Meerderheid kollege wil telefooncel Malta houden Prachtige vaas aan diggelen... 1 streéknieuws Brinkman: 35 miljoen in monumentenzorg Rabobank Q Landbouwschap wil veranderingen in pachtwet Mobilofoonnet van de ZWN 16 november operationeel Politie Vlissingen pakt miljoenenzwendelaar RABOPOLIS Gemeenteraad Zierikzee: maandag 14 november Flipperaars in Guinness Book of Records Zeeuwse Zendingsdag' in Middelburg Schouwse warmbloed- kampioenen in Nieuwvliet Staatssekretaris justitie spreekt in Goes Turkse president feliciteert verkiezings overwinnaar 4 ZIERIKZEE - De meerderheid van het kollege van b. en w. vindt, dat de telefooncel op de hoek Calandweg Caustraat gehandhaafd moet blijven. Het Telefoon- distrikt Breda heeft laten weten, dat deze telefooncel de zogenaamde opbrengstgrens niet haalt. Aanvankelijk werd derhalve voorgesteld deze telefooncel in verband met het geringe gebruik te verplaatsen naar het busstati on Grachtweg. Het gemeentebestuur van Zierik zee heeft daarop de P.T.T. medege deeld het een goede zaak te vinden een openbare telefooncel te plaatsen bij het busstation, echter niet indien dit koste gaat van de dienstverlening in de woonwijk Malta. ZIERIKZEE Exkursie naar bloemenveiling Aalsmeer Zaterdagochtend vertrok een gezel schap, bestaande uit leden en intro- ducé's, van de afdeling Zierikzee van de Koninklijke Maatschappij Tuin bouw en Plantkunde naar de Aalsmeerse bloemenvaktentoonstel- ling. Deze werd gehouden in de vei linghallen van de grootste en meest vermaarde bloemenveiling ter we reld. Nederland kan terecht trots zijn op wat vaklieden daar presteren. Na een mistige heen- en terugreis bracht de bekwame chauffeur ons weer vei lig in Zierikzee. BROUWERSHAVEN Geslaagd Voor het te Utrecht gehouden exa men, uitgaande van de Stichting exa mens en proeven voor het kappersbe- drijf, slaagde voor het diploma da- meskappersvak mejuffrouw Els Pad mos uit Brouwershaven. Aanrijding in mist De bestuurder van de traktor met aanhangwagen, die zaterdag betrok ken raakte bij een aanrijding in de mist op de Delingsdijk, heeft zich maandag bij het bureau van de Rijkspolitie te Zierikzee gemeld. Het is J. H. uit Kerkwerve. DUIVELAND Burgerlijke stand Geboren 2 okt. Neeltje Johanna, d.v. G. J. Zwart, en van H. J. Smit (Nieuwer- kerk) geboren te Zierikzee; 6 okt. Maarten Jan, z.v. J. van Damme, en van L. Kloet (Oosterland) geboren te Zierikzee; 6 okt. Maria, d.v. J. J. Steenpoorte, en van L. van der Have (Oosterland); 7 okt. Johanna, d.v. W. J. Stouten, en van B. van der Have (Nieuwerkerk); 8 okt. Cornelia Com- merijntje Jacoba, d.v. W. Verwijs, en van J. Geuze (Nieuwerkerk); 15 okt. Willem Johannes, z.v. A. A. de Brui ne, en van K. Dooge (Oosterland); 16 okt. Johannis Leendert, z.v. D. L. Sies, en van J. J. N. Bil (Ouwerkerk); 23 okt. Sandra, d.v. W. Koster, en van A. M. Zwager (Oosterland); 24 okt. Marinus Jan, z.v. J. C. G. Bouw man, en van A. van Driel (Ooster land). Gehuwd 7 okt. Gilles Jan van der Have, en Sytske Bartelina Kloet (beiden Oosterland); 7. Hendrik Olree (Oosterland), en Wilhelmina Neeltje Stoutjesdijk (Nieuwerkerk). Overleden 12 okt. Cornelis Willem Romeijn, oud 75 jaar, e.v. Cornelia Pieternella van der Bijl (Ouwerkerk); 28 okt. Martinus Cornelis Legemate, oud 73 jaar, e.v. Johannes Adriaantje Koop man (Oosterland), overleden te Zie rikzee. RENESSE - In de nieuwste uitgave van het Guinness Book of Records 1984, staan drie jongens van Schouwen-Duiveland vermeld. Onder het hoofdstuk Menselijke prestaties staat bij Nederland ver meld: „Flipperen - Het Nederlands duurrecord flipperen staat met 89 uur, 4 minuten en 13 seconden op naam van Bruno van der Hoek (gebo ren 4 juni 1964) uit Ouwerkerk. Hij deed zijn recordpoging met André en Martin Koot uit Ellemeet op 29 sep tember/3 oktober 1981 in 't Cafeetje te Renesse. André en Martin moesten na 45 uur, 59 minuten en respektieve- lijk na 45 uur en 59 minuten en 78 uur en 27 minuten afhaken". De lust om te flipperen is bij het drietal volgens het Guinness Book of Records niet verminderd. Van P.T.T.-zijde werd daarop voor gesteld aan het kollege de telefooncel in Malta te handhaven op grond van de garantieregeling, waarbij de ge meente zich verplicht voor 50 bij te dragen in het verlies. Nabij het busstation zal dan tevens een nieuwe telefooncel worden geplaatst. Norm Voor 1983 bedraagt de door de P.T.T. gehanteerde jaaropbrengst- norm van een telefooncel 6.250,—. Op grond van de resultaten van het eerste halfjaar mag worden ver wacht dat de telefooncel in Malta dit jaar ongeveer 2.500,— zal opbren gen. Bij toepassing van de garantie regeling zou de gemeente een bedrag van 1.875,— moeten bijdragen in het verlies. De meerderheid van het kollege stelt voor de telefooncel in Malta te handhaven met toepassing van deze garantieregeling. Wethouder L. J. van Gastel kan zich met een gemeentelijke bijdrage ter handhaving van de telefooncel niet verenigen, omdat hij van oor deel is dat, nu de exploitatie van tele fooncellen in handen van de P.T.T. is, de P.T.T. ook maar een eventueel verlies op die exploitatie moet dra gen. Het voorstel aan de raad komt aan de orde tijdens de openbare raads vergadering op maandagavond 14 no vember, aanvang 19.30 uur. De raadsagenda vermeldt verder een voorstel tot het verlenen van een machtiging aan b. en w. voor het slui ten van vaste geldleningen in 1984 evenals voor het opnemen van kas geldleningen in 1984. Garantie Het kollege stelt de raad verder voor garantie te verlenen voor een door de Postduivenvereniging „Ge vleugelde Vrienden" te sluiten geld lening van 35.000,—. Genoemd be drag is noodzakelijk voor de finan ciering van de aankoop van het pand Kerkhof NZ 16 te Zierikzee. Dit pand zal in de toekomst dienst doen als verenigingsgebouw. Van de Maatschap Mans-Jongerius te Sommelsdijk werd het verzoek ontvangen een aantal percelen bouw grond, gelegen in het bestem mingsplan „Poortambacht VII" te verkopen voor de bouw van zes premie-B-koopwoningen. De betreffende percelen zijn gele gen aan de Schouwenbank. De grond prijs voor deze zes kavels bedraagt 176.658,98. B. en w. stellen de raad voor akkoord te gaan met deze grondverkoop. De agenda vermeldt verder enkele begrotingswijzigingen naar aanlei ding van eerder genomen raads besluiten. ENSCHEDE - De politie van En schede heeft dinsdagochtend een kompleet ingerichte amfetaminefa- briek opgerold, die was gehuisvest op de zolder van een rijtjeshuis. DEN HAAG - Minister Brinkman van WVC ziet een mogelijkheid om met een financiële overheidsinjektie van 35 miljoen gulden in de monumentenzorg een bouwstroom van 80 miljoen gulden op gang te brengen, waarmee 600 tot 700 mensen per jaar aan werk worden geholpen. Het gaat hier vooral om langdurig werklozen, die in plaats van hun uit kering voor dat werk betaald krij gen. Door gebrek aan finanpjële midde len komen in de monumentenzorg op dit moment veel projekten, die onder meer gerestaureerd moeten worden, niet van de grond. De impuls van 35 miljoen overheidsgeld kan hiervoor nu worden gegeven doordat de mi nisterraad nu heeft besloten gebruik te maken van uitkeringsgelden, in kombinatie met een kamermotie. In deze motie-De Vries werd de regering gevraagd extra overheidsinvesterin gen tot een bedrag van 100 miljoen gUlen te doen.-^Met"gaat hierbij om een experiment voor de tijd van twee jaar, met name op het gebied van de stadsvernieuwing en de monumen tenzorg en zo mogelijk op andere ter reinen met voorwaarden. DEN HAAG - Het Landbouwschap heeft de Tweede Kamer gevraagd een aantal veranderingen aan te brengen in de ontwerp-wijziging van de pacht wet, die de kamer binnenkort behandelt. Het wil dat de pachters van 65 jaar en ouder de mogelijkheid houden de pacht voort te zetten. Tijdens de duur van de pachtovereenkomst moet het voorkeursrecht in geval van verkoop bij de pachter blijven. Verder wil het schap dat de pachter ook voor investeringen van 20 jaar of ouder de restwaarde ontvangt, omdat die investeringen ook daarna nog waarde vertegenwoordigen. Het recht om te blijven pachten na 65 jaar kan volgens het Schap belang rijk zijn als er wel een bedrijfsopvol- ger is, die echter nog geen 18 jaar is. Ook kunnen er financiële overwegin gen zijn. Een ander probleem betreft de pachter die ook nog een deel van zijn gronden in eigendom heeft. Hij zou daardoor gedwongen kunnen worden zijn bedrijf te beëindigen. Het voorkeursrecht is voor het Land bouwschap een principiële zaak. Het recht is vooral van belang voor de in vesteringen. AMSTERDAM - In de RAI in Amsterdam is dinsdag de internatio nale maritieme tentoonstelling Euro port '83 geopend. Aan de expositie, die voor de 21ste keer wordt gehou den, doen bijna 500 bedrijven uit 21 landen mee. Volgens de RAI is Euro port de grootste tentoonstelling ter wereld op dit gebied. ROTTERDAM - De Rotterdamse brandweer heeft dinsdag een 27- jarige man uit een bovenlicht in zijn woning moeten zagen, omdat hij daarin beklemd zat. De man wilde via het bovenlicht zijn woning aan de Bentinklaan ingaan, omdat hij zijn sleutel was vergeten. Toen hij met zijn heupen bleef steken, moest de brandweer eraan te pas komen om hem te bevrijden. MIDDELBURG - Zaterdag 12 no vember wordt in het kerkgebouw van Middelburg-Centrum aan de Se- geerstraat de Zeeuwse Zendingsdag gehouden. Deze bijeenkomst begint om 15.00 uur. Als sprekers zijn uitgenodigd: ds. J. J. van Eckeveld uit Zeist, de heer C. van den Bovenkamp uit Waarde en ds. J. J. Tanis uit Tholen. 's Avonds zullen spreken ds. J. Baai- jens, Aagtekerke, drs. G. Nieuwen- huis, van het zendingsbureau en ds. E. Venema, die de sluiting verzorgt. HAAMSTEDE - Voor het fokdis- trikt Zeeuws Vlaanderen van het Warmbloed Paardenstamboek Ne derland, werden zaterdag keuringen gehouden in manege Riemens te Nieuwvliet. Alle vertegenwoordig sters van Schouwen behaalden een eerste premie, waarbij twee kam pioenen in hun respektievelijke ru briek. De jury beoordeelde veulens en paarden op uiterlijk en beweging in verschillende rubrieken, ingedeeld naar leftijd. Al naar gelang de kwali teit kan een eerste-, tweede- of derde premie worden behaald. In rubriek 5 voor merrie-veulens was er een kampioenslint voor Benito Utopia van de hengst Omega van fok ker-eigenaar J. L. Hanse en F. C. v. Herpen uit Haamstede. Op de zesde plaats met een eerste premie het mer rieveulen Boemerang van fokker-eige naar B. M. Moerland te Renesse. Als zevende met een eerste premie plaat ste zich Bellefleur van fokker-eigenaar J. L. Hanse te Haamstede. In rubriek 7 voor één jarige merries was B. Moer land vertegenwoordigd met twee in zendingen. Amaise eindigde op de der de plaats en Asiree op de zevende plaats, beiden" weer met een eerste premie. Rubriek 4 voor 4- t/m 7-jarige stermerries leverde voor Syphorose van B. Moerland het kampioenschap op. Later op de dag bleek des te meer welke kwaliteiten deze zeven jarige schimmel heeft door het algehele kam pioenschap van de overige kampioenen oudere paarden voor zich op te eisen. Voor het algeheel veulenkampioen schap moest Benito-Utopia haar meer dere erkennen in een hengstveulen van fokker-eigenaar de Badts uit Hulst GOES - Woensdag 7 december zal staatssekretaris van Justitie Virgi- nie Korte-van Hemel spreken over het onderwerp „Zedelijkheidswetge ving", in de Prins van Oranje te Goes. Zij is uitgenodigd door het CDA-Vrouwënberaad Zeeland. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. (vervolg van pagina 1) Buschauffeur v. d. Straten demonstreert hier de mobilofoonwaarmee hij in direkt kontakt staat met de centrale verkeersleiding in Zierikzee. gelijk is direkt iets te regelen met tussenkomst van Zierikzee. Als voorbeeld geeft Schellinger het vlak voor de neus wegrijden van een kollega, die eigenlijk had moeten wachten. In zo'n geval is snel hande len geboden en kan de bestuurder binnen een straal van vier kilometer alle kollega's bereiken. Het kort- verkeer mag niet gebruikt worden om gesprekken onderling te voeren. Nood-knop De laatste mogelijkheid betreft de veiligheid. Het is een nood-knop, die ongezien kan worden ingedrukt bij agressie tegen een chauffeur. Het al dus in werking tredende signaal wordt in Zierikzee met voorrang be handeld. Om de tien sekonden wordt er dan afwisselend ontvangen en uit gezonden, zodat Zierikzee precies kan horen wat er in de bus aan de hand is. De verkeersregelaar weet ook waar de bus zich bevindt en kan via een direkte verbinding met de po litie maatregelen treffen ter bescher ming van chauffeur en passagiers. De nood-knop kan ook worden ge bruikt als er een aanrijding is. Via de mobilofoon kan dan politie of ambu lance gewaarschuwd worden, echter uitsluitend via de centrale in Zierik zee. Zo draagt het ZWN-net bij aan een sneller hulpverlening op de Ne derlandse wegen. Het hoofd van de vervoersdienst vertelt verder nog, dat in elke regio een chef is, die vroeger per telefoon overleg voerde met de centrale. Het pakket wensen voor de komende dag werd dan doorgenomen, maar bij storting in de dienstregeling of te veel passagiers op een bepaalde lijn, werd dit altijd achteraf gekonsta- teerd. Dat behoort nu tot het verle den, want ook in deze gevallen kan direkt en adekwaat worden opgetre den. Blauwe Keet Het is dit systeem, dat dus al naar tevredenheid werkt, dat door de ver keersminister officieel in gebruik zal worden gesteld. Voor dat doel wordt bij de Blauwe Keet bij Oosterland een mobile centrale opgesteld (een bus) met een zendmast. De officiële handeling wordt in die bus verricht, gadegeslagen door de genodigden via een gesloten t.v.-circuit. Verder zul len toespraken worden gehouden, uiteraard door de minister en vervol gens door de ESO-voorzitter en de di- rekteur van de ZWN en zal één van de verkeersleiders een inleiding houden over de funktie van de ESO-foon bij de ZWN. Na de officiële verrichting van mevrouw Smit-Kroes volgt een informele bijeenkomst, waarbij de voertuigen kunnen worden bezich tigd en verder brengt het gezelschap een bezoek aan de verkeersleiding in Zierikzee. VLISSINGEN - De politie in Vlissingen heeft dinsdag de 53-jarige W. J. V. uit Putten en diens 30-jarige echtge note aangehouden, verdacht van zwendel met jachtha venplaatsen in Micco (Florida). Daarmee is volgens de politie een bedrag van rond de vijf miljoen gulden ge moeid. Vier jaar geleden begon V. in lan delijke dagbladen te adverteren met zeer lukratieve investeringen in de Neptune-jachthaven in Micco. Geïn teresseerden konden een ligplaats kopen in deze jachthaven, die door- verhuurd zou worden aan bootbezit- ters. Er werd een rendement beloofd van twee procent per maand. Vol gens de Vlissingse recherche heeft de man zo kans gezien vele tientallen Nederlanders op te lichten. V. had zijn zaakje prima voorbe reid. Hij had prachtige folders laten Advertentie Ben ik bij m'n buurvrouw op visite. Stoot ik per ongeluk deze prachtige vaas aan diggelen. Wat is een mens dan blij, als hij merkt, dat hij de juiste polis heeft. Want dat is nou het typische van verzekeringen, ze werken pas echt, als er iets gebeurt. Zelf heb ik een stel Rabopolissen. Voor allerlei zaken. En dat die dingen prima werken kan ik u verzekeren. Snel en deskundig wordt alles geregeld. Eigen lijk ligt dat voor de hand. De Rabobank staat achter haar cliënten èn achter haar polissen. Rabopolissen. 1 Alk Ribopobsvoorwjirden komen lol sund in nauw overleg met verzekeringsmaatschappijen. De belangen van de Rabobank-diënt staan hierbij voorop. In combinatie met een redehike tariefstelling en een goede service hebt u de garantie voor een betrouwbaar kwabteitsprodukt: de RABOPOLIS. 2=> g=> mmrnmrnmmmi geld en goede raad ontwerpen en drukken van de betref fende jachthaven. Toen er meer lief hebbers kwamen dan er plaatsen wa ren, werd zelfs in een forse uitbrei ding van de jachthaven voorzien. De jachthaven was echter niet te koop en V. streek het geld zelf op. Aanvankelijk betaalde hij met het binnenstromende geld zijn eerste klanten wel twee procent rente. Maar toen dat achterwege bleef kwa men de gedupeerde beleggers naar de Vlissingse politie waar het echtpaar van '77 tot '83 woonde. De politie heeft inmiddels 29 gedupeerde beleg gers gehoord die samen 2,74 miljoen gulden geïnvesteerd hebben. Volgens de politie zijn er nog meer gedupeerden en ook nog meer ver dachten in deze zaak. Deze laatsten; zullen de komende week worden aann gehouden en 'verhoord. De politid verwacht, dat met deze jachthaven- zwendel zeker vijf miljoen gulden is gemoeid. V. en zijn echtgenote zijn hoofdverdachten in deze zaak, vol gens de politiek. V. heeft meerdere veroordelingen achter de rug wegens oplichtingspraktijken, aldus de Vlis singse politie. ANKARA - De Turkse president. Kenen Evren, leider van de militaire regering, heeft dinsdag de leider van de conservatieve moederpartij, Tur- gut Gezal, gefeliciteerd met zijn gro te verkiezingsoverwinning. Beiden verschenen samen op het presidentiële paleis voor hun eerste ontmoeting sedert de verkiezing van zondag ter bespreking van de vorming van een nieuwe regering die de mili taire regering moet opvolgen. De leider van de moederlandpartij, de heerTurgut Oezal, heeft een meer- derheid behaald Ik wens hem geluk en wens dat zijn sukses het welzijn van het land zal dienen", aldus Evren. Het was Evrens eerste openbare verklaring sedert duidelijk werd dat Gezal een duidelijke overwinning had behaald op z\jn twee rivalen, de Popu listische Partij en de partij van Natio nalistische Democratie. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 4