Mist.... Sint Nicolaas-viering in Brouwershaven met veel nevenaktiviteiten Drie serieuze kandidaten voor koopwoningprojekt in Ellemeet 't Staepel'of in Renesse wordt straks driemansschool ANBO vergaderde in Brouwershaven Voor de prijs van een huurwoning Lichtpuntje integratie scholen Sinterklaas avond in Tonnenmagazijn Verkoopmiddag handwerken Welfarewerk Brouwershaven Nog maar 81 leerlingen 4 ELLEMEET - De voorzitter van de dorpsraad Elle meet, de heer D. P. A. de Graaf is optimistisch gestemd over de realisering van een aantal koopwoningen op kor te termijn in Ellemeet. Het betreft een aantal woningen van het projekt Koopwoning voor de prijs van een huurwoning", een initiatief van makelaars A. Bart en H. K. Kramer uit Krabbendijke en Kapelle. De plannen zijn erop gericht om begin volgend jaar met de bouw van honderd van deze woningen te beginnen, verdeeld over heel Zeeland. Volgens de heer De Graaf zijn er drie serieuze kandidaten voor deze zogenaamde Pluspunt-woningen in Ellemeet. Verdeeld over twee voor lichtingsbijeenkomsten hebben men sen uit Scharendijke, Renesse en El lemeet laten weten daadwerkelijke belangstelling te tonen. (vervolg van pagina 1) bestuur heeft wethouder Groen te kennen gegeven behoefte te hebben aan een ander gesprek. ,,Dat gesprek vindt aanstaande maandag plaats en meer kan ik er echt niet over zeggen", zei wethouder Groen woensdagavond tijdens de kommis sievergadering. Kommissielid de heer J. J. Geleijn- se liet weten blij te zijn, dat de wet houder deze richting is ingeslagen. „De trein staat nu weer op de rails en met een beetje goede wil gaat hij ook weer vooruit", meende de heer Ge lei jnse. Bij de advisering betreffende de voorlopige vaststelling van de wer kelijke uitgaven openbaar kleuter onderwijs over 1982 viel het op, dat de openbare kleuterscholen vorig jaar bijzonder zuinig hebben ge draaid. Vanuit de kommissie kwam het verzoek eens na te gaan waar die bezuinigingen aan zijn toe te schrij ven. De heer Geleijnse vroeg zich af of eventuele energie besparende maatregelen hier ook debet aan zijn. Bijstelling Als gevolg van wijzigingen in de huisvesting van vrijwel alle openba re kleuter- en lagere scholen in Zie- rikzee en veranderingen in het totaal aantal ruimten, werd een bijstelling noodzakelijk geacht van het aantal uren, dat aan het schoonhouden wordt besteed. Van enkele betrokkenen, die door deze bijstelling wat uren moeten in leveren, kwam het verzoek ter kom- pensatie enkele uren toegewezen te krijgen voor het schoonhouden van andere de gemeente toebehorende ruimten. Kommissielid de heer W. F. Sprengelmeijer was van mening, dat hier sprake is van een morele ver plichting van de zijde van de gemeen te. „Jaren geleden was het vaak moeilijk iemand vast te krijgen voor dit werk. Als we u uren kunnen kom- penseren, moeten we dat zeker doen", aldus de heer Sprengelmeijer. De kommissie bracht verder nog een unaniem positief advies uit ten aanzien van het aanschaffen van bui tenzonwering ten behoeve van kleu terschool „De Speeldoos". Veel aandacht werd besteed aan de basisschool, die in augustus 1985 van start moet gaan. De heer Padmos ver telde dat een landelijke enquête heeft uitgewezen dat de ouders over het algemeen weinig goeds van de ba sisschool verwachten. Veelal wordt gedacht dat het om een bezuini gingsmaatregel gaat, terwijl het juist zo is dat de invoering ervan erg veel geld kost. Het hoofd van de school, de heer J. H. Blom, merkte op dat de onder wijssituatie, waarin men in Neder land thans verkeert, erg verwarrend is. Niet alleen voorouders, maar ook voor onderwijsgevenden. Nu is het nog zo, dat doorgaans de kleuters naar de kleuterschool gaan en daarna de lagere school bezoeken waar ze gelijk beginnen met lezen en rekenen. Bij de basisschool wordt dal allemaal anders. In theorie is het zo dat een kind met lezen begint als het daar aan toe is. Met andere woor den het kind wordt individueel bena derd. „Toen wij van dit projekt in de krant lazen hebben wij zelf makelaar Bart opgebeld en hem verteld dat we geïnteresseerd waren. Noch de woningbouwvereniging Beter Wo nen, noch de gemeente Middenschou- wen staat namelijk te dringen om in Ellemeet enkele woningen neer te zetten. Volgens Beter Wonen bestaat er bij de mensen geen behoefte om in Elle meet te komen wonen, maar ik weet dat de mensen dat wél willen. Daar om hebben wij zelf maar het initia tief genomen en de heer Bart inge schakeld", aldus de voorzitter van de dorpsraad. „De gemeente moet wor den gekocht. Met de verdere afwik keling van de zaken heeft de dorps raad geen bemoeienis meer. Dat is werk voor de makelaars", vertelt De Graaf. De gemeente-sekretaris van Mid- denschouwen, de heer F. Kuiper, liet weten dat het kollege nog niet bena derd is over de bouwplannen in Elle meet. „Daarom kan ik ook niet zeg gen hoe het kollege er over denkt, want er is nog niet over gesproken. Het enige dat we weten hebben we uit de krant gelezen", aldus de heer Kuiper. Financiering Het woningbouwprojekt wordt ge financierd door de Rabobank. De De heer Duinhouwer doelde hier mee op de 3,5 7r die per 1 januari 1984 van de A.Ó.W. af gaat. „Dit komt neer op 38,— per maand voor al leenstaanden, en 55%— voor echtpa ren en dat terwijl de kosten voor huur en levensonderhoud omhoog gaan", zegt de heer Duinhouwer. Hij riep dan ook op om meer leden te winnen, zodat de Bond groter wordt en meer kan doen voor de ouderen. Eveneens herinnerde hij de ruim der tig aanwezigen aan de formulieren voor een eenmalige uitkering, die op het postkantoor liggen. „Schroom niet er een te halen als u denkt er voor in aanmerking te ko men, want u heeft er recht op", aldus de heer Duinhouwer. Hij vroeg ver der enkele ogenblikken stilte om de leden die in de afgelopen maanden gestorven zijn te herdenken. De sekretaresse, mevrouw C. de Bruin, las de notulen van de leden vergadering op 22 maart 1983 voor en de heer C. Laate, penningmeester, maakte melding van het verloop en De heer Blom was van mening dat dit in de praktijk moeilijk zal zijn te verwezenlijken. Te meer daar de destijds door de minister ingestelde vernieuwings-kommissie (innovatie kommissie) tot de konklusie is geko men dat er voor de basisschool meer leerkrachten nodig zulen zijn, terwijl dit jaar de klassendeler juist is ver hoogd. Naast alle vraagtekens cn twijfels zijn er juist de laatste weken ook en kele punten duidelijk geworden. De leerplicht gaat straks in. bij 5 jaar en het hoofd van de school wordt direkteur. Overigens hoeft niet het huidige hoofd van de lagere school de nieuwe direkteur te worden. Op elke basisschool zal tot 1990 een leer kracht uit het kleuteronderwijs moe ten werken. En tenslotte is definitief beslist dat de nieuwe basisschool niet persé in één gebouw moet zijn gevestigd. Fi nanciële argumenten hebben bij deze beslissing de doorslag gegeven. heer J. M. Egen, die samen met de heer C. W. van der Waal, beiden werkzaam bij de Rabobank Schou wen te Renesse, aanwezig was op de voorlichtingsavond in Ellemeet, dinsdag 8 november, vertelt dat de woningen voor 100 zullen worden gefinancierd. Voorwaarde is dan wel dat aan de koper in kwestie gemeen tegarantie wordt verleend. Een hoekwoning kost 99.000,— en voor een tussenwoning moet 96.000,— worden betaald. De daar bij komende prijs van de grond be draagt 16.000,—. De woningen heb ben een inhoud van 325 m3. Op de be gane grond bevinden zich een ruime woonkamer en een open keuken. Op de eerste verdieping zijn drie slaap kamers, een badkamer met ligbad en een tweede toilet. Daarnaast be schikt het huis over een zolderruim te, bereikbaar via een vaste trap. Volgens de heer Egen worden de vaste maandelijkse lasten na fiscale aftrek op 545,— geraamd. De Rabo bank is bereid een rentestabiel- hypotheek te verstrekken voor een termijn van dertig jaar. De woningen vallen onder het Garantie Instituut Woningbouw. Makelaar A. Bart vertelde tijdens de voorlichtingsbijeenkomst dat voor Ellemeet eigenlijk een plan voor zes woningen klaarligt, maar dat hij ook tevreden is met de bouw van drie koopwoningen. Belangstellenden kunnen voor na dere informatie terecht bij de heer D. P. A. de Graaf, Burg. de Bruinestraat 12 in Ellemeet. Tel. 01117-1434. DEN HAAG - De Sowjet-journlais en letterkundige Waleri Matsjenko is in oktober in Kiev door de geheime politie (KGB) gearresteerd. Dit is uit dissidentenkringen in Moskou ver nomen en bevestigd door de Neder landse afdeling van de mensenrech tenorganisatie Amnesty Internatio nal in Amsterdam. de stand van de financiën. Deze be groting bleek gelukkig geen „gaten" te vertonen, maar eindigde met een batig saldo van, 667,11. Spelmiddag Tijdens de mededelingen sprak me vrouw Ringelberg de hoop uit, bij de volgende voorjaarsvergadering eens een vertegenwooi'diger van het ge westelijk bestuur te kunnen begroe ten, terwijl mevrouw De Bruin mel ding maakte van een spelmiddag die op dinsdag 22 november gehouden zal worden. Verder kon het heugelij ke feit gemeld worden dat de afde ling Brouwershaven er weer negen nieuwe leden bij heeft, waarmee het aantal op 114 leden is gekomen. Aandacht Na de rondvraag, die een diskussie opleverde over het onderwerp of er onderling voldoende aandacht en be langstelling voor elkaar is, werd de vergadering gesloten en de middag gezellig voortgezet met een bingo. Voor Renesse zal dit waarschijn lijk betekenén dat de kleuters in de huidige kleuterschool blijven. Uiterst spaarzaam zal men in de basisschool zijn met het verwijzen van kinderen naar het speciaal on derwijs. Door een meer individuele benadering zal er meer ruimte zijn het moeilijk lerende kind te helpen. Zowel de heer Blom als de heer Padmos dankten de Gemeente, die het onderwijs een zeer hoge prioriteit geeft. Verkiezing Bij de behandeling van het finan- ciëel verslag werd de ouderbijdrage aan de orde gesteld. Met algemene goedkeuring werd besloten deze bij drage met ingang van het volgend schooljaar van 10,- te verhogen tot 12,50. In de kaskommissie werden benoemd mevr. L. Vlam en de heer Agema. De heren P. v. d. Aart en A. J. Pad mos werden in de ouderraad geko zen. Wethouder J. C. de Feiter deed een beroep op de mensen, die dicht bij de school wonen om een oogje in het zeil te houden om zo het vanda lisme, waar men toch steeds mee te maken krijgt, zo veel mogelijk tegen te gaan. Na de pauze werden de aanwezigen in vier groepen verdeeld om via een roulatiesysteem in de klassen van de vier onderwijzers iets te horen over hoe biologie onderwijs kan worden gegeven. Hen werd iets verteld en ge toond over: hoe het vroeger was, over werken met gebruik ma' !ng van het dokumentatie centrum, over leren door zelf dingen te onderzoeken en over de aanpak van sexuele voorlich ting. Behalve de gebruikelijke aankomst van Sinterklaas in de oude haven op 26 november, zijn er rondom de fees telijkheden voor deze goedheiligman nog vele andere aktiviteiten georga niseerd. Er komt een playback-wed strijd, een straatspel, een kinder show en een Sint Nikolaas disko bal en lichtshow, met daarin opgenomen een danswedstrijd. Met deze aktiviteiten is de midden standsvereniging al maanden bezig om ze tot in de puntjes te organiseren. Men heeft zelfs de dames van de knut- selklub, mensen die ervaring hebben in de omgang met kinderen, uitgeno digd om de gang van zaken tijdens de feestelijkheden goed te volgen en deze eventueel op een positieve manier van kritiek te voorzien, zodat men daar van kan leren. „Want we willen graag een opbouwende lijn behouden in on ze aktiviteiten", zegt de heer Van de Hoek. Geluids- en videotechniek In het Tonnenmagazijn vindt op za terdagavond 19 november als eerste evenement de playback-wedstrijd plaats. Hieraan kunnen belangstellen den van elke leeftijd, en ook van bui ten Brouwershaven, meedoen. Het ge heel wordt begeleid met een goed uit geruste geluids- en videotechniek, waardoor het mogelijk wordt de optre dens ook via televisietoestellen in de zaal en kleedkamers te volgen. „Dit is echt een evenement voor elke leeftijds groep dat in Brouw al enkele jaren met sukses gehouden wordt", aldus de heer Van de Hoek. „De ouderen vin den het gezellig om naar te kijken, en jongeren in de meest uiteenlopende leeftijden doen er aan mee". Sukses Dat het sukses van playbackgroe- pen zich soms verder manifesteert dan alleen in Brouwershaven, bleek uit het recente optreden van de meisjesgroep in Hilversum, in de voorronden voor een televisie-uitzending. En zij zijn niet de enigen! Mevrouw Cora van Dienst uit Brouwershaven drong even eens door tot de halve finale, in de voorronden voorhet televisieprogram ma, de KR.O. playbackshow. Zij deed dit met het operetteduet „Zwei Hert zen im drei-vierteltakt", wat ze samen „brengt" met de heer Tom van Brakel uit Zierikzee. Op 19 november wordt via een optreden in Utrecht bepaald of zij in de televisie-uitzending komen Men kan zich voor het evenement in het Tonnenmagazijn nog inschrijven tot zaterdag 12 november bij de heer Hans Kik, telefoon 01119-1291. Kinderaktiviteiten De Goedheiligman zal Brouwersha ven op zaterdag 26 november met een bezoek vereren De aankomst per m.s. Spanje is om ongeveer elf uur 's mor gens in de oude haven. Bij goede weersomstandigheden zal Sint hierna worden toegesproken in de muziek tent, waarna er een straatspel wordt gehouden voor de kinderen, waarbij de etalages van de winkeliers een belang rijke rol spelen. Eveneens voor de jongere leeftijdsgroep is de kinder middag, die op diezelfde dag 's mid dags om half twee plaats vindt in het Tonnenmagazijn. Hoogtepunten hier bij zijn een poppenkastspel, een spel dat met de kinderen in de zaal gedaan BROUWERSHAVEN - De Ned. Bond van Plattelandsvrouwen orga niseert voor dinsdag 22 november een Sinterklaasavond in het Tonnen magazijn te Brouwershaven. Sinter klaas en Zwarte Piet zijn natuurlijk ook aanwezig. De avond beging om 20.00 uur. wordt en het optreden van de winnaars van de playback-wedstrijd voor Sin terklaas. Sint Nicolaas Disko-bal Dat de Sint met zijn tijd meegaat blijkt uit het „Sint Nicolaas Disko- bal", dat de middenstand georganiseerd heeft voor de groep jongeren van twaalf tot zestien jaar. Het zal even eens plaatsvinden op 26 november, om 19.30 uur in het Tonnenmagazijn. Om de zaal gezellig te maken, is de toegang echter open voor alle leeftijden. Het beloofd een bijzondere avond te wor den want men heeft hiervoor een radio drive- in-show aangetrokken, terwijl er ook veel aandacht aan de entourage en de diskobelichting wordt geschon ken. Een van de hoogtepunten van de avond zal een danswedstrijd zijn. BROUWERSHAVEN - In het Groe ne Kruisgebouw aan dc Nieuwstad in Brouwershaven wordt maandagmid dag 14 november de jaarlijkse ver koopmiddag gehouden van het Welfare-werk van het Rode Kruis. Belangstellenden kunnen dan kennis nemen van het werk van ongeveei acht dames uit Brouwershaven die elke week bij elkaar komen om deze handwerken te vervaardigen. Dat zij zeer veelzijdig te werk gaan is te zien aan de uitgebreide kollektie haak-, brei- en borduurstukken. groot en klein. De verkoop is van 14.00 yur tot 16.00 uur. Ook in Drcischor is er op vrijdag 11 november van 14.00 uur tot 16.00 uur in het Plaatsenhuis de gelegenheid tot het kopen van Welfare handwer ken. terwijl dit in Zonnemaire het ge val is op zaterdag 19 november in het Groene Kruisgebouw van 9.00 uur tot 12.00 uur. BROUWERSHAVEN - „We dachten vorig jaar dat het een klein stapje terug zou worden, maar het blijkt een grote stap te zijn", aldus de heer S. Duinhou wer op de vergadering van de Algemene Bond voor Ouderen, dinsdag 8 no vember te Brouwershaven. RENESSE - De voorzitter van de ouderraad, de heer A. J. Padmos, maakte dinsdag op de ouderavond van de openbare lagerschool 't Staepel'of, bekend dat het aan tal leerlingen op de school nog maar 81 bedraagt. Dit aantal ligt beneden de grens voor vier leerkrachten en dat houdt in dat onderwijzer H. Schreurs af moet vloei en. Dit schoooljaar mag hij nog volmaken, maar binnen korte tijd daarna zal 't Staepel'of een driemansschool worden. De daling in het aantal leerlingen zet zich ook het volgende schooljaar nog door. Twintig kinderen ver laten de school, terwijl er tien nieuwkomers worden ver wacht. ZIERIKZEE - De meningen over deze foto, die onze fotograaf Johun D. C. Berrevoets begin deze week maakte aun hel einde van de Nieuwe Haven in Zierikzee. zijn verdeeld. De een noemt het een sfeervol plaatje, dat een waas van ge heimzinnigheid uitstraalt, de ander spreekt van een koude, kille foto. Wellicht dat deze diskussie een gevolg is van de situatie, waarin Nederland zich op dit moment bevindt. De een is en thousiast over de chaos, die bezig is te ontstaan: de ander kan geen goed woord opbrengen voor de uiterst mistige situ atie, waarvan niemand weet. waartoe die moet leiden. Brouwse middenstand al maanden druk bezig BROUWERSHAVEN - „Een jaarlijkse winkelweek hebben we hier niet, maar de St. Nicolaas aktiviteiten pakken we altijd intensief aan, met de opzet iets leuks te organiseren voor elke leeftijdsgroep. Op deze manier wil de middenstandsvereniging Brouwershaven haar steentje bijdragen aan de leefbaarheid van Brouw", zegt de heer A van de Hoek, voorzitter van deze vereniging. A, i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4