Krachtige aardbeving treft Zuid-Nederland Ontploffing veroorzaakt schade in het Capitool Problemen met post worden zeer groot Amerikaanse senaat gaat akkoord met produktie MX-raket igenda Geen post naar en van grote steden Vrouw in bed gedood Tweespalt binnen CNV bezworen Stakers brengen schoolkinderen thuis Postorderbedrijf schakelt partikuliere vervoerder in Medische spoedzendingen wel bezorgd Akties ambtenaren Reaktie op akties van VS LAATSTE NIEUWS Leger inzetten bij akties Daling aantal faillissementen DEN HAAG - Het zuiden van Nederland is in de nacht van maandag op dinsdag opgeschrikt door een voor ons land uitzonderlijk krachtige aardbeving. De aardschok deed zich rond tien voor twee 's nachts voor en had een kracht van 5 op de schaal van Richter. Bevingen met een dergelijke kracht komen slechts eens in de 25 jaar voor, aldus het KNMI in De Bilt. Tal van politieposten in plaatsen beneden de grote rivieren kregen veel telefoontjes met meldingen van de beving. Bij het ANP in Den Haag meldden zich ongeveer twintig men sen die niet wisten wat er aan de hand was. De aardbeving heeft in Luik een mensenleven geëist. Een vrouw werd in haar bed gedood door een vallend plafond. Volgens gegevens van het Konink lijk Meteorologisch Instituut; in Uk- kel was de aardschok van de nacht van maandag op dinsdag de sterkste sinds 1938. De aardbeving moet zijn veroorzaakt door een verschuiving die zich over enkele kilometers in de aardkost heeft voorgedaan. UTRECHT - De tweespalt binnen de christelijke vakcentrale CNV tus sen de bonden van overheidsperso neel en de bonden in de marktsektor over de akties tegen de kortingen op de ambtenarensalarissen is maandag met moeite bezworen. In een speciale zes uur durende vergadering van de CNV-verbondsraad hebben de voor zitters van de diverse bonden af gesproken, dat zij voortaan hun me ningsverschillen eerst intern aan de orde zullen stellen. De afgelopen dagen lieten vooral de Industrie- en Voedingsbond en de Hout- en Bouwbond van het CNV in duidelijke bewoordingen weten wei nig begrip voor de ambtenarenakties te hebben. Meer onderling overleg en betere koördinatie moeten dergelijk „incidenten" verder voorkoman, al dus CNV-voorzitters Harm van der Meulen na afloop van het beraad. De „Marktbonden" hebben maan dag een klemmend beroep gedaan op de CNV-ambtenarenbonden om bij hun akties ernstig rekening te hou den met de schade die aan het be drijfsleven kan worden berokkend. „Er zal door akties natuurlijk altijd schade worden geleden, maar het gaat om de mate, het moet redelijk blijven", aldus Van der Meulen. Grens Het epicentrum van de aardbeving lag volgens de geofysische dienst van het KNMI op de grens van Nederland en België ter hoogte van Maastricht. Na de eerste beving heeft het KNMI nog een aantal kleinere aardschok ken geregistreerd. Telefoontjes over de aardbeving kwamen binnen vanuit onder meer Roermond, Kerkrade, Den Bosch, Eindhoven, Grave, Dordrecht, Nij megen en Den Haag over schuivende kasten, trillende ruiten, tafels en bedden en slingerende lampen. Ook in het oosten van België waren de schokken te voelen. Enkele perso nen raakten licht gewond. Vooral in de omgeving van Luik was sprake van schade. Zo is daar enige tijd de stroom onderbroken geweest, stort ten schoorstenen in, sneuvelden eta lageruiten en kwamen plafonds nar beneden. In West-Duitsland had de beving onder meer tot gevolg dat in de omge ving van Keulen en Detmold de alar minstallaties begonnen te loeien. Noemenswaardige materiële schade deed zich daar niet voor. FNV-bond: UTRECHT - Stakende buschauf feurs in het noorden van het land zul len gestrande schoolkinderen thuis brengen. Dit heeft een woordvoerder van de Vervoersbond FNV maandag middag meegedeeld. De kinderen zijn maandagochtend naar school gegaan in bussen die wer den gereden door CNV-ers die niet aan de staking meedoen. „Waar we met name de FRAM in Friesland als voor gewaarschuwd hadden is ge beurd: de bussen waarmee de kinde ren weer terug moeten komen rijden niet omdat daarvoor wel stakende chauffeurs waren ingedeeld", aldus de zegsman van de bond. Het aktiecentrum van de Vervoers bond FNV in het Noorden is maan dagmiddag kompleet onbereikbaar geworden door een stroom van tele foontjes van ongeruste en huilende moeders. De gezamenlijke aktievoer- ders hebben nu besloten, „met sta kers op de bus" de kinderen te gaan ophalen. TILBURG - Otto postorders in Til burg heeft met ingang van maandag een partikuliere vervoersorganisatie ingeschakeld om de bestelde goede ren bij de klanten af te leveren. Via een advertentiekampagne wordt het publiek er deze week op gewezen, dat goederen ook telefonisch besteld kunnen worden. Otto wil op deze ma nier de stakingen bij de PTT het hoofd bieden. Het bedrijf heeft maandag boven dien bekend gemaakt te overwegen het kontrakt met de PTT, op jaarba sis 14 miljoen gulden, op te zeggen. Het vervoersbedrijf, dat Otto in de arm heeft genomen, heeft meer dan honderd vrachtwagens ingezet. Otto overweegt om in de toekomst, na het aflopen van het kontrakt met de PTT het vervoer met de eigen organisatie voort te zetten. Bij de Nederlandse postorderbond beraadt men zich nog over de situa tie. „Wij zijn nog druk bezig met het inventariseren van de knelpunten", aldus sekretaris Wening van de postorderbond. UTRECHT - De PTT zal spoedzen- dingen van medische aard ondanks de staking twee keer per dag bestel len. Dat is maandagochtend af gesproken tussen het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur, de direktie van de PTT en het aktie- komité. Het gaat hierbij onder meer om la boratoriumproeven en röntgenfoto's. Ziekenhuizen, artsen, apothekers en dierenartsen die dit soort zaken wil len versturen moeten ze zelf aanbie den op het postkantoor. Op de enve lop moet „spoed medisch" of een rood kruis staan. Het aktiekomité heeft zich bereid verklaard dergelij ke enveloppen twee keer per dag te bezorgen. PEKING - Minstens dertig mensen zijn omgekomen bij de forse aardbe ving die maandagochtend om 5 uur plaatselijke tijd de Chinese provincie Shandong trof. Het persbureau Nieuw China dat dit meldde, zei dat de beving een kracht bereikte van 5,9 op de van 1 tot 9 oplopende schaal van Richter, waarmee de sterkte van aardschokken wordt aangegeven. Enkele duizenden huizen zijn verwoest De beving vond plaats in de dunbe volkte landbouwdistrikten Heze en Dongming, in het zuidwesten van Shandong. WASHINGTON - De Amerikaanse senaat heeft maandag zijn goedkeuring gegeven voor de produktie van de omstreden MX-raket. Aangezien het Huis van Afgevaardigden er vorige week al mee akkoord was gegaan staat niets de uitvoering van het programma meer in de weg. De laatste stap in de procedure is de behandeling door de gezamenlijke kommissie van Huis en Senaat. Maar aangezien de uitslag van de stemmin gen in beide huizen positief voor het regeringsplan was staat de afloop bij voorbaat vast. De kommissie zal dit waarschijnlijk dinsdagavond al la ten weten. BEIROET TEL AVIV DAMA SCUS TUNIS - Het laatste bolwerk van PLO-leider Jasser Arafat, het grote vluchtelingenkamp Baddawi ten noorden van de Libanese stad Tripoli, is maandagavond door dissi denten binnen de PLO veroverd. Dit heeft de radio van de Libanese rege ring meegedeeld. Kolonel Said Mous- sa (Abou Moussa), de leider van de dissidenten binnen de PLO, heeft Arafat opgeroepen tot een dialoog. WARSCHAU - In Polen zijn de bei de onderministers voor binnenlandse handel, Edward Szywanski en Andr- zej Borsa, van hun funkties onthe ven, zo meldt het Poolse persbureau Pap. De uitslag van de stemmingen in het kongres wordt gezien als een be langrijke overwinning voor de regering-Reagan. Volgens haar is de introduktie van de MX van belang voor de Amerikaans-Russische besprekingen over strategische wa pens (Start) in Genève. Kernkoppen De uit vier „trappen" bestaande 21 meter lange en 2,3 meter dikke MX, waarvan de regering er vanaf 1986 honderd wil opstellen in silo's in Ne braska en Wyoming, heeft in oor logstijd 10 kernkoppen met een ex plosief vermogen van ongeveer 350 kiloton (35.000 ton TNT) per kop die 10 afzonderlijke doelen kunnen ra ken met een geschatte akkuratesse van 100 meter. Hij heeft een bereik van zo'n 14,000 km en vormt dus een direkte bedreiging voor de Sowjet- Unie. De atoombom die in 1945 bo ven Hirosjima ontplofte had een la ding gelijk aan 20.000 ton TNT. De Verenigde Staten zien deze interkon- tinentale raket als een antwoord op de krachtige Sowjet-raketten van de types SS-18 en SS 19. ROTTERDAM - Door stiptheidsak- ties vart "de Rotterdamse politie op verschillende belangrijke invalswe gen in de Maasstad, zijn tijdens de ochtendspits lange files ontstaan. Het treinverkeer werd getroffen door een staking in en bij Hengelo, waardoor daar heden - dinsdagoch tend - tot negen uur geen treinen re den. Het streekvervoer in Twente, maar ook in Volendam en Purme- rend ging voor 24 uur plat. De wachttijden aan de grens voor het vrachtvervoer over de weg waren dinsdagochtend vroeg alleen bij Nieuweschans groot, aldus de KNVTO (transportondernemers), maar zullen naar verwachting in de loop van de dag sterk toenemen. Post De PTT zei dinsdagochtend nog geen duidelijk beeld te hebben van de gevolgen van de stakingen, maai de problemen met de post zullen - naar men verwacht - in de loop van de week zeer groot worden. Temeer daar ook PTT-personeel in Arnhem besloten heeft woensdag in staking te gaan. De post, in en om de steden Rotterdam, Amsterdam, Utrecht, alsmede in Oost-Brabant en Limburg ligt nagenoeg geheel stil. Steeds mee" gemeenten komen in problemen met hun huisvuil. Ver scheidene gemeenten zagen dinsdag af van het ophalen van huisvuil om dat dit toch niet verwerkt kan wor den en de gemeenten zelf het niet kunnen opslaan. Bij de afval verwer king Rijnmond kunnen de gemeen ten het huisvuil nog maar nauwelijks kwijt als gevolg van akties, terwijl bij Gevudo in Dordrecht, waarop 39 gemeenten aangewezen zijn, deze week wordt gestaakt. In Rotterdam staakt bovendien het reinigingsper- soneel. In Amsterdam di-eigen pro blemen, doordat het personeel van de werkplaatsen waar het materieel van de reinigingsdienst in onderhoud is staakt. Dit heeft een woordvoerder van de centrale direktie van de PTT maan dagmiddag meegedeeld na een inven tarisatie van de stakingsakties. De postkantoren zijn overal normaal open. In Amsterdam en Rotterdam ligt weliswaar het geldtransport van de PTT plat, maar het publiek zal daarvan vooralsnog niets merken doordat tijdig voorzorgsmaatregelen zijn getroffen. WASHINGTON - In het Amerikaanse congresgebouw heeft zich maandagavond een ontploffing voorgedaan. De bom is geplaatst door een groep die zich „De eenheid voor gewapend verzet" noemt. Een persoon die de Was hington Post opbelde (om 22.55 uur plaatstelijke tijd, 4.55 uur Nederlandse tijd), zei dat het plaatsen van de ex plosieve lading een reaktie was op akties van de Ver enigde Staten in Grenada en Libanon. Ooggetuigen heb ben verklaard dat een vergaderkamer ernstige schade heeft opgelopen. Er is niets bekend over slachtoffers. De politie heelt de omgeving van het parlementsgebouw onmiddellijk afgezet, en 15 brandweerauto's en vier ambulances begaven zich naar de plaats waar de ontploffing zich heeft voorgedaan. Terwijl beambten het gebouw doorzochten, rolden brandweerlieden slangen uit. Een po litieman ter plekke zei: „Er heeft zich een ontploffing voorgedaan. Het klonk behoorlijk sterk". Andere beambten zeiden dat zij in het gebouw naar bommen gingen zoe ken. Van buiten was geen schade aan het gebouw te zien. Op het moment van de ontploffing was er geen verga dering van het congres. Kort geleden hebben zich twee keer incidenten voorgedaan waarbij personen het Capitool binnendron gen en verwarring veroorzaakten met wat zij bommen noemden. De po litie heeft niet willen zeggen of zij in derdaad explosieven bij zich droe gen, maar er ontstond naderhand wel een diskussie over de vraag of het toezicht in het parlementsgebouw niet opgevoerd moet worden. SINT PANCRAS - Een uitslaande brand heeft dinsdagmorgen een auto- spuiterij in Sint Pancras volledig ver woest Een ernaast gelegen school liep rook- en watercshde op. Het blussings- werk van de brandweer werd bemoei lijkt door enkele exploderende gas flessen en een dikke rook doe giftige bestanddelen bevatte. De oorzaak van de brand, waarbij zich geen persoon lijke ongelukken voordeden, is nog niet bekend Ook de schade kon nog niet nauwkeurig worden geraamd, maar loopt zker in de tonnen, aldus de politie. Rietkerk: ROTTERDAM - Minister Rietkerk van binnenlandse zaken houdt er ern stig rekening mee, dat het nodig zal zijn de Marechaussee of het leger in te zetten bij de ambtenarenakties. In een vertrouwelijke telex aan alle burge meesters in de provincie Zuid-Hol land, die maandag via de korpschefs van de olitie is verstuurd, geeft de Commissaris van de Koningin de in- strukties door die hij van de minister heeft ontvangen. Hieruit blijkt dat de minister er ern stig rekening mee houdt, dat er een si tuatie zal ontstaan waarbij het inzetten van de politie niet meer mogelijk is. Mochten de burgemeesters het nodig vinden de Koninklijke Marechaussee of het leger in te zetten, dan dient zo'n verzoek aan de Commissaris van de Koningin te worden gericht Het aktiecomité van de politie in Rotterdam is van de inhoud van de telex op de hoogte, maar geeft (nog) geen kommentaar. DEN HAAG - Verzenden van post van en naar de steden Amsterdam, Rot terdam en Utrecht en de wijde omgeving daarvan heeft geen zin meer. Dat zelfde geldt vanaf maandagavond ook voor Oost-Brabant en Limburg. Post naar het buitenland is totaal gestremd en de post vanuit het buitenland onder vindt ernstige vertraging. Rekeninghouders van de postgiro die ressorteren onder het administra tiekantoor Amsterdam, worden ook getroffen door staking. De admi nistratiekantoren in Arnhem en Den Haag werken normaal door. De woordvoerder zegt nog geen duide lijk beeld te hebben in hoeverre de overslag van post van de ene trein op de andere getroffen wordt door sta kingen. ZWOLLE - Omstreeks tien uur is dinsdagmorgen brand uitgebroken in het hoofdkantoor van de elektriciteits maatschappij LJsselcentrale in Zwolle. Volgens de brandweer gaat het om een flinke brand. Er is begonnen met de ontruiming van het gebouw. DEN HAAG - Hét aantal uitgespro ken faillissementen is in oktober van dit jaar eyenals in september gedaald in vergelijking met de overeenkom stige maand van het vorig jaar. Volgens voorlopige tellingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn de aan tallen 540 in oktober 1983 tegen 736 in oktober 1982, een daling van 27 pro cent In september was de daling 19 procent Van januari tot en met oktober 1983 is het aantal uitgesproken faillisse menten 6.612 tegen 7.097 in dezelfde periode van het vorig jaar(- 7 procent). Deze daling is voornamelijk veroor- zaakt doordat het aantal faillissemen ten van ondernemingen is afgenomen. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Zweedse Rode Kruis ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio 20.15- 21.45 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Nieuwerkerk „Rehoboth". Strip-o-theek. 18.30 -19.30 uur. Oosterland „Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15 - 10.15 (v.m.). Iedere donderdag Zierikzee Wereldwinkel. Thema-koffie-uurtje: 10.00 -11.00 uur en 20.00 - 21.00 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Majorettes. 18.45 tot 19.45 uur. Noordgouwe Dorpshuis: kaartavond, 20.00 uur. Dreischor „De Drie Schapen". Bridgen, 13.30 - 17.00 uur. Nieuwerkerk Algemene Leesbibliotheek, „Reho both". Uitlenen van boeken. 18.30 tot 19.15 uur. Oosterland „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -19.30 uur. Dinsdag 8 november Zierikzee UVV-ontmoetingscentrum, Kerkhof la. Kontaktavond UW. 19.30 uur. Stadhuis. Hoorzitting jaarprogram ma sociaal kultureel werk 1984, aan sluiting vergadering advieskommis sie welzijnsbeleid. 19.30 uur. Centrum lona, Poststraat 25. Kursus Voerreflexologie. 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw Beatrixstraat. Ringdag Hervormde Vrouwengroe pen. 9.30 uur. Consistorie Hervormde Kerk. Zon- dagsschoolkursus. 20.00 uur. Haamstede Konditorei Hoogenaar. Lezing nota ris D. van Eek, Ned. Ver. van Huis vrouwen, afdeling Westerschouwen. 14.00 uur. Renesse Lagere school ,,'t Staepel'of". Ouder avond. 20.00 uur. EUemeet Dorpshuis. Bijeenkomst projekt „Koopwoning" voor de prijs van een huurwoning". 20.00 uur. Brouwershaven Jeugdgebouw. Najaarsvergadering A.N.B.O. (Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen). 14.30 uur. Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Noordgouwe Uitstapje Plattelandsvrouwen Noordgouwe o.o. naar Suikerfabriek Dinteloord, 's middags. Woensdag 9 november Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Bejaar denmiddag. 14.30 uur. Stadhuis. Kommissie onderwijs. 19.30 uur. Kerkzaal St. Domusstraat. Vergade ring Gereformeerde vrouwen kon- taktgroep. 20.00 uur. Pand Visstraat 5. Bijeenkomst Vrou wenontmoetingscentrum, thema „Vrouw en Theologie". 20.15 uur. Kerkwerve VerenigingsgebouwBeatrixstraat Bejaardensoos. 14.30 uur. Brouwershaven „De Blokkendoos". Knutselklub voor kinderen van 6 tot en met 12 jaar. 13.30 uur. Verenigingsgebouw. Gesprekskring. 20.30 uur. Bruinisse Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Ruilavond postzegelvereniging. 19.30 uur. Donderdag 10 november Zierikzee Parochiecentrum, Mosselstraat 4. Thema-avond „Vrede en gerechtig heid" o.l.v. Pax Christi Zeeland. 20.00 uur. Lange Nobelstraat 44. C.D.A.-vrou- wenberaad. 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Herv. Vrouwengroep „Wees een Zegen". 20.00 uur. Brouwershaven Jeugdgebouw. Majorettes. 18.45 tot 19.45 uur. Jeugdgebouw. Volksdansen. 20.00 uur. Vrijdag 11 november Haamstede Geref. Kerk. Lezing alternatieve ge neeswijze Groene Kruis Burgh- Haamstede. 20.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Jaarvergadering Smalstads koor. 19.00 uur. Tonnenmagazijn. Beatballetlessen. 19.00 en 20.00 uur. Dreischor Plaatsenhuis Dreischor. Welfare Ro de Kruis, verkoping van 14.00 - 16.00 uur. Zaterdag 12 november Brouwershaven Markt. Vertrek bus naar Dreischor voor bejaardenmiddag. 13.00 uur. Tonnenmagazijn. Vergadering wa tersportvereniging. 15.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis, Ring 42. Start Puzzelrit m.a.c. „Sparta". 19.15 uur. Maandag 14 november Zierikzee Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Renesse Hotel „Het Wapen van Zeeland". Jaarvergadering IJsvereniging Re nesse. 20.00 uur. Brouwershaven Groene Kruisgebouw. Handwerk- verkoop Welfarewerk Rode Kruis. 14.00 tot 16.00 uur. Dinsdag 15 november Zierikzee Hema. Regionale koopochtend oude ren en gehandikapten. 9.30 - 10.30 uur. Centrum lona, Poststraat 25. Kursus Voerreflexologie. 20.00 uur. Kerkwerve Consistorie Hervormde Kerk. Zon- dagsschoolkursus. 20.00 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Woensdag 16 november Brouwershaven „De Blokkendoos". Knutselklub voor kinderen van 6 tot en met 12 jaar. 13.30 uur. Donderdag 17 november Zierikzee Havenplein 24. Spreekuur Rechts winkel. 19.00 - 20.00 uur. Zaterdag 19 november EUemeet Dorpshuis. Toneeluitvoering Elle- meet, 19.30 uur. Bal na tot 02.00 uur. Zonnemaire Groene Kruisgebouw. Welfare Rode Kruis, verkoping van 9.00 - 12.00 uur. Dinsdag 22 november Zierikzee 's Landskamer. Algemene bestuurs vergadering Waterschap Schouwen- Duiveland. 19.30 uur. Centrum lona, Poststraat 25. Kursus Voerreflexologie. 20.00 uur. Burgh Busstation vertrek reisje Ned. Ver. van Huisvrouwen, afdeling Wester schouwen. 08.00 uur. Woensdag 23 november Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw. Bij eenkomst C.P.B. en N.C.V.B. met le zing van majoor Bosschardt. 19.45 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Lezing museum Boysmans, de Roode Lelie. 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2