Voor één miljoen gulden aan fietsen ontvreemd Bollen bloeiden om Parijs deurloo mode Kernproeven oorzaak aardbeving Turkije Altaar van Mozes en Jozua gevonden op de berg Ebal? lambswool Politie start akties Pure new wool Groningen krijgt „geboorte- winkel" Brandpunt in de markt Uitkerings- trekkers gaan aktie voeren Bouwfraude in Breda: koppelbazen gearresteerd ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 4 november 1983 Nr 23417 9 MIDDELBURG - Op het regionaal werkoverleg met de lokale ambtenaren voorkoming misdrijven is reeds diver se malen de fietsdiefstal-problematiek aan de orde ge weest Fietsdiefstal heeft zich de afgelopen jaren als een epidemie over ons land verspreid. In 1970 werd in Nederland 31.911 maal aangifte gedaan van fietsdiefstal en in 1982 was dit al 160.081 maaL Bekend is dat de gemiddellde waarde van een verdwenen fiets ongeveer f 300,- bedraagt. Advertentie spencers55,- pullovers59,- Certification Trade Mark superwash Mol 5-7, Zierikzee GRONINGEN - Vrijdag 18 novem ber wordt in Groningen de eerste „geboortewinkel" van Nederland ge opend. Dit informatiecentrum, dat gevestigd is aan het Turfsingel, ver strekt inlichtingen over zwanger schap, geboorte, vorstvoeding, kraamtijd en wat dies meer zij. De winkel is een initiatief van ver tegenwoordigers uit de kraamverple- ging, de diëtiek en de vrouwenbewe ging. Een simpel rekensommetje leert ons dan dat er jaarlijks voor een be drag van f 48.024.300,- aan fietsen wordt ontvreemd In Zeeland werd in 1982 2761 maal aangifte gedaan van gemeld feit, hetgeen neerkomt op een bedrag van f 828.300,-. Bovenvermel de cijfers hebben betrekking op de ter kennis van de politie gekomen fiets- diefstallen. De ervaring heeft geleerd dat de cijfers in werkelijkheid veel hoger uitvallen. Maatregelen We kunnen stellen dat er in Zeeland jaarlijks voor meer dan een miljoen gulden aan fietsen wordt ontvreemd!.'.' Het is dan ook niet vreemd dat zowel by de bevolking als bij de politie steeds meer de roep kwam om extra aandacht te gaan besteden aan de fietsproble- matiek. Om dit delict te bestrijden is een reeks van maatregelen noodzake lijk. De gebruikers van een fiets moe ten zorgen voor een goed slot en dit ook gebruiken. Het verdient aanbeve ling om de fiets met een slot vast te maken aan paal of hek of gebruik te maken van een zogenaamde rijwiel- klem. Een volgend punt van belang is, dat iedere vermissing van een fiets wordt aangegeven bij de politie. Graveren Om de herkenbaarheid van uw fiets bij een eventuele vermissing te ver groten, de potentiële dader van zijn daad te weerhouden en de fiets onaan trekkelijk te maken voor een heler (dit is iemand die gestolen goederen koopt), is besloten postcode en huis nummer te graveren op een vaste plaats in het frame van de fiets. Verwacht wordt, dat ongeveer 160.000 fietsen in de provincie Zee land aan de politie zullen worden aangeboden om deze, kosteloos, te voorzien van postcode en huisnum mer. Om dit alles in goede banen te leiden en het vele werk het hoofd te bieden zocht het regionaal bureau voorko ming misdrijven Zeeland kontakt met de Zeeuwsche Stuurgroep Werkloos heid In overleg en in samenwerking met vertegenwoordigers van haanlo zen in de diverse regio's in de provin cie Zeeland zullen eind 1983 en in het jaar 1984 lokale akties worden gestart door gemeente- en rijkspolitie en ko ninklijke marechaussee. Men zal dan in de gelegenheid wor den gesteld op diverse plaatsen in de Professor Kaminski: BOCHUM - De aardbeving die zondag het oostelijk ge deelte van Turkije teisterde is veroorzaakt door onder grondse kernproeven in de Sowjet-Unie. Deze hypothese is afkomstig van professor Heinz Kaminski, direkteur van het partikulier observatorium van de Westduitse stad Bochum. De plaatsen waar de Russen hun kernproeven uitvoeren, Semipala- tinsk en het gebied ten noorden van de Kaspische Zee, liggen volgens Ka minski op zogeheten breuklijnen in de aardkorst. Op 23 en 26 oktober vonden in het proefgebied bij Semi- palatinsk twee ondergrondse kern explosies plaats. Voor professor Kaminski staat vast dat zeker de laatste explosie de aardbeving van 30 oktober in Turkije veroorzaakte, waarbij meer dan 1.200 doden vielen. Professor Hans-Peter Harjes van de Universiteit van Bochum vond de theorie van Kaminski „niet totaal absurd", maar hij achtte het toch wel zeer onwaarschijnlijk dat krachten van buiten af, zoals een kernexplo sie, oorzaak zouden kunnen zijn van een op zo'n grote afstand plaatsvin dende aardbeving. provincie de fiets te laten voorzien van postcode en huisnummer. Postcode Om de aktie een blijvende opvol ging te geven worden met rijwielhan delaren besprekingen gevoerd om bij de aflevering van een nieuw of ge bruikt rijwiel de postcode en het huis nummer aan te brengen. Eén en ander zal ook dienen te gebeuren als de aktie „graveren" van de politie is beëndigd. Het graveren van postcode en huis nummer is geen wondermiddel, maar in kombinatie met de eerder opge somde voorwaarden kan het een mo gelijkheid zijn om het probleem - fiets diefstal - te bestrijden. Naar schatting 60% van alle rijwielbezitters zal aan de aktie deelnemen. HILVERSUM - KRO's tv-rubriek „Brandpunt in de markt" besteedt vrijdag (Ned. 1, 21.25-22.25 uur) aan dacht aan het telen van champignons in Nederland. De andere onderwer pen gaan over de uitvoer van met komputers gestuurde carillons en over een Nederlands bedrijf dat voor een aantal grote autofabrikanten ge wone auto's geschikt maakt voor ge- handikapten. Brandpunt geeft voor ts de uitslag van een enquete over de ambtenarenakties, terwijl er ook nog een vraaggesprek is met VNO-voor- zitter Van Veen. HILVERSUM - Het regionaal over leg uitkeringsgerechtigden Het Gqoi heeft het initiatief genomen tot ak ties tegen de in zijn ogen steeds ver dergaande beknibbeling op de uitke ringen. Daarbij rekent het overleg zowel de kortingen door het kabi netsbeleid, als verhogingen van de huren en het gas. De akties in Het Gooi krijgen volgens deze afdeling steun van landelijke groepen. Volgens de Gooise uitkeringstrek kers - een samenwerking van het Gooise WAO-beraad, bijstandsvrou wen en ANBO-Hilversum (bejaar den) - zullen de akties vooral betrek king hebben op het betalingsverkeer BREDA - Een speciaal bouwfrau deteam van de Bredase gemeentepo litie heeft deze week de direkteur en de uitvoerder van een Breda's bouw bedrijf aangehouden op verdenking van grootscheepse fraude met sociale verzekeringen. Volgens een woord voerder van de Bredase politie is de overheid door deze koppelbazen praktijk voor miljoenen guldens be nadeeld. Direkteur A. W. werd in Halsteren gearresteerd en uitvoerder P. S. in Etten-Leur. De politie hield samen met de belastingdiens en het Sociaal Fonds Bouwnijverheid op diverse plaatsen huiszoekingen en stelde ook op vier bouwplaatsen een onderzoek in. Waar de huiszoekingen verricht zijn wil de politie in het belang van het onderzoek nog niet meedelen. Evenmin heeft zij de naam van het bouwbedrijf vrij willen geven. ROTTERDAM - Op eèn massaal be zochte vergadering van de ambtena renbond Abva/Kabo heeft het perso neel van de Rotterdamse Reinigings dienst Roteb donderdagmorgen besloten om met ingang van maan dag voor onbepaalde tijd in staking te gaan. Zaterdag 5 november Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.30 uur Teleac 15.30 uur RVU 16.00 uur Studio Vrij. Programma waarin hobby's centraal staan. 17.50 uur Teleac 18.55 uur Roso 19.00 uur De weersverwachting 20.00 uur Journaal 20.28 uur André's comedy parade. Programma met in het middelpunt André van Duin. 21.20 uur Het onzichtbare comman do. Steve Sinclair is bezig met het „doorlichten" van een fabriek. Het wordt hem duidelijk dat niet ieder een hem dat in dank afneemt. 22.10 uur Aktua tv met sport 22.50 uur Harten twee. Jennifer is het slachtoffer geworden van een valpar tij en moet in een ziekenhuis worden opgenomen. Daar is zij getuige van een moord 23.40 uur Journaal 23.45 uur Report of the commissio ner. Amerikaanse film uit 1975. Poli tieman Bo krijgt opdracht om de gan gen na te gaan van een zekere Patty Butler, die de geliefde is van een drugshandelaar. Als ze vermoord wordt aangetroffen wordt Bo ervan beschuldigd. Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Toeristische tips 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Diana Ross in Central Park. Optreden in het New Yorkse Central Park door deze vedette. 19.55 uur How the west was won. Cowboy serie. 21.30 uur De lifter - Herman van Veen. Opnamen van de show van her man van Veen waarmee hij dit thea terseizoen door het land trok, 22.30 uur Journaal 22.45 uur Studio Sport 23.15 uur Nieuws voor doven Zondag 6' november Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 15.40 uur Tennis 17.00 uur Kerkdienst 18.15 uur Sesamstraat 18.30 uur Mensenwerk 19.00 uur Studio Sport 19.55 uur Lotto 20.00 uur Nieuws 20.10 uur Panoramiek 20.40 uur Humanistisch verbond 20.45 uur Het onzichtbare comman do. Het blijkt dat voor de illegale verkochte diamanten wapens ge kocht werden ten behoeve van de be woners van de Silent Ranch. 21.40 uur World cup 1983 Latijns Amerikaanse dansen. Deze wedstrijd werd gehouden in ponypark Slag haren. 22.30 uur Aktua aesculaap. Medische rubriek. 23.10 uur Journaal, 23.15 uur Nieuws voor doven. Ned. 2 11.00 uur Eucharistieviering 12.00 uur Het capitool 13.00 en 18.25 uur Nieuws voor doven 45.45 uur Teleac 16.00 uur Maarten Luther 16.30 uur Journaal 16.35 uur Sons and daughters 17.00 uur Unicef tv kwis 17.05 uur De bananasplit show. Op namen met de verborgen camera staan hierin weer centraal. Zaterdag 5 november, 19.10 uur, Nederland 2: Diana Ross in Central Park. Een dynamische Diana Ross tijdens haar optreden. 18.50 uur Teleac 19.00 uur Journaal 19.05 uur Briefgeheim 19.30 uur Nederland muziekland. Muziekprogramma ditmaal vanuit de Groenoordhallen in Leiden. 20.10 uur Magnum. Magnum heeft de opdracht een vermist meisje op te sporen. Ze wordt echter dood aange troffen. 21.00 uur Hollanders. Satirisch pro gramma. 21.15 uur Sport 21.40 uur The Boys from Brasil. Film naar het gelijknamige boek van Fre deric Forsyth. Hierin tracht Joseph Mengele langs biologische weg men sen te kweken", die allen de eigen schappen bezitten van Hitier. Zij worden in pleeggezinnen grootge bracht die onder gelijkende omstan digheden zijn als die bij Hitier destijds. 23.40 uur Journaal, 23.45 uur Nieuws voor doven. Maandag 7 november Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.00 - 14.00 uur Schooltelevisie 16.00 uur Tineke. Praatprogramma. 18.25 uur Teleac 18.55 uur De roze panter 19.00 uur De schat van „De gouden valk" 19.25 uur Wild west op z'n best. Cow boy serie. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Farce majeure 21.00 uur Operatie VI. Op Frans grondgebied bevinden zich in het stadhuis van Senlis plattegronden van de Duitse VI basis. Dit vormt de aanleiding voor de Engelsen om via een goed getraind team op rooftocht te gaan. 21.50 uur Hier en nu 22.20 uur Kleinere kerken. Heden avond staat de oud katholieke kerk centraal. 22.55 uur Hill street blues. Belker en Goldblume krijgen de opdracht ach ter een taxirover aan te gaan. 23.45 uur Journaal, 23.50 uur Nieuws voor doven Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Wordt U al geholpen? Mr. Humphries wordt verdacht geld uit de kas te hebben genomen. 19.45 uur Kieskeurig. Konsumenten- rubriek. 20.05 uur Marco Bakker. Vanavond wordt hoofdzakelijk Italiaanse mu ziek ten gehore gebracht door de so praan Beatrice Haldas en de tenor Gaetano Scano. 20.50 uur Het onzichtbare comman do. Antionia blijkt ontvoerd te zijn en voor haar wordt een losprijs van een miljoen dollar geëist. Wrightson is genegen dit bedrag te betalen maar hij wordt getroffen door een attaque. 21.30 uur Tv privé. Henk van der Meyden zal ongetwijfelcLweer ont moetingen hebben met bekende per soonlijkheden. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Nieuws voor doven 23.05 uur Teleac DEN HAAG - De vaste aftrekbe dragen die bij de inkomstenbelasting gelden voor reiskosten voor een af stand van meer dan tien kilometer worden per 1 januari aangepast aan de gestegen kosten van het openbaar vervoer. De bewindslieden van fi nanciën hebben dat aan de Tweede Kamer geschreven in antwoord op schriftelijke vragen over hun begro ting voor 1984. Oudheidkundige in Israël doet „vondst zonder weerga HAIFA - Een oudheidkundige in Israël zegt dat hij misschien het altaar ge vonden heeft dat Jozua de Bijbelse Israëlieten opdroeg op te richten op de berg Ebal. De vondst, die „zonder weerga in het Heilig Land" wordt genoemd, is ge maakt door de archeoloog Adam Zartel uit de Kibboets Ein Sjemer, tijdens drie seizoenen van opgravingen onder auspiciën van de universiteit van Haifa. De universiteit deelde mee dat Zartel een komplex vond met in het midden een groot voorwerp van steen dat klaarblijkelijk op zettelijk was gevuld met as en beenderen van schapen. Dit zou den de resten zijn van de gaven die op de tafel geofferd werden. Zartel zei in een vraaggesprek dat de offertafel in de twaalfde eeuw voor Christus werd opge richt, wat moet zijn geweest kort nadat de Israëlieten uit Egypti sche gevangenschap vluchtten en het beloofde land betraden dat nu Israël is. Deuteronomium 27 vermeldt dat Mozes de Israëlieten na het in bezit nemen van het beloofde land opdroeg een stenen altaar op te richten op de berg Ebal en god brandoffers te brengen. Hoofdstuk 8 van het boek Jozua over de verovering van Ai, zegt dat Jozua het altaar oprichtte kort nadat de Israëlieten vanuit het oosten de rivier de Jordaan waren overgestoken. Niet zeker Zartel zei dat men over de vonds „niet absoluut zeker" kon zijn, maar dat het „zeer waarschijn lijk" was dat de plek die van Mo zes en Jozua was. Volgens hem zijn op de berg Ebal geen andere archeologische vondsten gedaaö die teruggaan tot Bijbelse tijden. 77 „Wonen is ook niet wat ik bedoel, alleen zo'n beetje rondkijken hier en daar, de plekjes opzoeken waar u als kind speelde „Misschien ik denk dat het mij niet veel meer zou zeggen ik heb tegenwoordig een dochter in Holland wonen, zij is alles wat ik bezit aan fa milie, voorheen woonden wij samen, maar zij vond dat niet leuk, ze wilde zelfstandig zijn Nita kreeg een schok, er had ver driet in de stem geklonken en een waas van droefheid maakte het zorg vuldig opgemaakte gezicht jaren ou der. Een oude eenzame moeder zat nu tegenover haar. Op slinkse wijze had ze over die dochter willen gaan pra ten, maar nu vond ze zichzelf zo'n mi serabel schepsel en kreeg ze 'plotse ling genoeg van het avontuurtje. De oudere vrouw nam haar nog eens goed op, rees dan op van haar stoel en stak spontaan haar hand uit. „Als u soms ergens mee zit, hier heeft u.mijn kaartje, ik ben bijna ie dere avond na half zes thuis, nu moet ik gauw gaan, mijn werk wacht." Voor Nita tot bezinning kwam, was de kleine dame weggetrippeld, zich gracieus heenwerkend door de vele bezoekers. Ze keek op noch om en Nita keek in haar lege kopje, ze zou nog wel meer koffie lusten, maar wilde een beetje zuinig zijn. Dan bestudeerde ze het kaartje, het klop te allemaal precies, madame Besangon, er stond van allerlei op over modetekenen en schilderen. Toen ze terugkeerde in het hotel om eens flink aan haar notities te werken, vond ze in het brievenkastje twee brieven voor zichzelf. Ze herin nerde de handschriften, de ene was van Henk, de andere van Koos. Bijna huppelend liep ze de trappen op, scheurde de enveloppen al open, ze nam allereerst de kinderbriefjes in door NEL SCHUTTEVAÊR-VELTHUYS haar vingers. Alle drie hadden ze iets geschreven, lieve jongens toch Met haar mantel aan viel ze neer in het kleine stoeltje bij het raam en slond eerst alle inhoud van de brie ven, dan begon ze langzamer weer ie der briefje apart over te lezen. Ge lukkig, ze maakten het allemaal goed, Jasper schreef altijd zulke grappige taalfouten, Jan was weer zo ernstig en Wims brief zat met zwarte vegen, hij was vol over een auto die ze hadden opgetakeld uit een sloot. En Henk schreef kalm, doch tussen de regels door als ze best, dat hij de moeder van het gezin miste, als altijd klaagde hij een beetje over allerlei kleinigheden. In plaats dat hij nu blij was, dat zo'n blok aan zijn been eens een tijdje op reis was Koos was erg gelukkig, dat hij nu in een gewoon bed sliep, zich bewe gen kon, al viel het allemaal nog niet mee, nu de spieren zo lang onge bruikt waren geweest. Maar hij zat vol plannen voor de toekomst, was opgetogen over haar eerste relaas en vond, dat ze maar veel moest genie ten en rond kijken. Als het geld op was, zou hij een Parijse bank op dracht geven haar uit te betalen Gek was het, maar Nita huilde, ze wist niet waarom, ze huilde zomaar. Misschien was het om de jongens, of om dat briefje van Henk, waarin zo duidelijk uitkwam, dat hij haar miste of was het om Koos, die eindelijk weer eens het leven kon in gaan? Ach nee, ze was natuurlijk oververmoeid, ze moest eens even een paar uur op bed gaan liggen en al les verwerken, daarna kon ze dan haar artikeltjes schrijven voor Koos en het nog posten. Even zocht ze in de kast naar iets eetbaars, het was ver velend als je altijd maar honger kreeg, je werd maar dik en het was ook duur. Er lag nog een banaan, die at ze vlug op, dat vulde tenminste. Daarna strekte ze zich behaaglijk uit op het brede bed, ze sliep niet, maar haar lichaam rustte goed uit. In haar gedachten ging ze alles nog eens na, wat ze die dag had beleefd en ze was er trots op, dat ze zich zo goed gered had in haar eentje. Het leek wel, als of ze al wekenlang van huis was en in werkelijkheid was het nog maar vier dagen. Ze speelde met de gedachte, nog deze avond op bezoek te gaan bij mevrouw Besangon, het lokte aan de ene kant, maar aan de andere kant stootte het af, ze was het niet met zichzelf eens of het wel eerlijk was tegenover medemensen zo te hande len. Later sliep ze in, werd wakker van een geluid op haar kamer, dat ze nog niet had gehoord, de telefoon. Verwonderd ging ze rechtop zitten, wie kon iemand als Nita Huisman opbellen in Parijs? Ze stapte van het bed af en nam de hoorn, eerst be greep ze er niets van, dan drong lang zamerhand tot haar door, dat het een huistelefoon was. Er scheen iemand in de ontvangkamer op haar te wach ten. Ze bedankte en legde moeizaam uit, dat de bezoeker maar boven moest komen. Met nerveuze vingers maakte ze losgesprongen krullen weer in orde, gelukkig dat ze een kort kapsel droeg en de permanent zat nog keurig. Wie kon er zijn? Wie kende haar adres? Een tikje op de deur, een paar stemmen, dan opende ze de deur en herkende direkt de jonge gastheer, waar ze met de andere reizigers zo heerlijk had gegeten. De begroeting was hartelijk als van oude bekenden en dan werd een dame voorgesteld, die Nita direkt hevig interesseerde, ze was van haar eigen leeftijd onge veer, misschien enkele jaren ouder. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1983 | | pagina 9