ïik De nieuwe loten liggen klaar. Haal de toeters maar vast uit de kast. Wegen bij Deltawerken kosten (tot '88) minstens 25 miljoen Luchtverdedigingsfregat gedoopt in Vlissingen Akties bij NS rechtmatig Noordelijke streekvervoer staakt Industriebond CNV laat ambtenaren vallen Automobilisten bedreigen brugwachter Koffie wordt woensdag duurder Kwartier staken voor vrede Chemicaliën- tanker in dichte mist aan de grond Op werf KMS De meeste kans in de Staatsloterij. -♦< 2 MIDDELBURG - Gedeputeerde staten hebben provin ciale staten de plannen voorgelegd voor wegenaanleg en -onderhoud voor de komende jaren. Het gaat om de ur gentieschema's voor de sekundaire en tertiaire wegen. De sekundaire wegen zijn doorgaande wegen die eigen dom zijn van de provincie en die samen met de rijkswe gen zorgen voor de ontsluiting van de provincie. Het Zeeuwse sekundaire net is ongeveer 250 kilometer lang. In het programma wordt uitgegaan van 12,5 miljoen per jaar voor be heer en onderhoud. Van dit bedrag is in ieder geval jaarlijks 4 miljoen nodig voor onderhoud en twee a drie miljoen voor het aanbrengen van as- faltdeklagen; dit laatste is nodig om de achterstand op dit gebied in te lo pen. Rond 1990 hopen gs dan weer met het werk op schema te zijn. UTRECHT - Zowel stiptheidsak- ties als stakingen bij de Nederlandse Spoorwegen uit protest tegen de 3,5 procent salariskorting zijn rechtma tig en mogen doorgaan. Dit heeft de president van de rechtbank in Utrecht, mr. C. L. van Harinxma Thoe Slooten vrijdag onder luid ap plaus in kort geding bepaald. NS had om een verbod van de akties ge vraagd. Volgens de president is er geen sprake van onevenredige schade door de nu lopende stiptheidsakties. Ambtenaren hebben in algemene zin het recht om in aktie te komen tegen eenzijdig vastgestelde maatregelen van de overheid, aldus de president. DEN HAAG - Het streekvervoer in Groningen (GADO) en Drenthe (DVM) staakt maandag, in Frielsnda (FRAM) rijden de bussen in ieder ge val grotendeels niet, wellicht hele maal niet. Volgens een woordvoerder van de Vervoersbond FNV hebben de FNV-leden onder het FRAM-perso- neel besloten maandag niet uit te rij den. Het is mogelijk dat in enkele CNV-bolwerken de leden besluiten zich niet bij de staking aan te sluiten. De stadsbussen van de GVBV in Groningen rijden pas na half negen uit, aldus een gemeentewoord voerster. De stadsdienst in Leeuwar den wordt verzorgd door de FRAM, waardoor in de Friese hoofdstad de hele maandag geen openbaar vervoer is. De CNV-leden bij de Friese Auto bus Maatschappij FRAM hebben maandag besloten zich niet aan te 'sluiten bij de staking van hun FNV- kollega's. Volgens FN V-woord voer der kan zich daardoor de situatie voordoen dat busreizigers door een CNV-chauffeur wel worden wegge bracht, maar dat er geen terugreis is omdat een FNV-kollega daarna de dienst zou moeten hebben overgeno men, maar door de staking niet rijdt. Enkele tientallen ambtenaren van het elektriciteitsbedrijf, de waterlei ding en van de brandweer in Gronin gen hebben maandagochtend de re mise geblokkeerd van het gemeente lijke vervoerbedrijf Groningen GVBG. De bedoeling was dat het stadsvervoer niet eerder dan na half negen op gang kon komen, aldus een woordvoerder. UTRECHT - Binnen de Industrie- en Voedingsbond CNV bestaat geen enkel begrip voor de akties van de ambtenaren en trendvolgers tegen het regeringsbeleid. Integendeel, de koppeling van ambtenarensalarissen en uitkeringen aan de ontwikkelin gen in de marktsektor moet volgens de bond beëindigd worden. Alleen de laagste uitkeringen mogen niet om laag. Dat bleek in Utrecht, waar de Industrie- en Voedingsbond CNV verslag deed van een ledenraadple ging over de maatschappelijke ont wikkelingen. Alslies ambtenaren ROTTERDAM - Een groepje woe dende automobilisten heeft de brug wachter van de Van Brienenoord- brug in Rotterdam bedreigd. Rond half vier werd de brug geopend om een nieuw aangebracht kontrage- wicht uit te proberen. Onmiddellijk dacht een aantal wachtende automo bilisten. dat het hier een aktie van ambtenaren betrof. Twee chauffeurs pakten een ijzeren staaf en bedreigden de brugwachter. Na zes minuten ging de brug weer dicht. Aan de hand van de genoteerde kentekennummers zal de politie pro beren de bestuurders te achterhalen. Voor nieuwe wegen en verbetering van bestaande is in het programma - dat geldt voor de jaren 1984-1987 - jaarlijks zo'n 6 miljoen beschik baar. Dit betekent dat in vier jaar tijds voor dit onderdeel rond de 25 miljoen is te besteden. Oester- en Philipsdam Een groot deel van dit bedrag moet worden gebruikt voor wegen die rechtstreeks verband houden met de Deltawerken. De wegen over de Oester- en Philipsam zijn samen al goed voor 25 miljoen tot 1988. De provincie kan dat alleen niet be talen; er wordt daarom naarstig ge zocht naar andere financieringsbron nen, maar als die droog blijken te zijn dan is het niet uitgesloten dat de aanleg van de weg over de Oester- dam uitgesteld moet worden. Andere projekten die in het urgen tieschema sekundaire wegen zijn op genomen, zijn verharding van de rondweg Biggekerke en het aanbren gen van de laatste asfaltlaag op enke le andere wegen voor 6,4 miljoen en aanpassing van de weg Domburg- Westkapelle voor 2,4 miljoen. Dit laatste projekt houdt verband met het op Deltahoogte brengen van de Westkapelse zeedijk. Voor de samenstelling van het ur gentieschema is een onderzoek in gesteld naar gevaarlijke kruispunten in de sekundaire wegen. Midden-Zeelandroute Daaruit kwam naar voren dat in ie der geval het kruispunt Vierwegen bij Kapelle en dat in de Midden- Zeelandroute bij Wilhelminadorp dringend aan verbetering toezijn. Buiten deze twee punten om wordt voorgesteld jaarlijks ongeveer 1 miljoen uit te trekken voor verbete ring van kruispunten. Over de weg IJzendijke-Philippine wordt gezegd, dat opknappen niet meer helpt; de verharding van het wegdeel moet helemaal worden ver- li06 9J iw nieuwd. Bovendien is het dwarspro fiel in de weg niet meer in optima forma. Ook het fietspad langs de weg moet worden verbeterd. Aan fietspa den worden verder genoemd die langs de wegen Ovezande - 's Heeren broek en Zaamslag-Terhole. Tertiaire wegen Onder tertiaire wegen worden ver staan de wegen tussen de dorpen en de wegen die vanuit de dorpen aan sluiting geven op het doorgaande we gennet. Tertiare wegen zijn eigen dom van de provincie, gemeenten of waterschappen; op Walcheren is er voor deze wegen het wegschap. In to taal gaat het om 350 kilometer weg, waarvan ongeveer 90 kilometer in onderhoud en beheer is bij de provin cie. Urgentieschema Het urgentieschema bestaat de ja ren 1984-1990. Voor wegenaanleg en - verbetering is gedurende die periode 25 miljoen beschikbaar. In ieder ge val worden voltooid de weg Kapelle- Kloetinge en het fietspad langs die weg en de fietspaden 's Heerenhoek- Heinkenszand, Poortvliet-St. Anna- land, Veere-Vrouwenpolder en Oud- Vossemeer-St. Annaland. Provinciale staten moeten het ur gentieschema voor de sekundaire we gen vaststellen in hun vergadering van 16 december. Het schema voor de tertiaire wegen wordt hen ter kennis neming aangeboden; Gs zeggen hier van dat het vooral moet worden ge zien als toetsing voor het subsidiebe leid. DEN HAAG - Een pak koffie van 250 gram wordt met ingang van woensdag acht cent duurder. De prijsverhoging is het gevolg van hogere inkoopprijzen op de v\ ereld- markt. De Vereniging van Neder landse Koffiebranders en Theepak kers heeft dit zondag meegedeeld. Het ministerie van ekonomische zaken is van de prijsverhoging op de hoogste gesteld. Een woordvoerder van dit- Jhinisterie heeft, de prijsver hoging.zondag bevestigd MADRID - Een gepenioneerde Ar gentijnse generaal heeft in een inter view met het Spaanse weekblad ,,Tiempo" erkend verantwoordelijk heid te dragen voor de vermissing van 5.000 mensen. In de tijd dat ik hoofd van de provinciale politie van Buenos Aires was, zijn er 5.000 men sen verdwenen. Ik heb enkelen van hen in anonieme graven begraven, zo zei generaal Ramon Camps. BRUSSEL - Het socialistisch Alge meen Belgisch Vakverbond (ABVV) heeft zijn leden opgeroepen om vol gende week dinsdag een kwartier lang het werk neer te leggen. Komende dinsdag wordt er in de Belgische kamer van volksvertegen woordigers een debat gehouden over de kernbewapening. Met zijn aktie wil het ABVV de nadruk leggen op ,,het grote belang van ontwapening voor een vredes- en ontwikkelingsbe leid". Het ABVV wil bij zijn aktie niet al leen de werkende bevolking betrek ken. De vakbond is van plan ook ak ties ter bewustmaking te houden bij de Belgische stempellokalen waar werklozen zich dagelijks dienen te melden. Het vakverbond wil voorts een zelfde soort akties houdens in de scholen. De oproep van het ABVV wordt gesteund door de organisaties die de grote vredesdemonstratie or ganiseerden welke op 23 oktober in Brussel werd gehouden. VLISSINGEN - Op de Westerschel- de voor Vlissingen is zondagavond de 1.600 ton metende Liberiaanse che- mikaliëntanker Proof Gallant, gela den met glucol, in dichte mist op de Nolleplaat aan de grond gelopen. Het schip was op weg van Antwerpen naar zee. Vier sleepboten hebben zondaga vond nog geprobeerd het schip bij af gaand water vlot te trekken, maar dat lukte niet. Het loodswezen in Vlissingen verwacht dat de Proof Gallant rond het middernachtelijk uur bij opkomend water vlot getrok ken kan worden. De Proof Gallant is in de nacht van zondag op maandag vlotgetrokken. De tanker is slechts door een sleep boot geholpen, in plaats van door vier zoals eerder gemeld. Een andere sleepboot kon de Nolleplaat vanwe ge de diepgang niet bereiken. Het gaat om een tanker die vaart onder de Algerijnse vlag, aldus een woord voerder van rederij Muller uit Ter- neuzen. VLISSINGEN - Het eerste luchtverdedigingsfregat van de Jacob van Heemskerck-klasse is zaterdag onder die naam op de werf van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" in Vlissingen gedoopt. Dit nieuwe fregat is afgeleid van het ontwerp van de Kortenaer-klasse en wat betreft profiel daar ook vrijwel gelijk aan. Opvallend bij de Jacob van Heemskerck", die als zusterschip de „Witte de With" krijgt, is het ontbre ken van de helikopter-hangar op het achterdek. Die ruimte is nodig voor het „Tartar" geleidewapensysteem tegen luchtdoelen op middellange af stand. Indien die luchtdoelen (raketten) toch doorbreken, stuiten zij uiteinde lijk op het goalkeeper-systeem, het verdedigingssysteem voor de zeer korte afstand dat door Hollandse sig naalapparaten in Hengelo is ontwik keld. Het is een radargeleide zeven- loopsmitrailleur die 4200 schoten per minuut kan afgeven. Het wordt bij de luchtverdedi gingsfregatten op het achterdek ge plaatst, dat bij de standaardfregat ten dienst doet als helikopterdek. Bij die laatste fregatten wordt het goal keeper kanonsysteem geplaatst op de helikopterhangar. Momenteel worden in de marineha ven van Den Helder werkzaamheden voor de plaatsing van de goalkeeper verricht aan het standaardfregat „Callenburgh", dat als eerste fregat daarmee wordt uitgerust. Volgend jaar zal dat systeem op de „Callen burgh" varend beproefd worden, waarna de goalkeeper in 1985 aan boord van de andere fregatten ge plaatst zal worden. Kommunikatie Bovendien beschikken de luchtver dedigingsfregatten over een uitge breid kommunikatiesysteem en een geautomatiseerd informatieverwer kingssysteem omdat de twee schepen van deze klasse ook ingezet kunnen worden voor het vervoeren van het kommando van een vlootverband. De twee luchtverdedigingsfregat ten zullen waarschijnlijk eind 1985 bij de Koninklijke Marine in dienst worden gesteld. Dan heeft de werf in totaal 14 standaard- en luchtverdedi gingsfregatten afgeleverd. Twee standaardfregatten werden verkocht aan Griekenland en de Koninklijke Marine beschikt dan over 10 stan daardfregatten en twee luchtverde digingsfregatten. Na de fregatbouw is het marine programma bij de werf KMS echter afgelopen. Mogelijk wordt beging volgend jaar bij de werf een order ge plaatst voor de levering van multi purpose fregatten. Dat gebeurt dan in het kader van het naar voren halen van marine-opdrachten teneinde de werven van het voormalige RSV- koncern te redden. Op dit moment wordt nog hard ge werkt aan het tekenwerk van deze MP fregatten. In datzelfde kader wordt mogelijk nog dit jaar een or der geplaatst bij de RDM voor de bouw van twee extra onderzeeboten in aanbouw die in de loop van 1986 zullen zijn opgeleverd. De defensie nota die volgens de minister van de fensie nog dit jaar verschijnt zal over deze opdrachten uitsluitsel geven. Advertentie Ze zijn er weer. Staatsloten, met een kans van één op twee. Gemiddeld natuurlijk. Een prachtkans op een prachtprijs. Van een tientje tot 't half miljoen. Adressen van lotenverkopers vindt u in de Gouden Gids. Speelt u liever per giro mee? Dat kan ook. Bel voor inlichtingen de Staatsloterij, 070-47 74 84. Iedere maandag Bruinisse Jeugdsoos De Pul. Speei- en strip-o- theek. 18.30 - 20.00 uur. Dorpshuis. Meer Bewegen voor Ouderen. 16.00 - 16.45 uur. Iedere dinsdag Zonnemaire Gymnastiekzaal. Damesgym. 21.00 - 22.00 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Zweedse Rode Kruis ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio 20.15- 21.45 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Nieuwerkerk „Rehoboth". Strip-o-theek. 18.30 -19.30 uur. Oosterland „Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15 - 10.15 (v.m.). Iedere donderdag Wereldwinkel. Thema-koffie-uurtje: 10.00 -11.00 uur en 20.00 - 21.00 uur. Noordgouwe Dorpshuis: kaartavond, 20.00 uur. Dreischor „De Drie Schapen". Bridgen, 13.30 - 17.00 uur. Nieuwerkerk Algemene Leesbibliotheek, „Reho both". Uitlenen van boeken. 18.30 tot 19.15 uur. Oosterland „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 .tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -19.30 Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Zierikzee Rode Kruis ziekenhuis. Uitzending Nomen Nesciö/l&.^S - 16.45 uur. Burgh Café „Het Grote Zwijn". Klaverjas sen. 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Rechtswinkel, Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. Iedere tweede donderdag van de maand Stadhuis Zierikzee, Meelstraat. Zit ting huurkommissie van 9.00 tot 11.30 uur. Iedere maandag en donderdagochtend (behalve in de schoolvakanties) Brouwershaven In de „Blokkendoos". Peuterspeel zaal. Van 9.00 tot 11.30 uur. Iedere woensdag en donderdag Zierikzee Visstraat 5. Stichting Vrouweneman cipatie Zeeland, regio Schouwen- Duiveland en St. Philipsland. Woens dag van 14.00 - 17.00 uur en van 19.00 - 20.00 uur en donderdag van 9.00 -12.00 uur. Maandag 7 november Zierikzee Eethuis Marktzicht. Fraktievergade- ring PvdA. 16.30 en 19.00 uur. Centrum Iona, Poststraat 25. Lezing Ben Eskena, „Groei in de tuin". 20.00 uur. „Huis van Nassau". V.V.D.-fraktie- vergadering. 20.00 uur. Kerkwerve Peuterspeelzaal Wervepad. Ouder avond peuters. 20.00 uur. Dinsdag 8 november Zierikzee UW-ontmoetingscentrum, Kerkhof la. Kontaktavond UW. 19.30 uur. Stadhuis. Hoorzitting jaarprogram ma sociaal kultureel werk 1984, aan sluiting vergadering advieskommis sie welzijnsbeleid. 19.30 uur. Centrum Iona, Poststraat 25. Kursus Voerreflexologie. 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw Beatrixstraat. Ringdag Hervormde Vrouwengroe pen. 9.30 uur. Consistorie Hervormde Kerk. Zon- dagsschoolkursus. 20.00 uur. Haamstede Konditorei Hoogenaar. Lezing nota ris D. van Eek, Ned. Ver. van Huis vrouwen, afdeling Westerschouwen. 14.00 uur. Renesse Lagere school ,,'t Staepel'of". Oude ravond. 20.00 uur. Ellemeet Dorpshuis. Bijeenkomst projekt „Koopwoning" voor de prijs van een huurwoning". 20.00 uur. Brouwershaven Jeugdgebouw. Najaarsvergadering A.N.B.O. (Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen). 14.30 uur. Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Noordgouwe Uitstapje Plattelandsvrouwen Noordgouwe e.o. naar Suikerfabriek Dinteloord, 's middags. Woensdag 9 november Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Bejaar denmiddag. 14.30 uur. Stadhuis. Kommissie onderwijs. 19.30 uur. Kerkzaal St. Domusstraat. Vergade ring Gereformeerde vrouwen kon- taktgroep. 20.00 uur. Pand Visstraat 5. Bijeenkomst Vrou wenontmoetingscentrum, thema „Vrouw en Theologie". 20.15 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw, Beatrixstraat. Bejaardensoos. 14.30 uur. Brouwershaven „De Blokkendoos". Knutselklub voor kinderen van 6 tot en met 12 jaar. 13.30 uur. Verenigingsgebouw. Gesprekskring. 20.30 uur. Bruinisse Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Ruilavond postzegelvereniging. 19.30 uur. Donderdag 10 november Zierikzee Parochiecentrum, Mosselstraat 4. Thema-avond „Vrede en gerechtig heid" o.l.v. Pax Christi Zeeland. 20.00 uur. Lange Nobelstraat 44. C.D.A.-vrou- wenberaad. 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Herv. Vrouwengroep „Wees een Zegen". 20.00 uur. Brouwershaven Jeugdgebouw. Majorettes. 18.45 tot 19.45 uur. Jeugdgebouw. Volksdansen. 20.00 •uur; Vrijdag 11 november Haamstede Geref. Kerk. Lezing alternatieve ge neeswijze Groene Kruis Burgh- Haamstede. 20.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Jaarvergadering Smalstads koor. 19.00 uur. Tonnenmagazijn. Beatballetlessen. 19.00 en 20.00 uur. Plaatsenhuis Dreischor. Welfare Ro de Kruis, verkoping van 14.00 - 16.00 uur. Zaterdag 12 november Brouwershaven Tonnenmagazijn. Vergadering wa tersportvereniging. 15.00 uur. Maandag 14 november Brouwershaven Groene Kruisgebouw. Welfare Rode Kruis, verkoping van 14.00 - 16.00 uur. Dinsdag 15 november Zierikzee Hema. Regionale koopochtend oude ren en gehandikapten. 9.30 - 10.30 uur. Centrum Iona, Poststraat 25. Kursus Voerreflexologie. 20.00 uur. Kerkwerve Consistorie Hervormde Kerk. Zon- dagsschoolkursus. 20.00 uur. Donderdag 17 november Zierikzee Havenplein 24. Spreekuur Rechts winkel. 19.00 - 20.00 uur. Zaterdag 19 november Ellemeet Dorpshuis. Toneeluitvoering Elle meet, 19.30 uur. Bal na tot 02.00 uur. Zonnemaire Groene Kruisgebouw. Welfare Rode Kruis, verkoping van 9.00 - 12.00 uur. Dinsdag 22 november 's Landskamer. Algemene bestuurs vergadering Waterschap Schouwen- Duiveland. 19.30 uur. Centrum Iona, Poststraat 25. Kursus Voerreflexologie. 20.00 uur. Burgh Busstation vertrek reisje Ned. Ver. van Huisvrouwen, afdeling Wester schouwen. 08.00 uur. Woensdag 23 november Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw. Bij eenkomst C.P.B. en N.C.V.B. met le zing van majoor Bosschardt. 19.45 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 2