onderzoek kwaliteit zelf opgepompt drinkwater Lichte daling werkloosheid houdt aan Onder voorwaarden Minister heeft genoeg van Booy Clean Zoals bekend ondervindt de dienstverlening van de PTT - met name van de Post - ernstige hinder van de stipt heidsakties en stakingen van het bij de ambtenarenbonden aangesloten PTT-personeel. Wij bieden u daarvoor onze verontschuldigingen aan. Hoewel de PTT-directie begrip heeft voor de gevoelens van haar medewerkers, acht zij de gevolgen die deze akties voor de PTT-klanten hebben, volstrekt onaanvaardbaar. Wij stellen dan ook alles in het werk om de schade voor de gebruikers van de postale diensten zoveel mogelijk te beperken. De aktievoerende personeels leden hebben zich in elk geval bereid verklaard om medische zendingen, rouwkaarten en andere bijzondere berichten normaal te verwerken. Welke overige postverzen dingen naar welke bestemmingen op dit moment wel of niet mogelijk zijn, kan men u vertellen op het plaatse lijke postkantoor. Rest ons slechts de hoop uit te spreken met alle PTT-diensten spoedig weer volledig tot uw dienst te kunnen zijn. ptt centrale directie Meningsuiting- koninklijke familie TV-programma rond 75e verjaardag prinses Juliana Ambtenaren- centrum doet opnieuw beroep op Rietkerk TV-uitzending Nederland- Spanje Burgemeester Woensdrecht wil identiteit vredesaktivisten 5 Advertentie AMSTERDAM - Mensen die een AOW- of een weduwenpensioen per cheque ontvangen (zo'n 60.000 personen) hoeven zich geen zorgen te maken dat zij door de akties in de postbezorging hun geld niet op tijd ontvangen, zo laat de sociale verzekeringsbank, die op de uitvoering van deze wettelijke regelingen toezien, woensdag weten. De SVB en de Raden van Arbeid zullen in overleg met de plaatstelijk PTT-direkties trachten te bereiken dat de chequebezor ging doorgang vindt. Mocht men desondanks de cheque niet of niet tijdig ontvangen dan kan men telefonisch kontakt opnemen met de SVB of de Raden van Arbeid. Die zullen dan alsnog voor afhande ling zorgen, eventueel via eigen be zorging van de cheque. In de landelij ke avondbladen van donderdag start een advertentiekampagne, waarin op deze mogelijkheden wordt gewe zen. Telefoonnummers die men kan draaien zijn daarin opgenomen. Speciale afspraken Problemen met de verwerking van post voor de sociale uitkeringen heeft er overigens toe geleid dat spe ciale afspraken zijn gemaakt mde Gemeenschappelijke Administratie Kantoren, het Sociaal Fonds voor de Bouwnijverheid en de gemeentelijke sociale diensten. Volgens een woord voerder van de Abva/kabo wordt post met betrekking tot uitkeringen sinds maandag door deze instanties rechtstreeks aan voorsoorteercentra van de PTT geleverd. Personeel van deze centra heeft toegezegd deze post te zullen verwerken. Gebleken is dat als dergelijke poststukken in de grote hoop op de verdeelcentra terechtkomen, zij in de praktijk niet of moeilijk verwerkt kunen worden omdat deze post nau welijks te onderscheiden is van aller lei andere poststukken. DEN HAAG - Werklozen van 57,5 jaar en ouder zullen worden ontslagen van de plicht te solliciteren. Staatssekretaris De Graaf van sociale zaken en werkgelegenheid heeft dat de Tweede Kamer woensdag laten weten. In een brief over de Rijksgroepsregeling Werkloze Werknemers (RWW), een bij standsuitkering, zegt de staatssekretaris dat deze kategorie oudere werk nemers de enige groep is die van de sollicitatieplicht wordt ontheven. Verder kan dat alleen in individuele gevallen. Van werkloze uitkeringstrekkers mag worden verwacht dat zij zich in spannen om weer aan het werk te ko men en zo in hun bestaan te voorzien. Zouden zij van die verantwoordelijk heid worden ontslagen, dan zou dat tot een blijvend recht op arbeidsloos inko men meiden, aldus De Graaf. Wel kan DEN HAAG - De lichte daling van de werkloosheid in ons land houdt aan. Eind oktober stonden er 824.600 personen als werkloos ingeschreven bij de arbeidsbureaus, wat 2.700 min der is dan eind september. Bij man nen daalde de werkloosheid met 400, bij vrouwen met 2.300. Dat blijkt uit de dinsdag gepubliceerde voorlopige werkloosheidscijfers van het mi nisterie van sociale zaken en werkge legenheid. Het positieve saldo wordt vooral veroorzaakt door de doorzettende da ling van de werkloosheid in de bouw en een iets lichtere daling in de me taalindustrie, die zich vorige maand reeds aftekende, aldus het ministerie in een toelichting. In een aantal ande re beroepsgroepen is sprake van een verdergaande afzwakking van de stijging. Ook de voor seizoensinvloeden ge- korrigeerde werkloosheid daalde, met 300 tot 824.900. Bij de mannen was sprake van eendaling van 1.500, bij de vrouwen van een stijging met 1.200. Het aantal vakatures daalde met 400 tot 10.700. Gekorrigeerd steeg de vraag met 400 tot 11.000. in individuele gevallen soepelheid worden betracht Tydelijke ontheffing Met ingang van begin volgend jaar kan een werkloze tijdelijk ontheffing krijgen van de sollicitatieplicht voor de duur van een opleiding of scholing die noodzakelijk wordt geacht om later weer een baan te vinden. Voorts kan die ontheffing voor ten hoogste een jaar worden verleend als een werkne mer die al tenminste een jaar werk loos is, onbetaald werk verricht dat officieel voor werklozen is toegelaten. De Graaf vindt het redelijk dat bij de kontrole op de wijze waarop werk lozen aan het sollicitatieplicht vol doen niet al te strakke normen wor den gehanteerd. Hq vindt het niet wenselijk dat naar kategorieën ver schillende maatstaven voor kontrole worden gehanteerd. De staatssekretaris zal aan de uit voerende instanties van de RWW (ge meenten) binnenkort een cirkulaire over zijn beleidswijziging sturen. Proef Per 1 januari start in Groningen een experiment rond langdurig werklozen waarbij deze als zij 45 jaar of ouder zijn worden ontslagen van de plicht tot sol liciteren. Dat lijkt in strijd met de thans door De Graaf aangekondigde regeling die immers spreekt over de 57,5-ja- rigen en ouder. Volgens een woord voerder van het ministerie zullen des kundigen bekijken in hoeverre hierbij inderdaad van strijdigheid sprake is. In de begeleidingskommissie van het Groninger experiment hebben overi gens vertegenwoordigers van het rijk zitting. DEN HAAG - Gemeenten moeten kunnen bepalen dat winkels pas om 's avonds zeven uur hoeven te slui ten. De wettelijke sluitingstijd moet op weekdagen echter zes uur blijven en op zaterdag vijf uur. Dat zegt staatssekretaris Van Zeil van ekono- mische zaken in een notitie over een nieuwe opzet van de winkelsluitings wet. DEN HAAG - De VVD-fraktie in de Tweede Kamer gaat akkoord met het invoeren van de tweeverdieners-be lasting op 1 januari onder voorwaar de dat het kabinet toeziet dat er uit erlijk op 1 januari 1986 enige aspek- ten uit de huidige wet zijn weggeno men die de VVD bijzonder zwaar op de maag liggen. Het gaat daarbij om de inbreuken op de persoonlijke levenssfeer die EDE - De gemeente Ede heeft alle inwoners die beschikken over een eigen drinkwatervoorziening, opgeroepen dat water te laten onderzoeken. Uit een recent onderzoek van de Unie van Waterschappen naar de kwaliteit van het drinkwater bij partikulieren met een eigen pompinstallatie is gebleken dat het water op verschillende plaatsen een veel te hoge koncentratie nitraat be vat. Volgens een woordvoerder van de gemeente Ede is dat onder ineer een ge volg van de intensieve bemesting in het gebied tussen Ede en Lunteren. Burgemeester en wethouders heb ben de bevoegdheid het drinkwater af te keuren voor konsumptief ge bruik en inwoners daarmee te ver plichten te kiezen voor bij voorbeeld aansluiting op het waterleidingnet. Het gemeentebestuur wil daarmee echter wachten tot uit onderzoek meer bekend is. Indien nodig zullen alle partikulieren met eigen pomp- installaties verplicht worden hun water te laten onderzoeken. De ge meentewoordvoerder kon niet zeg gen hoeveel inwoners van Ede zelf voor hun drinkwater zorgen. Daar waar het zelf opgepompte drinkwater teveel nitraat bevat, zul len de bewoners volgens b. en vv. van Ede moeten zoeken naar andere mo gelijkheden om aan water te komen, bijvoorbeeld door aansluiting op het openbaar waterleidingnet of door het slaan van een diepere put. Op grond van recent onderzoek naar de kwaliteit van zelf opge pompt drinkwater heeft de distriktsgeneeskundige- en gezond heidsdienst West-Veluwe/Valleige- bied verschillende inwoners van Ede inmiddels geadviseerd dat water we gens gevaar voor gezondheid niet meer te gebruiken. ROTTERDAM - Een aantal gemeenten in het Rijnmondgebied storten als gevolg van de stiptheidsakties bij de Afvalverwerking Rijnmond, het opge haalde huisvuil op stortplaatsen in de omgeving. Volgens een woordvoerder van het aktiecentrum wordt onder andere in Maassluis, Spijkenisse, Rhoon, Poortugaal en Capelle aan den IJssel het huisvuil illegaal gestort. De aanvoer van huisvuil bij dc AVR is de afgelopen dagen teruggelopen naar 20 procent van de normale hoeveelheid. De chauffeurs moeten gemiddeld vier a vijf uur wachten tot zij hun vrachtwagens kunnen lossen. Als gevolg van de staking van de reinigingsdienst in Rotterdam begint de stad langzaam te vervuilen. Vol gens een woordvoerder van de Roteb is de vervuiling van de straten al enigszins merkbaar doordat het vuil niet meer wordt opgehaald en de straten niet worden geveegd. De situ atie is van wijk tot wijk verschillend omdat overal in de stad het vuilnis op verschillende dagen wordt opge haald. De indruk bestaat, dat de meeste mensen hun vuilniszakken nog wel binnen houden, maar hierin kan ver andering optreden naarmate de sta king langer duurt. Volgens het aktie centrum van de bonden is het eind van de staking voorlopig nog niet in zicht. Bij een aantal ziekenhuizen en bejaardentehuizen zijn inmiddels ex- tra kontainers geplaatst om het op hopende vuil in op te slaan. Bij de reinigingsposten in Rotterdam zijn door boze burgers enkele tientallen zakken met huisvuil voor de poort gezet. het huidige wetsontwerp in de visie van de VVD met zich meebrengt en om de schokeffekten die optreden als het inkomen van de minst verdienen de partner een van de in de wet vast gestelde inkomensgrenzen over schrijft. VVD-woord voerder De Grave heeft deze wensen neergelegd in een motie die hij indiende bij de behan deling in de tweede kamer van de tweeverdieners-belasting. De motie is mede ondertekend door de CDA-er Van Iersel. Tegenstemmers D'66 liet bij monde van mevrouw Groenman weten tegen het wets voorstel te zullen stemmen. Ook PPR en CPN lieten zich negatief uit. De PvdA-er Kombrink plaatste tal van kritische kanttekeningen, maar zei dat zijn fraktiezijn eindoordeel wil laten afhangen van het verloop van het debat. CDA-woordvoerder Van Iersel kwam woensdagavond nog niet aan het woord, maar uit eerder kommentaren van de CDA-fraktie is al duidelijk geworden dat ook deze regeringspartij zal instemmen met het wetsontwerp. ROTTERDAM - Minister Smit- Kroes van verkeer en waterstaat heeft genoeg van het door milieu schandalen in opspraak geraakte Rotterdamse Tankschoonmaakbe drijf Booy Clean. In een brief aan het bedrijf laat de bewindsvrouwe we ten dat zij van plan is de vergunning in te trekken en dat zij ook negatief wil beslissen op de aanvraag voor een nieuwe vergunning die het be drijf vorig jaar heeft ingediend. Het ministerie heeft dit woensdag be kend gemaakt. Smit-Kroes schrijft verder dat Booy Clean als het aan haar ligt niet meer in aanmerking komt voor deel neming in de havenontvangstinstal latie, die in de toekomst een oplos sing moet bieden voor de verwerking van afvalstromen van schepen en in stallaties in het Rijnmondgebied. Voor zo'n installatie worden onder de vleugels van de gemeente Rotter dam met het bedrijfsleven plannen ontwikkeld. De minister zegt Booy Clean aan sprakelijk te houden voor de ernstige verontreiniging van de Rotterdamse Geulhaven, omdat uit kontroles is gebleken dat het bedrijf herhaalde lijk illegaal in deze haven heeft ge loosd. De bedrijfsvoering, zo schrijft ze, geeft onvoldoende vertrouwen dat de verwerking van afvalstoffen volgens de regels kan geschieden. de directeur-generaal Drs. Ph. Leenman DEN HAAG - Minister-president Lubbers heeft kort en krachtig geantr woord op (schriftelijke) vragen van het PvdA-Kamerlid Stoffelen over de vrijheid van meningsuiting van leden van de koninklijke familie. De antr woorden namelijk zijn eenmaal neen en tweemaal ja. Bevestigend wordt antwoord gege ven op het verzoek aan Lubbers erop toe te zien dat niet door leden van kabinet twijfel gezaaid wordt (of mis verstand wordt gewekt) over stand punten van het kabinet In het ant woord wordt ontkend, als zou in het kabinet verschillend worden gedacht over de vraag of leden van de konink lijke familie dezelfde vrijheid van me ningsuiting hebben als alle andere bur gers van ons land De vragen werden gesteld naar aan leiding van het optreden van prinses Irene op de in Den Haag gehouden vredesdemonstratie op 29 oktober jongstleden en in verband daarmee de kritiek daarop van minister Smit van verkeer en waterstaat HILVERSUM - De Tros is van plan om volgend jaar in een televisiepro gramma uitgebreid aandacht te besteden aan de 75e verjaardag van prinses Juliana. Mies Bouwman zal het programma presenteren, „Voorlopig blijft de sa menwerking tussen Mies Bouwman en de Tros beperkt tot dit eenmalige projekt", aldus een mededeling van de Tros. Het programma moet de televisie kijkers een duidelijk beeld van het rijk geschakeerde leven van de voor malige koningin geven, aldus de T'-os. De omroepstichting zal daarom de kijkers binnenkort oproepen om foto's in te zenden die zij van prinses Juliana hebben gemaakt. Deze foto's moeten als leidraad voor het tv- programma dienen. Bovendien wor den de foto's verwerkt in een rond 30 april 1984 uit te geven boek, waarvan de baten naar een door de prinses te bepalen liefdadig doel zullen gaan. UTRECHT - Het ambtenarencen- trum heeft woensdag tijdens een al gemene ledenvergadering in Utrecht opnieuw een dringend beroep gedaan op minister Rietkerk om het overleg over het arbeidsvoorwaardenbeleid te hervatten. Hoewel de centrale zegt niet al te veel hoop meer te hebben op een positieve reaktie van de minister - het wetsvoorstel voor de ambtena- renkorting van 3 procent is inmid dels naar de Raad van State gestuurd - wil de bond toch proberen een esca latie van de akties te voorkomen. Het centrum zal nu een brief naar Rietkerk sturen met het verzoek het overleg te hervatten, maar dan wel op basis van gelijkwaardigheid. Vol gens een woordvoerder van de cen trale is het beroep tevens ingegeven door de verharding van de standpun ten van overheid en ambtenarencen- trales en de steeds grimmiger sfeer rond de akties, vooral van dc kant van het bedrijfsleven. Bij vliegbasis Soesterberg SOESTERBERG - Ongeveer honderd vrouwen van verschillende vredes groepen zijn woensdagmiddag kort na het middaguur begonnen aan een 24 uurs aktie bij de vliegbasis Soesterberg. De vrouwen protesteerden tegen de eventuele plaatsing van nieuwe kernwapens in ons land. Ook willen zij de vrouwen steunen die bij de Amerikaanse vliegbasis Greenham Common in Engeland eveneens een vredeskamp hebben opgeslagen. Bij de Amerikaanse ingang van de vliegbasis worden pamfletten uitge deeld die het doel van de akties ver- HILVERSUM - De NOS en de voet balbond KNVB zijn het woensdag avond eens geworden over de recht streekse uitzending van de voetbal wedstrijd Nederland-Spanje, volgen de week woensdag in Rotterdam. Dit hebben woordvoerders van NOS en KNVB meegedeeld Aanvankelijk waren problemen ge rezen over de prijs die de NOS voorde uitzending aan de KNVB moest beta len. De KNVB vroeg 2 ton, de NOS bood 1 ton. Na telefonisch overleg tus sen beide organisaties is men het eens geworden over de hoogte van het be drag. Woordvoerders van NOS en KNVB wilden niet zeggen welk be drag de NOS nu moet betalen, maar volgens de KNVB-woordvoerder heb ben „beide partijen water in de wijn gedaan". klaren. Het is de bedoeling van de vrouwen 24 uur bij de basis te blijven en steeds andere aktievormen te han teren. Die moesten donderdagmor gen om zeven uur leiden tot een blok kade van de Amerikaanse ingang. Die blokkade zou dan weer tot twaalf uur 's middags duren. Daarna werden de akties beëindigd. Kort geding Op Greenham Common is men op dit moment bezig met de voorberei ding tot plaatsing van nieuwe kern wapens. De vrouwen daar hebben een kort geding aangespannen tegen president Reagan. Voor het federale gerechtshof in New York eisen ze een verbod van het uit Amerika exporte ren van kruisraketten. Hun argu ment is dat kruisraketten aanvals wapens zijn en daardoor in strijd zijn met het internationale recht en de Amerikaanse grondwet. De akties in Soesterberg zijn mede bedoeld ter ondersteuning van dit geding. Volgens de politie van Zeist, die de akties in de gaten houdt, zal er niet tegen dc vrouwen worden opgetre den „zolang er geen grenzen w orden overschreden". Ook tegen de voorge nomen blokkade van de Amerikaan se ingang van de vliegbasis zegt dc politie niet te zullen optreden, omdat er nog genoeg andere ingangen naar de vliegbasis zijn. Ook in andere plaatsen van ons land voeren vrouwen aktie tegen nieuwe kernwapens. Onder meer bij de vliegbases in Volkel en Woens- drecht. WOENSDRECHT - Als de vredes aktivisten in het vredeskamp in Woendrecht hun identiteit niet be kendmaken wanneer de politie daar naar vraagt, kan toestemming voor hun verblijf daar in gevaar komen. Dat zegt burgemeester J. de Leeuw van die gemeente. Namens b. en w. is die bepaling vastgelegd in een brief die woensdag naar de aktivisten is gestuurd. De vredesaktivisten. die met hun ver blijf vlakbij de basis willen proteste ren tegen de eventuele plaatsing van 48 kruisraketten, zeggen, dat zij niet van plan zijn hun namen op te geven wanneer de politie daar naar vraagt. Tot nu toe hebben zij in de kontak ten naar buiten toe alleen hun voor namen bekendgemaakt. Dat gebeurt om registratie bij politie en andere instanties te voorkomen. Zij vrezen daar hinder van te ondervinden wan neer de akties rond de vliegbasis op gang komen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 5