Schouwse Plattelandsvrouwen vierden hun gouden jubileum Hervormd Verenigingsgebouw af Bazar sloot aktie nieuwe C.V. Afscheid A. P. Deurloo brandweer Westerschouwen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Met eigen musical als hoogtepunt WA> Wf PÊ gltr ZIERIKZEESCHE - NIEUWSBODE Luchtverdedigingsfregat Vogelbroedplaats Zaterdag werd op de werf van de KMS te Het eiland in de Sasput, tussen Schudde- Vlissingen het eerste Nederlandse luchtver dedigingsfregat, de Jacob van Heems- broedplaats. (Pag. 3). kerck, gedoopt. (Pag. 2). Emotioneel Dubbele winst Steenbergen-trainer Frie Verstraete was na Door een dubbele zege op Rinus Lems eiste beurs en Dreischor, wordt weer een vogel- afloop van de topper tegen Zierikzee uiterst Ger Monster van Biljartvereniging DOS uit verbolgen over het optreden van arbiter Ha- Nieuwerkerk de titel op in de eerste klas rinck. (Pag. 6). driebanden. (Pag. 8). MAANDAG 7 NOVEMBER 1983 140ste jaargang Nr. 23418 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De zekerste weg om niet te falen, is vastbeslo ten te zijn om te slagen. Sheridan WEERSVOORUITZICHTEN ZIERIKZEE - „Emancipé, Emancipa, Frustratia", zon gen de leden van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen afdeling Schouwen vrijdagavond in de Con certzaal tijdens een musical ter ere van het gouden bestaansjubileum. Die emancipatie liep als een rode draad door hun gevarieerd optreden heen en duidelijk werd, dat dit begrip binnen de bond op eigen wijze en ook zeer verschillend wordt benaderd. Zo kon het gebeu ren, dat enerzijds een loflied op de moedermavo werd ge zongen en anderzijds opmerkingen werden gemaakt als: „Een vrouw hoort toch in de eerste plaats thuis in het ge zin; zij moet er zijn als de kinderen thuiskomen. Al die alkohol- en drugsproblemen en dat vandalisme de laatste tijd, dat zal toch ergens wel iets te maken hebben met die buitenshuis werkende moeders". Een open doekje was ook wegge legd voor de moeder, die liet weten, dat zij, altijd thuiszijnd voor haar kinderen, er toch maar voor zorgde, dat de ambitieuze buurvrouw een baan buiten de stad kon aannemen. Emancipatie ,,ja" en emancipatie „nee" dus tijdens deze musical van de Schouwse plattelandsvrouwen. Onder het thema „Vrouwen van deze tijd" gingen zij verder in op het ver schijnsel massa-media, op de tele foon als indringer, op het rondgaan met de kollektebus, op de armoede van vroeger verpakt in een fraai lied over het spinnewiel en op het milieu Advertentie CAFÉ-RESTAURANT PAVILJOEN F\ Ouwerkerk (Zld.) Tel. 01114-1575 Voor: BARBECUE FONDUE PARTIJEN LEKKER ETEN in de vorm van de voor en tegens van de vaatwasmachine. Leuke vondst waren de sketches en liedjes, die elk een decennium van de afgelopen vijftig hondsjaren belicht ten. Bijzonder gewaardeerd werd de korte terugblik op de suksesvolle viering van het veertigjarig bestaan. Dat gebeurde met de reprise van het lied „Dolle Mina's", dat een zeer ver rassend onderdeel van deze musicaf bleek te zijn. De regie was in handen van mevrouw B. van der Linden- Florusse en zij werd voor haar aanzet uitgebreid in het zonnetje gezet zo wel door het bestuur als door de da me*, die aan de musical hadden mee gewerkt. Koorjubileum Uiteraard vormde het eigen koor van de Schouwse afdeling de spil van dit optreden. Voor de koorleden was het deze avond dubbel feest, want naast het vijftigjarig bestaan van de afdeling vierden zij het zilveren jubi leum. Uiteraard werd bij dit koorju bileum nog even stilgestaan. Dat ge beurde echter pas na het middernach telijk uur, want het programma was inmiddels danig uitgelopen. Het officiële gedeelte met toespra ken en felicitaties bleek heel wat tijd in beslag te nemen en ook de zange res harpiste Lea de Boer bleek voor Taken brandweer nemen toe In het dorpshuis van Renesse werd afscheid genomen van de heer A. P. Deur loo van de brandweervereniging Paraat. Verwachting t/m vrijdag 11 nov. Woensdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 107r. Minimumtemp.: 5 gr. Middagtemp.: 11 gr. Windkracht: zuid 3 Donderdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 10%. Minimumtemp.: 5 gr. Middagtemp.: 10 gr. Windkracht: zuidoost 3 Vrijdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 30%. Minimumtemp.: 5 gr. Middagtemp.: 9 gr. Windkracht: variabel 3 RENESSE - Van de heer A. P. Deurloo. brandwacht eerste klas bij de brandweervereniging Paraat van de gemeente Westerschouwen werd zater dagavond officieel afscheid genomen. De heer Deurloo moet wegens het berei ken van de 55-jarige leeftijd de brandweer verlaten. Burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer vertelde dat Deurloo 23 jaar bij het brandweer korps heeft gediend. Door zijn lange ervaring was hij volgens de burge meester een goede begeleider voor de jongeren. Zij dankte hem voor alles wat hij voor de brandweer heeft gedaan. Aon vijf leden van Paraat reikte zij een diploma uit. Zij hebben allen met goed gevolg een kursus gevolgd. De heer G. S. M. Geleijnse kreeg het di ploma brandwacht le klasse deel A pompbediener, en de heren A. D. den Boer, J. Oosterloo, L. Vermeer en J. G. Plandsoen ontvingen het diploma brandwacht 2e klasse, deel B persluchtmaskerdrager. Uitbreiding taken Mevrouw Niemantsverdriet sprak over de taak van de brandweer, die zich steeds verder uitbreidt. De taak blijft niet langer beperkt tot het blussen van branden. In de toekomst zullen er nog meer taken bijkomen. „De B B. zal worden opgeheven en die taken zullen door de brandweer worden overgenomen. Dat betekent dat de brandweer zich verder moet ontwikkelen om te kunnen insprin gen bij allerlei vormen van hulpver lening. Er zullen nog meer kursussen moeten worden gevolgd en de inzet van alle korpsleden zal daarvoor no dig zijn", aldus mevrouw Niemants- zerdriet. ZIERIKZEE - De grote bazar, die vrijdag en zaterdag werd gehouden in het Hervormd Verenigingsgebouw te Zierikzee heeft een bruto bedrag van f 11.000,- opgeleverd. Deze opbrengst is bestemd voor een nieuwe centrale verwarmingsinstallatie in het verenigingsgebouw in het Vrije. Voor de Nederlands Hervormde Gemeente in Zie rikzee vormde deze bazar de afsluiting van een reeks akties om geld voor die nieuwe c.v. bijeen te krijgen. Zo werden ten behoeve van hetzelf de doel eerder dit jaar oliebollen ver kocht, werd er een verloting gehou den, vond onder de Beuze tweemaal een verkoping plaats van tweede handskleding, eigen gemaakte ca kes, jam en advokaat, werd een bloe- menverkoopaktie op touw gezet en werden oude ansichtkaarten ver kocht Ook door middel van de nu gehou den bazar blijkt de nieuwe c.v. in het Hervormd Verenigingsgebouw steeds dichterbij te komen. De organisatoren kregen veel steun van de gemeentele den, zodat het mogelijk was vele ge- variëerde stands in te richten. „Modehuis" Vooral vrijdag- en zaterdagmiddag bleek er veel belangstelling van het pu bliek te bestaan voor deze gezellige bazar. Ook nu vormde „het modehuis" - de stand met de tweede hands kle ding- weer een grote trekpleister. Eer der dit jaar bleek het mogelijk met deze verkoop veel geld bijeen te krij gen en het was dan ook geen moeilijke keus „het modehuis" ook tijdens deze bazar in te richten. Mensen met sterke spieren waren ongetwijfeld in staat met enkele prijs jes weg te halen bij de balk, waar met Vervolg pag. 4 Verwachting tot dinsdagavond: Perioden met zon In de nacht en ochtend plaatselijk mist; overigens perioden met on; minimumtemperatuur omstr 7, middagtemperatuur ongevec. gra den; matige zuidenwind. ZON- EN MAANSTANDEN 8 nov. Zon op 7.46, onder 17.01 Maan op 11.50, onder 19.14 Eerste Kwartier: 12 nov. (16.49) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 8 nov. 4.42 17.18 10.49 23.07 Doodtij: 15 november HET WEEROVERZICHT Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Direkt na opening van de bazar ontstond een toeloop op de stand met oude boeken. Vooral de kinderboeken waren zeer in trek. DE BILT - De stroming in ons land is nog steeds uit zuidoost tot zuid. Hiermee wordt lucht aangevoerd die afkomstig is uit België en Frankrijk. In deze lucht komt niet veel bewol king voor. Wel zal er vanavond en vannacht plaatselijk weer mist ge vormd worden, die in de ochtend oplost. Daarna mag op perioden met zon gerekend worden, waarbij de temperatuur tot circa 12 graden kan oplopen. Het blijft droog haar muzikale wereldreis heel wat meer nodig te hebben dan het ge plande half uur. Overigens werd dat door niemand betreurd, want deze artieste deed velen versteld staan met haar geweldig zangtalent en met de wijze waarop zij de harp bespeel de. Afdelingspresidente mevrouw T. Roos-Bijl noemde de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen nog steeds een aktuele en dynamische bond, die destijds werd geboren uit het idee, dat een einde gemaakt moest worden aan de isolatie van de vrouw op het platteland. - -Verder worden ook gezamenlijk kur sussen en informatie-avonden gehou- j -a den. De heer Van Gastel wenste de 15rUtO-OpbrenffSt I ll.UUU,afdeling nog vele goede jaren toe en x 7 onderstreepte zijn felicitatie met een doos wijn ten behoeve van de Nieuw jaarsreceptie. Vervolg pag. 4 De plattelandsvrouwen hadden duidelijk behoefte hun blik te verrui men. De kursussen van de bond ble ven dan ook niet beperkt tot huis houdelijke zaken, maar richtten zich op allerlei onderwerpen in de samen leving. De doelstelling was echter al tijd gebleven: bij vrouwen door vor ming en ontwikkeling het besef en de deelname aan de samenleving te be vorderen. Daar landelijk gezien de meerder heid van de leden geen binding meer heeft met de agrarische sektor. paste de bond zich aan en werd ook de doelstelling bijgesteld. Felicitaties Gelukwensen van het gemeente bestuur van Zierikzee werden over gebracht door burgemeester Th. H. de Meester. Van gemeentelijke zijde was reeds aan de jubileumviering bijgedragen met fraaie bloemversie- ringen in de Concertzaal. De oerste burger signaleerde, dat de vrouw meer en meer het middelpunt van de belangstelling en de samenleving wordt. Een proces, dat, volgens hem. Emancipé, Emancipa, Frustratia"zongen de plattelandsvrouwen van Schouwen in het openingslied van hun musical .Vrouwen van deze tijd". De emancipatie werd daarin op zeer eigen wijze benaderd. positief benadert dient te worden en waar de plattelandsvrouw onbond een positieve bijdrage aan levert. Verdei' konstateerde hij, dal de Ne derlandse Vereniging van Huisvrou wen vaak haar meeste leden in de steden telt en de Plattelandsvrou wenbond -sterker vertegenwoordigd is in plattelandsgebieden. Op Schou- wen-Duiveland is Sprake van een an dere situatie. Dc Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen /eteli in de Westhoek en do grootste afdeling van de Plattelandsvrouwenbond zit in Zierikzee. De burgemeester citeerde verder enkele spreuken van Jacob Cats, waaruit bleek dat deze zeer verschil- lende.opvattingen over de vrouw kon koesteren. De „vaderlijke genegenheid" van de Z.L.M. ten opzichte van de Platte landsvrouwenbond werd verwoord door kringvoorzitter van Schouwem Duiveland de heer L. J. van Gastel. Hij prees de afdeling voor haar vele aktiviteiten en verheugde zich over het feit, dat de kontakten met de Z.L.M. de laatste tien jaar duidelijk - zijn verstevigd. Zo heeft mevrouw C. Klompe-Vermue namens de agrari sche kommissies van de Plattelands vrouwenbonden in deze regio thans zitting in het Z.L.M.-kringbestuur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 1